Dagblad van Noordbrabant HERLEEFDE STRIJD IN NORMANDIE. NEERLANDIA-PERS 84e JAARGANG B DONDERDAG 6 JULI 1944. No. 18032. 1 BLAD jAIXmnpmertifrA bfwn/MuarttfW? 4/ac>rtJH*>0iafto£ hwafiAA»-/ - tS*ï?-Br ^Tts' Bp?.e3nrèsp>'/,T).ro wlï ct*Id Zeeuwseh! jfar weck wlfetultend blj nlet-posibestelim8i el 7£kC*%lW[A Etfïtfl© larlef.Inzend. op adv, welke de uitgevers te hunner b KSw^ywIeroHSf'SttCoff IcllZmÈSl ve.^nletken weekdagA«©©UWSCII© mt te geven, worden noch teruggegeven, noch aan de Inzer Adv, geheel® opjage 1-10 mm-, kolótn 42 ir.m.. 2.00. elke m<n meer 20 c.. adv var* plaatset (bard utt N.-Br. ultsi. Br. ed. resp. 1.70 en (7 cc., ld. Zeeuwsche ed. resp. 80 c. en 0 o. Ree tele tarlel. Inzend, op adv, welke de uitgevers te hunner beoordeeling niet verlangen 'al te geven, worden noch teruggegeven, noch aan de Inzenders van adv. uitgeleverd HERLEVEND ZUIDEN. j Japans generaals legen Amerika's technici. m. I Het probleem dér eenheid van Nederland. (N.P.). In het Maandblad „Franken land", het tijdschrift van de Werkgemeen schap ,,Üe Spade", is op het oogenblik „het probleem van het Zuiden" het voorwerp van een grondig onderzoek. Een der symptonen daarvan is een reeks artikelen van den Hoofd redacteur van Frankenland, Jacq. Delsing 1). „Deze artikelenserie", zoo schreef hij, „is een poging om Nederland ziende te maken voor het probleem van het Zuiden, een pro bleem, dat velen opgelost wanen, een pro bleem echter, dat wel thans, in dit tijdsge wricht, opgelost moet worden, omdat het an ders te laat is." Delsing schreef deze woorden drie maanden geleden. Wij hebben nergens ervaren, dat Nederland in het door hem bedoelde opzicht diende" werd. Doch dat lijkt ons minder een dèbacle voor hem, dan een gevaarlijk tekort voor dat deel van Nederland, dat het pro bleem van het Zuiden niet kent. Dat gevaar voor de rest van Nederland ligt o.i. in de gangbare overtuiging, dat het wel zoo'n vaart niet zal loopen en dat "ér eigenlijk niets gaande is*zoolang „de Telegraaf" het niet noodig vindt, om eens een heel specialen verslaggever te zenden, om in het Zuiden eens te gaan zien of en wat er eigenlijk aan de hand is. Komt die speciale verslaggever dan terug met en foto van een koe en een van een kerktoren temidden van een lachen de landouw", dan blijkt er weer eens drukte te zijn gemaakt otfi niets. Maar die overtui ging is ditmaal een vergissing, die fataal zou kunnen zijn voor geheel Nederland. Om dit ©enigermate duidelijk te maken is het misschien het beste, uit de artikelen reeks in .Frankenland" een en ander aan te halen. Het probleem van het Zuiden, aldus Del sing, dateert niet, zooals velen meenen, uit den regententijd der achttiende en negen tiende eeuw. De werkelijke en vermeende achteruitstelling van het Zuiden in dien tijd was niet meer dan een gevolg van het be staande probleem. Het is geen probleem van macht of overmacht of machtsmisbruik ©enerzijds en onmacht of minderwaardigheid anderzijds. Het is geen probleem van protes- tantsch-oranjeg©zinr, en vrijdenkend-liberaal eenerzijds en kathohek-Spaansch of gebon- den-clericaal anderzijds. Ook dit is slechts min of meer een gevolg ervan.. Het is zelfs geen probleem van verschil in volksaard beneden en boven de rivieren, een verschil, dat zoo groot is als het verschil kan zijn tusschen een broer en een zuster, of schoon ze kinderen zijn van dezelfde ouders. Het probleem bestaat daarin, dat dit ver schil in volksaard, dat alle andere verschil len, verschil van geloof, verschil van tempe rament, kortom verschil van instelling ten opzichte van het geheele lpven meebracht, nooit werd opgeheven in de synthese eener waarachtige nationale eenheid, dat er, zoo lang het Nederlandsche volk in al zijn ver scheidenheid bestaat, toch geen waarachtige Nederlandsche natie heeft bestaan, waarin elk Nederlandsch volksdeel zich thuisvoelde en waarvoor elk Nederlandsch tolksdeel zich verantwoordelijk voelde vooral, dat er, zoo lang het Nederlandsche volk bestaat, nooit, gelijk in Frankrijk, gelijk in Duitschland om groote, gelijk in Zweden, gelijk in Zwitser land om kleine naties te noemen, een mythe Nederland" heeft bestaan, op zijn hoogst een mythe „Holland". Er ligt een diepe tragiek in den vrijheids strijd van het Nederlandsche volk tegen Span je, die tenslotte Holland en de zeven ver- eenigde provinciën wel de vrijheid en zelfs de onafhankelijkheid .bracht, maar die toch geen Nederlandsche "Siatie deed geboren worden. - Wij in het Zuiden hebben het bestaan van dit probleem steeds gevoeld, al hebben wij het misschien niet onder woorden kunnen bren gen. Het is teekenend voor de kleinheid van het nabije, democratisch verleden, dat toen het bestaan van dit probleem werd verdoe zeld. Het was niet opgelost door een R. K. Staatspartij als grootste partij in de volks vertegenwoordiging. Het was niet opgelost door een krachtig schijnend machtsapparaat van verbonden en vereenigingen. Het was niet opgelost door het Zuiden te nivelleeren met het Westen, mits het Zuiden maar ka tholiek bleef. Dit alles waren maar sch\jn- oplossingen: menschen, die dieper keken, die dieper leefden, voelden, dat het probleem van het Zuiden nog steeds bestond en bestaat. Dat men in „Holland" dit probleem, niet zag of wilde zien, la bonheur men voel er schijnbaar wel bij. Schijnbaar! Want déze tijd bewijst het tegendeel. Maar dat men in het Zuiden zelf dit probleem over het hoofd ging zien, dat men zich ging neerleggen bij schijnoplossingen als nivelleering van het volkseigene met het steedsche Westen, dat is de onvergeeflijke fout der leiders van dit volk. Zij wilden slechts één ding handhaven: de katholiciteit van Limburg en Brabant, de rest kon hun, platweg gezegd, gestolen wor den. Het bewijs voor het bestaan van het pro bleem, het probleem van het Zuiden dat het probleem van Nederlands eenheid is, is wel dit: dat er steeds weer uit het volk van het Zuiden menschen op staan, die, in weerwil van het feit, dat hun ouders hen er niet over spraken, in weerwil van het feft, dathun opvoeding thuis en Buitenlandsch overzicht Guinea (Kaart van Pelt) Op Saipan reeds Amerikaansche luchtbasis. Japansche of fensieven in China en hun bedoeling. Amerikanen bouwen ■vlieghavens in China. De strijd aan Europa's fronten. DÜitsche beschouwingen over techniek en oorlog- provincies Sjensi en Kansun nog ver buiten Japansch bereik liggen. Stimson, de Ameri kaansche oorlogsminister heeft aangekon digd, dat daarmee een nieuw tijdperk ta dezen oorlog wordt ingeluid. De cijfers, die men over deze werken hoort, zijn nogal in drukwekkend. Volgens Stimson werken sedert jaren 43.000 arbeiders aan deze vliegvelden; Reuter deed' er wat bij en sprak van 500.000. In deze streek zijn 5 millloen koelies uitgezonden voor Wegenaanleg, die vermoedelijk ook wel met den aanleg der vlieghavens verband zal houden. In Amerkaanschen stijl spreekt men van de grootste werken in China sedert den bouw van den befaamden Chineeschen muur. Ook wanneer men bedenkt, dat persbu- reaux wel eens êen nulletje smokkelen in cijfers, die zij over zulke afstanden tot ons moeten brengen kan men veilig aannemen, dat de Amerikanen hier geen half werk doen. Europeesche fronten. Het weer overvloedige nieuws van het Europeesche driehoeksfront kunnen we na het bovenstaande slechts even aanstippen. De verwachte herleving van den strijd bij Caen is niet lang uitgebleven. Thans ligt het brandpunt ten westen der stad, waar de aanvallers Carpiquet konden bezetten en de berichten laten er geen twijfel aan bestaan, dat ook nu weer overvloedig materiaal in den strijd wordt geworpen. Tegelijk blijven de gevechten aan den voet van het schier eiland voortduren, waarbij de Amerikanen plaatselijke penetraties bereikten. De berichten uit het oosten wijzen op den steeds onoverzichtelijker wordenden toe stand van het front, dat een zeer onregel matige kartelljin is geworden. Enkele plaatsaanduidingen kunnen dit illustreeren. Zoo zijn hevige gevechten gaan de noordoostelijk van Wilna, terwijl ver naar het zuidoosten dier stad het spoorweg knooppunt Molodetsjno omstreden blijft. Hoever de roode troepen westelijk van Minsk gevorderd zijn is niet bekend, maar verder zuidelijk staan zij ten nooraen en oosten van Baranowitsj, waar vijf groote spoorlijnen samenkomen. Het halverwege tusschen Minsk en Baranowitsje gelegen stadje Stolp- tsje, waarom hevig gestreden is, wordt in het Duitsche weermachtsbericht niet meer ge noemd. Daarentegen, wordt wei gesproken óver Duitsche formaties die verder oostelijk staan, n.i. ten zuiden van Minsk en die zich thans voor de taak gesteld zien, zich al strij dende een wég terug te banen. Een aanwij zing, dat de Sovjets den strijd spoedig zullen gaan uitbreiden tot bezuiden de Pripet- moerassen ligt.in het feit, dat de Duitsehers Kowel hebben ontruimd zonder den rooden aanval af te wachten. Tenslotte hield langs de Dwina de druk in de richting van Duna- b'urg aan waar de Duitsehers talrijke aan vallen konden afslaan. Techniek in den oorlog. De Duitsche commentaren blijven de ont wikkeling in het oosten ernstig noemen. Hoewel het front in het westen van Duitsche militaire zijde steeds het belangrijkste is ge noemd, schijnt het oostelijke front in ver band met het verloop der gevechten in de beoordeeling een minstens even belangrijke plaats te gaan innemen, zoo meldt de ANP- correspondent. Openhartig behandelt de Duitsche pers dan ook de vraag hoe Duitschland de enorme belasting, waaraan het bloot staat, denkt te boven te komen. Dr. Goebbels zelf heeft er In „Das Reich" met de aankondiging van een strafferen koers het sein toe gegeven. De Berl. Boersenzeitung noemt de prestaties, die de oorlogsindustrie van den tegenstander op technisch gebied geleverd heelt, verba zingwekkend. Een oorlogscorrespondent on derscheidt drie golven: de eerste was die van de ondubbelzinnige Duitsche superiori teit tot eind 1942, daarna kwam de periode van den numerieken en technisclien voor sprong der tegenstanders en als derde golf ziet hy die van de nieuwe wapens, die Duitschland thans in stilte voorbereidt. Een vierde golf zal er niet 'meer komen zoo zegt hij, omdat de kracht der volkeren daartoe niet meer toereikend is. Zoo ziet hij de eindoverwinning der Duitsche wapens gewaarborgd. Ook Hitler zelf heeft zoo juist nog in een toespraak tot bewapeningsspecialisten zijn vertrouwen uitgesproken in „den Duit- schen uitvindersgeest", die bezig is „het technisch evenwicht" te herstellen, „waar door het stupr van den oorlog voor goed zal worden omgegooid". Dat is een uit spraak der hoogste Instantie die het Duit sche volk moet sterken in de zware be proeving, waarin dit stadium van den oorlog het gebracht heeft. Heden moet verduisterd worden 'van 22 unr tot Vrijdag 5.30. Maan op 22.46, onder, Vrijdag 6.44. Volle Maan 6.27. De veelheid van berichten van de Euro peesche fronten heeft ons sedert geruimen tijd weinig gelegenheid geboden om te spreken over de ontwikkeling in het Verre Oosten ofschoon ook daar de krijgsbedrijven zoo levendig zijn, dat zij alle aandacht ver dienen. Met hun landing op Saipan hebben de Amerikanen een stoot gedaan in den .binnensten Japanschen ver dedigingsgordel". De strijd, die se dertdien reeds wekenlang op het eiland heerscht, wordt in Tokio dan ook met spanning gevolgd en herhaal de inalen is daar in allerlei toonaar den verzekerd, dat tegenover dezen Amerikaanschen stoot geen „tech nische terugtocht" veroorloofd is, zooals de Japan ners zich op hun buitenposten (Gilbert- en Marshall-eilanden) konden permitteeren. Nochtans zyn de laatste officieele mededee- lingen van het Japansche hoofdkwartier niet bemoedigend. Zfj moeten erkennen, dat de overmachtige vijandelijke troepen de Japansche stellingen zijn binnengedrongen en dat het front zich in verwarring bevindt. De hoofdstad Aslito is reeds herschapen in een Amerikaansche luchtbasis waar steeds meer vliegtuigen op stijgen om het gebied van de Marianen voortdurend te patrouiileerem De crltiekesituatie wordt in Tokio niet gebagatelliseerd en men maakt zich daar reeds vertrouwd met de onprettige gedachte dat Saipan niet te houden zal zijn. Het heeft er aanvankelijk naar uitgezien, dat Japan voor het behoud van dit eiland een vloot- treffen in groot formaat zou rlskeeren. De Amerikanen zonden daartoe een machtige armada naar de wateren tusschen Marianen en Philippijnen, waar het echter bij scher mutselingen bleef. Sindsdien trachten de Japanners door hun luchtmacht den tegen stander het gebruik van Saipan te bemoei lijken. Offers in China. 1 Op het Chineesche vasteland zijn de rollen omgekeerd cn voeren de Japanners offensieven uit, die doen terugdenken aan den stijl, waarin zü vijf jaren geleden het onmetelijke land binnendrongen. Na de hier vroeger beschreven gevechten in Honan, die leiden tot de bezetting van den spoorweg PekingHankau, hebben de Japanners den-blik naar het zuiden gekeerd en hebben zij het aansluitende deel van den spoorweg HankauKanton, gevolgd tot voor bij Tsjangtsja en Henyang. Bovendien zijn zij vanuit het zuiden (Kanton) noordwaarts opgerukt, waardoor zich een poging tot af snijding van Tsjangkaisjeks machtsgebied in zuidwest-China (Kiangsi) afteekent. Boven dien landden de Japanners troepen in Fakhoi in het uiterste zuiden van China. De vorderingen zijn zoodanig dat in Amerika wordt toegegeven, dat Tsjangs positie thans ernstiger is dan ooit. Men moet deze grootscheepsche operaties in hoofdzaak zien als een strijd tegen de Amerikaansche luchtmacht, die zich in China installeert om met behulp van reus achtige bommenwerpers, die de afstanden van duizenden kilometers heen en weer kun nen afleggen, het Japansche moederland te bestoken. Men vreest deze bedreiging zoo, dat men er zich zulk een groote inspanr^iig' tegen getroost. De afsnijding van Kiangsi zou zuidwest-China als basis van de super- vliegtuigen doen wegvallen: inderdaad heeft .men thans in Henyang rees een vliegveld veroverd, terwijl een tweede bedreigd wordt. Groote plannen In N.W.-China. Van Amerikaanschen kant hééft men met het oog op deze gevaren meer en meer het zuidwesten yp den achtergrond geschoven en men is bezig de grootste bases te ver plaatsen nkar het noordwesten, waar de vooral op school erop gericht was, dit pro bleem te verdoezelen, toch dit probleem aan voelden en weerklank vonden bij het geheele volk. Tot zoover het artikel van Jacq. Delsing, waarin hij het „probleem van het Zuiden" aan de orde stelde. i). „Frankenlan d". Maandblad der Fran kische Werkgemeenschap „De Spade". Admini stratie, Llmbvichterstraat, 30, Sittard. Duitsch front bij Kowel verkort. HOOFDKWARTIER VAN DEN FUEHRER, 5 Juli (D.N.B.), Het opperbevel der weer macht maakt bekend: „In Normandië is de vijand gistermorgen aan weerszijden van den weg Bayeux-Caen na zwaar voorbereidend vuur met sterke infanterie- en pantserstrijdkrachten tot den aanval overgegaan. Er ontwikkelde]; zich hevige gevechten, in welker verloop de vijand overal bloedig werd afgeslagen. Ook ten zuidwesten van Tilly stortten verschei dene vijandelijke aanvallen in ons afweer- vuur ineen. Op den westelijken vleugel van het landings hoofd duurden de zware afweergevechten ook gisteren den geheelen dag voort. Alle aanvallen mislukten met zware verliezen aan dooden en gewonden voor den vijand. Waar de tegenstander onze linies kon binnendrin gen, werd hij door tegenaanvallen terstond weer naar zijn stellingen van uitgang terug geworpen. Zware gevechtsvliegtuigen vielen des nachts vijandelijke scheepsconcentraties voor de Nor- mandische kust aan en brachten 1 torpedo jager en I koopvaardijschip van 5.000 brt. tot zinken. Een kruiser werd zwaar beschadigd. Boven het landingshoofd en de bezette weste lijke gebieden werden gisteren 62 vijande lijke vliegtuigen, waaronder 45 viermotorige bommenwerpers, neergeschoten. In midden-Frankrijk werd een aan val schermen neergelaten Britsche sabotage groep ter sterkte van 43 man geliquideerd 108 andere gewapende terroristen werden doodgeschoten. Zwaar vergeldingsvuur ligt op Londen. In Italië lag het zwaartepunt van de ge vechten gisteren in het gebied ten zuiden van Arezzo en ten noorden van Siena. Na verbitterde wisselvallige gevechten kon de vijand daar eenige kilometers naar het noor den oprukken. Zijn pogingen, een doorbraak te bereiken, mislukten. Aan den westelijken en oostelijken kustweg sloegen onze grena diers, door artillerie en zware wapens voor treffelijk ondersteund, alle ook met tanks on dernomen vijandelijke aanvallen uit elkaar. In den zuidelijken sector van het ooste lijke front werd de stad Kowel ten behoeve van de plaatselijke frontverkorting volgens de plannen en zonder vijandelijken druk ontruimd. In den centralen sector duurt de zware strijd om de landengten tusschen de moeras sen in het gebied van Baranowitsje en Mo lodetsjno voort. Ten oosten en noorden van Baranowitsje werden de bolsjewieken na zwa re gevechten in grendelstellingen opgevangen Ten zuiden van Minsk banen zich onze for maties al strijdende een weg verder terug. Ten noordwesten van de stad werden hevige aanvallen der bolsjewieken afgeslagen. Hier sbhoot een pantsergevechtsgroep onder bevel van luitenant-generaad Saucken in bewege lijke gevechtsvoering in den tijd van 27 Juni tot 3 Juli 232 vijandelijke tanks stuk. Om Molodetsjno wordt verbitterd gevochten. Ook ten noordoosten van Wilna zijn hevige ge vechten met Sovjetrussische aanvalsvoorhoe- den aan den gang. Westelijk en noordwestelijk van- Polotsk stortten talrijke, door tanks ondersteunde aanvallen van den vijand met zware verlie zen aan dooden en gewonden ineen. Eskaders slagvliegers ondernamen des nachts een ge- concentreerden aanval op Minsk. Talrijke groote branden werden waargenomen. Bij een aanval van Sovjetrussische vliegtuigen op Kirkenes werden 26 vijandelijke vliegtuigt! in luchtgevechten neergeschoten. Amerikaansche bommenwerpers vlogen naar Roemenië en wierpen bommen op Kroonstad Er ontstond schade en de bevolking leed ver liezen. Vijf viermotorige vliegtuigen werden neergeschoten. Enkele Britsche stoorvliegtuigen wierpen in den afgeloopen nacht bommen in, het Rijn- landsch-Westfaalsche gebied." IN HET STRIJDGEBIED VAN DE ORNE- MONDING. De sectie-commandant geeft de laatste bevelen om te vuren. Met intense be langstelling volgt hb de uitwerking. (P.K.-Scheck-We-CNF) 9

de Stem | 1944 | | pagina 1