Dagblad van Noordbrabcmt VERGELDINGSWAPEN IN DEN STRIJD GEBRACHT. Zeeuwsche Editie Reuzenbommen als vliegfuigen zonder bemanning. Luchtaanval op Boulogne. - Sluizen en verde- digingsinstallaties bij Caen opgeblazen. Quinéville dóór de Duiischers ontruimd. Ons overzicht. Engeland met nieuw projectiel bestookt. N EDE RLANDSCHE VOLKS DIENST OFFICIEEL NIEUWS y NEERLANDXA-PBRJS 84e JAARGANG B ZATERDAG 17 J'UNI 1944. No. 18016 1 BLAD Abonnementen fttancniand bil vooruttfealaflng per kwartaal 2 73. franco p«r post J «I, per week «uitfluitend bij niet-postbestelltbg) 21 cent- Losse i.urqmera 0 cent. Bewijsnum mers 6 ceni. Bijkantoren :e: Roosendaal, lelefoon 2480. Bergen op Zoom, «telefoon 581} Waalwijk, telefoon 2»; Goe». telefoon 22JIB; Hulst, telefoon to:. Verschijnt etken weikda*. v Adv. geheele opfagr l-M mm., kolom 4? inn., 2.00 elke mm. meer 20 c adv vart plaatset. aard uit N.-Br. ultsl. Br. ed. resp. f 1.70 en 17 et., ld. Zeeuwsche ea. lesp 80 c. en 8 c Red zie tarief Inzend op adv„ welke de uitgevers te hunner beoordeeling niet verlangen aC te geven, worden noch teruggegeven, noch aar» de in/endeis van adv. uitgeleverd De vergelding is begonnen, zoo meldt de A.N.P.-eorrespondent wit Berlijn. De Brit- sclie minister voor luchtvaart Herbert Morisson, deelde in het Lagerhuis mede,, dat de Duitschers van een nieuw wapen gebruik maken. In den naeht van Don derdag op Vrijdag zijn verschillende pun ten in Zuidoost-Engeland en het stadsge bied van Londen aangevallen door vlieg- tuigen, welk egeenbemanning hebben, eensoortreuz en bom men. die volgens de eerste zeer terug houdende berichten uit Engelsche bron, schade veroorzaakt hebben. Morrison noemde den aanval „vrij ernstig", maar weigerde nadere bijzonderheden mede te deeleu. In politieke kringen te Berlijn noemde men deze verklaring-van Morrison voor wie tusschenv die regels kan lezen en Britsche methoden en toestanden kent, „dramatisch". Voor het overige hult men zich ook in Duitsche kringen in een vrijwel hermetisch stilzwijgen omtrent karakter en effect van het nieuwe Duitsche wapen. Militairen te Berlijn Heten alleen uit, dat dit anti-invasie wapen een operatief instrument is met uiterst groot effect, dat btj die verdere ont wikkeling van de invasie een rol van betee- kenis zal gaan spelen. Zij gaven verder slechts te kennen, dat geenerlei technische bijzonderheden over het vergeldingswapen. zullen worden verstrekt. Op de -persconferentie te Berlijn voor bui- tenlandsche journalisten werden de meeste terzake gestelde vragen dan ook niet be antwoord. Sbabsleiter Huemuth Suendermann sprak van een absoluut nieuw wapen en be vestigde verder slechts de boven weergegeven opmerkingen uit miHtairen kring. Alleen herinnerde hij nog aan de waarschuwingen van Adolf Hitler aan de Anglo-Amerikanen voor een vergelding van hun bommenoorlog tegen de Duitsche burgerbevolking, waaraan Zij echter niet hebben willen goloovan. Het wapen moet volgens C.D. zoo verras send toeslaan, dat geen alarm kan worden gegeven, en zou daarom funest zijn voor het moreel der bevolking„Toch zouden reeds En gelsche .tegenmaatregelen zijn ingeleid, maar men verwacht geen revanche-toepassing van het nieuwe wapen tegen Duitsohland wegens zijn beperkten actieradius. Voor de binnenlandsche veUigheid is Vrij dag de volgende raad aan het Engelsche pu bliek gegeven: „Zoodra de motor van een vliegtuig zon der bestuurder stil gaat staan, kan dat be- teekenen, dat spoedig daarop de explosie* volgt, wellicht binnen 5 tot 15 seconden. Een ieder moet voor de uitwerking dier optplof- fing de stevigste bescherming diie beschik baar is, zoeken, ook degenen, die zich in huis bevinden". ..Hek is iets angstwekkends", aldus een Reuteroericht „de nadering van het Duitsche vUegtuig zonder bestuurder dat als een vuur- pell door de lucht sehiet. De vliegtuigen heb ben een zekeren rhythmisehen tóón, dien men men een zacht kloppen zou kunnen noe men. Bij nacht hebben zij een duidelijk' geel schijnsel achter, zich en in het schijnsel c.er zoeküchten ziet men. dat er een dikke rook pluim uit komt. In 'den nacht van .Donder dag op Vrijdag en. in de vroege uren van Vrijdag waren zij, met onderbrekingen, vele uren lang boven Zuid-En geland". Aan het invasie-front, Montgomery heeft, blijkens een A.N.P.-be- richt uit Berlijn, in een rede verklaard te vreden te zfjn over het begin der invasie, doch nog groote moeilijkheden te verwach ten. De gevechten aan het invasiefront 'illu- streeren deze moeilijkheden. Nog steeds spe len zij zich af aan de grens van de reik wijdte van het scheepsgeschut binnen de zoo genaamde „roode linie" in het bruggenhoofd. Daarnaast doen zich daarbuiten nog enkele afzonderlijke acties voor, die overigens met den strijd in" het landingshoofd wel indirect verband zullen houden. Donderdagavond tegen half elf onder namen de geallieerden een '/.waren lucht aanval op stad en haven van Boulogne. Voor de Orne-monding en tussahen Dives en de Seinemondïng naderden zy met groote schepen, waartegen de Duitsche kustbatte- rijen zich weerden. De hevigheid van deze gevechten bUjkt oa, uit de massale concen traties der gealüeerden, die b.v. met een slagschip, twee kruisers en een torpedojager een geconcentreerd vuur op één enkele bat terij openden. In weerwil van deze beschie ting leed de batterij geen schade of verhezen waarmee wel een bewijs geleverd is voor de sterkte van dp verdedigingsinstallaties van den Atlantikwall. Omtrent het front bij Caen meldde Inter- inf dat eén onmiddellijke bedreiging van de Westelijke flank der Duitsche verdediging hier was opgeheven. De Duitschers heroverden ten Oosten van de Ome en hij Tilly belangrijke terreinsectoren. Duitsch? pioniers hebben volgens het D.N.B. thans de sluizen en verdedigings installaties van Caqn opgeblazen, wat o.a. tengevolge heeft, dat de kleine visschers- haven Ouistreham, welke uit een stuwmeer lahgs een kanaal gevoed werd, alleen nog maar bü vloed water heeft. Tot St..JjO wasmDonderdagochtend een penetratiewig Jot op* enkele kilometers gena derd. In den namiddag herstelden de Duit schers evenwel de oude verdedigingslinie aan de Ellebeek. Vooral bü St. André leden de Amerikanen zware verliezen.. Ten Zuiden van de Viremonding is een Amerikaansch bruggenhoofd over de rivier door ingrijpen van Duitsche grenadiers op geheven. Vrijdagmiddag zijn Duitsche troe pen tusschen St. Lo en Caen op verscheidene plaatsen tot den aanval overgegaan. In het gebied van Carentan en St. Mère Eglise wordt zeer hevig gevochten. Een groot opgezette doorbraakactie der Amerikanen van Carentan naar Périères werd afgeslagen. Ten'Westen van St. Mère Eglise moesten de Duitschers echter twee plaatsen prijs geven. De voornaamste gevechtslinie lóópt hier on geveer zes kilometer ten Westen van St. Mère Eglise. Noordelijk daarvan werd tijdens har den afweerstrijd Quinéville ontruimd en de Duitsche afwver verplaatst achter de beek Sinope. In Montebourg werden weer felle straatgevechten geleverd. Het Noordelijk deel van de plaats is nog in Duitsche handen. Een nieuwe actie is door Eisenhouwer be gonnen in Bretagne, zoo verneeemt de N.R. Crt. van S.P.T. Daar zijn parachutisten agenten uitgeworpen, die sabotagedaden ach ter den rug der Duitsche troepen moesten bevorderen. Vooral anti-Engelsche Franschen moesten het ontgelden. Duitsche jachtcom- mando's hebben het grootste deel der agen ten reeds gevangen genomen. De strijd in Finland. Terwijl van het front in Italië niet veel nieuws valt te vermelden, komen uit Finland meer bijzonderheden los over het daar inge zette Sovjetoffensief. Het blijkt, dat dit is ingezet met de verovering van de stad Ra- jajoki aan de Finsche Golf. Stoottroeponder nemingen ontwikkelden zich allengs tot ge vechten van divisies. Omdat de Finnen aan vankelijk verrast werden en geen gevechts- klare reserves achter hun voorste stellingen hadden staan, volgde volgens C.D. een snelle Sovj et-Russische opmarsch over een 20 tot 25 km. Een Sovjetcolonne marcheert langs den oever van de Finsche Golf naar het mon- dingsgebied van de Vammelsuuono, waar achter de Finnen zich ook in den oorlog van 1940-41 terugtrokken en waar de zoogenaam de Mannerheimliniebegint. Een tweede co lonne rukt landinwaarts en werd door de Finnen bij Kivinebb 80'km. ten Zuiden van de voor-oorlogsche Finsch-Sovjet-Russisehe grens voorloopig tot staan gebracht. In Fin land wordt de toestand overigens ernstig ge acht en er vindt een ware volksverhuizing plaats van dienstplichtigen in de richting van het front. Het Finsche weermachtbericht meldt nog, dat de strijd voortgaat tegen de Sovjettroe pen, die naar Uusikirkko optrokken. Bij Sii- ranmaeki verloren de Sovjet-Russen de laat ste drie dagen minstens 5000 gesneuvelden, 20 vliegtuigen werden neergeschoten bij een nieuwen Sovjetaanval op Viipuri. Kioesjoe gebombardeerd. Japansche berichten maken gewag van merkwaardige luchtacties der geallieerden. Ongeveer 20 vliegtuigen hebben het Noorden van Kioesjoe, het Zuidelijke" eiland van het Japansche moederland aangevallen. De Ja panners schoten er 7 van neer. De vliegtuigen waren opgestegen te Sian in Ohiina. Dit was de eerste aanval rechtstreeks op Japan na ruim 2 jaar. Er werd weinig sohiade aange richt, Het Japansche hoofdkwartier maakt verder melding van luchtaanvallen op Ogasawara. de Bonin-eilanden, waarbij 17 toestellen wer den neergeschoten. Ook hier was de schade gering. Van de Marianen wordt nog vernomen, dat het Japansche garnizoen van Saipan nog steeds in hevige gevechten gewikkeld is met de daar gelande geallieerden, dde ongeveer een divisie sterk zijn. Op het eiland Tinian zijn tot nu toe geen troepen aan land ge bracht. Duitschers drijven wig in Oostelijk Ornefront. Geallieer den teruggeworpen ten Westen van Caiunont en ten Zui den van CarentanGeringe terreinwinst der geallieerden bij (Ste. Mère Eglise. Gevechten in Italië bij Orvieto. HOOFDKWARTIER VAN DEN FUEHRER 16 Juni (D.N.B.) Het opperbevel van die weermacht maakt bekend „Zuid-Engeland en het stedelijk gebied van Londen zijn in den afgeloopen nacht en hedenochtend bestookt met een nieuw soort projectiel van het zwaarste kaliber. De afgeloopen dag heeft in Normandie in het teeken gestaan van succesvolle tegenaanvallen van onze troepen. Pantser- formaties hebben ten Oosten van de Orne een wig gedreven in het vijandelijke brug genhoofd. Ten Westen van Caumont en ten Zuidoosten en Zuidwesten van Caren tan hebben onze divisies den vijand terug geworpen en haar stellingen verstevigd. De vijandelijke verliezen waren vooral bij de gevechten in het gebied van Carentan zwaar. Ook in het gebied ten Westen en Noorden van Ste.-Mère-Eglise duurden felle gevechten voort. De vijand kon daar slechts geringe terreinwinst behalen. De bestrijding der vijandelijke ontsche pingen voor het landingshoofd is ook in den afgeloopen naoht door ons luchtwapen met succes voortgezet. Het plaatste bomtreffers op scheepsconcentraties en ontschepingen. De in de gevechtsruimte van het invasie front ingebrachte bataljons van de vrijwil- ligersformaties uit het Oosten hebben zich bij de zware gevechten voortreffelijk ge weerd en dapper gestreden. Formaties patrouillebooten en mijnen vegers hebben zich by de bestrijding van de invasie vloot in talrijke harde gevechten op zee en in de lucht evenals bij het opruimen van vijandelijke mynversperringen, onder moeilijke omstandigheden uitgevoerd, en bij het leggen van mijnen'' op vijandelijke scheepvaartwegen bijzonder onderscheiden. Bij een aanval van Britsche bommenwer pers en torpedovliegtuigen op een Duitsch konvooi voor Borkum zijn tien vijandelijke Vliegtuigen door beveiligingsvaartuigen en boordafweergeschut neergeschoten. Een eigen vaartuig ging verloren. Voor de Nederlandsche kust hebben pa trouillebooten een groote Britsche torpedo motorboot in den grond geboord en een tweede zwaar beschadigd. In midden-Italië heeftde vijand zijn aan vallen met massale infanterie- en tank strijdkrachten. vooral in het gebied ten Noorden en Noordoosten van Orvieto, den geheelen dag voortgezet. De gevechten du ren in twee penetratieplekKen nog voort. Vijandelijke vliegtuigen hebben op 15 Juni toot de West-Italiaansche kust opnieuw het Duitsche lazaretschip „Erlangen" aange vallen en het in brand geworpen. Aan het Oostelijke front hebben zich ook gisteren geen gevechtshandelingen van be lang voorgedaan. In het hooge Noorden zijn in den sector van Kandalaksja opnieuw aan vallen van de bolsjewieken met veel verlie zen voor den vijand mislukt. In de Finsche Golf hebben beveiligingsvaartuigen der ma rine een vruchteloos aanvallende Sovjet- Russische motortorpedoboot beschadigd. Be wakingsvaartuigen hebben boven de baai van Narwa 5 vijandelijke vliegtuigen neergescho ten: Voor het Visschersschiereiland hebben Sovjet-Russische bommenwerpers en torpe- domotorbooten zonder succes een Duitsch konvooi aangevallen. Ook vijandelijke kust- baitteryen hgbben in het gevecht ingegrepen. Daarbij werd een vijandelijke torpedomotor boot zwaar beschadigd. Tien vijandelijke vliegtuigen werden door onze jagers ver nietigd. Een vrij zwakke formatie Amerikaansche bommenwerpers is gisteren naar Noord- west-Duitschlandi gevlogen en heeft hier en daar bommen geworpen in het gebied van Hannover. Aanvallen van afzonderlijke Brit sche vliegtuigen waren vannacht gericht op het Rijnlandsch-Westfaalsche gebied. Duit sche toestellen vielen weer doelen in Zuid oost-Engeland aan. DE HONDENBRIGADE ALS EEREWACHT. De inspecteur van de hondenbrigade der Rotterdamsche politie, luit. Clazon, trad in het huwelijk. Ook de viervoeters brachten hun chef op dezen bladen dag hulde. (foto CNF-Hofl - Affiche van den Ned. Volksdienst voor de actie „Moeder met vacantie". (Foto C.N.F.). Buitengebruikstelling telefoon. Om twijfel op te heffen wordt er nadrukkelijk op gewezen, dat, bij de geleidelijk door te voe ren buitengebruikstelling van alie telefoonaan sluitingen, die niet beslist noodzakelijk zijn voor de oorlogvoering of het volksbestaan^ o.a. uit gezonderd zijn de volgende voor de instandhou ding van het economische leven in Nederland noodzakelijke aansluitingen, t.w.: die der bedrij ven van belang voor de oorlogvoering; der groo- tere fabrieken en andere ondernemingen; de huis aansluitingen van leidinggevende directeuren en eventueel van verantwoordelijke bedrijfsleiders dezer bedrijven, enz., voor zoover deze aanslui tingen onmisbaar voor de instandhouding van het bedrijf zijn. Deze richtlijnen gelden zoowel voor de in dustrie, den handel, het handwerk, het verkeers- en vervoerswezen, de voedselvoorziening en den landbouw, als voor de overige onderdeelen van het economische leven. Bij de beoordeeling, wel ke aabslutingen uitgezonderd kunnen worden, wordt een strenge maatstaf aangelegd. Wijziging treindienstregeling De Nederlandsche Spoorwegen deelen mede, dit op de stoorr.treinbar.nvakken in de provin cies Utrecht, Gelderland, Overijssel, Drent.e, Gro ningen en Friesland, alsmede op-de lijn Amster- dam-Amersfoort, ingaande Maandag 19 dezer tij delijk een gewijzigde dienstregeling zal worden ingevoerd, welke voorshands alleen bekend kan worden gemaakt op een oranje -gekleurd uit- hangbiljet no. 2, dat heden Zaterdag op alle stations zal hangen. In dit uithangbiljet zijn tevens de gegevens van uithangbiljet no. 2 (rose) verwerkt. Schooljeugd helpt hij den oogst Het vorige jaar is een beroep gedaan op de schooljeugd om hulp te verleenen bij den oogst. Dit jaar zal 7.ulks weder geschieden en wel op nog ruimere schaal. De secretaris-generaal van Opvoeding, Wetenschap en Kuituurbescherming heeft tegenover de verschillende schoolbesturen zijn vertrouwen uitgesproken, dat ook thans de bereidwilligheid groot zal zijn en de gevraagde medewerking ten volle zal worden verleend. Uitbetaling van vacantiedagen- De gemachtigde voor den arbeid heeft blij kens de Nederlandsche Staatscourant van 15 de zer, na overleg met het Nederlandsche Arbeids front, een beschikking uitgevaardigd, waarbij hij zijn beschikking betreffende uitbetaling van va cantiedagen d.d. 11 September 1943 in dien zin wijzigt, dat het bedrag per vacantiedag in het vervolg moet worden bepaald door het gedu rende de laatste 36 aan de vacantie voorafgegane dagen, waarop de arbeider heeft gewerkt, ver diende loon te deelen door 36 of, bij korter dienstverband, door het aantal dagen, waarop is gewerkt, Onder loon wordt, verstaan het be drag, dat den arbeider in geld toekomt, met in begrip van alle bijslagen, zonder eenigen aftrek op grond van wettelijke bepalingen, van welken aard deze ook mag zijn. m Bovenstaande*J)epalingen zijn echter niet van toepassing op ondernemingen op het gebied van landbouw, tuinbouw, bosehbouw of veeteelt, tenzij daarvoor de Arbeidswet 1919 geldt. Vacantiewgels loodgieters en fitters. Blijkens de Nederlandsche Staatscourant van 15 dezer, heeft de gemachtigde voor deh arbeid nieuwe waarden van de vacantiezegels in het loodgieters- en fittersbedrijf vastgesteld. Meld je aan •Nederlandsche jongens van 16-18 jaar, Woens dag 21 Juni kun je je van 9 tot 14 uur in Den Haag, gebouw Amicitia, Westeinde, nog laten keuren voor het volgende weersportkamp in een der mooiste streken van Duitschland. Reiskos ten worden vergoed. ^ele honderden van jë kameraden trokken er reeds op uit en genoten in een prachtige omge ving van zon, sport, enz., enz. Volg dit voor beeld. Patroons mogen deze maand nj,et als va cantie aanrekenen en moeten het loon doorbe talen. Benut de kans, welke je hier geboden wordt en meld je aan. Alleen jongens, die nog niet in een kamp wa ren, mogen zich aanmeldèn. Héden moet verduisterd worden van 22 uur tot Zondag 5.15. Maan onder 18.14, op. Zondag 4.12. Nieuwe Maan: Dinsdag 20 Juni. Zondag moet verduisterd wor den van 22 uur tot Maandag 5.15. Maan onder 19.30, op. Maandag. 4.43.

de Stem | 1944 | | pagina 1