Dagblad van Noordbrabant STRIJD OM HET SCHIEREILAND COTEMTIN. BRU66EHH00FPEH VEREENIGD BIJ IS?6NY. Zeeuwsche Editie Twee sioolrichiingennaar Si. Lo en Lessay. -- Briische aanval verwacht op hei stadje Caen. -- Sovjet- Russisch offensief op de Karelische [andengte. NEERLANDIA-PERS 84e JAARGANG B MAANDAG 12 JUNI 1944. No, 18011 1 BT.A n Ahortncrnenien hmnt iUand bij vooruMbeiating per kwanaal 2 73. franco per post 3 45, per week (uitsluitend bu niet-posibesteIHhg) 21 cent Losse i.urnmers 6 cent. Bewijsnum- merj cent. Bijkantoren ;e Roosendaal. ïclefoon 2480 Bergen op Zoorn, telefoon 521; Waalwijk, telefoon 229. Goes, telefoon 2236: Hulst, telefoon 102. Verschijnt eiken weikdag geheele oplage 1 -10 min., kolom 42 mm. 2.00. elke mm. meer 20 e adv van plaatset aard uit N.-Br ultsl. Br. ed. resp. f I 70 en 17 et., ld Zeeuwsche ea icsp 80 c cn 8 c Reel zie tarief, fnzend. op adv.. welke de uitgevers fe hunner beoordeeling niet verlangen af te geven, worden noch teruggegeven noch aan de inzcndeis van adv. uitgeleverd Ons overzicht. De strijd aan het invasie-front in Nor- mandië blijft de groote belangstelling ver gen. Zij het dan ook dat voor het eerst sinds eenigen tijd ook 't Oostfront wederom teekenen van herlevende activiteit vertoont. De Finsche legerberichten maken na melijk melding van een door de Sovjet Russen ingezet algemeen offensief op de Karelische landengte. Tijdens hevige gevechten, die dag en nacht voortduurden, gelukte het den aanvallers door het westelijk deel der Finsche stellin gen heen te breken. Dezelfde berichten ma ken melding van gevechten op de Aunus- en op de Maaselkae landengte, waai* op vier plekken de Sovjet-Russen werden verdre ven. Felle strijd. Over het verloop van den strijd in Nor- mandië ontvingen wij talrijke berichten, die het intusschen niet gemakkelijk maakten er een algemeen beeld uit te construeeren. Na lezing dier berichten,' waren dit allereerst de conclusies: er wordt op verscheidene punten fel gestreden, zoowel ten oosten van de Ornemonding, als tuschen die van de Orne en de Vire en vervolgens in den sec tor ten noordwesten van Isigny langs de kust tot ongeveer de lijn MontebourgGui- neville. In verschillende berichten wordt bo vendien gewag gemaakt van het bloedige karakter van dezen strijd. De verliezen, die de geallieerde landingstroepen hier lijden, moeten beteekenend zijn. Oostelijk van de Orne. Als men de frontsectoren onder de loupe neemt, blijkt te rekenen van oost naar west, allereerst strijd geleverd te worden ten oos ten van de Orne-monding, waar de geal lieerde landingstroepen aanvankelijk door Duitsche aanvallen op een nauw gebied wa ren bij eengedrongen. Nieuwe luchtlandingen tusschen de monden van de Seine en de Orne, Vrijdag uitgevoerd, meer in het bij - zonder bij Pont TEuèque," konden den in het nauw gebrachte troepen geen opluchting verschaffen. Zaterdag volgde daarop een Britsche pantseraanval uit westelijke rich ting over de Orne, waarbij 24 pantserwa gens vernietigd werden. Deze Britsche ge vechtsgroep slaagde er tenslotte in de Duit sche strijdkrachten zich enkele kilometers naar het noorden te doen distancieeren. Tusschen Orne en Vire. Omvangrijker is het nieuws, dat omtrent den strijd tusschen Orne en Vire beschik baar is gekomen. Daaruit blijkt, dat spoedig een harde strijd verwacht wordt om het plaatsje Caen, dat thans nog in Duitsche handen is. Troepen- en materiaalconcentraties zijn geconstateerd en zelfs hebben nieuwe luchtlandingen plaats gevonden achter de Duitsche stellingen. Nog meer westelijk, in de streek van Bayeux, zijn eveneens levendige gevechten gevoerd. De geallieerde troepen schijnen van daaruit pogingen te ondernemen in zuidwestelijke richting naar St. Lo door te stooten, en een andere groep naar Lessay, ■teneinde op deze wijze het reeds eerder ge signaleerde doel, de afsnijding van. het schiereiland Cotentin, te bewerkstelligen. Volgens den Berlijnschen correspondent van de N.R.C. zou eerstgenoemde aanval tot on geveer 8 kilometer buiten Bayeux gevorderd zijn. Pogingen van de geallieerde strijdkrach ten om van Bayeux in zuidelijke richting door fe dringen werden door Duitsche tegen aanvallen opgevangen, waardoor eerstge- noemden weer verschillende plaatsen moes ten opgeven. Op het schiereiland. Westelijk van Bayeux wisten de Britten en de Amerikanen, naar uit het Weer- machtsbericht blijkt, aansluiting te krijgen bij Isigny. En eenmaal in dit gebied beland zijnde, verdient het strijdtooneel op het schiereiland Cotentin, waar de Amerikanen bij Corentan gelegerd waren, de belangstel ling. Nieuw aangevoerde strijdkrachten, maakten het hier klaarblijkelijk mogelijk aanvallen te ondernemen naai- het noorden en naftf het westen. De hier vechtende Duit sche formaties weken onder vertragenden tegenstand naar het noorden en noordwesten uit eii" handhaafden zich in aanzienlijk ver korte en krachtiger geworden stellingen met succes tegen het verdere opdringen der Afrikanen. In het noorden van dezen sector schijnt de frontlijn gevormd te worden door den weg, die van Montebourg naar Guineville Heden moet verduisterd worden van 21,45 tot Dinsdag 5.30. Maan onder 1141. op, Dinsdag, 2.13. Laatste Kwartier Dinsdag 13 Juni. loopt. Na langdurige en zware gevechten is deze weg op één plek door de Amerikanen bereikt, de beide plaatsen bleven echter in Duitsche handen. Het is wel duidelijk, dat de strijd in dezen sector zich meer en meer op Cherbourg richt. De algemeene situatie. Uit het binnenvloeiende nieuws valt ove rigens af te leiden, dat de geallieerden steeds meer versterkingen naar de Normandische kusten sturen, zoo goed als van Duitsche zijde steeds krachtiger concentraties waar te nemen vallen. Dit geldt niet alleen perso neels- maar eveneens materiaal-versterkin gen. Interinf maakt er bijvoorbeeld melding van, dat Montgomery thans ongeveer 20 di visies in den strijd geworpen heeft en de beschikking heeft gekregen over aan zienlijke hoeveelheden zware wapens, die om vangrijke nieuwe troepencontingenten mee brachten. Ditzelfde bericht maakt overigens gewag van een Zondag' begonnen aanval der Amerikanen in de richting van Caren- tan, welke plaats nog in Duitsche handen was. Hetzelfde informatiebureau teekent ten slotte de algemeene situatie als volgt: „Na zes nachten en vijf dagen van de hardste gevechten hebben de geallieerden met gebruikmaking van 18 grootendeels beproefde en voortreffelijk bewapende elitedisivies, met ondersteuning van tal rijke zware slagschepen, van duizenden bommenwerpers van allerlei soorten en van aanvullende speciale formaties zooals pioniersbrigades enz., een bruggenhoofd stelling in handen gekregen, die reikt van den westelijken oever van den Ornemond tot aan de oostelijke kust van het schier eiland Cotentin ten zuidoosten van St. Mère-Eglise. De diepte van deze positie schommelt tusschen 12 en 20 k.m. In to taal heeft Montgomery thans tenminste 350.000 tot 400.000 man geallieerde troe pen in' den strijd geworpen. Hierin zijn niet begrepen de bemannin gen van de oorlogsschepen, het personeel van de transport- en landingsvaartuigen, en het personeel van de geallieerde lucht strijdkrachten, die in totaal nog vele tien duizenden manschappen uitmaken. Geallieerde pogingen om naar Cherbourg op te rukken verijdeld. - Gevechten voor de Nederlandsche kust- - In Italië dringen de geallieerden op ten Oosten van het meer van Bolsera. HOOFDKWARTIER VANJDEN FUEHRER 11 Juni (D.N.B.) Het opperbevel van de weemacht maakt bekend: „In Normandië, tusschen de Orne en de Vire. waar de vijand voortdurend verster- Iting'en aanvoert, duren de zware en ver bitterde gevechten voort. De pogingen van den vijand, in de diepte ruimte te winnen, werden met zware verliezen \crijdeld. Al leen naar het Westen, in de richting Isigny is den vijand in een smalle kust strook de vereeniging met de Amerikanen in het bruggenhoofd ten Noorden van Ca- rentan gelukt. Daar werden alle pogingen van den vijand, naar Cherbourg op te ruk ken, verijdeld. Overal in het vijandelijke laudingshoofd blijven talrijke van onze steunpunten en nes ten van verzet in een taaien verbet en strijd gewikkeld. Opnieuw achter ons front neerge laten vijandelijke landingstroepen werden voor het grootste deel vernietigd. Bij de zware gevechten in liet vijandelijke landingshooïd en bij de vernietiging der in het achterland neergelaten vijandelijke val scherm- en luchtlandingstroepen hebben zich het Rheinlandsch - Westfaalsehe regiment grenadiers 736 onder bevel van kolonel Grug, de 352ste divisie infanterie onder bevel van luit.-generaal Kraiss en het valschermjagers regiment 6 onder bevel van majoor von der Heydte bijzonder onderscheiden. Voor het invasiefront nemen de nachtelijke gevechten van lichte Duitsche zeestrijdkrach ten met den sterk overmachtigen vijand aan hardheid toe. Onze torpedobooten vielen in de ochtenduren van 10 Juni in de Seine-baai een vijandelijke formatie torpedojagers aan. Na een fel artillerieduel stieten zij bovendien op torpedomotorbooten waarvan 1 werd tot zinken gebracht en twee zwaar beschadigd. Ondanks zeer sterke vijandelijke bescherming brachten topedomotorbooten van de aan- voersvloot van den vijand 9 volgeladen tran sportschepen met een gezamenlijken inhoud van 23.400 brt. en 1 torpedojager tot zinken. Bovendien werden een landingsscfiip van 3000 brt. een schip van middelbare groote en een artillerieboot door torpedo's getroffen. Een duikboot bracht voor de westkust van Bre- tagne uit een beveiligingsformatie een vijan delijke torpedojager tot zinken. Ook voor de Nederlandsche kust en in de Duitsche bocht ontstonden patrouillege vechten met Engelsche torpedomotorboo ten, waarvan 1 in de grond werd geboord. Gevechtsvliegtuigen vernietigden in den nacht van 9 op 10 Juni een passagiersschip van 9.000 .brt. en een vijandelijken torpedo jager. Een ander transportschip van 6,000 brt. werd zwaar beschadigd. Kustbatterijen van het leger brachten voor de Oostkust van het scliiereiland Cherbourg een vijandelijke torpedojager tot zinken en beschadigden twee andere ernstig. Een sterke vijandelijke for- fatie mijnvegers werd in dezelfde wateren door goed gericht vuur tot zwenken genood zaakt. De vijand heeft gisteren boven het landingsgebied 68 vliegtuigen verloren. In Italië ondernam de vijand door pantser wagens ondersteund aanvallen op onze nieu we stellingen, die oostelijk van het Meer van Bolsera tót een penetratie leidden. Pogingen om den Tiber naar het Noordoosten over te steken werden bij Orte met Verliezen voor den vijand afgeslagen. In een zeegevecht voor het eiland Elba werden twee vijandelijke torpedo- motorbocten vernietigd. Aan het oostelijke front vinden behalve de sucesvolle afweer van plaatselijke vijandelijke aanvallen ten Noordwesten van Jassy en ten Zuidoosten van Witebsk geen gevechtshande lingen van beteekenis plaats. Formaties ge vechtsvliegtuigen bestookten in den afge- loopen nacht het bolsjewistische aanvoerver- keer met goed resultaat. Zware schade en groote branden ontstonden vooral op het be langrijke spoorwegknooppunt Smerinka. Enkele Britsche vliegtuigen lieten in den afgeloopen nacht bommen vallen in de ge bieden van Berlijn en Wiener-Neustadt. Drie vliegtuigen werden neergeschoten." Landingspoging bij Trouville mislukt. Gt-allieerden veroveren Viterbo. HOOFDKWARTIER VAN DEN FUEHRER, 10 Juni (DNB). Het opperbevel der weermacht maakt bekend; De gevechten in het vijandelijke bruggenhoofd van tyormandië nemen door de van beide kan ten aangevoerde nieuwe strijdkrachten steeds meer' toeln felheid. Een poging van den vijand om vlakken Zuiden van de monding der Seine bij Trouville te lahdeu is mislukt. Een oorlogs schip werd tot zinken gebracht. De overige wer den gedwongen den steven te wenden. Onze zuiveringsgevechten op den oostelijken oever van de Orne maken goede vorderingen. Vij andelijke tegenaanvallen tegen Touffreville zijn mislukt. In het gebied Caen-Bayeux duren zware pantsergevechten voort. Het is den vijand na verbitterden strijd gelukt om onze beveiligings linies, waarachter onze reserves opmarcheeren terug te dringen. Op het schiereiland van Cherbourg wordt verbitterd gevochten. Onze troepen leveren schitterend slag tegen sterke vijandelijke strijdkrachten en tegen een over machtig luchtwapen. Aan het geheele front handhaven zich vele door den vijand ingesloten weerstandsnesten en steunpunten in hardnekkige gevechten. Gedurende de eerste drie dagen -zijn ruim 200 vi." delijke tanks- vernield en verscheidene dui zenden gevangenen binnengebracht. Bovendien leed de vijand, vooral zijn luchtlandingstroepen, uiterst zware verliezen aan dooden en gewon den. Duitsche zeestrijdkrachten en gevechtsvliegers hebben ook gisteren de vijandelijke landings- vloot zware verliezen toegebracht. Aan den wes telijken uitgang van het Kanaal ontmoetten lichte zeestrijdkrachten een overmachtige for matie vijandelijke kruisers en torpedoboot jagers. In den loop van het vele uren durende harde gevecht werden een vijandelijke kruiser en een torpc jbootjager door torpedotreffers zwaar be schadigd. Een eigen torpedobootjager ging ver loren. Bij gevechten van onze beveiligingsstrijd krachten met vijandelijke motortorpedobooten voor de landingsplaatsen en op het Kanaal wer den verscheidene vijandelijke booten bescha digd. Drie van onze patrouillebooten gingen ver loren. Sedert 6 Juni zijn doe marine- en lucht wapen benevens kustbatterijen van marine en leger 2 kruisers, 3 torpedobootjagers, 6 transport schepen met 38.000 rt., vijf landingsschepen voor pantserwagens met tezamen een inhoud van 15.700 grt. en 7 landingsbooten voor pantserwa gens met een inhoud van 2.600 brt. tot zinken gebracht. Door treffers van torpedo's, bommen en granaten werden beschadigd: een zware krui ser, 3 andere kruisers, 6 torpedobootjagers, 5 motortorpedobooten, 8 transportschepen met een inhoud van 41.000 brt. en 14 speciale landings schepen. Bovendien werden talrijke kleinere landingsvaartuigen en stormbooten tot zinken gebracht of beschadigd. Vele vijandelijke oor- logs- en landingsschepen zijn op onze mijnver- sperringen geloopen. De hierdoor ontstane ver liezen van den vijand bedragen minstens 20 vrij groote en middelgroote eenheden en daarbij ko men talrijke kleine landingsvaartuigen. In Italië lag het zwaartepunt der gevechten ook gisteren -./eer in dei. frontsector ten Wes ten van den Tiber. De tegenstander viel hier onze achterhoedetroepen aan met sterke strijd krachten en drong na feilen strijd Viterbo binnen. Ten Oosten van de Tiber volgt de vijand ook verder slechts dralend onze dïstancieeringsbewe- gingen in de Sabijnsche bergen en op de zuide lijke hellingen van de Gran Sasso, opgehouden door achterhoedetroepen en talrijke wegvernie- lingen. Bij de zware afweergevechten der laatste da gen hebben zich een gevechtsgroep van de Duit sche 4e divisie valschermjagers onder bevel van majoor Gericke, doeltreffend gesteund door stormpantsers van de stormpantserafdeeling 216,'V benevens deelen van het Italiaansch-republi- keinsch fascistische regiment valschermjagers Folgore en Italiaansche afweergeschuttroepen in Duitsche afweerbatterijen bijzonder onderschei den. Zware gevechtsvliegtuigen hebben in den nacht van 10 Juni scheepsconcentraties voor Nettuno aangevallen en daarbij 6 vijandelijke schepen beschadigd. Uit het Oosten worden behalve plaatselijke gevechten in het gebied ten Noorden van Jassy en in het voorterrein der Kar pathen geen bij zondere gebeurtenissen gemeld. In het achter- waartsche gebied? van den noordelijken sector werd een actie tegen- benden door beveiligings troepen van het leger en Letlandsche politie- formaties in gevechten, die 2even dagen hebben geduurd, onder moeilijke terreinomstandigheden met succes beëindigd. Sterke bendèstrijdkrach- ten werden uiteengeslagen en den vijand wer den zware verliezen aan doden en gewonden toegebracht. Bovendien verloren de bolsjewieken 850 gevangenen en talrijke wapens van allerlei soort. Amerikaansche bommenwerpers hebben in de ochtenduren van 9 Juni een terreuraanval on dernomen op de stad Muenchen. Luchtverdedi gingsstrijdkrachten schoten 35 vijandelijke vlieg tuigen neer. In den afgeloopen nacht hebben afzonderlijke Britsche vliegtuigen bommen geworpen op het stedelijk gebied van Berlijn. OFFICIEEL NIEUWS KEURINGEN. Het SS-Ersatzkommando deelt mede: Iedere gezonde Nederlander kan zich aanmelden, ten einde gekeurd te worden voor de Waffen-SS, SS-Wachtbataillon in Amersfoort, Landstorm Ne derland, Kriegsmarine en de Germaansclie SS in Nederland. Personen tusschen 19 en 35 jaar, die aanmeldingsplichtig zijn voer de tewerkstelling, kunnen zich eveneens aanmelden en worden gedurende de verbintenis van de tewerkstelling vrijgesteld. Officier in de Waffen-SS kan ieder worden, die na tenminste één jaar diensttijd zijn ge schiktheid voor de officiersopleiding heeft bewezen. Z«n schoolopleiding is niet doorslaggevend. Beslissend voor bevordering zijn: gedrag, karakter, prestatie. Tijdens de keuringen worden alle inlichtingen verstrekt met betrekking tot de verzorging van familieleden, duur der opleiding, extra levensmiddelen, etc. Eveneens verstrekken alle inlichtingen en gratis reisbiljetten voor de heen- en terugreis de navolgende Nebenstellen der Waffen-SS, Amsterdam, Dam 4; Alkmaar, Langestraat 56; Heerlen, Saroleastraat 25; Gronin gen, Heerenstraat 46; Enschedé, Hengeloscbestraat 30 en het SS-Ersatzkommando, Den Haag, Korte Vijverberg 5. Ook voor de gemotoriseerde compagnie bij het SS-Wachbataillon te Amersfoort welke dienst in Nederland doet, kan men zicli op bovenstaande keuringen melden. 13.6.44 8—12.00 uur, Rotterdam, Deutsche Oberscliule, Westerlaan 1; 15.6.44 812.00 uur, Den Bosch, Hotel Noord-Brabant, Markt 45; 15—18.00 uur, Venlo, Deutsches Haus, Egmondstraat 16; 16.6.44 8—12.00 uur, Arnhem, café Royal; 19.6.44 8—13.00 uur, Amsterdam, Dam 4; 20.6.44 8—12.00 uur, Utrecht, N.V. Huis, Oudegracht 245; - 1517.00 uur, Amersfoort. Pol. Durchgangslagor. Leusderweg. BIJ ONZE VRIJWILLIGERS. De divisie-commandant verleent het Ridderkruis, ver diend tijdens het heldhaftige gedrag bij de gevechten bij Narwa. (SS-PK-MöbiusO.H.)

de Stem | 1944 | | pagina 1