Dagblad van Noordbrabant SLAG BIJ CHERBOURG WORDT VOORBEREID Zeeuwsche Editie Versterkte geallieerde druk bij de Ornemonding. -- De Sovjets veroveren Viborg. - Drie jaar oorlog tusschen Duitscbland en Sovjet-Rusland AMERIKANEN TASTEN FRONT BIJ CHERBOURG AF. OFFICIEEL NIEUWS NEERLAMDIA-PERS 84e JAARGANG B DONDERDAG 22 JUNI 1944. No. 18020. 1 BUQ AbonnemtMtn bmnoiuantf bij vuonUi betaling p*e kwartaal V ft.TX tronco per post per week (uisluitend bij nlet-posibesieltthg) I» cent. Losse r.ummeri oept. Bewijsnun<F «ucrs 9 cent. Bijkantoren te Roosendaal, telefoon 2480 Bergen op Zoom, telefoon S2*t Waalwijk, telefoon 229; Coo». telefoon 2ÏS6; Hulst, telefoon 102. Verschijnt eiken weriettaë. geheele oplage l-io mm., kolom 42 mm., 2 00. elke mm meer 20 c adv van plaatset. aard uit N.-Br. ultsl. Br. ed. resp. I 70 en 17 ct.. ld. Zeeuwsche ed. lesp. 00 c. en 8 c. Reel, rie larlet. Inzend, op adv.. welke de uitgevers te hunner beoordeeling itlet verlangen at te geven, worden noch teruggegeven, ooch aan de inzenders van adv. uitgeleverd. Ons overzicht. Terwijl hot Duitsche sto- rir.gsvuur boven Londen aan- houdt schijnen de geallieer den hun tegenmaatregelen te gaan zoeken in een reeks zware luchtaanvallen op Duitschland. Het weermachts- berichf: maakt melding' van aanvallen op Hamburg, Han nover, Maagdenburg en Stet tin. Woensdagochtend heeft Groot-Berlyn weer een zwa- 'n aanval te doorstaan gehad. Cherbourg onder vuur. =jF=-~ Ofschoon de geallieerden jp=Ë op Cotentin hun krachten KARCi/P^rt-iF nog opnieuw groepeeren en versterken voor den gr po ten aam tal op Cher bourg is deze haven toch reeds onder het vuur gelegd van het Noorden uit door de geallieerde scheepsartiflerie> Aanvallen te land van het Westen en Oosten dit zijn in voorbereiding. De N.R.Crt. schrijft, dat in verband met de fortificaties rond de stad in de eerstko mende dagen de namen Homst Flamands, Couplet, Octeville en Du Roulle nog wel ter sprake zullen komen. Met de eigenlijke ves tingwerken hebben de geallieerden echter nog geen kennis gemaakt De Amerikanen, die uit het gebied van Mountebourg aan vielen. waren Dinsdagavond nog ten Zuiósn van Valognes met de Du it sobers in gevechten gewikkeld. Ook meer Westelijk hadden de Duitschers contact met de Amerikaansche Verkemiinèsaf deeling en. Sin cis Dinsdagmid dag doen de geallieerden ook aanhoudend luchtaanvallen op stad en haven van Cher bourg. De Fransehe bevolking van dit ge bied is reeds omniddellyk na het begin van de invasie geëvacueerd. De aanzienlijke versterkingen o.a. speciale formaties pioniers en artillerie, die de ge allieerden aanvoeren, dienen volgens Interinf ongetwijfeld voor het grootste deel voor de bestorming van de vesting Cherbourg, maar deels ook om van Carentin uit 'n aanval in Zuidwestelijke richting te doen. Hier liggen de Duitsche linies onder een hevig artillerie vuur en de Amerikaansche opzet schijnt verder te zijn de Duitsche grendelstelling ten. Zuiden van St. Sauveur Ie Vicomte in te drukken. Ook in het gebied van Bretot kunnon nieuwe aanvallen worden verwacht. Ten Westen van Tilly is een Britsche pant- - sergroep er in geslaagd tot Hottot op te rukken. De Engelschen werden echter latei- weer naar hun punt van uitgang terugge worpen. Ten Oosten van de monding van de Orne zijn versohe Canadeesche strijdikrachten, gesteund door artillerie en verscheidene oor logsschepen, in den aanval gegaan om te trachten de sterk ingedrukte bruggen- hoofdposities in Oostelijke en Noordoostelijke richting uit te breiden. In Italië woedde de slag over een front van ruim 140 k.m. voort, vooral weer om Perugia, zonder dat de geallieerden door de Duitsche stellingen konden breken. Viborg gevallen. Het Finsche legerbericht van Woensdag luidt o.m. als volgt; „Op de Karelische landengte viel de vijand gisteren met steun van pantserwagens, artillerie en luchtstrijd krachten onze stellingen ten Zuiden van Viipuri hevig aan. Na hevige gevechten slaagde de vijand er in de stad binnen te dringen. Onze troepen moesten zich als ge volg van den vijandelijken druk op nieuwe stellingen even t en Noorden en ten Noord- Oosten van de stad terugtrekken." Verder vermeldden de Finnen, dat Sovjet- aanvallen ten Oosten van Viipuri (Viborg) werden afgeslagen. Hetzelfde geschiedde bij Ayropaeae. Een poging van de Sovjet-Russen om in het Oosten van de Karelische land engte over het Huvantokanaal te trekken, werd verijdeld. Daarbij werden talrijke trans portschepen tot zinken gebracht. Daarentegen slaagden de Sovjets er in aan de Finsche Golf 's nachts onder inneveling troepen van de kust naar het Noordelijke deel van het eiland Koivisto te verplaatsen. De gevechten om dit bruggenhoofd duren nog voort. De Berlijnsche correspondent van de N.R. Crt. gewaagde van een uitlating van dé „Washington Post", welke in de Wilhelm- strasse geciteerd werd en betrekking heeft op Finland. Het zou volgens deze persstem de bedoeling zijn Finland uit den oorlog uit te schakelen en dan over te gaan tot een gecom bineerde geallieerde,, opern tie in de Oostzee. Hierbij zal dan wel eerder gedacht zijn aan lucht- dan aan zee-actie. Voor het overige blijft het aan het Ooste lijke front nog steeds merkwaardig rustig. Het is nu drie jaar geleden, dat het conflict tusschen Duitschland en de Sovjet-Unie uit brak,. De „Voelkischer Beobachter" herinnert in dit verband nog eens aan de doelstellingen van Lenin om met behulp van een oorlog de wereldrevolutie tot stand te brengen. Stalins oorkig is volgens dit blad de consequente sluitsteen van het actieprogramma van Leniu. De sterke militaire macht, welke Duitschland vormde, heeft zich echter tegen de uitvoering er van te weer gesteld. De „Deutsche Allgemeine Zeitung" schrijft, Tojo en 'de Fuehrer wisselen telegrammen BERLIJN, (D.N.B.) De Japansclie mi nister-president Tojo heeft den Fuehrer in een telegram naar aanleiding van de eerste succesvolle slagen tegen de Anglo-Ameri kaansche invasie in Europa opnieuw Japans vastbeslotenheid tot uitdrukking gebracht om zijnerzijds alles in liet werk te stellen om de gemeenschappelijke vijanden vernietigend te verslaan en de eindoverwinning te behalen De Fuehrer heeft den Japanschen premier telegrafisch zijn dank betuigd en zijn over tuiging te kermen «egeven. dat de defini tieve overwinning zaj worden behaald, als mede zijn voldoening ui te esproken over het feit. dat Japan in den^elfden vastbe sloten is de vijanden van Duits h' uicl en' Japan tot de vernietiging te bestrijden. dat de Duitsche leiding volkomen beseft, dat nieuwe Sovjet-aanvallen verwacht moeten worden. Alle voorbereidingen zijn echter ge troffen om ook daartc-gm met succes op te treden. Omtrent de. gevechten bij de Marianen werd alleen nog vernomen, dat het daar dooi de Japanners tot zinken gebrachte Ameri kaansche slagschip 45.000 ton mat en tot de „Javaklasse" behoorde. He werd by het eiland Goeam in den grond geboord. Een an der slagschip, dat zwaar beschadigd werd, meet 35.000 ton. Twee van de vier bescha digde vliegkampschepen behooren tot de 24.000 ton groote „Essexklasse". Fen derde is een omgebouwde kruiser van 10.000 ton. Vol gens he desbetreffend bericht uit Tokio zijn deze bijzonderheden zorgvuldig gecontroleerd en bevestigd. JBe geallieerde verliezen ter zee voor de Normandische kust Zware strijd over een front van 140 km. in Italië- - Ameri kaansche bomaanvallen op Noord-Duitsehland. HOOFDKWARTIER VAN. DEN FUEHRER, 21 Juni (DNB). Het opperbevel van de weermaöht maakt bekend: „In Normandië is liet bruggenhoofd van den vijand ten Oosten van de Orne verder vernauwd. Vijandelijke aanvallen ten Zuid westen van Tilly werden uiteengeslagen, 15 tanks werden daarbij stukgeschoten. Aanvallen van den tegenstander ten Noorden van Valognes mislukten. De vij and heeft het Zuidelijke front van de ves ting Cherbourg met vrij zwakke strijd krachten, die afgeslagen werden, afgetast. Verscheidene gepantserde verkenningswa gens werden in brand geschoten. Bij de gevechten in het landingshoofd heeft de bemanning van een steunpunt der hflcht- berichtentroep Qrider haai' commandant eer ste luitenant Egle zich onderscheiden door bijzonder dapperheid. Het storingsvuur tegen Londen wordt voortgezet. Gevechtsvliegtuigen hebben in den "acht met bommen treffers geplaatst op vi ocle- lij ke scheepsconcentraties voor de Non ndi- sche kust. Sedert 6 Juni hebben het icht- wapen, de oorlogsmarine, ^benevens kustbat- terijen van legej; en marine voor de Norman dische kust en in het Kanaal, de vyandndke verliezen tengevolge van mijnen "niet e ge rekend, twee kruisers, 14 torpedoboo..jagers, 4 torpedomotorbooten 27 vracht- en trans portschepen met een inhoud van 167.400 brt. en 12 landingsschepen voor pantserwagens met een inhoud van 18.300 brt. in den grond geboord. Met bommen, torpedo's en artillerie treffers werden drie zware kruisers, drie, an dere kruisers, 21 torpedoboot jagers, 9 motor - topedobooten, 68 handels- en transportsche pen met een inhoud van 287.000 brt., 2 lan dingsvaartuigen met een inhoud van 4.000 brt., en een schip van middelbare grootte be schadigd. Over een front breedte van ruim 140 km. heeft ook gisteren in midden-Italië met onverminderde kracht de groote af weerslag gewoed. Steeds weer trachtte de tegenstan der met scherpe concentratie van zijn strijdkrachten ons front open te scheuren. Door den liarden tegenstand van onzïTtroe pen mislukten alle doorbraakpogingen van den vijand. Na opheffing van plaatselijke penetraties was des avonds de voornaam ste gevechtslinie volledig in onze handen. Slechts in het gebied ten Noordwesten van Perugia waren de gevechten nog niet tot rust gekomen. De bloedige verliezen van den vijand waren bijzonder zwaar. Tijdens het gisierbn gemelde vervoer van onze troepen van het eiland Elba werden bij het afweren van* aanvallen van zee en uit de lucht 2 vijandelijke torpedomotorbooten tot zinken gebracht, 2 andere zwaar bescha digd en nog 2 jachtkruisers stukgeschoten. Daarbij hebben zich de onder bevel van den- korvettenkapitein Wehrmann staande mili taire veerponten en déiBStfinekustbatcerij „Piombüio" bijzonder onderscheiden. In het Zuiden van het Oostelijke front, ten Zuiden van den autoweg van Smolensk en ten Zuidoosten van Witebsk zijn plaatselijke aanvallen van de bolsjewisten mislukt. Beveiligingsstrijdkrachten der marine heb- bèn op 19 en 20 Juni in de Finsche Golf in harde zee- en luchtgevechten 5 Sovjet-Rus sische torpedomotorbooten tot zinken ge bracht en 6 andere, van wie een deel in brand vloog, beschadigd, en 9 vijandelijke vliegtuigen neergeschoten Ben eigen vaar- tu;r ging verloren. Sterke Amerikaansche formaties bommenwerpers hebben gisteroch tend terreuraanvallen ondernomen op de ste den Hamburg, Hannover, Maagdenburg en Stettin. Er ontstonden schade en verliezen aan menschenlevens. Luchtverdedigingsstrijdkrachten vernietig den 58 vijandelijke vliegtuigen, waaronder 49 viermotorige bommenwerpers, 23 andere vier motorige bommenwerpers moesten na aan vallen van onze jagers en jachtkruisers op Zweedsch gebied eeh noodlanding maken." 70 Amerikaansche vliegtuigen verloren gegaan. BERLIJN (Interinf) Naar het Interna tionale Informationsbuero verneemt hebben de formaties Amerikaansche bommenwerpers bij hun terreur aanval in de 'ochtenduren van den 21sten Juni. volgens tot dusver gecontro leerde rapporten, minstens 70 vliegtuigen, w.o. 58 viermotorige bommenwerpers, verlo ren. De rapporten van de Duitsche lucht strijdkrachten, die aan den afweer hebben deelgenomen, zijn nog niet alle ontvangen. Een aanzienlijk aantal viermotorige bom\ menwerpèrs werd in een luchtgevecht bescha- Een deel der beschadigde vliegtuigen' zette koers naar het Noorden en trachtte neutraal gebied te bereiken. 9 do oden bij luchtaanvallen 's-GRAVENHAGE Anglo-Am kaan- sche vliegers hebben Dinsdag in N eerland wederom in scheervlucht terre' i 7 met boord wapenen op verkeersir. delen en voorbijgangers op den ooenb^ren weer «redau» Daarbif werden'9 Nederlandsche burgers ge dood ,16 zwaar en een vrij groot aantal licht gewond. Loonbelasting De Ned. Staatscourant van 20 Juni bevat een uitvoeringsbeschikking lopnbelasting 1940 waar bij o.m. wordt bepaald, dat de sepretaris-gene- raal van Financiën: a. werkgever kan opdragen, bij de irihouding van de loonbelasting ook de belooningen en de prestatiën, welke zijn werk nemers van een door dén secretaris-generaal aangewezen werkgever of van een door den se cretaris-generaal aangewezen derde ontvangen, als door hem uitbetaald loon aan te merken, b. een Werkgever kan opdragen de loonbelasting te berekenen over het gezamenlijk bedrag van de beloo nn -en, welke zijn werknemers van hem en van een door -den secretaris-generaal aange wezen an *en werkgever ontvangen en op de aldus ber ende loonbelasting de door den an deren werkgever ingehouden loonbelasting in mindering te brengen. Extra keuringen Had SS-;.i iatzkommando deelt mede: Wegens de zeer v e aanmeldingen zal nog een extra keuring v ;den gehouden op Maandag 26 Juni te Den Haag van 8 tot 13 uur, in een der zalen van het gebouw Amicitia, Westeinde 15 en Dinsdag 27 Juni in Amsterdam van 9-13 u., Ne- benstelle der Waffen-SS, Dam 4, waar iedere gezonde Nederlander zich kan aanmelden ten einde gekeurd te worden voor de Waffen-SS, SS- Wachtbataillon in Amersfoort, Landstorm Ne derland, Kriegsmarine en de Germaansche SS in Nederland. Tijdens de keuringen worden alle inlichtin gen* verstrekt met betrekking tot de verzorging v in familieleden, duur der opleiding, extra Ie- vensmiddelen, etc. Officier in de Waffen-SS kan ieder worden, d,ie na ten minste een Jaar diensttijd zijn ge schiktheid voor de officiersopleiding heeft be wezen. Zijn schoolopleiding is niet doorslagge vend. Alle inlichtingen en gratis reisbiljetten voor de heen- eri erugreis zijn vnknigbaar bü da -ilgende Ncbenstellen der Waffen-SS: Amster dam, Dam 4; Alkmaar i^angestraat 56; Heerlen, Saroleastraat 25; Groningen, Heerenstraat 46; En schedé, Hengeloschcstraat 30 en eveneens bü het Ss-Ersaizkommando. Korte Vijverberg 5, Den I aag. Heden moet verduisterd worden van 22 uur'tot Vrijdag 5.15. Maan onder 23.29, op, Vrijdag, 7.58. Eerste Kwartier: Woensdag 28 Juni. Mededeeling 8 aan houders van riviervaartuigen. Met de machtiging van de bevoegde Duitsche autoriteiten maakt de inspecteur-generaal voor de scheepvaart bekend: Met ingang van Woensdag jl. is het verbo den op de hieronder omschreven vaarwegen en meren, alsmede de aan deze vaarwegen of me ren gelegen havens, met pleiziervaartuigen, zoo als kano's, zeilbooten, roeiboolen, motorbooten, enz., te varen en ligplaats te nemen. Het varen ter verwijdering van pleiziervaartuigen uit de bedoelde vaarwegen en meren is vooralsnog toe gestaan. Tevens is het verboden de pleiziervaartuigen v/elke ingevolge het bovenstaande uit de bedoel de vaarwegen en meren verwijderd mogten wor den, in het gebied ten Westen van het Mer- wede-kanaal (dit kanaal inbegrepen) ligplaats te doen nemen, op het droge te brengen of op te slaan in loodsen, bootenhuizen, enz. De vaartuigen moeten derhalve onverwijld naar het gebied ten Oosten van Jiet Merwede- kanaal (bij voorkeur Loosdrechtsche» plassen) ^WQrden afgevoerd. Dit voorschrift geldt even- digd en gedwongen de formatie te verlaten. V - In het verleden - Lijrt het heden, In 't nu wat worden zal- BILDERDI.JK :ens voor de pleiziervaartuigen, die langs de hieronder omschreven vaarwegen en meren op het droge liggen of in loodsen, bootenhuizen, enz, zijn opgeslagen. Voorts is voor pleiziervaartuigen 'tot nadere aankondiging de vaart door de Oostelijke Ring vaart. van het gemaal Leeghwater, in Ooste lijke richting tot de Oude Wetering, verboden. De pleiziervaartuigen, welke bij controle in de hieronder genoemde vaarwegen en meren, op de oevers staan van of in de loodsen, bootenhuizen, enz., welke -an deze vaarwegen en meren gele gen zijn, worden aangetroffen, zullen van over heidswege en op kosten van den eigenaar naar het gebied ten Oosten van het Merwedekanaal worden afgevoerd. Voor schade aan of verloren gaan van de vaartuigen neemt de overheid Willem Bloys v«ur Treslong overleden -in 1594, vice-admi- raal-bevelhebber der Water- geuzen. 'foto O.H.) jgsss Ook tbins weer strijden Ne derlanders voor Europa's vrij heid ter zee, in trouwe ver bondenheid met hun Duitsche kameraden. (foto O.H.) GOED VOORGAAN DOET GOED VOLGEN Zet ook Gij U derhalve in voor de toekomst van Uw Volk en meldt U ais vrijwilliger bij de Kriegsmarine. Aanmelding staat opeii voor iederen Nederlander van 1745 jaar en Jkan geschieden by de Marinea u n ah i" es tel le West Zweigstellè Niederlande te Utrecht, alle Haf en- en Ortskom- mandanturen en bij de Nebenst ellen der "Warfen SS., alwaar te vens alle gewenschte inlichtingen worden verstrekt. geen aansprakelijk heid op zich. Het gevaar bestaat dat, indien het af voeren van overheids wege om eenigerlei reden niet mogelijk mocht blijken, <ie vaartuigen in het on- gereede geraken. De. bovengenoemde bepalingen zijn niet van kracht voor de pleiziervaartuigen, welke op een werf ter reparatie liggen. Deze vaartuigen moeten echter ter stond na de repara tie naar het gebied ten Oosten van het M.erwedekanaal worden afgevoerd. De bedoelde vaarwe gen en meren zijn de Oostelijke Ring vaart van den Haar lemmermeerpolder vanaf het gemaal De Lijnden tot aan de Oude Wetering, met inbegrip van de Westeinder plassen, de Oude Wetering, Braassemermeër, Paddegat, Woudwe tering, Heimanswe tering, Oude Rijn vanaf Koudekerk tot aan de Gouwe Sluis, de Gouwe tot >an 't Verbindingskanaal, het Verbindingska- sche IJssel vahaf t naai en de Holland- Verbindingskanaal tot aan de Nieuw©

de Stem | 1944 | | pagina 1