Dagblad Van Noordbrabant Sovjets beoogen omsingeling bij Minsk. Zeeuwsche Editie NIEUWE PANTSERSLAG BIJ TILLY. KORT NIEUWS: DUITSCHE MILITAIRE HULP AAN FINLAND. Von Ribbenirop was in Helsinki. V r NEERLANDIA-PBRS 84e JAARGANG B WOENSDAG 28 JUNI 1944. No. 18025. 1 BLAD --- aam DohrpTii nnLo» l.lfl mm trnlnm If mm f f M pflf I1 mm r Afcomierneftien hmncmand bij voorulibe»aline per kwartaal i n. franco p»r post 145^ per week (uisluitend bl) niet-posibestelllng) tl eem. Losse i.ummers 8 cent. Bewijsnum mer» 8 ceni. Bijkantoren te: Roosendaal, telefoon 2480; Bei geit op Zoom. telefoon 521; Waalwijk, telefoon 229. Goe*. telefoon 2236: Hulst, telefoon 102. Verschijnt eiken werkdag. Adv. eeheele oplage J-W mm., kolom 42 mm., 2.<W. elke mm. meer 20 c.. adv. van plaatse*, aard uit N.-Br. ultsl. Br. ed. resp. 1.70 en 17 ct.. ld. Zeeuwsche ed. resp. 80 c. en 8 c. Heel zie tarief. Inzend, op adv„ welke de uitgevers te hunner beoordeeling niet verlangen af te geven, worden noch teruggegeven, noch aan de inzenders van adv. uitgeleverd Witebsk door de Duitschers prijs gegeven. - De strijd voor Bobroeisk, Orsja en Mogilef. - Ernstige toon in Berlijnsche beschouwingen. Toegenomen gebruik van 't nieuwe wapen Ons overzicht. „Men zal goed doen bij alles wat in de komende weken gebeurt, en dat zal zeer veel zijn, te bedenken, dat thans alles op alles wordt gezet.". Deze ernstige woorden schreef de ANP- correspondent gisteren uit Berlijn en daarbij wees hij er op, dat het Europeesche continent thans als een gigantisch slagveld beschouwd moet worden. Zouden de Duitschers er niet in slagen den stormloop hunner vijanden te weerstaan, dan zou alles verloren zijn. Daar om zal de opperste Duitsche leiding ook ge noodzaakt zijn in de toekomst de radicaalste maatregelen te nemen, die noodig zullen zijn om de overwinning te behalen. De corres pondent zegt, dat deze maatregelen ten deele zullen bestaan uit militaire verrassingen van sensationeelen aard. Het door de Duitschers met „V 1" gedoopte vliegende projectiel was slechts het begin. „Over „V 2" wordt in Berlijn reeds veel ge sproken" zoo zegt een der berichten. Ernstige beschouwingen. De beschouwingen, die gisteren uit de Duitsche hoofdstad zijn ontvangen, spreken alle over den ernst van den militairen toe stand. De ANP-correspondent zegt, dat van de Duitsche weermacht een schier boven- menschelijke taak wordt verlangd. Het is voornamelijk de ontwikkeling aan het Oost front, waarover Berlijn alleszins ernstig oor deelt. De successen die de roode troepen reeds in de eerste dagen van him zomeroffensief hebben behaald, worden gekarakteriseerd ais „niet te verwaarloozen". Het front in Wit-Rusland heeft zich thans uitgebreid tot een breedte van bijna 400 K.M. Witebsk is van het noorden en zuiden uit overvleugeld en vervolgens om singeld, waarmede het lot van dit bolwerk, dat zoo lang tegen alle aanvallen heeft stand gehouden, vrijwel bezegeld was. De Duitschers hebben zich dan ook uit de stad terug getrokken om zich al strijdende een weg naar aehterwaarlsche linies te banen. Het geheele front tegenover Orsja, Mogi lef en Bobroeisk, de reeks van sterke Duit sche bolwerken tusschen Witebsk en het moeras-gebied, is thans in beweging. De Sovjetrussische leiding heeft klaarblij kelijk het plan door ruim gebruik van tal rijke snelle pantsereenheden en gemotoriseer de formaties over te gaan tot een omsinge- lingsbeweging in grooten stijl. De twee aanvalswiggen vanuit Bobroeisk en Witebsk hebben het gebied van Minsk tot doel, waardoor de achterwaartsche verbin dingen van de in dit gebied staande Duitsche strijdkrachten afgesneden moeten worden. De druk uit het zuiden op Bobroeisk is zoo- danig versterkt, dat de Duitsche beveiligings linies op verscheidene plaatsen achteruit ge legd moesten worden. De Duitsche formaties distancieeren zich hier. De herhaaldelijk ondernomen doorbraak pogingen in de richting van Bobroeisk mis lukten. Ook bij lyiogilef moesten de voorste stellingen tot op den rand van de stad wor den teruggenomen, hetgeen er toe leidde, dat de naburige sectoren zich eveneens op de Dnjeprstelling terugtrokken. Bij Orsja sloeg het Duitsche garnizoen tal rijke door de bolsjewisten ondernomen op- marschen met zeer zware verliezen voor den aanvaller af, terwijl de Duitsche verdedigers van Witebsk den omsingelihgsring doorbra ken. De Duitsche grenadiers doen hier met omgekeerd front een aanval op sterke Sov jetrussische speciale formaties. Herhaalde pogingen der bolsjewisten om op Polozk storm te loopen, zijn mislukt door den vast beraden afweer, die aldus een verdere uitbrei ding van het offensieve front naar het noor den wist te voorkomen, aldus Interinf. Duitschlands strategie. De Voelkischer Beobachter kenschetst naar aanleiding van deze feiten nog eens de stra tegische conceptie der Duitsche legerleiding: eerst een besnssing in het Westen daarna op volle sterkte tegen het Oosten. „Het is duidelijk zoo schrijft het blad, dat dit be sluit van den beschouwer het gemakkelijkste deel van de taak eischt, n.l dezen stand van zaken te begrijpen. Het moeilijkste deel heeft het leger in het Oosten dat tot het bereiken van deze voorloopigé beslissing in het Westen steeds weer een tegenstander In bedwang moet houden, die numeriek in de meerderheid is." „Met terzijde stelling van vrijwel alle pro paganda constateert men thans in militaire kringen, zoo schrijft de ANP-correspondent, dat men op verschillende fronten terrein heeft moeten prijs geven, doch voegt er te gelijk aan toe, dat dit alles slechts een begin vormt van het beslissende stadium, dat nog geen definitieve beoordeeling toelaat". Overigens wijst men er te Berlijn op, dat de tegenstander nog vrij ver van de eigen Duitsche grenzen verwijderd is en dat men nog veel terrein kan prijs geven voor deze grenzen bereikt ziln Hbi imesie-front. Westelijk van Caen heerscht reeda een groote bedrijvigheid. De zware pantser slag by Tilly duurt met toenemende hevigheid voort De aanvallende Engelschen trachten hun druk te versterken door het aanvoeren van nieuwe afdeelingen der luehtma<jht. Zij breidden den aanvalssector naar het oosten uit waarbij zij er met Aanzienlijk gebruik van materiaal in slaagden de Duitsche linie on geveer twee kilometer terug te drukken, zon der evenwel een doorbraak te kunnen berei ken. Het Interinf-berioht, dat ons deze ont wikkeling meldt, legt den nadruk op den zwaren prijs die de Britten voor de uitbrei ding hunner stellingen betalen. Het is vooral door het gebruik van duizenden vliegtuigen, dat de Britten hun weg willen vrijmaken. Over het- geheele gebied achter het front zijn de jachtvliegtuigen op „wegenjacht" en deze onophoudelijke aanvallen stellen de Duit sche troepen naar de Tel. meldt, voor groote problemen. Voor de monding van de Orne kruist se dert enkele dagen weer een landingsvloot van ongeveer 350 schepen, terwijl vloot en luchtmacht hun aandacht wijden aan het gebied ten oosten van de rivier. Het wordt dan ook verwacht, dat de Geallieerden zul len trachten hier een nieuw zwaartepunt te scheppen Wanneer men voorts ziet, dat ook in Ita lië de druk op het Duitsche front blijft aan houden dan begrijpt men, dat een Duitsch militair criticus kon constateeren: „Op 22 Juni is de ring gesloten, dien de tegenstan ders in Teheran hebben gesmeed" en dat na de ontspanning bij 't begin der invasie en na de vreugde over het in gebruik gekomen nieuwe Duitsche wapen thans, naar een Ber- lynseh correspondent schrijft, „de ernst van de fase, waarin de oorlog is gekomen in al haar duidelijkheid voor de oogen van het Duitsche volk staat". Zware druk op Orsja, Mogilef en Bobroeisk HOOFDKWARTIER VAN DEN FUEH RER, 27 Juni. (DNB) Het opperbevel van de weermacht maakt bekend: ,,In Cherbourg werd den geheelen dag in enkele steunpunten met de grootste verbitte ring gestreden. Pas tegen den avond gelukte het den vijand, die in de bloedige straatge vechten zware verhezen leed, zich in het be zit van een groot deel der stad te stellen. Eenige van onze nesten van verzet vechten daar altijd nog met voorbeeldige dapperheid. In het arsenaal en in een aantal steun punten van de marine en de luchtmacht houden de dappere bezettingen tegen alle vijandelijke stormaanvallen stand. Ook hier heeft de vijand zware verliezen geleden. Land- en kustbatterijen der eigen gevechts groep die zich op het schiereiland ten Noord- Westen van Cherbourg bevindt, ondersteun den de verdedigers der stad met goed gericht artillerievuur. Marinetroepen van de kust batterijen, van de Nachrichten- en Land- dienststellen, alsmede aan land opgestelde scheepsbemanningen, hebben zich bij de ge vechten om Cherbourg onder het opperbevel van den commandant ter zee in Normandië schout-by-nacht Hennecke en onder leiding van den havencommandant van Cherbourg, Fregattenkapitaen Witt, byzonder onder scheiden. De marinekustbatterij „York" heeft voor Cherbourg een lichten kruiser tot zinken ge. bracht. In het gebied van Tilly breidde de vyand zyn aanvallen tot verdere sectoren uit. Den geheelen dag duurden de zwaarste in. fahterie- en pantsergevechten voort. De vijand, die door tegenaanvallen tot staan gebracht werd, kon slechts weinig terrein winnen. Voor den Ornemond dwongen onze kustbatterijen verscheidene transportschepen den steven te wenden. Den laatsten tijd werden talrijke aan val schermen neergelaten vyandehjke sabotage groepen in het Fransche gebied in den strijd vernietigd. Hét stadsgebied van Londen lag verder on der zwaar „V. l"-storingsvuur. In Italië zette de vyand zijn sterke door- braakaanvallen voort. Ondanks krachtige ondersteuning door artilleri een tanks kon hy slechts op eenige plaatsen op den uitersten Westelijken vleugel enkele kilometers naar 't Noorden opdringen. Aan het geheele overige front tot aan het Trasimeensche meer be haalden onze troepen in tropische hitte een volledig afweersucces. By de gevechten ten Noorden van Grosseto heeft zich een ge vechtsgroep onder luitenant-kolonel Ziegler bijzonder geweerd. De dappere kommandeur vond hierbij den heldendood. In den central en sector van het Ooste lijke front staan onze dappere divisies in de sectoren van Bobroeisk, Mogilef en Orsja in een heftigen nfweerstrjjd met de Sovjets, die met geconcentreerde strijdkrachten aanvallen. Ten Westen en Zuid-Westen van Witebsk banen zij zich al strijdende een weg naar nlenwe stellingen. Ten Oosten van Polozk zijn talrijke, door tanks onder steunde aanvallen der bolsjewieken ineen gestort. Ten Zuid-Oosten van Pleskan heb ben onze grenadiers een penetratie van den vorigen dag opgeheven en bebben sU herhaalde tegenaanvallen der bolsjewieken afgeslagen. Aan het Finsche front vernietigden Duit sche slagvliegtuigen 23 vyandelijke anics. Zware Duitsche gevechtsvliegtuigen onderna men in den afgeloopen nacht geconcentreerde aanvallen op de stations Bryansk en Klinzyn die uitgestrekte branden en ontploffingen veroorzaakten. Een formatie Amerikaansche bommenwer pers viel in de ochtenduren van gisteren bui tenwijken der stad Weenen aan. Er ontstond schade aan gebouwen en er werden verliezen aangericht onder de bevolking. Strydkrach- ten van de Duitsche en Hongaarsche Aicht- verdediging vernietigden 54 vyandelijke vlieg tuigen. waaronder 46 viermotorige bommen werpers. In den afgeloopen nacht hebben enkele Britsche vliegtuigen bommen geworpen op landelyke gemeenten in het gebied van Goet- tingen." LOON EN SALARIS-NORMEN. Engere interpretatie van de bevoegdheid1 tot saiarisverhoogingen. 's-GRAVENHAGE (ANP) In de praktijk blijkt er veel misverstand te bestaan over de vraag welke waarde moet worden toegekend aan de woorden „loon- en salarisnormen0 in arti kel 1 van het besluit no. 120-1942 van den secre taris-generaal van het departement van Sociale Zaken tot handhaving van het loon- en salaris peil. Dit artikel verbiedt nl., behoudens enkele uitzonderingen, elke verandering van de be staande loon- en salarisnojrmen, alsmede van an dere regelmatige uitkeeringen. Tijdens den werkingsduur van de verordening no. 217-1940 heeft het college van rijksbemidde laars, op grond van richtlijnen dienaangaande door de bevoegde autoriteiten verstrekt, de term „loon- en salarisnormen" en „regelmatige uit keeringen" vrij ruim uitgelegd. Het bedrijfsleven is kennelijk van oordeel, dat deze uitlegging ook thans nog van kracht is. Zoo meent men, dat voor de toekenning van periodieke salaris- en loonsverh'oogingen geen toestemming vereischt is, omdat dergelijke verhoogingen geen wijzi ging zouden brengen in de loon- en salaris- normen. Het is echter komen vast te staan, dat een der gelijke ruime bevoegdheid van den indivi- dueelén ondernemer tot onaanvaardbare con sequenties leidt. Meer dan eens worden loons- verhopgingen gegeven met de motiveering, dat er sprake is van een periodieke loonsverande- ring of van een functie-wijziging. De ervaring leerde evenwel dat het begrip „periodiciteit" allerminst vaststaat, terwijl „functie-wijzigingen dikwijls uit minimale arbeidsverschillen wórden afgeleid. Rt -yis in Juni vaa het vorig paar heeft de Ge machtigde voor den Arbeid er de aandacht op gevestigd, dat voor iedere salaris- of loonsver- hooging, zoowel de zgn. periodieke, als die, welke voortvloeien uit verhoogde arbeidspres tatie of functiewijziging van de betrokkenen, zijn toestemming dient te worden gevraagd. Van dezen regel mag slechts worden afgeweken, wan neer de loon- of salarisverhooging door eenig rechtsvoorschrift waaronder begrepen een re geling van arbeidsvoorwaarden of andere al- gemeene of bijzondere beschikkingen van het College van Rijksbemiddelaars of den Gemach tigde voor den Arbeid uitdrukkelijk is voorge schreven. Hierbij wordt opgemerkt, dat een ar beidsovereenkomst geen „rechtsvoorschrift" is. Loonsverhoogingen, die na l Mei 1940 bij ar beidsovereenkomst zijn bedongen, behoeven dus de toestemming van den Gemachtigde voor den Arbeid. Teneinde nu alle twijfel weg te nemen en een onjuiste interpretatie van artikel 1 van boven genoemd besluit onmogelijk te maken, heeft de Gemachtigde voor den Arbeid gebruik ma kende van zijn bevoegdheid krachtens artikel 4 van besluit no. 120-1942 thans een beschik king uitgevaardigd, waarin hij duidelijk aan geeft wat onder „loon- en salarisnormen" moet worden verstaan, nl. de door het College van Rijksbemiddelaars of den Gemachtigde voor den Arbeid goedgekeurde loon- en salaris schalen of, indien zulke schalen niet bestaan, de loonen en salarissen, die op 9 Mei 1940 be stonden, of sindsdien —met inachtneming van den „loonstop" zijn vastgesteld of gewijzigd. Als andere „regelmatige uitkeeringen", waar van verandering volgens artikel 1 verboden is, worden beschouwd alle vergoedingen, hoe ook genoemd, die een periodiek karakter dragen, alsmede alle op geld waardeerbare rechten van periodiek karakter, die uit de arbeidsvoorwaar den voortvloeien of aan de arbeidsverhouding verbonden zijn, zooals bv. uitkeeringen bij ziek te, kinderbijslagen, reis- en rijwielvergoedingen, door den ondernemer betaalde pensioenpremies, e. d. Deze beschikking, die in werking trad op den dag van haar afkondiging, is gepubliceerd in de Nederlandsche Staatscourant van 25 dezer. Op de Finsche fronten ten Oosten en ten Wes ten van het Ladogameer hebben de verdedigers enkele steden moeten prijs geven. (DNB). De Britsche verliezen in Italië sedert de lan ding tot den val van Rome zijn door Churchill opgegeven als 73.122 man, waarvan 47.966 gewon den. (DNB). Gandhi heeft een brief aan onderkoning Lord Wavell gericht, waarin hij vergunning vraagt den huldigen toestand met het congresbestuur te'mogen bespreken. Een neef van den Britschen koning Lord Las- celles is in krijgsgevangenschap geraakt. (DNB) Guam, de Japansche basis ten Zuiden der Ma- rlanen is door 100 Am. vliegtuigen aangeval len (DNB). Boedapest is Dinsdagochtend door Geallieerde bommenwerpers aangevallen. (DNB). Te Oude Niedorp is het 2-jarig zoontje der familie T Wit uit Blokhuizen verdronken. (ANP) Heden moet verduisterd worden van 22 uur tot Donderdag 5.30. Maan op 13.23, onder, Donderdag 2 uur. Heden Eerste Kwartier. BERLIJN, (D.N.B.) De Ryksminister van Buitenlandsche zaken, von Ribbentrop, heeft een bezoek gebracht aan de Finsche regeering. Tydens dit bezoek werden de voor Duitsch- land en Finland van belang zijnde kwesties en in het bijzonder de door de Finsche re geering naar voren gebrachte wensch naar gewapende hulp besproken. De Duitsche re geering heeft zich bereid verklaard aan dezen wensch van de Finsche regeering te vol doen. De besprekingen, die tusschen Ryksminis- ter von Ribbentrop eenerzijds en president Ryti en den Finsehen minister van Buiten landsche zaken, Ramsay anderzyds, plaats vonden, werden gedragen door den geest van wapenbroederschap tusschen de legers en de vriendschap tusschen de beide volken Vol ledige overeenstemming der opvattingen van de rijksregeering en van de Finsche regee ring werd op alle puilten bereikt. Oordeel van Dr. Siegfried Horn. De diplomatieke correspondent van het D.N.B. dr Siegfried Horn, schryft: Het hedenavond omtrent het bezoek van Ryksminister von Ribbentrop aan Helsinki gepubliceerde communique brengt tot uit drukking dat Finland zooals niet anders te verwachten was vastbesloten is zijn strijd tegen Sovjet-Rusland met alle midde len voort te zetten, en dat Duitschland den Finsehen wapenbroeder iedere denkbare hulp tegen den gemeenschappelyken vyand zal verleenen Hierdoor zyn degenen, die uit militaire of politieke opportuniteitsredenen of om rede nen van een vermeende belangengemeen schap, Finland willen overhalen tot het aan vaarden van voorwaarden die gelijkstaan met zelfmoord als staat en volk, van een verwachting beroofd. Geweldige ravage te Dordrecht ELF DOODEN BIJ KETELONTPOFFING DORDRECHT, (ANPj Een groote ramp heeft Maandagmiddag om kwart voor vijf de stad Dordrecht getroffen. In de gebouwen van de commanditaire ven nootschap kalkfabriek voorheen van Dijk en Co.. gelegen aan de Lijnbaandwars straat, had op dat tijdstip een explosie plaats, waarvan de gevolgen verschrikke lijk waren. Van een persketel van 20 m lengte en 2 m hoogte was een deksel afgeschoten, waardoor de geheele ketel met enorme kracht van zyn fundament werd gerukt. Het gevaarte schoot, door de fabrieksmuren, in de daarvoor gele gen huizen van het Viermolenhof, daarna door enkele huizen aan de Lynbaan, schoof over deze straat en verwoestte aan den over kant nog een huis. Vijf panden werden totaal vernield en twee gedeeltelijk. Onder de puin- hoopen lagen talrijke slachtoffers. In de fabriek zelf werden vier man op slag gedood, terwyl uit de resten der woonhuizen zeven bewoners levenloos werden te voorschijn gebracht. Vier zwaar gewonden en drie licht gewonden werden naar de ziekenhuizen ver voerd, terwijl nog negen personen minder ernstig werden gewond. De opruimingswerkzaamheden werden ter stond ter hand genomen en duren nog steeds voort. De namen der slachtoffers zyn: uit de fabriek: C. de Boer, Fapendrecht, A. van Prooyen, Rotterdam, J. Zondervan, Dordrecht, en J. J. F. van Donkelaar, Dordrecht; uit de huizen: mevr. S. de Vroomen, mevr. A. van der Schalie, mevr. G. de Wit, de heer J. van Lelieveld, en de heer P. Schot, allen uit Dor drecht. In het ziekenhuis overleden Dinsdag nog de heer C. Wouters, Rotterdam en mevr. W. van der Schalie, Dordrecht. STRAF VOOR LOON OVERTREDERS Gemachtigde voor pen arbeid kan administratief boete opleggen. 's-GRAVENHAGE (ANP) In de verordening van den Rijkscommissaris betreffende de orde ning van den arbeid is aan den Gemachtigde voor den Arbeid de bevoegdheid verleend om aan overtreders der door hem uitgevaardigde beschikkingen een administratiefrechtelijke straf op te leggen. Blijkens een in de staats courant van 26 dezer verschenen besluit van den secretaris-generaal van het departement van So ciale Zaken heeft dit beginsel thans een nadere uitwerking gevonden, voorzoover het de over treding van loonvoorschriften betreft. De Ge machtigde zal thans zelf straf kunnen opleggen zoowel aan hen, die zonder toestemming de loonen hebben verhoogd of lokloonen hebben aangeboden of betaald, als aan hen, die zich niet houden aan de minimum- en maximumbe- pallngen in de geldende loonregelingen. Deze administratiefrechtelijke straf zal kunnen be staan uit een geldboete van ten hoogste f 25.000 Dit maximum kan echter worden overschreden, indien het gaat om ten onrechte betaalde of ingehouden loon- of salarisbedragen dan wel uitkeeringen. Alsdan kan namelijk het maxi mum worden verhoogd tot het drievoud van be doelde bedragen. In geval de Gemachtigde de voorkeur geeft aan een strafvervolging boven een administra tiefrechtelijke procedure, zendt hij. de ver- eischte stukken, vergezeld van een klacht, dooi' aan den officier van Justitie, Naast de gewone justitieele en polttieele amb tenaren zijn met de opsporing van overtredingen der loonvoorschriften belast de door den Ge machtigde hiertoe aan te wijzen ambtenaren, alsmede de ambtenaren dér arbeidsinspectie.

de Stem | 1944 | | pagina 1