Dagblad van Noordbrabant Zeeuwsche Editie Sovjet-offensief vergt hoogste Duitsche afweerkracht ZWARE AFWEERSTRUD IN HET OOSTEN. KORT NIEUWS: DISTRIBUT1ENIEUWS NIÉRLANDIA-PBRS 84e JAARGANG B MAANDAG 26 JUNI 1944. No. 18023. 1 BLAD Abonnementen bftinentaud blvooruitbetaling per kwartaal 2.7*. franco per ptwl 3 *6t %>cr week (ulpkiuend bij niet-posibeMeMngi 21 cent Losie i.ummtrt cent. Bewljsnum- fnerj 6 cent. Bijkantoren te: Roosendaal, Mlefaon UtO; Beigen op Zoom. telefoon S2I; Waalwijk, (cleloon I»: Coca. telefoon 223B: Hulst, telefoon 102. Verschijnt eiken werkdag. Adv. genrele-oplage 3-30 mm.. kolom 42 mm., f 2 00. elke mm meer 20 e.. adv. van pJaaf.se>. aard uit N.-Br. ultsi. Br. ed. resp. 1.70 en 17 ct.. td Zeeut&sche ed. resp. 80 e. en 8 c. Reel zie tarief, inzend, op adv„ welke de uitgevers hunner beoordeeling riltt verlangen at te geven, worden noch" teruggegeven, noch aan de inzenders van adv. uitgeleverd. Het frbnt beslaat thans den geheelen middensector. Witebsk diep in de linies gelegen- - Het eindstadium van den strijd om Cherbourg. - Nieuwe Britsche aanval bij Tilly. Ons overzicht. De berichten die de laatste dagen van de verschillende fronten in Europa en Azië zijn ontvangen, laten er weinig twij fel aan bestaan, dat de oorlog een drama tisch hoogtepunt genaderd is. Met de thans spoedig verwachte verovering van Cher bourg door de Amerikanen, met aanhou denden druk van de Geallieerde troepen in de richting van Noord-Italië, met de uitbar sting van den strijd in het oosten in zelfs voor dit front ongekend formaat met den militairen en politieken druk op Finland los sen de tegen Duitschland strijdende macli- ten thans hun Teheran-beloften voor den gecombineerden aanval op Duitschlands stellingen in Vap. Duitsche zijde wordt daartegenover het als „V I" aangeduide ver geldingswapen tegen Engeland gericht en wordt herhaaldelijk verzekerd, dat men in dit stadium van den strijd nog met andere nieuwe Duitsche strijdmiddelen zal moeten rekenen Van Duitschen kant heeft men niet ver heeld aldus zegt een Berlijnsche corres pondent van het ANP, dat deze eindstrijd zwaar zou worden en zoowel van de strij dende troepen als van de burgerbevolking het uiterste zou vergen. Van officieele zijde wordt het Duitsche volk steeds weer voor behouden, dat het er op aan komt door een sterk moreel het groote materieele over wicht van den tegenstander te compensee- ren. Geweldige inzet der Sovjets. In Duitsche militaire kringen maakt men zich er geen iDusies over, dat in het bijzonder het Oostfront vsflu de Duitsche afweerkracht het hoogste zal vergen. Het kenmerk van het bolsjewistische zomer- offensief in den cèntralen sector. zoo meldt Interinf, is een gebruik van men- schen en materiaal zoo groot als tot dus verre in het geheele oostelijke gebied nog niet was voorgekomen. Het feit, dat het Duitsche weermachtsbe- richt gisteren het vernielen van 252 tanks meldde, zegt genoeg doch behalve tanks werpen de roode troepen artillerie en slag vliegtuigen in nog ongeleenden omvang in den strijd. Als zwaartepunten van de aanvallen wer den aanvankelijk Witebsk, Orsja en Mo- gilef gemeld, doch in de berichten van gis teren werd ook gesproken over doorbraak pogingen bij Bobroeisk zoodat nu vrijwel de geheele middensector van het front in/ het vuur ligt. De Sovjets bereikten pe netraties aan den grooten autoweg Smo lensk—Minsk bij Orsja, zuidoostelijk van Witebsk en oostelijk van Mogilef en in het verdere verloop van den strijd hebben zij deze penetraties weten te vergrooten. In- terinf meldt, dat door een dezer bressen de spoorweg van Witebsk naar Orsja is door sneden en dat vooral in dit gebied de ge vechten voor beide partijen met veel ver liezen verliepen. Witebsk »het sterke Duitsche bolwerk in Wit-Rusland ligt thans als een bastion diep in de bolsjewistische linies, want ook ten westen der stad wordt reeds ge vochten blykens de berichten, die mel ding maken van strijd aan de rivier de Duna. Deze rivier, die bij Riga in de Oostzee stroomt zal wel een der stootrichtingen van het offensief bepalen want er zijn ook reeds minder lievige aanvallen in de richting van het westelijker gelegen Polotsk gemeld. Aan het zuidelijke einde van het huidige ge- vechtsgebied, bij Bobroeisk dat uit de dagen van den Duitschen opmarsch nog bekend heid geniet, zijn volgens Interinf de Duit sche linies wel enkele kilometers terug ge nomen doch wisten de Duitsche grenadiers zich in nieuwe weerstandslinies te nestelen en verdere aanvallen af te slaan. Aan de aanvallen nemen van Sovjet-zijde minstens 80 infanterie-divisies en een pantserleger deel met de bedoeling om, zon der mensahen of materiaal te ontzien, ope ratieve doorbraken in grooten stijl te for- eeeren. In Berlijn verwacht men. dat de strijd zich nog tot andere sectoren reeds worden aanvallen uit het gebed van Ples- kau en. Ostrof en concentraties uit het zui den gemeld zal uitbreiden. Van het Finsche front worden nieuwe Sovjet-vorderingen, voornamelijk aan .de ri vier de Swir, oostelijk van het Dadoga-meer, gemeld. De strijd om Cherbourg. Uit de berichten van Zaterdag en Zon dag was het duidelijk dat de strijd om Cherbourg in het eindstadium getreden was. De Amerikanen, die de zeevesting van alle zjjden hadden omsingeld. hebben een uiterst hardnekkige verdediging te over winnen. Blijkens berichten van SPT hebben dui zend Amerikaansche stukken gesdhut twee etmalen lang Cherbourg onder vuur geno men. Ook uit de lucht werd de vesting zon der pauze door bommenwerpers bestookt. Zondagmiddag heeft een sterke vloot van slagschepen en kruisers de nog intact ge bleven Duitsche batterijen onder vuur ge nomen. Ondanks het moorddadig vuur kon den enkele Duitsche batterijen, aldus In terinf een vernietigend vuur terugzenden, waarmet een kruiser tot zinken bracht en andere kruisers werden bescha digd;'totdat de vijandelijke vlootformatie van de kust werd verdreven. De tegen een overmacht geplaatste Duit sche bezetting der stad voert een ongelij- ken strijd. Hoe moeilijk haar strijd was kan blijken uit berichten volgens welke zij op voorziening door de lucht was aangewe zen, aan de parachutes hingen ook de nieuw ste Duitsche kranten. Ook aan de andere zijde van het front in Normandië is de strijd gisteren weer opge leefd By Tilly vielen de Britten Zondag ochtend over een breed front aan, nadat de geheele Duitsche verdedigingssector onder een trommelvuur Van de artillerie had ge legen. - Het is nog niet bekend in welke richting deze nieuwe poging der Britten gaat, doch van Duitsche zijde is al gewezen op de plannen voor een hernieuwden aanval op Caen welk Duitsch bolwerk "de uitbrei ding van het bruggehoofd naar het oosten- in den weg blyft staan. Bovendien wordt weer een nieuwe aanval der Amerikanen in de richting van Saint Lo verwacht. Ook in Italië blijft de strijd hevig, de Duitsche tegenstand is hier versterkt en alleen aan de Westkust vorderden de geal lieerden. De gevechten rond Saipan. Doch niet alleen in Europa,, ook in den Stillen Oceaan woedt de strijd hevig. De tegen Saipan in den strijd ge worpen Amerikaansche vloot zet haar operaties oostelijk en westelijk van de Ma- rianen en zuidelijk van Bonin voort De hardnekkige Japansche afweer steunt thans vooral op de luchtmacht die de stellingen der Amerikanen op Saipan en de vloot be stookt heeft. Domei meldt omtrent deze aan vallen weerverschillende successen. Onder- tusschen blijven de overige Japansche eiland stellingen in dit gebied, zooals Truk, Palau, Rabaul en enkele minder bekende steun punten de laatste dagen voortdurend onder het vuur van de Amerikaansche vliegtuigen, die van vliegtuigmoederschepen opstijgen. In Japan wordt nog eens de nadruk "eïegd Op het groote belang, dat beide partijen heb ben by het bezit van Saipan en aan de be slissende befceekenis, die de zeeactie rond het eiland daarom kan hebben. Opgemerkt wordt dat de tot dusverre door de Japan ners behaalde successen nog in het geheel niet beslissend zyn. Nieuwe Britsche aanval bij Tilly. HOOFDKWARTIER VAN DEN FUEHRER 25 Juni (D.N.B.) Het opperbevel van de weermacht deelt mede; „In het gevechtsgebied van de vesting Cherbourg leed de vijand gisteren bij zijn aanvallen op onze verzetgroepen, die met voorbeeldige dapperheid volhouden, by zonder zware verliezen. Eerst nadat in de avonduren ten zuidwesten en ten zuid oosten van Cherbourg eenige van onze steunpunten na tverbitterde gevechten op korten afstand verloren gingen, kon de vijand daar de randen der stad berei ken In het gbied van Tilly ging de vijand met sterke strijdkrachten tot den aanval over. De gevechten zijn daar in .vollen gang. Onze kustbat teryen kwamen ondanks het zware vuur van de vijandelijke scheepsar- tillerie en voortdurende luchtaanvallen met goede uitwerking In de gevechten te lande tusschenbeide. Bovendien plaatsten zij ver scheidene treffers op vijandelijke kruisers en torpedojagers. In het Oostelijke deel van de Seinebaai schoten kustbatteryen van het leger een transportschip van 5000 brt. in brand. Een vijandelijke monitor en verscheidene vijan delijke oorlogsschepen werden gedwongen den steven te wenden. In dezelfde wateren zonk een vijandelijke torpedojager door mijn- treffers, een vry groot transportschip ge raakte yi brand. Onze motortorpedobooten en bewakings vaartuigen plaatsten in het gevecht met vijandelijke zeestrijdkrachten treffers op torpedojagers en motortorpedobooten Batterijen verdragend geschut der marine vernietigden in het Kanaal voor Dover een vijandelijk vrachtschip van 7000 brt. Er lag nog steeds sfcoringsvuur op Lon den en zyn buitenwijken. In midden-Italië viel de vijand gisteren in den westelijken sector ons front opnieuw op verscheidene plaatsen met sterke strijd krachten aan. Na zware gevechten die tot den avond voortduurden, kon de vijand in den kustsector onze linies enkele kilometers achteruit drukken. Op de overige plaatsen werden alle aanvallen uiteengeslagen. In het oosten staan onze divisies in den geheelen centralen frontsector in zwa- ren afweerstrijd tegen hjet met sterke infanterie- pantser- en luchtstrijdkrach ten gevoerde offensief der Sovjets. Het gelokte den vijand slechte ten oosten van Mogilef, aan den autoweg van Smolensk en in hei bijzonder in hei gebied van Witebsk zijn penetraties te vergrooten. Op alle andere plaatsen stortte de vyandely- ke stormloop na harde heen en weer gol vende gevechten bloedig ineen. 252 vijan delijke pantserwagens werden vernietigd. Jagers en luchtdoelartillerie brachten 42 Sovjetvliegtuigen ten val. Tusschen Polozk en Pleskau ondernamen de bolsjewisten talrijke vergeefsohe aanval len, waarbij nog 27 pantserwagens stukge schoten werden. Een formatie Amerikaansche bommen werpers viel opnieuw Roemeensch gebied attn en wierp bommen in het gebied van Ploesti Duitsche, Roemeensche en Bul- gaarsche luchtverdedigingsstrijdkrachten ver nietigden 23 vijandelijke ^iegtuigen waar onder 20 viermotorige bommenwerpers. Amerikaansche bommenwerpers onderna men in de middaguren van gisteren een terreuraanval op Bremen. Er ontstond scha de in woonwijken. De bevolking leed ver liezen. Des nachts wierpen enkele Britsche vlieg tuigen bommen op het gebied van Berlijn. Door luchtverdedigingsstrijdkrachten wer den boven het Rijksgebied en de bezette gebieden in het 'Westen overdag en des nachts 59 vijandelijke vliegtuigen vernie tigd Verbitterde gevechten om Cherbourg. HOOFDKWARTIER VAN DEN FUEHRER, 24 Juni (D.N.B.). Het oppei-bevel van de weer macht maakt bekend: „Plaatselijke aanvallen van den vijand in het 'bruggenhoofd van Normandië. mislukten. Er werden gevangenen gemaakt. Aan hst Sandfront van de vesting Cherbourg ontstonden gisteren op verschillende plaatsen verbitterde gevechten op korten afstand, die ook in den nacht werden voortgezet. In de middag uren gelukte het den vijand, eenige van onze steunpunten in te nemen en verder naar de vesting op te rukken. In den rug van den vij and wordt door talrijke nesten van verzet nog taai en verbeten gevochten. In andere sectoren werden vijandelijke voorhoeden in het gecon centreerde vuur uiteengeslagen. Ten Oosten van de Orne-mond hebben onze kustbatteryen ondanks krachtige beschieting door zWare scheepsaTtilïerie een vijandelijke landingsformatie uiteengedreven en verschei dene transport- en vrachtschepen in brand geschoten. Zeestrijdkrachten hebben voor het invasie- front een volgeladen landingsschip van 3000 brt. en een torpedojager in den grond geboord. Bij het eiland Jersey brachten escortevaartuigen van eén ravitailleeringsconvooi twee booten van een aanvallende formatie Britsche torpedomo- torbooten tot zinken en beschadigden een der de boot zoo ernstig dat zij als verloren be schouwd moet worden. Alle andere vijandelijke booten grecden beschadigd-- eigen mijner^- veger en een klein transportvaartuig gingen verloren. De luchtmacht plaatste vannacht treffers op verscheidene koopvaardijschepen. Boven het lan dingshoofd en de bezett Westelijke gebieden werden 40 vijandelijke vliegtuigen neerge schoten. Het stöorvuür op Londen werd overdag en des nachts met krachtige treffers van vuur vortgezet. In Italië werti in het gebied ten Noorden van Grosseto ook gisteren zwaar gestreden. Onder krachtige concentratie van zijn strijdkrachten kon de vijand daar onze stellingen binnendrin gen. Door onmiddellijk ondernomen tegenaan vallen werd het front weer gesloten. Aan de rest van het front werden talrijke vijandelijke verkenningsondernemingen bloedig afgeslagen; Bij de zware afweergevechten der laatste da gen hebben zich de onder leiding van den ge neraal der pantsertroepen Herr staande divisie van het leger en de luchtmacht, vooral het re giment grenadiers 145 onder kolonel Kuehl uit muntend geweerd. In de Golf van Genua hebben beveiligingsvaar tuigen van de Duitsche marine een aanvallende Britsche motortorpedoboot in den grond ge boord en drie andere booten zwaar beschadigd. In het Zuidelijke deel van het Oostelijke front zijn alle aanvallen van de bolsjewieken mis lukt. Nieuwe concentraties van troepen werden uiteengeslagen. In den centralen frontsector is de bolsje wistische groote aanval In kracht toegenomen en heeft zich tot andere sectoren uitgebreid. Terwijl tusschen de Pripjet en Tsjaussy 'alle aanvallen vruchteloos bleven, slaagden sterke vijandelijke infanterie- en pantserstrijdkrach- ten er ten posten van Mogilef in, aan weers kanten van den autoweg van Smolensk en aan weerszijden van Witebsk in onze voorste stellingen binnen te dringen. De afiveerslag wordt hier met toenemende hevigheid voort gezet. De bolsjewisten verloren gisteren in den cen tralen sector van het oostelijk front 73 tanks en 53 vliegtuigen. Ten zuidoosten van Ostrof, in het gebied van Pleskau en ten noordwesten van Narwa zijn talrijke bolsjewistische ^anyallen mislukt. De marinebatterij Tytters heeft in de Finsche Golf drie Sovjetrussische mijnenvegers in den grond geboord. Bij aanvallen van feen formatie Amerikaan sche bommenwerpers op Servisch en Roemeensch gebied werden woonwijken van de steden Giur- giu en Ploesti getroffen. Duitsche, Roemeensche en Bulgaarsche luchtverdedigingsstrijdkrachten vernietigden 18 vijandelijke vliegtuigen. Afzonderlijke Britsche vliegtuigen wierpen in den afgeloopen nacht bommen op Bremen. Duitsche gevechtsvliegtuigen vielen doelen in Zuidoost-Engeland aan. 47.000 Fransche burgers zijn sinds het begin van de invasie in de gevechtszone dQor het op treden van de geallieerden gedood. (DNB). De regeerende vorstin van Monaco heeft af stand van den troon gedaan ten gunste van haar. zoon prins Rainer. Zij kan den afstand herroepen. (DNB). De verlenging van den staat van beleg in Europeesch Turkije zal door den Turkschen premier in de parlementszitting worden voor gesteld. (DNB). By een cycloon in de V.S. zijn 126 personen om het leven gekomen; meer dan 600 personen werden grootendeels zwaar gewond, (DNB), Brandstofbonnen bijzondere ruimte Van 24 Juni 1944 hm. 30 April 1945 geeft elk van de bonnen „brandstoffen een eenheid le pe riode", „brandstoffen een eenheid 2e periode", „brandstoffen een eenheid 3e periode" en „brandstoffen een eenheid 4e periode" recht op het koopen van één eenheid vaste brandstoffen met uitzondering van fabrieksturf. Bedoelde bon nen, waarvan de ondergrond in paarse,kleur is uitgevoerd, komen voor op de bonkaart W 406, welke kaart de distributiediensten voor het stookseizoen 1944-1945 in één of meer exempla ren zullen uitreiken aan'kleinverbruikers van de groepen B, C en D, alsmede aan particuliere verbruikers in verband met verwarming van ruimten voor bijzondere doeleinden. Een voorschot stroop. 'S-GRAVENHAGE, (A.N.P.) Het Rjjks- bureau voor de voedselvoorziening in oor logstijd maakt bekend, dat binnenkort, met handhaving van het normale rantsoen een voorschot van 500 gram stroop per persoon ter beschikking van het publiek gesteld zal worden. De consument moet er rekening mede houden dat het. evenals zulks bii het beschikbaar gestelde suikervoorschot het geval is, ook voor stroop in de bedoeling ligt. het voorschot op het jam (stroop) rantsoen in mindering te brengen. Het betreft dus zoowel bij de suiker als bi) de stroop in feite een bfeperkte bevoorrading van het pu bliek voor de eerstkomende maanden niet een onmiddellijk te consumeeren extra rantsoen. De aandacht zy er tevens op gevestigd, dat de voorschotbon uitsluitend recht zal geven op stroop en niet op eenig ander artikel, dat op den normalen bon verkregen kan wor den DE MOEILIJKHEDEN DER AARD APPELENVOORZIENING Vanaf 2 Juli nieuwe oogst. 'slGRAVENHAGE, (A.N.P.) Zooals reeds uit een bekendmaking in de bladen is gebleken, wordt op de bonnen res. a 56. b 56. c 56 d 56 e 56 twee k.g. aardappelen ter beschikking gesteld, terwijl ook voor de houders van toeslagkaarten een aanvullen de regeling is getroffen. Op Woensdag 28 Juni worden verdere mededeelingen over de aaröappelrantsoeneering bekend ge maakt. In verband met het bovenstaande wordt medegedeeld, dat een en ander een gevolg is van de moeilijkheden, welke zich ieder jaar bij den afloop van het seizoen voordoen doordat de partijen bii den teler zeer verspreid liggen opgeslagen, terwijl bo vendien veel kleinere partijen verladen moe ten worden. De aanvoer naar de laadplaatsen wordt daardoor vertraagd. Er is derhalve sprake van een voorbijgaand verschijnsel. Aangenomen kan worden, dat van 2 Juli ajs. af, wanneer uit den nieuwen oogst kan worden geput dit weer achter den rug zal zijn. Het ligt in de bedoeling de distribu tie van vroege aardappelen op dezelfde, wijze te regelen' als het vofige jaar. Heden moet verduisterd worden van 22 uur tot Dinsdag 5.30. Maan ou 11,12, onder, Dinsdag 1,23. Eerste Kwartier Woensdag 28 Juni. Een ijsje mag slechts een dubbeltje kosten. DEVENTER, (A.N.P.) Nadat er in het vorige seizoen, zii het betrekkelijk in stilte, reeds vrij krachtig was opRetreden tesen honderden ijsbereiders die op voet van oor log met üe prijsvoorschriften hadden Be staan as er dit jaar een nog forscher op treden te verwachten. Er zij aan herinnerd, dat de prijs per portie zeker niet meer dan 10 cent mas zijn. Slechts bij verkoop in inrichtingen met tafels, zitplaatsen en bediening mas de prijs maximaal 25 cents bedragen indien van deze zitplaatsen en bediening Rebruik wordt gemaakt. De porties van maximaal 10 cent moeten echter voor de overige bezoekers verkrijgbaar zijn. Vacantie bouwbedrijf. Tn de vacantieregeling in het bouwbedrijf komt een bepaling voor, dat de gemachtigde voor den arbeid ieder jaar de vacantieweek voor het bouwbedrijf moet vaststellen. Blijkens de Nederlandsche Staatscourant van 23 dezer, is dit thans geschied. De bouwvakvacantie zal ook dit jaar beginnen op den eersten Maan dag van Augustus en zich dan over de week van 7 tot en met 12 Augustus 1944 uitstrekken. Extra keuringen Het SS-Ersatzkommando deelt mede: Wegens de zeer vele aanmeldingen zal nog een extra keuring worden gehouden op Maandag 26 Juni te Den "Haag van 8 tot 13 uur, in een der zalen van het gebouw Amicitia, Westelnde 15 en Dinsdag 27 Juni in Amsterdam van 9-13 n., Ne- benstelle der Waf f en-SS, Dam 4, waar Iedere gezonde Nederlander zich kan aanmelden, ten einde gekeurd te worden voor de Waffen-SS, SS- Wachtbataillon in Amersfoort, Landstorm Ne derland, Kriegsmarine en de Germaansche SS in ^ederland. Tijdens de keuringen worden alle inlichtin gen verstrekt met betrekking tot de verzorging van familieleden, -duur der opleiding, extra le vensmiddelen, etc. Officier in de Waffen-SS kan ieder worden, die na ten minste een Jaar opleiding zyn ge schiktheid voor de officiersopleiding heeft be wezen. <&yn schoolopleiding is niet doorslagge vend. Alle inlichtingen en gratis reisbiljetten voor de heen- en terugreis zijn verkrijgbaar bij de volgende Nebenstellen der Waffen-SS: Amster dam, Dam 4; Alkmaar, Langestraat 56; Heerlen, Saroleastraat 25; Groningen, Heerenstraat 46; En schedé, Hengeïoschestraat 30 en evene'ens by het SS-Ersatzkommando/ Korte Vijverberg 5, Den Haag,

de Stem | 1944 | | pagina 1