„SE V A R" Temidden van hei oorlogsgeweld aan de kusien. GEMENGDE BERICHTEN PROVINCIAAL NIEUWS LOCALE BERICHTEN KOOPMANS' PANNEKOEKMEEL yBLOEMBONNEH HAVERM0UTB0NNEN 60RTB0NNEN PROV. AGENDA SPORTNIEUWS. Indertijd, can Kaap Corross Arbeid voor Duitsche rekening. Blijkens de NederJandsche Staatscourant d.d. 6 dezer, heeft de gemachtigde voor den arbeid de „regeling van arbeidsvoorwaarden bij slecht weer gedurende de wintermaanden voor werk-- nemers, in dienst van bouwondernemingen, die bij bouwwerken en op bouwterreinen van de Duitsche weermacht en bij het Duitsche civiele bestuur zijn tewerkgesteld", herzien. Vervallen is de bepaling, dat wanneer arbeiders wegens slechte weersgesteldheid tijdelijk bij een ande ren ondernemer tewerk worden gesteld, bij wien, zij minder verdienen, de oorspronkelijke werk gever voor een loonsuppletie van niet meer dan 60 pet. van het vastgestelde tijdloon behoeft zorg te dragen. Deze limiet van 60 pet. is thans geschrapt, aangezien haar toepassing in de prac- tljk weinig bleek voor te komen. Bescherming van den Ned. Arbeidsdienst, 's-GRAVENHAGE. (ANP). Verordeningen- Wad no. 9 bevat o.m. een besluit ter bescher ming van den Nederlandschen Arbeidsdienst. Het voorziet straffen van ten hoogste vijf jaren .voor wie zich aan den arbeidsdienst poogt te omtrekken, aanmaant tot desertie of den dienst ijver benadeelt. Het Vredegerechtshof zal over tredingen berechten. Burgemeester F. E. Miiller. De persdienst van die N.S.B. deelt mede: Overwegende dat het wensehelük is ge bleken, de taak van zijn gemachtigde -voor binnenlandsche zaken en nationale veiligheid te splitsen in een arbeidsgebied: „Binnen landsche Zaken" en een arbeidsgebied „Na tionale veiligheid", heeit.de Leider tot ge machtigde voor buitenlandeche zaken be noemd den heer F. E. Müller, burgemeester van Rotterdam. De heer C. van Geelkerken zal in den vervolge, optreden als gemach tigde van den Leider voor Nationale Veilig heid. Badoglio exit. MILAAN (D.N.B.) Badoglio is afgetre den en de vroegere socialistische minister- pres. van Italië Bonomi is benoemd tot zijn opvolger. De positie van Badoglio go'» reeds gerui- inen tijd als zwaar geschokt. Met name zou hij er niet in geslaagd zijn, het vertrouwen te winnen van de in Zuid-Italië verblijvende vertegenwoordigers en agenten van de Mos- kousche regeering. Kenmerkend acht men voorts, dat de ministers van het nieuwe kabinet Bonomi voor het eerst den eed niet zullen afleggen op den koning doch qp Italië Voorloopig verdwijnt hiermee Badoglio van het politieke tooneel. Levendige schilderingen van ooggetuigen. De berichten over de landingen aan de Normandasche kust hebben in algemeene termen gesproken over het ontzettende oor logsgeweld, dat ermee gepaard is gegaan en over de verliezen die de eerste golven van Geallieerde soldaten op de stranden geleden hebben. Thans zijn er verschillende leven dige schilderingen van ooggetuigen beschik baar, die een beeld van den strijd: geven. „De weeseUjkste oogenblikken van mijn leven". Een. der eerste krijgsgevangenen, de Schot MacPherson heeft over zijn tocht over het Kanaal en zijn landing het volgende relaas gegeven: „Wfi lagen 36 uur met ons schip stil in het water zonder dat mij en mijn kameraden onze standplaats bekend was. Den 5en Juni. 's avonds tegen 8 uur doemden plotseling de contouren van eenige slagschepen in onze na bijheid op en onze boot zette zich onmid dellijk in beweging. Wij bevonden ons in een kudde van on geveer honderd landingsbooten, die met schuimenden .achtersteven het water door ploegden. Hoewel onze stemming door het lange wachten niet goed was, was toch Iedereen opgelucht. Mijn vriend Frances, met wien ik twee jaar gediend heb. zei: ,Nu gaat het er op los". Na 2 uur 't kan ook langer geduurd heb ben - bleef de vloot gestopt liggen Torpedoja gers deiagden op en iemand zei: we zijn er zoo meteen. In werkelijkheid waren het Duitsche oorlogsschepen, die ons ter begroe ting tegemoet gekomen waren. Spoedig daarop volgden zware explosies, die klaarblijkelijk van de slagschepen kwa men. Nog meer explosies en vunrfonieinen namen wij daarop waai' en tenslotte hol den de torpedojagers der Duitschers de geheele vloot in een zwart nevelgordiin. De daarop volgende oogenblikken behoorden tot de vreeselijkste van mijn leven. Lichtgevende munitie schoot als brandende sigaren over ons heen in de duivelsehe zwarte rookgordijnen. Ik weet slechts nog. dat wij ongeveer 45 minuten later in rustiger water kwamen en links en rechts hadden eenige transportschepen reeds hun vracht gelost. Ik gaf er de voorkeur aan mij aan wrakstuk ken langzaam naar de kust te laten drijven Dat was juist gezien, want van de landings troepen die gewacht hebben, heeft slechts een zeer gering deel de kust bereikt. Wij verzamelden ons om een machinegeweer dat ik op raadselachtige wijze hl de duinen vond opgesteld. Voor dat ik. het echter gebruiken kon, werd ik reeds door de bezetting van een Duitsdhen bunker die ik voor een bos distels had aangezien, gevangen genomen." Neet van ChurcbiU krijgsgevangen BERLIJN (Interinf). De gevangen ge nomen commandant van het eiland Llssa luitenant-kolonel Tom Churchill, Is een neef van den Britschen premier. Plaatsvervangend hoofdredacteur, blnnen- en buitenland: P. Alberta. Gewestelijk «n plaatselijk nieuwe: W. v. 4. Velden. Kultureel nieuws: E. Schul. Sport: W. v. Beek. Verantwoordelijk voor de adver tenties E. H. B. Brader, allen te Breda. Een kalme nacht verwacht! Van het gebied ten Z.O. van Cherbourg meldt een Duitsche. oorlogscorrespondent volgens het verslag in de „Tel." o.m.: „Het was mistig en koud. De wolken hin gen laag en er stond een ongewoon hooge deining. Wij waren er dan ook van overtuigd, dat wij een kalmen nacht zouden hebben. Maar het zou anders komen. Kort na middernacht hoorden wii plot seling een dof gezoem uit zee opkomen, dat weldra aanzwol tot een oorverdovend ge dreun Sterke formaties vliegtuigen waren in aantocht. Tegelijkertijd liepen draadlooze berichten binnen over scheepsbewegingen. De dageraad brak aan. De batterijch^f gaf bevél het vuur te openeh. Ik dacht dat mijn trommelvlies zou scheuren. Mijn knieën kniktep en ik was volslagen doof. Ik had nog nooit het af vuren van zware kanonnen in een kazemat meegemaakt en ik had het gevoel alsof de heele betonnen kolos minutenlang op zijn fundamentenstond te schudden. Ik kon het helsch lawaai niet verdragen en sprong naar buiten in de loopgraaf. Plotseling een rui- schen en bruisen boven onze hoofden op hetzelfde oogenblik spoot uit het veld tus- schen de prikkeldraadversperring en Spaan- sche ruiters op het strand een dikke zwarte rookwand omhoog: de Tommies hadden ons in kunstmatigen nevel. Nu het uitzicht belemmerd was. schoot de batterij op goed geluk. De hel brak los. Nauwelijks was ik in een machinegeweer nest in dekking gesprongen of voor ons brak de hel los. Te midden van de dikke rookwol ken, die boven b/et strand hingen, explc - deerden de Romihelmijnra". Het gonsde boven ons hoofd onafgebroken. Dat waren echter transportmachines en zweefvliegtui gen, die als zwermen vleermuizen over ons heenstreken. Er stond een danige bries, die den zwarten nevel in onze richting blies. Wij moesten de gasmaskers opzetten. Langzamerhand werd het lichter en uit de rookwolken op het strand zagen wii hier en daar gestalten opduiken. Zjj hadden de zwemvesten nog aan en waren behan- met machinegeweren en allerlei werk tuigen. Zij droegen platte stalen helmen: Engelschen! Onze machinegeweren begon nen te sproeien, er was voor de aanvallers die nu in grooten getale opdoemden geen doorkomen aan. Op dit punt van het' zeefront werd de aanval afge slagen." Eeuwigheid van gruwelijke ervaringen. Een van de 300 Reuter-correspondenten aan het front heeft in een verslag de hel van de- Atlantische kust als volgt geschilderd: „Het is een wonder dat ik nog leef en dit verslag kan schrijven. Het is een wonder, dat ik het 24 uur aan dit bruggehoofd, dat een zak vol kwade verrassingen b09d heb kunnen volhouden. Bommen, granaten, ge weerkogels en mijnen, om nog te zwijgen van de arglistige vallen, maken van elk uur een eeuwigheid van gruwelijke ervaringen. De lijken der gesneuvelden liggen in het rond. Het klimaat op het landingshoofd is absoluut ongezond. Woensdag werd ik een uur lang door het vernietigende spervuur van de vijandelijke artillerie vastgehouden. De aan strand getrokken vaartuigen kregen de volle laag der beschieting. Die 24 uur heb ik grootendeels doorgebracht met mijn ge zicht vlak op den grond. Elke soldaat hier dankt den hemel dat de bodem zoo zacht is. De aarde geeft hem tenslotte een gevoel van veiligheid." Een ttfdoend middel tegen diefstal. Onlangs hebben wij gemeld, dat bü een landbouwer te Sprundel een varken uit de kuip werd gestolen. De gedupeerde kreeg een nieuwe slachtvergumdng. zij het met veel moeite en na een verklaring van de politie aan het V.V.O. Toen hij wederom tot huisslaehting was overge gaan, dacht hij aan het spreekwoord van den ezel die zich niet voor den tweeden keer aan clenzelfden steen stoot en nam maatregelen, die voor alle landbouwers een voorbeeld kunnen zijn. Hij richtte zich namelijk een slaapplaats hl bij de leuip. welke het kostbare spek bevatte. Zoo heeft hij vier weken lang. geschei den van vrouwen en kinderen, zijn nach ten in den kelder doorgebracht! Daarna heeft hij het spek in den schoorsteen gehangen en zijn tijdelijke rustplaats weer opgeruimd. Dat dit een afdoend- middel. is valt niet te betwijfelen. Muzikaal wonderkind? Hët muzikale wonderkind Georges Viachos te Sjanghai, zoon van een Griekschen vader en een Chi- neesche moeder, heeft na een opleiding van een half jaar op zijn zesden verjaardag, een pianoconcert gegeven voor een tweehonderd- belangstellende toehoorders Georges Vianchos is zoo klein, dat hij het pedaal nog niet kan bereikeh en evenmin octaven kan grijpen, üit het hoofd speelde hij met een groote vaardigheid en fraaien aanslag moeilijke con certstukken van Mozart en Haydn. Zijn even eens talentvolle negenjarige zuster Sophie trad in sommige programmanummers met hem op. (C.D.). Loterijbriefjes die niemand koopt. Er bestaat bij de Fransche staatsloterij een bepaalde groep van loten die bij geen enkele uitgifte koopers vindt. De oorzaak hiervoor' is niet gelegen in het een of andere bijge loof, ,b,.v. omdat de som: der cijfers 13 is of zoo iets. De reden, dat het publiek weinig lust heeft die loterijbriefjes te koopen, ligt veel eerder daarin, dat de getallen te regel matig samengesteld zijn. Nooit gekocht b.v is het lot waarvan het nummer uit vijven bestaat. Maar ook het getal van 7 maal 1 is onverkoopbaar en het lot met het getal 1234567 heeft nog geen liefhebber gevopden. Dezelfde tegenzin bestaat voor die getallen die meermalen achter elkaar 'uit hetzelfde getal van twee cijfers bestaan. Pseudo- politieagenten namen shag „in beslag". In den laatsten tijd opereerden te Rotterdam eenige personen die zich voor deden alsof zij5 van de politie waren. Zij zochten voornamelijk woningen uit. waar naar zij veronderstelden, veel shag te vinden zou zijn. Zij gingen daarheen en lieten ter legitimatie een papier zien met een foto. Daarop dreigden zij met huiszoeking en ar restaties indien de bewoners niet spoedig vertelden, waar de tabak zich bevond. Door het brutale optreden hadden zf meermalen succes en zij ontzagen rich niet ook geld en sieraden mee te nemen. De politie is er thans in geslaagd de twee pseudo-poïitieagenten te arresteeren. Het zijn de 35-jarige J. W. en de 34-jarige J. K. Zij die slaagden. Voor voorloopig diploma scheepswerktuig- geslaagd kundige is geslaagd de heer. Slikke te Middelburg. B. A. v. d. Buist De Burgemeester van Hulst maakt bekend, dat aanvraagformulieren tot het verkrijgen van een visch- of hengelakte vanaf heden op de se cretarie worden beschikbaar gesteld. Deze for mulieren dienen vóór 20 Juni a.s. duidelijk in gevuld te worden ingeleverd. Indiening na ge noemden datum kan vertraging in de afgifte der akten tengevolge hebben. Hulst, 7 Juni 1944. De Burgemeester, 5Ö1-0 C. VAN DUIJSE, wnd. Terbole. Fokveedag. In den vroegen Donderdag morgen werd een fokveedag gehouden. Het fokvee was op de wei naast de Bewaarschool bijeengebracht. Een en ander trok veel be langstelling. Vogelwaarde. GEMEENTE VOGELWAARDE. De Burgemeester van Vogelwaarde maakt be kend, dat de gevorderde arbeidskrachten, die nog arbeidsloon te goed hebben over -de weken 21-28 April, 28 April-5 Mei, 5-11 Mei 1944 deze kunnen afhalen op a.s. Dinsdag 13 Juni van 5-6 uur ten Gemeen te huize Stoppeldijk. Na dezen "datum komen genoemde loonen te vervallen. De Burgemeester van Vogelwaarde, 584-o J. J. VAN HYFTE. Brengt ons een topje zijde of andere stof en wij vervaardigen voor 15 weer een nieuwe tampeikap. 566-0 GHNTSCHESTBAAT 24 HULST Op 3 verschillende faonnen kunt U thans verkrijgen, n.l.: op de Vraagt tK» KOOPMANS' MKLFABWEKEM.v. 90mtm0sem0t Hoooere sMstMHO INSTtTöVT FÏSMONT - TMMMMTSN BLOKKEN 20.j ZATERDAG 1« JUNI. Lamswaarde. Schieting bil A. van Drieeaehe om 17 uur. Heikant. Monsterschdeting bij B. Bielje»- bergh, om 17 uur. ZONDAG U JUNI. Saa-van-Gent, Staakliolling in de overdekte baan bij A. Meuleman, café Noen», om 14 uur. Lamswaarde. Schieting Mj A. van Drteseehe om 16 uur. Philippine. Monsteraetotetlng bij A. Wis- kerke om 15 uur. Halst. Schieting bij G. de NU» Begin 1M0 uur. St. Jansteen. Gambolling bij Joe de Gucfe- tenelre. Begin 16 uur. Stoppeldijk. Schieting bij P. Kin*. Begin 16 uur. Zuiddorpe. Schieting bü H. Dankaert. Begin 15.30 uur. Kapcllebrug. Schieting op de liggende wip bij de Wed. de Bleijzer. Begin 15.30 uur. St. Jansteen. Schieting op de staande wip „St Jan'. Begin 15 uur. Graauw. Opvoering van het tooneelstuk „De Rare" in de zaal St. Aloysius om 18 uur. Koewacht. Schieting bij A. de Conines, o>» 15.30 uur. MAANDAG 12 JUNI. Lantswaande. Schieting bij H. Otaeseer», om 16..30 uur. Graauw. Opvoering van Het tooneelst.uk ..De Rare" in de zaal „St, Aloysius" om 16.30 uur. ZEEUWS CHE JEUGDKAMPIOENSCHAPPEN Recordpoging van Hans Harting. Op Zondag 11 Juni organiseert het Vl&singscfce AV '35 te Oost en West Souburg de Zeeuwsehe jeugdkampioenschappen. Er wordt deelgenomen door ruim 130 Zeeuwsche jongens en meisjes. Het programma van deze wedstrijden vermeldt tevens een poging van den bekenden Zeeuw- schen midden-afstandlooper Hans Harting om 't Zeeuwsch record op de 1000 meter, hetwelk met 2 min. 54 sec, op naam st'aat van J. Raben, te verbeteren. EEVlLLEJOht 36) Voorzichtig lichtte hij de carosserie van 't chassis en legde haar terzijde. Dan demon teerde hü een voor een de wielen. Maar zijn poging om de kleine spiraalveeren los te ma ken, strandde bij gebrek aan goed gereed schap. Na kort beraad liet hij alles staan en liggen waar het was en ging naar voren. Niemand roerde zich, toen hij het verblijf van de manschappen betrad. De mannen, die geen dienst hadden, lagen in de kooien en snorkten in alle toonaarden. De leerling van de ma chinekamer kreunde zacht in zijn droom; hü was nog half een kind en maakte zijn eerste reis. Görres knipte het licht aan. keek nog eens voor alle zekerheid naar alle kanten rond en ging toen zonder zich verder te bedenken aan een andersmans kast morrelen. Zorvuldig doorzocht hij schap voor schap, tot hü ein delijk tusschen "detectiveromans, tabak en een trekharmonica het gezochte vondeen kistje met allerlei gereedschap. Hij koos een kleinen schroevendraaier en een tang uit, liet die twee dingen In zün broekzak glijden, deed het licht uit en aanvaardde den terug tocht. In de diepe schaduw van het stukgoed sloop hij gebukt over het voordek; want op de brug was in het zwakke schünsel van de kom paslantaarn het grimmig gezicht van den knorhaan te bekennen, die ingespannen naar voren turnde. In de gang midscheeps was daarentegen geen vuiltje aan de lucht en op het achter dek liep de man onbekommerd dwars over het ruim. Hier liep hü geen gevaar meer ge zien te worden. De eerste officier en de wacht bevonden zich op de brug, de mannen van de matrozenwacht waren in ruim 5 aail het stuwen en de vaargasten en machinisten hadden hun hutten midscheeps. Achter wa ren er slechts proviandruimten, kabelgaten ên het verblüf van den koksjongen. Zacht fluitend door de gaten van zün snü- tanden klom Görres de ijzeren trap op en zwaaide op de sloep toe. Juist sloeg de klok. Nog anderhalf uur tot de aflossing van de wacht! Goed geluimd nam hü- het gereedschap uit zün zak toen bleef hij plotseling aan den grond genageld staan en staarde met wijd open oogen naar de persenning, Zijn stroom- lijnauto stond daar netjes weer in elkaar gezet! Met één sprong was Görres terug bij de ijzereri trap. Maai' er was'daar niemand-te bekennen, die hem den weg wilde versponen of achtervolgen. Met ingehouden adem luisterde'hü. Niets roerde zich. Slechts het rhythmische stam pen van de machine was te hooren en het bruisen en suizen van het water, dat door de schroef werd omgewoeld. De stoker stond eenigszins voorovergebo gen als in de verdedigingspositie van een bokser. In zijn gebalde vuisten hield hü nog krampachtig het gereedschap vast. Een groote wolk verduisterde de maan. De wind huilde hol in de hoezen. Het vlagge touw aan het hek sloeg knallend tegen den stang. Vlug vloog de schaduw van de wolk over het dek en verdween aan de andere zij de van bakboord. Op de persenning van de brandingssloep stond de kleine tolveren stroomlijnauto en bewoog zich Hcht met het rijzen en dalen van het schip. Maar er was geen menschentoel te bekennen. Langzaam herstelde Görres toch van den schrik. Voorzichtig sloop hü naar de reeling. Ook bier was niemand.' De geheimzinnige automonteur scheen weer weg te zijn. Of sloop hij rond achter de sloepen? De stoker nam de auto in dé" hand. De veer was afgeloopen. Hü wond ze opnieuw op en zette het wagentje op den grond. Rrrrr ratelde het er op los. suisde over de plan ken en stiet tegen den koffer, die nog altijd geopend op zün oude plaats stond. Verrast nam Görres de auto nog eens op en bekeek haai- niet zonder toch tevoren vergewist te hebben, dat er werkelük niemand achter hem stond. Dan legde hij ze terug in den koffer en sloot het deksel weer. Besluiteloos gluurde hij over het schip naar de middelste dekruimten. Deze bergplaats had nu geen waarde meerMaar waar heen dan met de sante-kraam? Weer onder de kooi? Die plaats wa» blik sems gevaarlijk. Men kon nooit weten, of de leerling toch niet eens in een opwelling van overdreven plichtsgevoel ook daar schoon maakte, waar gewoonlijk niemand inspectie hield? Of in het kabelgat? Daar waren hoehen en gaten, waar sinds veie jaren bergen touw mi zeiltuig lagen. Maar zoo heel veilig was dat ook niet. Zou de men we bootsman niet eens plotseling met een opruiming kunnen beginnen? (W«kH vervoJgdü.

de Stem | 1944 | | pagina 2