EBERHARD FABER >n TIP VAN BOOTZ- GEMENGDE BERICHTEN PROVINCIAAL NIEUWS Mededeelingen Plaatsel. Distributiediensten LOCALE BERICHTEN SPORTNIEUWS. Sportieve Helevenisjes Indertijd, aan Kaap Corross Qm£rndA&id! Een lichtpunt in cMM%p deze tijden is de ma nier, waarop de Vivo- kruidenier voor Uw levensmiddelen zorgt. LEVEHSMIODELEN- WINKELS water in den wijn! Onze wijnen de besie! Onze rantsoenen to or lederen aasien klant gelijk! DflAr wijken wij niet van afEn ook voor onze wei-gestookte „Ouwe-Bredasche geldt wij doen géén water in omen wijn! BREDtSCHK ttU«HARKEL_ BREDA MHU SERVICE. BECB8. OIHBIR, ADAM De mensch moet door zorg om het eten Toch het drinken vooral niet vergeten; Vol geestdrift maakt' ik Daarom deez' limerick Op 'n Tip - je kunt nooit eens weten Inz. D. H. te Hengelo ontv. 1 tl. TIP. Hoofdredacteur Neerlandiapers: H. v. d. Broeck. Plaatsvervangend hoofdredac teur, binnen- en buitenland: P. Alberts, Breda. Gewestelijk en plaatselijk nieuws: W. v. d. Velden, te Breda. Kultureel nieuws: E. Schul, Breda. Sport: W. v. Beek, te Breda. Verantwoordelijk voor de advertenties: E. H. B. Brader, te Breda. Roosevelt en de Gaulle STOCKHOLM, (D.N.B.) Volgens een bericht van United Press zal Roosevelt de komende weken de Gauüe ervan in kennis stellen, dat hii niet voornemens is een Fran- sche regeering te erkenen alvorens deze ge vormd is met medewerking van 'n represen tatief deel van het Fransche volk, zoo wordt door „Nya Dagligt AUehanda" uit Washing ton gemeld. De Gaulle zal van dit standpunt der Vereenigde Staten op de hoogte gebracht worden, zoodra htl in Amerika aapkomt. Vier jaar in een boom. In de buurt van Gratschatz (Kroatië) houdt zich sedert vier jaar een voormalige landlooper in een boom op, op de manier zooals eertijds pilaarheiligen leefden. Deze man, Yandxatsch Kotzely ge- heeten heeft vjjftig, jaar van zijn leven zwervend doorgebracht. Thans zorgen de menschen uit het dorp in zijn nabijheid dat hii van tijd tot tijd voedsel krijgt, dat hii dan met een touw omhoog haalt. Kotzely brengt zijn tiid door met het bid den van Greksch-Katholieke gebeden, en rooken In die vier jaren heeft hij geen oocenblik zijn zonderling verblijf verlaten.. Europa's taalkaart. Ben Zwitsersche taal geleerde heeft een statistiek van alle talen der vfereld opgesteld een arbeid, waaraan hij jaren heeft moeten besteden. Volgens deze statistiek zijn er niet minder dan 2798 levende talen; het aantal doode talen zou zelfs omstreeks 4000 bedragen. In Europa worden volgens dezen deskun dige, indien men de zuidelijke gebieden der Sovjet-Unie buiten beschouwing laat 36 le vende talen gesproken. (C.D.l Wat een geldbelegging. De Haagsche schoenwinkelier W. A. de Graaff, Piet Hein- straat 84a, zocht eenigen tijd terug voor het geld, dat hij .over" had een belegging. Hij kocht 300 paar clandestien vervaardigde schoenen en liet 200 paar schoenen, die hij nog van vóór 1940 in huis had, maar die toen minder gangbaar waren „omgebouwd" tot mo derne schoenen. Deze 500 paar schoenen gaf hij bij de officieele inventarisatie niet op en zette ze weg ..voor dan den oorlog", 200 be weerde hij tenminste tegen den inspecteur voor de prijsbeheersching te Rotterdam. De inspecteur was het hier echter niet mee eens. Ten eerste had de Graaff te duur ingekocht, ten tweede waren toch noe ver schillende paren van eigenaar verwisseld hetgeen uiteraard ook niet tegen den geoor- loofden prijs was geschied en ten derde was de inspecteur van meening. dat deze voorraad nu noodig was om aan de groote vraag van het schoenenbonnen bezittende publiek eeniger mate te kunnen voldoen Daarom zal de Graaff de schoenen mogen behouden, met dien verstande dat dp ver koop - nu met bon en tegen den juisten prns - zal veschieden onder toezicht van de priisl beheersehing. Als straf legde de inspecteur den winkelier een boete van f 10.000 op. Een vrouw twee indringers te glad af, Twee mannen drongen des avonds de wo ning binnen van Maria de C., aan het Mau- rits van Meenenplein te St. Gillis. Terwijl een der mannen de vrouw in bedwang hield met zijn wapen, doorzocht de andere het meu bilair. Na een taai gevecht slaagde de be woonster er in alarm te geven. De mannen sloegen op de vlucht. Op straat haalde een van hen een revolver te voorschijn en schoot naar een agent van politie en een voorbijgan ger. Gelukkig is niemand gewond. DISTRIBUTIEKRING TERNEUZEN. Na-ultrciking. De na-uitreiking bonkaarten 8e periode 1944 zal plaats hebben op Vrijdag 7 Juli 1944. 373-o Biervliet. Concert. Zondag .1.1. gaf de „Harmonie" 0.1.V Jasper Anthonisse een concert op de Markt.. Alle nummers werden goed uitge voerd, zoodat men kon zien dat er intens gestudeerd wordt. Goes. Groene Kruis. De afdeeling Goes van het Groene Kruis hield haar jaarvergadering onder leiding van den heer H. Hollestelle. Uit de verslagen van den secretaris-penning- meester, den heer v. Vijver bleek, dat er 926 leden waren, contribueerende f 970,De rekening toonde een batig saldo van f 658. Het aftredende bestuurslid notaris Hame- lynck werd herkozen. Paard 0p hol. Op de Groote Kade sloeg het paard, gespannen voor den melkwagen van C. Hollestelle uit Kloetinge. op hol De heer H. viel van den wagen en bekwam een kleine hoofdwonde, terwijl enkele melkbus sen in de haven terechtkwamen. Het paard holde door en ls In de Willem de Zwiteerstr., tot staan gebracht, 15 liter melk en eenge eieren stagen verlenen. Middelburg. In spertijd op straat. 's Avonds na 11 uur werd ta het openbaar aangetroffen en aangehouden mej. M. uit Middelburg, zonder dat zij daartoe wettiee redenen had. Zü werd naar het politiebureau overgebracht, om aldaar tot 4 uur in den morgen te verblijven. Zij kreeg een politieele waarschuwing. Minderjarige aangehouden Ben minder jarig meisle J. J. v. d. H uit den Haag, ver toefde te Middelburg zonder toestemming van haar ouders Na haar aanhouding werd zij op transport gesteld en aan haar ouders overgegeven Waterverbruik. Een 4-tal personen had den ondanks het uitdrukkelijk verbod toch hun stoepen geschrobd. Zü verontschuldig den zich door te verklaren daarvoor regen water te hebben gebruikt, hetgeen echter niet mocht baten, daar ook dit verboden is. Pro ces-verbaal werd opgemaakt. Ruilen van diverse artikelen. Tegen C. de K., J. C. S. en P. J. werd proces-verbaal opgemaakt, daar zü onderling leder tegen vet, en textielgoederen en eieren tegen ta baksbonnen hadden geruild. Ongeval. J. J. C. te Middelburg werk zaam bü een verhuizing, had daarbij het ongeluk onder een vallende kast terecht te komen. Ben ontboden geneesheer constateer de breuk aan het rechterbovenbeen. Over brenging naar het ziekenhuis werd noodzake- lük geacht. Rijwiel vermist. Bü de politie werd door H. N. S. aangifte gedaan dat rijn rijwiel, slechts voor korten duur buiten geparkeerd, door onbevoegden werd medegenomen. On derzoek naar het vermiste rijwiel wordt in gesteld. schoentjes zijn weggenomen. Politie stelt een onderzoek ta Burgerlijke stand. Geboren: Jacob zv Johannes ConsemulderKievit; Piet zv Ma- rtaus MeulenbergOtte. Overleden: Elizabeth Gutteltag. 61 jaar gehuwd met J. Leuvens; Neeltje Jozlasse 14 jaar dv Abraham JozlasseJoósse. Geert de Pagter 68 jaar geh. met Wilhelmtaa Wal raven: Aflna Adriaansen 71 jaar Plet Griis- paarctt 51 jaar, geh met Adriana Adriaan- se; Geessiena Staal 79 jaar gem. met Klaas Kanntag (P.Z.C.) Oostburg. Kranig werk. Vrijdagavond ontstond1 door het overioopen van een ketel teer begin van brand ta de gasfabriek alhier. Door het kranig optreden van enkele burgers, als mede door een paar militairen kon de brand binnen een half urn- worden gebluscht. De heer Jacob Simpelaar liep brandwonden op aan een züner beenen. De burgerij van Oostburg kan deze mannen dankbaar ziin daar bü niet tijdig ingrijpen de plaats zeer zeker van gas zou ziin verstoken. BHjartcompetitie. De laatste ronde van de bfl.iartcompetltie is geëindigd. Deze maal behaalde de sterkste speler den ttel. De ranglijst is na onze vorige opeave heel wat veranderd. De hekkensluiter van de vorige opgave wist zUn laatste partijen te winnen, waaronder een zeer goede partij tegen den kampioen. Hü klom hierdoor niet minder dan 5 plaatsen. V. d. Voorde was er op het laatst weer hopeloos uit. Het dragen van den rooden lantaarn vertrouwde hü waarschijnlijk geen ander toe Sas van Gent. Prflsbolltag. De gewone Zaterdagavond prHsboiltae bü A. Meuleman café Norman gaf als uitslag: 1 P GoedhalsJ. Berkhout 2 A. v. d. VeldeIva Aperea 3e E. DhaeneO. v. Troost. 4 M. LammenV Nelen 1 Km. de Smet 11 7 1 3 714 108 6.61 2 Med. Lampo. 11 7 1 3 721 118 6.11 3 M. Mabesone l'l 7 1 3 713 122 5.84 4 Ph Wage 11 7 0 4 702 146 4.80 5 E. Mangnus 11 6 I 4 679 133 5.10 6 A. Bleijenburg 11 6 0 5 715 132 5.41 7 M. Bogers 11 5 1 5 630 152 4.14 8 A. Versprille 11 5 0 6 594 97 6.12 9 J Overbeeke 11 4 1 6 567 118 4.72 10 J. Risseeuw 11 4 0 7 600 132 4.54 11 U. de Windt 11 3 0 8 568 131 4.26 12 W.v.d. Voorde 11 2 1 S 577 139 4.15 In deze competitie behaalde de hoogste serie met 45 caram U de Wtadt boles. Philippine Tentoonstelling. Zondag hebben de Eerw. Zusters tentoonstelling gehouden van de handwerkjes die de kleintjes op de fröbel- bewaarschool gemaakt hebben. Wij waren een en al bewondering voor de mooie en lieve ornamentjes die de kleuters gemaakt hebben. Wat van papiertjes toch zooal te maken is zagen wü op deze expositie. Miniatuur ka merameublement. prachtig vlechtwerk. Jan klaassen spelen, alle denkbare dingetjes wa ren er te zien. Het was daartom te faegrüpen, dat de goede Zusters dankbare pluimpjes ta ontvangst te nemen hadden Het zs volop gewaardeerd, want allen, groot en klein hebben een bezoek gebracht. Ge hebt het al verschillende keeren van mij gehoord, sportieve lezer en lezeres, dat de ath- letlek thans meer bloeit dan ooit. Ze is toch ook de „moeder der sporten"! En zooals elke moeder behoort immers ook deze moeder de sympathie en liefde te krijgen die haar toe komt. Dat is blijkbaar ook de reden waarom men zelfs in de kleinste plaatsjes aan de ath- letiek eer wil bewijzen. Ik vind deze eerbetui ging prachtig. Zelfs als het een soort eerbetoon uit de oude doos wordt, zooals er een plaats gevonden heeft in een Zeeuwsch dorpje. Om den volke in te wijden in de geheimen van de athletlek, heeft men daar een 100 meter loop georganiseerd „met vliegend ver- tre k". Ge moet niet denken, dat er weinig be langstelling voor was, dan hebt ge het mis. Er waren heel wat deelnemers komen opdagen om zich met elkaar te meten. Volgens de be schrijving van het festijn moeten het allemaal hééren geweest zijn, ze waren tenminste ver momd met een lange broek en zoo. Nu doet zich het onhebbelijke voor, dat zoo'n broek moet opgehouden worden door bretelles en die din gen kunnen ook wel eens den geest geven. Laat dat nu den favoriet een volgens de dorpelin gen watervlugge heer overkomen. In het vuur van het gevecht vlogen zijn bretelles in flarden. Doch deze Zeeuwsche meneer was niet van gister. In no time had hij zijn handen aan den broeksband om erger te voorkomen en met de kapotte bretelles achter zich aan fladderend zette hij temperamentvol den strijd door. Ge moet u dat tafereeltje voorstellen en ge moet daarbij dan eens denken aan die honderden paren oogen van de dorpelingen, die listig gluur den naar des loopers broek, daarbij natuurlijk een, hier door uw minder listigen sportredac teur niet nader aan te duiden, avontuur ver wachtendHet avontuur kwam echter niet, want de bewuste meneer-looper wist krampach tig zijn broek meester te blijven. Met zijn broek op de gewone piek werd hij nog derde ook. De lachende dorpelingen want ge wist mis schien nog niet, dat de Zeeuw zich kan ver heugen op een fikschen brok humor be loonden hem uitgpaard met daverend applaus. De meneer die den loop in de wacht gesleept had, kreeg als een actrice een bouquet bloe men in zijn handen gestopt. Nu niet direct een mannelijk aandoend geschenk zult ge zeggen, vooral als er een berg mannelijke zweetdrop pels voor geplengd zijn. Maar wat had de stoere sprinter dan moeten krijgen? Een ham of zoo? Och kom, die looper had toch immers zelf hammen zat, want op dat gebied is zoo'n Zeeuwsch dorpke niet Breda: daar meer ham men en minder bloemen en hier meer bloemen en minder hammen. Aan de loopers waren ook nog toffée's ge kent die dingen immers nog wel waarop ge zoo lang met plezier kunt zuigen? beloofd. De meneer die deze heerlijkheid in een gulle bui toegezegd had, liet evenwel verstek gaan. Ge kunt me gelooven of niet, maar het dorp vond dat niet leuk. Niettemin kwam er geen lawaai: tenminste de voorzitter der organiseerende vereeniging dank te voor het rustige verloop. Die meneer had blijkbaar gedacht, dat een athletiekgebeurte- nisje met veel herrie gepaard zou gaan Intusschen is alweer in een dorpje reclame gemaakt voor de athletiek: zie en dat is au fond toch wel aardig. Spannende zwemwedstrijden te Terneuzen. Zaterdagmiddag vonden in het kanaalbad te Terneuzen zwemwedstrijden plaats, georgani seerd door de zwemclub De Schelde, waarvoor veel belangstelling bestond. De uitslagen waren als volgt: 100 m borstcrawl dames: l A. Kruijt, De Schel-), de tijd l min. 38.2 sec., 2 J. Claijssens, Bruln- visch 1.40.4, 3 G. Uijtterhoeven, Bruinviseh 1.41, 100 -m. rugslag heeren: 1 Th. Acke, De Schelde 1 min. 28.4 sec., 2 G. Dhaene, Bruinviseh 1.36.4, 3 D. Jansen AZC 1.41.6. 50 m. rugslag meisjes: l M. Claeyssens, Bruinviseh 45.2, 2 S. Loof De Schelde 54.4, 3 H. van den Burg 56.9. 3x50 m wis selslag estafette jongens: l De Bruinviseh met F. v.d. Westen, W. v.d. Steen en Joh. v.d. steen tijd 2. min. 14 sec., 2 Scheldestroom met H. Bou- dewel, A. Verduyn en J. Monjé 2.18.8 De Schel de gedisqualificeerd. 3x100 m wisselslag est. da mes: 1 Bruinviseh 1 met de dames M. Claeys sens, M. Markusse, en G. Uijtterhoeven, tfld 4 min. 55.6 sec., 2 Bruinviseh 2 met de dames R. de Fever, M. Walbroek en J. Claeyssens, 5.31.8. De Schelde gedisqualificeerd. 3x50 m wisselslag heeren (pers.): 1 Th. Acke De Schelde, 2 min. 23.8 sec., 2 P. Orlebekc AZC 2.39.7, 3 G. Dhaene, Bruinviseh 2.39.8. 100 m schoolslag meisjes: -1 C. van Akkeren, De Schelde tijd 1 min. 56.2 s. 2 A. Bockstael, Bruinviseh 2.2, 3 I. deSmit, Bruinviseh 2.2.4. Schoonspringen heeren: 1 A. v.d. Ree De Schelde 25.33 p., 2 J. Dleleman De Schelde 15.60 p. Schoonspringen dames: l F. Wal broek, Bruinviseh 18.06 p., 2 R. Pollet, idem 8.93 p. Totaal uitslag: l Bruinviseh 97 p., 2 De Schelde 55 p.,3 AZC 13 p. Scheldestroom 11 p., Zeehond 4 p. FEUILLETON Avontmenrouo .tib Wenwt JÖTg Lüddccker 56). Daar had je het nu weer, dat booze woord! En ditmaal scheen dit vooruitzicht vervloekt naderbij. Want de barkas was zoo ongeveer tot brekens toe vastgevaren. Het zou lang du ren, tot zü weer beschikbaar was. Tot dan toe had de „Henrietta Blunk" de beste la ding weggekaapt. Houtvaart! Dat was inder daad een bittere pil. „Nu staan jullie daar met open mond!?" hoonlachte Görres. „Maar jullie denkt slechts zoo ver als jullie beetje verstand reikt. En daarmee is het, God betere het, niet erg best gesteld. Jullie laat je daar griezelsprookjes over een slang opdissehenWillen jullie me eens zeggen, hoe dat beest dan wel in de barkas gekomen kan' zijn?" „Maar Johannsen mist er toch een!" wierp de matroos Willi Nochundnoch hem in de rede. „Zegt hü dat? Hü wil zün man dekken dat is alles!" „En waarom ben Jü, armzalige knul, dan zoo plotseling uit de barkas gesprongen?' schreeuwde Zweedsche Karei. „Juist!" vielen de anderen bij. En Lucas ging zelfs zoo ver, dat hü tegen den bak schopte, zoodat de stoker hevig begon te wankelen. Görres Het rich niet klein krijgen. „Idio ten!" siste hü. „Ik zou wel eens willen we ten, wat jullie zoudt doen, als de boot plot seling zonder stuurman in volle vaart op een rif looptNeen, jongens, de kerel was dronken! En ik zweer jullie, dat ik hem deze twintig minuten temidden van een dozün haaien terugbetalen zal. Hü mag zün been deren natellen, als we weer eens in Hamburg rijnDat wil zeggen: Als ik den Congo- toeht heelhuids te boven kom. Wat nog lang niet gezegd is. Jullie weet het immers: Op Congotochten zün er altijd 25 zieken op de 50 man." Hü klauterde weer van den bak naar beneden. Er vormden rich groepjes, die redekavel den, en twee kampen. Willi Nochundnoch hield een gedegen ver dedigingsrede. „Jullie hebt toch gezien, hoe Hanne ta de barkas geklommen is", zei hij. „Die had geen droppel alcohol ta zijn Hjf dat Is duidelijkEn omdat hü een goede bar- kasvaarder is, moet er wel wat aan de hand geweest zün toen hij zich plotseling tusschen de haaien wierp. Ik Iaat niets op zün kop komen! En als deze smerige stokersvent zijn mud nog verder openzet, sla ik er op!" „Daar gebeurt niks van", antwoordde drei gend een van de stokers. „Van mü kan hü ook nog een pak slaag krijgen", zei Lucas met een breeden grijns. Langzamerhand kwam er lün ta de situatie De matrozen stonden tegenover de stokers en tremmers. Doch juist toen de kloppartü zou losbreken, dook de bootsman op. Hü had aan de beraadslagingen op de brug deelgeno men en- van rijft lippen moest nu de beslissing komen. Vol verwachting drongen de kemphanen rond hem samen. „Kom aan Jansen! Wat gebeurt er? Hout vaart?" Peter Jansen haalde zün schouders op. „Nog niet heelemaal zeker. Dat is toch een mooie geschiedenis, die kwestie met die slang! De oude gelooft er napieluk niet zoo erg aan en ik, eerlijk gezegd, ook niet. Een slang in de barkas dat is toch wel een beetje vreemd. Görres moest daarvan toch iets ge merkt hebben? Hé, GörresMechelt beweert, dat hü je iets over de slang heeft toege schreeuwd, toen hü over boord gesprongen is!" „Zoo! Nou, ik heb van een slang niets ge hoord of gezien. Dat kan ik bezweren!" „Zoo, zoo?" knikte Jansen peinzend. „Het komt eigenlijk ook op hetzelfde neer. Wü kun nen Mechelt niet ter verantwoording roepen, daar hü immers niet tot de bemanning be hoortWel, maak je dan maar gereed voor een kleinen Congotocht jongens! Onze ark zal eerst maar een beetje parkeeren!" De boots man knikte grimmig en verdween ta zün lo gies. Verduiveld; daar had je de panne! De twist was vergeten en Görres was er weer-boven op. „Dat is het begin slechts man nen!" krakeelde hij. „Jullie zult nog eens zien, hoe de reis verder gaat, als deze kerel aan boord blijft!" Voor hem stond het vast, dat Hanne Me-„ chelt hem nagegaan was en de kist ontdekt" had. Hü moest hem dus een beentje lichten terwille van rijn eigen veiligheid. Hü vond nu een vruchtbaren bodem. Op de „Waguma" deed een leelük gezegde de ronde drie woorden maar, die eigenlük grappig moesten klinken, doch een verbazend ernstigen ach tergrond hadden: „De ark parkeert!" (Wordt vervolgd).

de Stem | 1944 | | pagina 2