Dagblad van Noordbrabant DE CORRIDOR OP COTENTIN. VERBREED. Eiland Elba ontruimd. Zeeuwsche Editie De „Daily Telegraph" over de uilwerking van hel nieuwe wapen. - Amerikaansche voorhoede in contact mei verdediging van Cherbourg. Zware gevechten om de Harianen. KORT NIEUWS: OFFICIEEL NIEUWS NEERLANDIA-PERS 84e JAARGANG B WOENSDAG 21 JUNI 1944. No. 18019. 1 BLAD Aftonhcmenitn brum mand bij wooruHbtiallnu p«r l<wjn«*4 I TS. franco p*c post J 4®, per week (ul^iuiicnd bij rvlei-posibestelllhg) 21 cent Losse nummers 6 oeni. Bewijsnum mer» 6 ceni Bijkantoren :e Roosendaal, telefoon 24B0: Bergen op Zoom. telefoon Ml; waalwijk, telefoon 229; Goes, telefoon 22S6; Hulst, telefoon 102. Verschijnt eiken werkdag Adv. genecle oplage l-»0 mm-, kolom 42 min., 2.00. elke mm meer 2® c adv. van plaauei oard uit N -Br. ultsl. Br. ed resp. 1.70 en 17 ct.. ld Zeeuwsche ed. resp. 80 c en a c. Reel me tarief. Inzend, op adv.. welke de uitgevers te hunner beoordeeling niet verlangen af te geven, worden noch teruggegeven, noch aan de inzenders van adv. uitgeleverd Ons overzicht. De „Daily Telegraph'' heeft thans een- bericht over de uitwerking van het nieuwe wanen gepubliceerd, dat door de Britsche cen suur is goedgekeurd. Sedert den nacht van Donderdag op Vrijdag, zoo meldt het blad, zijn in geheel Zuid- Engeland bergings- en op ruimingstroepen aan het werk om bedolvenen te redden en opruiming onder de puinhoopen te houden. Een van de „dynamiefr- vliegtuigen" is in de on middellijke nabyheid van en lange huizenrij gedaald en heeft door zyn explosie het grootste deel der hui zen doen instorten, de da ken van andere huizen afgerukt en op nog onbeschadigde huizen geworpen. In de om liggende straten, waar zich nog vele winkels bevonden is daarin 'n groote chaos aange richt. Plotseling had g'een der huizen ruiten meer en de menschen op straat moesten zich een weg banen door bergen glasscherven cn het puin van de ingestorte voorgevels der hui zen. Ook in andere deelen van Zuid-Engeland zbn projectielen neergekomen, waar zij groo te schade hebben aangericht. Een van de vliegtuigen, die op een belang rijk verkeersknooppunt terecht kwam, heeft ver in den omtrek alles verwoest. In een an der geval is een groot gebouw door een vol treffer volkomen met den grond gelijk ge maakt. De luchtdruk heeft de menschen op genomen. In hun in de tuinen aangelegde schuilkelders waren zij zelfs niet veilig meer. Het onbekende Duitsche vliegtuig heeft met een zoodanige snelheid over Engeland gevlo gen, dat de Britsche luchtmacht haar jongste en snelste jagers liet opstijgen om het in te halen. Tot zoover de „Daily Telegraph". De N.R.Crt. verneemt nog van S.P.T., dat sinds enkele dagen speciale geallieerde ver kenningsvliegtuigen boven de kustzone krui sen met speciale opdracht de startplaats van de „dynamietmeteoren" te zoeken. Andere vliegtuigen kruisen boven den yHlantischen Oceaan en het Kanaal om te trachten de ge heimzinnige projectielen in de lucht tot ont ploffing te brengen. De startplaats van het nieuwe wapen is nog niet gevonden. Het in Zweden gevonden projectiel, waarvan de „Tel'.' dezer dagen melding maakte, blijkt, op grond van mededeelingen te Berlijn, geen anti-invasiemeteoor te zijn. In een interview voor de „Neue Zuericher Zeitung" heeft Reichspressechef dr. Dietrich nog verklaard, dat de stroom van ontploffen de projectielen en kogels naar het militaire doel Suid-Engeland zal voortgaan en dat daarbij nog sterkere strijdmiddelen gebruikt zullen worden, „tot Engeland tot het inzicht komt, dat de door hun gepropageerde lucht- terreuroorlogvoering alleen een boemerang is, die Groot-Brittannië op vreeselyke wijze zelf treft." De toestand op Cotentin. De militaire correspondent van het D. N.B.', Martin Hallensleben, schryft, dat het den Amerikanen op het schiereiland Co tentin gelukt is den smallen corridor dien zij van Oost naar West verkregen hebben in de richting van Cherbourg te verbree- den. Zij zijn zoodoende in het voorterrein van de vesting der havenstad aangekomen. Waar hun voorhoede reeds gevechtscontact met de Duitsche verdedigingsstrijdkrachten heeft. De „Voelkischer Beobachter" merkt in ver band met een belegering van Cherbourg nog op, dat de Amerikanen hier fortificaties zul len ontmoeten, zooals zij ze in Italië noqh in Normandië hebben leeren kennen. De haven van Cherbourg is volgens de beginselen van de nieuwe Duitsche vestingbouwkunde ook naar de landzijde beschermd. Volgens Hallensleben stellen Von Rund- stedt en Rommel zich veel voor van het feit, dat de Amerikaansche corridordivisies nu naar twee zijden móeten strijden. Hy ver' klaart verder, dat de sleutel voor de huidige operaties overigens niet op het schiereiland zelf, doch aan de basis daarvan by St. Lo ligt, waar tevens oyer den afloop van den strijd op Cotentin, beslist zal worden. Omtrent de Amerikaansche doorbraak naar zee verneemt de N.R.Crt. van S.P.T., dat deze geschiedde in de kuststrook van Barneville- Carteret. De Amerikanen verruimden hun terrein naar het Zuiden tot Portbail, naar het Noorden voorbij Bricquebec. De Duit- schers hebben het gros van hun strijdkrach ten, die op de lijn Montebourg-Quinéville stonden, op het vestinggebied Cherbourg te ruggetrokken. Alle pogingen van de Engelschen om in t centrum en op den Oostelijken vleugel van 't invasiefront de noodige ruimte voor ont plooiing te krijgen, zijn opnieuw mislukt. Tus- schen Tilly en Caumont kostte hun dat weer 73 tanks en waarschijnlijk 8000 a 10.000 doo- den en gewonden. Interinf verneemt verder, dat ten Oosten van de Ome thans het geheele bosch r,en Zuiden van Bavent Hecht in Duitsche handen is. Van het Italiaansche front werden de ont ruiming van Elba en hevige gevechten rond Perugia gemeld. Van nieuwe landingspogin gen aan de Golf van Lion in Zuid-Frankrijk, welke Ludwig Sertorius blijkens een S.P.T.- bericht in de N.R.Crt. niet onmogelijk acht; is nog niets gebleken. Wel vonden er enkele mislukte commandoraids plaats aan de Adriatische kust van Italië ten Zuiden van Ancona. Het Karelische front. In Finland bleef de sterke druk der Sov jets op Viipuri (Viborg) gericht. Johanne, Kyyroela en Muolaa werden opgegeven. Bij Vuoksen sloegen de Finhen sovjetaanvallen af evenals op de Annuslandengte bij Ruka- jaervi. De vestingwerken op de Koivisto- eilanden verhinderden de naderingspogingen van vlooteenheden der Sovjets. Opmerkelijk is de samenwerking van Duitschers en Finnen ter zee en in de luch*. Er werden in het jong ste Finsche legerbericht 47 neergeschoten sovjetvliegtuigen vermeld. Te Londen wordt gewag gemaakt van een bepaalde politieke ontwikkeling in Finland, waaromtrent men in Berlijn echter geen be richten uit Helsinki ontving. In de Rijks hoofdstad iiepen ech'ter wel geruchten over een- reis van den Amerikaanschen vice-pre sident Wallace, die zoo juist in Tsjoengking zou zijn aangekomen, naar Moskou. Wallace zou den Sovjets steunpunten moeten vragen voor den luchtstrijd tegen Japan. In ruil daarvoor zouden de Sovjets concessies krijgen in Europa, mef name de vrije hand in Fin land. Nieuwe oorlogsphase in Azië. Door de verovering van Tsjangsja in Hoe- nan, welke thans werkelijk een feit geworden is, hebben de Japanners hun positie in China oo' tegenover de daar gestationneerde Ame rikaansche luchtstrijdkrachten, die tenslotte voor aanvallen op het Japansche moederland aangevoerd worden, verbeterd. De Japan ners behoeven aanvallen van dezen kant vooreerst nog niet zoo zeer te vree zen, maar er zouden vanuit het Zui den luchtacties kunnen gaan dreigen, als de geallieerden in hun opzet tegenover Saipan op de Marianen slagen, dat 2200 km of 5.5 vlieguur van Tokio ligt. Op Saipan hebben de geallieerden vol gens een bericht uit Tokio thans tenminste twee divisies aan land gezet en versterken zij voortdurend hun strijdkrachten. De Ja panners zijn hiermee in hevige' gevechten gewikkeld. De geallieerden concentreerden bij de Marianen zooveel vlootstrijdkrachten, dat In Normandië strijd bij Tilly-Livry. Hevige gevechten rond Perugia. HOOFDKWARTIER VAN DEN FUEHRER, 20 Juni (D.N.B.) Het opperbevel der weer macht deelt mede: „De gevechten in Normandië zijn gisteren met bijzonder zwarp verliezen voor den vij and verloopen. Over een breed front pro beerde hij in het gebied van Tilly-Livry ver scheidene malen met sterke infanterie- en pantserstrijdkracljten door ons front heen te stooten. Alle aanvallen mislukten. Ten Zuid- Westen van Tilly werd daarbij een vijandelijk bataljon volkomen uiteengeslagen en de ba taljonsstaf gevangen genomen. Op het schiereiland Cherbourg vonden geen belangrijke gevechten plaats. De vijand tast te uitsluitend met gepantserde verkennings strijdkrachten het Zuidelijke front van de vesting Cherbourg af. Het gebied van Londen blijft onder ons stoorvuur liggen. Kustbatterijen van leger en marine dwon gen voor het schiereiland Cherbourg ver scheidene vijandelijke schepen den steven te wenden. Batterijen verdragend geschut van de ma rine schoten ih den afgeloopen nacht in het Kanaal verscheidene schepen van een in Wes telijke richting varend vijandelijk convooi in brand. De luchtmacht zette ook in den afgeloopen nacht haar operaties tegen de scheepscon- centratles voor het landingshoofd met succes voort. Na talrijke bomtreffers werden zware explosies waargenomen. Bij den reeds gemelden aanval van for maties Duitsche gevechtsvliegtuigen in den nacht van 18 op 19 Juni werden volgens aan vullende berichten nog 2 koopvaardijschepen met 'n inhoud van 18.000 brt. en 'n torpedo jager tot zinken gebracht. Bovendien werden nog eer torpedojager, een tankschip van 8000 brt. en een vrachtschip van 7000 brt zwaar beschadigd. Een luchtmachtdivisie onSer be vel van generaal-majoor Korte heeft zich bij dit optreden bijzonder onderscheiden. Boven het landingshoofd en de bezette Westelijke gebieden werdem-gisteren 29 vijandelijke vlieg tuigen neergeschoten. Dt .zwakke bezetting van liet eiland Elba heeft ook gisteren in het Noordoostelijke deel van het eiland den strijd tegen den sterk overmachtigen vijand hardnekkig voortgezet en hem uiterst zware verliezen toegebracht. In den afgeloopen nacht is het garnizoen naar het vasteland overge bracht. In midden-Italië duurden de hevige aan vallen van den vijand ook gisteren voort, zonder dat hij er in slaagde de gewensehte doorbraak te bewerken. Bijzonder verbitterd was de strijd in 't gebied van Perugia, waar de vijand in Verscheidene, uit sterke infan terie- en .pantserstrijdkrachten bestaande aanvalsgroepen op ons front aanviel. Tegen aanvallen onzer troepen brachten de vijande lijke aanvallen tot staan. Uit het Oosten worden buiten succesvolle plaatselijke afweergevechten ten Zuidoosten van Witebsk geen gevechtshandelingen ge meld. Lichte Duitsche vlootstrijdkrachten bescha digden in de Finsche Golf 2 Sovjet-torpedo- motorbooten. Bewakingsvaartuigen der mari ne. die voor de Karelische landengte opereer den, schoten 5 Sovjetbommenwerpers neer." Myron Taylor, de Amerikaansche gezant bij 't Vaticaan,is Maandag in Rome aangekomen. (DNB) Een Amerikaansch generaal der luchtlandings-i troepen heeft in Frankrijk den dood gevonden, toen zijn vrachtzweefvliegtuig tegen een boom botste. (DNB) Negen personen zijn te Reeuwijk gewond, waar van vijf ernstig, bij de ontploffing van een pro jectiel, dat men had gevonden en wilde onder zoeken. De Afgevaardigde Coffee heeft Roosevelt ver zocht de diplomatieke betrekkingen met het nasiotisch-falanxistische" Spanje te verbreken en steun te verleenen aan de „republikeinsche guerilla-legers", die op het punt zouden staan tegen Franco in opstand te komen. (DNB) Voor de Hongaarschc academische jeugd is ar beidsdienstplicht in oorlogstijd ingevoerd. (DNB) 23 vliegende vestingen zijn Dinsdag in Zuid- Zweden geland. (DNB) 49 vrywel het grootste deel der Zuidzeevloot hier aanwezig was. Japansche vliegtuigen hebben tot dusverre een slagschip, twee kruisers, een torpedojager en een duikboot tot zinken gebracht en vier vliegkamp schepen, twèe slagschepen, vier kruisers, zes transportschepen en een niet herkend oor logsschip beschadigd. Meer dan 300 ge allieerde vliegtuigen werden neergechoten. Ook de Japansche verliezen aan schepen en vliegtuigen worden aanzienlijk genoemd. Dooi- deze operaties en de geallieerde aan vallen uit de lucht op de Bonin-eilanden, welke nog Noordelijker liggen, treedt de oor log in de Stille Zuidzee in een nieuwe phase, doordat hy de directe verdedigingslinie van het Japansche moederland nadert. Post voor vrijwilligers. Het SS-Ersatzkommando Niederlande in Den Haag maakt in verband met het zenden van post aan vrijwilligers, die dienen bij de ver schillende eenheden der Waffen-SS, of die in lazaretten, Genesungsheime, enz. liggen, het volgende bekend: Alle brieven, tijdschriften en pakjes moeten in het vervolg geadresseerd zijn als volgt: An das SS-Hauptamt, D U/2 Deutsche Dienstpost Maastricht Zur Weiterleitung an: (naam): (Veldpostnr. of adres): Daardoor zal de verzending van de veldpost in het vervolg minder vertraging ondervinden. Brieven, tijdschriften en pakjes moeten duide lijk van rraam en adres voorzien zijn en ook het adres van den afzender moet er duidelijk op vermeid zijn. Het verdient aanbeveling in de pakjes ook een adres bij te voegen en deze ste vig te verpakken. Tot 20 grarh is alles vrij van porti. Pakjes boven de 20 gram moeten van Zu- lassungsmarken voorzien zijn als deze naar veld postnummers gezonden worden en mogen niet zwaarder zijn dan 100 gram. Zwaardere pakjes ook met 2 Zulassungsmarken zijn niet toegestaan. Pakjes aan gewone adressen, dus niet aan veldpostnummers, mogen tot 2000 gram zwaar zijn. en moeten vobrzien zijn van een 40 cents postzegel. Luchtveldpostbrieven moeten van 2 luchtpost zegels voorzien zijn en op den brief moet ver meld zijn: Luchtveldpost. Luchtveldpostzegels en toelatingszegels worden door de vrijwilligers aan hun familieleden gezonden. Kranten- en tijdschriftenzendingen aan veld postnummers met een gewicht van meer dan 100 gram zijn alleen toegestaan, indien deze direct van den uitgever verzonden worden. Het is ln het belang der familieleden zelf, dat aan de voorschriften nauwkeurig de hand ge houden wordt want dan heeft men meer zeker heid, dat de post geen vertraging ondefvindt en op de plaats van bestemming aankomt. In het vervolg moeten dus brieven, tijdschriften en pakjes voor de vrijwilligers niet meer naar het SS-Ersatzkommando Niederlande in Den Haag gezonden worden. De veldpost voor de vrijwilligers wordt dooi de Nederlandsche post aangenomen en in plaat sen waar kantoren van de Duitsche Dienstpost gevestigd zijn, kan men de veldpost daar be zorgen. Ook kan men bij de Duitsche Dienst post geld verzenden op veldpostwissels voor de vrijwilligers bij alle eenheden der weermacht en Waffen-SS. Prijsaanduidingsplicht geldt niet voor grossiers. DEVENTER. Nu de prijsaanduidingsplicht is uitgebreid over alle goederen, die op zoodanige wijze zijn uitgestald, dat zij van den openbaren weg af zichtbaar zijn, is van verschillende zij den (de vraag gesteld, of grossiers, die bij hun magïtzijn een vitrine hebben, de daarin uitge stalde artikelen ook moeten prijzen.* Het prijsaanduidingsbesluit 1941, waarvan de hierbovengenoemde uitbreiding van den prijs aanduidingsplicht een uitvoeringsvoorschrift is, hegft dezen plicht van den aanvang af tot de kleinhandelaren beperkt, zoodat thans slechtsi alle kleinhandelaren hun uitgestalde goederen moeten prijzen. Een grossier kan volstaan met te vermelden, dat de verkoop uitsluitend aan kleinhandelaren geschiedt. Punten op 'cassabons alleen voor billijke verdeeling! DEVENTER. Dat de z.g. koppelverkoop een ongeoorloofde handelwijze is, is een feit, waar op de overheid reeds vele malen de aandacht heeft gevestigd. Den verkoop van een schaarsch artikel afhankelijk te stellen van dien van an dere, minder begeerde en dikwijls minderwaar dige artikelen is wettelijk een strafbare han deling, die ook in het oog van het publiek geen genade kan vinden. Anders wordt het echter, wanneer de winke lier door het geven van een zekere puntenwaar- de aan zijn cassabons het doel nastreeft de nog beschikbare schaaische artikelen onder zijn vaste klanten zoo billijk mogelijk to verdeelen. De goede bedoeling zit hier voor; maar dit is in dergelijke gevallen van „particuliere distri butie" dan ook een vereischte, wil de overheid, zooals zij tot nu toe heeft gedaan, dezen vorm van koppelvérkoop toe kunnen staan. De over heid stelt zich op het oogenblik tevreden met het uitoefenen van een zeker toezicht en waakt er voor, dat men niet in uitwassen vervalt. Daarom is hier ook de waarschuwing op haar plaats, dat het toepassen van zulk een punten systeem door winkeliers in geen geval tot he* bedrijven van concurrentie of tot een anderen vorm van zelfbevoordeeling mag leiden. Wan neer de enkele gevallen, die op dit gebied zijn geconstateerd, in aantal mochten toenemen, zou het ontegenzeggelijk tot een verbod van het cas sabonpuntenstelsel komen. Gas- en electriciteitverbruik. Dringende waarschuwing. Van overheidswege wordt er met nadruk op gewezen, dat bezuiniging op het verbruik* van gas en electriciteit zoowel voor het huis houden als voor de industrie meer dan ooit dringend noodzakelijk is. Indien het publiek hiertoe jniet vrijwillig medewerkt door min der gas en electriciteit te gebruiken, zijn zeer Ingrijpende iqaatregelen te verwachten. Oekraine-sigaretten- Het Nederlandsche Oostinstituut deelt mede Met ingang van 21 Juni a.s. zijn van de 100de kaart de bonnen 36, 37 en 38 en van de blauwe kaart bon 33 geldig verklaard. Het publiek wordt er op gewezen, dat met ingang van 1 Juli a.s. de bonnen 1 t.m, 14 van de roode kaart en l t.m. 8 van de blauwe kaart hun geldigheid ver liezen. Bovendien worden met ingang van 2) Juni de bonnen 23 t.m. 31 van de blauwe kaart ongeldig verklaard. Heden moet verduisterd worden van 22 uur tot Donderdag 5.15. Maan onder 23.38 op, Donderdag 6.59. Eerste Kwartier Woensdag 28 Juni.

de Stem | 1944 | | pagina 1