mmn 7 ft KORT NIEUWS: GEMENGDE BERICHTEN PROVINCIAAL NIEUWS MedefJeelingen Plaatsel. Distributiediensten LOCALE BERICHTEN Indertijd, aan Kaap Corross VAN HLT INVASIFFRONT. zweefvliegtuig geladen. Een pantserwagen wordt een buitgemaakt transport- (Telefoto Weltbild-CNF) Koning Gustaaf van Zweden is Woensdag 86 jaar geworden. Hij geniet een goede gezondheid en speelt nog geregeld tennis. (Tel.-S.P.T.). Een Anglo-Amerikaansche bomaanval op Lyon op Dinsdag jl. heeft aanzienlijke verliezen on der de burgerbevolking veroorzaakt. (DNB). Over de betrekkingen met De Gaulle heeft Churchill Woensdag in het Lagerhuis uitstel van debat verzocht, omdat dit thans „zeer groote gevaren" zou opwekken. Het resultaat kon zijn, dat de ..meeningsverschillen tusschen De-Gaulle en de Britsche regeering" te zeer in het licht zouden worden gesteld. (DNB). Het reisverkeer in Finland, speciaal in het Zuiden van^et land, is sterk ingekrompen. (C.D.) Op Boedapest en andere Hongaarsche steden hebben Amerikaansche bommenwerpers Woens dagochtend 'een aanval gedaan. Minstens tien vliegtuigen werden neergehaald. (DNB). Bü Korea-Tepelene in het Grieksch-Albanee- sche grensgebied hebben Duitsche troepen zwa re verliezen toegebracht aan communistische fcenden, die o.a. 545 dooden verloren. (DNB). De battesijchef van Marcouf, eerste luitenant Ohmsen, ontving het Ridderkruis (DNB). Decider van het V.N.V., Elias, vierde Dins dag jl. zijn 42sten verjaardag. (Bélga press). De f 25.000 van de Staatsloterij is gevallen op no. 3556. Als er oen £aby komt..*. KALK MET D! Kalk: de onmisbare bouwstof voor moeder en kindEn de even onmisbare Vitamine D om die kalk te laten opnemenl Dus DAGRAV1T- tabletten. Ze smaden lekkerl Plaatsvervangend hoofdredacteur, binnen- en buitenland: P Alberts. OewestelQk en plaatselijk nieuws: W v. 4. Velden. Kultureel nieuws: E. Schul. Sport: W v Beek. Verantwoordelijk voor de adver tenties E. H. B. Brader, allen te Breda Ieder de halve wereld. Het was dezer dagen 450 jaren geleden dat in het Spaan- sche stadje Tordesillas de Spanjaarden en de Portugeezen de wereld ondér hun beiden in twee gelijke helften verdeelden. In het begin der 15e eeuw waren de Por tugeezen begonnen met de verkenning van den zeeweg naar Indië, dien ze in 1498 doek- de reis van Vasco de Gama ten slotte geheel hebben ontdekt. Intussehen had in 1492, Columbus Amerika ontdekt, dat naar hij meende West-Indië moest zijn. De Portugeezen echter hadden door Pau selijke bullen (oorkonden) de bevestiging gekregen, dat allé nieuw ontdekte landen usque ad Indos" (tot Indië) hun bezit zou den worden. Toen nu de Spanjaarden ge land waren op het vermeende Indië, maakten de Portugeezen aanstalten om het hun door den Paus toegekende theoretische recht met de wapens te verdedigen. De zaak werd ech ter onderworpen aan het oordeel van Paus Alexander VI. die voorstelde ergens èen grenslijn te trekken, die de deelen der aar de, waar alleen Portugeezen of alleen-Span jaarden mochten varen, ontdekken en in bezit nemen, zou. scheiden. Te Tordesillas werd zulk een lijn bepaald op 370 leguas (mijlen) bewesten de Kaapverdische eilan den. Tegen deze beschikking over de wereld met uitsluiting van alle volkeren protesteer de Hugo Grotius ih zijn Mare Liberum (de vrije zee).. Later hebben de andere landen overigens geen rekening gehouden met die demarkatielijn. Met 400.000 frs. aan den haal. Opi- streeks 12 uur in den middag verschenen drie onbekende mannen op de hoeve van landbouwer Adenman te St. Eloois Winkel, terwijl drie andere mannen op den weg op wacht stonden. Juist gingen de boerin, de dienstknecht en de knecht eten toen de idrie onbekende mannen in de keukeiY verschenen Zij eischten onder bedreiging van hun vuur wapens al het geld, dat zich in huis bevpnd. Zij bemachtigden dadelijk een metalen kistje en legden de hand op een geldsom mn on geveer 400.000 frs. De mannen konden onge hinderd de vlucht nemen. Tooverachtige jaren, vEr worden wfcl eens graag- vergelijkingen gemaakt tusschen vroe ger en nu. Doch als men leest hoe het in 1501 was dan lijkt het bijna tooverachti.g. Ip Zeeland betaalde men toen ter tijd zes stuivers voor een zestiende van een maat tarwe, een vette gans. een pond boter en een kruik tafel wijn, alles te zamen. Te Dor drecht kon men een vaatje zout, een vaatje tarwe _een maat haver, een vette gans en een kruik Rijnsche wijn koopen voor zeven stui vers. Te Alkmaar betaalde men vijf Rijnsche gulden voor een koe. Drie jaar later, in 1504. kon men te Ant werpen twaalf brooden van een pond, een kruik Spaanschen wijn, een kabeljauw, een. pond suiker en*vijf en twintig sinaasappelen koopen voor twee witten of zes oord.ies. Zon der de koopkracht van een oordje 't klein ste geldstuk waar men ver beschikte voor dien tijd te berekenen mag men aannemen, dat het goedkoop was. Alleen van het lezen van zooveel schoons zou men bijna een indi gestie krijgen Parijs heeft belangstelling in oude kleeding. Te Parijs wordt momenteel een actie ge voerd voor de inlevering van oude kleedihg, waarby getracht wordt de animo te verhoo- gen door het verstrekken van textielpunten voor eiken kilogram ingeleverde oude klee ding. Voor kleedingstukken, welke reparatie behoeven, worden 50 punten per kg beschik baar gesteld, voor minder goede, kleeding 25 punten. De langs dezen weg ingezamelde goederen zullen, na reparatie, ter beschikking worden gesteld van arbeiders, slachtoffers van luchtaanvallen en geëvacueerden. (EP) DISTRIBUTIEKRING HONTEJTISSE Toeslag b(Jzonderen arbeid. Teneinde belanghebbenden tijdig in het be zit te kunnen stellen van de hen toekomende toeslag voor bijzonderen arbeid, moeten de naam lijsten uiterlijk '24 Juni 1944 bij de plaatse lijke distributiekantoren worden ingediend. 918-0 Afwijzing winterjassen en tweedjassen (-mantels). Alle aanvragen om winterjassen èn tweedjas sen (-mantels) zijn. thans afgehandeld. Aanvragers, die niet ip aanmerking kwamen; voor een vergunning voor een jas of mantel, worden door deze bekendmaking hiermede in kennis gesteld. Een schriftelijke kennisgeving wordt niet gezonden. 973-o R.H.B.S. te Terneuzen. Bij beschikking van den secretaris-gene raai van het departement van opvoeding, we tens chap en kuituurbescherming is, met in gang van 16 Augustus 1944 benoemd tot leerares in vasten dienst aan de R.H.B.S. te Gouda, mejuffrouw Maria Hendoka van Eek, wonende te Terneuzen, onder gelijkty dige toekenning van eervol ontslag als lee rares aan de R.H.B.S. te Terneuzen. Vergadering polder Borssele. Te 's-Heerenhoek vergaderde de dijkraad van tien polder Borssele, de heer Dekker leidde de bijeenkomst. Wegens ingebrachte bezwaren tegen de aanbeveling lid van den dijkraad, werd een nieuwe opgemaakt. Zij luidt thans: 1. A. Quist, 2. J. Rottier en 3. J. van Stee allen te Borssele. Men besloót te verzoeken het dijkgeschot niet te verhoo- gen. Het salaris van dgn waterbouwkundig ambtenaar werd voor Wat aanvangwedóe en eindbedrag betreft, met f 200 verhoogd. Ook de jaarwedde van den secr.-ontv. werd ver hoogd, met terugwerkende kracht van Aug. 1941 af. W aterschapsbesturen. Benoemd tot: dijkgraaf van het water schap Ovezajpd, L. de Winter en tot ge zworene M. de Jonge beiden te Ovezand; tot gezworene van den Nieuw-SaBbinge- polder, M. J. Vermue te Wolphaartsdijk; tot dijkgraaf van den Autrichepolder, O. J. E. Verhaegen en tot gezworene G. G, H. E. M. van Waes. beiden te Westdorpe; tot dijk graaf van den Nieuw-Papeschorpoldier, G. H. E. M. van Waes te Westdorpe; tot gezworene vgn het waterschap Middel-Zwake. J. de Dreu te 's-Gravenpolder; tot gezworene van het waterschap 's-Gravenpolder J. Boonman te 's-Gravenpolder; töt gezworene van den Cat-harma-polder B. L. IJsebaert Bz. te Axel; tot dijkgraaf van den Louisepolder (Hulst) A. J. M. Rottier te St. Jansteen; tot gezworene van het waterschap De Buiten polders van Nisse F. de Roo te 's-Heer Abtskerke en totdijkgraaf van het cala- miteuze waterschap Tienhonderd- en Zwar te J. Reseeuw en tot gezworene Z. E. Ris- seeuw te Oadzand. Zij die slaagden. Op het examen Alg. Handelskennis (Mid denstandsdiploma) gehouden te Middelburg op 13 Juni slaagden de dames: J. P..E. Bast meijeryN. Blok te Middelburg; J. M. Buk- kens te Vlissingen en C. E v. d. Berg te Koudekerke. De heeren; P. van Aartsen te Middelburg, P. Baarenids, J. Bazen W. J. M. Bielen, J. J. F. Bookelaar te Góes; A. J. Blok te Kruiningen, M. C. van Boven te- Kortgene en J. M. v. d.' Broeke te Grijps- kerke. Afgewezen werden 4. Candida ten. De examens duren voort. Te Terneuzen slaagden voor het Mid denstandsdiploma de heeren O. Beekman uit Heikant en Ant. en Ad. Fassaert uit Hulst. Goes. Drukte in de stad. Een ouderwetsche gezellige -drukte heerschte gister in de stad ter gelegenheid van de groote premie-mer rie-keuring van het Ned. Trekpaard. Behal ve van de zijde der eigenaars was er ook belangstelling van derï kant der paardsn- liefhebbers. De keuring duurde van den mor gen tot in den namiddag. Hulst. Aloysius Baart t- Op 67-jarigen leeftijd is alhier na een langdurige ziekte overleden de heer Aloysius Baart. De overledene was van de oprichting der Boerenleenbank Huist in 1904 hiervan lid. In 1925 werd hij direc teur en is dat ook steeds gebleven. Boven- PRIMA SIROOP DE SMAKELIJKSTE Let op dot tij tapt uit het goede vaatje met merk W.S.R. der Wester Suikerraffinaderij dien was hij vanaf 1923 voorzitter van den R. K. Boerenbond afd. Hulst van den N.C.B. Moge God hem beloonen voor het vrucht bare werk dat hij verricht heeft. Heikant. Diefstal. tDes nachts hebben onbeken den bij L. O. zes konijnpn ontvreemd bij den landbouwer L.D. If., hebben zij twee zak ken aardappelen medegenomen. Schieten. De „uitslag wan die schieting bü B. Bleijenbergh is als volgt: Hoogvogel J. de Wit, le zijdevogel E. van Gassen, 2e zijdevogel O. Meervis. A. de Block, behaalde het grootste getal vogels 4 St. Jansteen. Schieting - Aan de schieting bij de weezen Everaard alhier werd door 88 schutters deel- genomen. De qppervogels troffen: D. Mis- seghers Koewacht lioogevogel, H. Antheunis "Nieuw-Namen le zijvogel, A. van HoVe, Koe wacht 2e zijvogel R. Baes, Koewacht le kal. E. Weemaes, alhier 2e kal. Gaaibolling. Aan de boiling bij J. de Guchteneire namen 53 liefhebbers deel. De hoogevogel bemachtigde P. v. d. Berghe al hier. 'De le zijvogel Ch. Wijnacker, Koe wacht. Alph. Merckx, te Heikant trof het grootste aantal kleine vogels n.l. 11 stuks. Burgerlijke Stand. Overleden: Albertina Martens oud 45 jaar. Kapellebrug. Uitslag schieting. Aan de schieting bij de wed. de Bleyser namen deel 48 schutters. Uitslag: Hoogevogel Fr. Herrewegh, Eerste zijvogel E. Herrewegh. Tweede zijvogel R. de Cock. Middelburg. DRINKWATERVOORZIENING. De burgemeester van Middelburg brengt ter algemeene kennis, dat de mogelijkheid bestaat om regenwaterbakken, die kleine gebreken ver- toonen, waardoor zij niet voldoende functio- neeren, door tusschenkomst en eventueel met hulp van de gemeente te herstellen: Met het oog op eventueele moeilijkheden bij de drinkwater voorziening raadt hij ieder belanghebbende aan zich schriftelijk tot hem te wenden, opdat deze bakken kunnen worden onderzocht 923-o Middelburg, Juni'1944. De_ burgemeester voornoemd, A. MEERKAMP VAN EMBDEN De lo. secretaris J. Ph. KOENE Onvoldoende verduisterd. De winkelier G. T. R. had onvoldoende aandacht ge schonken aan het verduisteren van zijn wo ning. Proces-verbaal volgde, terwijl hij daar bij voorts 6e verdere ongemakken zai hebben te dragen. Nieuw-Namen. Tooneel. Voor tweemaal een volle zaal voerde de tooneelgroep Mertens op het too- neelspel „De Rare". Het was een mooi too- neelspel waar eeii goede moraal inzat. Alle acteurs speelden hun rollen perfect en alle aanwezigen genoten naar hartelust. Benoemd. Tot kapelaan op onze paro chie als opvolger van kapelaan Peeters, die wegens ziekte zijn ambt niet langer kon ver vullen,, is benoemd de Wel.Eerw. Heer G. Temmerman, tot dusver assistent te Bavel. Benoeming kerkmeester. Door 6en Bis schop ls tot kerkmeester op Onze parochie benoemd de heer J. F. G. Kindt zulks in de vacature ontstaan door het overlijden wan zijn vader. EEVlLLEJON Avonturenroman -.u:i Wcrnei lörg Lüddecker 40) Zij werd verscheidene dagen in Kuis opgesloten. En daarna deelde haar moeder haar mee, dat zij, Gimhild, een lange réis zou ondernemen, opdat de booze praat, welke over haar „lichtzinnigen levenswandel" rond ging, in haar afwezigheid tot bedaren zou komen een gróote zeereis zou zij maken. Eenigszjns verbaasd over dergelijke aange name maatregelen trof het meisje in den kortsten tijd voorbereidingen voor de reis. Een oudere dame werd haar voor gezel schap meegegeven: Juffrouw Britta Matson. Het afscheid van haar moeder was nogal koel; Gunhild keek niet eens uit het raam toen de trein wegreed. De reis ging over Mal- mö, Trelleborg, Stettin, naar Hamburg. Nog steeds was van de zwijgende gezellin niets over het einddofel van de reis te ver nemen. Pas in Hamburg, aan boord van de „Waguma" vond het meisje een brief van haar moeder, waarin deze haar mededeelde, dat zjj het raadzaam gevonden had het zon dige kind voor een of twee jaar naar de Britsch-Scandinavische zending te sturen En nu voer zij dus naar Nigeria, haar bal lingsoord Ogroegoe tegemoet! Zonder haar te onderbreken hoorde Krows- ki het verhaal van het meisje aan. Geen spier' vertrok zich in zijn hoekig, door het weer gebruind gelaat. Maar toen Gunhild had uitgesproken, liep hij opgewonden voor haar op en neer en trok driftig aan zijn ci- garet zonder nochtans den rook in te halen. Dan bleef hij, plotseling staan. „Hoe oud bent U eig-nlijk?" „Nog geen een en twintig". „Dus nog niet meerderjarig?'" „Neen, pas den zesden van de volgende maand." „Den zesdén van de volgende maand? Dat is erg vervelend. Dan bent U reeds van boord al mijlenver in het oerwoud Hij onderbrak zijn zwerftocht en bleef staan voor het Zweedsche meisje. „Ver draaid ja dan bent u beslist-al mijlen-ver in het oerwoud!" herhaalde hij woedend. „En als u eenmaal in het binnenland, in Oegroe- goe bent, komt u daar ook niet zoo gemak kelijk weer vandaan. Hebt u geld? Hebt u pa pieren? Vrienden of kennissen daar? Na tuurlijk nietU moogt' volstrekt ni«t van boord gaan! Hier op de „Waguma" kan u P niets overkomen daarvoor zal ik wel zor gen!" Gunhild Iverson schudde bedroefd van neen. „Wat wilt u dan beginnen? Er wordt mij toch heelemaal geen kwaad aangedaan." „Neen, zij doen u geen kwaad aan!" riep de officier verontwaardigd. „Men maakt u alleen langzaam murwOch, gelooft u mij mftar: ik ken dit soort zielzorgers van het slag van Matson hier! Ik vaar sinds jaren op de Westkust en ken de menschen, die de Europeesche zending naar Afrika stuurt. En wat uw gezelschapsdame, Matson, betreft Tja, helaas ben ik nu eerifhaal reederjjbeamb- te en vind ik^de dame daarom buitengewoon sympathiek heusch! Oh, kon ik, haar maar eens een poets bakken!" De Zweedsche lachte hartelijk om zijn hul- peloozen toorn. „U moet zich niet ergeren, mijnheer Krows- ki! Ik zal wel zien, hoe ik uit de klem ge raak. Als ik meerderjarig ben, verlang ik een voudig, dat mén mij naar Lund terug brengt Krowski lachte luid. „Natuurlijk dat is een idéé! U verlangt eenvoudig, dat men u naar Lund terugbrengt. U laat een extra- trein met" Pullmanwagen voorrijden en reist eerste klas door het Afrikaansche oerwoud naar Lagos, waar een luxe jacht op u wacht!" Beiden zwegen. Ook Gunhild wist, hoezeer haar verwachting zonder uitzicht was. Of schoon zij slechts een zeer vage voorstelling van haar nieuwe vaderland en het leven al daar had, vermoedde zij toch, dat zij nooit met succes de moeilijkheden te boven zou komen, welke haar in den weg zouden staan.. Was zij nu al niet, na enkele dagen zeker heid ovèr haar lot, het-strijden een weinig moe? Zweeg zij niet, als men haar beval; „Zwijg!"? Bad zij niet, als men haar beval: „Bid!"? Schikte zij zich niet naai' alle aan wijzingen, van haar heerschzuchtige landge- noote? Zij had zich soms willen wijsmaken, dat zij dat alles slechts uit sluwheid en be rekening deed; maar nu wist zij, dat zij zich zelf daarmee wat voorloog. Zij kon eenvoudig niet meer. Het verliep van haar vader, aan. wien zij zeer gehecht was, de laatste weken thuis, de opgeiegde studietaak, het dage- Hjksch samenzijn met deze harde, onbuig zame vrouw dat alles had ,haar murw ge maakt. tie dingen moesten maar loopen, zoo als zij liepen! (Wordt ^vervolgd).

de Stem | 1944 | | pagina 2