I I s: GOEMANS DISTRIBUTIENIEUWS GEMENGDE BEKICHVEN Bent jJ 'n „0h"-zegger? KORT NIEUWS: Indertijd, aan Kaap Corross ilamien van de Duitsche leiding, waarover .der gisteren reeds gesproken werd. Dat de reserveering der operatieve reserves voor het Westen by zwaren druk der Sovjets wellicht ln het Oosten zal leiden tot de oude tactiek van het langzaam terug trekken, wordt in een Berlynsche correspondentie van het Hbld. op den voorgrond gesteld Het is evenwel duideiyk zoo heet het hier, dat de Duitsohe legerleiding er veel aan ge legen is, dat de Sovjets hun operatieve doel in het noorden, de doorbraak naar de Bal- tische landen en de Oostzee niet of. wan neer het niet te vermijden zou zijn. zoo laat mogelijk bereiken. De Duitsche hulp aan Finland. Dit laatste, klemt temeer nu von Ribben- trop het diplomatieke gevecht om Helsinki gewonnen heeft en Duitschland zün tot dusver hiet bindend vastgelegde militaire sa menwerking met den noordelyken bondgenoot nauwer heeft aangehaald. Zou het roode leger aan de Oostzee staan, dan zou Finland immers eenzamer staan dan ooit en dan zou deze samenwerking zeer bemoeilykt wor den. Thans is de Duitsche legerleiding, vol gens den bekenden Hallènsleben, in staat vrü sterke Duitsche contingenten troepen naar het Finsche oorlogstooneel te-zenden, waar zy onder Finsch opperbevel zullen stryden. Op welk deel van het front de Duitschers hun stellingen zullen betrekken is natuuriyk nog niet bekend. Op de Karelische landengte hebhen de Finnen zich iii de laatste dagen met succes kunnen vasthouden aan het bree- de meren-gebied der Vuoksen, noordoosteiyk van Wiborg Daar de Sovjet-druk hier zwaar is, zullen zij evenwel in dezen sector den Duitschen büstand evengoed kunnen gebrui ken als op het Aunus-front waar zy giste ren weer verder achteruit werden gedron gen. Dat men in Berlyn uiterst content is over het behoud van den Finschen wapen broeder spreekt vanzelf. Het gemeenschap- pelyke lot: de verdediging tegen het bolsje wisme, wordt in de Duitsohe pers op den voorgrond gesteld maar daarnaast zien mi litaire kringen in Berlyn in de bereidwillig heid, waarmee de leiding juist nu troepen ter beschikking stelt, een aanwyzing voor de sterkte van het Duitsche potentieel en voor de koelbloedigheid, waarmee leidende instan ties den algemeenen toestand beoordeelen. PUDDINGPOEDERSPECIALISTEN SINDS 1907 In stadsgebied 200 gram brood op aardappelbon nr. 27 's-GRAVENHAGE (ANP) Tot en met Zater- dag 1 Juli a.s. zal, uitsluitend in het stadsge bied, op de met 27 genummerde aardappelbon nen der stadkaartcn 200 gram brood per bon beschikbaar worden gesteld. De met 27 „land'' gemerkte aardappelbonnen van de landkaartelf worden derhalve niet aangewezen- Evenmin als de met „toeslag 27" gemerkte bonnen van de toeslagkaart. Philippe Henriot vermoord- PARIJS, (D.N.B.) De Fransche staats secretaris van voorlichting, Philippe Henriot is te Parys vermoord. Henriot. bracht den nacht door in zyn bureau De weinige leden van het personeel, die getuige waren van den aanslag verklaar den, dat Woensdagochtend voor zessen een aantal gewapende mannen in eenige auto's voor het gebouw stilhielden. Zy hielden met hun automatische pistolen twee politie-agen- ten in bedwang. Drie der indringers begaven zich naar de slaapkamer, waar Henriot en zyn vrouw zich ter ruste hadden begeven. Henriot zou zelf den grendel van de deur hebben geschoven, waarna een der indrin gers den staatssecretaris door een kogel in het hart doodde. Henriot treedt sedert 1925 op in het Fran sche politieke leven en reageerde in de Ka mer fel tegen de communisten. Op S Jan. j.l. werd hy tot staatssecretaris van voorlich ting benoemd; in welke kwaliteit hij vooral naam maakte door zyn dagelijksche radio toespraken. Laval heeft den overledene voor de Fran sche radio herdacht. Nieuw soort brandbom. De Berlynsche corr van de „Tel." maakt melding van een nieuwe brandbom, die door de Geallieerden gebruikt wordt n.l. de „vlam- menstraalbom". Het gaat hier om een zeer gevaarlijk pro jectiel doch de Berlynsche kranten keeren zich by voorbaat tegen diegenen, die mee- nen, dat men tegen deze bom machteloos zou staan. De „vlamstraalbom" bevat een stalen reservoir met benzine en spuit van daar uit vlammenstralen in alle richtingen, waarby een geweldige hitte ontwikkeld wordt. De bekende fosforbommen worden den laat- sten tijd veel minder gebruikt. Prijzen van luxe artikelen. 'S-GRAVENHAGE. <ANP). Na de nogal ge ruchtmakende actie tegen die winkeliers in luxe artikelen, die een veel te hoogen prijs voor hun waren bedongen heeft de prijsbeheer- sching het kwaad ook aan den wortel bestre den. Aan de fabrikanten dier artikelen werd de verplichting opgelegd, monsters hunner produc ten op te zenden aan den dienst van dén ge machtigde voor de prijzen te Deventer voor het bepalen Elke wolk is nog geen donderwolk. De rechtbank te Rosario in Argentinië had een vordering tot schadevergoeding te bedisselen ingesteld" door een teleurgestelde dame. die zich had laten behandelen door een be roemd schoonheidsspecialist. De man was biykbaar niet zoota dende rende specialist in het verfraaien der vrou- welyke gelaten. Hij tooverde namelyk een loodgryze tint op de op uiterlyk schoon ge stelde cliënte. Deze was uiteraard hevig ver bolgen hetgeen in Argentinië zooals men weet nogal tot hevige tooneeltjes aanlei ding kan geven. Voor de rechters, die met meewaren naar de vale tint der bewuste dame staarden, deelde deze mede, dat de specialist haar een „gelaat als een wolk" be loofd had. De pleiter van den schoonheids specialist ook niet van gister, was er als de kippen bij om te interrumpeeren dat de van snoode handelingen betichte specialist ook woord had gehouden, want wees de teint im mers niet op een wolk.zy het dan op een donderwolk! De heeren achter de groene tafel fronsten echter gepast het wijze voorhoofd over dit donderwolkachtige gedoe en veroordeelden den specialist tot een. hooge schadeloosstel ling. Of de zon daarmede door de wolken van verdriet der Argentijnsche is dioorgebroken vermeldt de historie echter niet. Schietlustigc vateche politie. Des avonds omstreeks 20 uur drongen vijf gewapende mannen, van ongeveer 40-jarigen leeftijd in de woning van den heer Hendrik Verhoeven te St. Jaus-Molenbeek. Zy verklaarden tot een geheimen politiedienst te behooren en belast te zyn met een huiszoeking Daar de eigenaar zich verzette, werd hij mishandeld. De heer Verhoeven slaagde er in een ruit stuk te slaan en alarm te maken. De gang sters sloegen daarop op de vlucht zander er ln geslaagd te zijn wat te on tweernden. Daar de eigenaar de achtervolging inzette, werd met een machinepistool op hem geschoten. De ongelukkige werd in den buik en den rechterarm getroffen en zeeg in elkaar. De mannen slaagden er In te ontkomen. Het slachtoffer werd In alleryi met de ziekenauto naar het gasthuis overgebracht. De ongeluk kige overleed enkele uren na de aanranding. Abraham a Santa Clara, Op 2 Juli Is het 300 jaar geleden, dat Ulrich Megerle werd' geboren, die zich als Augustyner monnik on der den naam Abraham Santa Clara groo- te bekendheid verwierf door zyn satirieke ge schriften en kanselredevoeringen. Abraham a Santa Clara, die hofprediker was van Kei zer Leopold I, Is voor onzen tyd vooral nog van belang door zijn satire Krzschelm Ju das," waarin hü de voortdurende godsdienst twisten in zijn land hekelde. Andere beken de geschriften van zyn hand ziin „Merk's Wien", dat hy schreef toen Weenen door een pestepidemie werd geteisterd en .Auf, auf ihr Christen." dat hy schreef tijdens de belegering van. zön woonstad door de Tur ken. CAMERA EN FILM Ook al heeft U géén MULO of HBS gehad: U kunt toch over alles méé- praten, -wanneer U de cursus „A.O." (Algemene Ontwikkeling) van het IVIO volgt. Aansluitend op actuele onderwerpen. 1 Les per week, f 1.76 per maand. Schrijf om 'n proefles GE A0 CURSUS VAN IVI0 INST. v. INDIVIDUEEL ONDERWIJS W®«teJnde 13-15 Amsterdam van dén jüistétt prijs Iedere fabrikant krijgt voor zijn arti kelen een codeteeken terwijl leder artikel wordt geprijsd. Door deze prijs vaststellingen is een belangrijke verschui ving ontstaan in het prijsniveau. Vele goe deren zijn in prijs verlaagd, andere van de markt verdwenen Om den zaken- menschen de gele genheid te geven hun prijzen aan te passen aan de toege stane prijzen, wordt in Deventer van 20 Juni 1944 af een ten toonstelling gehou den van alle artike len, waarvoor een prijsvaststelling af-*, gegeven wordt. Be langhebbenden doen verstandig, zoo spoe dig mogelijk aan de hand van de daar geëxposeerde artike len tot herprijzen over te gaan, daar op goede gronden kan worden aange nomen, dat ongeco deerde artikelen bin nenkort nief meer door grossiers en \yin keiiers mogen wór den verkocht. Te vens zijn alle andere individueele prijs vaststellingen, welke bij de gehouden con troles den handel ge geven zijn, vervallen In het verleden Ligt het heden, In 't nu wat worden zal. BILDERDÏJK Willem de Zoete, «.-admi raal 1602; slag tegen de Spanjaarden bil Dover, Auf. 1605; Expeditie naar Spanje 1606; zeeroovers 1618; Ro- chellc 1625. (foto O.-H.) Ook thans weer strijden Ne derlanders voor Europa's vrij heid ter zee, in trouwe ver bondenheid met hun Duitsche kameraden. (foto O.H.) GOED VOORGAAN DOET GOED VOLGEN Zefc ook U derhalve in voor de toekomst van Uw Volk en meldt U aLs vrijwilliger bij de Kriegsmarine. Aanmelding staat open voor iederen Nederlander van 1745 jaar en kan geschieden btf de Marineannahmestelle West Zweigstelle Niederlande te Utrecht, alle Hafen- en Ortskom- mandan turen en bij de Nebeifstellen der Waf f en SS, alwaar te vens alle gewensekte inlichtingen worden verstrekt. Dorpsveldwachter voor Salomons taak. Daar ligt in de Langstraat ergens een dorpke, waar een nieuwe burgemeester ge komen is met een nogal vooruitstrevende echtgenoote. Naast vele andere nuttige bezigheden waarmee een vrouw zich kan bezighouden, wydt deze echtgenoote zich ln haar vryen tyd ook aan de visch- vangst. En het gemeenteiyk vtschwater biedt daartoe volop gelegenheid. In za lige vereenzaming kan zy uren doorbren- §en aan den gemeentelyken plas, gedul- ig turend naar het roode dobbertje. „In zalige vereenzaming"maar die werd op zekeren middag verbroken door de komst van den gemeente-secretaris, eveneens verwend vlsscher en eveneens zyn gemeent Edochburgemeesters en gemeente secretarissen denken er niet altyd het zelfde over, welk verschil van visie zich ook kan openbaren als een gemeente secretaris tegenover de vooruitstrevende echtgenoote van den nieuwen burgemees ter komt te staan, ditmaal aan de Doorden bezighel den gemeente-secretaris, die aanstalten maakte, z'n metten uit te werpen". „U moogt hier niet visschen", zegt zy snibbig; „dit is water van de gemeente en myn man heeft u geen permissie ge geven." De secretaris lacht eens; bij weet zich gedekt door een vischakte al geeft die dan geen toestemming om overal te vis schen maar is ter tegeiyk van overtuigd dat zijn vrouwehjke rivaal de vereisente vischakte mist. En hij werpt onverstoor baar de lyn uit. Waarop de echtgenoote kwaad wfegloopt om even later terug te komen met den gemeenteveldwachter. Hy zal en moet op aandrang van des burgemeesters vrouw een proces-verbaal tegen den gemeente-secretaris opmaken. Weer lacht de secretaris en als de ge hoorzame veldwachter inderdaad z'n boekje neemt en aan 't schrijven wil gaan, verzoekt de secretaris den yverigen orde handhaver aan des burgemeesters echtge noote de vereischte vischakte te vragen. Die zy jammerlyk niet toonen kan! Of de bedremmelde en ln het nauw ge dreven veldwachter dien middag twee ver balen heeft opgemaakt, zegt de historie niet. Maar het gemëentelyk viachwater vervloekt hy voortaan hartgrondig Besprekingen te Tokio. TOKIO (D.N.B.) De belangrijkheid van het huidige oorlogsgebeuren kwam Woens dag tot uitdrukking in audiënties, die de keizer verleende en in vrtj langdurige be sprekingen tusschen den premier generaal Tojo en den Duitschen ambassadeur. Ook in Noord-Engeland vliegende bommen. STOCKHOLM, (C.D.) Volgens den Brit- scheri radio-omroep hebben de Duitschers thans hun aanvallen met het wapen V 1 ook tot de graafschappen van noord-Engeland uitgebreid. Volgens berichten uit Spanje zou West minster-hall door het Duitsche geheime wa pen verwoest zijn. In Europeesch Turkse is de staat van beleg met 6 maanden verlengd. (DNB). De Gaulle zal een bezoek aan de Vér. Staten brengen. (DNB). Benesj laat op het oogenblik te'Moskou bank biljetten drukken, die bestemd zijn om door het roode leger in Tsjecho-Slowakije gebruikt te worden; over de verhouding tusschen kroon en roebel wordt nog onderhandeld. (ANP). Een Britsch slagschip zou volgens Duitsche waarnemingen voor de monding der Orne aan den grond zitten. (Interinf). Amerikaansch-Russische handelsbesprekingen 2ijn te Moskóu gevoerd tusschen Johnston, voor zitter der Amer. kamer van koophandel en Stalin. (DNB). Spaansche politieke gevangenen, die voor waardelijk in vrijheid waren gesteld, zijn op nieuw wegens illegale actie gearresteerd. (CD). Boekarest is Woensdagochtend opnieuw door Anglo-Amerikaansche bommenwerpers gebom bardeerd. (DNB). Op het neutrale republiekje^ San Marino #in Oost-Italië zijn door Geallieerde vliegers bom men geworpen, er zijn 40 personen gedood. Na mens de republiek is tegen dezen aanval gepro testeerd. (DNB). Plaatsvervangend hoofdredacteur, binnen-, en buitenland: P. Alberta. CMwestelQk en plaatselijk nieuws: V. v. 4. Velden. Kultureel nieuws: E. Schul. Sport: W. v. Beek. Verantwoordelijk voor de adver tenties E. H. B. Brader, allen te Breda. FEUILLETON Avonturenroman «m Wtmt [org l.iuldfchci 52) „Ja dat móest hy inderdaad", knikte 'Leh man. „En het ergste is dat Kreuser, de eenige. die hem vervangen kan, zich heeft laten vol- loopen als 'n badkuip. Die kan nauwelijks op zyn beenen staan. Op zich zelf is dat zyn goed recht; want hij heeft nu immers acht uur vry." Middelerwyl kwamen ook de andere sto kers, tremmers en matrozen in het voorschip bij elkaar en bespraken de merkwaardige fei ten. Willi Nochundnoch krabde eens achter zyn ooren. „Jongens, jongens dat lykt verdacht veel op opzet! Allen, die met de barkas moeten varen, zijn ziek, dronken of verdwenen Als bepaalde lui daarin maar niet de hand in het spel hebben T)e anderen knikten. Zoo heelemaal onge lijk had Willi niet. Ook als men niet direct aan sabotage behoefde te denken was het toch duidelyk dat er iets niet klopte. Ten minste wat Görres betreft. Op dit oogenblik herinnerde de jongmaat Holzer zich iets. Wat had Oörres onlangs ook weer gezegd, toen hy op 't voordek het ruim in orde maakte?" Zeg eens: Ken je een ze keren matroos Mechelt? Ik vaar niet graag met den Vliegenden Hollander persoonlijk op één schuitWat zou de kerel daarmee bedoeld kunnen hebben? De jonge Holzer tikte Willi Nochundnoch op diens schouder. „Zeg eens Willi; Wie is eigenlyk matroos Mechelt?" „Hanne Mechelt? Dat is die blonde kerel van hut 4, die als dierenoppasse? met Jo- harmsen vaart". Toen zy zwegen, draaide de donkeyman Lehman zich om. „Een oogenblik Willi! Is die Hanne .Mechelt hier aan boord?" „En of! Ken je hem! Hy is mijn vriend. Een fyne kerel! Hy heeft in elk havenplaatsje van de wereld een ander meisje zitten „Zoo, zoo?" siste Lehman terug. „Dat noem jy een fyne kerel? Nu sta ik nergens meer verwonderd over, mannenWeten jullie wie dfeze Hanne Mechelt ls? Neen? Dat komt er van, als jullie den „Zeeman" niet leest, jullie sufferdsIk zal jullie eens wat vertellen! Wel, jullie kent my en weet. dat ik niet bang ben voor spoken of tegen lui ophits, die me niets gedaan hebben. Maar, wat dezen Han ne Mechelt betreft, daar heb ik .iets tegen. Ja, zeker! Een van myn vrienden namelyk, die eens met de „Cliff II" byna naar de haai en is gegaan heeft my het noodige verteld en de rest heb ik dan by stukken en brokken ln den „Zeeman" gelezen. Waar deze Mechelt, die vroeger eens voor den mast gevaren heeft de planken van een schip betreedt, gebeu ren ongelukken. Door zyn toedoen zijn er minstens al tien of vyftien schepen door mid den gebroken. Als het er niet meer zyn. Geramd, om hooggevaren, uitgebrand de duivel mag we ten, wat nog meerOverigens zou hy zelfs een heel flinke matroos zyn. zooals ik hoor de. Maar hy heeft een kwaden naam en er zyn lui, die liever zes maanden aan land leeg loopen en ln een opslagloods slapen dan met dezen kerel ln dezelfde schuit te varen. Hoe het komt, weet ik niet, maar je zou zeg gen dat hy door bepaalde stralingen het ongeluk in zekeren zin aantrekt.... Jullie behoeft daar niet om te grynzen, idioten! Zooiets kan! Dat hangt ook met de maan sa men. Ik heb wel niet in zulke dingen gestu deerd. maar ik weet er toch wel een beetje van.-Kort en goed, lui, ik zeg jullie: De reis loopt niet goed af, als die kerel aan boord ls! Het begin is er al: Alle jongens, die de bar kas varen kunnen, zyn niet in staat dienst te doen. Nu behoeft ons de „Henriette Blunk" nog slechts ergens een lading weg te kapen wegens al dat tUdverlles en dan zitten wi.' al in de nesten; Alles lossen en op houtvaart naar Belgisch Congo. Verd.,..!" De lui van de „Waguma" vertrokken him gezicht, als had men petroleum in hun kof fie gegoten. Vervloekt nog toe; „Belgisch Congo" was een leelijk woord! Daarachter scholen koorts, hitte, getob en opnieuw koorts. De meesten kenden het weliswaar al leen van hooren zeggen, maar het was volop voldoende voor hen Doch voordat zy pas goed stelling konden nemqji ln deze aangelegenheid en eer Willi Nochundnoch er toe besluiten kon, of hij Hanne verdedigen zou dan wel of hy hem by deze beöenkelyke stemming beter kon laten vallen, daalde de knorhaan langs den ijzeren trap af naar de kombuisgang en stoof de ver gadering binnen. Als altijd, als hy inwendig kookte, waren zyn oogen tot een spleetje samengeknepen en. stond zyn kin strydiustig naar voren, zyn stem was koel en scherp als een entermes. (Wordt- vervolgd).

de Stem | 1944 | | pagina 2