Dagblad van Noordbrabant Zeeuwsehe Editie MOSKOU IN NEDERLAND ZWARE STRIJD TEN ZUID-OOSTEN VAN TILLY. DE OMGEVING VAN CAEN T#(L%.»r NEERLANDIA-PBRS 84e JAARGANG B DONDERDAG 29 JUNI 1944. No. 18026. 1 BLAD. Abonntmoien Hmrwmand MJ ifooruii betaling par kwartaal l«. franco per poal 3 per week tulU'uuend bij ruer-posiuesieinnci 21 ceVit Losse «.ummers 6 efw. Bewijsnum mers 6 cer>! Bijkantoren -,e: .Roosendaal. telefoon tUO: Bergen op Zoom. telctoon 5ïJ; waalwijk, ictefoon 229; Goe». telefoon 2236: Hulst, telefoon IK. Ve%-schilnt eiken werkdag. Adv. gebeele oplage 1-KJ mm., kolom 42 mm., f 2.00. elke mm meer atf*. 1M» plaalsei aard uit N.-Br. ults». Br. ed. resp. l 70 en 17 ct.. ld Zveuwsche ed. tesp W c. en 8 c. Ree zie larlef. Inzend, op adv, welke de uitgever* te huhner beoordeeling rtlet veriangr at te geven, worden noch teruggegeven, noch aan de inzendeis van adv. uitgelevero H O Centrum van bolsjewistische activiteit (N.P.) Nederland is kort na den eersten wereldoorlog een centrum van bolsjewistische activiteit geworden. Het bemiddelen zit den Nederlander in t bloed Hij voelt zich geroepen om alle Inter nationale geschillen bij te leggen. Wü zijn van nature vredestichters. Het vredespaleis in Den Haag is daarvan het symbool. Het scheidsrechter-spelen heeft voor den Neder lander een bijzondere aantrekkelijkheid. Zoo was het ook in den oorlog van 1914 tot 1918. De sociaal-democraten hadden met leede oogen gezien dat de Tweede Internationale, welke sedert 1891''bestond, bij het begin van den wereldoorlog in 1914 uit elkaar was ge slagen. Zij wilden de stukken lijmen. Reeds in 1915 had er op initiatief van de Neder- landsche S.D.A.P. een conferentie plaats te Kopenhagen, waaraan enkel werd deelgeno men door de drie Scandinavische landen en Nederland. De Executieve, het dagelijksche bestuur van het Internationaal Socialistisch .Bureau werd van Brussel naar Nederland overgeplaatst. Een tweede conferentie volgde in Augustus 1916 In Den Haag, een derde in 1917 te Stockholm. De voorzitter van de S.D. A.P., W. H. Vliegen,-is toen naar Parijs ge weest, om de Franschen te bewegen naar Stockholm te gaan, maar ook deze conferentie werd een mislukking. In Juli 1919, na den oorlog dus, was men te Luzern eindelijk bijeen, maar de verdeeld heid bleek grooter dan ooit. Intusschen begon Moskou te lokken. De Derde Internationale van de bolsjewieken had Ook voor vele niet-communisten al da delijk groote aantrekkingskracht. Er ontstond een sterke neiging om zich van de Tweede Internationale af te scheiden. Dat deden de Duitsche Onafhankelijken op hun. congres in 1919 te Leipzig; en de Fransche socialisti sche partij volgde dit voorbeeld in Februari 1920. Bij beide partijen bestond het voorne men naar Moskou te gaan. Dezelfde neiging was toen aanwezig bij de Zwitsers en bij de Italianen. De Noren brachten hun voornemen in die richting zelfs ten uitvoer. Maar de heeren te Moskou verkeerden ln een overwinningsroes. Zij hadden er niet veel mee op om partijen als de Franschen en de Duitsche onafhankelijken in haar geheel te ontvangen. Zij eischten „zuivering". Er ver schenen felle excommunicaties tegen vele so cialisten, die bereid waren naar Moskou te gaan. Het regende in dien tijd Moscovitische banvloeken. Dat maakte velen wat huiverig. En toen kwamen uit Moskou 21 voorwaar den. waaruit bleek, dat de partijen, die zich wenschten aan te sluiten, volstrekt onder worpen zouden zijn aan het in Moskou zete lend hoofdbestuur, dat zich bovendien nog voorbehield, naar de verschillende landen vertrouwensmannen te Sturen, i die zouden zeggen, hoe het moest. Toen was bij de oude garde der let wat verburgerlijkte sociaal-democratische par tijen de geestdrift voor Moskou wat bekoeld. Dit bracht scheming in de partijen en ein- delooze debatten. Inmiddels stond Moskou er als lachende toeschouwer bij. De politieke leiding verplaatste zich van de politieke par tijen naar de vakbonden, die georganiseerd in het Internationaal Verbond van Vakver- eenigingen (I.V.V.4, dat te Amsterdam werd gevestigd, de taak van de Tweede Interna tionale hadden overgenomen. En via het I.V. V. kreeg Moskou al spoedig "de zeggenschap over alle socialistische groepeeringen in Europa. xxx Het centrum van deze activiteit lag ia ons land. Het I.V.V. had, zooals gezegd, zijn ze tel te Amsterdam. Daar was ook, als een on derdeel van het I.V.V., de zetel van de Inter nationale Transportarbeiders Federatie met een Nederlander, Edo Fimmen, als leider. De bolsjewistische revolutie stond nog in de kinderschoenen. De heeren in Moskou hadden tijd noodig om hun macht te conso- lideeren. Pas daarna zouden zij op verove ring kunnen uitgaan, om de wereldrevolutie te ontketenen. Het eerst noodige was derhalve een oorlog van de burgerlijke staten tegen Sovjet-Rusland te voorkomen. In den gedachtengang der bolsjewieken is de oorlog van een communistischen staat te gen een kapitalistischen staat, waar de bourgeoisie, al of niet met den steun van so ciaal-democraten, aan het bewind is, volko men geoorloofd. De proletarische of commu nistische staat heeft in ieder geval „het recht" aan zijn zijde, mits zijn streven er op gericht is, de sociale revolutie uit te breiden Het ongelijk is altijd aan de zijdte van den kapitalistischen staat, waar de bourgeoisie alléén of met den steuh van verburgerlijkte sociaal-democraten regeert. En het woord ka pitalistische staat is dan zéér ruim te ne men, want bijvoorbeeld ook de socialistische republiek Georgië werd door het Roode leger onder den voet geloopen. De taak van de handlangers der bolsjewie ken was hiermede duidelijk geteekendr Te Rome werd in April 1922 door het I.V.V. een congres gehouden waar besloten werd de al gemeen." staking te proclameeren als 't meest doeltreffende middel om. voortaan alle oor logen tb voorkomen. In een conflict tusschen Sovjet-Rusland en Polen bleek echter, dat t I.V.V. al dadelijk partij koos tegen Polen voor de bolsjewistische oorlogspolitiek! De resolutie van Rome was echter sle'ehts een voorspel. Het groote vredescongres van t I.V.V. werd ln December 1922 te Den Haag gehouden. Voor den vorm waren socialisten van verschillende schakeeringen en zelfs bur gerlijke pacifisten tot dit congres uitgenoo- dlgd. Voorzitter was J. H. Thomas, de leider- der Engelsche spoorwegarbeiders, secretaris van het congres was Edo Fimmen. De man, die echter geheel het congres beheerschte. was de afgevaardigde van Sovjet-Rusland Karl Rad e.k. Hij constateerde, dat de so ciaal-democraten, door de resolu tie van Rome te aanvaarden, het beginsel der nationale ver dediging over boord hadden geworpen en hij juichte dat toe, doch verklaarde meteen uit drukkelijk, dat Rusland in geen geval zou ontwapenen! XXX Radek bepaalde in de gesprekken op en rond het congres de te volgen richtlijnen voor de communistische activiteit, welke men kan samenvatten in de volgende vier stellin gen; 1. De arbeiders hebben geen vaderland; 2. Aigemeene staking bij een oorlog tegen Sovjet-Rusland; 3. Ontwapening der kapitalistische en fas cistische staten (Mussolini had in October 1922 in Italië de leiding in handen genomen) terwijl Sovjet-Rusland, ter verdediging en ter voorbereiding van de sociale wereldrevo lutie met man en macht aan de bewapening van het Roode Leger zou voortwerken; 4. Bevrijding der koloniale .volken van de kapitalistische uitbuiters, wat voor Nederland de leuze: „Indië los van Holland!" b jkiyde. Tegen dat program hebben de „burgerlijke" sociaal-democraten wel wat gesputterd, maar zooals wij verder zullen aantoonen, zijn ook zij in den loop van enkele jaren na het con gres van 1922 onder het juk van Moskou door gegaan. Op het congres had Edo Fimmen al dade lijk de eerste stelling van Radek tot de zijne gemaakt. Deze Nederlander Edo Fimmen stelde de vraag: „Wat is eigenlijk het vaderland?" en zijn antwoord luidde: „De meeste vaderlanden zijn ontstaan uit toeval of ongeluk op het slagveld. Het pro letariaat heeft geen vader- 1 a n d. In alle landen der wereld moet de arbeidersklasse in even sterke mate om het dagelijksch brood en om haar geestelijk voed sel kampen. Geen specifiek „vaderland" is in dat opzicht vrijgeviger dan een ander. Over al word' de toestand van het proletriaat be paald door de macht, die het ontplooit in zijn eigen maatschappelijke omgeving, in zijn e'gen natie, in en tegenover zijn vader land. Het eenig en uitsluitend recht, dat de arbeider in elk „vaderland" zonder uitzonde ring heeft en dat hij zonder strijd verkrijgt, is het recht om honger te lijden en om op het slagveld te sterven voor den roem en voor de eer van „zijn" land Aldus sprak de Nederlandsche secretaris van het socialistisch congres voor den wereld vrede, gehouden in de groote zaal van den Dierentuin te 's Gravenhage van 10 tot 15 December 1922. Men kan nalezen in het officieel verslag, dat door het I.V.V. te Am sterdam in een boekdeel van 188 bladzijden is uitgegeven. Karl Radek kon tevreden naar Moskou terugkeeren. Zijn Nederlandsche leerlingen zouden hier het bolsjewistisch werk voort zetten. Het eerste artikel verscheen ln ons num mer van Dinsdag 27 Juni jl. Geruchten over nieuwe*1 geallieerde besprekingen. STOCKHOLM, (D.N.B.) „Stockholms Tidningen" geeft een gerucht weer volgens hetwelk Roosevelt, Churchill, Stalin en Tsjang Kal Sjek ln de komende weken waar schijnlijk in de hoofdstad der Ver. Staten 'n ontmoeting zouden hebben, om de interna tionale organisatie van na den oorlog te bespreken Bij Cherbourg handhaven zich nog Duitsche steunpunten. Wisselvallige gevechten aan het Italiaansche front. Zware afweerslag in het gebied van de Berezina. VAN lï Juni 1 HOOFDKWARTIER DEN FUEHRER, 28 (D.N.B.) Het opperbevel van de weermacht maakt be kend: In Normandlë lag het zwaartepunt van de ge vechten weer in het gebied ten Zuid-Oosten van Tilly, Gedurende den geheelen dag vielen sterke vijandelijke infanterie- en pantserfor maties. door de zwaarste scheepsartïllerie ondersteund, ons front aan. Haar storm loop stortte ineen als ge volg van den taaien tegen stand van onze dappere di visies, die den vijand door tegenaanvallen op eenige plaatsen het terrein dat den vorigen dag was verloren gegaan, weer ontrukten Slechts in een sector kon de vijand na een harden wis- selvalligen strijd zijn pene tratie-gebied eenigermate uit breiden. Hij leed uiterst zwa re verliezen- aan dooden en gewonden en verloor meer dan 50 tanks. Ten Oosten van de ■■■-(■ werd een vijandelijke stoottroep volkomen vernie tigd. In hét gebied van Cher bourg blijven zich nog altijd talrijke steunpunten van 't le ger, van de marine en de luchtmacht dapper en plichtsgetrouw verdedigen. Het binnen varen in de haven van Cherbourg ontmoet daardoor voor den" tegenstander nog altijd een belemmering, hoewel de puinhoopen van de stad in het bezit van den vijand zijn. Ook in het Noord-Oostelijke en Noord-Westelijke deel van het schiereiland Cherbourg handha ven zich nog eigen steunpunten in onwrik bare standvastigheid. In den afgeloopen nacht vielen zware ge vechtsvliegtuigen vijandelijke scheepscon- centraties voor de Normandischekust aan. Een speciaal landingsschip werd in brand ge worpen. Er ontstonden- ontploffingen. De marinekustbatterij „York" dwong een vüan- deiioken torpedojager en een formatie tor- peoomotorbooten, die de haven Cherbourg wilden binnendringen, den steven te wenden. Voor de Nederlandsche kust en in het Ka naal beschadigden patrouillebooten verschei dene Britsehe tórpedomotorbooten. Zwaar vuur 'van de „V 1" blijft onafgebro ken op het gebied van Londen liggen. Aan het Italiaansche front werd ook giste ren weer in den sector tusschen de" kust en het Trasimeensche meer verbitterd gevoch ten. De vijand probeerde opnieuw, met sterke Infanterie- en pantserformaties,'ons front te verbreken. Er ontstonden zware, wisselvallige gevechten, waarin de vijand echter slechts op den uitersten Westelijken vleugel terrein kon winnen. In alle overige sectoren werd hl) met zware verliezen aan dooden en, gewon den verdreven. In de zwareafweergeveehten ten Westen van het Trasimeensche meer hebben de 29e pantsergrenadierdivlsie onder bevel van lui tenant-generaal Fries, de 4e valschermjager divisie onder hevel van kolonel Trettner en de 356e divisie infant, onder bevel van luite nant-generaal Faulenbach, voortreffelijk on dersteund door artillerie en luchtdoelgeschut, A rgencesjo Gnq/ssanfiitte S'^^MEZ IDON frHURyZ Jjjfainviïl? ST PIERRE jPotigny\ (4442) alle met overmachtige strijdkrachten uitge voerde doorbraakpogingen van den vijand met bijzonder zware verliezen voor den tegenstan der in gevechten op korten afstand steeds weer afgeslagen. In den centralcn sector van het Oostelijk front duren de verbitterde gevechten in het gebied van Bobroeisk en Mogilef voort. Na ontruiming van de steden Orsja en Witebsk heeft de zware afweerslag zich verplaatst naar het gebied ten Oosten van den mid den- en bovenloop van de Berezina. Ten Zuid-Oosten van Folozk mislukten herhaal de doorbraakpogingen van de bolsjewieken. Ten Zuid-Oosten van Pleskau stortten plaatselijke aanvallen van den vijand ineen. Formaties slagvliegtuigen ondersteunden de afweergeveehten van het leger en vernietig den talrijke vijandelijke tanks, meer dan 100 vrachtauto's en een groot aantal stukken ge schut. Zware gevechtsvliegtuigen ondernamen overdag een aanval op het station Kalinko- witsji. Ook des nachts werd het bolsjewis tische ravitailleeringsverkeer met succes be streden. Vooral in de stationsemplacementen van Smolensk ontstonden branden en ont ploffingen. Bij verscheidene vijandelijke aan vallen op stad en haven Kirkenaes schoten jagers en luchtdoelartillerie gisteravond en in het verloop van den nacht 77 Sovjet-Rus sische vliegtuigen omlaag. In hevige luchtgevechten behaalden de le luitenant Dorr en luitenant Norz alleen elk 12 overwinningen in de lucht. - Een sterke formatie Amerikaansche bom menwerpers ondernam gisterochtend een aan val op het stadsgebied van Boedapest. Strijd krachten der Duitsche en Hongaarsehe lucht verdediging vernietigden 24 vijandelijke vlieg tuigen. Duitsche gevechtsvliegtuigen vielen in den afgeloopen nacht afzonderlijke doelen in Zuid-Oost-Engeland aan. BUITENLANDSCH OVERZICHT DE STRIJD IN NORMANDIE, In het Oosten wellicht terugkeer naar de oude tactiek van langzaam terugtrekken. - Duitschland's hulp aan Finland. Het wordt meer en ineer duidelijk, dat de aanval, die dc Britsehe troepen enkele da gen geleden bij Tilly hebben ingezet, een onderneming (an vergaande strekking is. Dit wordt „de eerste landoperatie op groo te schaal" genoemd. De richting, die de stoot genomen- heeft, wijst namelijk uit, dat de bedoeling voorzit de stad Caen langs het zuiden te overvleugelen en vervolgens te omsingelen door een aansluiting tot stand te brengen met de in het brugge- hoofd oostelijk van de Orne staande for maties. Men verwacht in Berlijn dat Montgomery thans zal gaan trachten oostelijk van de Orne terrein te winnen om zöo Le Havre te gaan bedreigen. Vanaf het begin der landingsoperaties is gebleken, dat de Duitschers er alles op zetten om Caen te behouden als een grendel, die uitbreiding van het bruggehoofd naar het oosten voorkomt. Het is dan ook geen won der, dat uiterst kraehtigen weerstand wordt geboden aan de hevige aanvallen van Brit ten en Canadeezen. Daardoor zijn de aan vallers slechts op een enkele plaats ln staat geweest de in eerste instantie geslagen bres te verbreeden terwijl zij op andere punten iets van het gewonnen terrein moesten prijs geven. Er heeft zich door dezen wederzijde schen inzet van veel materiaal een omvang rijke slag van groote hevigheid ontwikkeld. Ook de zware kanonnen der moderne Brit sehe slagschepen hebben weer Ingegrepen. Verscheidene uren lang namen zij de Duit sche stellingen krachtig onder vuur en ter vermijding van verliezen moest de Duitsche leiding besluiten haar linies bij het plaatsje Batiray eenige kilometers terug te nemen. De Britten vólgden de beweging met sterke pantserstrijdkrachten, waarbij het eenige tanks gelukte de Duitsche linie te verbreken, waarna zij evenwel aan de vernietigingswa pens der pantserjagers waren bloot gesteld Volgens de berichten van Interinf ber&kten de Britten Dinsdagavond Granville, dat 15 KIM. ten zuidwesten van Caen aan den groo- ten verkeersweg en den spoorweg naar Vól lersBocage ligt. Tegelijkertijd komen er berichten over zware pantsergevechten, die 6 K.M ten noorden van Caen bü Cambes tegen steeds weer aanvallende Engelsche troepen geleverd worden. Aan den mond van de Ome zijn sterke formaties aan land gezet die tegen Caen in. den strijd worden gebracht. Groote Britsehe activiteit aan den ocs- telijken oever van den mond van de Orne doet vermoeden, dat de actie in het gebied van Tilly vandaar uit gesteund zal worden, wellicht zelfs door het ondernemen van een niebwe landingspoging tusschen Orne en Dive. Daarop zou de intensieve beschie ting der Duitsche kustverdedigingsinstal- iaties door zware scheepsartïllerie kunnen duiden. Van Duitschen kant Is in dezen verbeten strijd de nieuwe SS-pantserdlvisie Hitier Jugend ingezet die hier den vuurdoop ont vangt. Meer naar het zuidwesten wordt er bü Hottot Juvigny en Caumont gestreden, tcr.- wül de Amerkanen voor Saint Lo ook weer Heden moet verduisterd worden van 22 uur tot Vrijdag 5.30. Maan op 14.29 on der, Vrijdag, 2,18. Volle Maan Donderdag 8 Juli. blijken van activiteit gaan vertoonen. Dit. alles zou er volgens den DNB-eorrespondent in eerste instantie op gerichtzijn om den grooten verkeersweg van Cherbourg over Ca- rentan en Bayéux buiten 't bereik der Duit sche wapens te brengen Inmiddels blüven van het Normandische schiereiland nog altüd berichten over voort- aezetten tegenstand van Duitsche steunpun- t n binnengekomen; de noordwestelüke tip van dit gebied bevindt zich nog in Duitsche handen, Witebsk en Orsja gevallen. Aan het Oostfront is na Witebsk ook Orsja door de Duitschers ontruimd. Vanuit deze stad hebben de roode troepen den befaamden grooten autoweg naar de Wit-Russische hoofdstad Minsk betreden en de strijd woedt thans in het gebied oostelijk van de Bere zina. Het Int. Informatiebureau meldt, dat het garnizoen van Orsja kans heeft gezien den omsingelingsring, die door de aanvallers i de stad gelegd was, te doorbreken en naar het westen terug te jrekken. Ook.het garnizoen van Witebsk baant zich volgens het bericht al strijdende „in gesloten egel front" een weg naar de eigen linies. Tegen den zuidelijken arm van de tank beweging der Sovjets vechten Duitschers in het gebied van Bobroeisk waar de strijd eveneens- met onverminderde hevigheid voortduurt Hier en bij Mogilef moesten de verdedigers weer terrein prijs geven aan de overmacht van den vijand. Aan het noordelijke einde van het front in Wit--Rusland, bü Folozk dat de weg naar Riga beheerscht, hebben de Duitsche troepen de talrijke aanvallen nog steeds kunnen af slaan. Thans wordt de stad ook van het zuid oosten aangevallen. De wekeUjksche beschouwingen van den Duitschen radiospreker luit. gen Dittmar en van den DNB-medewerker Hallensleben staar, deze week in het teeken der strategische

de Stem | 1944 | | pagina 1