Dagblad van Noordbrabant AMERIKAAKSCHE DRUK VAHUIT C0TEKTIH Zeeuwsche Editie HERLEVEND ZUIDEN. SOVJET-TROEPEN IN OPMARSCH NAAR WILNA. NEERLANDLA-PERS 84e JAARGANG B ZATERDAG 8 JULI 1944.«No. 18034. 1 BLAD Abonnementen bmncnUMT btf voortiubefatln* pér Uwariaal I 7S. franco per 0o®< per week lultfluiiemt bij niet-postbestelling) «l cent. Losse nummers 6- cent. Bewijsnum mers ccnf Bijkantoren te: Roosendaal, telefoon -2*80. Bergen op Zoom. telefoon 51»; waalwijk, telefoon 229; Goes, telefoon 22M; Hulst, telefoon 102. Verschijnt eiken weekdag. Adv. geheele oplage l-io mm., kolom «2 mm-. 2.00. elke mm meer 20 C-, adv Van plaalsei aard uit N -Br. uttst. Br. ed resp. l 70 en 17 ct„ ld. Zeeuwsche ed. resp 80 c. en t c. Ree. rie tarief. Intend, op adv„ welke de uitgevers te hunner beoordebting niet verlangt af ie geven, worden noch teruggegeven, noch aan de-tnrendcis van adv. uitgeleverd IV. psychologie van den „Hollander". ,Jlet probleem van het -Zuiden bestaat hierin, dat het verschil in volksaard be neden en boven de rivieren nooit werd opgeheven in een waarachtige nationale synthese." (NP.) Als de kern van 't probleem van het Zuiden in 't bovenstaande goed is uitgedrukt, dan is het, voor wie de zuidelijke beweging van het oogenblik wil begrijpen, vooral noo- dig, te weten, hoe men zich daar den noor derling en hoe men over zichzelf denkt. In „Frankenland" heeft Delsing ook deze karak teristieken aan de orde gesteld. Het Westen, zoo schrijft hij, en bedoelt hier ook, wat sommigen het Noorden noe men, het gaat hier om de in ons land over- heerschende ruimte, waarvan Rotterdam, Amsterdam en Den Haag de hoekpunten vor men. het Westen dus toonde nooit be langstelling, de folkloristische uitgezon derd voor den volksaard van het Zuiden. Het negeerde dezen voortreffelijk en had er geen notie van, dat op deze manier de volks kracht en het volksleven verarmd werd. De gemiddelde Zuiderling is echter niet zoo verengelscht als de „Hollander" om slechts den eigen aard te kunnen zien. Maar hij is tevens wat primitief, als bij onder woorden brengt wat hi> aanvoelt, zoodra het over „Hollanders" gaat. Hij heeft het dan over den „kalen Hollander", die kopjes thee drinkt, weinig eet als hij het zelf jpoet, en véél als het een ander wil betalen, hard schreeuwt op straat om zich vooral te laten hooren, hierheen (naar het Zuiden) komt om, de bloemetjes buiten te zetten, maar het mag vooral niet veel kosten. En de gemid delde Zuiderling vergeet, dat hij dan het ka rakter van den Hollander niet beschrijft, maar er een zeer subjectieve caricatuur van maakt. Allemaal dingen, die aardig zijn -en waar men iii gezelschap eens om kan lachen. Maar de ondervinding heeft geleerd, dat ons dat geen stap dichter bij een oplossing brengt. De Zuiderling heeft niet heelemaal onge lijk met alles, wat boven de rivieren leeft, „Hollander" te noemen. Want wat ook het onderlinge verschil tusschen de menschen daar mag zijn, fti.de houding ten opzichte van het Zuiden trekt de boven-Moerdijker, of hij nu Fries of Hollander, Hagenaar of Utrechtenaar is. meestal één lijn. En inder daad is ook in hun houding ten opzichte van het leven een zekere overeenkomst, gelijk dat ook het gevel is tusschen Brabander en Lim burger. Hoe staat de Hollander, de boven-Moerdij ker, tegenover het leven? De Hollander staat op de eerste plaats op zichzelf. Van histori sche modulaties, die hem bijv. in den tijd van den vrijheidsstrijd flinker en zelfstandiger deden zijn dan bijv. in een eeuw van burger lijke gezapigheid als de negentiende, kunnen we afzien. Hij is geen gemeenschapsmensch, maar individualist.-Dit heeft zijn goede kan ten: de Hollander gaat in alles, wat zijn le venshouding bepaalt, met zijn eigen geweten te rade. Hij laat zich daar niets voorschrij ven en kan gegeven voorschriften slechts opvolgen, als ze met het eigen geweten en het eigen inzicht strooken. Deze levenshouding is de drijvende kracht geweest in de Hollandsche geschiedenis. -Zij deed de reformatie hier wortel schieten en bloeien, zij deed den /Vrijheidsstrijd tegen Spanje strijden. Zij dééd den Hollander, toen het Rijk zijn strijd niet steunde, zich los maken van het Rijk en deed hem, den blik zeewaarts gericht, zijn eigen weg gaan, Deze historische ontwikkeling van -gebondenheid tot zelfstandigheid, tot onafhankelijkheid zelfs is de consequentie van zijn geaardheidop zichzelf staande zi?t hij slechts zichzelf. Dit heeft ook zijn nadeelen; de Hollander ziet slechts zichzelf, hij kent ook slechts zich zelf en is dus van de meerwaardigheid der eigen geaardheid ten opzichte van die van een ander overtuigd. Óf misschien juister uitgedrukt: slechts de eigen, geaardheid ken nend, beseft hij niet, dat ér daarnaast nog andere bestaan. Een tweede gevolg van zijn levenshouding is dit: de Hollander is er van overtuigd, dat hij, zooals hij leeft, goed (moreel-goed) leeft. Hij kent geen conflicten in eigen hart of ziel. Wel conflicten van zichzelf met de buiten wereld. Ook het moraliseeren ten overstaan van anderen. Vandaar dat de calvinistische confessie met haar praedestinatieleer zooveel weerklank vond, een leer, die -tevens den koopmansgeest, de materleele instelling van den Hollander sanctioneerde. Immers deze voorbestemmingsleer neemt den mensch zoo als hij is: de mensch is uitverkoren of ver worpen, geheel afgezien van zijn daden en zijn innerlijke gesteldheid. Wel is Gods ze gen in dit leven, vooral voorspoed in zaken, een teeken van uitverkorenheid. Een mensch, die op zichzelf staat in het leven, zal vooral die eigenschappen ontwik kelen, die hem bij deze zelfstandige levens houding het meest van pas komen: de ver standelijke eigenschappen, een groote wils kracht en een groot zelfbewustzijn. De Hol lander beredeneert zijn daden, zijn besluiten, kortom zijn geheele leven. Hij is verstands- mensch, die weet wat hij wil en dit ook met een groote wilskracht weet door te zetten. Hij is er zich van bewust, dat hij de dingen goed doet, zooals hij ze doet. Dit wil niet zeggen, dat de Hollander geen gevoel heeft. H(J utt het alleen niet gauw eti laat er zich De eigenaardighe&en van den strijd in Normandië. Nieuwe aanval Zuidwestelijk van Carentan. De gevechten in het Oosten. Amerikaansche luchtactie boven Duitscfiland. Buitenland sch overzicht Ten aanzien van het front in Normandië werd dezer dagen in een der berichten het beeld gebruikt van den vulkaan, dié op uit barsten staat. Men krijgt steeds weer den indruk van een gebied onder hoogdruk die een uitlaatklep zoekt,, doch deze vooralsnog niet vindt, omdat druk en tegendruk elkaar telkens weer opheffen. Weliswaar doet gen. Montgomery het zijne om den druk in den stoomketel van het bruggehoofd steeds hooger op te voeren de berichten blijven immers voortdurend over nieuwe ontschepingen spreken maar tot dusverre is hij er niet in geslaagd om het betrekkelijke evenwicht te verbreken. D|p.t er ■zware splinters vallen bij de herhaalde stoo- ten, waarmee de aanvallers het front aftas ten, is bij deze wederzijdsche opeenhooping van materiaal begrijpelijk. Van Duitschen -kant is al becijferd, dat er sinds 6 Juni niet minder dan 1200 invasie-tanks vernield zijn, een cijfer, dat den omvang van de gevechten illustreert. Nochtans leek dit alles op scher„ mutseling, waardoor de afmetingen van het bruggehoofd slechts kilometer voor kilometer kon worden uitgebreid. In sommige berich ten viel dan ook reeds de veronderstelling te beluisteren dat Mongomery deze massale vernietiging van kostbaar oorlogsmateriaal opzettelijk zocht in de verwachting, dat bij een dergelijken ..uitputtingslag" de party die over een wereldomvattend potentieel kan beschikken tenslotte aan het langste- eind zal trekken. Begrijpelijkerwijs-worden vergelijkingen ge trokken met .materiaalslagen", iooals die uit de Afrikaansche woestyn en de Russische steppe bekend zijn. Deze slag in Normandië wordt in een SPT-bericht aan den NRC af geschilderd als een tusschenvorm tusschen de ruimte-strategie en den loopgravenoorlog Aan beide zijden strijden moderne, volledig gemotoriseerde en met alle zware wapenen uitgeruste tankdivisies. Maar zy vechten in een nauw boschachtig gebied, waar de tanks geen ruimte kunnen vinden urn hun storm kracht in de lengte te richten. Het is een stryd als klassiek worstelen, nimmer zijn de tegenstanders in staat om gelyk bij het moderne boksen door tak'tisch voetenwerk, zich al vechtende van nieuwen adem te voor zien. Wanneer de beslissing niet snel valt. zooals bij Caen, is men aan beide zyden ge noopt rust te nemen voor hergroepeeringen. De eigenUjke stryd gaat veelal uren en da genlang om kleine afzonderlijke 'punten en zufke ^materiaalslagen«-op-de-plaats" wor den dan beheerscht door het massale vuur der zware wapenen. Kort geleden werden in een kleinen sector bjj Caen in 2 uur 20.000 schoten geteld om den vyand" murw te beuken om vervolgens lijf-aan-lijf gevechten tusschen tanks te forceeren waarby de Duitsche troepen met de raketten van hun „pantserschrik" en „pantservuist" de stalen monsters van dichtbij trachten buiten ge vecht te stellen. Strijd bij Carentan By Caen was -het de beide laatste dagen weer zoon periode van herademen maar reeds zyn er berichten, die zeggen dat weer 15 /divisies zyn opgesteld voor een nieuwen concentrischen aanval op de stad. Inmiddels hebben de invasjetroepen even wel hun krachten beproefd op den weste- lyken sector van het bruggehoofd,waar zij aanvankelijk vanuit het gebied van St. Sau- veur naar het zuiden trokken. De gevechten blijven zich hier momenteel afspelen om het wegenknooppunt La Haye-du-Puits, dat reeds enkele malen van bezitter gewisseld is. maar volgens de laatst beschikbare berichten gis terenochtend weer in Duitsche handen was. Ook ten oosten en ten westen van deze stad ontplooien de troepen van gen. Bradley hun krachten Oostelijk van de stad drongen zij door in liet bosch van Mont Casfre, waardoor het Duitsche front gevaar liep doorbroken te worden. In een tegenaanval heroverden de Duitschers evenwel weer een gedeelte van het bosch. - Terwijl de strijd zich hier blijft ont plooien, zijn de Amerikanen ook zuidelijk van Carentan'tot den aanval overgegaan. Hieï volgen zi| den weg naar Periers, dus- naar het zuidwesten zoodat men deze on derneming in onmiddellijk verband kan brengen met de gevechten, die zich thans rond La Haye-du-Puits afspelen. Indien een stoot in de richting van Pe riers en verder in de richting Van Coutances aan de westkust zou gelukken, zouden im mers de Duitschers in La Haye van hun verbindingen worden afgesneden. Volgens de zeker bij belangrijke beeluiten niet door leiden, Bezien wil dit Hollandsche karakter van onzen kant, zoo besluit Delsing, dan vinden we dit hard en stoer en, eenigszins droog te vens. Van Hollandsch standpunt bezien ech ter is het dit niet: alleen maar juist en waar achtig. laats e berichten is het de Amerikanen even wel nergens gelukt ,,de Duitsche verdediging uit te schakelen", doch de gevechten blijven voortduren. Uit het oosten is in den loop van gisteren weinig nieuws ontvangen. Uit de formulee- rng van het weermabhtsbericht kan men lezer, dat de Sovjet-actie in den zuidelyken sector ls toegenomen, terwyl men uit de mededeeling dat vijandelijke aanvalsgroepen In opmarsch zyn naar Wilna" kan afleiden, dat deze stad onmiddellijk bedreigd wordt. Het in het bericht^ genoemde Marotsj-meer bevindt zich op 100 k.m. ten noordoosten van Wilna. Nieuwe luchtacties. In de Duitsche pers blyft uiteraard de re'de van Churchill over de uitwerking van Duitschlands vliegende hommen een onder werp van bespreking. Daarby is onthuld, dat de Amerikaansche luchtmacht bij recente aanvallen op Keulen en Hamburg ook ge vleugelde bommen heeft gebruikt die vóór net doel worden uitgeworpen en op de ma nier van een zweefvliegtuig hun weg naar het doel vervolgen. Van Duitsche zyde is evenwel opgemerkt dat dit wapen vanwege zijn onbestuurbaarheid en zyn onderhevig heid aan weersgesteldheid niet is te verge lijken met. de ,V 1" Intüsschen is Churchills mededeeling, clat de stryd tegen het Duit sche wapen niet mocht gaan ten koste van de aanvallen op Duitsche steden gevolgd door nieuwe luchtaanvallen der Amerikanen op midden en zuidoost-Duitschland. Groote luchtslagen hebben daarbij gisterenochtend gewoed boven Opper-Sflezië -terwijl uit een uitgebreid gebied in zuidoost-Europa berich ten over deze luchtactie kwamen. Door Duit sche jagers zouden 60 zware bommenwerpers zijn neergeschoten een aantal waaruit zich den omvang van deze actie laat afleiden. De Gaulle in Napoleons bed - PARIJS Tijdens zijn verblijf op Elba zou de Gaulle, naar Reufcer heeft be richt, in het bed van Napoleon geslapen hebben. KORT NIEUWS: lit een Amerfkaansch circus is brand Uitge broken terwijl er 10.000 bezoekers in de tent waren; het aantal dooden wordt op 150 geschat. (DNB) Uit Londen zijn Donderdag ruim 5000 kinde ren geëvacueerd. (DNB) In Rotterdam is de 30-jarige verpleegster F. Bieze bij het zwemmen ineen zwembad ver dronken. (ANP) In Groningen viel de 30-jarige J. v. d. Werf uit Zwolle van de tram, waarbij hij gedood werd. (ANP) In Dieren is de 4-jarige M„, Jansen in den IJssel verdronken. (ANP) Te Amsterdam is een gi-jarige schippers knecht overboord geslagen en verdronken. (ANP) Een carbid-ontploffing te Amsterdam heeft een 28-jarigen arbeider het leven gekost. (ANP) Te Delft is de 15-jarige H. Nelissen verdron ken. (ANP) Klompenmakers maken thans yniet alleen klompen, maar ook houten sandalen, welke in dit jaargetijde vooral Areel aftrek hebben. Een k(|kje in een klompenmakerswerkplaats. (foto CNF-Hartgerink) Heden moet verduisterd worden van 22 ciur tot - Zondag 5.30. Maan op 23.49, on der Zondag 9.23., op, Maandag, 0.19. Laatste Kwartier Woensdag; 12 Juli. Zondag moet verduisterd worden van 22 uur tot Maandag 5.45. Aanvallen op het geheele Italiaansche front. HOOFDKWARTIER VAN DEN FUEHRER 7 Juli (D.N.B.). Het opperbevel van de weermacht maakt bekend: „In het Normandische landtngshoofd lag het zwaartepunt der gevechten ook gisteren in 't gebied zuidwestelijk van Carentan tot aan de westkust van het schiereiland Cher bourg. In het onoverzichtelyke terrein van bos- schen en struikgewas ontstonden Vaak ver bitterde gevechten op korten afstand, waar bij onze troepen alle vijandelijke aanvallen, die door sterke luchtaanvallen werden oncWr- steund, konden afslaan. By Le Plessis en ten zuiden van Montgardon werd de binnenge drongen vijand in een tegenaanval verdreven. De zuivering van het boschgebied ten oos ten van La Haye du Puits van den daar binnen gedrongen vijand is nog aan den gang. In het Fransche gebied werden 157 terro risten en aan valschermen neergelaten Brit- sehe sabotagegroepen in een gevecht ver nietigd. Boven het landingshoofd en de bezette westelijke gebi^en werden 22 vijandelijk'/ vliegtuigen neergeschoten. Door strijdmiddelen van de Duitsche ma rine werden in de wateren van het invasie- front opnieuw 1 kruiser, 3 torpedojagers en 6 geladen transportschepen met een inhou.i van 32.000 brt. tot zinken gebracht en werd een andere kruiser zwaar beschadigd. Te Noorden van de Seine-baai brachten bevei ligingsvaartuigen -in den afgeloopen nacl: een Britsche artillerie-torpedomotorboot te-, zinken en beschadigden verscheidene ande: booten. In de wateren van Brest ontstond in den nacht van 5 op 6 Juli een gevecht tu schen 4 Duitsche patrouillebooten en 4 vij- andely'ke torpedojagers. Twee torpedojage werden in brand geschoten. Een eigen bo ging na heldhaftigen stryd verloren. Déelen van de bemanning werden gered. Zwaar vergeldingsvuur blijft op het gebied van Londen liggen. In Italië viel de vyand gisteren, door tal- ryke tanks ondersteund bijna aan het ge heele front ami. Na harde gevechten aan de Ligurische kust, by Volterra ten noordwest-c van Siena, in het gebied van Arezzo, aan weerskanten van Umbertide en aan de Adria- tische kust werd de vijand, afgezien van ge ringe plaatseiyke penetraties, met verliezen afgeslagen. Aan de Adriatische kust zijn de gevechten nog aan den gang. Des nachts opereerende slagvliegtuigen vie len in den afgeloopen nacht weer het vijan- delyke ravitailleeringsverkeer aan de Adria tische kust met goede uitwerking aan. In de gevechten van de laatste weken heeft ziel: een brigade luchtdoelgeschut onder kolonel Mueller in den stryd te land byzonder on derscheiden. In het zuiden van l\et oostelijk front on dernam de vijand tusschen den bovenlooo van den Dnjestr en Kowel verscheidene vergeefsche aanvallen. In den centralen sector duren de zware gevechten optie tot dusver bestaande brand punten van den grooten afweerslag voort. Op de landengte van Baranowitsje werden vyandelyke, door tanks ondersteunde aan vallen, ten oosten van de stad opgevangen. Ook in het gebied ten westen van Molodetsj- no wordt verbitterd gevochten. Ten noorden daarvan zijn vijandelijke aan valsgroepen in opmarsch naar Wilna. Ten noordwesten van het Narotsj-meer, waar tal rijke aanvallen van de bolsjewieken misluk ten, heeft zich de Beiersche 212e- divisie in fanterie, onder bevel van genèraal-majoor Sansfuss bijzonder geweerd. Ten noorden en noordwesten van Polotsk ondernamen de bolsjewieken gisteren slechts vrij zwakke aan vallen, die voor onze stellingen ineenstori- ten. Formaties slagvliegtuigen mengden zich doeltreffend in de gevechten te land en sloe gen talrijke vijandelijke colonnes., uiteen. Zware gevechtsvliegtuigen zetten den stryd tégen de bolsjewistische ravitailleering des nacht met goede uitwerking voort door aan vallen op stations en spoo2-lynen. Amerikaansche bommenwerpers onderna men gisteren een terreuraanval op de stad Kiel. Des nachts wierpen enkele Britsche vliegtuigen bommen in het Rynlandsch-West faalsche gebied. Bovendien viel een zwakke formatie yijandelyke bommenwerpers het gebied van Weenen aan. Door nachfjagers werden 12 vyandeUjke vliegtuigen omlaag- geschoten." DISTRSBUTIENIEUWS. Petroleum voor kook doeleinden. Van 8 tot en met 26 Juli geeft elk der bonnen 28 van de bonkaart U 403 voor koolcao el eind en recht op het koopen van één liter petroleum. Uitreiking nieuwe bonkaarten. Personen, die bulten hun schuld nog. niet in het bezit zijn van een tweede distributiestam kaart (bv. geëvacueerden, schippers of woon wagenbewoners)*, kunnen zich ter verkrijging van een bonkaart (voedingsmiddelen 8e periode 1944) alsmede eventueel een toeslagkaart L 408, tot de plaatselijke distributiediensten, wenden onder overlegging van hun eerste distributie- stamkaart.

de Stem | 1944 | | pagina 1