Dagblad van Noordbrabant Nieuwe landing spoedig verwacht. ZWARE STRIJD TUSSCHEM BAYEUX EN CAEN. ZEN Opstal 464"° Zeeuws she Editie 0e gevechten in Normandië worden wederzijds met verbetenheid gevoerd. Verhoogde inspanning voor de afsnijding van Cherbourg. De geallieerden brachten 15 divi sies aan land. KORT NIEUWS: OFFICIEEL NIEUWS NEEELANDIA-PERS 84e JAARGANG B ZATERDAG. 10 JWNI 1944. JtJo. 18010 1 BLAD. Ierseke. L Van 27 Mei3 Juni. Gebo- :us zv C. Minderlioud-Belfroid; A. Heijdens-de Brabander; Jan zoons van J. Bora-Schepers; Kioet-Goossen. C. Vleugel 75 Jaar. (I.C.) Kuitaart. Aan de schieting bij P. Dan- door 44 schutters deelgenomen, el werd getroffen door Th. van Groenendiik. De le zijvogel door itaart en de 2e door L. Schille- Do meeste kleine vogels waren inck van Walsoorden nl. 5 st. trent geldbelegging in een polis den gaarne verstrekt door oba van Beierenstraat 1, te Goes PAKKET oer die zjjn goeden, naam doet! IS, Tel. 39W STOP? verft halfwol, zijde.katoen enz. R. J.B.KREVER de brosheid men de biscuits. de kist nog een beetje vooruit, er recht inviel. Nu in velerlei kleuren. Speel- en trams, poppen, looden solda- en vliegtuigen, een en wagen, een matroos met op te draaien in zijn buik, hansworsten, even in zijn schatten rond en zilvergrijs gelakte stroomlijn- .Twaalf schillingen", „Voor minder kom je me niet een doos sleutels en probeerde, gevonden had. Het meka- de veer spande zich langzaam. vast en keek uit naar een scbeepsplank lag los tus- sloepen. Hij schoof den koffer voor de reeling en liet de wiel- wagentje los. zich nietHij schoof het een nam het nog eens op, morrel- zette het weer op den grond. Woedend zette hij zich met op de strak gespannen per- voorste brandingssloep en be- uit elkaar te halen. tWorüt vervolgd). Af>arthpmertt«A-'bmneHTafttf bij vooruUbatatlftu ptf kwartaal/ 2.73,,ftfawa per po3l per weeti (uitsluitend bfj nlet-poslbestelllhe» tl ce»n. Losse nummers 4 oetfi. BewOsnunv- fner» 6 cent. Bijkantoren te; Roosendaal. telefoon 2480; Beige»» op Zoom, telefoon 52»; v/satwifk. telofooiv 229: Coes. (elefaort g2Ss:-,HulsL telefoon tos. Vetschijalelken weckdas. Adv. gebeele oplage t-io mm., kofom 42 mm.. 2.00. elke mm- meer 20 e„ odevar»-plaatse», aard uit N.-Br. uttst. Br. ed. resp. t.70 en 17 ct.. ld. ZeeuwscTie ed. resp, 80 c. en 8 c. Ree», zie tarief, inzend, op adv.. welke de qltgevers te- hunner beoordeeling rtlet verlangen ;itt fe geven, worden noch teruggegeven, noch aan de inzenders van adv, uitgeleverd, tlitaire kringen op gewezen, dat een landtag die geen groote haven bemachtigt als nfis- lukt kan worden beschouwd. Ons overzicht. Alle beschouwingen die in den loop van gisteren ovex het front in het westen wer den geleverd, gingen uit van de verouder-- - stelling, dat spoedig nieuwe landingen op andere punten van den Atlantischen wal te verwachten zijn, waardoor de situatie ingrijpend zou kunnen veranderen. De berichten over nieuwe samentrekkingen van vloten in de Engelsehe havens zijn toegenomen. In dit verhand maakt Interinf melding van de verwachting van een sterk gecom bineerde actie in het gebied van het Kanaal,'zoo ongeveer in de streek tus- schen Duinkerken en Oostende. In de overtuiging, dat er nog veel meer te gebeuren staat, blijven de Berlijnsche zegs lieden ecu afwachtende houding aannemen. Het heeft o.a. de aandacht getrokken, zoo meldt het A.N.P. uit Berlijn, dat van Engel- sehe zijde een oproep tot de Belgische. Hol- landsehe Deensche en Noorsche visscliers is gericht, waarin z;j gewaarschuwd worden in de komende weken niet uit te varen. Een waarschuwing, die evenwel ook in het kader van den zenv.wenoorlog kan passen. Verbeten strijd. De berichten van het landingsfront spre ken alle van de verbetenheid, waarmee de strijd van beide zijden gevoerd wordt. Duit sche steunpunten aan de kust, die den vijand moesten latenvoorbijtrekken blijven ook achter het front ais ..egelstellingen" hun plicht doen. Wat de strijdvaardigheid der lan dingstroepen betreft, wordt van Duitsche zijde gemeld, dat deze zich taai in hun po sities verweren. „De vaart der landingsboo ten, het uitwerpen der luchttroepen. liet was eeu strijd met den dood als partner. Er werd hier letterlijk gestreden tot den laat- sten man, en wel van beide zijden", zoo zei een verslaggever voor de Duitsche radio Waar landingstroepen werden uitgeworpen, gebeurde dit ,in een stijl die aan de Sov jet-Russen deed denken: de zwaarste ver liezen werden op den koop toe genomen". Bij de hevigheid van dezen strijd wordt dan ook te Berlijn toegegeven, dat er een be langrijke inzet van Duitsche kracht noodig is om tot een bevredigend resultaat te ge raken. Nieuwe versterkingen. De strijd woedt nog steeds in hoofdzaak rond de twee landlngshoofden ofschoon uit andere gebieden, zooals nu weer bü Le Havre, het onschadelijk maken van lucht troepen gemeld wordt. Door de lucht en over zee hebben de Geallieerden gisteren weer versterkingen aangevoerd. De Duitsche tegenaanvallen richten zich nog hoofdzake lijk op de kuststreek van Caen en. Baveux, doch zij zijn gemengd met aanvallen die de Britten uit dezen sector vooral in westelijke richting ondernemen. Deze aanvallen hebben er tot dusverre toe geleid, dat het landings- hoof d in westelijke richting kon worden uit- gebreidt. zoodat liet thans een breedte van 60 K.M. moet hebben;- Vooral om Caen wordt nog altijd verbitterd geyochten: Duitsche berichten melden, dat de stad door pen massaal bombardement in puin is gelegd en dat hier getracht, wordt met luchttroepen. die steed maar blijven neerregenen een be slissing te bewerken. Strijd om Cherbourg. Mochten de Britten met hun activiteit in dezen sector het plan beoogen om contact te krijgen met het Amertbaansche bruggehoofd op het schiereiland dan is" dit doel niet bereikt. Wel is uit de berichten duidelijk, dat de Geallieerde inspanningen om op het schier eiland-de afsluiting van Cherbourg te vol tooien zeer zijn toegenomen. Er zün ver sterkingen aangebracht, waardoor de Duit- sohers hier tot een verdedigende houding .zijn genoopt. De veelgenoemde plaats Ca- rentan wordt in een bericht van de NRO als het voornaamste punt van dit brug- gehoofd genoemd. lil dit gebied zouden zich vier groote ge allieerde formaties en minstens de krachten van een pantserdivisie bevinden, die, onder afscherming van hun front naar het zuiden trachten in algemeen noordwestelijke rich ting op te rukken naar Cherbourg. As,n den westelijken oever van het schier eiland houdt een groep valschermtroepen zich bij Coutances volgens de berichten nog staande tegen Duitsche tegenaanvallen. Blijkbaar heeft Eisenhower de opdracht gegeven in eerste instantie alles te zetten op de verovering van Cherbourg. Nogmaals wordt er in dit verband door Duitsche mi- Heden en Zondag moet verduisterd worden van 21.45 tot 5.30. Maan onder 9.05, op. Zondag 1.12. Laatste Kwartier Dinsdag 13 Juni. Maan onder, Zondag, 10.32, op. Maandag-, 1,48. lukt kan worden beschouwd. IS a 16 divisies aan land. Langzamerhand worden gegevens bekend, waaruit men eenigermate kan afleiden hoe grootscheeps de geheele onderneming is op gezet. Landden er indertijd op Sicilië ruim 100.000 man en bij Salerno in eerste instan tie 160.000, ditmaal schat men het aantal gelande manschappen hooger vooral daar in den loop van Woensdag reeds over 40 tot 50.000 man luchttroepen werd gesproken, waarna Donderdag weer een nieuwe golf van „gliders" is gekomen. Van Duitschen kant wordt daarbij opgemerkt, dat de Gealli eerden zich geweldige offers aan deze zweef vliegtuigen getroosten. Het aantal vernielde toestellen wordt op 1000 geschat en dit zijn dan geen primitieve bouwsels die slechts op één vlucht berekend zijn, maai- machines van hetzelfde solide bouwsel als „echte" alleen maar zonder motoren. Zij hebben een draagvermogen tot 120 man met volledige uitrusting en vervoeren niet alleen zwaar materiaal zooals antitank- en luchtafweer geschut maar ook vrachtautos. De taak der vloot. Alles bijeen schat men dat er momenteel 15 of 16 divisies aan land zijn gebracht, waarvan echter een aanzienlijk deel reeds aanzienlijk geteisterd moet zijn. Zware bat terijen zijn evenwel blijkbaar nog niet aan land gebracht en waar de Britten en Ame rikanen opereeren doen zii dat, naar men veilig kan aannemen, hoofdzakelijk onder dekking van de scheepsartillerie en het luchtwapen. De vloot, die voor de kust kruist en die voor 75 procent Engelsch is zou bestaan uit 6 slagschepen, 20 kruisers, 80 destroyers. 200 moniters en een groot aantal kleinere een heden waarbij ook de Nederlandsche ka- nonneerbooten Plores en Soemba behooren. Ofschoon vóór de invasie vaak over nieuwe wapens gerept is zijn deze tot dusverre nog niet op het tooneel verschenen. Op zeer groote schaal maakt de Gaailieerde vloot gebruik van nevelschermen en rookgordijnen Hét eenige „nieuwe wapen" waarvan we tot dusverre hoorden is tegelijk heel oud; in Frankrijk hébben Geallieerde vliegers niet alleen bommen maar ook millioenen vlug schriften laten vallen met oproepen tot spionnage. Tegelijkertijd lieten zij aan val schermenkooien met postduiven neer die voor het overbrengen van berichten moesten dienen. De verliezen die aan de landingsvioot werden toegebracht. Tarquinia in Italië prijsgegeven. Gevechten bij Jassy en Tarnopol. HOOFDKWARTIER VAN DEN FUEHRER, 9 Juni (DNB) Het opperbevel van de weer macht deelt mede: „Aam de kust van Normandië gelukte het den vijand, zij het onder zware ver liezen als gevolg van de aanvallen der Duit sche zeestrijdkrachten en der luchtmacht, zijn iandmgshoofd te versterken. Ten oosten van de Ome heeft onze tgeen- aanval verder terrein gewonnen. Uit het Ian dmgshoofd van de Orne vielen vijandelijke pantserstrijdkrachten' Bayeux in een O.U" 'Y. -'f gelingsbeweging aan en drongen verder naar het westen op. Zij werden ongeveer tien km. ten westen van de stad opgevangen. Onze pantservoorhoeden, die uit het gebied van Caen tot den tegenaanval waren overge gaan, zijn thans ten zuidoosten van Bayeux in hevigen strijd gewikkeld. De uit het brug'genlioofd St. Mère Eglise naar het noorden en zuiden oprukkende vijand kon tegen onze troepen, die hard- nekkigen tegenstand boden, slechts weinig terrein winnen Voor de oostkust van het schiereiland Cher bourg brachten torpedomotorhooten in den nacht van 7 op 8 Juni een vijandeiijken krui ser en een torpedojager tot zinken. Een an dere torpedojager en een landingsboot voor pantserwagens werden door bomtreffers zwaar beschadigd. In den afgeloopen nacht boorden onze torpedomotorhooten in dezelfde wateren twee groote landingsschepen met een gezamenlijken inhoud van 9200 brt., deel uit makend van een vijandelijke formatie in den grond. Door onze mijiiversperringen lijdt de vijandelijke landingsvioot voortdurend nieuwe zware verliezen. Ook de luchtmacht zette met formaties gevechts- en slagvliegtuigen haar aanvallen op de vijandelijke landingsvioot met goed re sultaat voort. Zij bracht op 7 Juni en in den nacht van 7 op 8 Juni zes transportschepen tot zinken met een gezamenlijken inhoud van 38.000 brt. en een landingsvaartuig. Bo vendien werden vier transportschepen met een gezamenlijken inhoud van ruim 30.000 brt. en acht speciale landingssohepen zwaar beschadigd. Een zware en twee lichte krui sers kregen, bonitreffers. Jagers en lucht doelartillerie schoten 45 vijandelijke vlieg tuigen omlaag. Aan het Italiaansehe front duurde de ster ke vijandelijke druk op onze beveilingstroepen ten westen van den Tiber in den kustsector en aan weerskanten van het meer van Vico den geheelen dag voort, zonder dat de vij and noemenswaardige successen kon behalen. De stad Tarquina werd door onze troepen opgegeven. Van de overige deelen van het fiont wordqn geen bijzondere gevechtshande lingen gemeld. Bij den succesvollen afweer van een vij andelijke bende-actie op het voor de kust Generaal Tojo, de Japansche premier, heeft 'n boodschap aan den Fuehrer gericht, waarin hij zijn vertrouwen in de Duitsche overwinning uitspreekt. (DNB) Bij een'benzine-ontploffing te Maastricht werd de 26-jarige E. Thoorens uit Heer gedood. (ANP) Op den onbewaakten overweg te Nieuwer- amstel is de 73-jarige Amsterdammer j. Mulder door den trein gegrepen en gedood. (ANP). De lOR.OOO der staatsloterij is gevallen op het lot 5628. van Dalmatië gelegen eiland Brac heeft zich een bataljon van een Oostmarksch-Beier- sche divisie jagers onder bevel van kapitein Thoerner bijzonder onderscheiden. De Engel- sche luitenant-kolonel Tom Churchill, com mandant van het eiland Lissa, werd gevan gen genomen. In het Oosten Weven ook gisteren her haalde tegenaanvallen ~Van de Sovjets ten noordwesten van Jassy zonder succes. Ten noordwesten vanTarrtopol ontstonden plaatselijke gevechten. grenadiers en Iogntsevgreover nietigden daar een bolsjewistisch bataljon en een pan tser afweerregim en t. Uitreiking toeslagkaarten. 's-GRAVENHAGE. (ANP) Bij de uitreiking van de nieuwe bonkaarten en toeslagkaarten 8e periode van 11 Juni tot en met 8 Juli reiken de distributiediénsten ook toeslagkaarten L 408 uit. Bedoelde toeslagkaarten hebben een geldigheids duur van, 9 Juli tot 30 September. Bij de uitrei king van deze toeslagkaarten wordt bon R 05 van de toeslagkaart L 405 ingenomen. Tevens wordt in het vakje 408C van de tweede distributie stamkaart een diagonaal kruis geplaatst. Uitreiking; nieuwe bonkaarten. 's-GRAVENHAGE (A.N.P.) De plaatse lijke distributiediensten reiken van 11 Juni tot en met 8 Juli 1944 tegen overleging van de eerste en de tweede (nieuwe) distributie- stamkaarten en de daarbij behoorende inleg vellen de volgende bonkaarten voor voedings-» middelen uit. Aan houders van een inlegvel GA.401 een bonkaart KA 408, aan houders van een inlegvel G.B.—401 een bonkaart KB 408, aan houders van een inlegvel G.C.401 een bonkaart KG 408, aan houders van een inlegvel G.D.401 een bonkaart KD 408 en aan houders van een inlegvel G.E.401 een bonkaart KE 408. Men kan zijn kaarten uitsluitend afhalen bij den distributiedienst, waarvan het kring- nummer vermeld staat op de tweede distri butiestamkaart en het daarbij behoorende inlegvel. Met nadruk wordt er de aandacht op gevestigd, dat men zoowel de oude als de nieuwe stamkaart moet medebrengen. Zij, die niet. in de gelegenheid zijn, hun bonkaar ten zelf af te halen of te laten afhalen, die nen hun eerste en tweede distributiestam kaart met inlegvellen angetefekend op te zenden naar de distributiedienst van de ge meente, die de tweede distributie-stamkaart heeft uitgereikt. Slechts schippers en hun gezinsleden die in het centraal bevolkings register zijn opgenomen en een tweede dis tributiestamkaart met inlegvpl hebben, voor zien van de letter D„ kunnen hun bonkaar ten bij eiken distributiedienst afhalen. Bij de uitreiking der bonkaarten voedings middelen worden van de overeenkomstige inlegvellen respectievelijk de bonnen A 408 tot en met E 408 ingenomen. Tevens wordt in het vakje 408 van de tweede distributiestamkaart een diagonaal kruis geplaatst. Nieuwe doodvonnissen. 's-GRAVENKAGE, (ANP). Tijdens het zoe- ken naar per valscherm gedaalde vijandelijke vliegers werden bij den landbouwer Joeke An- drae, geb. 18.3 1919, wonende te Ferwerd, op den zoldér van een schuur en onder balen stroo verborgen, een 2 cm. vliegtuigkanon met mu nitie, l jachtgeweer, l kleinkaliberbuks ten 2 vliegtuigradioapparaten gevonden. Andrae had zich de wapens toegeëigend teneinde deze te zij ner tijd tegen de Duitsche bezettende macht te gebruiken. Hij is door den krijgsraad wegens 't verboden bezit van wapens ter dood veroor deeld. Het vonnis is door den kogel ten uitvoer gelegd. De 27-jarige Heinrich Mülbauer verwierf op illegale wijze twee pistolen, verborg deze eeni- gen tijd in den kelder van zijn woning en over handigde ze daarna aan den tot het commu nistische kamp toebehoorenden medebeklaagde Theodoor v. Niel die reeds in het bezit van een bajonet en een dolk was. De wapens waren bestemd om te zijner tijd tegen de bezetlende macht te worden gebruikt. Mülbauer tfn van Niel zijn beiden weaenty ver boden bezit van wapens ter dood veroordeeld. Het vonnis werd dóór den kogel ten uitvoer gelegd. De 40-jarlge Sipke Tiestra kwam door een in- tusschen gevluchten man in het bezit van een uit een neergeschoten vijandelijk vliegtuig ont vreemd machinegeweer. Hij verborg het aan vankelijk in zijn huis en begroef het daarna in zijn tuin. Toen hem deze bergplaat/3 niet veilig genoeg meer scheen, gaf hij het wapen aan den medebeklaagde, den 30-jarigen Jan Ludwig, die het vervolgens bij zich thuis verborg. Ludwig wilde het machinegeweer aan een terreurgroep doen toekomen, doch zoover kwam het niet meer. Beidé beklaagden zijn wegens het ver boden bezit van wapens ter dood verooi'deeid. Het vonnis werd door den kogel ten uitvoer gelegd. KEURINGEN. Het SS-Ersatzkommando deelt mede: Iedere gezonde Nederlander kan zich aanmelden, ten einde gekeurd te worden voor de Waffen-SS, SS-Wachtbataillon in Amersfoort, Landstorm Ne derland, Kriegsmarine en de Germaansche SS in Nederland. Personen tusschen 19 en 35 jaar, die aanmeldingsplichtig zijn voor de tewerkstelling, kunnen zich eveneens aanmelden en worden gedurende de verbintenis van de tewerkstelling vrijgesteld. Officier in de Waffen-SS kan ieder worden, die na tenminste één jaar diensttijd zijn ge schiktheid voor dc officiersopleiding heeft bewezen. Zijn schoolopleiding is niet doorslaggevend. Beslissend voor bevordering zijn: gedrag, karakter, prestatie. Tijdens de keuringen worden alle inlichtingen verstrekt \pet betrekking tot de verzorging van familieleden, duur der opleiding, extra levensmiddelen, etc. Eveneens verstrekken alle inlichtingen en gratis reisbiljetten voor de heen- en terugreis de navolgende Nebenstellen der Waffen-SS, Amsterdam, Dam 4; Alkmaar, Langestraat 56; Heerlen, Saroleastraat 25; Gronin gen, Heerenstraat 46; Enschedé, Hengeloschestraat 30 en het SS-Ersatzkommando, Den Haag, Korte Vijverberg 5. Ook voor de gemotoriseerde compagnie bij het SS-Wachbataillon te Amersfoort welke dienst in Nederland doet, kan men zich op bovenstaande keuringen melden. 13.6.44 812.00 uur, Rotterdam, Deutsche Oberschule, Westerlaan Ij 15.6.44 8—12.00 uur, Den Bosch, Hotel Noord-Brabant, Markt 45; 15—18.00 uur, Venlo, Deutsches Haus, Egmondstraat 16; 16.6.44 8—12.00 uur, Arnhem, café Royal; 19.6.44 8—13.00 uur, Amsterdam, Dam 4; 20.6.44 8—12.00 uur, Utrecht, N.V. Huis, Oudegraeht 245; 15—17.00 uur, Amersfoort, Pol. Durchgangslager, Lensderweg. BIJ ONZE VRIJWILLIGERS. Met kijkers wordt de horizon afgezocht, om te ontdekken, waar de bolsjewisten zich schuilhouden. (SS-PK-Mlelke—Q.H.J

de Stem | 1944 | | pagina 1