mm r Lekkere Pannekoeken met PANKO Erdal KORT NIEUWS! GEMENGDE BERICHTEN DISTR1BUTIENIEUWS ONTAARDE MOEDER. PROVINCIAAL NIEUWS Indertijd, aan Kaap Corross ten; en hoe ouder en luisterrijker de in oor sprong toch christelijke beschaving is van een staat, waar het communisme weet binnen te dringen, met des te grooter vernieling zal de woede der atheïsten daar losbarsten," Aldus Paus Pius XI. Niet waar, dat zou de beste inleiding zijn voor het te schrijven boek. Het is een uitste kende leidraad voor een onderzoek naar de vraag, hoe brave burgers in ons land in de laatste 25 jaar zich door het bolsjewisme op een dwaalspoor hebben laten brengen en hoe vèr ons land een land met een in meer derheid christelijke bevolking naar het communisme was afgezakt, althans bezig was zich te maken tot een willige prooi van Sta lin's wereldrevolutie. Ter bevordering van dit onderzoek schrij ven wü een paar artikelen, waarbij de boven staande behartenswaardige woorden van den H. Vader ons tot richtsnoer zullen dienen. doet schoenen langer meegaan 18 ct. Weersportkampen. Nederlandsche jongens yan 16-18 jaar, Woens dag 28 Juni kun je je van 9 tot 14 uur in Den Haag, gebouw Amicitia, Westeinde, nog laten keuren voor het volgende weersportkamp In een der mooiste streken van Duitschland. Reiskos ten worden vergoed. Vele honderden van je kameraden trokken er reeds op uit en genoten in een prachtige omge ving van zon, sport, enz., enz., Volg dit voor beeld. Patroons mogen deze maand niet als va- cantie aanrekenen en moeten het loon doorbe talen. Benut je kans, welke je hier geboden wordt en meld je aan. Alleen jongens, die nog niet in een kamp wa ren, mogen zich aanmelden. Plaatsvervangend hoofdredacteur;" binnen- en buitenland: P. Albert». Oewestelljlc «a plaatselijk nieuws: 4. Velden, Kultureel nietfws: E. Schul. Sport: W. Beek. Verantwoordelijk voor de adver tenties E. H. BY Brader, allen te Breda. Door een botsing met een i)6berg is een Por- tugeesch schip bij Groenland met man en muis vergaan. (C.D.). Thomas Dewey, de gouverneur van New-York, zal naar thans vast staat door de republikeinen candidaat worden gesteld voor de a.s. presidents verkiezingen in Amerika. (DNB). Hevige aardschokken zijn in Turkije en in Roemenië geregistreerd. (DNB). Badoglio zou volgens een verklaring van Bo- norni weer in de regeering worden opgenomen. (Inter inf). Verschillende steden in Z.-Frankryk zijn Dins dag door de Geallieerde luchtmacht gebombar deerd. (DNB). Te Hilversum werd de wielrijder W. Schinkel uit Bussum door een auto aangereden en ge dood. (ANP). Hans Albers stond op het balkon. Ons dagelijksche werk, dat met ijzeren, regelmaat lederen dag opnieuw den tijd tusschen op, staan en slapengaan vult, drukt een stem, pel op ons karakter. En het kan dus niet anders dan dat iemand, die dagelijks als held fungeert zooals Hans Albers ook in de bur germaatschappij iets heldhaftigs meekrijgt. Tei^ewyze het volgende verhaal; Hans Albers zou tot voor kort, nog nooit in een schuilkelder hebben vertoefd, hoewel hij. als de meeste in de buitenwijken van Berlijn en München wonende filmsterren reeds tallooze aanvallen meemaakte De held uit „Münchhausen" zou, evenals enkele be faamd geworden te Berlijn wonend® Neder landers. de gevechten aan den nachtelhken hemel het liefst van het balkon van zijn villa af volgen. Daardoor zou hij in den loop van dezen winter een gezin, bestaande uit grootvader, grootmoeder en vier kinderen het leven hebben gered. Het huis naast de villa van Hans Albers geraakte, in de benedenste verdieping getroffen door twee phosphorbom- men in brand. Doordat een der bommen ont plofte. kon het gezin, dat dit huis bewoonde den uitgang niet bereiken. Het moest naar de bovenste verdieping vluchten. Hans Albers overzag van zijn balkon de gevaarlijke situa- tie en snelde te hulp. In een natte deken ge huld drong hij door de vlammen en bracht de twee oude menschen en de kinderen in veiligheid door een raam, dat de vlammen nog niet hadden bereikt. Hij zelf moest daar na om zijn eigen leven te redden, uit de eer ste verdieping springen, waar een in den tuin liggende hoop zand den schok van den val opving. De moeder van de kinderen, die Albers redde, was bij een vorigen aanval door bomscherven gedood, de vader staat als soldaat In het Westen. Intusschen is naar het verhaal verder wil, het balkon waar Al bers steeds zijn uitkijkpost betrok, eveneens een offer der bommen geworden, doch op een dag, dat de filmacteur niet thuis wasal dus het Handelsblad en daarvan de Ber- lijnsche redacteur. Schtotlustisren in Wallonië in actie Op 18 Juni omstreeks 23 u, drongen dne ge wapende mannen de woning van den heer F P te Gosselies binnen, Na de handen van het echtpaar P., gebonden en een kind van veertien jaar een prop in den mond te hebben gestoken dreigden de mannen de twee kinderen te dooden, indien men hen de plaats niet aanwees, waar zich het geld bevond, Zoo konden de „heeren" als buit een som van 380.000 tr alsmede levensmid delen en kleeren medenemen,. Op denzelfden dag losten onbekende man nen vanuit het bosch gelegen langs den weg Martelange-Aarlen ter hoogte van het gehucht „Chemin de Perle" schoten op twee fietsers, een man en een vrouw, De man kon evenwel dekking zoeken in het bosch De vrouw werd gedood. Daarop maakten de aanvallers zich meester van de handtasch en van de schoenen- van het slachtoffer. Ook de fietsen werden door de fraaie lieden medegenomen. Belgen onder Pétiots slachtoffers? Na een onderzoek van drie maanden heeft men een lijst kunnen opstellen van de verdwenen personen, die tot de clientèle van dr. Pétiot behoorden en die naar het buitenland wilden uitwijken, doch die naar alle waarschijnlijk heid niet verder zjjn gega n dan de woning van de rue Lesueur. Onder de slachtoffers behoort o.a. een Pool, een Leuvensche, twee Oostendenaren en drie Antwerpenaren. Een vooroorlogsch postpakket. Ambte naren van den CCD te Bussum hebben een foede vangst gedaan. Op het postkantoor e Bussum werden eenige steekproeven ge nomen waarby postpaketten welke er naar het oordeel der ambtenaren, verdacht uit zagen, mede naar het politiebureau werden genomen en geopend in tegenwoordigheid der geadresseerden. In een dezer pakketten bestemd voor 'n Naardensch ingezetene, be vonden zich niet minder dan 2000 vooroor- logsche sigaren van een bekend merk, afge zonden door een sigarenfabriek. Deze zen ding, in den zwarten handel gen waarde vertegenwoordigende van ongeveer f 8000 a f 10.000 werd in beslag genomen. Inmaakglazen. In verband met de aangekondigde distri butie van inmaakglazen kan het publiek in de periode van 28 Juni tot gn met 1 Juli 1944 onbruikbaar geworden rubber tamaakglasrin- gen inleveren bij die detaillisten, welke in het bezit zijn van- officleele inschrijvingsregisters. Men dient zich tot zijn vasten leverancier te wenden. Inlevering van nog bruikbare rin gen is verboden. Slachtoffers van oorlogsgeweld/ zieken met speciaal op diëet op doktersverklaring, volks tuinders, die na 1 October 1943 een volks tuin in bewerking hebben genomen, en zij, die na 1 October 1943 zyn gehuwd, kunnen zich, indien tenminste zeer büzondere redenen voor het betrekken van inmaakglazen aanwezig zyn, en voor zoover zij geen onbruikbare rubber ringen kunnen inleveren, rechtstreeks m verbinding stellen met het Rijksbureau voor glas, keramiek en houtproducten, Hoofts kade 1, Den Haag. Zij, die zich reeds tot de fabrikanten van inmaakglazen hebben ge wend, behoeven geen nieuw verzoek in te dienen. Voor grootverbruikers (ziekeninrichtingen) kloosters, pensions, etc.) Is een aparte rege ling getroffen. Er zal nog worden bekend gemaakt, wan neer de handelaren tot aflevering van in maakglazen en nieuwe rubber ringen mogen overgaan. ïtantsocnbonnen en rantsoenkaartjes. Zooals reeds is bekend gemaakt, reiken de dis tributiediensten sedert 11 Juni Jl. rantsoenbon nen en rantecenkaartjes uit, welke voorzien zijn van den opdruk „309'44". Van 11 Juni Jl. af werden geen rantsoenbonnen en rant soenkaartjes met opdruk „87—*44" meer afge geven, al blijven de thans in omloop zijnde met dien opdruk geldig tot 8 Juli a.s. Na dien datum zijn deze bonnen evenwel onherroepe lijk ongeldig en mogen zij onder geen voor waarde meer door detaillisten enz. worden aan genomen. Noch de distributiediensten noch het centraal distributiekantoor zullen in eenig ge val tot vergoeding van verloopen rantsoenbon nen overgaan. Brieven aan distributiediensten of aan het centraal distributiekantoor over dit onderwerp zullen niet worden beantwoord. PAKKETTEN AAN NED. KRIJGS-. GEVANGENEN Het hoofdbestuur van het Neijerlandsche Roode Kruis deelt mede, dat met-Ingang van 1 Juli 1944 een nieuwe regeling van de pakket- zendingen aan alle Nederlandsche krijgsgevan genen in Duitschland van kracht wordt. In de eerste plaats zal met Ingang van dien datum maandelijks een „nationaal pakket" van 5 kg, bevattende levensmiddelen, door het Ne derlandsche Roode Kruis aan alie Nederlandsche krijgsgevangenen worden gezonden. De 2g. Uriefpakjes van 3 kg (8 a 8 per maand) die door de familieleden over de post via het Nederlandsche Roode Kruis werden gezonden, komen te vervallen. In de plaats daarvan mogen de familieleden één pakket van 5 kg per maand via het Nederlandsche Roode Kruis zenden. Dit pakket mag behalve levensmiddelen, ook kleine gebruiksvoorwerpen, toiletartikelen enz. bevatten. Zendingen van boeken en klee- dingstukken kunnen De Bredasche Politierechter, mi-, J. van Mierio. had Maandag to de polltieritttog een zaak te behandelen, die zooals ook de Offi cier van Justitie, mr. F. Deelen terecht kon opmerken, to het Bredasche Arrondissement gelukkig maar hoogst zelden voorkomt. Voor het hekje verscheen een 27-jarige moeder, een kleine tengere verschijning die op 2 Januari van dit jaar haar 4 minder jari ge kinderen, resp. V2, 3 4 en 7 jaar oud ge heel onverzorgd in den steek had gelaten. f Het was een triest geval De man van de vrouw bleek in de gevangenis te vertoeven. Zii trok op dien morgen van 2 Januari met een anderen man er tusschen uit zonder den minsten maatregel voor de verzorging van haar kinderen te treffen. In een allersmerigst huis. met weinig kleeding geen verwarming, verzorging of voeding, werden de kinderen aangetroffen. Het jongste kind van ruim Vs jaar zat in een stoel. „De beesten hebben het nog beter" merk te de Politierechter verontwaardigd op. toen dit ontstellende geval van ontaarding ta scherpe kleuren geschilderd was. De moeder reageerde nauwelijks op de verontwaardigde opmerkingen van den Poli tierechter. Zii luisterde kleintjes ineenge schrompeld naar de scherpe woorden van af keuring, die tot haar werden gericht. Mid den in den winter had zii haar bloedies ai- leen achtergelaten om in gezelschap het land door te trekken In Leeuwarden werd zii eindelijk op 22 April opgepakt en op tran- rrt gesteld naar Bergen op Zoom. Daar had: gemeenschap zich over de kinderen ont fermd. die anders zeker omgekomen zouden zijn. Twee kinderen werden door net B..A. uitbesteed; 2 andere zijn opgenomen In het ziekenhuis. Niets werd meer in huis aangetroffen, zelfs de levensmiddelenkaarten van de kinderen bleken verdwenen te zijn. De Officier vroeg voor de ontaarae moe der een gevangenisstraf van 2 maanden, con form welken eisch de P. R de moeaer ook veroordeelde die daarop in een hevig snik ken uitbarstte. Besmettelijke ziekten. In de week van 4 tot en met 10 Juni 1944 kwamen er in ons land 1914 11770) geval len van besmettelijke ziekten voor, waar van 1084 (1053) diphtherie, 592 (494) rood vonk, 179 (70) malaria) 41 (36) dysenterie, 10 (8) meningitis cerebrospinalis epidemica en 3 (3) febris typhoidea. De cijfers tusschen haakjes zijn die der voorafgaande week. Zeeland had 18 (20) gevallen, n.l. 13 diphtherie: 5 te Tholen, 2 te Axel Krabben dijkp en Vlissingen en 1 in Boschkapelle en Heinkenszand; 3 malaria: 2 te Middelburg en 1 te Vrouwenpolder en 2 roodvonk: 1 te Koudefcerke en Middelburg. op de tot dusver ge bruikelijke wijze voortgang vinden door tusschenkomst van de Ve afdeeling Een en ander zal na der worden uiteen gezet in een circu laire, die binnenkort aan alle familieleden van de Nederland sche krijgsgevange nen zal worden toe gezonden, tezamen met het benoodigde etiket, met behulp waarvan dit pakket van 5 kgr. als voor heen, via de poste rijen over het Ne derlandsche Roode Kruis wordt geleid. Het publiek wordt er nadrukkelijk op gewezen, dat in deze familiepakketten geen verboden voor werpen warden ge sloten en dat het zich ook dient te onthouden van alle andere zendingen buiten 't Ned. Roode Kruis om (bijv. door de spoorwegen, van Gend en Loos, enz). Zelfs, iedere poging, anders dan door tus schenkomst van het Nederl. Roode Kruis, brengt de geheèle pakketzending aan alle Nederl. krijgsge vangenen In gevaar. In het verleden Ligt het heden, In 't nu wat worden zal. BILDERDIJK Joos de Moor, overleden 18 Febr. 1618, vlce-admiraal blokkade Duin kerken 1588; Spaansche galeien 1603. (Foto O.-H.) Ook thans weer strijden Ne derlanders voor Europa's vrij heid ter zee, in trouwe ver bondenheid met hun Duitschc kameraden. (foto O.H.) GOED VOORGAAN DOET GOED VOLGEN Zet ook Gy U derhalve in voor de toekomst van Uw Volk en meldt U als vrijwilliger bij "de Kriegsmarine. Aanmelding staat open voor iederen Nederlander van 17—45 jaar en kan geschieden by de Marmeannahmestelle West Zweigstelle Niederlande te Utrecht, alle Hafen- en Ortskom- mandanturen en bn de Nebenstellen der Waffen SS, alwaar te vens alle gewenschte inlichtingen worden verstrekt. EEVILLEIOM Avoniui.mo.om ..p Wmn„ )jjrg tüddtdm 50) „U bent ook wel zeer eenzaam, juffrouw?" begon hij. „Tja, het leven verbittert je. Wat ik bv. zoo aan ontgoochelingen met meisjes achter me heb liggenMaar nu heb ik, ge loof ik, de rechte gevondenHij zweeg even vol verwachting en voer dan, toen juf frouw Karia zich tamelijk onverschillig toon de, wat ontnuchterd en schuchterder voort: „Het to wel niet veel, wat ik op de spaar bank heb maar met een beetje overleg is het wel voldoende voor twee. Wis en waar achtig!" Toen waagde Willi een besltosenden aanval. Hy trok het meisje dichter naar zich toe en fluisterde: „Had u eigeniyk al eens iemand, van wienik bedoel: waarby U dacht: dat is hu?" Aha, dat scheen ingeslagen te hebben! Het blonde hoofd keerde zich plotseling om. „Dat zou TT toch wel nauwelyks kunnen toteressee- ren.,,. Overigens: de plaat is afgeloopen!" Vervloekt ja, de plaat was afgeloopen I Willi maakte een diepe buiging en trok af naar zijn kameraden. Hij was een beetje in de war en had plotseling het gevoel, alsof hy toch niet het goede oogenblik gekozen had. De drommel mocht weten, hoe „de betere lui" zoo'n zaak in het reine brachten. Hy moest het Hanne eens vragen! Die kwam toch uit die kringen. Het trof juist, dat Hanne wat terzijde op den trap naar bakboord zat. Willi ging naast hem zitten. „En, Hanne, hoe gaat het?" „Zoo, zoo. Ik moet voortdurend aan die kwestie met die kist denken. Wie kan het ding weggesleept hebben, terwyl Iglhuff al dien tyd boven ln den salon zat?" „Och wat: die kist!" morde Willi gering schattend. „Ik heb nu andere zorgen.. Luis ter maar eens!! Je weet toch, dat de kleine Johannsen en ik ik bedoel, dat wij tweeën als men het zoo zeggen magNu, kort en goed, wij willen ons gaan verloven!" Ongelukkigerwyze had Hanne op dat oogen blik juist een slok bier in zijn mond, die hem onmiddeliyk in zijn luchtpijp schoot. Het duurde daarom een poos, eer hy slikkend en hikkend er uitbracht: „Je bent zeker dron ken?" „Hoezoo dronken?" stoof Willi op. „Ik meen het!" „Meenen? En wat zei Karla Johannsen daarvan?" „Die? Man, als je wist, hoe verzot die op my is Ze heeft het my langs omwegen la ten influisteren omdat ik zoo lang geaarzeld heb „Zoo? Heeft zy dat? En hoe heb je je dat dan practisch voorgesteld? Man, je kunt toch zoo'n vrouw niet onderhouden! Die heeft toch in haar pink meer verstand dan jy in je heelen kop!" Willi zag den ander boos aan. „Ik zou wel eens willen weten, waarom jij je daarover op- wint. Je hebt zelf toch een dozijn meisjes in iedere havenplaats. Bekommer jy je maar liever om je pop in Lagos! Hé waar ren je nu naar toe? Laat my tenminste uitspreken!" Maar Hanne was niet meer te houden. Met een hoogrood hoofd stapte hy plomp door de kombuisgang, liep den tweeden ste ward omver, die juist met een versche vracht bier en limonade voor de dames van voren kwam, en verdween in de gang voor de salon. Willi Nochundnoch gaf er de voorkeur aan dezen avond geen storm meer op rijn veste te riskeeren. Hij ergerde zich groen en sloot zich liever bij een kleine groep samenzweer ders aan, jvelke uit den timmerman Lucas, Robert, het zwyntje, en den opperhofmees ter Unterfneier bestond en den zonderlingen inval om de limonadefleschjes van de dames van een flinke dosis alcohol te voorzien, met een in de daad omzette Tegen middernacht bereikte het feest zyn hoogtepunt ofschoon zich van dé passagiers behalve Hanne Mechelt ook Karla en Paul Johannsens en de Zwitser Iglhuff hadden te ruggetrokken. Britta Matson zat, in de wolken vanwege de geprepareerde limonade en met uitzonder- lyk goed humeur op den trap naar bakboordi en verkondigde wartaal in haar landstaal. Daarop klom zy de ladder af en bood, eer rij Indutte, den matroos Robert haar boven arm om te tatoeëeren. „Een hart of een anker?" Doch ook Ro bert was moe geworden en zoo ging dit schrik keiyke gevaar aan de zendelinge voorby,.zon der dat zy zich er goed van bewust werd. Kunstenaar en model' zonken arm in arm tegen de verschansing en sliepen to. En het helle licht van Schwedenkarls fototoestel ver mocht hen niet eens te wekken.... CWordt vervolgd).

de Stem | 1944 | | pagina 2