Dagblad van Noordbrabant HET SOVJET Z0MER0FFENSIEF BEGOHKEH? "'evige strijd bij Caen Bn Bayeux. IER Zeeuwsche Editie Troepenverslerkingen aan den Dnjestr, tusschen* Brody en Tarnopol en bij Gomel. - In hei bruggenhoofd aan de Normandische kust iasfen Duitschers en Geallieerden de wederzijdsche linies af. OFFICIEEL NIEUWS KEURINGEN. NEERLANDIA-PERS 84e JAARGASG B WOENSDAG 14 JUNI 1944 No, 18013 1 BID \ijti JINT IN Ins.... ITIKS (en, die hoéft U Bding te pudding ik naast nsmaak. Uw bon- koopen. - ING LA dom van mij ■en!" ippen op naar' rykte een groot resloten". imen de passa- eet bij de pier gesloten rieten )or/.ichtig naast belooning voor zei hij en liet Iets wolligs, klein MalthesCr er dan een ko- „Gegaiandeerd erier?" treugde en ver mijnheer Me- Natuurlijk doet dieren!" iuisternis gooide reederij zich los werd uit den raaide een paar iepen beide ma- lichten van Las t boorddek. pft'ordt vervolgd). Abanncmtfoit'n hfnneiitaiMl bij voofuiibeiallnjc pef kwartaal /zn. (nnco per post J*, por ween «uisluitend bij nlet-posibesteliing) 2» cent Losse ruoimers 6 cenl. Bewijsnum- - nier» 6 .cent. Bijkantoren te Roosendaal, telefoon 2489: Boigcn op Zoom, telefoon 5?»: Waalwijk, telefoon 229. Goes. telefoon 223B; Hulst, telefoon 102. Verschijnt eiken weikdag Adv. geheel® oplage,t-10 mm., kolom 42 rr.m.. 2.00, elke mm. meer 20 e., adv van plaatsi-t aard uit N -Br. utisl. Br ed. reup. l 70 en 17 ct.. ld Zeeuwsche ed. lesp BQ c. en t c Reel zie tarief. Inzend dp adv., welke de uitgevers te hunner beoordeeling niet verlangen at tfe geven, worden noch teruggegeven, noch aan de inzendeis van adv. uUSelevern Ons- overzicht. In Berlijn neemt men vol gens het Hbld. op grond van een dagorder vail Stalin aan, dat met het offensief in Ka- relië Ijet groote Russische xo- meroffensief is begonnen. Zooals bekend zijn weer u sinds ,enkele dagen de Sovjet- g acties'tegen Finland opgeleefd. Vooral in den sector van Vam- melsuu en Kivennapa op de Karelische landengte duren de hevige gevechten voort. Hier vernielden de Finnen in drie dagen 63 tanks. Volgens „Hufoudstadsbladet" is het strategische en politieke doel van de Sovjetactie het bin nendtingen in de Epsche Golf nadat in den winter Lenin grad uit de omsingeling werd bevrijd. Te Berlijn meent men dat met de militaire actie te gen Finmnd weer een politieke strekking gepaard gaat. Overigens wordt van het Oostelijk front gemeld, dat aan den benedenloop van den Dnjestr aanzienlijke bolsjewis tische versterkingen zijn waar genomen. Ook werd het Sov- jetleger tusschen Brody en Tarnopol. Maandag versterkt, waarschijnlijk voor een aan val op Lemberg. Tenslotte' trad nog in den centralen sector i scherming van hun scheepsartlllerie, welke het spoorwegknooppunt Gomel naar voren als centrum van omvangrijke opmarschbewe- gingen der Sovjets. Daarnaast staat volgens Interinf vast, dat het Duitsche Oostelijke front in weerwil van de invasie in het Westen de laatste Veken aanzienlijk versterkt is door toevoer van nieuwe formaties en zware wapenen. In Italië zetten de geallieerden een sterken aanval in van de Tyrrheensche kust tot aan den Tiber. Westelijk van het Bolserameer be werkten zij nog eenige penetraties, ten Oos ten daarvan werden zij afgeslagen. Voor het overige worden hier distancieeringsbewegin- gen van de Duitschers gemeld In de cen trale Apennijnen en de Abruzzen, dus aan het Oostelijk front van Italië, waar de ge allieerden de Duitsche achterhoeden aarze lend volgen. Aan het invasiefront. Het beeld van den strijd aan het inva siefront veranderde van Maandag op Dins dag niet belangrijk. Als de hoofdpunten van g» geallieerde acties zijn nog altijd de ge bieden ten Noorden en Westen van Caen alsmede het gebied aan weerskanten, van den Vire-mond, vooral Zuidwestelijk van Carentan, te beschouwen. De Britsche actie vanuit Bretteville en Andrien tegen de Duitsche linies ten Noor den van Caen moest Maandagavond na* zware verliezen worden gestaakt. Ook éen aanval op de Duitsche linies oostelijk van Tilly, bleef zonder resultaat.' De Amerikaansche pantserformaties, die üit Carentan naar het "Zuidwesten willen opdringen, werden genoodzaakt naar hun uitgangsstellingen terug te keeren. Een Amerikaansche aanval vanuit Ste Mère Eglise in Westelijke richting werd even-- eens afgeslagen. Een Duitsche tegenaanval ontrukte den invasietroepen nog een; be langrijke plaats. In het Noorden van Co- tentin mislukten Amerikaansche aanvallen op Montebourg, welke stad zich nog steeds in Duitsche handen bevindt. De weg Monte bourg—Quinéville werd tijdelijk door Ame rikaansche tanks gepasseerd, maar later weer bij de Duitsche linies betrokken. De Noordoostkust van 't Normandische schier eiland werd aan weerskanten van Barfleur van daar nog aanwezige geallieerde strijd krachten gezuiverd. Het D.N.B. verneemt verder, dat de marinekustbatterijen van Marcouf opnieuw zijn gaan vuren. Ten Oosten van de monding van de Or- ne trachtten de Britten htm weg te ver- breeden dn de richting van het Bois de. Bavent. Hun aanvallen in Noordelijke* richting bij Brévillé' mislukten. Uit hun aan vallen in Oostelijke en Zuidoostelijke rich ting ontwkkeiden zich hevige gevechten bij Escoville en Touffreville die nog voortdu ren. Aftasten der linies. Op het oogenblik tasten beide partijen de wederzijdsche Unies af teneinde gunstige uit gangsstellingen voor grootere operaties te vinden. Nog opereeren de Engelschen en Amerikanen in de kuststrook onder de be- Heden moet verduisterd worden van 21.45 tot Donderdag 5,30. Maan onder 14.20 op, Donderdag, 3 uur. Nieuwe Maan Dinsdag 20 Juni. een reikwijdte van ongeveer 40 K.M. heeft. Als zij daarbuiten komen, zijn zij op de be scherming van hun „vliegende artiUerie" aangewezen. Op hun vier voornaamste landingsplaat sen ontschepen de geallieerden nog voort durend nieuwe formaties met aanzienlijke hoeveelheden zwaar oorlogsmateriaal zoo dat thans wel het grootste deel van Mont gomery's Strijdkrachten in het smalle brug genhoofd tuschen de Ome en Ste Mère Eglise bijeen moet zijn. Dan zou dus de op- marsch naar het binnenland weldra, moe ten beginnen, welke naar Duitsche meening zal worden ingeleid met een aanval op Caen, terwijl een tweede zwaartepunt ten Zuidwesten van de monding van do Vire wordt verwacht. Een hervatting van de Ame rikaansche doorbraakpogingen in de richting van Cherbourg staat dan eveneens te wach ten. Het geallieerde opperbevel rekent, er vol gens den „Manchester Guardian" op. dat de Duitschers binnen een week «minstens 25 divisies voor den tegenaanval zullen heb ben geconcentreerd. Als tegenwicht zou Eisenhower hiervoor een wekelijkschen aanvoer van 4 tot 5 millioen ton mate riaal noodtg hebben. Verdediger van Cherbourg gesneu veld. Duitsche distancieerings- bewegingen in Italië Sovjet- aanval bij Narwa. HOOFDKWARTIER VAN DEN FUEH RER, 13 Juni (DNB) Het opperbevel van de weermacht maakt bekend: In Normandië trachtte de vijand giste ren met zeer krachtigen en voortdurenden steun van de luchtmacht op talrijke plaat sen zijn bruggehoofd naar het Zuiden en Znid-Westen uit te breiden. Bijzonder hevig waren daarbij de gevechten in het gebied ten Westen van Caen en ten Zuiden van Bayeux. Bij den geslaagden afweer der vijandelijke aanvallen werden talrijke tanks stukgeschoten. De vijand leed 4ware ver liezen aan dooden en gewonden. Gevechtsvliegtuigen plaatsten bij de opera ties tegen de vijandelijke landingsvloot bom- treffers op twee vrij groote vrachtschepen. Boven het invasiefront en het bezette Weste lijke gebied werden 76 vijandelijke vliegtuigen neergeschoten. De commandeerende generaal van een le gercorps, generaal der artillerie Mareks, de dappere verdediger van het schiereiland Cherbourg heeft bij de zware gevechten in de voorste linie den heldendood gevonden. De kustartillerie van het leger en van de marine heeft zich bij de operaties tegen de vijandelijke landing voortreffelijk geweerd. Bijzonder onderscheiden hebben zich de kust- artillerie-afdeeling van het leger 1254, 1255 en 1261, alsmede de marlnekustbatterij Mar- eout, La Pernelle en Longues. Aan het Italiaansche front viel de vijand gisteren met geconcentreerde sterke infan terie- én pantserstrijdkraeliten van de kust van de Tyrrheensche Zee tot aan den Ti ber aano Terwijl hij ten Westen van het Bolsena-meer eenige intusschen afgegren delde penetraties kon bewerken, werden Oostelijk van dit meer de vijfmaal her haalde aanvallen na verbitterden strijd uit eengeslagen. In de centrale Apenjjnen en de Abruzzen blijft de vijand onze distan- eieeringsbewegingen slechts aarzelend vol gen, In het Oosten mislukten Noord-Westelijk van Jassy en in het voorterrein der Karpa- then verscheidene Sovjet-aanvallen. In de zware aanvals- en afweergevechten der laat ste dagen in het gebied van Jassy heeft zich de Hessisch-Nassausche 79ste divisie infante rie onder bevel van generaal-majoor Wein- knecht bijzonder onderscheiden. Ten Zuid-Westen van Narwa vielen de bolsjewisten op verscheidene plaatsen tege lijkertijd aan. Zij werden overal met zware verliezen aan dooden en gewonden afgesla gen. Formaties Britsche bommenwerpers lieten in den afgeloopen nacht bommen vallen op verscheidene plaatsen in h^t Rijnlandsch- Westfaalsehe gebied. Vooral in Recklinghau sen en Essen ontstonden schade aan gebou wen en verliezen aan menschenlevens. Door nachtjagers werden 21 vijandelijk vliegtui gen neergeschoten. Duitsche gevechtsvliegtui gen vielen in den afgeloopen nacht speciale doelen in Zuïd-Oost-Engeland aan. Afweergevechten voor Hoek van Holland. BERLIJN. (Interinf). Duitsche beveili- gingsstrijdkrachten, die het Nederlandsche had de vijand talrijke jachtbommenwerpers de lucht ingestuurd, die de Duitsche booten herhaaldelijk met bommen en boordwapens aanvielen. In twee gevallen ontstonden er, kort voor 5 uur. Dinsdagochtend voor Hoek van Holland, afweergevechten met deze vlieg tuigen. Daarbij werden vier machines neer geschoten en zag men twee toestellen in brand raken. Met lichte schade boven water en twee gewonden aan boord keerden de Duitsche booten naar haar steunpunten te rug. In Indië geïnterneerde burgers. Het Nederlandsche Roode Kruis ontving we derom opgaven van in Nederlandsch-Indië ge- interneerde burgers van Nederlandsche natio naliteit. Van de navolgende geïnterneerden konden tot op heden de adressen der naaste familiebetrekkingen of van andere belangheb benden hier te lande niet worden opgespoord. Achter de namen vindt men een korte aandui ding omtrent leeftijd en beroep: cambier, j.j.a. 18 student, camu, g.d. 56 werk zaam bij een mij,; canter-visscher, t.c.e.w. 53 schoolhoofd; caron, w.k.d.j. 54 gepensioneerd; casemier, bouke 27 schilder; cats, epeus 54 werk zaam bij een mij.; cats, j. 46 werkzaam bij sla- gersbedrijf; daalen-de nel, d.g. van 54 beroep on bekend; dal, p.c.l. 56 gepensioneerd; dam, f.a. 29 leeraar; damme, a.g.j. 49 werkzaam bij een mij.; damme, w.c.j.f. 47 werktuigkundige; dam mers, nicolaas, 53 gepensioneerd; daniels, g.a, 40 employé petroleummij.; darphorn, cornelis 35 ingenieur machinefabriek; deckers, l.a. 52 schil der; deeder, jozef, 30 beroep onbekend; deele- man, frits 39 werkzaam bij hQOfdfiliaal; deke- ma, h.e. 38 handelaar; dekker-marlnus, johan- nes 54 directeur; dekkers, a 59 verpleger; dek kers, j.g.w. 58 werkzaam bij- meubelindustrie; delft-adriaan, joseph van 58 werkman; delft, k. f. van 51 schoolhoofd; delvoye, j.j. 53 leeraar; dirksen, r.I. 47 werkzaanrhij een mij.; dussel- dorf, caries van 56 portier; gabrielse, l.a. 22 zonder beyoep; dalen; f.a. van 52 werkzaam bij hotelbedrijf; camping, egbert, 19 scheepskapi tein; gast, c. de 33 machinewerkman; geenen, Willem van 58 -gepensioneerd; geeve, w.p. 54 ma chinewerkman; geissel -h.h. 57 winkelier; geist, m.j. 58 schilder; geisterfer, j.m. 47 directeur van een mij.; gelder, jacob van 58 werkzaam bij een ziekenhuis; gelderen, j.p. van 53 inspecteur van een mij.; geldre, j. van 52 ambtepaar; gennip, h. j. van 18 student; george, n.w.f. 56 hoteleigenaar; gerber, carel 56 gepensioneerd; gerder g.t, 39 hoteleigenaar; gerdingh, gerrit 36 reparateur; gerretsen, w.j. 38 inspecteur; gerrit, j.z. 26 werk zaam, bij een mij.; gerrits, p, 59 werkzaam bij wasscherijbedrijf; gerritsen, f.h. 23 electrt. Inge nieur; gerritsen, gerarejus 39 ambtenaar; gerrit sen, j. 56 gepensioneerd; gesterkamp, h.j, 50 handelaar; geurtsen, h.t. 46 schoolhoofd; geuze, abraham 50 fabrieksexpert; gezel, j.c.fa. 23 em ployé onderneming; giesen, r.h. 46 handelaar, gillissen, e.h. 52 gepensioneerd; gimberg, j.p. 59 administrateur onderneming; glngnagel, willem 56 timmerman; gisigwagel, willem 54 civiel in genieur; ginkel, jan van 54 landbouw-eonsulent glaser, 9., werkzaam bij cultures; glopper, j.m. de 51 aannemer; godin, e.j. 19 student; godthelp r.h. 46 werkzaam bij emigratiebureau; goldstein z.c. 53 gepensioneerd; gooi, cornelis van 54 ge pensioneerd; goudswaard, h. p. 19 student; gij- - zen, j.w.b. 39 zonder beroep; kesveld, a.j. van 46 employé onderneming; koch, g.w. 51 militair; kockebacher, e.h. 21 machine werkman; kockx, h. f. 55 arbeider^ koek, j.n.j. 64 ambtenaar; koen. jan 46 politiehoofd; kok, j.a. 40 werkzaam bij café; kok, martinus 46 werkzaam bij politie; rfftolff, e.g. 62 fabrieksingenieur; kolk, j.o. van der 60 jockey; koneman, willem 38 missionaris; /Tconfg, f.g.j., 41 machine werkman; koning, j.a. m. de 50 klerk; kooistra, g. 52 •werktuigkundig ingenieur; koperberg, r. 46 fabriekshoofd; ko peren, f.f. van 40 assistent; korf, k. roelf 39 waker; kortenschijl, johans 47 hoofd; korteweg, ary ^0 employé bij een macjünezaak; kortleven, arend 53 gepensioneerd; kousbroek, k.f. 55 mis sionaris; kramer, c.j. 37 kok; kramer, cornelis 54 geestelijke; kramer, n.a.c.a. 51 gepensioneerd; kranen, h.r. 41 ingenieur; kranenburg, a.a. 44 schoolhoofd; leeuwen n. van 53 militair; meyer, n. 61 oud-soldaat; nijman, a. 52 oud-soldaat; wolfs, g.w. 57 sergeant. Belanghebbenden gelieven zich ter verkrij ging van nadere inlichtingen te wenden tot de 5de afdeeling van het informatiebureau van het Nederlandsche Roode Kruis, Juliana v. Stolberg laan 27-29, Den Haag, onder opgave van zoo vol ledig mogelijke gegevens omtrent naam, voorna men, geboortedatum, beroep, werkgever* en laatst bekende adres der geïnterneerden. Eerst uitstappen, daarna instappen. i-tuv.e fregeUng bij dc Spoortrein. Op 15 Juni a.s. voeren de Nederlandsche Spoorwegen een nieuw systeem in betreffende het in- en uitstappen by het electrische ma teriaal. Van dien datum af zal nl. de reg.el gelden; eerst laten uitstappen, daarna instap pen. Tofcdusverre moesten de reizigers in stappen over het achterbalkon en uitstappen ovqr het voorbalkon. De spoorwegen, die net nieuwe systeem in de eerste plaats ten'ge rieve van de reizigers invoeren, rekenen op de volle medewerking van allen, die van de electrische treinen gebruik maken. Prljsvöorschrift binnenvaartuigen. De prijzenbescnikking binnenvaartuigen 1941, no. Ill is met ingang van 14 Juni 1944 gewijzigd. Het aanvullende prijsvoorschrift? waardoor de wijziging van kracht wordt, maakt melding van een groep kleine vaartuigen, die in de oude beschikking niet was genoemd. Ook hierop heeft het in de beschikking bepaalde dus thans betrek king. Het SS-Ersatzkommando deelt mede: Iedere gezonde Nederlander kan zich aanmelden, ten einde gekeurd te worden voor de Waffen-SS, SS-Wachtbataillon in Amersfoort, Landstorm Ne derland, Kriegsmarine en de Germaansche SS In Nederland. Personen tusschen 19 en 35 jaar, die aanmeldingsplichtig zijn voer de tewerkstelling, kunnen zich eveneens aanmelden en worden gedurende de verbintenis van de tewerkstelling vrijgesteld. Officier in de Waffen-SS kan ieder worden, die na tenminste één jaar diensttijd zijn ge schiktheid voor de officiersopleiding heeft bewezen. Zijn schoolopleiding is niet doorslaggevend. Beslissend voor bevordering zijn: gedrag, karakter, prestatie. Tijdens de keuringen worden alle inlichtingen verstrekt met betrekking tot de verzorging van familieleden, duur der opleiding, extra levensmiddelen, etc. Eveneens verstrekken alle inlichtingen en gratis reisbiljetten voor de heen- en terugreis de navolgende Nebenstellen der Waffen-SS, Amsterdam", Dam 4; Alkmaar, Langestraat 56; Heerlen, Saroleastraat 25; Gronin gen, Heerenstraat 46; Enschedé, Hengeloschestraat 30 en het SS-Ersatzkommando, Den Haag, Korte Vijverberg 5. Ook voor de gemotoriseerde compagnie bij het SS-Wachbatailïon te Amersfoort welke dienst in Nederland doet, kan men zich op bovenstaande keuringen meldèn. 15.6.44 8—12.00 uur, Den. Bosch, Hotel Noord-Brabant, Markt 45; 15—18.00 uur, Venlo, Deutsches Haus, Egmondstraat 16; 16.6.44 8—12.00 uur, Arnhem, café Royal; 19.6,44 8—13.00 uur, Amsterdam, Dam 4; 20.6.14 8—12.00 uur, Utrecht, N.V. Huis, Oudegracht 245; 1517.00 uur, Amersfoort, Pol. Durchgangsiager, Leusderweg. 8 BIJ ONZE VRIJWILLIGERS. Aan het einde van de opleiding wordt dc eed (SS-PK-Palmowski O.H.)

de Stem | 1944 | | pagina 1