Gasverstikkingsdrama te Tilburg. HANDEL EN MARKTEN De ktffistmcsildiMtn-Anoeierij op Zuid-Beveland. GEMENGDE BERICHTEN PROVINCIAAL NIEUWS ADVIEZEN L. A. v. Opstal Indertijd, aan Kaap Corross Rigoureuse controle op waren- uitvoer naar Duitschland Met ingang van 1 Juli '«-GRAVENHAGE. De vervaardiging verzending van artikelen en andere goederen buiten de grenzen, die getrokken zijn door de overheidsmaatregelen voor het bedrijfsleven, zijn verboden. Ter controleering van dit verbod s>zal van l Juli 1944 af alle warenuitvoer naar Duitschland aan een strenge en rigoureuse con trole worden onderworpen. Wie goederen van welken aard ook per spoor, per expediteurs, met vrachtauto's of met sche- pen.tiaar Duitschland wil verzenden, moet tevo ren het bewijs van een speciale vergunning heb ben verkregen. Zonder dit bewijs moeten de spoorwegen, de expediteurs, of de verschepers het aannemen van de zending weigeren. Ter verkrijging van het bewijs- moeten wor den overgelegd: a. voor alle producten op het gebied van de voedselvoorziening en van den landbouw ofwel de origineele uitvoervergunning van 't ministe rie voor Landbouw en Visscherij, ofwel, indien de uitvoervergunning niet tijdig kan worden ver strekt, resp. de uitvoer in gedeeltelijke zendin gen geschiedt, een door den expediteur uit te schrijven formulier; b. 1. voor alle andere fabrikaten, halffabrika ten en grondstoffen (behalve kolen en cokes, welke zonder vergunning mogen worden uitge voerd) een afschrift van de ordervergunning van de Zentralauftragsstelle; b. 2. voor zendingen met een goederenwaarde beneden f 500 en voor zendingen van Duitsche particulieren ter dekking van hun persoonlijke behoefte een speciale uitvoerverklaring, voor zoover niet de Zentralauftragsstelle om specials' reden een uitvoervergunning heeft verstrekt. (Voor reisbagage is geen vergunning vereischt). Voor zoover de afzender zelf de formulieren Invult, neemt hij de volle -.verantwoordelijkheid op zich voor de juistheid en volledigheid der verstrekte gegevens. Onjuiste of onvolledige ge gevens worden zeer streng gestraft. In zwaar aan te rekenen gevallen kan, gezien de huidige situatie, in het op arglistige wijze verkrijgen van transportmiddelen voor niet voor den oorlog van belang zijnde goederen zelfs een daad van sabotage worden gezien. Op de geheele regeling bestaan slechts twee uitzonderingen, waarbij goederen zonder spe ciale vergunning uitgevoerd worden, nl. a) ko len en cokes, b) goederen die tot de reisbagage behooren en als reisbagage worden opgegeven. De nieuwe regeling is zoo eenvoudig, dat zij voor alle hierbij betrokken zijnde verkeers- lnrichtingen zonder een aanzienlijke uitbreiding der werkzaamheden aan de hand der duide lijke en overzichtelijke formulieren k#n worden doorgevoerd. Desondanks vindt nog een aanvul lende controle plaats door de douanebeambten. Tot dat doel moeten de bewijsstukken inzake den toegestanen uitvoer bij de verzendpapieren worden gevoegd. Deze worden bij het overschrij den van de grens door de douane in ontvangst genomen- en onder bijvoeging van eventueele noodzakelijke opmerkingen aan de betreffende instanties doorgezonden. Hier vindt een nieuw onderzoek plaats, zoodat iedere vervalsching of ook slechts een poging tot ontduiking onmid dellijk kan worden vastgesteld en eventueel kan woeden be'straft. Het Moeder en drie kinderen omgekomen Woensdagmiddag tusschen 5' en 6 war, heeft zich in het pand 81 aan den Rielsche- weg te Tiburg, bewoond door de familie v. d. SchootAppels een gasverstikkings-drama afgespeeld, waarbij de 33-jarige moeder en haar drie dochtertjes v:ni resp. 5. 3 en 2 jaar om het leven zijn gekomen. Het was de man, die om zes uur van zijn werk thuiskomende, de ontstellende ontdekking deed. aldus meldt de N.Tilb..Crt. Deze vond zoowel aan de vcor- als aan de achterzijle der woning, de deur gesloten weshalve hij zich door een raampje van de W.C. toegang verschafte. In het keukentje, waarvan de deuren even eens dicht warén, trof hij zijn vrouw en drie kinderen in levenloozen toestand. Het bleek dat het kraantje van het gascomfoor open stond, waardoor het gas vrij' spoedig de be trekkelijk kleine keuken vulde. Hoêwel direct geneeskundige hulp ter plaatse was. bleven pogingen om de levensgeesten op te wekken, vruchteloos. De lijken werden door den G.G. en G.D. naar het ziekenhus overgebracht. Volgens verklaringen der omwonenden moet deze tragische gebeurtenis zich tusschen 5 en 6 uur hebben afgespeeld, want kort voor vijf uur had nog een der buren boterhammen voor de kinderen gereed gemaakt. Het is niet uitgesloten dat de vrouw des huizes. die door een kwaal slecht ter been was de deu ren gesloten heeft om beter haar kinderen in het oog te houden. De deernis met dit ge zin. dat als oppassend bekend stond, is alge meen. Meubeltransport. Een vergunningsstelsel De steeds moeilijker wordend^ vervoersom standigheden nopen de overheid tot het nemen van maatregelen, die een zoo doelmatig moge lijk gebruik van de nog beschikbare vervoers capaciteit waarborgen. Het meubeltransport wordt in zijn geheel aan een vergunningsstelsel gebonden. Daarbij zal 't gebruik van motortractie bij plaatselijke verbui- zingen to* het uiterste worden beperkt. Het besluit verhuizingen 1943 geldt thans voor alle verhuizingen, met welk Vervoermiddel dan ook,v zoowel binnen een gemeente als tusschen verschillende gemeenten onderling. Voor elk meubeltransport is di\s voortaèn een vergunning noodig, welke-wordt verstrekt door den chef van de afdeeling vervoerwezen van het departement van Waterstaat. De Regeling-Centrale Meubeltransport, Lange Lombardstraat 40 te 's Gravenhage, telefoon 399845, welke instelling in verschillende plaatsen bijkantoren heeft, is belast met de nadere uit voeringen van deze regeling. De vergunning moet minstens 14 dagen voor hettransport door den verhuizer worden aan gevraagd bij déze regelingcentrale. goederentranspprt zelf ondergaat hier - door geen vertraging Goederen door de verkeersinrichtin- gen aangenomen, worden in ieder ge val vervoerd. De formnlieren voor den uitvoer van goe deren, vallende on - der het ressort van de instanties voor den landbouw en.de voedselvoorziening worden op de reeds gebruikelijke wijze door de Nederlar d- sche marktorganisa ties uitgegeven. De formulieren voor alle overige goede ren kunnen bij alle spoorwegstations, bij, alle expediteurs en bij de drukkerij Elco in Amsterdam als in den handel zijnd drukwerk worden verkregen. Alle instanties en ondernemingen, welke betrokken zijn bij den warenuitvoer naar Duitschland, wordt dringend aan geraden zich tijdig in te stellen op de hierboven uiteenge zette wijziging en •zich eenige dagen vóór 1 Juli a.s. in 't bezit te stellen van de noodzakelijke1 vergunningen en van de Tiiertoe ver-1 eischte formulieren. -4- -In het verleden Ligt het heden, In 't nu wat worden zal. BILDERDIJK Lodewijk van Boiset, ©verlé den 28 Sept. 1575, admiraal van Zeeland. (foto O.H.) Ook-thans weer strijden Ne derlanders voor Europa's Vrij heid ter zee, in trouwe ver bondenheid met hun Duitsche kameraden. (foto O.H.) GOED VOORGAAN DOET GOED VOLGEN Zet ook Gij U derhalve in voor de toekomst van Uw Volk en meldt U als vrijwilliger bij de Kriegsmarinc. Aanmelding staat open voor iederen Nederlander van 1745 jaar en ,kan geschieden bij de Marineannahmestelle West Zweigstelle Niederlande te Utrecht, alle Hafen- en Ortskom- niandanturen en bij de Nebensfcellen der Waf f en SS, alwaar te vens alle gewenschte inlichtingen worden verstrekt. DEN BOSCH, Op de veemarkt van Woens dag waren aangevoerd 1648 st., 68 runderen, 780 biggen, 800 schapen-lammeren. Groote aanvoer yan biggen, vlugge handel. Zeer groote aanvoèr van schapen en lammeren. De handel was kalm, maar bleef wel aan prijs. Oude schapen van 170-280, ooilammeren 100-150, ramlammeren sterk uiteenloopend in kwaliteit, prijzen van 15-25-40. tCOH~mOHTBR MTODELBVRG De reeds twee jaren geleden pleat* gehad heb bende knoeierij met de kunstme*tbónnen op Zuid-Beveland, en waarbij m personen betrok ken waren, h> thans eerst te Middelburg berecht, althans voor de hoofdschuldigen, de anderen hebben een schikking kunnen treffen. De bonnen waren aanvankelijk gestolen op st Rijksbureau te Den Haag, en opgekocht door A. Lodiers te 's Heerenhoek, die als hoofdver dachte het eerst terecht stond. Bij het onderzoek gaf verd. toe ruim 4000 van deze bonnen te hebben gekocht en verhandeld, maar uit verklaringen van anderen viel te con- cludeeren dat het er ongeveer 10.000 zijn geweest waar L. ongeveer f 60.000 voor betaalde; Verd. verkocht al deze bonnen weer aan landbouwers en tusschenpersonen voor f 10 a f 12 per stuk, zoodat zijn winst niet onbeduidend is geweest! Ter zitting deed L. het voorkomen, alsof hij tot zijn handelwijze was gekomen, om anderen te helpen, wat den rechter deed opmerken dat L. m de eerste plaats aan eigen voordeel zal heb ben gedacht. De officier zei o.m. dat dezen verdachte de meeste schuld treft, en dat hij fabelachtige win sten maakte. Hij eischte f .20.000 boete of 6 m.' hechtenis. Mr. Kuipers wees er op dat feitelijk niemand door dezen bonnenhandel is benadeeld, omdat er toen nog genoeg kunstmest was; er is zelfs ^n™ord?el voor den landbouw ontstaan, door de 200.000 kg meststof, waardoor de grond meer kreeg. Pleiter zei, dat verdachten niet hebben geweten dat de bonnen van diefstal afkomstig waren en betoogde dat L. niet meer dan f 5000 netto aan de affaire verdiende. Tenslotte veroordeelde de rechter L. tot f 15.600 boete of zes maanden. Hierna werd de zaak behandeld tegen de gebr. J. en P. Vermue te 's Heerenhoek, die ook een groot aandeel in den verkoop der bonnen had den. P. V. was de hoofdpersoon en kocht al de bonnen op van Lodiers; een deel ervan stond Z1 broer> dle er kunstmest voor kocht bij Kostense te Kruiningen. Een partij ter waarde van f oooo kon nog ge blokkeerd worden. Evenals L. hebben de gebr. v. enkele weken in voorarrest gezeten. J°e offlcJer meende dat verdachten hebben de bonnien gestolen waren, doch ^''da de J allfen van het standpunt van den zwarten handel bezien. Groote winst maakten T" E® P&tiehten van het Sint nut»? SïenhuJE te °eventer hebben een onverwachte versnapering ontvangen. Zit kregen namelijk van den directeur der Mid delbare Koloniale Landbouwschool een tros bananen,, die in de kassen der school tat rijpheid was geltomen. Er zaten vijftig vruchten aan den tros. (Tel.) Een Siametsche (Reeling in Zweden In een ziekenhuis in de stad Naéssjoe in Zuid- Zweden is een Siameesche tweeling geboren twee meisjes yan noimaal gewicht'en cok overigens geheel normaal. De moeder, een vrouw van ongeveer 30 jaar wier toestand' na. de bevalling slechts was, is hersteld De medici hebben geconstateerd, dat de kinderen van de eerste ribben tot den navel aaneengegroeid zijn. In hun gevoelsreacties en bewegingen zijn zij echter volkomen onaf hankelijk van elkander Als bijvoorbeld de een slaapt kan de ander wakker liggen en trappelen. Ook zijn er geen symptomen, die wyzen op gemeenschappelijke organen of bloedvaten. Daar de kinderen ook elk een borstbeen hebben, lijkt het net onwaarschijn lijk dat zij door chirurgisch ingrijpen van elkaar gescheiden kunnen worden. 22 slachtoffers van dr. Petiot? TJit een mededseling in de Parijsche pers blijkt, dat het onderzoek in de zaak-Petiot ook door de mvasie niet wordt gestoord. Na drie maan den van zorgvuldig onderzoek is de rechter van instructie tot de conclusie gekomen, dat tot dusverre 22 personen als verdwenen moe ten worden beschouwd. Deze hebben een be zoek aan Petiot gebracht om van hem de pa pieren te verkrijgen, die nooóig waren om het land uit te gaan, doch zij hebben zijn huis niet mèer levend1 verlaten. In deze ter beschikking van de pers gestelde mededee- ling wordt niet gezegd of met deze 22 per sonen de lijst van slachtoffers is uitgeput. Oplichter kwam de stamkaart halen. Verscheiden bewoners van de Transvaal- buurt te Amsterdam zijn dezer dagen de dupe geworden van een oplichter. De man was op een of andere "wijze te weten gekomen wie in deze" buurt een aanvraag voor textiel bij den distributiedienst had ingediend Hij bezocht deze families en deed zich voor als ambtenaar van den dstributiedienst, die controle kwam houden. Men hoefde hem alleen maar even de stamkaart mede te ge ven. dan zou hil de zaak binnen een paar dagen in orde maken Het is te begrijpen, d&t verschillende huis vrouwen die dringend om textiel verlegen zitten haar stamkaart afgaven. Toen de oplchter ;niets meer van zich liet hooren en de stamkaarten ook niet terug kwamen, be grepen de dames, dat zij het slachtoffer wa ren geworden van een bedrieger. de jaroexa niet door de Inbeslagname en hij wilde rekening houden met hot feit, dot se zes weken geselen hebben. Hij eischte tegen ieder f 1600 of 2 maanden. Mr. Kuipers pleitte ook voor hen en vroeg P. V. geen boete op te leggen, daar hij reeds Wjna 2 Jaar ln een klooster Is. Uitspraak:' P.V. f 766 of 2 mnd. en J.V. f 1600 of 2 mild. Volgende verdachte" was de koopman in kunst mest, Kostense. uit Kruiningen, die de leveran cier van yermue was en diens medeplichtige was geworden, door -hem o.a. geld te leenen voor het koopen der bonnen. Verdachte beken de ook in de boeken te hebben geknoeid, doch zei slechts een winst van f 1000 te hebben ge maakt. De officier achtte het wettig en overtuigend bewijs gelevérd en vorderde f 2500 of 4 mnd. Mr. v. d. Weel merkte op dat zijn cliënt niet wist dat de bonhen waren „gestolen. K. staat goed bekend. Hij was tot zijn handelwijze gekomen om zijn omzet wat te vergrooten. Uitspraak i 1500 of 2 maanden. De fruitteler Jif. Nysten te 's Heerenhoek was beschuldigd bonnen te hebben gekocht van P. Vermue en Lodiers, welke hij allemaal weer had verkocht. Naar de meening van den officier was deze verdachte minder schuldig dan de vorige;"" hij vorderde f 1500 of 2 mnd. Mr. Kuipers vroeg clementie voor hem. Uitspraak: f 800 of 2 maanden. Als laatste man kwam-de commissionnair A. WaLhout uit Borssele voor de vierschaar. Eerst na lange verhooren had hij indertijd bekend 1000 bonnen te hebben opgekocht van Lodiers en P. Vermue. De officier zei dat W. ^en veel kwaderen naam heeft dan Nysten en bekend staat als 'n echte zwarte handelaar. Hij eischte f 5000 of 4 maanden. Mr. Kuipers zei, dat W. sléchts f 2000 aan de zaak verdiend heeft en met 3 weken voorarrest reeds zwaar is gestraft. De uitspraak luidde f 3000 of 3 maanden. Zij die slaagden. Voor het te Middelburg op 20 Juni gehou den examen Alg. Handelskennis (Midden standsdiploma) slaagden de volgende candi- daten: dames: H J. Slager te Goes en C. Smallegange te Driewegen; Heeren: J. W. van Sluis te Middelburg. A. Slager te Vlis- slngen. A. van Sabben en J. Schipper te Goes; P. Rijk te 's Heerenhoek J. Rijnberg te Hansweert. J. van Schaaik te Borssele. J. Scheele te Yerseke en J. Simpelaar te Big- gékerke. Afgewezen 5 candidaten. 't Examen duurt voort. Voor het te Middelburg op 21 Juni gehou den exdmen Algemeene Handelskennis (Mid denstandsdiploma) slaagden De dames: L. de Middelburg C. V. 't Veer 's Heer Arendskerke; J. v 't Veer Oudelande; W. v. d Velde, Borssele, K. Ver- liageCijsouw, Westkapelle. C. Vroonland. Nisse en H. Wabefce, Krabbendijke. De heeren; A. Tilroe, Middelburg. J Ste- ketee Vlissingen, D. St.roo Keudekerke; T. v. d. Swaluw, Heinkenszand, J Sturm, Co- lijnsplaat; J. Veèrhoek, Schore; M. Verhage WolphaartKdük; H. Versluijs. H. Wilderom en P Wilderom te Kamperland: C. v. d. Vreede, Goes; I. de Wee, Yerseke: J. West- strate. Hansweert; A. van Willigen, Kapelle: A. Wiskerke en C. van Steenkiste Krabben dijke; P. Wiskerke, Kruiningen; P. Wisse, Oostkapielle, J Wondergem, Vrouwenpolder M. Waterman en C. van Zweden te Waarde. C, Snoep, Krabbendijke. Afgewezen 4 can didaten. omtrent geldbelegging in een polls worden gaarne verstrekt door 54i2-o Jacoba van Beierenstraat 1, te Goes tEUILLETOfo renromxn .an W.m.i jörg Lüddeckci 47f Dat was nu de andere pool. Ten 'aanzien daarvan was er geen plaats voor grapjes, maar voor doortastendheid. Mijn God, ja, zijn plannen en zün boot! Wanneer had hij deze zaak eigenlijk ooit ern stig genomen? Zeker, de boot, was onberispe lijk. De berekeningen klopten tot op den kleinsten decimaal. Misschien lag in een van de havens, welke de „Waguma" zou aanloo- pen, reeds het antwoord van het patent- Bureau. Het zou een brandingsboot worden, die alles zou overtreffen. Deze zekerheid had hij gehad van den dag af, waarop hij in zijn gemeubileerd kamertje na een nacht door werken, passér en winkelhaak uit zijn hand had neergelegd. Maar verder had hij nooit gedacht: „Hanne Mechelt, u droomt in. het onbe stemde Verduiveld ja: het meisje had gelijk! Had hij ooit van zijn leven ernstig ge werkt? Had hy ooit den drang van zijn bloed naar avonturen in een onbekende wereld kun nen weerstaan? Hü vffer naar Lagos ingevolge een brief van een meisje,--omdat hü een beetje week geworden was van louter eenzjmuiheid, en om dat hij het gevoel had, dat hij Dij zijn kame raden vóór den mast hoorde. Hij voer naar Lagos verknoeide kostbaren tijd en wilde bo vendien nog woordbreuk plegen tn zoo'n fij nen kerel als dezen Johannsen bedriegen De drommel hale die Dolly Pletsch, tegelijk meLJiaar baardigen werkgever! Was hij soms een kleine jongen, die zich na de lezing van een twintig Pfennigbrochuurtje een de tective voelde? En dan die onzinnige zaak met. den Zwit ser Iglhuff, en de kist met goud? Hjj kon toch veel beter met zijn vuist op taférslaan en de troeven opeischen van- den schuldige. Zoo'n verstoppertjesspel was nog nooit ver toond! Hanne wierp een woedenden blik op den muur van hut 5,- welke de zigzag be woonde. Ook Jeremias Iglhuff sliep nog niet. Hü zat met opgetrokken knieën op zijn bed en over dacht met half gesloten oogen bepaalde din- gen. „Zouden We den kerel voorloopig maar laten leven T" mompelde hü. „Goed be schouwd, kan hij immers weinig schade aan richtenEn na een poos, terwül hij ge ërgerd zün hoofd schudde: „Waar zóu eigen- hjk die brief gebleven zün? Nu kan ik er nog eens voor gaan zitten! En vóór Monrovia gaat ra- geen post van boord!" In het matrozenverblijf lag Willi Nochund- noeh m zün kooi en rekende. Hü kon 'wel niet beweren, dat dat zün fort was, maar van daag was er helaas niet aan te ontkomen. Want een zeeman, die op de huwelykshaven afstevent moet eerst eens weten, of zün gage ook voor twee personen voldoende is. Twaalf fleschjes bier vüftig gram tabak de hum-, gas en electrjj ch lichtvuilophaal dienst voer voor de kanaries.... Alle dui vels dat liep op! Willi Nochundnoch begon te transpireeren van angst. Het was te benauwd, zoo'n huwe lijk! Maar misschien kon hij mettertijd kwartiermeester worden. In ieder geval was dit een deem van all'ereersten rang. Een beetje te fün wellicht maar dat was er mettertijd wel af te krijgen. - -as In leder geval: Dat -zü juist een oogje op hem had laten vallen, was wel verrassend, maar liep toch niet al te ver uit den koers. Want tenslotte was hy toch goed gebouwd en als hij nu missohien nog zijn snor liet staan? Enfin, eens afwachten! Half tot rust gekomen, draaide Willi zich om op zyn andere zij, terwül hü naar ge woonte met een flinken vuistslag aan 'het gesnork van der> matroos Robert, die boven hem sliep een eind maakte T,erzelfde tijd beëindigde ook Karla Jo hannsen' met een diepen zucht een reeks moei zame en verwarde overwegingen en vouwde zij, zooals zij van kindsbeen gewoon was, de handen voor een kort avondgebed. „Alsje blief, Lieve Heer, laat toch den zigzag in het water vallen I Maar hü mag niet ve drinken, weet U hy moet kunnen zwemmen Wij zijn toch ook zoo ver niét van de kust van- boordwanden en de wind, die over het dek Buiten sloegen de golven tegen de üzeren streek, deed de vlaggetouwen knallen tegen de slanke hoofdmast. Karla Johannsen sloot de oogen en volgde den Zwitser opzyn 'weg, die met zeldzaam hoekige bewegingen naar de kust zwom. Doch eer hip-de gevaarlijke brandingslün bereikte, was zü reeds ingeslapen. CWordt vervolgd).

de Stem | 1944 | | pagina 2