Dagblad van Noordbrabant FINLAND MOTIVEERT Z'N BESLUIT. Zeeuwsche Editie BRITSCHE AANVALLEN BIJ CAEH HERVAT. DISTRIBUTiEr^lEilWS, NEERLANDIA-PBRS 84e JAARGANG B MAANDAG 3 JULI 1944, No. 18029. 1 BLAD ai vooruitbetaling per Kwartaal f £73. franco per post J 45, Adv. gebecie oplage I/O mm. kolom 4? tr.m iW> oikpmm m el-DOStbestelitnfi) 21 cent Losse i.umrners,6 eent Bewtjsnum- - 1L_. - TC?^JI2a2 aard uit N.-Br ultsl Br. ed reso. I 10 17 cl i<l Jêwuwsche Abonnementen binnenland bij vooruitbetaling per kwartaal f £73. franco per post f i 45, per week (uisluitend bij niet-postbestelltnn) 21 eetti Losse nummers-6 cent. Bewijsnum mers 1 cent Bijkantoren te Roosendaal, telefoon 2*00 Bei gen op Zoom. telefoon 521 waalwijk, icleloon 22't. Goes, telefoon 223bHulst, telefoon 103 Vfri schijnt eiken wei «dag Adv. geheele oplage 1 10 mm., kolom rr.in <M eikp mm meet 20 c adv van plaatset. aard uit N -Br ultsl Br. ed reso 1 70 en 17 cl ld Zofcuwsclie eet «esp 80 c - n 8 c Ree zie tarief Inzend op adv welke de uitgevers te n mier beoordeeling niet verlangen af fe geven, wotden nnch teruggegeven noch aan de mxenders van adv uitgeieverrt Een rede van Linkomies.De toestand aan de Finsche fron tenDe Sovjetdruk in Wit-Rusland houdt aan. Buitenland sch overzicht „Daar wij ons niet op genade of onge nade aan den vijand willen overgeven, hebben wij geen andere keuze dan den strijd", zoo zeide de Finsche minister president Linkomies Zondagmiddag toen hij voor de radio het besluit van zijn re geering om den strijd tegen Sovjet-Rus land voor te zetten voor zijn volk moti veerde De Finsche oorlog heeft evenals trou wens de noordelijke fronten altijd een speciale plaats in de algemeene oorlogvoe ring ingenomen. Het feit, dat de Geallieerde mogendheden door middel van het pas vorige week opgeheven Amerikaansche gezantschap steeds hun contact met den vijand van een hunner hebben blijven onderhouden, zegt in dit opzicht genoeg Linkomies heeft zelfs nog eens uitdrukkelijk zijn spijt over het opheffen van dit contact uitgedrukt. Terwijl hij constateerde, dat Finland noch de Fin sche regeering schuld heeft aan de ontwik keling, liet hij doorschemeren dat zijn land troost schept uit de erkenning der Finsche rechten, die de Ver. Staten en Engeland tij dens den winteroorlog van 19391940 zoo nadrukkelijk hebben uitgesproken. De rede van Linkomies liet er geen twijfel aan bestaan, dat het besluit van Finland om de ,van nature ongelijke krachtproef" tegen groóte menschenmassas en overvloedig tech nisch materiaal voort te zetten ondanks het vooruitzicht van zware beproevingen zeer moeilijk is gevallen. Hij verheelde zelfs niet dat er bij de behandeling der kwestie mee- ningsverschillen met het sociaal-democrati sche deel van het kabinet zijn geweest. Maar: „het feit, dat de sociaal-democratische mi nisters" op hun post bleven bewijst hoe onvergelijkelijk veel belangrijker de dingen waren, waarover alle leden der regeering het eens waren". Volgens Linkomies was de ver onderstelling, dat de Finnen voordeelige vredesvoorwaarden zouden kunnen verkrij gen, ongemotiveerd." „Ik weet, dat de Sovjet-Unie van Fin land capitulatie verlangt. Na de capitu latie zou men ons een vrede dicteeren,, die zelfs met de elementairste rechten van het Finsche volk geen rekening •sou hou den Als men dat weet, kan men geen keus hebben. Als vrije mannen en vrouwen moeten wif voor heden en toekomst van ons volk vechten, zoo lang wij daarvoor krachten hebben" Er ligt in den eenvoud van deze consta teering iets dramatisch, zooals trouwens in de heele positie van een klein, dapper volk, dat beklemd is in de botsing van wereld machten een historische tragiek ligt. Nuchter en zakelijk klonk daartegenover de medeedeling van Linkomies, dat Finland zijn hulp slechts kon zoeken bij Duitschland, als het eenige land, dat deze hulp kon en wilde verleenen. Hij voegde er aan toe, dat de aanvaarding van deze hulp niets veran dert aan den aard van Finlands strijd. Fin land wil zyn eigen oorlog tegen Sovjet- Rusland nog altijd gescheiden zien van het wereldconflict, doch desondanks acht het thans zijn natuurlijke plicht pas na overleg met Duitschland de wapens neer te leggen. Over deze hulp zelf zeide Linkomies, dat technisch goed uitgeruste Duitsche afdee- lingen reeds te hulp zijn gesneld. Dat deze hulp noodig was om den strijd met eenige kans voort te zetten bewezen zijn beschou wingen over den druk, waaraan de Finsche fronten thans bloot staan en die „in onge kend zware gevechten" genaderd zijn tot „de verdediging van het hart van Finland". De fronten. Van de krijgsverrichtingen op de Finsche fronten heeft feitelijk alleen de verovering van Wiborg door de Sovjets tot de verbeel ding kunnen spreken wegens de onbekend heid van het gevechtsgebied, dat toch met het oog op de verhoudingen in de Oostzee en in het uiterste noorden van groot belang is. Het belangrijkste is altijd nog het gebied van Wiborg (de Karelische landengte tus- schen de Finsche Golf en het Ladogameer.) Daar zijn de Sovjets aan beide zijden van de Vueksen-meren opgerukt, doch op 30 KM. voorbij de havenstad tot staan gebracht. Sindsaien hebben zij slechts enkele eilan den voor de kust bezet. Op de Aunus-engte, tusschen Ladoga en Onega-meer, zijn de Finnen van hun sterke posities aan de Swit reeds ver naar het noorden teruggedrongen, zooals bleek uit de bezetting van Petroza- wodsk door hun tegenstanders. Deze sector is vooral om den bekenden Moermansk-spoor- weg van belang doch ook omdat de Sovjets streven naar een omvatting van het geheele Ladoga-meer. Hier hebben de Finnen thans de stad Teru moeten opgeven Voorts is er N.-W. van het Onega-meer nog een actieve sector, waar de gevechten zich thans bij Juustjaervi en Munjaervi bewegen. ïn Wit-Rusland. De drang der Sovjets naar de Oostzee tee kent zich met dat al nog veel sterker af in het reusachtige gevechtsterrein, dat thans in Wi-Rusland bestaat. Men kan in de weer- machtsberichten lezen, dat de stootkracht der aanvallende legers nog weinig vermin derd is, al bevinden zij zich nu reeds zeer ver uit hun uitgangsstellingen. Dat de roode troepen Polotsk voorbij getrokken zijn maakt de bedreigingen van het Baltische gebied nog ernstiger. Daar zij bovendien in het zuiden voorbij Sloetsk zijn getrokken, waarschijnlijk in de rich ting van Baranowitsj maakt dat Minsk een vooruitgeschoven stelling begint te lijken, die binnen afzienbaren tijd aan zwaren druk zal bloot staan. De NRC weet van dit front te melden, dat de Sovjets de Moskousche garde divisie „De Roode Vlag" met leden van de jeugdorgani satie in den strijd hebben gebracht, jongens van 1417 jaar, die taai en fanatiek vech ten én zich door het hevigste vuur niet laten afschrikken Zij zijn met gepantserde borst- bedekkingen uitgerust. Voor de ontwikkeling op de fronten in Italië en Normandië moeten wij volstaan met te verwijzen naar de weermachtsbe- richten. GEN. OBERST DIETL OMGEKOMÈN. Herdenkingsrede van Adolf Hitler HOOFDKWARTIER VAN DEN FUEHRER 1 Juli (D.N.B.) Generaloberst Dietl is op 23 Juni bü een vliegtuigongeval om het leven gekomen. In den dagorder van den Fuehrer ter ge legenheid van den dood van Generaloberst Dietl wordt o.a gezegd'. „Als voortreffelijk soldaat in den strijd om het nat. socialisti sche Groot-Dultschland heeft Generaloberst Dietl zich vooral in den strijd om Noorwegen en Finland onderscheiden en zijn mannen van de eene overwinning naar de andere geleid. Onvergetelijk zal zijn strijd om Narvik blijven tegen de sterkste overmacht van den vijand en in de hardste omstandigheden. Op 19 Juni 1940 werd hem als eersten soldaat der Duitsche weermacht het eikenloof bij het ridderkruis van het ijzeren kruis verleend. Zijn naam zal voortleven in zijn fiere ierg- leger en bovendien verbonden zijn met dien van de dappere Finsche bondgenooten. Hij zal gelden als symbool van deze wapenbroe- derschap. Als huldiging voor zijn voortdurend heldhaftig optreden verleeri ik den General oberst Dietl het eikenloof met zwaarden bij het ridderkruis van het Ijzeren kruis." Tijdens een plechtige herdenking voor den overleden Generaloberst Dietl te Berlijn heeft ook Hitier persoonlijk in gevoelvolle bewoordingen een laatsten groet gebracht. De Fuehrer zeide o.a.: ,,De militaire prestaties van den General oberst Dietl zullen in het boek der geschie denis worden opgeteekend. Zijn persoonlijk heid kan echter alleen hij volledig beseffen, die het geluk had, die in den loop van vele jaren zelf mee te maken. Toen eens per soonlijk besloot, dat generaal D-. .1 de expe ditie naar Narvik zou uitvoeren geschiedde dat omdat ik geloofde, in hem den man te kennen, die zelfs het schijnbaar kanslooze tenslotte toch door zijn vast vertrouwen mogelijk zou kunnen maken. Wanneer wij ook thans in het vijfde oorlogsjaar vaak voor moeilijke situaties staan, dan valt toch geen dezer situaties ook maar bij benadering te vergelijken met de opdracht, die ik toen verstrekte aan dien tot dan onbekenden Duitschen generaal. Generaal Dietl heeft wellicht het duide lijkst in zijn persoon de synthese gevonden, aan den eenen kant onverbiddellijk hard te zijn in het eischen en aan den anderen kant toch op te gaan in de bezorgdheid voor zijn mannen Hij heeft daardoor eigenlijk het type van den nationaal-socialistischen offi cier geschapen. Dat ik reeds om dien reden persoonlijk een bijzonder nauw contact met dezen officier onderhield was vanzelfsprekend. Hij is voor mij de eerste oflcier van de Duitsche weer macht, die mijn gedachtenwereld was inge gaan en zich blindelings en zonder compro missen daarvoor uitsprak. Juist in de jaren van 1933 tot 1936, toen ik met den blik op de Duitsche toekomst geweldige waagstukken moest ondernemen, toen stond deze man onwrikbaar en vanzelf sprekend achter mij en dat is zoo voortge gaan tot de laatste dagen. Toen hij voor het laatst by mij was, op grond van den nieuwen militairen toestand in Finland toen sprak uit hem hetzelfde onvoorwaarde lijke vertrouwen om ook in de toekomst elke situatie onder alle omstandigheden onder de knie te krijgen en zoo noodig ook de zwaar ste taken te vervullen." Ook gen. veldmaarschalk Keitel heeft den overledene herdacht. Turksche buitenlandsche politiek ongewijzigd. BERLIJN (ANP) In antwoord op een desbetreffende vraag wordt in de Wilhelm- strasse verklaard, dat geenerlei feiten be kend zijn, waaruit geconcludeerd zou kunnen worden, dat de Turksche buitenlandsche po litiek na het vertrek van Menemendsjogloe 'n principieele politieke koersverandering heeft ondergaan. In dit verband worden geruchten over een beweerde reis van Wysjinksi naar Ankara, alsmede de actie van andere Sovjet-Russische diplomaten voor kennisgeving aangenomen, doch niet verder van commentaar voorzien. Hardnekkig verzet in het Oosten HOOFDKWARTIER VAN DEN FUEH- RER, 2 Juli (DNB) Het opperbevel van de weermaclTit maakt bekend: In het penetratiegebied ten Zuid-Westen van Caen heeft de tegenstander zijn door braakpogingen na uiterst sterk trommel vuur van artillerie gisteren in de middag uren hervat. Alle aanvallen zijn daar mis lukt, evenals ten Noord-Oosten van St. Lo. Formaties slagvliegers hebben ook gis teren de gevechten op den grond met suc ces ondersteund. In den nacht hebben formaties gevechts vliegers vijandelijke concentraties van sche pen voor het landingshoofd aangevallen. Zware ontploffingen werden waargenomen. Bij verscheidene zuiveringsacties in het Fransche gebied zijn 80 terroristen geliqui deerd. Zwaar vergeldingsvuur ligt op Londen. In Italië lag het zwaartepunt der vijande lijke aanvallen in den Westelijken kustsec- tor en in het gebied ten Zuid-Oosten van Vol- terra. Onze troepen hebben zich hier onder den sterken vijandelijken druk op den Ce- cinasector gedistancieerd. Ook ten Zuid-Oos ten van Volterra kon de vijand naar 't Noor den terrein winnen. In het gebied van Siena en ten Westen van het Trasimeensche meer hebben onze dappere divisies alle vijandelijke aanvallen onder zware verliezen voor den tegenstander afgeslagen. Een vijandelijk ba- taillon en 29 tanks werden vernietigd. Aan het centrale Oostelijke front hebben onze dappere divisies den met overmachtigen strijdkrachten aanvallende bolsjewieken ook verder hardnekkig verzet geboden. In het ge bied van Sloetsk hebben de bolsjewieken eerst na zware gevechten terrein kunnen winnen. De plaats werd opgegeven. Bij Ossipowitsj hebben onze troepen hun stellingen gehand haafd tegenover alle vijandelijke aanvallen. De gevechtsgroepen uit het gebied van Bc- broeisk hebben zich een weg gebaand naar onze voornaamste strijdkrachten. Aan den middenloop van de Beresina zijn zware ge vechten aan den gang met de onafgebroken aanvallende bolsjewieken. In het gebied ten Westen van Polotsk duurt de vijandelijke druk voort. Ten Zuid-Westen en Zuiden van Po lotsk zijn sterke vijandelijke aanvallen afge slagen of in grendelstellingen opgevangen. Slagvliegers hebben voortdurend ingegrepen in d£ ge /echten op den grond en den vijand zware veriieZen toegebracht. In het hooge Noorden zijn in den Kanda- laksjasector verscheidene door sterke artil lerie ondersteunde aanvallen der bolsjewieken in harde boschgevechten onder zware verlie zen voor den vijand afgeslagen. In den afgeloopen nacht hebben afzonder lijke Britsche storingsvliegtuigen bommen ge worpen in het Rijnsch-Westfaalsche gebied. Verliezen van de invasievloot. HOOFDKWARTIER VAN DEN FUEHRER, 1 Juli (DNB) Het opperbevel van de weermacht deelt mede: In de Noord-Westpunt van het schiereiland Cherbourg zetten onze zwakke strijdkrachten, op 'n nauw gebied samengedrongen, hun verbit terden tegenstand tegen de vijandelijke* over macht voort. Tot het laatst toe strijdend brach ten zij den tegenstander nog zware verliezen toe. Ten Oosten van de Orne ondernam de vijand verscheidene vergeefsche aanvallen. In het pe netratiegebied ten Zuid-Westen van Caen werd de tegenstander in de verdediging gedreven en beperkte hij zich tot plaatselijke verkenntngs- aanvallen, die voor onze afgrendelingsfronten in eenstortten. Onze tegenaanvallen van het Zuid-. Westen uit wonnen aan weerszijden van de Odon, ondanks taai verzet en sterk vijandelijk artillerievuur vooral van zee uit, langzaam ver der terrein. Ten Noord-Oosten van St. Lo gin gen Amerikaansche troepen, gesteund door krachtige artillerie-, pantser- en luchtaanvallen, tot den aanval over. Zij werden ln het gecon centreerd afweervuur met groote bloedige ver liezen afgeslagen. 19 vijandelijke pantserwagens warden vernietigd. De luchtmacht ondersteunde met sterke slag vliegtuigformaties de gevechten van het leger in het Normandische landingshoofd. Boven het landingshoofd en de bezette gebieden in het Westen werden 25 vijandelijke vliegtuigen, waar onder 15 viermotorige bommenwerpers ten val gebracht. Luitenant Schenk, Zugfuehrer bij een pantserregiment, schoot den 27sten Juni ten Z.- Westen van Caen 12 vijandelijke pantserwagens stuk. In de gevechten rond Cherbourg heeft zich een regiment luchtdoelartillerie onder bevel van kolonel Henmann bijzonder onderscheiden. Kustbatterijen van het leger plaatsten verschei dene treffers op vijandelijke landingsbooten voor den mond van de Orne en dwongen een torpedojager den steven te wenden. In Bretagne werd een vijandelijke sabotagegroep in den strijd vernietigd. Zwaar vergeldingsvuur ligt op Londen. Op den Westelijken vleugel van het Italiaan- sche front viel de vijand van de kust tot aan het Trasimenisch meer met geconcentreerde infan terie- en pantserstrijdkrachten verder aan. In gevechten, die bijzonder rijk waren aan verlie zen, gelukte het den vijand in den kustsector en in het gebied ten Zuiden van Siena, verder op te dringen. De gevechten duren hier met on verminderde hevigheid voort. In de Adriatische Zee bracht luchtdoelartille rie aan boord van een Duitsch stoomschip een vijandelijke motortorpedoboot tot zinken. In den centralen sector van het Oostelijke front zijn onze troepen nog steeds in een zwaren afweerstrijd verwikkeld. In de stad Sloetsk wor den straatgevechten geleverd. Ook in het gebied van Ossipowitsj! en bij Borisof vinden vrij sterke door pantserwagens ondersteunde aanvallen der bolsjewisten plaats. Aan den bovenloop van de Beresina, alsmede ten Westen en Zuld-Weston van P.olotsk werden de vijandelijke aanvallen in harde gevechten opgevangen. In de afweergevechten kwamen eskaders Duit sche slagvliegtuigen met goed resultaat tusschen beide. Zij brachten den vijand zware bloedige en materieele verliezen toe. Beveiligingsvaartui gen der marine brachten ïn de Finsche Goif bij het eiland Narvi drie aanvallende Sovjet-Rus sische motortorpedobooten tot zinken en brach ten gevangenen binnen. Een sterke formatie Amerikaansche bommen werpers wierp gisteren verspreid bommen in he< Hongaarsche gebied. Duitsche en Hongaarsche jagers schoten 13 vijandelijke vliegtuigen, waar onder 12 viermotorige bommenwerpers, nee. Enkele Britsche vliegtuigen wierpen in den afgeloopen nacht bommen in het Rijnlandsch- Westfaalsche gebied. In den strijd tegen de vijandelijke invasieviool en de ravitailleering over zee brachten lucht macht, marine en kustbatterijen van het leger en de marine in de maand Juni 51 vracht- en transportschepen van tezamen 312,600 bit. tol zinken. 56 andere schepen van tezamen 028.000 brt., alsmede talrijke kleinere transportvaartui gen en landingsbooten weiden ten deele zwaai beschadigd. Aan vijandelijke oorlogsseheoen werden 2 zware en 0 lichte kruisers, 22 torpedo jagers, 15 motortorpedobooten, 1 duikboot, 3 :<m- dingsbooten en 1 bewakingsvaartuig tot zinken gebracht. Verscheidene slagschepen,, waaronder een schip van de „Nelson-klasse*21 kruisers, 22 toipedojagers, 26 speciale landingsschepen e/i 12 motortorpedobooten werden door bom-, tor pedo- en artillerietreffers zwaar beschadigd. Aan genomen kan worden dat een deel van deze schepen vernietigd is. De vijandelijke scheeps- verliezen worden door mijntreffers nog groo- ter. Weer pen personentrein beschoten. 's-GRAVENHAGE (ANP) Vrijdagmid dag is een personentrein in het Noorden van het land door twee vliegtuigen beschoten. Hierdoor werden vijf personen gedood, ter wijl zeven zwaargewonden in een ziekenhuis moesten worden opgenomen. Beperking spoorwegverkeer. UTRECHT, 1 Juli. Van onbevoegde en niet-juist onderrichte zijde zijn aan de pers mededeelingen gedaan over bin nenkort in te voeren ingrijpende beper kingen in het reizigersverkeer der Ned, Spoorwegen. Weliswaar worden bezuinigingsmaatre gelen in overweging genomen, die eenige beperking in het aantal reizigerstreinen zullen kunnen brengen, maar daarbij zal ernstig rekening worden gehouden met het zakenverkeer en het verdere nood zakelijke reizigersverkeer. Zooals in dergelijke gevallen steeds is geschied, zal dit t.z.t. tijdig aan het pu bliek ter kennis worden gebracht. 2 KG. NIEUWE AAHDAPPELEN Voor de week van l tot en met 8 Juli. Voor de week van 1 tot en met 8 Juli as. zal op de met 28 genummerde aardappelbonnen van de stad- en landkaarten 1 kg aardappelen per bon beschikbaar worden gesteld. De met 28 Toeslag gemerkte bonnen van de toesla-;- kaart, geven in dezelfde periode recht op 1 2 kg aardappelen. Deze week zal het aardappelen- rantsoen in het geheele land dus 2 kg bedragen. Men moet er rekening mee houden, dat het aardappelenrantsoen de komende week niet aangevuld zal worden met brood of eenigeriei ander compensatiemiddel. Het rantsoen zal l e- staan uit nieuwe aardappelen, die niet zooveel afval opleveren als de aardappelen van den ouden oogst. Het verdient aanbeveling, de nieuwe aardappelen in de schil te koken, ten einde het afvalpercentage te verminderen en de voedingswaarde te verhoogen. Nieuwe wisselbonnen. Van 9 Juli a.s. af zullen de distributiedienstin in plaats van de thans gangbare wisseibonnen voor de artikelen brood, boter, kaas, melk, tap melk en vleesch, dat zijn dus de bonnen met opdruk brood 1/4, boter l'SO. kaas 1 4, melk l '7, taptemelk 1/7, en vleesch 1/4, wissel bonnen van nieuw model uitreiken. De thans in omloop zijnde wisselbonnen be houden hun geldigheid tot en met 5 Aug. a s. Na dien datum zijn zij niet meer geldig. Ho tels, restaurants en dergelijke instellingen kun nen oude wisselbonnen van 7 tot en met 19 Aug. a.s. voor het laatst bij de plaatselijke distribu tiediensten inleveren. Particulieren, die niet in de gelegenheid zijn geweest de zich in hun be zit bevindende oude wisselbonnen vóór 6 Aug. a.s. in een restaurant enz. te gebruiken, kun nen deze uiterlijk 19 Aug. a.s. bij de plaatse lijke distributiediensten tegen nieuwe wissel- oi rantsoenbonnen ruilen. Bovendien zullen particulieren, wanneer zij dit wenschen, in den vervolge de genummerde bonnen en rantsoenbonnen van bovengenoemde artikelen bij de plaatselijke distributiediensten kunnen ruilen tegen de desbetreffende wissel bonnen. Inlevering: tweede distributie stamkaart. 's-GRAVENHAGE (ANP) In verband met het ingebruiknemen van de tweede distributie stamkaart moet in den vervolge bij vertrek naar het buitenland, opneming in een ziekenhuis of. in gemeenschappelijke voeding e.d. uitsluitend deze tweede, dus niet meer de eerste distributie stamkaart worden ingeleverd. Geldigrheid der nieuwe bankaarten. De aandacht van het publiek wordt er op ge vestigd, dat uitsluitend die bonkaarten „Voe dingsmiddelen 8e periode 1944" geldig zijn, die aan den achterkant voorzien zijn van een raster- werkopdruk (zg. guilloche-opdruk) in blauw en bruin. Bonnen van genoemde kaart, welke aan de achterzijde dezen opdruk niet vertoonen, zijn niet geldig. Detaillisten dienen deze bonnen dus niet aan te nemen. Heden moet verduisterd worden van 22 uur tot Dinsdag 5.30. Maan op 19.10, onder, Dinsdag, 4.01. Voile Maan Don derdag 6 Juli.

de Stem | 1944 | | pagina 1