PROVINCIAAL NIEUWS MededeelfngMi Plaatse). Dfstributiedlensten AERODYNE SEVAR DISTRIBUTIENIEUWS. GEMENGDE BERICHTEN DISTRIBUTIEDIENST GOES Nogmaals wordt er de aandacht op gevestigd dat toeslagkaarten en rantsoenbonnen voor Bij zonderen Arbeid, alleen de laatste week van de loopen.de periode verstrekt worden. Voor de 8e periode dus in de week van 3 t,m. 7 Juli 1944. 195-o Uitreiking Petroleumkaarten. Zij, die voor het seizoen 1944-45 in aanmerking wenschen te komen voor een petroleumkaart U 409, dienen in het tijdvak van 3 t jn. 7 Juli tegen inlevering van het restant, van de bonkaart U 403 deze af te halen op het kantoor Ravelijn 2a, loket 6. 194-0 DISTRIBUTIEDIENST MIDDELBURG. Periodieke uitreiking rantsoenbonnen Scheer zeep, Toiletzeep, eenheidszeep en waschpoeder. De Distributiedienst te Middelburg maakt be kend, dat kappers, medische studenten, werk zaam in de anatomie, vroedvrouwen, verloskun digen, gediplomeerde bakers, wijkverpleegsters, praktizeerende artsen, tandartsen, veeartsen voor de 8ste, 9de en 10de periode 1944 (9 Juli-30 Sep tember 1944) in de week van 3-8 Juli aanvraag formulieren kunnen afhalen voor het verkrijgen van extra rantsoenen zeep. Deze formulieren moeten worden afgehaald, zaal 4 loket 1 en moeten in de week van 10-15 Juli 1944 behoorlijk ingevuld en onderteekend worden ingeleverd. Door de kappers moeten bij het indienen der formulieren en afhalen der bonnen worden overgelegd een inschrijvingsbewijs van de Vak groep van Kappersbedrijven.* 163-o Inlevering opplakvellen en toewijzingen in verband met opheffing D.K. St. Laurens. In verband met de opheffing van het D. K. St. Laurens maakt de Distributiekring Middel burg bekend dat met ingang van 3 Juli a.s. de detaillisten, grossiers en instellingen van de dorpen: Arnemuiden, Nieuw en St. Joosland, Veere, St. Laurens, Serooskerke, Grijpskerke, Oostkapelle, Vrouwenpolder, Domburg en Aagte- kerke, hun distributiebescheiden moeten inle veren op het Kringkantoor te Middelburg,, Zuid singel, Zaal 1 volgens onderstaand schema: Maandag 8.30 uur-12 uur Slagers en Grossiers Van alle dorpen. "Woensdag: 13.30 uur-15.00 uur Serooskerke en Aagtekerke. Donderdag: 8.30 uur-12.00 uur St. Laurens, Grijpskerke, Nw. en St. Joosland. 13.30 uur-15.00 uur Arnemuiden. Vrijdag: 8.30 uur-12 uur Oostkapelle, Domburg, Vrouwenpolder. 13.30 uur-15.00 uur Gapinge, Veere, Instellin gen (9000 nummers) alle dorpen. Medegebracht moet worden de oude codenum-. merkaart, terwijl op de inleveringsbewijzen en opplakvellen geen codenummer moet worden in gevuld. Detaillisten in Textiel, Smeerolie, Serviesgoed Aardappelhandelaren e.a. op de voor hun dcrp vastgestelde uren en dag. Kolenhandelaren van alle dorpen des Vrijdags van 8.30-12 uur zaal 4 loket 4. In hun eigen belang worden de detaillisten dringend aangeraden zich strikt aan bovenstaan de dagen en uren te houden daar afwijkingen niet kunnen -yvorden toegestaan. 162-o DISTRIBUTIEKRING OOSTBURG. Uitreiking bonkaarten 8e periode. Door bijzondere omstandigheden zijn eenige uit reikingsdagen veranderd, zoodat een ieder zich goed op de hoogte stelle van de nieuwe uit reikingsdata. Sluis. Inlegvellen afgestempeld op 14 Juli wordt 13 Juli a.s. Aardenburg. Inlegvellen afgestempeld op 18 Juli wordt 17, 21 wordt *18 Juli, 20 wordt 19 Juli en 28 wordt 20 Juli. Eede. Inlegvellen afgestempeld op 17 wordt 24 Juli, 19 wordt 25 Juli ën 20 Juli wordt 26 Juli Deze laatste dag alleen 's morgens van 9 tot 12 uur. Extra zeep voor kappers, artsen, wijkver pleegsters, enz. Kappers, vroedvrouwen, verloskundigen, ge- dipl, bakers enz. kunnen weer een aanvrage indienen voor de 8e, 9e en 10e periode. De aan vraag moet geschieden uiterlijk tot en met 8 Juli a.s. Kappers moeten de aanvraag doen op form."MD 233-41, dat ook t.m. 8 Juli kan wor den ingeleverd. Bij de inlevering van form. MD 233-41 moet worden overgelegd de Tweede Stamkaart be nevens het inschrijvingsbewijs-van de Vakgroep van kappersbedrijven. 16I-0 Beëedigingen. Ter Openbare terechtzitting der Arrondis- sements-Rechtbank te Middelburg van Woensdag 28 Juni 1944. is beëedigd als Amb tenaar van den Burgerlijken Stand der ge meenten Dreischor, Noordgouwe en Zonne- maire de hëer A. H Vermeulen, secretaris der gemeente Brouwershaven wonende al daar. Beëedigd is als advocaat de heer Mr. C. C. Wabeke, kassier Boerenleenbank te Ter- neuzen. Polderbesturen. Benoemd is tot lid van den dykraad voor de waterkeering van den cal. Borsselepolder, kunt U bij een prettige verlichting ook onderstaande apparaten gebruiken. 12-o GEtfTSCHESTRAAT 24 HULST. ■Illpppil Geen wonder! Want Adelaar Scheerzeep ts nog van oude kwaliteit... overvloedig jA schuimendl Daarom is zij ook zoo best voor de^ baard van Uw man. Verkrijgbaar op A Bon R 05 ven de tabakskaart ADELAAR-SCHEERZEEP Da loep weer óók do VROUW naar vraagt als vertegenwoordiger van het waterschap Ellewoutsdyk, I. de Dreu te Driewegen; tot gezworene van den Van-Lyndenpolder L. Dees te Boschkapelle en tot vertegenwoor diger in den dijkraad voor de watebkeering van de cal. polders Ser-Lippens c.a., J. Scheele te Zaamslag; tot plaatsvervanger van den dijkgraaf van den Seijdlitzpolder, P. L. Taalman te Philippine; tot dijkgraaf van den Schorepolder, J. Boone te Nieuw en St. Joosland; gezworene van den Zuid-Kraaijert polder J van Nieuwenhuijzen te Nieuwdorp; tot gezworene van den polder Westeren-ban- van-Schouwen, C. Blom te Haamstede; tot gezworene van den Adriaanpolder, J. Ver burg te Kortgene; gezworene van het wa terschap Ellewoutsdijk. P. Dieleman te Elle woutsdyk; tot gezworene van den Havikpol der, P. van Mol te Vogelwaarde; tot ge zworene van den Hulster-Nieuwlandpolder, A. Vael te Hontenisse; gezworene van den Nieuwe-Kraaijertpolder, P. Meeuwse te Nieuw dorp en tot lid van den Dijkraad voor de waterkeering van den cal. Borsselepolder, als vertegenwoordiger van eerstgenoemden pol der J Vermue te Nieuwdorp; tot gezworene van den Middelburgschepolder, E. Verlare te Nieuw en St. Joosland; tot dijkgraaf van den Nieuwekerkepolder W. Kloet en tot plaats vervanger van dsn dükgraaf C. Mesu, beiden te Nieuw en St. Joosland; dykgraaf van den Johannapolder P Kodde en tot plaatsver vanger van den dijkgraaf C. Polderdijk, bei den te Nieuw en St. Joosland; dükgraaf van den Molenpolder, C. Baas en tot plaatsver vanger van den dijkgraaf S. Janse, beiden te Nieuw en St. Joosland; tot gezworene van den Stoppeldijkpolder F. Borm te Boschka pelle, tot gezworene van den Zuiddorpepol- der-Noorddeel, A. Buijsse te Zuiddorpe; en tot dykgraaf van den Zuiddorpe-Zuiddeel- of Züpepolder A. van Waes te Zuiddorpe Zij die slaagden. Bü de in den Holldndschen Tuin te Ber gen op Zoom gehouden examens genomen door de R. K. Bond van „Groote" Schrijvers, bhaalden de volgende candidaten hun diplo ma; machineschrüvenJ. de Boeck. Halste ren; C. Capello, Goes; A. Rysdijk. "Hans- weert; M Rammelo, Vlissingen; J. de Pauw Hansweert; N. van Dyke, Kruiningen; P. de Punder, Nisse ;A. de Groen. Bergen op Zoom; W. Wasser, Goes; J. Polderman, Middelburg; C. Sloover. Middelburg; S. Melse, Middel burg; G. v d Hoest. Kruiningen; J. Wal- rave, Goes;G. Rivière Verninas, Bergen op Zoom; G. de Rooy, Bergen op Zoom; A. Bon- ga. Goes; J. Theune. Middelburg; P. Jansen. Hansweert; A. Talboom, Bergen op Zoom; M. Hopmans, Bergen op Zoom: J van Steen, Bergen op Zoom: H. Pais. Bergen op Zoom; J. Maas, Bergen op Zoom; J. Dronkers, B o. Zoom; J. Goedschalk, B. op Zoom; W Duyvelaar. Bergen op Zoom. De afweermaatregel tegen de V 1. BERLIJN, (Interinf) Waarnemers aan de Kanaalkust zagen gisteravond, dat in de richting van Londen meer dan 120 groote versperringsballons diep geëchelonneerd wer den opgelaten. Zy bevonden zich later op ongeveer 2 a 3 K.M. hoogte. Vermoedeiyk betreft het hier een afweermiddel tegen de V. 1. Luchtslag boven het Plattemeei'- BERLIJN (D.N.B.) In de ochtenduren van Vrydag' vloog een krachtige Amerikaan- sche gevechtsformatie onder bescherming van jachtvliegtuigen naar Weenen. Reeds op den heenweg, die over Hongarüe en Slo- waküe leidde, begonnen DuitscKe jagers de bestrijding van de Amerikaansche for maties. Ondanks het ongunstige weer konden zy in een luchtslag boven het Plattenmeer verscheidene toestellen neerschieten. Ter zelfdertyd is het gebied van Agram aangevallen. Uitkeering bij overlijden van verplicht verzekerde. 'e-GRAVENHAGE, (ANP). Bij overlijden van een rechtstreeks of indirect verplicht ver zekerde keeren de algemeene ziekenfondsen een o verlij densgeld uit, dat f 50.bedraagt, indien de overledene 2 jaar of ouder is, terwijl bij overlijden beneden dien leeftijd een uitkeering van f 30.—- wordt verstrekt. Het recht op deze uitkeering vervalt, indien het verzoek daartoe niet binnen drie maanden na het overlijden bij het ziekenfonds wordt gedaan. Deze laatste be paling werd tot dusver soepel toegepast. Van 1 September a.s. af zal evenwel strikt aan den termijn van drie maanden de hand worden gehouden. Te laat ingediende verzoexen zullen van dit tijdstip af niet meer door de zie kenfondsen in behandeling kunnen worden ge nomen. Mochten er thans nog belanghebbenden zijn, die den termijn hebben laten verstrijken, dan verdient het aanbeveling, dat deze zich alsnog zoo spoedig mogelijk met het betrokken zieken fonds in verbinding stellen. BONAANWIJZINGEN Generatorblokjes. Van l.Juli t.m. 30 Septem ber geven de met K gemerkte bonnen recht op fiet koopen van 50 kg generatorblokjes. Op bonnen van voorafgaande perioden mogen na 30 Juni 1944 geen generatorblokjes meer wor den afgeleverd. Generator-anthraciet. en -turf. Van 1 tot en met 31 Juli geeft elk der met de woorden „generator-anthraciet een en dertigste periode" gemerkte bonnen recht op het koopen van 1 hectoliter (max. 75 kg) anthracietnootjes 4 of 5; gedurende hetzelfde tijdvak geeft elk der met de woorden „generator-turf een en dertig ste periode" gemerkte bonnen recht op het koopen van 50 stuks baggerturf. Persgas. Van 1 Juli tot en met 31 Augustus geeft elk der met „persgas Juli-Augustus" ge merkte bonrlen recht op het koopen van pers gas. Kaarsen. De met „60 verlichting" en „70 verlichting" gemerkte bonnen der petroleum kaarten resp. S 121 en S 221, geven van 1 Juli af tot nader te bepalen datum recht op het koopen van 1 rantsoen kaarsen. (300 gram). Losse bonnen voor motorbrandstof. Zij die in het bezit zijn van een geldige machtiging voor motorbrandstof, ontvingen tot dusverre, tegen inlevering van deze machtigingen van de distributiediensten vergunningen met coupons. Van 1 Juli af worden in plaats van deze ver gunningen met coupons losse bonnen voor mo torbrandstof in omloop gebracht, ter waarde van 1 en van 5 liter. Deze bonnen hebben een geldigheidsduur van één maand en dragen een periode-opdruk, be nevens de letter A of B. De distributiediensten reiken van 1 Juli af losse bonnen uit. Voor de maand Juli zijn gel dig de A- en B-bonnen van de 49e periode. Brandstoffen voor kookdoeleinden. Van 1 Juli tot en met 31 Augustus geeft öe bon 23 KF van de kookkaart U 405 recht op het koopen van één eenheid vaste brandstoffen met uit zondering van fabrieksturf. De verbruikers zul len met de op dezen bon aan te schaffen brand stoffen één maand moeten toekomen, daar het in de bedoeling ligt op 1 Augustus a.s. een 4den bon aan te wijzen. Honden- en kattenbrood. Van. 1 tot en met 31 Juli worden op bon no. 13 van de distributie kaart voor honden dezelfde hoeveelheden hon denbrood beschikbaar gesteld als op den bon voor de afgeloopen période. Op bon no. 13 van de distributiekaart voor kattenbrood (groep K) wordt voor dezelfde periode 1.5 kg kattenbrood beschikbaar gesteld. Na 31 Juli is bon no. 13 ongeldig. Plaatsvervangend hoofdredacteur, blnnen- en buitenland: P. Alberta. OewcstelQk en plaatselijk nieuws: W. 4. Velden. Kultureel nieuws: E. Schul. Sport: W. V- Beek. Verantwoordelijk voor de adver tenties E. H. B. Brader, allen te Breda EEUlLLE'l ON Indertijd, aan Kaap Corross Avonturenroman «m Wmi, liirg Uiddeckn 54) Hanne floot vergenoegd voor zich uit. Dat was weer eens leven! Net zooals vroeger! Het stuur in de vuisten, voor je uit de razende branding en daarachter het Afrikaansche oerwoud. Ook hing er negergezang in de lucht en een zilten geur.... Het roer luister de goed en de barkas gehoorzaamde op iede re beweging. Waarachtig: geen slechte bar kas! Ofschoon zy niet zoo goed was als de zijne zou worden „Hij vaart goed, die Mechelt!" zei kapi tein Bachmann met waardeering. Hij stond met den eersten officier, de beide Johann- sens en Alvarez op het sloependek en keek naar de barkas, die juist haar vierde tocht naar de kust maakte. „Hij is trouwens een uitstekende kerel", voegde hij er aan toe. Het deed Karla genoegen, dat deze mee ning algemeen instemming vond. De eerste officier en Senhor Pedro Alvarez knikten bevestigend en Paul scheen er evenmin an Voor Duitschers ter kennisneming De Commissaris-Generaal voor de openbare veiligheid en hoogere SS- en politieleider maakt bekend: Ingevolge de verordening van den Rijkscom missaris voor het bezette Nederlandsche gebied betreffende de egistratie der Duitschers zijn alle in Nederland woonachtige Duitschers ver plicht zich bij het voor hun woonplaats bevoeg de registratiebureau aan te melden. Het is gebleken, dat een aantal Rijksduitschers tengevolge van onbekendheid met deze veror dening in het bijzonder bij verhuizing pinnen Nederland en naar het buitenland de bepalin gen dezer verordening niet naleven. Ik roep derhalve aUe tot aanmelding gehouden perso nen, onder verwijzing naar de bij de verorde ning bedreigde straffen op, zich bij het bureau van den politie-officier bij den gevolmachtigde van den Rijkscommissaris voor de provincie hunner woonplaats bij vestiging uit het buiten land, bij verhuizing binnen Nederland en bij vertrek naar het buitenland schriftelijk of mon deling aan te melden. Deze verplichting geldt ook voor personen, die tot het Duitsche volk behooren, maar in 't onzekere zijn betreffende hun nationaliteit of als stateixloos worden aangemerkt. De verplich ting tot aanmelding, geldt eveneens voor Duit schers uit het vroegere Oostenrijk, voor Sudetenduitschers en voor Volksduitschers uit de Oostgebieden. De verplichting tot aanmelding bestaat ook voor het geval, dat personen ter vervulling van hun dienstplicht voor de weermacht worden op geroepen. Bij minderjarigen is de vertegenwoordiger, eveneens wanneer hij zelf geen Duitscher is, voor de nakoming van deze verplichting tot aan melding verantwoordelijk. Aanmelding kan mede geschieden bij de hulp- registratiebureaux bij de „Ortsgruppen der N.S. D.A.P." get. RAUTER SS-Obergruppenfuehrer und General der Polizei. Oud privilege doet 't nog. Volgens te Berlyn via Genève ontvangen berichten, is dezer dagen in het Engelsche stadje Chat ham een merkwaardig proces gevoerd. Eey lid van de Homeguard had een Duitschen vlieger, wiens machine brandend omlaag was gestort .met een parachute zien neerdalen en hü was onmiddellük op den vlieger toege sneld om hem te ontwapenen. Zoo geraakte hy ook in het bezit van een vliegerhelm een pistool en een hoeveelheid munitie Toen men den man verzocht deze voorwerpen af te leveren aan de bevoegde instanties wei gerde hij dit echter beslist, terwijl hü zich beriep op een oud privilege uit den tüd van Hendrik VIII, volgens hetwelk iedere burger van Engeland het recht heeft alle voor werpen te behouden „welke hij van den vij and van den koning gestolen of met geweld heeft buitgemaakt". De zaak kwam voor de rechtbank en ook de verdediger beriep zich op het bedoelde privilege dat nooit buiten kracht was gesteld. De officier van Justitie ontkende dit niet, maar hij meende dat dit in de practü'k niet opging, omdat dan ook een soldaat, die bijvoorbeeld een vijandelüken pantserwagen buitmaakte. in het bezit zou mogen blijven van zoo'n gevaarte."Dit argu ment werd door den verdediger ontzenuwd met de redeneering dat een pantserwagen als een rijdend fort moest worden beschouwd, en in hetzelfde privilege staat duidelijk te lezen, dat veroverde vestingen aan den koning moeten worden overgedragen. Het gevolg van alles 'was dat de rechtbank den burger wachter vrijsprak, zoodat pistool, helm en munitie in zijn bezit bleven en nu de kans bestaat, dat Iedere Engelsche soldaat zich op dit privilege gaat beroepen(Tel.) Gouden berggids. Op den dag van zün gouden bruiloft. Zaterdag 1 Juli, zal de heer L. H Montulet, te St. Pieter Maastricht, ook 50 jaar gids zün In de onderaardsche gangen van den St. Pietersberg. In den loop der jaren heeft de heer Mon tulet honderden en honderden Nederlanders en buitenlandsche toeristen in grootere en kleinere gezelschappen in 't typische mergel wereldje van den St. Pietersberg rondgeleid en hen gewezen op de merkwaardigheden van geologisch, plant- en dierkundig belang, wel ke daar te zien zijn Hif kent den heelen berg. met zijn doolhof van gangen en spelon ken, op zijn duimpje, hetgeen trouwens geen wonder is. want reeds als kind van zeven, acht jaar bracht hii een groot deel van zün tijd door „in de Berreg" zijn heele leven hü is nu tachtig jaar (en zal ook dit laar nog gidsdiensten vervullen), heeft hü op nog geen steenworp van den bergingang ge woond. Ook een woningtekort? Een koolmees heeft een nestje gebouwd in de brievenbus van de Rotterdamsche Bankvereeniglng te Baarn, Reeds werden in dit nestje jongen ge boren en regelmatig kan men thans het ouderpaar de brievenbus uit en in zien vliegen om de jonge vogeltjes van voedsel te voorzien. ders over te denken. Karla maakte dat op uit de joyueuze manier, waarmee hy een cigaret aanstak. Kapitein Bachmann ging terug naar de commandobrug. ,,Een onaangename streek" zei hij by het weggaan. „Vervloekt veel haaien!" Over de haaien werd niet veel meer ge sproken aan boord. Sinds vele havens volg den drie van die reusachtige roofvlsschen onophoudelijk het schip. Hier aan Kaap Co- ross waren er nog zes of zeven bU gekomen. Met spitse donkere rugvinnen doorkliefden zü, begeerig naar buit, het water. De barkas was midden in de schuimende branding, toen het ontzettende gebeurde. De mannen aan boord zagen, hoe Hanne Me chelt plotseling het roer losliet en met een breeden boog in zee sprong. De boot draaide scherp naar bakboord en liep in volle vaart op een kantige rots aan. Slechts enkele me ters. voordat hü er tegen aan botste, sprong ook de stoker Görres te water. Met krachtige slagen hielden beiden op de kust aan. Acht spitse, dreigende haaienvinnen ver anderden van richting. „Man over boord I" kreet Krowski gillend. En nogmaals ,Man over boord!" Bloote voeten trappelen over net dek De „Waguma" geleek, in haar naarstigen arbeid van laden en lossen plotseling opgeschrikt, op een byenkorf. Commando's weerklonken; de fluit van den bootsman gilde. „Klaar bü boot een en vier!" Nieuwsgierig verdrongen zich de zwarte sjouwerlui en douaóebeambten aan de ree ling, De overige passagiers en manschap pen doken ook op. Het schip kreeg lichte slagzii met a' die menschen. „De haaien -!" schreeuwde Alvarez. Als een loopend vuur ging het woord van monc' tot mond: „De haaien -!" De officier en manschappen allen bewaar den hun kalmte. Iemand kwam met een arm vol geweren en revolvers aandragen. De slo ten klikten; patronen rammelden, Paul Johannsen had zün arm stevig om Karla's schouder gelegd. Het meisje was krytwit en beefde over al haar ledsn. „Als hem iets overkomt, Paul-!" mompelde zy. „Mün God. Als hem iets overkomt I" De wildhandelaar antwoordde niet. Hy trok zün zuster alleen nog steviger naar zich toe. „De eerste boot klaar!" „Vieren!" De kringen van de roofdieren om de belde zwemmers werden nauwer. Krowski legde zün geweer aan en vuurde. Hy moest wel een schitterend schutter zün want een woest klotsen en schuimen toonde aan. dat hü ge raakt had. Doch reeds het volgende schot was. mis, en ook nog twee daarna. „De tweede boot klaar!" „Vieren! Sneller!" De zendelinge Britta Matson bad. Het zwyntje duwde haar onzacht opzü om de manoeuvre met de boot beter te kunnen zien en leiden. Maar de tweede boot kwam niet los. zy werd verscheidene malen tegen den boordwand geworpen en moest tenslotte met zware beschadigingen weer omhoogge trokken worden, Krowski schoot opnieuw en ook kapitein Bachmann vuurde enige malen zyn revol ver af Ginds aan het strand dook plotseling ach- te. een rotspunt de kleine stevige douane- kotter op. Een machinegeweer tikte en oü reeksen zweepten de schoten het water. Een reusachtige zilveren vischromp sprong me tershoog uit het nat en plonste terug. Toen hadden de beide zwemmers korten tüd rust. Zü kwamen moeizaam vooruit in de reusachtige brandingsgolven. Hun hoofden doken onder in de diepe dalen en werden weer omhoog gestuwd en gedragen door de schuimende kammen van* de baren. (Wordt vervolgd).

de Stem | 1944 | | pagina 2