Dagblad van Noordbrabant Zeeuwsche Editie Hallensleben over hei nieuwe wapen. Hevige gevechten om Hottot. -- Operatieve befeekenis en voordeeien van de nieuwe projectielen. -• Sovjetsucces op de landengte van Aunus. Zeeslag bij de Philippijnen? Activiteit bij die Orne. KORT NIEUWS: OFFICIEEL NIEUWS NEERLANDIA-PERS 84e JAARGANG B VRIJDAG 23 JUNI 1944. No. 18021. 1 BLAD Abonnementen brtincntand bij vooruit bei a ting per kwartaal 2.73. franco per post 145, per week (ui^tuiiend bij nier-posibesieltthg» 81 cent Losse r.umnwn 6 cent. Beurtjsnum- mers 6 een? Bijkantoren te; Roosendaal, telefoon 2480. Bet-gen op Zoom. telefoon 524; Waalwijk, telefoon 229. Goe*. telefoon 2236. Hulst, telefoon 102. Verschijnt eiken werkdag. Adv. gehecle oplage 1-10 mm.. kolom 42 mm., 2.00. elke mm. meer 20 c adv van plaatset aard uit N.-Brultsl. Br. ed. resp. 4.70 en 17 ct.. ld. Zeeuwsche ed. tesp. bo c. en B c. Reel sue tarief. Inzend, op adv„ welke de uitgevers te hunner beoordeeling rtlet verlangen af te geven, worden noch teruggegeven, noch aan de inzenders van adv. uitgeleverd Ons overzicht. Over het front bij Cherbourg verneemt In- terinf te Berlijn, dat de druk der Ameri kaansche troepen Woensdag in het geheeie gebied der verdedigingssones versterkt is. CJit het Zuiden en Zuid-Oosten naderden vrij sterke Amerikaansche formaties met gepant serde verkenningsstrijdkrachten den buiten- stèn verdedigingsgordel. Zij moesten echter verscheidene van hun wagens in het snel vuur der Duitsche machinewapens in den steek laten. Duitsche grenadiers wisten en kele door de Amerikanen ingenomen werken in het voorterrein te heroveren. Van het overige deel van het invasiefront werd nog melding gemaakt van Britsche stoottroepactiviteit bij Escoville op den Oos telijken oever van de Ome met het doel het vernauwde bruggenhoofd uit te breiden. De Duitsche afweer wist dit te verhinderen. Zwaar Duitsch geschut bracht hier voor de kust drie groote pantserlandingsschepen tot zinken. In de omgeving van Tilly wordt reeds 36 uur lang hevig gevochten om het dorpje Hottot, dat de Duitschers krachtig verdedi gen tegen de geallieerde pogingen den weg Hotfcot-Tilly te zuiveren. Een nieuwe landing Er duiken in Duitsche militaire kringen blijkens een correspondentie in de N.R.Crt. uit Berlijn v/eer vermoedens op inzake een nieuwe landing. Generaal Montgomery moet ihans ongeveer 30 divisies in Normandië tot zyn beschikking hebben en nog maar een klein deel van zjjn troepen zou in Engeland staan. Zij waren in het Zuid-Westen gesta- tionneerd, maar ook in het Zuid-Oosten van Engeland waren sinds lang concentraties van strijdkrachten geconstateerd, die daar nog aanwezig zijn. Deze samentrekking van troe pen moet een bedoeling hebben en men be schouwt haar te Berlijn als deel van het plan de begonnen landing in Normandië tot een ander punt uit te breiden. Nu Montgomery ongeveer al zijn troepen in Normandië heeft staan, zou de tijd aanbreken voor het benut ten van de andere contingenten uit Z.-O. En geland. Een verdere aanleiding tot een nieuwe lan ding kan volgens Beriynsche kringen bestaan in de toepassing van het nieuwe anti-invasie wapen. Het zou nl. kunnen zijn, dat de ge allieerden de stellingen, waar het nieuwe wa pen wordt afgeschoten, door een directe on derneming willen uitschakelen. In ieder ge val wordt vastgesteld, dat de activiteit van het luehtwapen, van lichte zeestrijdkrachten en artillerie der geallieerden aan den Ooste- lijken uitgang van het Kanaal sedert kort merkbaar is toegenomen. Het nieuwe, wapen. Omtrent het strategische en operatieve doel van het nieuwe Duitsche wapen verneemt het Hbld. te Berlijn, dat thans tegenover de ge allieerde luchtaanvallen op de Duitsche étappe de op zijn minst gelijkwaardige wer king op het met troepen en voorraden over- vulde Zuid-Engeland en op Londen staat. Hetzelfde blad deelt mee, dat de in Enge land voorbereide storingsmaatregelen tegen dit wapen door middel van radiogolven waardeloos zouden zijn, omdat de Duitsche projectielen niet draadloos doch automatisch zooals torpedo's bestuurd zouden worden. Een netversperring er tegen, zooals men ook in Engeland overweegt, zou evenmin helpen. Martin Hallensleben vergelijkt de uitwer king van één enkel projectiel met die van een met bommen geladen „vliegende vesting". De voordeeien, welke dit projectiel boven het vliegtuig heeft, bestaan o.a. hierin, dat de' fabricage er van veel goedkooper en ratio- neeier is en dat er geen vliegend personeel en geen omvangrijke grondorganisatie voor noo- dig is. Verder wijst Hallensleben er op, dat de bestrijding er van geallieerd luehtperso- neel boven Engeland bindt._ Hij voegt er o.a. aan toe, dat het gebruik van het nieuwe wa pen binnenkort nog van meer bases uit zal geschieden dan thans het geval is. - In Italië zijn Woensdagmiddag Ameri kaansche en Gaullistische formaties tusschen "Grosseto en het Trasimeensche meer over 'n breed front tot den aanval overgegaan. Na hevige gevechten, die verscheidene uren duurden, konden de Duitsche troepen hun hoofdgevechtssteliingen overal handhaven. De Duitsche verkenning heeft op den Ooste- lijken oever van de Tiber nieuwe concentra ties van pantserstrijdkrachten.wagt-genomen, zoodat ook daar de strijd wei zal opleven. Interinf meldt nog, dat gelijktijdig met de overbrenging der Duitsche troepen van Elba ook de garnizoenen van de eilandjes Pianosa en Palmaiola naar het vasteland zijn terug getrokken. 4 Sovjets over de Swir. Maarschalk Mannerheim heeft de Finsche zee-officieren in een dagorder aangespoord een voorbeeld te geven van dapperheid, stand vastigheid en vaderlandsliefde. Deze bijzon dere dagorder houdt wel verband met de be- teekenis van het zeefront voor de Finsche kust, waar .de Sovjet-Russische Oostzeevloot de operaties te land heeft kunnen steunen. De toestand aan liet Finsche front is thans aldus: de Sovjets zetten tusschen Viipuri en Vuoksen hun hevige aanvallen voort. Op de landengte van Aunus trokken de Finnen zich in de richting van de Swir- linie terug met ontruiming van de ejec- trische centrale van Swir en* van de elec- trische installaties van Syvaerinioka. 0e Sovjets deden een aanval op Lotininpelto en op de Swir. Bij Lotininpelto vormden zij een bruggenhoofd, waarom nog gevoch ten wordt. Het sovjetbruggenhoofd op het eiland Koivisto aan de Finsche Golf kon nog niet verder worden uitgebreid. In Berlijnsche politieke kringen verklaarde men, dat het verlies van Viipuri niet depri- meerend werkt op de Finsche strijdlust. Men blijft in Berlijn uiterst gereserveerd, waf betreft de mogelijkheid van een kabinetswij ziging in Finland, waarop geallieerde be moeiingen zouden zijn gericht om een Finsch kabinet te krijgen, dat bereid zou zijn met de Sovjets te onderhandelen. In Berlijn maakt men tevens gewag van de houding van een groot deel der Zweedsche pers, welke den wil tot verzet van Finland door de wijze van behandelen eêner mogelijke harde capitulatie zou probeeren te onflermijnen. In verband met den verjaardag van het conflict mpt de Sovjet-Uriie meent men er in Berlijn op te moeten wijzen, dat het Euro- peesche continent tegen 4iet gemeenschappe lijke bolsjewistische gevaar strijdt en dat Duitschland tenslotte voor het behoud van het continent met al zijn eigenaardigheid en hoedanigheid gedwongen Js in de bres te springen. De wil tot verzet en zelfbehoud: waardoor de Duitsche strijd tegen den Oos telijken vijand wordt gekenmerkt, geldt ook voor Finland. In dit verband werd er te Ber lijn de nadruk op gelegd, dat diegene, die werkelijk strijden wil, steeds Duitschland aan z\jn zijde zal vinden. Vloten in Pacific slaags Japansche frontberichten maken melding van de beschadiging van nog een vijfde vlieg kampschip bij de Marianen. Het slagschip van 45.000 ton, dat door hen tot zinken is gebracht, behoorde niet tot de Javaklasse, zooals wij abusievelijk schreven, maar tot de Iowaklasse. Zooals wij reeds meldden, was de aan wezigheid van het grootste deel der ge allieerde Pacificvloot bij de Marianen een aangelegenheid, welke door de Japanners met groote opmerkzaamheid werd gadege slagen. Een bericht uit Washington, dat de „Tel." aan S.P.T. ontleent, maakt nu ge wag van een samentrekking T*n stgrke Ja pansche marlnestrijdkrachtcn ten ten van de Philippijnen. Men leidde h af, dat de mogelijkheid van een grooten zeeslag tusschen Amerika en Japan zeer groot was. Op Saipan vinden de hevige gevechten voortgang. De Japanners zijn nu weer in den rug der geallieerden landingen gaan verrich ten. Het kustgeschut van Timian bestrijkt mede de geallieerde linies op Saipan. De Ame rikanen zetten nog steeds troepen aan land eh konden tot vlak bij het Japansche vlieg veld in het Zuiden van Saipan doordringen. Zonnewendefeest te Amsterdam In hetzelfde uur dat de jeugd uit de Ger- rttaansche landen ziek had verzameld op de „Marienburg" de oude burcht aan de Weichsel, om daar het Zonnewendefeest te vieren, was de Nederlandsche en Duitsche jeugd met hetzelfde doel vereend in „Frankendael" te Amsterdam. Aan het verslag van het ANP hierover ontlee- nen wij het volgende: Vroolijke liederen zingend waren zij opgemar cheerd naar het openluchttheater, dat weldra ge vuld was met stormsters en stormers, meisjes van de jongens van de Hitlerjugend en leden van de jeugdgroepen van het Nederl. Arbeidsfront en van de Ned. Jeugdherbergcen trale. Onder het rijke lommer van de oude boomen klonk op dezen eersten zomeravond de gemeen schappelijke zang van Nederlandsche en Duitsche jongens en meisjes en spraken de leiders der Nederlandsche en Duitsche jeugd in pakkende bewoordingen van den strijd, dien de Germaan- sche jongeren bindt, van de trouw, die hen sterk doet staan en van het geloof, dat hen be zielt. En in den stillen avond vlamde het vuur op, het vuur dat het symbool is van de on. Nadat de hoofdstormer, C. van Geelkerken en de leider der Befehlsstelle Niederlande der H.J., Gebi^tsfuehrer W. Blomquist, met de gasten, tot wie behoorden de stafleider opperbanheer C. Quispel, Gebietsmaedelfuehrerin Hagemense, opperzwermleidster van Eek en de gewestelijk politiepresident luitenant-kolonel van Hilten, waren binnengetreden en hadden plaats geno men, lieten de tamboers en hoornblazers zich hooren, waarna het Jeugdstormkoor het zonrve- wendelied zong. Een Hitier jiftige sprak een Duitsche en een stormer een Nederlandsche vuurspreuk en daar na laaide het groote houtvuur op. Terwijl de vlammen haar fantastisch schijnsel ver in het rond verspreidden, sprak Gebietsfuehrer Blom quist de meisjes en jongens toe. Hij bracht een groet over van den Reichsjugendfuehrer Arthur Axmann, die op dit zelfde oogenblik tot de Ger- Londen 160 uur onder storing-svuur. Zware strijd bij Lago Trasimeno. Bij aanvallen op Duitschland 129 vlieg tuigen neergehaald. HOOFDKWARTIER VAN DEN FUEHRER, 22 Juni (D.N.B.). Het opperbevel der weer macht maakt bekend; „In Normandië werden verschillende aan vallen van den vijand op onzen omsinge- lingsring ten Oosten van de Orne afge slagen. Het landfront van de vesting Cher bourg werd door den vijand met vrij sterke verkenningsstrijdkrachten afgetast. Deze ondernemingen werden evenwel verijdeld. Bij de gevechten op het schiereiland Cher bourg heeft zich de commandeur van de 243ste divisie infanterie, lt. generaal Hell- mjch met zijn divisie bijzonder onderscheiden Hij vond op 17 Juni bij deze gevechten den heldendood. Het gebied van groot Londen ligt thans sinds 160 uren met slechts geringe onder brekingen onder ons storingsvuur. De luchtmacht mengde zich met gevechts- en slagvliegtuigen in den strijd te land en plaatste in den afgeloopen nacht met zware gevechtsvliegtuigen bomtreffers op schepen voor het landingshoofd. Als gevolg van de zware verliezen, die de vijand gisteren in rnidden-Italië heeft gele den en die hem dwongen tot vrij groote her groepeeringen is de vijand pas des middags met het zwaartepunt aan weerszijden van het Lago Trasimeno met sterke s' 'idkrachten tot den aanval overgegaan. Onze troepen sloegen opnieuw alle aanvalsgolven af en handhaafden zich in hun stellingen. 23 vij andelijke tanks erden stukgeschoten. In de wateren van Piombino schoot marinelucht- doelartülerie acht vijandelijke jachtkvuisers omlaag. In het Oosten zjjn bij levendige wederzijd- sche activiteit der artillerie plaatselijke aan vallen der bolsjewieken ten Noordoosten van Tarnopol, in het gebied aan weerskanten van Kowel en ten Zuidoosten van Witebsk ihis- lukt. Een sterke formatie zware Buitsphe ge vechtsvliegtuigen ondernam in den afgeloo pen nacht een geconcentreerden aanval op het bolsjewistische vliegveld Poltawa. 30 vij andelijke vliegtuigen werden op den beganen grond vernield. Er ontstonden branden over' vrij groote oppervlakten in inrichtingen van het-vliegveld en in opslagplaatsen van ma ter! stal. ï'scortevaartuigen der marine, die optraden bij het afweren-van een vijandelijke landings actie, gericht tegen het Finsche eiland Pii- saari, schoten alle vijandelijke landingsvaar tuigen en een bewakingsvaartuig in brand. Andere eseortevaartuigen namen in de Baai van Narwa herhaaldelijk vijandelijke forma ties mijnenvegers onder vuur en dwongen hen den steven te wenden. Sterke formaties Amerikaansche bommen werpers richtte „isteren een terreuraanval op de Rijkshoofdstad. Vooral in woonwijken werd schade aangericht aan gebouwen en ontstonden verliezen aan menschenlevens. Door strijdkrachten der luchtverdediging werden 67 vijandelijke vliegtuigen, waaronder 52 viermotorige bommenwerpers, neerge schoten. Een Britsche formatie bommenwerpers, viel in den afgeloopen nacht plaatsen in het Rijnlandsch-Westfaalsche gebied aan. Nacht- jagers en luchtdoelartillerie der luchtmacht schoten 62 viermotorige bommenw.erpers neer en vernietigden daarmede ruim een derde deel van de binnengevlogen formatie. Afzon derlijke Britsche vliegtuigen wierpen boven dien bommen op het stadsgebied van Berlijn. Bij het Jfweren van de vijandelijke ter- reurbommenwerpers heeft zich de laatste dagen een in het gebied van Hamburg opge stelde divisie luchtdoelgeschut bijzonder on derscheiden." maansche jeugd op de „Marienburg" het woord richtte. Nadat de H.J. en de Jeugdstorm het lied „Nur der Peiheit gehort unser T.eben" hadden gfezon- gen, spralc de hoofdstormer C. van Geelkerken de jeugd toe, Met een driewerf Sieg Heil op den Fuehrer en, het zingen van de Duitsche en Nederlandsche volksliederen eindigde dit zonnewendefeest. De koning van Engeland en de Britsche regee ring zouden volgens „Volk en Staat" Londen verlaten hebben en zich naar een niet-genoem- de plaats in m^d en-Engel and begeven hebben De stad Liling op de grens van Hoenan en Kiangsi in China is door de Japanners ingeno men. (D.Z.i.d.N.) Peter van Zuid-Slavië en zijn premier Subasic zijn in Italië aangekomen en voeren besprekin gen met de generaals Wilson en Alexander. N. R.Crt. - S.P.T.) De Finsche gezant te Washington, Roco^$> is met twee legatieraden Woensdagavond uit Wastington naar Finland vertrokken. (DNB) Her aantal Amerikaansche vliegtuigen, dat Woensdagochtend boven Berlijn werd neerge schoten, is tot 77 gestegen (Interinf) Maurice Chevalier, Harry Baur, Paul Valéry en andere kunstenaars, meer dan 270 in getal, zijn door het Fransche comité in Algiers ter dood veroordeeld. (CD) De villa van Napoleon op Elba is bij de jongste gevechten gespaard gebleven. Fransche troepen heschen er de Fransche vlag. (DNB) Heden moet verduisterd worden van Z2 uur tot Zaterdag 5.15. Maan op 7.58, onder, Zaterdag 0.06. Eerste Kwartier: Woensdag 28 Juni, Bonnen Vrijdag na 12 uur geldig. Teneinde tegemoet te komen aan de terzake bestaande wenschen vs den handel en van het publiek is bepaald, dat in den vervolge de nieuw aan te wijzen distributiebonnen in plaats van met ingang van den Zaterdag reeds van Vrijdagmiddag 12 uur af recht zullen geven op het koopen en aflevere der daarop verkrijgbare artikelen. Uitzonderingen blijven voorloopig gelden voor de aardappelbonnen, waarop eerst des Maandags, en d^ vleeschbonnen, waarop eerst des Woensdags mag worden afgeleverd. Voor deze bonnen wordt dus de bestaande toe stand gehandhaafd. Het publiek wordt door dezen maatregel in staat gesteld zijn inkoopen bij het begin dei- nieuwe distributieperiode naar keuze op Vrij dagmiddag of Zaterdag te doen. Verwacht mag worden, dat hierdoor de biet het geldig verkla ren der nieuwe bonnen samengaande groote drukte in de betreffende winkels, die tot dus verre vrijwel geheel op den Zaterdag viel, zich óver den Vrijdagmiddag en den Zaterdag zal ver- deelen hetgeen voor 't publiek maar vooral soolc voor de winkeliers een belangrijke verbetering zal beteekenen. In het bijzonder woïdt voorts ook door het geldig verklaren der nieuwe bonnen van Vrij dagmiddag 12 uur af beoogd een einde te maken aan den misstand, dat bepaalde winkeliers reeds des Vrijdags op deze bonnen afleveren, hoewel dit niet geoorloofd is, en op die wijze hun col lega's die zich wel aan de voorschriften houden, op een zeer afkeurenswaardige manier concur rentie aandoen. In verband hiermede zal dan ook, nu door de nieuwe regeling aan den begrijpelijken wensch van de winkeliers te dezer zake is tegemoet ge komen, van overheidswege streng worden op getreden tegen detaillisten, die ook in den ver volge nog vóór het tijdstip, waarop de nieuwe bonnen geldig worden, d.i. dus vóór Vrijdag 12 uur, daarop zouden afleveren. Het centraal dis tributiekantoor zal niet aarzelen om zoo noodig aan winkeliers, die zich hieraan schuldig ma ken, vooi^jeruimen tijd alle toewijzingen te ont houden. Bovendien staat aflevering, voordat de bonnen geldig zijn, gelijk met aflevering zonder bon en is dus strafbaar ingevolge distributie- wetgeving. In de wijze en den tijd van bekendmaking der bonnen zal geen verandering worden gebracht. Over een maand vette kaas Bon inleveren vóór 2 Juli. Van 23 Juli tot en met 5 Augustus a.s. zal m plaats van 100 gram magere kaas 100 gram vette kaas beschikbaar worden gesteld. Teneinde, voor deze kaas in aanmerking te komen, moet men den bon Algemeen 154 vóór 2 Juli a.s. bij zijn leverancier inleveren, desgewenscht tegen ont vangstbewijs. Het afleveren der vette kaas vóór 23 Juli 1944 is niet geoorloofd. Voor de periode van 23 Juli tot en met 5 Augr zal <dus geen bon voor 'magere kaas aangewe- zen worden. s Gedroogde abrikozen Voor kinderen van 2 en 3 jaar Voor kinderen van 2 en 3 jaar zullen binnen kort 100 gram gedroogde abrikozen beschikbaar gesteld worden. Men moet hiertoe bon Reserve D 53 vóór of op 1 Juli a.s. bij zijn winkelier in leveren; desgèwenscht tégen ontvangstbewijs. In verband met de bevoorrading van den han del is het niet mogelijk nauwkeurig mede t.e deelen, wanneer de abrikozen afgeleverd zul len worden. Men houde er rekening mede, dat dit niet voor eind Juli zal kunnen plaats vin den. Prijzen van borstelwerk. In de Nederlandsche Staatscourant van 15 5 Juli jl. is een prijsvoorschrift gepubliceerd, waarin de prijzen, die voor borstelwerk, ver vaardigd uit ïnlandsche vezels, heide, bunt of paan ten hoogste mogen worden gevraagd, zijn vastgelegd. Ineen drietal bijlagen wprden de borstelwerkëh, waarvoor deze prijzen gelden, met name genoemd. Zoowel de hoedanigheid, cle maat, het aantal gaten, als de prijs bij verkoop aan handelaren en verbruikers is hierbij om schreven." Voor de verdere voorwaarden, waar aan het borstelwerk moet voldoen, wordt ver wezen naar de Staatscourant van bovenvermel den datum. De. aandacht wordt er ten slotte op gevestigd, dat alle prijsvaststellingen voor bo - stelwerk van inlandsche vezels, die tot nu toe* zijn gegeven, met de inwerkingtreding van het prijsvoorschrift komen te vervallen. Prijsaanduiding gebak. De prijsaanduidingsplicht, die van toepassi is op alle in den kleinhandel uitgestalde ware geldt ook voor gebak, koekjes, en suiker wc Wanneer deze echter worden verkocht tegen i levering van boter en suiker, moet, blijkens een voorschrift in de Nederlandsche Staatscoura van 20 Juni jl. de aangeduide prijs den verkoo' - prijs weergeven, verminderd met het bedra dat daarvpn voor de inlevering van grondstof fen wordt afgetrokken. Extra keuringen Het SS-Ersatzkommando deelt mede: Wegens de zeer vele aanmeldingen zal nog een extra keuring worden gehouden op Maandag 26 te Den 'Haag van 8 tot 13 uur, in een der zalen van het gebouw Amicitia, Westeinde 15 en Dinsdag 27 Juni in Amsterdam vafi 9-13 u., Nc- benstelle der Waffen-SS, Dam 4, waar iedere gezonde Nederlander zich kan aanmelden, ten einde gekeurd te worden voor de Waffen-SS, SS- Wachtbataillon in Amersfoort, Landstorm Ne derland, Kriegsmarine en de Germaansche SS in Nederland. Tijdens de keuringen worden alle inlichtin gen verstrekt met betrekking tot de verzorging van familieleden, duur der opleiding, extra le vensmiddelen, etc. Officier in de Waffen-SS kan ieder wordejt, die na ten minste een jaar opleiding ztfn ge schiktheid voor dc officiersopleiding heeft be wezen. Zijn schoolopleiding is niet doorslagge vend. Allé inlichtingen en gratis reisbiljetten voor de heen- en terugreis zün verkrijgbaar by de volgende Nebenstellen der Waffen-SS: Amster dam, Dam 4: Alkmaar, Langestraat 56; Heerlen, Saroleastraa't 25; Groningen, Heerenstraat 46: En schedé, Hengeloschestraat 30 en eveneens bij hei SS-Ersatzkommando, Korte Vijverberg 5, Den Haag.

de Stem | 1944 | | pagina 1