Dagblad van Noordbrabant Zeeuwsche Editie DE UITWERKING VAN HET NIEUWE WAPEN. Wordt Londen ontruimd? -- Een rooksluier van Kingston tot Bromley. -- „Slechts een begin". -- Alsnijdipg van Cotentin? -- Tegenslagen voor de Finnen. I Londen voortdurend onder hevig stoorvuur, NEERLANDIA-P0RS 84e JAARGANG B MAANDAG 19 JUNI 1944. No. 18017. 1 BLAD Aftomicmeftiert iHnneiUtttkT bij vooruitbetaling per kwartaal 2.73. franco per post jper vveek (uitfluitend bij nlet-posibesteiitnR) 21 cent- Losse nummers 6 cent. Bewijsnum mers ceni Bijkantoren te: Roosendaal, telefoon 1480: Bet gei» op Zoom. telefoon S2l; waalwijk, telefoon 229; Coe». telefoon 2236: Hulst, telefoon I9J. Verschijnt eiken werkdag. Adv. genepte oplage f-10 mm., ftoiom mm., 2.00. elke mm meer 20 e adv.-vsrt plaatset aard uit N.-Br. ultsl. Br. ed. resp. 1.70 en 17 et.. ld. Zeeuwsche ed. resp. 80 c. en 8 c. Reel tie larlef. Inzend, op adv„ welke de uitgevers te hunner beoordeeling rtlet verlangen af te geven, worden noch teruggegeven, noch aan <le inzendeiR van adv. uitgeleverd Ons overzicht. In den loop van Zaterdag en Zondag zijn voortdurend berichten binnengekomen over de aanvallen op Zuid-Engeland en Londen met het nieuwe Duitsche anti-invasie wapen. dat door de Duitsche soldaten de „hellehond" genoemd wordt. Van Donder dagavond af zijn deze aanvallen dag en nacht voortgezet. Ofschoon de Engelsche berichtgeving terzake zeer terughoudend is er is een buitengewone verscherping van de* censuur bevolen blijkt voldoende uit een bericht van Interinf uit Stockholm, volgens hetwelk de Britsehe regeering bevel gaf tot de ontruiming van Londen, dat de vernietigingskracht van het nieuwe wapen zeer groot, moet zijn. Noch de schuilkelders noch de tunnels van den ondergrondschen spoorweg zouden be-' stand zijn tegen 't geweld der ontploffingen. De vlucht der bevolking uit de millioenen- stad naar het platteland heeft reeds een om vang aangenomen, die de evacuaties van 1941 in de schaduw stelt. Het luchtalarm, die de Londenaars bij de eerste toepassing van het nieuwe wapen mee maakten, duurde zestien uur lang. Ook het spoorwegverkeer stond toen grootendeels stil. Radiozendingen werden onderbroken. Volgens Duitsche verkenningsvliegers hing boven Z. Londen een onafgebroken rooksluier van Kingston tot Bromley. Er ontstonden bran den, die over een afstand van 200 km zicht baar zijn. Ook boven Southampton, een ha ven. die als uitgangspunt dient voor de in vasietroepen, hing een dichte rook. Te Spit- head, tusschen Portsmouth en Wight, zagen luchtverkenners schepen van een convooi plotseling in brand raken en als fakkels in zee drijven waarschijnlijk omdat zij in het doelgebied der zware Duitsche projectielen waren terechtgekomen. In dit verband wordt duidelijk, waarom de Duitschers dit zware projectiel aanduiden als een anti-invasiewapen. Practisch de geheele Engelsche Zuidkust met inbegrip van de zone van het Kanaal van. Bristol ligt binnen het bereik" er van, zoo vernam Interinf van welingelichte zijde te Berlijn. Men mag aannemen, dat de aanval len ook gericht worden op de belangrijke havensteden Portsmouth, Southampton, Ply mouth en die aan het Kanaal van Bristol. Het is er uiteraard om te doen met deze actie het haven- en spoorwegverkeer voor 't invasiefront te storen. Slechts een begin. De militaire correspondent van het D.N. B„ Martin Hallensleben, schrijft, dat de thans gebruikte „dynamietmeteoren" slechts het begin vormen vian hetgeen de -Duitsche oorlogvoering verstaat onder „vergelding". Het is dus slechts een van verscheidene acties, waarme pas de eerste sluier is opgelicht van de nieuwe Duitsche wapenproductie. Volgens een Zweedschen correspondent wordt in Engelsche vakkringen niet verhei melijkt, dat het nieuwe Duitsche wapen dsn luchtoorlog geheel nieuwe wegen wijst en een ontwikkeling doet nemen, die naar alle waarschijnlijkheid- even revolutionnair zal zijn als destijds de uitvinding van den pant serwagen voor den oorlog te land. Volgens den Portugeeschen ..Diario de Noticios" zijn de bekwaamste Engelsche ingenieurs op het oogenbllk bezig met het zoeken van een tegenmiddel tegen de nieuwe Duitsche strijdwijze. Men heeft tot nu toe echter zelfs nog geen goede foto van het Duitsche pro- lectiel kunnen maken. Tegenmaatregelen. Inmiddels trachten de Britsehe luchtdoel- artillerie en het Britsehe luchtwapen reeds bestrijdingsmethoden te vinden. Men pro beert de projectielen, die sneller zijn dan vliegtuigen.en daarom een tijdig alarm vrij wel onmogelijk maken, met het afweerge schut neer te halen, vóór zij dichtbevolkte streken naderen. Omdat een ijzeren gor dijn van spervuur niet effectief genoeg bleek wordt thans op iedere bom afzonderlijk ge mikt. Bovendien zal de luchtdoelartillerie naar dunbevolkte gebieden worden verplaatst Uit een bericht van Associated Press blijkt nog', dat de Britsehe luchtmacht de Duitsche „Robotkust aan het Nauw van Calais" her haaldelijk heeft aangevallen, maar dat des ondanks de spookvliegtuigen dicht op elkaar over het Kanaal kwamen. Cotentin dreigt afsnijding. Het thans gebruikte geheime wapen werd tot nu toe niet in Nonnandië gebruikt, om dat volgens Hallensleben de werking in breedte en diepte van de projectielen zoo groot is dat zij in het smalle invasiegebied niet alleen voor den vijand maar ook voor de Duitschers zelf gevaar zouden opleveren. Heden moet verduisterd worden van 22 uur tot Dinsdag 5.15. Maan onder 20.37. op. Dinsdag 5.21. Nieuwe Maan: Dinsdag 29 Juni. De toestand in het bruggenhoofd is alleen op het schiereiland Cotentin gewijzigd in een voor de geallieerden gunstigen zin. Ten Westen van Ste Mère Eglise druk tan de Amerikanen eerst in den sector Orglandes- Etie'nvilie de Duitsche beveiligingslinies eenige kilometers terug. In de avonduren van Vrijdag bereikten zij toen St. Savoeur le Vicomte. Na aanvoering van strijdkrachten uit het gebied MontebourgQuineville en uit Carentan zetten zij Zaterdag den aanval voort, zoodat zich de waarschijnlijkheid af- teekende, dat zij de Westkust van het schier eiland zouden bereiken. De Duitsche leiding heeft zich echter reeds door het aanvoeren van troepen, oorlogstuig en andere wapens naar het vestinggebied van Cherbourg voor bereid .op het geval dat het den geallieerden gelukt het Noordelijke deel van Cotentin af te snijden van het overige operatiegebied. Ten Zuidoosten van Carentan tusschen de Vire en het Virekanaal zijn Duitsche bevei ligingen uit de kanaalstellingen teruggetrok ken, terwijl een Amerikaansche doorbraak poging werd afgeslagen. Geallieerde nederlaag bij St. Lo. De Amerikanen hebben vanuit Moon-sur- Elle en Bayeux een aanval ondernomen op St. Lo over een frontbreedte van 16 kilome ter. Zaterdag wisten zij eenige kilometers terrein te winnen, zoodat zü den rand der stad naderden die nog slechts 'n puinhoop is. Een hevige Duitsche tegenaanval heeft de Amerikanen echter op hun uitgangsstellin gen teruggeworpen. Men raamt de verliezen der Amerikaansche infanterie hier op 10 12.000 man. De Britten hebben nog een aanval gedaan op Tilly sur Seulles met behulp van strijd krachten, die uit concentraties ten Noorden van Caen waren ontboden maar, deze.aanval werd afgeslagen. Later Vielen zij opnieuw aan vanuit Brouay en wisten toen de Duit sche linies binnen te dringen, maar moesten tenslotte na een Duitschen tegenaanval weer terugtrekken. Ten Noordoosten van Caumont herover den de Duitschers belangrijke heuvelstellin- gen en maakten honderden gevangenen. De Noordoostelijke toegangen van de stad zijn stevig in Duitsche handen en de Noordelijke wegen er heen liggen onder Duitsch artillerie vuur. Dit bestreek ook een Britsch vliegveld ten Noordwesten van Caen. Ontschepingen aan Ome gestaakt. Tusschen Orne en Dives leidden Duitsche acties tot een volkomen zuivering van den Westelijken Dives-oever en tot een verdere afsnoering van het Britsehe bruggenhoofd op den Oostelijken oever der Ornemonding. Ais gevolg van het aanhoudende geconcentreerde vuur der Duitsche kustbatterijen zijn Zater dag-de ontschepingen der geallieerden aan de Omemonding gestaakt. De landing op Elba. Zooals uit de legerberiehten reeds blijkt, hebben landingen plaats gevonden op. het Italiaansche eiland Elba. Zij werden uitge voerd door Fransche hulptroepen. Aan den aanval, die met 60 landingsbooten in het Zuiden werd ingezet, ging een hevig bombar dement vooraf. De Duitschers handhaven zich nog op een verkorte linie. In Italië zelf duurt de Anglo-Amerikaan sche druk ten Zuiden van het Lago Trasimeno voort in de richting van Perugia. De stad Grossato in het Westen werd door de Duit schers ontruimd. De toestand in Finland. De Finsche legerberiehten maken gewag van buitengewoon zwaren strijd op de Ka- relische landengte. Achtereenvolgens wer den de plaatsen Seivaestoe, Uusikirkko en Kanneljaervi, Humaljoki, Kuolamajaervi en het spoorwegstation Perkjaervi prijs gege ven. De Sovjets rukken verder op naar Vii- puri. Zij verloren circa 2000 dooden ten Oosten van Kaukjaervi. Bij Valkajaervi, midden op de landengte, Rautu'en Taipale wordt gevochten. Maarschalk Mannerheim heeft met het oog op het groote sovjet-offensief een specialen dagorder aan de troepen uitgevaardigd. Bij deze militaire gebeurtenissen heeft zich nog het politieke feit gevoegd van de uitwijzing van den Finschen gezant en drie zijner mede werkers uit de Ver. Staten. Ofschoon-men te Helsinki, daarvan nog geen bevestiging ont vangen had, achtte men het niet uitgeslo ten, dat de mededeeling juist was. Het Fin sche gezantschap in de Ver. Staten zou dan evenzeer ingekrompen worden als het Ameri kaansche in Finland, dat ook nog slechts door een plaatsvervangend zaakgelastigde verte genwoordigd is. De Finsche minister-president Linkomies heeft Zondag een radiorede gehouden, waar in hij getuigde, dat het Finsche volüc onwrik baar gelooft aan de overwinning van het reeht. De Finnen strijden als een Noordsch volk voor het Noorden, voor de fundamen- teele waarden van de geheele cultuur van het avondland en voor het bestaansrecht der kleme volken. Het Finsche volk is onder de slagen steeus harder geworden, zoo zeide de premier. Het Finsche volk is tot één ge vechtsfront aaneengesmeed, waarin ieder zijn taak kent en dat door één enkele ge dachte geleid wordt: „de vrijheid van het land moet gewaarborgd worden". Kindertehuis uit de lucht bestookt- 's-GRAVENHAGE. Op 9 Juni heeft een Anglo-Amerikaansch vliegtuig in scheer- vlucht een kindervacantieoord te Ermelo met boordwapens aangevallen. Het gebouw werd daarbij beschadigd. Slechts aan een ge lukkig toeval is het te danken, dat geen kin deren het slachtoffer geworden zijn van dezen moordaanslag. In Normandië een Amerikaansche aanval in de richting van St- Lo afgeslagen. Terreinwinst der geallieerden bij St. Sauveur le Vicomte. Zware gevechten op Elba en bij Perugia. Sovjet "Russische luchtaanvallen in Noordelijk Noorwegen. HOOFDKWARTIER VAN DEN FUEHRER 18 Juni (D.N:B.) Het opperbevel van de weermacht maakt bekend; „Bijna zonder onderbreking blijft boven Londen en zijn buitenwijken het zwaarste stoorvuur liggen. Aan de Normandische kust viel de vijand ook gisteren in verscheidene sectoren met sterke infanterie- en pantserstrijdkrachten tevergeefs aan. In het gebied ten Noord oosten en Zuidwesten van Tilly sloegen onze pantsertroepen alle vijancfelijke aanvallen af. Een geringe plaatselijke penetratie werd in een onverwijlden tegenaanval opgeheven. Ten Oosten van Caumont bereikte onze aanval naar het Noorden het heuvelterrein vlak ten Zuiden van Livry. Het zwaartepunt van de gevechten lag in het gebied ten Zuid westen van Balleroy, waar Amerikaansche formaties met geconcentreerde strijdkrach ten in de richting van St. Lo ons front pro beerden te verbreken. Zij werden in een ver bitterden. wisselvalligen strijd met de zwaar ste verliezen aan dooden en gewonden afge slagen. Alleen in dezen sector had de vijand meer dan duizend dooden. Onder en indruk van zyn zware verliezen trok hij zich in vlucht op zijn uitgangsstelling terug. Op het schiereiland Cherbourg zette de vijand zijn aanvallen in het gebied van St. Sauveur-le-Vicomte voort, doch kon slechts geringe terreinwinst behalen, aterke for maties van onze luchtmacht mengden zich den geheeïen dag doeltreffend in de ge vechten te land. Geveehts- en torpedovliegers troffen gis teren voor het landingshoofd vier vijande lijke schepen met bommen en torpedo's. Er werden branden en ontploffingen waarge nomen. Bovendien werd een zware kruiser zwaar beschadigd. Ten Westen van 't schier eiland Cherbourg sloeg een Duitsch geleide- schip den aanval een vijandelijke torpedo motorboot af en. bracht daarbij 1 der vijan delijke booten tot zinken. Kustbatterijen van leger en marine plaatsten in de Seinebaai treffers op vijandelijke oorlogsschepen en transportvaartuigen. Duitsche duikbooten hebben aan den Westelijken uitgang van het Kanaal drie torpedojagers, die deel uit maakten van een vijandelijke formatie, in den grond geboord. Lichte en zware batte rijen luchtdoelgeschut van de luchtmacht hebben sinds het begin van de invasie 301 vijandelijke vliegtuigen, vijf vrachtzweefvlieg- tuigen en twintig tanks stukschoten en een vijandelijke kruiser zwaar beschadigd. De in het Noorden en Zuidoosten van eiland Elba gelande vijand werd in een tegenaanval weer in zee teruggedreven. Slechts bij Marina gelukte het den vijand,, in een klein bruggenhoofd vasten voet te krijgen. Zware gevechten zijn hier en in de streek van Capoliveri, waar de vijand gisteren opnieuw landde, nog aan den gang. Een kustbatterij van het eiland Elba beschadigde een Engelschen kruiser van de London-klasse. Het zwaartepunt van den afweerslag in midden-Italië lag weer ih het gebied ten Zuiden van Perugia. Ondanks een massaal gebruik van zijn pantserformaties kon de vijand ons front sleehts in eenige sectoren iets terugdrukken. In de Golf van Genua ontstonden verschei dene gevechten .tusschen onze escorte-vaar tuigen en vijandelijke torpedomotorbooten. Verscheidene vijandelijke booten werden daarbij zwaan beschadigd. Aan de Adriatische kust werden bij St. Giorgio twee kleine vijandelijke landings vaartuigen door artillerie-voltreffers ver nietigd. Van het Oostelijke front worden slechts plaatselijke gevechten aan de Berezina, ten Zuidoosten van Witebsk en ten Zuidoosten van Nowosjef gemeld. Sterke formaties zware Duitsche gevechtsvliegtuigen vielen in den af - geloopen nacht de stations Gomel Nowosyb- kof en Sjitsjors met goede uitwerking aan. In spoorwegemplacementen, opslagplaatsen van munitie en voorraden ontstonden groote branden en ontploffingen. Bij een aanval van bolsjewistische bommenwerpers op een Duitsch konvooi voor de kust van Noordelijk Noorwegen werden door jachtvliegers en marineboordgeschut 37 vijandelijke vliegtui gen vernietigd. Dertig andere bolsjewistische vliegtuigen werden bü een aanval op Kirke- nes door strijdkrachten der luchtverdediging- neergeschoten. In den afgeloopen nacht wierpen enkele Britsehe vliegtuigen bommen op het gebied van Berlijn en in het Rijnlandsch-Westfaal- sche gebied. Luitenant-kolonel Lent, commodore van een eskader" nachtjagers hepft in den nacli^ van 15 op 16 Juni zijn honderdsten tegen stander neergeschoten. Duitsche gevechtsvliegers vielen doelen in Zuidoost-Engeland aan". OFFICIEEL NIEUWS KEURINGEN. Het SS-Ersatzkommando deelt mede: Iedere gezonde Nederlander kan zich aanmelden, ten einde gekeurd te worden voor dc Waffen-SS, SS-Wachtbataïllon in Amersfoort, Landstorm Ne derland, Krxegsmarine en de Germaansche SS in Nederland. Personen tusschen 19. en 35 jaar, die aanrneidingspliclitig zijn voi r de tewerkstelling, kunnen zich eveneens aanmelden en worden gedurende de verbintenis van de tewerkstelling vrijgesteld. Officier in de Waffen-SS kan ieder wordën, die na tenminste één jaar diensttijd zijn ge schiktheid voor de officiersopleiding heeft bewezen. Zijn schoolopleiding is niet doorslaggevend. Beslissend voor bevordering zün: gedrag, karakter, prestatie. Tijdens de keuringen worden alle inlichtingen verstrekt met betrekking tot de verzorging van familieleden, duur der opleiding, extra levensmiddelen, etc. Eveneens verstrekken alle inlichtingen eiï gratis reisbiljetten voor de heen- en terugreis de navolgende Nebenstellen der Waffen-SS, Amsterdam, Dam 4; Alkmaar, Langestraat 56; Heerlen, Saroleastraat 25; Gronin gen, Heerenstraat 46; Enschedé, Hengeloschestraat 30 en het SS-Ersatzkommando,* Den Haag, Korte Vijverberg 5. Ook voor de gemotoriseerde compagnie bij het SS-Wachbataillon te Amersfoort welke dienst in Nederland doet, kan men zich op bovenstaande keuringen melden. 19.6.44 8—13.00 uur, Amsterdam, Dam 4; 20.6.44 8—12.00 uur, Utrecht, N.V. Huis, Oudegracht 245; 15—17.00 uur, Amersfoort, Pol. Durchgangslager, Leusderweg. BIJ ONZE VRIJWILLIGERS. Een scherpschutter krijgt aanwijzingen voor bizondere vijan delijke doelen. (SS - PK - JaroHn - O.-H.)

de Stem | 1944 | | pagina 1