Dagblad van Noordbrabant Zeeuwsche Editie POSITIEVERSTERKINGEN IN NORMANDIë. Geallieerde siootiroepaciies tot Caumont - Yillers Socage. - Gevechten in Montebourg. -- Le Havre onder vuur genomen. -- Zware geallieerde verliezen. - Churchill was op bezoek bij Montgomery. Geen wijziging in het landingsfront. OFFICIEEL NIEUWS NEERLANDIA-PERS 84e JAARGANG B DONDERDAG 15 JUNI 1944.-No. 18014 1 BLAD Arfu onhAofii nnlsn» l.M min ïmlr\in *5 rtain f 0 <U1 mm I Abonnernemen bmnciUand l>ij vooruitbetaling per kwartaal 2 73. franco per post 45, per week lulc-iuitend bij ntet-posibestelllhg) 21 cent Losse nummers 6 cent. Bewijsnum mers g cent Bijkantoren te Roosendaal, telefoon 2480. Betgei» op Zoom. telefoon 521; waalwijk, telefoon 229; Goes, telefoon 2236; Hulst, telefoon 102. Verschijnt eiken werkdag. Adv. geheele oplage i-HJ mm.. fcoJom 42 mm., 2.00. elke mm. meer 20 c adv van plaatse! aard uit N.-Br. uttsl. Br. ed resp. f |.70 en 17 ct.. ld. Zeeuwsche ed. resp 80 c. en c. Reel Z\c tarief. Inzend, op adv.. welke de uitgevers te hunner bgoordceling niet Verlangen f*t te geven, worden noch teruggegeven, noch aan de Inzenders van adv. uitgeleverd Ons overzicht. De dag van gisteren heeft aan het invasie front geen belangrijke wijzigingen gebracht. Het streven van beide partijen schijnt voors hands meer te zijn gericht op het versterken harer posities dan op directe ver- of herove ringen. De militaire correspondent van het D.N.B., Martin Hallensleben, schrijft, dat reeds de achtste dag 'der invasie gekenmerkt werd door een toegenomen gebruik van materiaal aan weerszijden. Dit werd op vier punten van het front zichtbaar: 1. By het verkeersknooppunt Caen, waar weer drie zwaartepunten te onderkennen zijn nl. vlak voor Óaen zelf, vervolgens by Troarn en tenslotte bij Tilly sur *Seulles. Bezuiden deze laatste plaats strekten de Britten hun verkenningsoperaties uit tot Villers-Bocage. 2. In het gebied van Balleroy, waar de ge allieerden tot nu toe niet tol St. Lo konden doordringen. Zij probeeren dit nu vanuit 'Isigny. Volgens een S.P.T.-bericht «in de N. R. Crt. staan zy nog 10 km. van St. Lo. Ten Zuiden van Balleroy strekte zich de geallieer de stoottroepactie uit'tot Caumont 3. In het gebied van Carentan, waarvan Interinf meldt, dat de Duitschers ten Zuid en ten Noord-Westen van de stad hun linies eenige kilometers hebben teruggenomen, ter wijl Hallensleben nog gewag maakt van op merkelijke Duitsche actie aan den Westrand van de stad. Een D.N.B.-bericht schijnt ech ter de eerste lezing te bevestigen, daar het spreekt van een terugdrukken der Duitsche beveiligingen en het bezetten van eenige dor pen door de Amerikanen. 4. In het gebied van Cherbourg, waarheen de Amerikanen nieuwe troepen en zwaar materiaal zonden. De Amerikanen zijn hier ten koste van zware verliezen tot Monte bourg doorgedrongen, in welke plaats thans nog verbitterde gevechten worden geleverd. De NJt.Crt. verneemt van S.P.T., dat het gebied van Barfleur ononderbroken beschoten wordt door het geallieerde scheepsgeschut. Een verdere bijzonderheid van den strijd op het schiereiland Cotentin is de inzet aan Duitsche zyde van Russische vrijwilligers. Van de overige frontsectoren weet Inter inf alleen nog te melden, dat gisteren de verdedigingsinstallatie van Le Havre door zware en zeer zware scheepsartillerie on der vuur werden genomen. Geallieerde verliezen. De oorlogscorrespondent van het D.N.B. Alex Schmalfuss, vertelt een en ander van de verliezen, welke de* geallieerden hebben geleden. Twee luchtlandingsdivisies zijn ver nietigd, een derde leed' buitengewoon zware verliezen. In de eerste invasieweek zijn 300 vijandelijke tanks buiten gevecht gesteld. De verliezen aan menschen kunnen slechts ge schat worden; 85000 man is volgens Scmal- fuss eerder te laag dan te hoog geschat. Ver der spreekt het D.N.B.. van het Verlies van 721 gewone vliegtuigen en al -wel ongeveer 1000 transport- en vrachtzweefvliegtuigen. Men moet hierbij in aanmerking nemen, dat vooral wat de luchtlandingsdivisies be treft, door de geallieerden gebruik is ge maakt van élitetroepen. Zij hebben* zelfs contingenten van het Pacificfront laten overkomen, die daar oorlogservaring opde den. Uiteraard zijn deze contingenten élite- troepen niet onuitputtelijk en* het behoort niet tot de onmogelijkheden, dat de omvang er van in de beslissingen 'nopens nieuwe landingen een voorname rol speelt. Een belangrijke factor voor de geallieerden is ook de beschikking over vliegvelden in het landingshoofd. Zy hebben het op dat punt thans volgens den Berlynschen correspon dent van de Tel. zoo ver gebracht, dat zij drie „.landingstrips" en twee geïmproviseer de vliegvelden bezitten. Dezelfde correspondent gewaagt van de mathematische oorlogvoering van Eisenho wer die daarin zou bestaan, dat hij pas een actie onderneemt, als de beschikbare mid delen het risico van een mislukking tot een minimum hebben beperkt. Een tweede landingsactie. In Duitsche militaire klingen te Berlijn gelooft men echter niet, dat Eisenhower hieraan star kan vasthouden, en is men er zelfs van overtuigd, dat Eisenhower reeds in de komende dagen een nieuwen aanval op een ander ptmt van den Atlantischen wal zal wagen en dat hy de hoofdmacht Heden moet verduisterd worden van 21.45 tot Vrijdag 5.30. Maan onder 15.39., op, Vrijdag 3.22, Nieuwe Maan; Dinsdag 20 Juni. van zijn troepen voor de tweede actie, die de hoofdstoot zal zijn, in reserve houdt. Het feit, dat Eisenhower met Churchill èn generaal Smuts een bezoek aan het Normandische bruggenhoofd heeft ge bracht. behoeft nog in het geheel niet te be teekenen, dat de geallieerden dit lan dingshoofd in het raam van hun plannen nu ook de voornaamste plaats toekennen. In Italië en Finland. Overigens heeft de dag van gisteren aan de fronten in Europa geen veranderingen van beteekenis opgeleverd. Het' eenige op vallende feitje was verder alleen de gealli eerde terreinwinst van enkele kilometers ten Oosten van het Bolsena-meer naar het Noor den. De operaties in West-Italië zijn thans weer een terrein geanderd, dat gunstig is voor den Duitschen weerstand. Het wordt immers gevormd door de uitloopers van de Apenijnen, waarin zich meer Oostelijk be langrijke knooppunten van wegen naar de Adriatische kust bevinden. Deze laatste om standigheid doet ook een versterkten Duit schen afweer verwachten. Aan het Oostelijke front bleef ondanks de Sovjet-aanvallen bij Narwa. die niet werden herhaald, en de hevige Sóvjet^actie op de Karelische landengte, welke werd voortgezet, ceen grootscheepsch offensief uit. De zwaar ste gevechten werden geleverd bij Kivenna- pa, waar de Sovjets circa 1000 gesneuvelden verloren. De bedoeling der Sovjet-Russen schijnt te zijn mede onder dekking van hun scheepsartillerie langs de spoorlijn van Ki- vennapa naar Vüpuri (Viborg) op te rukken om dan het gebied van de Finsche Golf meer vrij te maken voor verdere acties, speciaal ook ter zee. *9 Op dè Annuslandiengte is 'n Sovjet-poging om de Swir over te' steken door de Finnen verijdeld. Eén aanval op Goeam. Het Verre Oosten heeft plotseling ook weer van zich laten spreken. De Japan ners maken melding van een luchtaanval vanaf vliegkampschepen op de Marianen, in het bijzonder op Omiya (Goeam), Sai- pas. Tim ia ii en Rota, waar resp. 32, 15, 16 en 7 vliegtuigen werden neergeschoten. De aanval duurde drie dagen. Japansche torpedovliegtuigen wisten de hoofdmacht van de geallieerden te bereiken en een oor logsschip in den grond te boren. De scheepsartillerie der geallieerden heeft al leen op 13 Juni Saigas en Timian be schoten en deze actie niet meer herhaald. Tenslotte melden de Japanners nog in de wateren tyij Biak (Nieuw Guinea) twee krui sers in brand geschoten en zwaar bescha digd te hebben. Ook op het eiland zelf du ren de gevechten nog voort. Geallieerden winnen eenig terrein^ ten Oosten van 't Bolsena-meer HOOFDKWARTIER VAN DEN FUEHRER 14 Juni (D.N.B.) Het -opperbevel der weer macht maakt bekend: „In Normandië is een gepantserde ge vechtsgroep in het vijandelijke foru gen- li oofd ten Oosten van de Ome doorgebro ken en heeft den tegenstander zware ver liezen aan menschen en materiaal toege bracht. Aan de rest van het front van het landingshoofd ondernam de vijand ver scheidene met tanks, zware scheepsartil lerie en sterke formaties vliegers gesteun de aanvallen, die werden afgeslagen. In den tegenaanval heroverden» onze troepen eenige tijdelijk verloren gegane plaatsen, Een tot in het gebied ten Zuiden van Cau mont opgedrongen vijandelijke pantser verkenningsgroep werd volkomen ver nietigd. By de gevechten op het schiereiland Cher bourg heeft een siprmbataljon onder majoor Messerschmitt zich bijzonder onderscheidien. Eerste luitenant Ludwig, commandant van een brigade storrhgeschut heeft op 12 Juna 16 vijandelijke tanks stukgeschoten. In den nacht van 12 op 13 Juni is het vóór het invasiefront weer gekomen tot harde zee gevechten. Torpedonïotorbooten en torpedo booten plaatsten, behalve artillerietreffers, twee torpedotreffers op forpedpbootjagers. .Op den terugweg gingen drie eigen torpedo- motorbooten door een massalen aanval van vijandelijke jachtkruisers verloren. Het luchtwapen heeft twee transportsche pen met een inhoud van 8.000 brt. benevens twee torpedoboot Hgers tot zinken gebracht en nog drie vrr -hepen met een inhoud van 25.000 brt. bv uadigd- In Italië heeft de vijand ook gisteren met geconcentreerde strijdkrachten zijn aanvallen ter weerszijden van het lateer vaiv Bolsena voortgezet. NU zware gevechten in het met kloven doortrokken bergterrein, werd de vijand ten Westen van het meer overal afgeslagen. Ook ten Oosten van het meer mislukten vooreerst de voortdu rend herhaalde zware aanvallen. Eerst in de avondjaren kon dé vijand, vlak ten Oos ten van het meer terrein winnen. In den afgeloopen nacht distancieerden zich onze troepen daar enkele k.m. naar het Noor den terwijl de vijand op den voet volgde. lp de zware afweergevechten van de vorige week hebben zich de formaties, die onder het eerste valschermcorps staan, vooral de pantsérafdeeling 103 en het pioniersbataljon 3, opnieuw onderscheiden door buitenge wone dapperheid. Vijandelijke jachtkruisers hebben in de ochtenduren van 13 Juni voor de Italiaan- sche Westkust weeï; een Duitsch hospitaal schip aangevallen. Uit het Oosten worden geen bijzondere ge vechtshandelingen gemeld. Bewakingsvaart tuigen van de marine hebben op het Peipus- meer Sovjet-Russische bewakingsbooten be streden en vijandelijke batterijen op den oostelijken oever van het meer met succes beschoten. Amerikaansche bomenwerpers hebben in* den ochtend -van 13 Juni woonwijken der stad Muenchen aangevallen. Er ontstond schade, de bevolking leed verliezen. Door lucht ver dêdigingstr ij dkr achten wérden 37 vyandelyke vliegtuigen neergeschoten. In den afgeloopen nacht zijn afzonderlijk vliegende toestellen het gebied van Muenchen en het Rynsch-Wesnaalsche gebied «binnengedron gen. Vijf vijandelijke vliegtuigen' werden neergeschoten." Aanval op de Marianen TOKIO, (D.N.B.) Het keizerlijke hoofd kwartier maakt bekend: Een sterke vijandelijke formatie schepen is op 11 Juni in de wateren ten Oosten van de Marianen-eilanden verschenen en van den middag van 11 Juni tot den ochtend van 13 Juni werden onze steunpunten op de eian- den Saipan. Tinian en Omiva daar vlieg tuigen aangevallen. Op 12 Juni onderwierp een deel der vijandelijke oppervlakteschepen onze steunpunten aan een beschieting. Onze eenheden vielen den viiand aan. brachten een oorlogsschip tot zinken en de den meer dan 121 vijandelijke vliegtuigen neerstorten. Nog drie toestellen werden zwaar beschadigd. Aan onze kant ontstond slechts lichte schade. Post voor vrijwilligers. Het SS-Ersatzkommando Niederlande in Den Haag maakt in verband met het zenden van post nan vrijwilligers, die dienen bij de ver- selrUjeiide eenheden der Waffen-SS, of die in lazaretten, Gènesnngsheime, enz. liggen, het volgende bekend: Alle brieven, tijdschriften en pakjes moeten in het vervolg geadresseerd zijn als volgt: An das SS-Hauptamt, D U/2 Deutsche Dienptpost Maastricht Zur Weiterleitung an: (naam): (Veldpostnr. of adres): Daardoor zal de verzending van de veldpost in het vervolg minder vertraging ondervinden. Brieven, tijdschriften en pakjes moeten duide lijk van naam en adres voorzien zijn en ook het adres van den afzender moet er duidelijk op vermeld zijn. Het verdient aanbeveling in de pakjes ook een adres bij te voegen en deze ste vig te verpakkeri. Tot 20 gram is alles vrij van porti. Pakjes boven de 20 gram moeten van Zu- lassungsmarken voorzien zijn als deze naar veld postnummers gezonden worden en mogen niet zwaarder zijn dan 100 gram. Zwaardere pakjes ook met 2 Zulassungsmarken z^p niet toegestaan. Pakjes aan gewone adressen, dus niet aan veldpostnummers, mogen tot 2000 gram zwaar zijn. en moeten voorzien zijn van een 40 cents postzegel. Luchtveldpostbrieven moeten van 2 luchtpost zegels voorzien zijn en op den brief moet ver meld zijn: Luchtveldpost. Luchtveldpostzegels en toelatingszegelK worden door de vrijwilligers aan iy*n familieleden gezonden. t Kranten- en tijdschriftenzendingen aan veld postnummers met een gewicht van meer dan lOO gram zijn alleen toegestaan, indien deze direct van den uitgever verzonden worden. Het is- in het belang der familieleden zelf, dat aan de voorschriften nauwkeurig de hand ge houden wordt want dan heeft men meer zeker heid, dat de post geen vertraging ondervindt en op de plaats van bestemming aankdïnt. In het vervolg moeten dus brieven, tijdschriften en pakjes voor de vrijwilligers niet meer naar het SS-Ersatzkommando Niederlande in Den Haag gezonden worden., De veldpost voor de vrijwilligers wordt cloor de Nederlandsche post aangenomen en in plaat sen waar kantoren van de Duitsche Dienstpost gevestigd zijn, kan men de veldpost daar be zorgen. Ook kan men bij de Duitsche 'Dienst post geld verzenden op veldpostwissels voor de vrijwilligers bij alle eenheden der weermacht en Waffen-SS. KEURINGEN. Het SS-Ersatzkommando deelt mede: Iedere gezonde Nederlander kan zich aanmelden, ten einde gekeurd te worden voor de Waffen-SS, SS-Wachtbataillon in Amersfoort, Landstorm Ne derland, Kriegsmarine en de Germaansche SS in Nederland. Personen tusschen 19 en 35 jaar, die aanmeldingsplïchtig zijn vor r de tewerkstelling, kunnen zich eveneens aanmelden en worden gedurende de verbintenis van de tewerkstelling vrijgesteld. Officier in de Waffen-SS kan ieder worden, die na tenminste één jaar diensttijd zyn ge schiktheid voor de officiersopleiding heeft bewezen. Zijn schoolopleiding is niet doorslaggevend. Beslissend voor bevordering zijn: gedrag, karakter, prestatie. Tijdens de keuringen worden alle inlichtingen verstrekt met betrekking tot de verzorging van familieleden, duur der opleiding, extra IeVensmWdelen, etc. Eveneens verstrekken alle inlichtingen en gratis reisbiljetten voor de heen- en terugreis de navolgende Nebens.teUen der Waffen-SS, Amsterdam, Dam 4; Alkmaar, Langestraat 56; Heerlen, Saroleastraat 25; Gronin gen, Heerenstraat 46; Enschedé, Hengelosqhestraat 30 en het SS-Ersatzkommando, Den Haag, Korte Vijverberg 5. Ook voor de gemotoriseerde compagnie bij het SS-WachbatailLon te Amersfoort welke dienst in Nederland doet, kan men zich op bovenstaande keuringen melden. 15.6.44 8—12.00 uur, Der. Bosch, Hotel Noord-Brabant, Markt 45; f 15—18.00 uur, Venlo, Deutsches Haus, Egmondstraat 16; 16.6.44 8—12.00 uur, Arnhem, café Royal; 19.6.44 8—13.00 uur, Amsterdam, Dam 4; 20.6.44 8—12.00 uur, Utrecht, N.V. Huis, Oudegracht 245; 15—17.00 uur, Amersfoort, Pol. Durchgangslager, Leusderweg. BIJ4 ONZE VRIJWILLIGERS, Een der vele, cUe door onze mannen buiten gevecht gesteld werden. (SS - PK - Jarolin. - O.-H.)

de Stem | 1944 | | pagina 1