Dagblad van Noordbrabant Zeeuwsche Editie DE AMERIKANEN IN BARNEVILLE SUR MER Landingen verwacht bij Cherbourg. - 167 Shermantanks vernield bij St. Lo. -- De Finten trekken verder terug. - De politiek van Turkije. KORT NIEUWS: Het schiereiland Cotentin werd afgesneden. OFFICIEEL NIEUWS NEERLANDLA-PERS 84e JAARGANG B DINSDAG 20 JUNI 1944. No. 18018. 1 BLAD Abonnementen hmnetuoiwj bij vooruubtnatm^ per Iiw5naa4 i~n. tronco per poet f J per tveelc iuJisIumciv» tui aiei-positoesteinhgt cent Losse i.ummer» 6 oent. Bewijsoum- men 8 een» Bijkantoren te. Roosendaal, telefoon 2480. Ber*et» op Zoom. telefoon Sï»4 waalwijk, telefoon 229; Goex telefoon 82J6: Hulst, telefoon tos. Verschijnt eUcen werkdmj Adv. geheele oplage l-w mtn.. kolom mtn.. 2 00. elke mm meer 20 c adv van pWatset aard uit N.-Br, glial. Br. ed. reso. l.70 en 17 ct„ lö. Zeeuwsche ed tesp 80 c. en 8 c Reel zie urlef. Iniend. op adv„v welke de uitgevers te dunner beoordeeling rtlet verlangen af te geven, worden, noch teruggegeven, noch aan de Inzendets "van adv. 'uitgeleverd Ons overzicht. Het Duitse he weerraachtsbericht begint de laatste dagen tekens opnieuw''met de ver melding. dat de strijd met het nieuwe wapen tegen Erigeland is voortgezet. In Berlijnsche militaire kringen verklaarde men Maandag nog dat de laatste 48 uur Londen het zwaartepunt vormde van het gebruik der dynamietmeteoren en wel omdat Londen te beschouwen is als 't centrum van de invasie waar het hoofdkwartier gevestigd is en alle draden van het verkeer en den berichten dienst samenkomen. De tot dusver door de Engelschen toegepaste tegenmaatregelen be- gebruik van het luchtdoelgeschut. De Duit- staan enkel en alleen in het krachtigste sche luchtverkenning heeft geconstateerd, dat alle tot dusver afgevuurde dynamietme teoren hun doel goed getroffen hebben. Omtrent den aard van het nieuwe pro jectiel werd niets meer vernomen. „Dagens Nyheter" is volgens üéii Berlijnschen cor respondent van de Tel. echter met een be richt voor den dag gekomen over een sensa- tioneele vondst te Backebö aan de Zweed- sche Oostkust. Daar lag een klomp ijzer in een bosch, welke afkomstig zou zijn van een reusachtige raketbom. Aan de voorzijde za ten buizen en er om heen lagen electrische motoren en batterijen. De bom was niet ge laden en wordt daarom als een proefexem plaar beschouwd, dat dan over een afstand van 200 tot 250 k.m, van de Deensche of Duitsche kust zou zijn afgevuurd. In Berlijn liet men zich hierover-echter niet uit. Doorbraak op Cotentin naar zee.. Het schiereiland Cotentin is afgesneden van het overige operatieterrein doordat de Amerikanen bij Barneville sur Mer naar de Westkust zijn doorgestooten. Zij streven daar nu naar versterking van hun stel lingen. omdat zij rekening moeten houden met krachtige Duitsche tegenactie uit Noordelijke en Zuidelijke riching. De N.R.Crt. verneemt van S.P.T., dat de Duitschers geallieerde pogingen verwach ten om vasten voet aan wal te zetten aan de Noordzijde bij Cherbourg. Er zijn al thans viootstrijdkrachten in het Kanaal gesignaleerd die niet bestemd schijnen voor de tot dusver gebruikte landings plaatsen. Er wordt van Duitsche zijde verder op ge wezen, dat het bezit van de Westkust van Cotentin voor de geallieerden niet zoo voor- deelig is als de Oosthoek met 't oog op aan voer overzee, omdat de Normandische eilan den vóór diie Westkust nog in Duitsche han den zijn. Zoolang dit het geval is, kunnen de Duitschers geallieerde aanvoeren belemmeren of toeh aanmerkelijk storen. Het doel van de afsnoering van Cotentin is de verovering van de haven Cherbourg, welke het binnenvaren van groote transport schepen toelaat. Zooiand de geallieerden een dergelijke haven niet bezitten, blijven zij gedwongen de groote risico's te aanvaarden van de bewegingen met honderden landings booten. Hoe groot deze risico's zijn, blijkt uit de resultaten van Duitsche torpedovliegtui- gen Zondagnacht tegen een invasievloot in de Seinebaai. Twee torpedojagers en twee troepentransportschepen van samen 10.000 brt., twee tankschepen van samen 17.000 brt en een vrachtschip van 8000 brt. werden tot zinken gebracht, terwijl nog verscheidene andere schepen zwaar beschadigd werden. De landingen in de Seinebaai werden overigens nog gehinderd door de Duitsche kustbatterijen aan beide flankeh. Stelt men den schootsafstand hiervan op 25 KM. dan blijft er in het midden het „gat in de Seine baai"- over ter breedte van 35 tot 40 K.M., waarbinnen de geallieerde transportschepen voor anker kunnen gaan om hun lading over te geven aan de landingsvaartuigen. Het spreekt echter vanzelf, dat tegen deze ma noeuvres in het open gebied van de Seine baai de Duitsche luchtmacht weer bijzonder actief optreedt, In het gebied van St. Lo is het niet meer tot belangrijke gevechten gekomen. Het Amerikaansche commando trok de pantser formaties die zwaar geleden hadden, uit de eerste linie terug. Minstens één Amerikaan sche pantserdivisie zou hier geheel vernie tigd zijn. Alleen al tusschen Bérigny en Cou- vains hebben de Duitschers volgens Interinf 167 stukgeschoten en uitgebrande Sherman tanks geteld. Vanuit Bayeux hebben de Britten Zondag nog de Duitsche verdediging van Tilly aan gevallen. Echter zonder succes. Ten Oosten van Caumont werd een- En- gelsche gevechtsgroep ingesloten. Oostelijk van de Orneononding veroverden Duitsche pantsergrenadiers bij een plaatse lijke operatie een krachtig verdedigd Britsch steunpunt. De Fineche terugtocht. Van het Italiaansghe front worden hevige gerechten op Eiba en bij Perugia gemeld, welke nog niet In een beslissend stadium traden. In Fizdemd ontwikkelen mti de opera ties nog steeds ten ongunste van de ver dedigers. Het Finsche weermachtsbericht vermeldt levendige Sowjetaanvallen tus schen de Ftnsehe Golf en Vwefeseu en bij zonder hevige gevechten bij Ka-nkjaervi— Summa alsmede tusschen Muolaenjaervi en Vucksen. De plaatsen Koivisto, Mak- slahti, Vaikjaervi en Bantu werden opge geven. Het overhandigen van de passen aan de Finsche diplomaten in Washington is nog aanleiding geworden tot een reactie van het re?>ublikeinsche Congreslid Kunston volgens een Reuterbericht, dat het D.N.B. bereikte via Lissabon. Deze heeft n.l, gezegd dat miilioenen Amerikanen zich door de behan deling, die hun regeering het Finsche volk ten deel heeft laten vallen, door den Sovjets de vrije hand te laten tegenover Finland, vernederd gevoelen. Het is nog niet zoo lang geleden, dat leden van onze regeering op Finland wezen als een lichtend voorbeeld van rechtschapenheid en redelijkheid, aldus Kunston. Naar het inlichtingenbureau der Einsche regeering in aanvulling op het weermacht- bericht heeft medegedeeld begon ook op de landengte van Aunus en op die van Maasel- kae een levendige actie van Sovjet-Russi sche verkenningstroepen. Hier en daar kwa men ook vijandelijke artillerie en infanterie in actie en werden de Finsche stellingen be schoten. i De Turksche politiek. Het heengaan van den Turkschen minister van buitenlandsche zaken, Menemendsjogloe, wegens meeningsverschillen met de andere leden van het Turksche kabinet en het over nemen van zijn portefeuille ad interim door den minister-president Saradjogloe heeft aanleiding gegeven tot gissingen omtrent de directe aanleiding daartoe. Op grond van uitlatingen in Duitsche kringen en Turksche persstemmen schijnt wei v-ast te staan, dat Menemendsjogloe heeft moeten wijken voor Britsche pressie inzake het doorvaartverkeer van Duitsche schepen door de zeeengten. De Britten wilden dit dan volkomen stopgezet zien, door een eigen controle "op de doorva rende schepen, terwijl de Turken dit nog eenigszins wilden toelaten met een beroep op het verdrag van Montreux. Reeds eenige dagen tevoren kondigde een critiek in het blad van Eden op wat als Turksche laveer- politiek werd aangeduid, het conflict aan.. Officieele verklaringen zijn terzake niet verstrekt. Alleen vermeldde de „Tanin", dat de Turksche buitenlandsche politiek voor en na gebaseerd blijft op het bondgenootschap met Engeland:. NIETS KAN HEN SCHOKKEN. Het vijan delijke artillerievuur belet dezen beiden dap peren grenadiers niet hun krantje te lezen of zelfs een kruiswoordraadsel op te lossen! (foto P.K.-Vorpahl-O.-H.) Sveinn Bjoernsson, tot dusver Rijksbestuurder is gekozen tot eersten president van de repu bliek IJsland. (DNB) De Zwitsersche opperbevelhebber, generaal Guisan, heeft een dagorder uitgevaardigd, waar in hij de oproeping van meer troepen aankondigt en er op wijst, dat de oorlog de grenzen van Zwitserland zou kunnen naderen. (Tijd-SPT)# De Italiaansche regeering Bonomi heeft thans van Badoglio ,,de volmachten overgenomen". (DNB) In de wateren der Marianen hebben Japansche luchtstrijdkrachten een geallieerd vliegkamp schip zwaar beschadigd, nadat dit in den nacht van 17 op 18 Juni reeds met twee andere geschied was. (DNB) Het communistische blad „Daily Worker" heeft geen toestemming verkregen voor het zenden van correspondenten naar het Fransche invasiegebied. Het mag ook geen vertegenwoor diger zenden riaar de persconferentie van het geallieerde hoofdkwartier. (CD) De „News Chronicle" is beboet en haar hoofd redacteur *is ontslagen wegens plaatsing- van een pessimistische beschouwing over het invasie- fiont. (CD) Om de aandeelen van het Suezkanaal, welke Engeland bezit, te kunnen terugkoopen heeft 'n financieel expert de Egyptische regeering voor gesteld een leening aan te gaan. (CD) De Fransche admira.il Aubeyneau heeft ver klaard, dat de Fransche strijdkrachten na afloop van de vijandelijkheden tegen Duitschland moe ten worden georganiseerd voor den strijd tegen Japan. (CD) De Zwitsersche soc. dem. party heeft eenige vooraanstaande leden uit' Zuerich en Bazel ge royeerd, waaronder het lid der regeering dr. Carl Mivill'e. (DNB) Geallieerden doorgestooten tot de Westkust bij Barneville Bruggenhoofd bij de Orne verder vernauwd. - Duitsche troepen op Elba- naar het Noordoosten teruggetrokken- Zware strijd van Grosseto tot Perugia. grond geboord en twee andere zwaar be schadigd. In den sector van Grosseto tot Perugia was het gisteren een bijzondere zware dag van strijd. Met geconcentreerde krachten viel de vijand den geheelen dag aan zonder dat het hem gelukte, vrij groote terreinwinst te be halen. Tot bijzonder hevige gevechten kwam het in het gebied ten Zuidwesten en Zuiden van Perugia, waar onze troepen verbeten weerstand bieden en herhaalde, door tanks gesteunde aanvallen, voor het grootste deel in gevechten op korten afstand, uiteen sloegen. In het Oosten zijn plaatselijke aanvallen der bolsjewieken in het voorterrein der Kar- pathen, aan de Berezina en ter weerszijden van Witebsk met zware verliezen voor den vijand mislukt. Zware Duitsche gevechtsvliegtuigen hebben in den afgeloopen nacht een geconcentreer_ den aanval ondernomen op het spoorweg knooppunt Sarny, waar groote branden en ontploffingen werden veroorzaakt. Een formatie Amerikaansche bommenwer-. pers is naar Noordweit-Duitschland gevlogen en heeft terreuraanvallen gedaan op ver- scheide steden. Vooral in woonwijken van Hamburg, Bremen, Hannover en Wesermuen- de onstonden schade en verliezen aan men- schenlevens. Door afweergeschut van het luchtwapen eh de marine werden 16 vijande_ lijke vliegtuigen vernietigd. HOOFDKWARTIER VAN DEN FUEHRER, 19 Juni (D.N.B.)Het opperbevel van de weermacht maakt bekend: „Het storingsvuur op Londen en zijn bui tenwijken heeft ook gisteren gedurende den geheelen dag en in den afgeloopen nacht met afwisselende kracht aangehouden. Het zwaartepunt van de gevechten in Normandië heeft gisteren gelegen in het gebied van St. Sauveur-le-Vicomte. Hier slaagde de vijand er in, met uiterst sterk gebruik van zijn artillerie en luchtwapen, door onze beveiligingen heen te stooten en de Westkust van het schiereiland Cher bourg te bereiken bij Bameviller sur Mer. Het afgrendelingsfront onzer troepen is ten Zuiden en Noorden daarvan gevormd. Het vijandelijke bruggenhoofd ten Oosten van de Ome werd verder vernauwd. Vijan delijke tegenaanvallen met tanks mislukten. Ter weerszijden van Tilly heeft de vijand aangevallen op een breed front met vrij ster_ ke strijdkrachten van infanterie en tanks. Alle vijandelijke aanvallen stortten zonder succes ineen. Ten Noordoosten van St. Lo is een pe netratie van den vorigen dag in een tegen aanval opgeheven. Hier heeft zich de derde divisie valschermjagers onder commando van luitenant-generaal Schimpf bijzonder onder scheiden. Formaties gevechtsvliegers hebben voor 't landingshoofd twee koopvaarders met een in houd van 18.000 brt. en een torpedoboot jager tot zinken gebracht. Vier andere koopvaar ders met in houd van 29.000 brfc en drie tor., pedobootjagers werden zwaar beschadigd. Marinekustbatterijen hebben ten Westen van het schiereiland Cherbourg eveneens een vijandelijken torpedoboot jager beschadigd. Op het eiland Elba versterkt de vijand zich met nieuwe transporten. Het garni zoen van het eiland biedt heroieken tegen stand onder bevel van den dapperen com mandant generaal-majoor Gall en heeft den tegenstander zware verliezen toege bracht. Tegenover een verre ©vermachti- gen vijand hebben zich onze troepen ten slotte moeten terugtrekken op het Noord oostelijke deel van het eiland. De gevech ten doren voort. Ten Ooefcen van eiland Elba hebben torpe dobooten 'n Britsc-he torpedomotorboot in den Voor de oprichting eener internationale vredes organisatie zou volgens „Aftonbladet" in Aug. a.s. in Washington een conferentie plaats vin den. De regeeringen v.an Engeland en Tsjoeng- king-China aanvaardden de uitnoodiging hiertoe terwijl deelneming van Sovjet-Rusland stellig verwacht wordt, omdat Molotov deze conferen tie het eerst heeft voorgesteld. (DNB) In den Canadeeschen bondsstaat Winnipeg Is een socialistische regeering gevormd uit de Ca nadian Commonwealter Federation. (DNB) De weg Kohima-Imphal in Birma welke de Anglo-Indische strijdkrachten in de afgeloopen weken wilden herovèren, is nog steeds in Ja pansche handen. (DNB) De GaulJe is Zaterdag uit Engeland i« Algiers teruggekeerd. (DNB) Heden moet verduisterd worden van' 22 uur tot 5.15. Maan onder 21.46. op. Woensdag 6.06. Heden Nieuwe Maan. Vergunning noodig voor koopen van kantoormeubelen In de Staatscourant van 16 Juni is een wijzi ging van de meubeldistributiebeschikking opge nomen, krachtens welke voortaan ook voor 't in in ontvangst nemen van kantoormeubelen door gebruikers een vergunning noodig is: Daarente gen valt een aantal andere in de beschikking ge noemde meubelen in den vervolge buiten deze distributieregelïng. De vergunningen dienen steeds door dekoopers te worden aange vraagd en wel door overheidsinstellingen bij 't Rijksinkoopbureau te 's Gravenhage; .door Duit sche instanties, alsmede personen van Duitsche nationaliteit, welke niet in het bezit zijn van een distributiestamkaart, bij den Duitschen gevol machtigde bij het Rijksbureau voor glas, kera miek en houtproducten, te 's Gravenhage,- door slachtoffers van in Nederland plaats gevonden hebbend oorlogsgeweld in de gemeente, waar de ramp plaats yond, bij de plaatselijke commissie aangesloten bij de Stichting Centrale Voorzie ning te Rotterdam. Alle andere, hierboven piet vermelde gebruikers dienen hun aanvraag in te dienen bij den distributiedienst van de gemeen te, waar zij in het bevolkingsregister zijn opge nomen, of waar de onderneming is gevestigd. Alle aanvragen moeten worden gedaan op for mulieren, welke verkrijgbaar zijn gesteld bij de gemeente-instantie. Vrijwillige ouderdomsverzekering Bij besluit van den secretaris-generaal van Sociale Zaken is in het tariefbesluit der vrij willige ouderdomsverzekering een wijziging ge bracht, waarbij, naast de thans geldende premie betaling per week en per maand, wederom de mogelijkheid wordt geopend tot premie-betaling per kwartaal, per half jaar en per jaar. Voorts is in het tariefbesluit een nieuwe be paling opgenomen, volgens welke het bestuur der Rijksverzekeringsbank bevoegd is op ver zoek van den verzekerde ten aanzien van be ëindiging, herstel, verlaging en (of) omzetting eener verzekering of en deel eener verzeke ring, waarin evengenoemd besluit niet voorziet, een beslissing te nemen, welke naar de mee ning van-het bankbestuur aan eischen van bil lijkheid voldoet. Bij het nemen van zulk een be slissing handelt het bestuur zooveel mogelijk naar analogie der bestaande voorschriften. Het kan door den Raad van Arbeid een geneeskun dig onderzoek doen instellen. Indien daaruit blijkt, dat tegen wijziging der verzekering be zwaar bestaat, heeft de gevraagde wijziging niet plaats. In Ned.-Indië geïnterneerde burgers- Het Nederlandsche Roode Kruis ontving we derom opgaven van in Nederlandsche-Indië ge- interneerde burgers van Nederlandsche natio naliteit. Van de navolgende geinterneeröen konden tot op heden de adressen der naaste familiebetrek kingen of van ander ebelanghebbenden hier te lande niet worden opgespoord. Achter de namen vindt men een korte aan duiding omtrent leeftijd, en beroep. dartingsveld, m. van 53 jaar boekhandelaar; drijver, e.a.m. 39 handelsman; giffard, a.w.c. 49 portier, godijn, j.p. 53 winkelbediende, goldbert, c.a. 48 fabrieksemploye, gompels s.a. 33 handels man, goorden-oosterlingh, d. van 54 hoofd ma chine-werklieden, gooijer, j. de 72 militair; goud smit, j.w. 19 fabrieksingenier, gouw, reyer, 56 ambtenaar, gooijer, g, de 68 werkzaam bij bouw bedrijf, gopner, a.b.h. 61 commissionair, gorter, o. 47 werkzaam bij de recherche, goudswaardt, p.a. 40 ambtenaar, graaf, dirk de 47 reparateur, graaf, hermanus de 52 fabrieksemploye, graaf, jan de 61 werkzaam bij een mij., graaf, jSn de 53 directeur van een mij., graaf, Wilhelmus van der, fabriekswerktuigkundige, graaf, w.j. van der 60 militair, graaf van der berg, w.h.j.h.t. 35 werkzaam bij de cultures, graaff, m.c. de 58 zonder broep, granpre-moliere, w. 39 tuinem- ploye, grebber, w.j. de 41 handelsman, griede, jan 58 schoolhoofd, grifft, g. van der 20< win kelbediende, gritter, jan 34 reparateur, groen, j.j.j 54 werkzaam bij een mij., groen, maarten 23 werkzaam op scheepswerf, groen, n.w. 18 stu dent, groen, c.n. de 53 employe bij een mij., groenemeyer, w.a. 52 beroep onbekend, groene- velt, a.n. 51 planter, groeneweg, lodewijk 23 schilder, groenewegen, f.j.h. 47 leeraar, groot, h.a 47 werkzaam bij een mij., groot, barend de 58 gepensioneerd, groot, cornelis de 46, klerk, groot, cornelis de 58 gepensionneerd, groot, emanuel de 55 werkzaam bij taxibedrijf, groot, f.j. de- 26 voorman, groot, j.h de 41 boekhandelaar, groot, j.j. de 52 bloemkweeker, grpsfeld, w.e. 50 werk zaam bij bosch wezen, grotténdieck, l.j. 33 werk zaam bij een mij., grundmann, jacbo 58 gepen sionneerd, grijs, p.m. de 52 werkzaam bij vee- houdersbedrijf, gijselen, hendrik van 54 werk zaam bij arbeidsinspectie, haagen. s.h. van 51, verkooper, haak, e.c.j. 50 botelbedrijf, haan, m. de 52 leeraar, haan-homann, n.a. 51 werkzaam bij een mij., haanebeek, f.h. 57 planter, haans- korf, cornelis 51 waker, haar, gerrit 56 werk zaam bij de cultures, haas, thijs de 59 gepen sionneerd, haasteren, a.j. van 59 gepensionneerd x haaxman, louis 58 zonder beroep, hagers, c.a. 59 werkzaam op een kantoor, hakkenbroek, a.s. 62 aannemer, ham, j.f. van der 25 verpleger, ham, w.p. van der 54, -handelsman, keyzer, petrus 50 handelsman, kohlbrugge, f.w. 57 militair, kra nendonk, ary 51 werkzaam bij de cultures, kra nendonk, w.c.h. 50 lid van een firma, kreemers, j. 55 ambtenaar, kreenseler, j.f. 51 agent van politie, kremer, p.osh. 35 employe scheepswerf, krevelen, f.m. vgn 55 secretaris op een kantoor, kreuk, willem 52 gepensionneerd, krieger, l.a. 60 zonder beroep, kriek d.w.n. 41 mijnbouwexpert, kriele, j.r. 23 machinewerkman, kris,gabriel 47 hoofd van- een firma, kroes, rra.h. de 40 plan ter, kroese, j.p. 60 zonder beroep, kroon, abra ham jr. 29 manager van een makaziin, kroon, hendrik 57 gepensioneerd, kruis, leendert de 50 timmerman, kruisheer, autonius 19 zonder be roep, kruils, h.f.a. 54 employe bij een mij., kruy- er, w.m. 27 chauffeur, kruyff, martinus de 55 architect, kruyff, c.w. de 59 militair; kruys- mulder, b.b. 36 werkzaam bij een mij., krijfs- man, j.k. 56 ambtenaar, krijger, c. "5 werktuig kundige, krijnen, j.c. 57 schepeling, kuiper. Wil lem 49 drukker, kuipers, m.c. 56 employe, kunst g. 50 planter, kupper f.k. 57 werkzaam hij een mij., kutsem, j.p. van 50 werkzaam bij metse- laarsbedrijf, kuurman, geert 50 beheerder onder neming, kuyken, albert KI directeur van een firma, kuys, m. 53 zonder •beroep, kuyt, p. van der 60 werkzaam bij de politie, kuyten, j.t.f. leeraar, os, g-b.g. van 55 zonder

de Stem | 1944 | | pagina 1