noen-OM KORT NIEUWS: Fijne 1 Cake met j ROER-OM J Indertijd, aan Kaap Corross GEMENGDE BERICHTEN PROVINCIAAL NIEUWS Mededeelingen Plaatsel. Distributiediensten I IENCOLÏN PANAMA-RARPET Fl. 59.50 Gevangen genomen Anglo-Amerikaansche luchtlandingstroepen. (Telefoto Scherrl - CNF). Vüf Duitsche motortofpedobooten hebben voor de Normandische kust een geallieerden kruiser en twee torpedojagers in dén grond geboord. (D.N.B.) J De Eerste Grieksclie brigade is bij El Alamein /opnieuw aan het muiteh geslagen. Engelscljen moesten deze Grieken 'ontwapenen. (C.D.J. Sjigenitsoe, de Japansche minister van Bui- tenlandsche Zaken, heeft de Japansche regee ring verslag uitgebracht -over den oorlogstoe stand met het oog op de invasie in Europa. (DNB). Het aantal Zweedsche firma's en particulieren dat op de Britsche "zwarte lijst is geplaatst be draagt thans 437. (DNB). Te Caen zijn door beschieting en bomaanval len de abdijkerk van de H. Drievuldigheid en de abdij St. Etienne verwoest. Ook het dom- kapittel en de oude vakwerkhuizén të Bayeux en de Romaansche kerk te Sequeville- en -Bes sin zijn vernield. (DNB). Te Londen is" Dinsdagmorgen tweemaal lucht alarm gemaakt. (DNB). Henriot, de Fransche staatssecretaris voor pers en propaganda, is na zijn bezoek aan Berlijn, •yiraar hij Von Ribbentrop ontmoette, te Parijs teruggekeerd. (DNB). De "Fransche Volksparty van Dooriot heeft haar leden toegestaan tot de Fransche militie onder Darnand toe te treden. (DNB). Folkestone en Maistone zijn door Duitsch ver dragend geschut Dinsdagmorgen beschoten om het uitloopen van schepen te verhinderen. (D. N.B.). 28 Amerikaansche vliegtuigen gingen verloren bij aanvallen van Dinsdagmorgen op Muenchen (Interinf). Darnand, tot nu toe secretai'is-generaal voor de handhaving dér orde en chef van de Fran sche militie, is benoemd tot staatssecretaris van Binnenlandsclie Zaken. (DNB). „KWALITEIT" U het kengetal Eigen fabrieiun 250 filialen SEVILLE? ON Avonturenroman tan Wnnci lore taddecker 39) Met een vluchtigen blik overtuigde Krows- ki zich op het zwak verlichte kompas, dat de „Waguma" goed in zee lag. Dan dronk hij zijn laatste restje koffie op en keerde zich om om weg te gaan. De derde officier Hen- nig, nam, direct met de hand aan zijn pet, zijn plaats in. Krowski liep langzaam over het sloepen- dek. Het was warmer geworden sinds 'den avond. En .nu stond er al weer een vreemd sterrenbeeld aan den hemel. Afrika was niet al te ver meer! De knorhaan haalde dieper adem. Hoe hy van Afrika hield, sinds Ellen niet meer leef de! Het was zyn nieuwe vaderland geworden. Het was bont, druk en verdoovend! En er waren daar veel menschen, die evenals hij, moederziel alleen waren op de wereld: oude tropenrotten, die dertig jaar en meer West kust achter zich hadaen. Met dezè lieden was het goed samen te zijn in de lange,"diepdon kere tropennachten. Krowski stak een sigaret aan. Het opvlam mende vuur verlichtte enkele seconden de In Indië geinterneerde burgers. Het Nederlandsche Roode Kruis ontving we derom opgave van in Ned.-Indië geïnterneerde burgers van Nederlandsche nationaliteit. Van de navolgende geïnterneerden konden tot op héden de adressen der naaste familiebetrek kingen of.vfm andere belanghebbenden hier" te lande niet worden opgespoord. N Achter de n^ipen vindt men een korte aan duiding omtrent leeftijd en beroep. booden, t. ,17 leerling; buys, h. 53 civiel inge nieur; cup f.g. 63 militair; dëppe, j.c. 33 machi newerkman; derx, j.g.a. 55 gepensioneerd; deu- ten, Siklaas 50 gepensioneerd; deylius, w.p.t. 62 werkz.aarh bij hotelbedrijfdiejen, j.a. van 62 werkzaam bij cultures; diericks, v.e. 53 werk zaam bij dept. v. marine; diermen, johannes van 61 gepensioneerd; dierx, a.h.f., 53 werkzaam bij ziekenhuis; dieters jh. 57 werkzaam bij cultu res; dietvors l.u.j.j, 49 klerk; dikmans, h.a. 47 hoofd van. een afdeeling; dillewijn, j.j. van 33 werkzaam, bij ^cultures; dingemans, p.a. 51 school hoofd; dinger, g.a. 53 werkzaam bij een mij.; dinger, l.f.g. 53 Werktuigkundig ingenieur* dirk-, sen, dirk 54 werkzaam bij een mij.; dirven, j.a. 57 gepensioneerd; disco, a.a. 28 werkzaam bij muziek-instr. bedr.; ditmar-jansse, g." 48 handels man; docter, j.h. 20 student; docter, m.w.a. 52 schoolhoofd; dodemortd, c.a. 22 zonder beroep; doiman, j. 55 directeur van een mij.; donselaar, f.j. van 48 accountant bij een firma; doorenbos, j.h. 46 schepeling; doorene,'p.j. van 53 fotograaf doormalen, a.j. van 60 beroep onbekend; doorn- boisch b. 38 employé bij een mij.; doornebos, 3 c. 44 werkzaam bij een mij.; doornuns, g.a. 34 werkzaam bij een mij.; douma, jan, 37 beheerder transportzaak; douw, pieter 50 schepeling; dreef, h.j. 5,5 beroep onbekend; driel, c.e. van 51 ad ministrateur onderneming; driel, p.r.a. van 43, Inspecteur; drost, sander 33 burgemeester; dub belman, h.w. 49 inspecteur; duinen, j.g.j.h. van 58 handelsman; duinker, leendert 51 gepensio neerd; duivestein, jan 56 beroep onbekend, dünc- ker, j.f. 45 werkzaam in magazijn, dunen, a.g. van 51 handelsman; dusseldorp, a. 49 admini strateur; dusseldorp, teunis 47 werkzaam bij voedselvoorziening; duyn, hendrik fvvan 54 sioneerd;du3mdan, t.t.j. 45 leeraar; duynster s.a. 18 zonder beroep, duytsch, c.j. 51 leeraar, duy- vewaard, cornelis 50 beroep onbekend, dijck, h. a. van, 50 werkzaam bij-hotelbedrijf; dijjers, h.j. 58 hotelmanager; dijk, c.a. van 44 werktuigkun dige, dijk, i. van 30 onder-directeur; dijk, tunis van 58, apotheker; dijk, Willem van 50 werk zaam bij een mij., dijk, w.j. van 49 inspecteur; dijkstra, frederik 36 empl. bij scheepvaart mij.; geugd, ~j.w. de 53 werkzaam bij een mij., huy- sing, g.g.jr. 23 werkzaam bij scheepsbouw be drijf, hylkema, bastiaan 18 zonder beroep; »iken, h.a. 39 machinewerkman; ingen, c.h. van 23 landbouwconsulent; ingenbeek, regardus 23 zon der beroep, ijzendoorn, j.j. 30 maehinèwerkman; jaarsma; sijtze 53 advocaat, jaarsveld, j.c. 58 gepensioneerd; jacobs, c.p. 51 werkzaam bij im porthuis; jacobfe, f.w.h. 54 planter; jacobs, j. 40 planter; jager, n. 45 geestelijke; jager, w. de 40 administrateur; janse, david 51 gepensioneerd; jansen, anton 39 ingénieur bij een mij.; jansen, a.c.w. 52 beheerder van een mij., jansen, a.q. 19 inspecteur; jansen, g.j. 20 student; jansen, h.j. 46 planter; jansen, johan 23 ass. politieinspec- teur; jansen, j.c. 53 ambtenaar; jansen, k.h. 57 zonder beroep; jansen, m.c. 35 electrotechnisch ingenieur; jansen, w.a. 55 werkzaam bij cultures jansen, w.j; 48 employé; jansen, w.j. 37 loods; jansen, w.r. 38 werkzaam bij weverij; janssen, h. 43 werkzaam bij recherche; janssen, j.w.e* 51 fabriekshoofd; jarman, j.c.m. 55 planter; jarosch- ka-pohl, j. van 18 student; jekel, willem 55 zon der beroep; jernei, s. 47 geestelijke; joosse, Ja cob 47 ambtenaar; starre, evert van der 27 mijn ingenieur; pardekoper, h.j. 53 planter; posteiha, j.e. 33 werkzaam bij textielindustriejansen, w. j. 48, employé; janssen, hendrikus 61 gepensio neerd en janssen, h.j. 53 zonder beroep. Belanghebbenden gelleven zich ter verkrijging van nadere inlichtingen te wenden tot de 5e af deeling van het informatie-bureau _van het Ne derlandsche Roode Kruis, Jul. v. Stolberglaan. 27-29, 's-Gravenhage, onder opgave van zoo vol ledig mogelijke gegevens omtrent naam, voor namen, geboortedatum, beroep, werkgever en laatst bekende adres der geïnterneerden. Vier kinderen doodgeschoten. Te Vo- roux-Lisrs heeft zich een verschrikkelijk drama afgespeeld, dat de streek met ont zetting heeft geslagen. In voornoemd dorp woont het gezin Cuox waarvan de vader sinds enkele maanden op geheimzinnige wijze is verdwenen. Onlangs hebben onbekenden gepoogd de woning, die door moeder Cuox en haar vier kinderen, respectievelijk 9, 16, 17 en 19 jaar oud bewoond wordt, in brand te steken. Gelukkig kon de brandstichting tijdig worden verijdeld. Thans is het geheele gezin op de 'moederuia pm het leven gebracht. 's Ochtends drongen drie gewapende man nen de woning binnen en vroegen waar de vader zich bevond. Toen zij hierop geen af doend antwoord kregen, schoten de schurken den 16-jarigen Georges een kogel door het hoofd, waarna zü zijn 9-jarig zusje eveneens met verscheidene kogels dobdden. Vervolgens begaven de moordenaars zich'naar de slaap kamer van de oudste, dochter Leona. Die werd aldaar op dezelfde wijze afgemaakt. Daar zij in den kelder, waar de 17-jarige Leon was gevlucht niet konden binnendrin gen. gooiden de bandieten een handgranaat door het kelderraam waardoor de jongeman op slag werd gedood. Ook op de moeder die de trap was opgeloopen openden de indrin gers het vuur evenwel zonder haar te treffen. De arme vrouw sprong van angst door het raam en kon zich bij de buren in veiligheid brengen. De oorzaak van deze weerzinwekkende mis daad is niet bekend. Uitgestrekte boschbranden. In de berg- 'wouden tusschen den Aletsch-gletscher en het Rhone-dal woedt sindt enkele diagen een geweldige brand, die thans ook het Aletsch- woud "heeft aangetast. De door de brand weer aangelegde greppels konden ten ge volge van den sterken Foehn-wind. het vuur niet tegerihoudcn_Tot dusver is al meer dan 120 HA. bosch in asch gelegd. De brand is zoo hevig dat de boomwortels dikwijls tot een meter diep in den bodem verbrandden. (C.D.) Lampolie uit koffie. Op initiatief van den Braziliaanschen gezant te Stockholm heeft een Zweedsche geleerde een onderzoek ingesteld naar de mogelijkheid om uit koffie synthetische olie te winnen. Tot op heden konden uit 2000 kg. koffie 24 kg caffeine, 240 kg vet en 40 kg looizuur gewonnen worden. Het nieuwe procédé lévert bovendien 350 kg smeerolie, 178 kg lampolie en verder ver schillende chemicaliën, waaronder 103 kg ace- ton en 44 kg methvlalcohol op. De olie is van verschillend soortelijk gewicht en ten deele ook voor vliegtuigmotoren bruikbaar. (CD) distributiedienst 's heer arends- kerke Distributie van mantels en jassen Vooj degenen, die geen jas of mantel meer in hull bezit hebben, bestaat er weer gelegen heid een jas of mantel aan te vragen op het for mulier MD 333-06. Aangezien de toewijzing zeer beperkt is, heeft het geen zin een jas of mantel aan te vragen, wanneer betrokkene nog in het bezit is van een bruikbaar exemplaar. Nadere inlichtingen worden verstrekt op het kringkan toor eri door de agenten. 846-o Uitreiking tweede distributiestamkaarten. Aangezien de tweede, distributiestamkaart met ingang van 11 Juni 1944 voor de. uitreiking van bonkaarten in gebruik wordt genomen, worden degenen, die hog niet in het bezit van hun TD zijn, aangeraden zich zoo spoedig mogelijk tot de gemeentesecretarie van hun woonplaats te 3renden, aangezien na 30 Juni 1944 geen tweede istributiestamkaarten. meer zullen worden uit gereikt aan personen, die reeds voor dien da tum voor een TD in aanmerking kwamen. Geëvacueerden, die in de gemeente, waar zij thans gevestigd zijn, nog niet in het bevolkings-_ register zijn opgenomen, dienen zich zoo spoedig" mogelijk te wenden, tot de gemeentesecretarie van hun vroegere of tegenwoordige woonplaats met het verzoek om overschrijving naar hun niéuwe adres. 847-o distAibutiedienst vlissingen Laatste uitreiking tweede distributiestam kaarten. De distributiedienst 'der gemeente 'Vlissingen maakt bekend, dat allen, die nog niet in het bezit zijn van een tweede distributiestamkaart, op Woensdag 14 Juni 1944 voor de laatste^maal gelegenheid zal worden geboden deze af te ha len. Dit kan geschieden in het uitreikingskan toor, Brouwenaarstraat 4, loket 13 ,8.30-12 uur, 14-16 uur). Ieder, die nog geen tweede distributie stamkaart bezit, moet zich dien dag melden, ook als men om eenigerlei redenen in de afge- loopen maanden geen oproepingskaart mocht hebben ontvangen. De aandacht wordt erop gevestigd, dat perso nen, die geen tweede distributiestamkaart in hun bezit hebben, na 30 Juni 1944 deze TD niet meer zal mogen worden uitgereikt., 863-o Onze oestercultüur. Dezer dagen is een groote partij Breton- sche oesters ongeveer 5.000.000 stuks uit Frankrijk aangekomen. Men hoopt hier mee de Zeeuwsche oestercultuur die in. de laatste jaren veel had geleden, tot nieuw leven te brengen. Het moeiijke transport is zeer goed ge slaagd'. Er is een bezwaar verbonden aan dit Bretonsche broed; hét is n.l. zeer gevoelig- voor de vorst. Niettemin wil men pogen de oesters te-laten overwinteren in ■'tegenstelling met voorgaande jaren, toen de Fransche oesters in den. regel vóór den winter werden, geoogst. Als nu de a.s. winter maar wat mee wil werken is het mogelijk dat onze Zeeuw sche oestercultuur' weer een nieuwen, bete ren tijd tegemoet gaat. m iïl M OPROEP AAN ALLE VROUWENl Laten we de motten uit» roeien! Nü is er genoeg ge* tobd met kamfer en motten'- balletjes. Als we allen vol- p doende Pencolin aanwenden U zijn Uw kleeding, meubilair en tapijten, absoluut veilig! U Vraagt H B MOTTENDOOD^ INLICHTINGEN DOOR -GECO". - VENLO vergunning maat 300 x 200 zeer decoratief "Nieuwe Binnenweg 30 Rotterdam yOLDOENING JUT" afsluiten van een levensverzekering Jni bi/ „De Centrale" te 's-Gravenhage geeft U de voldoening, een plicht tegen over vrouw in kinderen goed te hebben volbracht. DE CENTRALE solide-coulant verzekert werkend Nederland FILIALEN TB AMSTERDAM, ARNHEM, CzRONlNGBN EN ROTTERDAM lim.llH.U!..111.111 omgeving en beSeheen de deur van de zieken- hutHij keek verrast op. „Hé, juffrouw Iverson, wat doet U hier? Kunt U niet sla pen. Of misschien zeeziek 1 Hallo! U' huilt!? Maar maar wat scheelt er aan? Wel, kom eens hier! Vertelt U het eens aan oom Krowski! Ha, ziet U wel, nu lacht U al weer een beetje!" Snel wischte de jonge Zweedsche de tranen van haar wangen. „O het is niets!" sta melde zij. „Een beetje heimwee.Werke lijk, het is niet erg. Ik dank zeer!" Zij trok haar lichten mantel samen over haar borst en schudde met een driftige hoofdbeweging haar losgeraakt haar naar achteren. „Heimwee?" zei de knorhaan met vreemden nadruk. „Wat is heimwee?" De jonge hulpkracht van de zending ant woordde niet aanstonds; het scheen of zij zelf na r een verklaring zocht voor dit woord, zoo zwaar van inhoud. Zij keek naar den officier. „Misschien is het niet zoozeer heimwee misschien is het angst voor Afri ka. Mijn God; Wat -moet ik daar doen? Neen! Neen!" Snikkend leunde zij tegen de deur. Zij beefde over geheel haar lichaam. Hulpeloos zag ïfrowski deze uitbarsting van wilde wanhoop aan. HU streek voorzichtig over haar schouders en over haar haar. „Ola- la, klein meisje niet huilen! Het zal wel gaanMaar niet zoo huilen!" De cigaret lag op den grond en gloeide nu en dan op, als de wind over de wit geschuur de planken streek. Mijn God wat kan ik doen? dacht Helmut Krowski. Als zij maar niet huilde! ZU huilt zooals Ellen vroeger deed, wan neer ik weer naar zee gingWat moet ik nu doen? -• Langzamerhand werd Gunhild IversoH kal mer. Weer>streek zij met haar slanke handen over haar wangen. Toen keerde zij zich om en sfond met .gebogen hoofd voor den slan ken man. HU hief haar kin op en bekeek aandachtig haar betraande gelaat. „Biecht U nu eens op!" zei hü zoo zacht en rustig hij maar kon. „Stott Uw hartje maar eens uit! Waarom wilt U dan met alle geweld naar de booze negers in het oerwoud? Komaan voor den dag ermee! Spreekt U zich nu eens op Uw gemak en flink uit over de leehjke menschen, die zoo'n arm klein meisje naar Afrika wil len sturen!" Het duurde een poos, voordat de jonge Zweedsche haar stem weer'meester was. Dan vernam Helmut Krowski de wondervreemde reden van haar tocht naar Afrika. Gunhild Iverson was de dochter van een Zwegdschen boekhandelaar. Haar moeder was een kwezelige vrouw, -wier dagen gevuld waren met bidden en zingen en redetwisten over de verworpenheid der menschen. Haar vader, een stille, bescheiden man, had het meisje al vroeg naar Duitschland gezonden. Zij doorliep daar de laatste -schoolklassen en begon toen met de studie van vreemde talen. Een jaar geleden stierf Einar Iverson plotse ling. Gunhild werd teruggeroepen naar Zwe den. Aan -de universiteit te Lund zette zii haar studiën voort. Ook haar moeder ver huisde daarheen. Gunhild was het vrüe zelf bewuste leven van de moderne studente met eigen verantwoordelUkheidsgevoel gewoon. Zij zocht het gezelschap van jonge,, gelykge- zinde, kameraden en bracht slechts zelden en ongaarne de avonden thuis bU haar moeder door, die zij innerlük reeds vanaf haar kinds heid vreemd geworden ufes. Lund was een kleine stad. De vrome vriêndtnnen van de weduwe Iverson verborgen haar moreele ver ontwaardiging over het verderfelijke gedrag van haar plochter niet. En tenslotte, toen Gunhild op een nacht met studievrienden een autotochtje naar het naburige Malmö ondernomen had en pas in den vroegen mor gen was teruggekeerd, kwam het tot een openi lijke breuk. Het meisje moest boosaardige en onrechtvaardige verwijten over zich heen la ten gaan. Haar werd niet alleen de studie, maar ook iedere omgang met haar kameraden verboden. (Wordt vervolgd!

de Stem | 1944 | | pagina 2