noin-oM v"'"'u'V/tesfaWï dugbotit Fijne Cake met ROER-OM H „De Vette Hertog". KORT NIEUWS: GEMENGDE BERICHTEN PROVINCIAAL NIEUWS Mededeelingen Plaats el. Distributiediensten LOCALE BERICHTEN DIABOLO ZAKDOEKEN Toen een fiets nog vefocipède heette.... was onze Kruidenazijn reeds beroemd om zijn pikante smaak. Nu een fiets fiets heet is dat nóg het gevalt K R U I D E N A Z IJ N per flesch 28c. miBtil"" a Dien bijnaam had Reinald III, toen hij op het slot Nijenbeek gevangen zat. am, Maar hij liet er zijn heuningkoekskenJ niet om staan. Wilt gij zoo'n lekkernij feg* ook genieten, vroag Uw winkelier dan een pakje Krick-Kracks, die Peijnenburp volgens Oud-Hollandsch recept bakt. De fabriek, die zooveel honing door &=S hanr koek doet. »j winkelier:^ PRIMA SIROOP PE SMAKELIJKSTE Let op dat hij tapt uit het goede vaatje met merk W.S.R. der Wester Suikerraffinaderij Voor allo tweo KALK MET D! lekkere kalktabfet/es met Vitamine D: die ervoor zorgt, dat hun lichaam werkelijk alles uit de bouwstof kalk haalt. Sterke tandjes en stevige beenderen. Hoofdredacteur Neerlandiapers: H. v. d. Broeck. Plaatsvervangend hoofdredac teur, binnen- en buitenland: P. Alberts, Breda. Gewestelijk en plaatselijk nieuws: W. v. d. Velden, te Breda. Kultureel nieuws: E. Schul, Breda. Sport: W. v. Beek, te Breda. Verantwoordelijk voor de advertenties: E. H. B. Brader, te Breda. Assurantiën bemiddelaars. Van l Juli 2944 af is bij het secretariaat van de bedrijfsgroep makelaars in assurantiën, assu rantie-bezorgers en assurantie-agenten van de Veldestraat 12 te Amsterdam-Zuid, op schrifte lijke aanvraag en tegen betaling van den daar voor vastgestelden prijs, verkrijgbaar een lijst van personen, die in assurantiën mogen bemid delen en provisie mogen ontvangen. Ook van een of meer provincies zijn afzonderlijk lijsten verkrijgbaar. Om belanghebbenden gelegenheid te geven tijdig kennis te nemen van den in houd der lijst is de termijn der algemeene in voeringsontheffing tot 15 Juli 1944 verlengd. Gandhi heeft voor 50 vertegenwoordigers van de Congrespartij het woord gevoerd. (DNB) Zeven Turksche dorpen zijn door aardschok ken in Turkije verwoest. (DNB) De Japansche luchtmacht heeft ten Zuiden van de Bonin-eilanden vier Amerikaansche sche pen tot zinken gebracht. (DNB) Boven Hongarije is het Zondag tot groote luchtslagen gekomen bij een geallieerden aan val op Boedapest. (DNB) De Chineesche communisten zijn tot over eenstemming gekomen met Tsjang Kai Sjck. (DNB) Door gasverstikking zijn te Brielle twee kinderen om het leven gekomen; ook de moe der was bewusteloos, doch zij kwam weer bij. (ANP) Door het vallen van een muur is te Hoek van Holland de 40-jarige P. v. W. Veróngelukt. (ANP) 600 kinderen zijn Zaterdag door den NVD vanuit Amsterdam uitgezonden naar Bohemen en Moravië. (ANP) Een lekker vrouwtje. Het gerechtshof te Arnhem heeft thans arrest gewezen in de ge- rufchtmakende moordzaak van Velddriel, in welk Betuwsch dorpje in den nazomer van 1941 een vrouw haar man heeft vergiftigd door hem vergiftigde pannekoeken mee te geven naar zijn werk. Het betrof den moord op den landarbeider van Hezik, wiens dood gewenscht werd door zijn vrouw omdat zij gaarne wilde huwen met een over-buurman. Langen tyd is deze moord geheimgehou den, maar toen de dorpsgenooten hardnek kig bleven fluisteren, dat er iets met den dood van Van Hezik niet in orde was, is het lijk opgegraven. Een onderzoek bracht aan het licht dat de man calcium-arsenaat had gegeten. De vrouw werd gearresteerd, maar zij ontkende. Eerst maanden later kwam haar verklaring, dat zij haar man had vergiftigd en daar zij beweerde dit op initiatief van den buurman V. te hebben gedaan, werd deze ook achter slot en grendel gezet. V. heeft al tijd ontkend, dat hij de vrouw heeft aangezet tot deze afgrijselijke daad. De Arnhemsche rechtbank, aie de vrouw veroordeelde wegens moord tot 15 jaar gevangenisstraf, sprak den man vrij, hoofdzakelijk op grond van de over weging dat zij de vrouw niet geloofde. Het Hof heeft deze affaire ook een zorg vuldige behandeling gegeven. De proc. ge neraal was van meening dat V. wel schuldig was aan uitlokking tot moord en eischte 15 jaar gevangenisstraf, terwijl hij dezelfde straf ook tegen de vrouw eischte. Arrest wijzende heeft het Hof zoowel den man als de vrouw ieder veroordeeld tot 15 jaar gevangenisstraf. V. is onmiddellijk inge sloten. Nieuw Nobel-instituut voor geneeskunde. De Geneeskundige Faculteit van de Universi teit Stockholm, heeft besloten te Stockholm een nieuw Nobel-instituut voor Geneeskunde op te richten. De noodige fondsen 1.5 millioen kronen, werden door de Nobel-stichting ter beschikking gesteld. Dit instituut, zal drie af- deelingen omvatten: een voor biochemie, een voor neuro-physiologie en een voor genees kundige weefselleer. De nieuwste truc. Een ongeveer 60-ja rige onbekende persoon bood zich te Pirm- §en (B.) bij Devorre aan en verklaarde de oekhouding te moeten nagaan. Deze koester de eerst argwaan, doch liet vervolgens den bejaarden man binnen. Zoodra deze over den drempel was, werd hij gevolgd door twee kereis. Na den bewoner bedreigd te hebben, doorzochten zij het huis en legden de hand op een som van 68.000 fr. De oude en de twee jonge mannen ver dwenen in de richting van Tongeren. Oudheidkundige ontdekking in België. Te Binche, in de nabijheid van Bergen (He negouwen) hebben arbeiders bij graafwerk 'n onderaardsche gang ontdekt, die de stad met het kasteel Mariemont verbindt. Deze gang schijnt aangelegd te zijn in de dagen dat Maria van Hongarije een zuster van Keizer Karei, het Kasteel Mariemont bewoonde. In de gang, die in goeden staat verkeert, heeft men een aanzienlijke hoeveelheid kostbaar aardewerk aangetroffen. (CD) Vondsten uit bronzen tijdperk, In Wes- terhausen, district Quedlinburg, heeft men bjj het aanleggen van aspergebedden op ge ringe diepte graven uit het bronzen tijdperk ontdekt. Het terrein, waar deze graven wer den aangetroffen, heette van ouds in den volksmond „Hilligen Land" (Heilig Land). Wel een bewijs hoe trouw de overlevering sommige tradities weet te bewaren. (CD) DISTRIBUTIEDIENST MIDDELBURQ Aanvragen rijwielbanden. De distributiedienst te Middelburg maakt be kend, dat zij die op hun aanvragen voor rij wielbanden van de maand Juni 1944 geen ant woord hebben ontvangen, hun aanvragen als vervallen kunnen beschouwen. Nieuwe aanvra gen kunnen worden ingediend tusschen 1 en 10 Juli 1944, kamer 4, loket 3. 309-o DISTRIBUTIEDIENST VLISSINGEN ftlededeeling aan detaillisten De distxibutiekring Vlissingen maakt als voor- loopige regeling bekend, dat de detaillisten in de gemeente West-Kapelle met ingang van Woensdag 5 Juli a.s. hun consumentenbonnen moeten inleveren te Westkapelle in het pand A 75 (tegenover het gemeentehuis). Men heeft daarvoor gelegenheid iederen Woensdagmorgen van 9.45 vm.-l2.30 nm. Voor de detaillisten in de gemeenten Zoutelande en Meliskerke, zal met ingang van Woensdag 5 Juli a.s. inlevering van consumentenbonnen kunnen geschieden op het gemeentehuis te Zoutelande, iederen Dins dagmiddag van 1.45 nm.-3.30 nm. 272-o Inlevering naamlijsten bijzonderen arbeid 8e periode. De distributiedienst kring Vlissingen, omvat tende de gemeenten Biggekerke, Koudekerke, Meliskerke, Oosl* en West Souburg, Ritthem, Vlissingen, Westkapelle en Zoutelande, vestigt er de aandacht -van de werkgevers op, Hat de in duplo ingevulde naamlijsten M D223-75 met de bijbehoorende toeslagbewijzen ter verkrijging van toeslag voor bijzonderen arbeid moeten worden ingeleverd in het tijdvak van 6 Juli 1944 tot en met 15 Juli 1944, op het uitreikingskantoor loket 16, Brouwenaarstraat 4, Vlissingen Distributiestamkaarten behoeven niet te wor den medegebracht, behalve vpor nieuwe aan vragen. 310-O De 100-jarige te 's H. Arendskerke Te 's Heer Arendskerke vierde mej. de Rüi- ter-Tra&s opgewekt Paar honderdsten ver jaardag. De dag begon voor haai- met een aubade der bewaarschoolkinderen, welke haar vervolgens een bloemenhulde brachten. Temidden van haar kinderen en kleinkin deren bracht de eeuwlinge den dag verder feestelijk door. Het was een komen en gaan van feliciteerenden, terwijl de kamer lang zamerhand veranderde in een bloemhof. Ook geschenken m natura vloeiden rijkelijk bin nen en verhoogden de goede stemming. De autoriteiten lieten zich ook niet onbe tuigd. Burgemeester Hollebrands kwam in ge zelschap va,n den gem. secretaris, den Héér Vogelaar, zijn oudste inwoonster gelukwen- schen en ds, v. d. W. diende zich eveneens aan. Oud-burgemeester Elenbaas had oioe- men gezonden. De feestelinge hield zich goed, had voor ieder nog een woordje en beleefde een geluk kigen dag. Besmettelijke ziekten. I23 de week van 1 tot en mat 17 Juni 1944 kwamen er in ons land 1687 (19141 gevallen van besmettelijke ziekten voor waarvan 1043 (1084) diphtherie, 456 <5921 roodvonk. 147 (179) malaria. 7 (0) kinderverlamming, 23 (41) dysenterie en 1 (3) febris typhoidea. Zeeland- had 13 (18) gevallen n 1. 9 diph therie: 2 te Middelburg en 1 te Biervliet. Biggekerke, Koudekerke. Krabbemjijke Nieuw vliet. Vogelwaarde en Wolphaartsdijk bene vens 2 gevallen van roodvonk en van malaria te Middelburg. Zij die slaagden. Te 's-Gravenhage slaagde voor staats examen heilgymnastiek de heer J Goedee te Goes. Het spoor van den spoorman Een visehhandelaar uit Bergen op Zoom ontving een dezer dagen een mandje visch uit IJmuiden, dat bij ontvangst niet het juiste aantal en gewicht bleek te be vatten. Een reclame volgde en bij nadere be schouwing van den inhoud vond men een gouden trouwring tusschen de visch. Of men toen een oogenblik gedacht heeft an het verhaal van het vrouwtje van Stavoren wist men ons niet te ver tellen; de Bergsche politie bekeek dit waardevolle vooiVerp met nuchteren blik trof initialen en datum in den ring, waardoor een zeker spoor kon worden ge volgd. De politie in Roosendaal werd in net geval betrokken en deze toog op onder zoek naar den eigenaar van den trouwe- loozen trouwring. Een der spoorweglieden werd danig aan den tand gevoeld en toen het hem te machtig werd, bekende hij. in een zwak oogenblik een „zootje" visch voor eigen gebruik uit de mand te hebben genomen. Dat hij daarbij als het ware rijn naam kaartje had achtergelaten, daarvan was hy zich niet bewust geweest. Goes. Ontslag gevraagd. In verband met zijn gezondheidstoestand heeft de heer J. M. Commissaris, onderwijzer aan de St. Jozef school, eervol ontslag gevraagd tegen 1 Sep tember a.s. Politienieuws. P. H. had Vrijdagmiddag zün fiets neergezet op de binnenplaats var. een kantoor aan de Kreukelmarkt. Ook daar stond het niet veilig: de groote onbekende ging er althans mee vandoor. Wegens het berijden van een straat in verkeerde richting kreeg M. F een pol waarschuwing. Ovezande. Te laat op straat. Tegen een viertal per sonen dat zich na spertijd nog op straat be vond werd proces-verbaal opgemaakt. Sas van Gent Geitenfokvereniging ..Voorwaarts". De kringkeuring te Axel mag een waar succes genoemd worden. Er werden ongeveer 150 dieren tentoongesteld, waaronder verschei dene zeer mooie geiten te zien waren. Ds inrichting was tot in de puntjes verzorgd waarvoor de inrichters dan ook een pluimpje verdienen. De deelname van onze nóg zoo jeugdige vereeniging mag zeer bevredi gend genoemd worden. Ziehier de uitslagen: lb volbloedlammeren 11de A. de Vleger. 2- jarige 20 deelnemers, le A v. d. Velde Se Th. Cappsert, 8e J. Heida, 1-jarige geiten 28 deelnemers, 6e Hen, J. Goossens Nu wachten we met spanning onze keu ring af, welke zal plaats hebben op Maan dag 24 Juli om 6 uur des avonds op de weide van den heer A. Hamerlinck. Schulpenpad waar niet alleen onze diertjes naar hun uiterlijk zullen gekeurd worden maar ook hun gezondheidstoestand zal door den vee- arts nagegaan worden. Vlissingen. Bijenvolk. In een boom op de Nieuwe Markt had zich Donderdag een groote zwerm bijen genesteld. Het ontbrak het nijvere bijenvolk niet aan belangstelling, vooral de jeugd zag hierin aanleiding om haar bal dadigheid bot te vieren. Steenen en stok ken werden gezocht om het biieenvolk aan te vallen, dat dan ook weldra omring was door 'n groot aantal jongens die deze „emigranten groep" haar rustige werkzaamheid wilden doen onderbreken. Het gevolg van een en an der zou weldra geweest zijn, dat deze zacht aardige dieren van hun „wapenen" gebruik zouden maken en het hoofd van menigen omstander daarvan de sporen zou dragen. Een politieman, die passeerde nam echter maatregelen; hii waarschuwde een imker, die den bijenzwerm deskundig verzamelde, waar door deze dieren weder hun arbeid het pro- duceeren van de vooral in dezen tiid zoo zeer begeerde honing konden, voortzetten. Parochienieuws. Dinsdag: De H.H. Mis sen zijn om zeven uur, half acht en negen uur Woensdag: De H.H. Missen zun om zeven uur en half acht. Geen H. Mis om negen uur doch om tien uur stille H. Mis voor brui degom en bruid met huwelijkssluiting en zegen. Om zeven uur Lof. Donderdag: De H.H. Missen zijn om zeven uur en half acht. Geen H. Mis om negen uur, doch om tien uur gezongen H. Mis voor bruidegom en bruid met huwelijkssluiting en zegen. Van zes tot zeven uur gelegenheid om te biechten. Om zeven uur oefening van de Mariacongregatie der meisjes. Om acht uur congregatie voor de H. Familie, aföeeling heeren. Vrijdag: Eerste Vrijdag der maand Om half acht gezongen H. Mis. De andere H. Missen zijn om zeven en negen uur. Om zeven uur Lof. Om half acht oefening van Mariacongregatie der jongens van 1217 jaar 'Zaterdag: De H.H. Missen zijn om ze ven uur, half acht en negen uur Van zes uur tot half negen gelegenheid om te biech ten. Om zeven uur Lof. Kocht U des tijds DIABOLO'S? Dan heeft Udaar n£i nog plezier van I FEUILLETON Indertijd, aan Kaap Corross 55) De reddingsboot van de „Waguma" zwenk te even af en hield weer op de ©pen zee aan om zoo het gros van de roofvisschen den weg af te snijden. De derde officier, Hen- nig. stond voor aan de boegspriet en vuurde van tijd tot tijd. De haaien waren uiteengegaan. Vijf hunner waren voor het machinegeweervuur van de douarieboot naar de zee gevlucht, terwijl er drie nog steeds hun kringen trokken rond de beide zwemmers. De afstand, welke de schipbreukelingen van de moordenaars der zee scheidde, werd van seconde tot seconde geringer. Nog twintig meter nog achttien nog vijftien Met uiterste krachtsinspanning schokte de douaneboot naderbij. Haar afstand tot de beide mannen bedroeg ongeveer he viervou dige.,.. Het machinegeweer zweeg. Er was geen mogelijkheid meer de visschen te tref fen zonder de zwemmers in gevaar te bren gen. „Vervloekt nog toe!" De knorhaan, Krows- ki, beukte met zijn harde vuisten het boord- hek, dat het kreunde. „Die jongens moeten meer geluk dan wijsheid hebben, als zü daar heelhuid.' vandaan willen komen.... Ach. voor den drommel 1" De douaneboot moest een omweg maken om niet op een rots te stooten; ze viel bijna dertig graden langs stuurboord uit den koers. Maar het machinegeweervuur vuurde nu weer takketakketakketak. Van de kust naderden twee brandingsboo ten, bemand met halfnaakte negers, het strijdtooneel. De twintig riemen bewogen zich op de maat van een wild gezang. De voorzanger stond rechtop aan het stuur en zwaaide wild met een blinkend mes. Een van de haaien zwenkte plotseling af en ging op zee aan. Ze geraakte in een ver nietigend snelvuur van de reddingsboot der „Waguma". Hennig had alle riemen laten intrekken en in den kogelregen van vier ge weren en drie pistolen werd het beest afge maakt. Bij den volgenden omweg echter,.-welken de douaneboot moest ritaken, schoten de twee overblijvende haaien tot op tien meter nader bij. Nu waagden de redders ook het laatste. Snelvuur! Van alle kanten knalde het en de kogels gingen slechts centimeters over de hoofden van de zwemmers heen. De beide mannen bleven dicht bij elkaar. Toch scheen het, of de krachten van den kleinen stoker al wat verminderden. De spanning steeg tot het ondraaglijke. Goddank schenen de twee haaien door den kogelregen afgeschrikt te zijn. Zij waagden geen aanval, ofschoon de verlokkende prooi slechts enkele meters voor hen dreef. En dit aarzelen redde de beide schipbreu kelingen het leven. De douanekotter had de laatste klip omzeild en voer nu met de uiter ste machinekracht naderbij, terwijl zijn ma chinegeweer een moorddadig spervuur over het water legde, waaraan opnieuw een haai ten offer viel. Toen de beide mannen aan boord van den kotter getrokken werden, herademden de menschen op de „Waguma". Britta Matson zond een dankgebed ten hemel. De mannen wischten zich het zweet van het voorhoofd; de negers snaterden opgewonden dooreen. Kapitein Bachmann wierp een weemoedi gen blik op de barkas, welke ginds achter de brandingslijn tusschen twee riffen be kneld zat, en bij de gedachte aan de vertwij felde positie van een „Waguma" zonder bar kas, zocht hij naar een eenigszins fatsoen lijken vloek. i Doch toen hij dien meende gevonden te hebben, gebeurde er nog een klein ongeluk; Karla Johannsen viel bewusteloos.... XXX In de kombuisgang vlogen de spaanders er af. De stoker Görres voerde het hooge woord. „De man doet scheeve zaken!" schreeuwde hij heesch. „Geloof me: Ik ken hem beter dan jullie! Ik heb met hem samen op één boot gevaren en ik ken lui, die kunnen bezweren, dat door zijn schuld een groot schip naar den bodem van den grooten vijver gekelderd is.. Hii heeft toen dronken aan het roer ge staanIk zweer je: Vandaag was hij ook niet heelemaal nuchter." Hij sprong op den bak en zwaaide met zijn handen. „Willen jullie allemaal samen naar de haaien gaan, omdat deze kerel aan boord is? Ik zeg jullie: Deze reis loopt beroerd af!" De stoker zweeg en lette op den indruk van zijn voorspellingen. Die was niet bovenmate groot. Voor den duivel: Op deze moderne jonge zeelui maakten spokenzienersverhalen blijkbaar geen indruk. Er waren overtuigen der bewijzen voor noodigGörres had nog een troef en nog niet zoo'n slechte. „Overi gens", zei hij boosaardig, „wensch ik jullie veei genoegen. op de houtvaart in den Congo!" (Wordt vervolgd).

de Stem | 1944 | | pagina 2