Dagblad van Noordbrabant DUITSCHE AFWEERSUCCESSEM IN HORMANDIë. Zeeuwsche Editie GealVieevd opdringen beraamd van Caen naar Le Havre? Hontebourg weer in Duiische handen. -- Zijn er reeds 10 geallieerde divisies uitgeschakeld? Ontruiming van Orvieto in Italië. Strijd in Normandië nadert zijn hoogtepunt. NEERLANDIA-PERS 84e JAARGANG B VRIJDAG 16 JUNI 1944. No. 18015 I BLAD Abonnementen fcmncniand l>ij <roorulibetatlnjt per kwartaal ifj. franco pet post J 4Sf per week (uisluitend bij niet-posibestelltng) zi cent Losse i.ummcrs 6 cent. Bewijsnum mers 6 cent. Bijkantoren te: Roosendaal, telefoon 2480 Bei gen op Zoom. telefoon 521; waalwijk, telefoon 229; Goes, telefoon 223b; Hulst, telefoon 402. Vet schijnt eiken weikdag. Adv. gelffeele oplage i-io mnv. kolom 42 mm., f 2 00. elke mm meer 20 e adv v.in plaatsel. aard uit N -Br ultsl Br. cd. resp. f I J0 en 17 ct.. ld. Zeeuwsche ed tesp 80 c cn t c- Reel, zie tarief Inzend, op adv.. welke <f« uitgevers te hunner beoordeeling niet verlangen af re geven, worden'noch teruggegeven, noch aan de in/cndcis van adv* uitgeleverd Ons overzicht. De strijd in Normandië stond de laatste 24 uur in het teeken van pogingen der geallieer den om hun bruggenhoofd uit te breiden. Terwijl zij daarbij ten Westen en ten Noor den van Ste Mère Eglise aanvankelijk eenig succes boekten, moesten zij daarentegen ten Oosten van Caumont terrein afstaan, zooals blijkt uit de globale gegevens van het Duit- sche weermachtsbericht. Een gedetailleerder overzibht van het ver loop der laatste gevechten aan het invasie— frontman aan de hand van Interinf- en D.N.B.-berichten als volgt worden samenge steld: Het front vertoonde drie zwaartepun ten, het gebied van TillyCaumont. den sec tor tusschen Bayeux en St. Lo en het gebied bij Carentan. 1) Bij Tilly en uit Caumont hebben zware Britsche pantserformaties de Duitsche gren delstellingen aangevallen in Zuid-oostelijke richting om de sterke Duitsche positie ten Noorden van Caen ineen te doen storten. De aanval mislukte en kostte den Britten 71 zware tanks. Duitsche pantserwagens wier pen vanuit VillersBocage den vijand terug en wonnen in een verderen aanval, aanzien lijk terrein o.a. in de richting van Caumont en Livry. Tilly is stevig in Duitsche handen. In Caumont staan nog Brtsche pantserfor maties. Aan d'0 andere zijde van Caen wordt de zakvormige uitstulping van het bruggenhoofd ten Oosten van de O me-monding bij Troarn thans onderworpen aan een zuivering, die op gang komt ondanks de activiteit van het scheepsgeschut der geallieerden. Ook de vesting Le Havre is Woensdag ge heel den dag onder het vuur van dit scheeps geschut blijven liggen, dat nog versterkt werd door 'n bombardement van geallieerde jacht bommenwerpers. De geschetste activiteit bij de Ome-monding en Le Havre heeft volgens een S.P.T.-bericht in de N. R. Crt. in Duit sche kringen de veronderstelling doen post vatten, dat Montgomery er door een verove ring van Caen den weg wil vrij maken naar Le Havre om ook op deze manier te trach ten in het bezit te komen van een groote- oorlogshaven. 2) Dé gevechten, die aan weerszijden van den straatweg BayeuxSt. Lo zijn gevoerd hebben zich ontwikkelt tot een volledig af- weersucces. Een Amerikaansche gevechts groep met een nieuwe divisie trachtte vanuit Balleroy ten Noorden en tën Zuiden van den weg door te breken, terwijl tevens val schermjagers achter de Duitsche linies wer den neergelaten. Deze laatsten zijn vernie tigd en overigens mislukten ook alle verdere frontale aanvallen en omvattingspogingen der Amerikanen behoudens geringe plaatse lijke penetraties'in het Noorden, welke kon den worden afgegrendeld. 3) Aan weerszijden van de monding- van de«Vire hebben de Amerikanen sterke srtijd- kraehten geconcentreerd. Zij schijnen de smalle Verbinddngsbrug tusschen Isigny en Carentan naar het Zuiden toe te willen ver- breedten en drongen reeds de overstroomde laagvlakten van de 'Vire en de Tarde binnen, waaf zij tot den strijd werden gedwongen. In de gevechten ten Zuidwesten en ten Westen van Carentan handhaafden de Duit- schers zich in afweer entegenaanval tegen over den zeer sterkeh Amerikaanschen druk en ontrukten den Amerikanen een belang rijke plaats, waardoor zij^een Amerikaansche doorbraak naar het Westen konden bezweren. Ten Zuiden van Carentan hebben de Duit sche troepen zich evenwel eenige honderden meters gedistancieerd. Een AmcrikaanscJtie doorbraakpoging van Ste Mère Eglise in de richting van .Cher bourg werd tenslotte verhinderd. Een Duitsche tegenaanval verjoeg de Amerika nen weer uit Montebourg en maakte de we- gen tot Quinéville weer vrij. Intusschen is er een wijziging gekomen in de geallieerde bevelvoering aan het invasie front. De bevelhebber der Amerikanen Brad ley is n.l. ondier Montgomery geplaatst. Interinf tracht nog de persorueele verliezen van de geallieerden nader te specifieeren en komt dan tot de volgende ramingen: in de eerste acht dagen der invasie verloren de Aruglo-Amerikanen ruim 5000 gevangenen, verder rond 30.000 gesneuvelden; vermoede lijk zijn er 100.000 k 200.000 soldaten gewond en naar schatting 50.000 man verdronken. Zoo komt men dus tot een totaal verlies van 200.000 buiten gevecht gestelde man schappen zoodat minstens 10 divisies prac- tisch niet meer zouden bestaan. Geallieerden vorderen in Italië. In Italië gelukte het Amerikaansche for maties uit het gebied van Orbetello tot in de sreek van Grosse to door te dringen. Ten Heden moet verduisterd worden van 21,45 tot Zaterdag 5.30. Maan onder 16.57, op. Zaterdag. 3,46. Nieuwe Maan Dinsdag 20 Juni. Noorden van het Meer van Bolsena ontruim den de Duitschers de plaats Aquapendento. Hetzelfde geschiedde later met de stad Or vieto, waarna de Duitsche troepen in den nacht rustig achterwaartsche stellingen be trokken. Aan het Oostelijk front blijft de actie tot het hooge Noorden beperkt. Een nieuw ele ment bracht de Sovjet-activiteit in het gebied van Louhi en Kandeldesja, terwijl daarte genover Duitsche bomaanvallen op den Moermanskspoorweg en op artilleriestellingen van het Visschersschiereiland plaats vonden. Op de Karelische landengte oefenden de Sovjets hevigen druk uit bij Kuuterselkas, Kivennapa en Süranmacki. Bij eerstgenoemde plaats drongen zij de Finsche stellingen bin nen; overigens werden zij afgeslagen. Onge veer.150 Sovjet-vliegtuigen hebben een nach telijken aanval gedaan op Vüpuri (Viborg). De burgerbevolking leed verliezen en er ont stond materieele schade. 36 vliegtuigen wer den neergeschoten. De Marianen bedreigd. Uit het Verre Oosten werd vernomen, dat de strijd om die Marianen, die met vliegtuig- aanvallen vanaf vliegkampschepen werd in gezet, voortduurt. Op 15 Juni om 4 uur 30 verschenen in de wateren van Saipan vol gens Domei ongeveer 20 transportschepen, die landingsbooten begonnen neer te laten. Om 6 uur 40 vingen aan de Zuidwestkust met 20 landingsbooten en 30 speciale vaartuigen de landingsoperaties aan onder het artillerie vuur der Japanners. Na een strijd van twee uur moesten dé aanvallers hun pogingen op geven. Zij hadden 40 landingsvaartuigen en ongeveer 1-800 man verloren. De Anglo-Amerikanen zijn desondanks denzeifden morgen met versche strijd krachten op Saipan bij de haven Moriana nieuwe landingsoperaties begonnen. Ter plaatse zijn nu felle gevechten aan den gang. De Japansche premier Tojo heeft Donder dag j.l. nog verklaringen afgelegd in verband met den algemeenen oorlogstoestand. Hij zeide, dat voor de Spilmogendheden thans het oogenblik is gekomen om tegelijkertijd 't algemeene offensief in Oost-Azië en Europa in te zetten. De Japansche troepen hebben opnieuw vernietigingsoffensieven ingezet te gen de Anglo-Amerikaansche strijdkrachten. Zij zijn na succesvolle operaties in Honan in grooten stijl gevechten begonnen in Hoenan. Bovendien strijden zij nu het initiatief veilig in him hand is overgegaan, met nieuwe ver bittering aan de Indisch-Birmaansche grens. Voor het overigen wees minister-president Tojo er echter ook op, dat men de onder nemingen van den tegenstasder tegen de Ja pansche offensieve operaties op het geheele Óóst-Aziatische oorlogstooneel niet mag ba- getelliseeren. Hevige gevechten bij Tilly, Caumont, Balleroy, St. Lo en Ste. Mère Eglise. De Duitschers vernielden meer dan 400 tanks en meer dan 1000 vliegtuigen. Behalve oorlogs schepen nog 150-000 brt. in den grond geboord. In Italië geallieerd succes bij Bolsena_meer. Sovjetaanvallen aan Kandelaksjafront afgeslagen. i HOOFDKWARTIER VAN DEN FUEH RER, 15 Juni (D.NJB.) Het operbevel der weermacht maakt bekend: De slag in Normandië neemt van dag tot dag in hevigheid toe. Nadat het den vijand in de eerste dagÉi van de invasie er op was aangekomen aan de kust vasten voet te krijgen, probeert hij .thans zijn bruggenhoofd naar alle kanten uit breiden. Onder de salvo's van het zwaar ste scheepsgeschut, onder .onafgebroken luchtaanvallen en onder het optreden van versch aangevoerde infanterie- en pantser- - strijdkrachten aan -beide zijden gaat de slag zjjn hoogtepunt tegemoet. Gisteren hebben zich vooral in het gebied om Tilly, Caumont en ten Zuidwesten van Balleroy hevige gevechten ontplooid, .in wel ker verloop talrijke vijandelijke tanks wer den stukgeschoten. De vijand leed bijzonder zware verliezen aan dooden en gewonden. Onze troepen wisten overal hun stellingen te handhaven. Ten Oosten van Caumont hebben eigen pantserformaties verscheidene taai verdedigde plaatsen ingenomen. Vijandelijke valschermjagers, die ten Noordoosten van St. Lo achter ons front waren neergespron- gen, werden vernietigd, Alleen in het gebied ten Westen en ten Noorden van Ste Mère Egüse wist de vijand een geringe terrein winst te behalen. In den afgeloopen nacht werden door aan vallen van ster&e formaties gevechtsvlieg tuigen 14 transportschepen met een geza menlijken inhoua Van 101.000 brt. en 2 torpe dojagers door bommen en. torpedotreffers tot zmken georacht of zwaar beschadigd. Hierbij heelt zich een afdeeling gevechtsvliegers onder majoor- Thomsen bijzonder onder scheiden. In het verloop van een fel nachtelijk ge vecht van ruimingsvaartuigen onzer marine met een formatie vijandelijke kruisers, die door 5 torpeaojagers werd beschermd ten Zuidwesten van het eiland Jersey, werd* een torpedojager in brand geschoten. Een eigen boot. ging daarbij verloren. Kustbatterijen van het leger beschoten voor den mond van de Orne een landings- formatie. die beschermd werd door 'n zwaren kruiser en torpedojagers en beschadigden den kruiser, alsmede een torpedojager. De for matie werd uiteengedreven. Voor de Noord kust van het schiereiland Cherbourg plaats ten onze kustbatterijen treffers op andere schepen. Groepen torpedojagers en torpedo- motorbooten werden gedwongen den steven te wenden. De felheid van de gevechten en de voor beeldige houding onzer troepen van alle weer machtsonderdeelen komt tot uiting in de cijfers van de tot dusver behaalde resultaten. In de eerste tien dagen van den vijandelijken invasie-aanval hebben onze troepen meer dan 400 vijandelijke tanks en meer dan 1.000 vliegtuigen vernietigd. Hierin zijn niet be grepen de talrijke tanks, kanonnen en zware wapenen van allerlei aard. die bij aanvallen van eenheden der Duitsche marine en der luchtmacht op de vijandelijke landdngsvloot vergingen. In totaal hebben luchtmacht,' ma rine, alsmede de kustbatterijen van het leger en de marine- sinds het begin van de invasie tot zinken gebracht: 2 kruisers, 9 torpedo jager, 2 torpedomotorbooten 23 vracht- en transportschepen met een gezamenlijken in houd van 131.400 "brt., alsmede 12 landings schepen voor tanks met een gezamenlijken inhoud van 18.300 brt. BoVendien werden door treffers van tor pedo's, bommen en artilleriè 2 zware kruisers, 3 andere kruisers 16 torpedojagers, 8 torpe- motorbooten, 58 koopvaardij- en transport schepen met een gezamenlijken inhoud van 235.000 brt.. 2 landingsvaartuigen met een inhoud van* 4.000 brt. en een schip van mid delbare grootte zwaar beschadigd. Deze cij fers worden nog aanzienlijk verhoogd door de verliezen, die de vijand gelèden heeft aan oorlogs- en landingsschepen als gevolg van mijntreffers.De verliezen van den vijand aan dooden en gewonden, vooral wat betreft zijn élite-formaties de luchtlandings troepen, zijn vele malen greater dan die van ons zelf. Aan het Italiaansche front duurt de krachtige vijandelijke druk aan weers kanten van het Meer van Bolsena onver minderd voort. Onze, een zwaren strijd leverende troepen, boden den vijand ook gisteren Verbitterden tegenstand, doch kon den tenslotte niet verhinderen dat de vijand naar het Noorden terrein won. Nieuwe vijandelijke aanvallen ten Noorden en Noordwesten van het meer werden af geslagen. De gevechten duren voort. Uit het Oosten worden geen bijzondere ge beurtenissen gemeld. In het hooge Noorden, werden in den sector van Louhi en van Kan- delaksja verscheidene krachtige aanvallen van de bolsjewieken afgeslagen. Duikbooten- hebben op de Zwèrte Zee twee Sovjet-Rus sische kanonneerljooten en een zeesleepboot in den grond geboord. Formaties Amerikaansche bommenwerpers hebben gisteren aanvallen gedaan op het stadsgebied van Boedapest. Door strijdkrach ten van de Hongaarsche en Duitsche lucht verdediging werden 18 vijandelijke vlieg tuigen neergeschoten. Enkele Britsche vliegtuigen hebben in den afgeloopen nacht bommen geworpen op het Rynlanösch-Westfaalsche gebied. - Duit sche gevechtsvliegtuigen vielen afzonderlijke doelen in Zuidcost-Engeland aan. Menemendzjogloe afgetreden. .ANKARA, (D.N.B.). De Turksche mi nister van Buitenlandsche Zaken. Menemend zjogloe is, naar radio-Ankara meldt, afgetre den. De Turksche ministerraad is Donderdag' middag bijeengekomen. Ministerpresident Saradzjogloe zal het ministerie van Buiten landsche zaken ad interim waarnemen. Na de bijeenkomst van den ministerraad is het volgende officieele communique uitge gevenc Aangezien de ministerraad de buitenland sche politiek, die de laatste dagen door aen 'minister van Buitenlansche Zaken, Mene- mendzjogloe werd gevoerd niet heeft goed gekeurd. is Menemendzjogloe afgetreden". Paniek door een gerucht. 's-GRAVENHAGE. In een stad in het Zuiden van het laad ontstond op het gerucht, dat er strooibiljetten zouden zijn uitgegooid, waarin met een bombardement weid ge dreigd. een paniekstemming onder de bevol king. Talloozen verlieten huis en haard om in het open veld veiligheid te zoeken. In den loop van den middag kwam men tot het be sef dat men slachtoffer was geworden van de fantasie van onevenwichtige menschen. Inderdaad zijn er in het geheel geen pam fletten uitgegooid. „Zwarte" handel in hout- Eenige maanden geleden werd door de Prijs beheersching een wijdvertakten handel in binnenlandsch hout ontdekt, waarbij boven de officieele prijzen flinke bedragen „zwart" geld van eigenaar wisselden. In het geheel bleken een 60-tal personen te hooge bedra gen te hebben ontvangen of/ betaald. De Arnhemsche inspecteur voor de prijs- beheersching heeft deze 60 overtreders nu be recht en daarbij in totaal een bedrag van f 350.000 aan geldboeten opgelegd. De hoofdschuldige, de Haagsche rondhout handelaar A. J. M. Zuywyk, die in deze zaak de bron van alle kwaad is geweest, had in den loop\van 1943 eenige honderden kubieke meters eiken-, iepen- en esschen rondhout tegen ongeoorloofde prijzen verkocht. Hij werd met f 100.000 beboet. Hij het opleggen dezer boete werd rekening ghouden met het feit, dat Z. zijn geoorloofde inkomsten tij dens den oorlog had zien stijgen tot een veel voud van die van voor den oorlog, maar dat hij desondanks er op uit is geweest extra- wisten te maken door hout, dat tegen nor male prijzen was ingekocht, tegen sterk ver hoogde prijzen te verkoopen. Reeds aan de bron was ae prijs hierdoor sterk opgedreven. De houthandelaar D. Blommendaal. even eens te 's-Gravenhage, die in deze affaire een voornaam aandeel heeft gehad, werd tot f 50.000 boete veroordeeld. De andere over treders zijn lichter gestraft. OFFICIEEL NIEUWS KEURINGEN. Het SS-Ersatzkommando deelt mede: Iedere gezonde Nederlander kan zicli aanmelden, ten einde gekeurd te worden voor de Waffen-SS, SS-Wachtbataillon in Amersfoort, Landstorm Ne derland, Kriegsmarine en de Germaansche SS in Nederland. Personen tusschen 19 en 35 jaar, die aanmeldingsplichtig zijn vot de tewerkstelling, kunnen 2Tch eveneens aanmelden en worden gedurende de verbintenis van de tewerkstelling vrijgesteld. Officier in de Waffen-SS kan iecfier worden, die na tenminste één jaar diensttijd zijn ge schiktheid voor de officiersopleiding heeft bewezen. Zijn schoolopleiding is niet doorslaggevend. Beslissend voor bevordering zijnf gedrag, karakter, prestatie. - Tijdens de keuringen wordeft alle inlichtingen verstrekt, met betrekking tot de verzorging van familieleden, duur der opleiding, extra levensmiddelen, etc. Eveneens verstrekken alle inlichtingen en gratis reisbiljetten voor de heen- en terugreis de navolgende Nebenstellen der Waffen-SS, Amsterdam, Dam 4; Alkmaar, Langestraat 56; Heerlen, Saroleastraat 25; Gronin gen, Heerenstraat 46; Enschedé, Hengeloschestraat 30 en het SS-Ersatzkommando, Den Haag, Korte Vijverberg 5. Ook voor de gemotoriseerde compagnie bij het SS-Wachbataillon te Amersfoort welke dienst in Nederland doet, kan men zich op*Dovenstaande keuringen melden. 15.6.44 812.00 uur, Dei Bosch, Hotel Noord-Brabant, Markt 45; 1518.00 uur, Venlo, Deutsches Haus, Egmondstraat 16; e 16.6.44 8—12.00 uur, Arnhem, café Royal; 19.6.44 813.00 uur, Amsterdam, Dam 4; 20.6.44 812.00 uur, Utrecht, N.V. Huis, Oudegracht 245; 1*7 «n ii«r. Apiercfonrl. Pol Durchgangslager, Leusderweg. BIJ OnzE VKia WILLIGE RS. in goede kameraadschap wjjucu ae vrijwilligers de jongere in de front geheimen ixu (SS-PK-HotfmaunO.H.)

de Stem | 1944 | | pagina 1