Bruine teer DOWAS SEVAR Een sportieve regenjas A. WILKING (Uméa) 182-xxj-o Bergen op Zoom KORT NIEUWS: GEMENGDE BERICHTEN staande leeslampen J PROVINCIAAL NIEUWS Mededeelingen Plaatsel. Distributiediensten o! -mantel, uit 2 lakens, merk At lanta d.w.i.: vlot te modellen, keu rige pasvorm, de gelijke atwer- king. Vraagt ons Inlichtingen. voor HEEREN-, DAMES, KINDEREN. OFFICIEEL NIEUWS- <Verv. van pag 1) Rigoureuse controle op waren- uitvoer naar Duitschland Met ingang van 1 Juli. 's-GRAVENHAGE, De vervaardiging en verzending van artikelen en andere goederen buiten de grenzen, die getrokken zijn door de overheidsmaatregelen voor het bedrijfsleven, zijn verboden. Ter controleering van dit verbod zal van 1 Juli 1944 af, alle warenuitvoer naar Duitschland aan een strenge en rigoureuse con- ~'trole wórden onderworpen. Wie goederen van welken aard ook per spoor, per expediteurs, met vrachtauto's, of met sche pen naar Duitschland wil verzenden, moet tevo ren het bewijs van een speciale vergunning heb ben ^verkregen. Zonder dit bewijs moeten de spoorwegen, de expediteurs of de verschepers het aannemen van de zending weigeren. Ter verkrijging van het bewijs jnoeten wor den overgelegd: a. voor alle producten op het gebied van de voedselvoorziening en van den landbouw ofwel de origineele uitvoervergunning van het ministe- Tie voor Landbouw en.Visscherij, ofwel, indien de uitvoervergunning niet tijdig kan worden ver strekt, resp. de uitvoer in gedeeltelijke zendin gen geschiedt, een door den expediteur uit te schrijven formulier; b l. voor alle andere fabrikaten, halffabrika ten en grondstoffen (behalve kolen en cokes, welke zonder vergunning mogen worden uitge voerd) een afschrift van de ordervergunning van de Zentralauftragsstelle; b 2. voor zendingen met een goederenwaarde beneden f 500 en voor zendingen van Duitsche particulieren ter dekking van hun persoonlijke behoefte een speciale uitvoerverklaring, voor zoover niet de Zentralauftragsstelle om speciale - reden een" uitvoervergunning heeft verstrekt.. (Voor reisbagage is geen vergunning vereischt). Voor zoover de afzender zelf de formulieren invult, neemt hij de volle verantwoordelijkheid op-zich voor de juistheid en volledigheid der verstrekte gegevens. Onjuiste of onvolledige ge gevens worden zeer streng gestraft. In zwaar aan te rekenen gevallen kan, gezien de huidige situatie, in- het op arglistige wijze verkrijgen van transportmiddelen voor niet voor den oorlog van belang zijnde - goederen zelfs een daad van sabotage worden gezien. Op de geheele regeling bestaan slechts twee uitzonderingen, waarbij goederen zonder spe ciale vergunning uitgevoerd worden, nl. a) ko len en cokes, b) goederen, die tot de reisbagage behooren en als reisbagage-worden opgegeven. De nieuwe regeling is zoo eenvoudig, dat zij voor alle hierbij betrokken zijnde verkeers- inrichtingen zonder een aanzienlijke uitbreiding der werkzaamheden aan de hand der duide lijke en overzichtelijke formulieren kan worden doorgevoerd. Desondanks vindt nog een aanvul lende controle plaats door de douanebeambten. Tot dat doel moeten de bewijsstukken inzake den toegestanen uitvoer bij de verzendpapieren worden gevoegd. Deze worden bij het overschrij den van de grens door de douane in ontvapgst genomen en onder bijvoeging van eventueele noodzakelijke opmerkingen aan de betreffende instanties doorgezonden. Hier vindt een nieuw onderzoek plaats, zoodat iedere vervalsching of Plaatsvervangend hoofdredacteur, binnen- en buitenland: P. Alberta. flkwestelijk «n plaatselijk "nieuws: W. Velden. Kultureel nieuws*. E. Schul. Sport: W. v. Beek. Verantwoordelijk voor de adver tenties E. H. B. Brader, allen te Breda. ook slechts een poging tot ontduiking onmid dellijk kan worden vastgesteld en eventueel kan "worden bestraft. Het goederentransport zelf on dergaat hierdoor geen vertraging. Goederen door de verkeersinrichtingen aangenomen, wor den in ieder gev^l vervoerd. De formulieren voor den uitvoer van goederen,' vallende odder het ressort van de instanties voor den landbouw en de voedselvoorziening, wor den op de reeds gebruikelijke wijze door'de Ne- derlandsche marktorganisaties uitgegeven. De formulieren voor alle overige goederen kunnen bij alle spoorwegstations, bij alle ex pediteurs en bij de drukkerij Elco in Amster dam als in den handel zijnd drukwerk worden verkregen. Alle instanties en ondernemingen, welke be trokken zijn bij den warenuitvoer naar Duitschland, wordt dringend ^aangeraden zich tijdig in te stellen op de hierboven uiteenge zette wijziging en zich eenige dagen vóór 1 Juli a.s. in het bezit te stellen van de noodzakelijke vergunningen en van de hiertoe vereischte for mulieren. Post voor vrijwilligers. Het SS-Ersatzkommando NiederlancPe in Den Haag maakt in verband met het zenden van post aan vrijwilligers, die dienen bij de ver schillende eenheden der Waffen-SS, of die in lazaretten, GCnesungsheime, enz. liggen, het volgende bekénd: Alle brieven, tijdschriften en pakjes moeten in het vervolg geadresseerd zijn als volgt: An das SS-Hauptamt, D II/2/< Deutsche Dienstpost Maastricht Zur Weiterleitung an: (naam): (Vêldpostnr. of adres): Daardoor zal de verzending1 van de veldpost in het vervolg minder vertraging ondervinden. Brieven, tijdschriften en pakjes moeten duide lijk van naam en adres voorzien zijn en opk het adres "van den afzender moet er duidelijk op vermeld zijn. Het verdient aanbeveling in de pakjes ook een adres bij te voegen en deze ste vig te verpakken. Tot 20 gram is alles vrij van porti. Pakjes boven de 20 gram moeten va*j Zu- lassungsmarken voorzien zijn als deze naar veld postnummers gezonden worden en mogen niet zwaarder zijiï dan 100 gr^m. Zwaardere pakjes ook met 2 Zulassungsmarken zijn niet toegestaan. Pakjes aan gewone adressen, dus niet aan veldpostnummers, mogen tot 2000 gram zwaar zijn. en moeten voorzien zijn van een 40 cents postzegel. Luchtveldpostbrieven moeten van 2 luchtpost zegels voorzien -zijn en op den brief moet ver meld zijn: Luchtveldpost. Luchtveldpostzegels en toelatingszegels worden door de vrijwilligers aan hun familieleden gezonden. Kranten- en tijdschriftenzendingen aan veld postnummers met een gewicht van meer dan 100 gram zijn alleen toegestaan, indien deze direct van den uitgever verzonden worden. Het is in het belang der familieleden zelf, dat aan de voorschriften nauwkeurig de hand ge- .höuden wordt want dan heeft men-meer zeker heid, dat de post geen vertraging onderVindt en op de plaats van bestemming aankomt. In het vervolg moeten dus brieven, tijdschriften en pakjes voor de vrijwilligers niet meer naar het SS-Ersatzkommando Niederlande in Den Haag gezonden worden. De veldpost voor de vrijwilligers wordt door de Nederlandsche post aangenomen en in plaat sen waar kantoren van de Duitsche Dienstpos't gevestigd zijn, kan men de veldpost daar be zorgen. Ook kan men J?ij de Duitsche Dienst post geld verzenden Op veldpostwissfels voor' de vrijwilligers bij alle eenheden der weermacht en Waffen-SS. De eerste kleurlingentroepen aan het invasie- fropt zijn door de Duitschers bij Airel ten Zui den van Isigny, gevangen genomen met hun be velhebber. Zij waren afkomstig uit de Zuide lijke Staten van Noord-Amerika. (DNB). 18 Italiaansche couranten zqn verboden door het geallieerd opperbevel in Italië, waaronder de „Popoio di Roma",, de „Messaggero" en de „Giornale d'Italia". In Rome verscheen een nieuw blad onder den naam „corriere di Ro ma". (DNB). Van de 8.5 millioen ton goederen, welke de Ver. Staten aap de Sovjet-Unie leverden, is 900,000 ton volgens het Sovjetcommissariaat van Buitenlandschen Handel, nooit opi zijn be stemming aangekomen. (GJD). Een nationalistische party is in de Ver. Staten opgericht onder Robert Reynolds. (DNB). 9734 Italiaansche officieren .zijn onder Badoglio uit hun functies ontzet en voor militaire recht banken gedaagd, omdat zij weigerden an de ca pitulatie tegen de Duitschers te vechten en hun wapens bij de geallieerden in te leveren! (CD). De leden van de Fransche „maquis" zijn francs tireur en zullen als zoodanig behandeld wor den, zoo verklaarde men Vrijdag in de Wilhelm- strassé. De troepen van De Gaulle in Norman- dië zullen daarentegen bij gevangenneming als krijgsgevangenen behandeld worden: (ANP). Admiraal Sir Henry Moore is in de plaats van Sir Bruce Fraser benoemd tot chef van de Brit- sche Noordzeevloot. (NRC). Commandant Ftitz Witt van de SS-pantser- divisie „Hitlerjugend" is aan het invasiefront gesneuveld. (DNB). De f 60.000 van de Ned. Staatsloterij viel op No. 6681, de f 40.000 op nr. 17325. Te Werkhoven is een drieling geboren bij het echtpaar van Echteld-de Bie. Het zijn drie ge zonde jongens. Optreden tegen bloemenhandel. De prijebeheereching greep in. DEVENTER. De prijsbeheersching is H. Donderdag In samenwerking met die gemeen telijke politiekorpsen in actie geweest tegen het euvel van de prijsovertreddngen in den bloemenhandel. Over het geheele land ia in de grootere steden gecontroleerd en In enkele uren zijn rond 220 bloemenhandelaren en venters ge verbaliseerd. Het opmaken dezer verbalen, dat zoowel bij het vragen van te hooge prij zen als wegens het ontbreken van de ver plichte prijsaanduiding geschiedde, ging in bijna alle gevallen gepaard met inbeslagne ming van de voorradige snijbloemen. Deze werden daarna op markten en pleinen vaak onder zeer groote belangstelling van het pu bliek. tegen lagere dlan de maximumprijzen verkocht. Dat deze controle-actie geenszins overbodig was, moge ten overvloede nog blijken uit en kele prijzen welke men durfde te vragen. In Brabant vroeg een handelaar voor 10 violie ren en 9 anjers 10 gulden. Het mocht slechts 4.40 zijn. Tegen normalen prijs ingekochte gladiolen, dde voor 85 cent verkocht mochten wordlen moesten 1,50 kosten Bii bloemen, waarvan de prijs bepaald wordt door de leng te van den steel, wordt.de tweede kwaliteit, met den korten steel dus, in zeer vele geval len tegen den in het algemeen aanmerkelijk hoogeren prijs van de langstellgen aangebo den. Ook bij potplanten, zooals hortensia's en azalea's heeft men herhaaldelijk te hooge prijzen moeten constateeren. Een juiste prijsaanduiding is gebleken ook nóg geen garantie te zijn voor het berekenen van den geoorloofden priis: voor den prijs van het prijskaartje is niets te koop er moet meer geld op de toonbank komen. De gehouden controle heeft allerlei aan- knoopingspunten opgeleverd voor verdere onderzoekingen bij de leveranciers van de ge verbaliseerde kleinhandelaren. Echter zal in de komende weken ook de actie tegen den kleinhandel met kracht worden voortgezet. Bruidegóm-in-spé haalde de brandkast leeg. Twee jaren geleden werd in den laten namiddag uit de brandkast van het toenma lige kantoor der prljsbeheersching aan het Emmapark te Den Haag f 59.000 aan bank papier uit de brandkast gestolen. Bij onderzoek bleek, dat de verloofde van een 18-jarige werkster deze daad had ver richt en dat het meisje hem daartoe in het gebouw had binnengelaten op een tijdstip, dat niemand meer daarin aanwgzig was. Het verloofde paar wilde zich namelijk met spoed in het huwelijksbootje begeven, omdat het meisje een baby verwachtte en daarvoor was geld noodig, waarover de jongelui niet beschikten. Het tweetal had hierover zijn nood geklaagd bij een bevriend echtpaar, waarvan de vrouwelijke helft eveneens als werkster bij het prijsbeheerschingskantoor haar bezigheden had. Toen werd het plan beraamd om de brandkast op het kantoor leeg te halen, waar, zoo veronderstelde men, juist genoeg In, zou zitten voor de kosten van den huwelijksuitzet. Zoo werd de verloofde in het gebouw binnengesmokkeld en urenlang in een kast verborgen gehouden, totdat de duis ternis inviel. Het gestolene nam hij maar even mee naar hét bevriende echtpaar, dat op zijn beurt overleg pleegde met een broer en een schoonzuster. Zij kregen allemaal een flinke portie (toedragen van zeven en negen mille) en enkele andere familieleden werden met een paar honderd gulden zwijggeld zoet gehouden. Natuurlpk lekte de heele zaak uit. De inmiddels gehuwde gelegenheidsinbre ker werd destijds door de Haagsche recht bank tot 15 mnd. gevangenisstraf veroordeeld. Ook het bewuste bevriende echtpaar vloog achter de tralies. Thans behandelde de recht bank te Den Haag de zaken tegen de andere vier verdachten. Een. zaak/ werd aangehou-^ den. In de andere gevallen werden gevan genisstraffen van 4 tot 6 mnd. geëischt mét toepassing van de gratlgclalisule. IJdele spreeuwen in Denemarken. Men heeft de spreeuwen in verschillende streken van Denemarken, hoewel geheel onbewust, een groot plezier gedaan. Bezitters van tui nen hingen om de vogels van de juist be plante bedden met erwten af te houden, reepjes staniol er boven op. Wie" èchtempbe- schrijft hun, verrassing,- toen men daar de vrouwtjes spreeuwen, vaak na een zeer over- vloedigen maaltijd, midden in de bedden zag zitten en zich in het heldere staniol zag spiegelen. Er wordt vermeld, dat ze ziel. aan de hand van deze spiegels volgens alle rege- len-.der seftoonheidsverzorging voor spreeu wen, de veeien gladgestreken en zich genoetst hadden en heelemaal een doen en laten voor hun „spiegels" aan den dag gelegd hadden, zooals het eigenlijk anders alleen maar bij menschen gewoonte is. Minder olie-lampen in de Sint Pieterskerk. De toenemende olie-schaarschte dwingt ook het Vaticaan tot bezuinigingsmaatrege len. Zoo moesten in de Sint Pieterskerk te Rome de meeste olielampen door eleetrische vervangen worden. Van de 100 olielampen van het hoofdaltaar zullen er voortaan nog slechts 24 branden. Zoo juist binnengekomen een keurige sorteering Gentschestraat 24 126-0 HULST HOOGSTE 9MEUTDD INSTITUUT FERMONT - TERNEUZEN I BLOKKEN 20. DISTRIBUTIEDIENST MIDDELBURG. Uitreiking bonkaarten Voedingsmiddelen 8e Periode en toeslagkaarten aardappelen L 408 De Distributiedienst te Middelburg maakt be kend, dat de uitreiking van bovenstaande be scheiden zal geschieden in het tijdvak van 19 Juni tot/ en met 5 Juli 1944. Dfe uitreiking geschiedt volgens beginletter ge slachtsnaam van het Hoofd van het gezin en is als volgt geregeld: Maandag 19 Juni 1944: A, C. Dinsdag 20 Juni 1944:' B. Woensdag 21 Juni 1944: D, E, F. Donderdag 22 Juni 1944: G. Vrijdag 23 Juni 1944: H. Zaterdag 24 Juni 1944: I, J, Maandag 26 Juni 1944: K. Dinsdag 27 Juni 1944: L. Woensdag 28 Juni 1944: M. Donderdag 29 Juni 1944: O, R Vrijdag 30 Juni 1944: Q, R. Zaterdag 1 Juli 1944: N. Maandag 3 Juli 1944: S. Dinsdag 4 Juli 1944: T, U, V. Woensdag 5 Juli 1944: W, X, Y, Z. Men raadplege ook den op het inlegvel vermel den datum. Voor het verkrijgen van een toeslagkaart L 408 moet de thans geldige toeslagkaart L 405 waar aan bevestigd bon „R 05" worden overgelegd. De aandacht word er op geyestigd, dat zoowel de oude als de nieuwe stamkaart met het nieu we inlegvel moet worden overgelegd, terwijl slechts personen die in het Bevolkinsregister van Middelburg zijn ingeschreven en in het be zit zijn van de door mijn-dienst uitgegeven 2de Distributiestamkaart, kunnen worden geholpen. 181-o Beëedigd. Ter buitengewone openbare terechtzitting der Arrondissements-Reehtbank te Middel burg is beëedigd! als Ambtenaar van. den Burgerlijken stand der gemeente Nisse de heer G. J. Slabbekooi-fi, ambtenaar ter secre tarie, wonende te Kloetinge. Zij die slaagden. »Voor het op 15 Juni te Middelburg gehou den examen Alg. Handelskennis (Midden standsdiploma! slaagden:'de dames: C. J. Janse te Souburg,.A. de Jong en E. Loes- berg .te Middelburg. A. Koppejan en A. M. Korstanje ró Goes en P. Lavooy te Hans- weert en de heeren: J. A. Ingelse, C. de Ja ger en J. M. Leijs te Goes; J. Janse. L-. van Keulen. J. Kip, W. Kuijs en C. Louwerse te Middelburg. M. Karman te-Coliinsplaat F. J. Keim, te Souburg. C. de Klerk en F v. dj. Leeuw, te Vlissingen. J. de Kok, Krabben- dijke, A. Kole te Yerseke A. de Kraker te Schoondiike; L. van Kruiningen te Kruinin- gen. N. de Kunder Borssele, A. Kuzee en L. Lavooy Hansweèrt. F. Kosters-Goes. Afgewe zen 6 candidaten. De examens duren voort. Voor het eindexamen R. K Handelsschool 4 j. c. te Huist slaagden: G. Blommaert uit Clinge (met lof): Mei. M. C. L. Maes uit Hulst; E. F. de Nijs uit Kloosterzande; Th. G. Sajneel uit Kloosterzande: H. J. A.-Schau waert uit Hulst: M. Willaert uit Clinge. F. P. Wullaert uit Clinge, Het examen wordt, met twee candidaten voortgezet. Voor den knipcursus ENSAID te Graauw Mevr. G. de Koster van Gassen, mei. B. Heijens, mej. L. Verbist, mej. E, Valieman. Agnes de Smit E. Weemaes, Mat, van Troost, Maria de Caluwé, Martiha Daalmans. FEUILLEION Indertijd, aan Kaap Corross j Avonturenroman van Wcmci förg Lüddecker 42) „Ik kan het me niet indenken, onder de veel geroemde_ palmen te wandelenJa, wie had het gedacht, dat ik nog eens naar Afrika zou varenZij zweeg plotseling en keerde zich om om weg te gaan. „Ik ge loof, dat juffrouw Matson de kust nog heele maal niet opgemerkt heeft!" riep zij over haar schouder. „Zij zit zeker weer In de ka juit Kimbundodialect te leeren!" Bij zonsondergang nam de „Waguma" den zwarten loods aan boord, die hét schip -door het .eilandengebied sturen zou, dat rijk was aan riffen. Uitgedost met een tropen helm, een wlt-flanellen broek en een rijk met gouden tressen versierde jas, die een admi raal In de Levant waardig geweest zou zijn, klom hii aan boord en stapte barrevoets en met trotseh opgeheven hoofd naai' de brug. Karla Johannsen was de eenige van de lie den op de „Waguma", die notitie van hem nam. De anderen Lieve hemel, een nik ker, zooals er honderdduizenden waren! Men zou ze wel gauw naar den duivel wenschen, als in Freetown de zestig of zeyentig zwarte laders en sjouwerslui aan boord kwamen, voor wier vlugge vingers niets veilig was! Met juffrouw Karla was het iets anders. Zij voer voor de eerste maal naar dB West kust en vond dezen bruinzwarten zoon van 'n negermoeder nog bijzonder interessant. Ja, zij toomde zich zelfs eenigszins ontgoocheld, dat niemand veel drukte om den zwarten loods maakte, die nu, terwijl hij den mili tairen groet bracht, den matroos Willi aan 't roer afloste. En daar zij toch behoefte had aan een deelgenoot om dien de opwindende gebeurte nis met dezen eersten neger kenbaar te ma ken, wendde zij zich tot den handelsagent. Iglhuff, die, tegen den buitenwand van de barkas geleund, in een beduimeld boek las. Hét was de allereerste maal, dat zij alleen was met den Zwitser. „Is die eventjes zwart!" zei ze en ergerde zich hetzelfde oogenblik al weer, omdat haar niets verstandiger inge vallen was. Dat was al te omioozel. Natuur lijk was de loods zwart, daar hij immers een neger was! Iglhuff keek óp van zijn boek en deed ver schrikt. „Wie is er zwart meent U?" stotter-, de hij. Nu Kreeg Karla een kleur. Wat een onzin nig gesprek! „O, die neger. Het is namelijk mijn eerste neger ik bedoel: de eerste, die ik van mijn leven zie. Komiek hé? Dat komt omdat ik uit een kleine stad stam. Daar zijn natuurlijk geen negers. Er woont slechts een Bulgaar. En dan zijn er eens Indianen met een circus door getrokken; maar die stam den allemaal uit baksen". De „zigzag" Iglhuff duwde zijn boek in zijn zak en stak den brand in een lange, dunne cigarillos. Hij scheen zich op een lan ger onderhoud te willen instellen; want hij ging op den ijzeren rónd van het iadeluik zitten en noodigde het meisjfe met een stom me, hoekige beweging uit hetzelfde te doen. De .Waguma", die om den loods aan boord te nemen even gestopt had, ploegde nu weer voort door het melkgroene water. Zij maak te een kleine zwenking naar bakboord en dan weer een naar stuurboord. Men kon dat merken aan de lange streep schuim, welke zij bij het hek achter zich liet. Het gewirwar van de eilanden en eilandjes werd allengs dichter én dichter; vaak schenen de oevers zoo dichtbij, dat zij voor het grijpen waren. Karla Johannsen had haar knie dicht opge trokken tegen haar borst en hurkte vol ver wachting naast den Zwitser, die nog steeds onrustig heen en weer schoof, naar hét scheen om een gemakkelijker zitplaats te zoeken. Paul Johannsen en Hanne Mechelt slenter den op eenigen afstand voorbij en klommen 'den ijzeren trap op naar het cabinedek. De zigzag keek hen peinzend na. „Zou U zich kunnen voorstellen, juffrouw Johann sen", vroeg hij. langzaam, „dat U een man huwt, die een misdaad begaan heeft of, laten we zeggen, in wiens leven er een zeer donkere plek is, die nog niet is uitgewischt?" Het meisje antwoordde niét aanstonds. Want ofschoon zij nu al aan verrassingen ge woon was, moest zij zich toch eerst van den schrik herstellen, welken de zigzag haar met deze zonderlinge toespeling had ingeboezemd. Wat, drommels, wist die nu weer van de duis tere histories van den matroos Mechelt? Was hij soms van de geheime politie? Mijn God, dat zou toch verschrikkelijk zijn! Dan zou Hanne zich in direct gevaar bevinden! Zij keerde zich voorzichtig terzijde en, ter wijl zij oogenschijnHjk, opmerkzaam een eilandje -nablikte, dat aan stuurboord langs de „Waguma" voorbijgleed, zeide ze; „Hoe komt ,U tot deze merkwaardige vraag, mijn heer Iglhuff? Er zal toch wel niemand onder ons zijn, die relaties heeft met misdadigers. Ik tenminste heb van mijn leven nog geen echten gezien. Ik zou bijna gelooven, dat die slechts in romans bestaan". (Wordt vervolgd).

de Stem | 1944 | | pagina 2