Dagblad van Noordbrabant Zeeuwsche Editie Sovjeïoffensief bij Orsja en Witebsk. Het verloop van het Oostelijke front. -- De politieke druk op Finland. -• De belegering van Cherbourg. Luchtlandingen bij Cavray. -- Zeeslag bij de Harianen. OFFICIEEL NIEUWS Geallieerde aanval op Cherbourg begonnen. NEERLANDIA-PERS 84e JAARGANG B ZATERDAG 24 JUNI 1944. JÜO. 18022. 1 BLAD 72. franco per post 3.45, week tul LM li n end bij nlet-|>osibesieiling),*l cent Losse r.ummers 6 cent. Bewijsnum mers 6 cent. Bijkantoren te Roosendaal, telefoon 2480: Bergen op Zoom. telefoon S2l; Waalwijk, telefoon 229; Coes»telefoon 2236: Hulst, telefoon 102. Verschijnt eiken wetkda*. geheele oplage J-10 mm., kolom «2 min., f 2.00. elke mm meer 20 e adv. van plaatset. aard uit N.-Br. ultsl. Br. ed. resp. 1.70 en 17 ct.. ld. Zeeuwsche ea. resp 80 c en 8 e. Reel ate tarief Intend, op adv,, welke de uitgevers te hunner beoordeeling niet verlangen af te geven, worden noch teruggegeven, noch aan de inzcndcis van adv. uitgeleverd On* overzicht. Otficieele Duitsche militaire kringen deelden Vrijdag- mede, dat het roode leger in den centralen sector tot het groot.- of fensief is overgegaan. Voor een paar da gen was de artillerie-activiteit aan weers zijden begonnen, welke zich beperkte tot de gebieden van Tarnopol, Kowei en Wi- tcbsk. Jn tegenstelling met de oorspronke lijke verwachting, dat de Sovjets hnn of fensief in het Zuiden in de richting van Roemeniëë en wellicht Hongarije zou den beginnen, schijnen zij thans hun aan vallen voorloopig naar het Westen te willen richten. Het zwaartepunt van den aanval ligt ter weerzijden van den autoweg Smolensk-Or- sja. Hier vielen de bolsjewisten niet minder dan 24 maal van den middag tot den avond aan. Een tweede offensief zwaartepunt ligt ten Zuid-Oosten van Witebsk, waar de Sovjets aanvielen met zeven divisies infan terie, sterke formaties tanks en verschei dene hondprden slagviiegers. Des avonds maakten zij een penetratie aan de rivier de Obol, waarom Vrijdagochtend nog werd gestreden. "Dok op den Noordelijken vleugel, ten Zui den van het Meer van Pleskau en aan het Narwafront* is het gedeeltelijk tot levendige gevechten gekomen, die volgens Interinf ech ter slechts afleidingsacties van de bindings- aanvallen geacht moeten worden. Hetzelfde geldt voor plaatselijke aanvallen op de Duits-he, R.x.-meensche en Hongaarsehe linies aan den Zuidelijken vleugel. Het front in het brandpunt van den strijd aan weerszijden van den autoweg naar Minsk beslaat volgens Hallensleben ongeveer 150 kilometer, terwijl het Sovjet-Russische front 2000 km lang is. Deze dus nog betrekkelijk kleine sector (ongeveer zoo groot als het Italiaansche front) strekt zich uit van Mo- gilef tot Sirotino ten N.W. van Witebsk. Voorloopig' gaat het er hier voor de Sovjets om de gevazrlijke bocht "an het Duitsche front op te heffen om dan door een doorbraak het dichte verkeersnet naar de Baltische lan den te veroveren en zoodoende het Noorde lijke Duitsche front van het Zuidelijke te scheiden, zoo meent Hallensleben. De bolsjewistische aanvalsoperatle stuit op een Duitsche linie van steunpunten, die zich over het geheele Oostelijke front uitstrekt van Narwa langs het Peipusmeer via Witebsk, Mogilef en Rogatsjef, vandaar met een scherpe bocht naar het Westen tot in het gebied van Kowei en dan in Zuidelijke rich ting via Brody en Tarnopol naar Tsjerno- witz, vervolgens naar het voorterrein der Karpathen om dan terugbuigend naar het Oosten bij Dubossary den Dnjestr te bereiken en dien te volgen tot aan zee. De luchtaanval op Poltawa. Als een bijzondere episode in den luchtstrijd teekent zich het gebeuren in den nacht van 21 op 22 Juni op het Sovjet-Russische vlieg veld van Poltawa af. Het betrof hier nl. een Duitsche aanval op Amerikaansche toestellen, die tijdens de luchtgevechten van Woensdag boven Berlijn waren geisoleerd geraakt en naar Rusland doorvlogen. Achtervolgd door de Duitsche jagers in Gost-Duitschland en boven het gouvernement-generaal, daalden zij tenslotte bij Poltawa, waar zij 's nafchts over vallen werden door honderden Duitsche vlieg tuigen. Bfj dezen aanval zouden volgens Duitsche waarneming 36 viermotorige Ameri kaansche bommenwerpers volkomen vernield zijn. De druk op Finland. Aan het Finsche front bleef de druk der Sovjets ten i Noordoosten van Viipuri voort duren. De bolsjewisten brachten daar twee kleine penetraties tot stand. Op het Ooste lijke deel van de Karelische landengte mis lukten sovjetpoging^n om over de Vurokaen te trekken. Op de landengte van Aunus hield de druk der Sovjets op Lotinaupelto aan en werd het bruggenhoofd ten Zuiden van Sy- vaeri ontruimd. Op de langengte van Mae- selkae hebben de Finnen zich op kortere ver dedigingslinies teruggetrokken. Hierbij werd de stad Poventaa prijsgegeven. Een sovjet- aanval op de stellingen bij Karmhumaeki werd afgeslagen. De Sovjet-Russen konden hun troepen op het Noordelijke deel van het - ejland Koivisto versterken. Volgens een tot dusver hlèt bevestigd be richt zou het eiland Narvi door de bolsjewis ten bezet zijn. Politieke gevolg-en In Duitsche kringen acht men het duide lijk, dat de Finsche weerstandskracht, welke Heden moet verduisterd worden van 22 uur tot Zondag 5.15. Maan op 9 uur, onder, Zondag 0.36. Eerste Kwartier: Woensdag 28 Juni. Zondag moet verduis terd worden van 22 uur tot Maandag 5.30. Maan op 10,07 onder. Maandag, men overigens ziet toenemen, op een harde proef wordt gesteld. Men laat in het midden of dit ook tot politieke consequenties zal lei den. In Finland zelf wordt op het oogenblik een levendige binneuiandsche politieke acti viteit ontwikkeld. In de Wilhelmstrasse neemt *ien echter alle geruchten over een ingrijpende verandering in de Finsche regee ring zeer gereserveerd op en men vindt voor die reserve steun in berichten uit Helsinki. Eenige dagen geleden, toen de Finsche legers uitweken voor den Sovjetdruk, werd ook de politieke pressie op Finland verhoogd, zoodat een wijziging in het kabinet-Llnkomies niet onwaarschijnlijk was. Als opvolger van Lin- komies werd de minister van Buitenlandsche Zaken Ramsay genoemd, die van Schotsche afkomst is en daarom verwachtingen bi) de Engelschen zou wekken. De laatste berichten uit Helsinki doen evenwel volgens het A.N.P. verstaan, dat .er tot dusver nog geen enkele aanwijzing in de richting van een Ingrijpende kabinetswijziging bestaat. Sovjetvoorwaarden bekend Intusschen is „Aftonb&det" in Stockholm met een onthulling gekomen over voorwaar den, die de Sovjet-Unie aan Finland zou heb ben gesteld. De sovjetregeering zou o.a, het recht opeischen tot passage door Finland, verder steunpunten willen, om. op de Aalandseilanden, om Duitschland doeltreffend te kunnen bestrijden. Finland zou ook in de toekomst zijn Noordsche oriënteering moeten opgeven en nauwere aanslhiting bij Moskou moeten zoeken. In verband met dit laatste wijst men er in Berlijn op, dat de sovjetwenschen dus verder gaan dag het louter' bestrijden van Duitschland. De diplomatieke correspondent van het D. N.B., Siegfried Hom/schrijft nog, dat het Finsche probleem door den vijand Ijehandeld v/ordt, alsof reeds een principieele oplossing gevonden is of minstens vlak voor de deur staat. Hij laat dit in het midden, omdat de desbetreffende veronderstellingen er van uit gaan, dat het hier tenslotte een eenzijdig be sluit van de Sovjets, d.w.z. ultimatieve eischen van Moskou betreft, die „Aftonbladet" als verkregen uit de „zekerste bron" meent te kunnen publiceeren. Cherbourg weigert eapitulatie. In het vestinggebied van Cherbourg zijn de gevechten nu eerst fel ontbrand. Gene raal Eisenhower heeft de bezetting volgens de N.R.Crt, reeds voorgesteld te capitulec- ren onder de motiveering, dat nnders zijn geconcentreerde aanval met alle machts middelen in een omvang, die bij alle vo rige vestingaanvallen onbekend bleef, zal worden uitgevoerd. De Dnitschers hebben dit voorstel afgewezen. Het zwaartepunt van de belegering ligt in het Oosten bij Théville, maar ook uit het Zuiden en Zuidwesten vallen de Amerikanen de vesting aan. De zware wapens zijn van weerszijden in volle werking gesteld- Van het gebied Oostelijk van Granville ten Zuiden van Cotentin, dus in den rug der Duitsche linies, worden luchtlandingen ge meld bij Cavray. Overigens is het aan het in vasiefront, vermoedelijk in verband met de concentratie der geallieerde strijdkrachten op Cherbourg, vrij rustig gebleven. Alleen aan de monding van de Orne, waar de Duitschgrs met hun houwitsers voortdurend de landings plaatsen der geallieerden bestoken, komen nog geregeld vinnige gevechten voor. In den sector Tilly-Caumont.-Bériguy lagen de Duit sche stellingen wel langen tijd onder zwaar artillerievuur, maar de verwachte pantser en infanterie-aanvallen bleven uit. In Italië weken de Duitsehers ten Noorden van Grosseto eenige kilometers uit onder den zwaren <^ruk der geallieerden. Een onbesliste zeeslag. Het keizerlijke Japansche hoofdkwartier heeft Vrijdagmiddag bekend gemaakt, dat de gecombineerde Japanschcvlooteenhcden op 19 Juni drie vijandelijke^ groepen ont moet hebben en terstond den aanval heb ben geopend. De slag werd op 20 Juni voortgezet. Tot zinken werden gebracht of zwaar beschadigd vijf vijandelijke viieg- kampschepen, minstens cén slagschip, ter wijl ruim 100 vijandelijke vliegtuigen wer den neergeschoten. Onze eenheden, aldus het communiqué, brachten den vijand ech ter geen beslissendcn slag toe. De Japansche verliezen bedroegen: 1 vliegtuigmocderschip, 2 hulptankschepen en 50 vliegtuigen. De N.R.Crt, verneemt nog van S.P.T., dat volgens Japansche meening de zeeslag tus- schen zware Japansche en Amerikaansche zeestrijdkrachten vermoedelijk niet nu zal plaats hebben, doch eerst wanneer de Ame rikaansche zeestrijdkrachten door kleinere Japansche operaties voldoende in gevechts kracht zullen hebben verloren. Men wil zich het oogenblik voor een zeeslag niet door den Atnerikaanschen staf te Pearl Harbour laten dlcteeren, aldus Japansche marinekringen. Hoe verder de Amerikanen naar het Westen opdringen, zoo redeneert men te Tokio, hoe grooter hun kwetsbaarheid wordt. Tenslotte vermelden wij neg, dat een for matie geallieerde bommenwerpers en jagers Woensdagochtend een aar.valspoging deden op de haven Port Blaer op de Andamanen in de Golf van Bengalen. Aardappelen op bonnen ABCDE 56» Gedurende de week van 25 Juni tot en met 1 Juli a.s. zal men op de bonnen reserve A56, B56, C56, D56 en E56 twee kg aardappelen per bon kunnen koopen. Houders van toeslagkaarten voor bij zon deren arbeid kunnen op den bon res. M49 twee kg. op den bon res. M53 één kg. en op den bon res. M 55 een half kg. aardappelen koopen. Met nadruk wordt er op gewezen, dat op deze bonnen pas op Maandag 26 Juni a.s. aardappelen mogen worden gekocht of af geleverd. HOOFDKWARTIER VAN DEN FUEHRER, 23 Juni. (D.N.B.). Het opperbevel van de weermacht maakt bekend: „In Normandië is de vijand gisteren met sterke strijdkrachten overgegaan tot den aanval op het landfront van de vesting Cherbourg. Hevige gevechten, waarin ster ke vijandelijke scheepsartillerie en lucht strijdkrachten ingrepen, kwamen tot ont wikkeling, vooral aan het Zuidoostelijke en Oostelijke front van de vesting. Waar eeni ge van onze nesten van weerstand in liet breed getrokken vestingfront verloren gin gen, zijn tegenaanvallen aan den gang. Kustbatterijen van leger en marine hebben den geheele dag ingegrepen in de gevech ten op den grond en treffers geplaatst op vijandelijke concentraties van troepen en tanks. Aan de rest van het front van het lan- dingshoofd zijn slechts plaatselijke gevech ten geleverd zonder al te groote beteakenis. In Italië Duitsch front ten Noorden van Grosseto eenige kilo meters teruggenomen Sovjetoffensief begonnen bij Witebsk in centrale frontsector. Onze artillerie heeft vijandelijke scheeps- concentraties èn schepen, die gelost werden, voor het landingshoofd onder vuur genomen. Twee vrachtschepen werden getroffen, twee vijandelijke kanonneerbooten in de monding van de Orne gedwongen den steven te wenden. In den afgeloopen nacht hebben gevechts vliegers en torpedotoestellen twee torpedo boot jagers een troepentransportschip met een inhoud van 10.000 brt, en een vrachtschip met een inhoud van 8.000 brt. in den grond geboord. Twee kruisers, twee torpedoboot ja gers, drie vrachtschepen met een inhoud van 28.000 brt. en vier andere koopvaarders wer den zwaar beschadigd. Boven de Normandische kust en de bezette Westelijke gebieden zijn gisteren 72 vijande lijke vliegtuigen neergeschoten. Het storingsvuur op Londen duurt voort. In Italië heeft de vijand na voltooiing der hergrocpeering gisteren opnieuw bijna het geheele front aangevallen. In het ge bied ten Noorden van Grosseto slaagde hij erin na verbitterde gevechten ons front eenige km. naar het Noorden terug te druk ken. In alle overige sectoren werd de vijard met uiterst zware verliezen teruggeslagen. Ruim dertig gepantserde gevechtswagens werden vernietigd of buitgemaakt. De derde brigade luchafweergeschut heeft in Italië in den tijd van 1 tot 20 Juni 214 vijandelijke vliegtuigen neergeschoten en 69 tanks vernield. Sedert het begin van den grooten vijandelijken aanval in Italië zijn 1046 vijandelijke tanks vernield of buitgemaakt. In het Zuiden van het Oostelijke front zijn plaatselijke aanvallen der bolsjewieken aan de Strypa, ten Noorwésten van Tarnopol en ten Zuiden van de Pripjet mislukt. In den centralen frontsector hebben de bolsjewisten een aanvang gemaakt met de verwachte aanvallen. De over een breed front met steun van tanks en slagkruisers ondernomen aanvallen werden in harde ge vechten afgeslagen, plaatselijke penetra ties werden in onmiddellijk ondernomen tegenaanvallen opgeheven. Ter weeszijden van Witebsk zijn nog verbitterde gevech ten aan den gang. Ook tusschen Polozk en Nowosjef even als ten Noordoosten van Ostrof heeft de vijand vrij sterke aanvallen ondernomen, die vruchteloos bleven. Sterke formaties zware Duitsche gevechts vliegtuigen hebben een geconcenteerden aan val gericht op het vliegveld Nirgorod. Twintig viermotorige bommenwerpers en groote voor raden benzine en munitie werden vernietigd. Afzonderlijke Britsche vliegtuigen wierpen in den afgeloopen nacht bommen in het ge bied van Hamburg. Duitsche gevechtsvliegtuigen hebben doe len in Oost-Engeland aangevallen." Extra keuringen Het SS-Ersatzkommando deelt mede: Wegens de zeer vele aanmeldingen zal nog een extra keuring worden gehouden op Maandag 26 Juni te Den Haag van 8 tot 13 uur, in een der zalen-- van het gebouw Amicitia, Westeinde 15 en Dinsdag 27 Juni in Amsterdam van 9-13 u., Ne- benstellesflgr Waffen-SS, Dam 4, waar iedere gezonde Nederlander zich kan aanmelden, ten effide gekeurd te worden voor de Waffen-SSr SS- Wachtbataillon in Amersfoort, Landstorm Ne- derlawd, Kriegsmarine ea- de Gennaansche SS in Nederland. Tijdens de keuringen worden alle inlichtin gen verstrekt met betrekking tot de verzorging van familieleden, duur der opleiding, extra le vensmiddelen, etc. Officier In de Waffen-SS kan ieder worden, die na ten minste een jaar opleiding zijn ge schiktheid voor de officiersopleiding heeft be wezen. Zijn schoolopleiding is niet doorslagge vend. Alle inlichtingen en gratis reisbiljetten voor de heen- en terugreis zijn verkrijgbaar bij de volgende Nebenstellen der Waffen-SS: Amster dam, Dam 4; Alkmaar, Langestraat 56; Heerlen, Saroleastraat 25; Groningen, Heerenstraat 46; En schedé, Hengeloschestraat 30 en eveneens bij het SS-Ersatzkommando, Korte Vijverberg 5, Den Haag. Inschrijving als student Van de zijde van het departement van Op voeding, Wetenschap en Kuituurbescherming wordt het volgende ter kennis gebracht: Van de aanstaande studenten, die dezen zo mer niet in den N.A.D. gaan, dienen: le zij, wier 18e verjaardag valt in het tijd vak van Uüni 1944 tot den aanvang van het volgende studiejaar, 2e zij, die vóór 1 Juni 1944 den 18-jarigen leef tijd bereikt en den arbeidsdienstplichtigen leeftijd niet overschreden hebben, uitstel of vrijstel evenwel ling van den N. A. D. hebben gekregen. 3e zij, die hun ar beidsdienstplicht reeds hebben ver vuld, zich ten spoe digste te wenden tot het departement van Opvoeding, Weten schap eri Kuituurbe scherming afd. H.O., Paschlaan 19 te Apel doorn. Daarbij moet wor den overgelegd het getuigschrift, even tueel gewaarmerkt afschrift, dat recht geeft tot het afleg gen van academische examens, (of het be wijs van deelneming aan staatsexamen 1944) en door de on der 2e genoemden bovendien een ver klaring van uitstel of vrijstelling van den N.A.D*- Zij kunnen dan. na teekening van o.a. de voor studenten voorgeschreven ver klaring een bewijs van voorloopige in schrijving als stu dent in ontvangst nemen. Zij, die nu in den- N.A.D. gaan, alsme de zij, die eerst na den aanvang van het komende studiejaar 18 jaar worden, die nen de verklaring te gelijk met hun in schrijving als stu dent te teekenen. -In het verleden Ligt het heden, In 't nu wat worden zal. BILDERDIJK Jhr. Jan van Duivenvoorden 15471610, inneming van den Briel 1572, ontzet van Leiden 1574, admiraal 1576. blokkade van Duinkerken 1588, Cadix 1596. (foto O.H.) Ook thaus weer strijden Ne derlanders voor Europa's vrij heid ter zee, in trouwe ver bondenheid met hun Duitsqhc kameraden. (foto O.H.) POED VOORGAAN DOET GOED VOLGEN Zet ook Gij U derhalve in voor de toekomst van Uw Volk en meldt U als vrijwilliger bij de Kriegsmarine. Aanmelding staat open voor iederen Nederlander van 1745 jaar en kan geschieden bij de Marineannahmestelle West Zweigstfelle Niederlande te Utrecht, alle Ilafen- en Oi.^kom mand anturen' en bij de Nebenstellen der Waffen SS, alwaar te vens alle ^ewenschte inlichtingen worden verstrekt. t

de Stem | 1944 | | pagina 1