mÉK GEMENGDE BERICHTEN NIEUWE LANDINGSOPERATIES VERWACHT. KORT NIEUWS: bu luchtalarm VAN RAM6H. LOCALE BERICHTEN ADVIEZEN L. A. v. Opstal Uit den frontsector ten noordoosten en ten oosten van Rome worden geen bijzondere ge vechtshandelingen vermeld. De vijand volgt onze uitwijkingsbewegingen slechts aarze lend. Aan het Oostelijk front zijn nieuwe tegen aanvallen van de bolsjewieken ten noordwes ten van Jassy verijdeld, waarbij 31 vijande lijke pantserwagens werden stukgeschoten. Bij de gevechten in het gebied van Jassy hebben Duitsch -Roemeensche troepen onder bevel van den Roemeenschen generaal der cavalerie Ravovita, den generaal der pantser troepen von Krobelsdorff alsmede van den generaal der infanterie Mieth, uitmuntend ondersteund doorv sterke formaties Duitsch- Roem^ensche gevecht^- en slagvliegtuigen, in harde gevechten de bolsjewieken uit diep ge- echelonneerde taai verdedigde stellingen ge worpen en de eigen stellingen daardoor aan merkelijk verbéterd. 'De vijand leed uiterst zware bloedige verliezen en verloor boyen dien in den tijd van 30 Mei tot 7 Juni 1400 gevangenen, 209 tanks, 410 stukken geschut en granaatwerpers, alsmede talrijke andere wapenen. Er werden 323--vijandelijke vliegtui gen vernietigd, waarvan 50 door .troepen van het leger. De kommandeur van een bataljon Roemeensche bergjagers, majoor Lunga, heeft zich bij deze gevechten bijzonder onder scheiden. In de Finsche Golf hebben Duitsche be wakingsvaartuigen de bescherming van een fiovjRt-Russischfi-forma.tie miinvegers aange- ^eö£flrr~2njbrachten daarbïflwèenïorï3VA'f<ft,»'T- torbooten tot zinken en schoten drie andere booten in brand, waarvan een waarschijnlijk gezonken is. Enkele Britsche vliegtuigen hebben in den afgeloopen nacht bommen geworpen in het gebied van Keulen." Indringers dreigden kind neer te schieten. Te Winkel St. Elooi, kwamen Zondagmiddag omstreeks 12 uur, toen de vader nog niet thuis was van de Hoogmis, en de andere huisgenooten reeds aan tafel zaten, vier ban dieten binnen. Al de aanwezigen moesten on der bedreiging van revolvers de armen om hoog steken. Daarop eischten zij geld. Daar de boerin niet aanstonds gehoorzaamde, plaatste een van de indringers zijn revolver op het hart van een 4-jarig kind en dreigde te zullen schieten, als de boerin niet dade lijk het geld aanwees. Deze was toen wel verplicht de bergplaats van het geld aan te wijzen, daar het kindje begon te schreien: „Ge gaat toch niet schieten". De lafaards verdwenen daarop met hun fietsen, terwijl ze een buit meenamen van 400.000 fr. Eenige boeren kwamen hen tegen: vier kerels per fiets met een klein valiesje. Daar zij echter van den>overval niets afwisten, lieten zij hen gaan. Uit het onderzoek bleek, dat zij reeds van 10 uur in den morgen in den omtrek ge zien waren. Overval op goudsmidwinkel. Donderdag middag omstreeks 15 uur hebben de 18-jarige F. G. B. en>de 17-jarige C. M. S. beiden kan toorbediende, die zonder medeweten van hun ouders hun betrekicing hadden verlaten en nu op een middel zonnen om aan geld te ko men, een overval gepleegd oo een goudsmids winkeltje aan de Jdh Hendrikstraat te Den Haag. Na eerst een kleinigheid te hebben ge kocht, en de situatie eens goed te hebben opgenomen, vertrok het tweetal weer om een houten hamer te koopen. Hiermee gewapend begaven zij zich opnieuw naar de Jan Hen- drmkstraat, waar zij de winkelierster, een vrouw van 70 jaar met den hamer op het hoofd sloegen. De vrouw begon te gillen, waarop een man van achter den winkel te hulp schoot. De jongelui namen vervolgens de beenen, maar op straat konden zij worden gegrepen door een wachtmeester van de ma rechaussee, die hen aan de politie overle verde. De vrouw is naar het ziekenhuis aan het Westeinde vervoerd. ,Na cht dagen nog levend onder het puin. Door het bombardement van 25 Mei .1.1. werd onder één der te Luik ingestorte ge bouwen de 64-jarige M. Benoit bedolven. De menigvuldige onderbrekingen van de reddingswerken brachten een groote vertra ging teweeg. Anderdeels had het ontbreken van. een huisplan voor gevolg dat alleen kon worden afgegaan op het hulpgeroep van den - bedolvene, om zich omtrent de plaats waar hij zich bevindt eenigszins te richten. Na zeven dagen was het slachtoffer nog' niet vrij gemaakt, doch teekens van leven werden nog waargenomen. Ondertusschen waren ploegen mynwerkerss om beurten aan het werk en wanhoopte men niet den man nog\ te kunnen redden. Historische vondst. Bij graafwerkzaam heden voor het maken van een openbaren schuilkelder te Jolimont hebben arbeiders ;n spoor ontdekt van historische waarde. Deze spoor, die meer dan 500, gram weegt, heeft den vorm van een kroon, terwijl het spoor - wieltje een lelie voorstelt. Naai' alle waar schijnlijkheid heeft deze spoor toebehoord aan een ridder van Lodewijk XIV wiens troe pen in de vlakte van Seneffe verslagen wer den. Scheepsconcentraties in Westelijke Ravens van Engeland waar genomen. In een beschouwing over den militairen toestand schrijft Hallensleben, de militaire correspondent van het D.N.B. o.m., dat bin nenkort een uitbreiding der landingsopera- ties verwacht moet worden. Volgens bench- ten van de marine- en luchtcontroleposten en van de verkenningsvliegers is het Anplo- Amerikaansche opmarschfront aan de zuid kust van Engeland volop in beweging, (jok in de noordelijker gelegen havens, zooals die in het Kanaal van Bristol, de Iersché zee en de fjorden van West Schotland zijn scheepsconcentraties die onder stoom liggen, waargenomen. Portugal staakt'uitvoer van Wolfram LISSABON (DNB) De Fortugeesche re- geering heeft zich als gevolg van een. uiti- matieven eisch der Britsche regeerine ge noodzaakt gezien den uitvoer van wolfram met onmiddellijken ingang stop te zetten. Een Amerikaansche kruiser is in bruikleen aan de Sovjet-Unie afgestaan. (DNB) Het Itaiiaansche blad Avanti heeft den eisch gesteld dat Victor Emanuel voor de constituee- rende vergadering rekening en verantwoording zal afleggen. (DNB) In Horst (L.) werd het 10-jarig zoontje van den landbouwer KI. door,_xle kar van zijn vader doodgereden. (ANP) 12 jaar gevangenisstraf werd geëischt tegen de 34-jarige echtgenoote van den door haar ver slagen man, de wed. M. B. te Rotterdam. Uit spraak 22 Juni. OFFICIEEL NIEUWS. Tweede Distributiestamkaarten. Aangezien de tweede distributiestamkaarten met ingang van de periode, welke 12 Juni %.s. aanvangt in gebruik gesteld zullen worden bij de verstrekking van nieuwe bonkaarten, is het noodzakelijk, dat een ieder, die daarvoor in aan merking komt, zich tijdig in het bezit van een tweede di$tributfestamkaart doet stellen. De distributiediensten zullen nog slechts tot Vrij dag 30 Juni de stamkaarten verstrekken. Na 30 Juni a.s. kunnen geen tweede distri butiestamkaarten meer worden verstrekt aan personen, die er op dien datum reeds voor in aanmerking konden komen. Oproep aan alle zeemansgezinnen. 's-GRAVENHAGE (ANP) De NSB-persdienst meldt: Allen zeemansgezinnen, waarvan de kost winner sedert Mei '1940 buitengaast vertoeft, worden verzocht zich schriftelijk te melden bij de afdeeling-„Nieuw-Zeewezen" van het hoofd kwartier der NSB, Nassauplein 7, Den HAag. Toen de -ene loeide... Sfond iij met haar neus plat tegen de rui hen Nu ligt ze a/ 3 feiten plat op bed! ooxl.HClie Hfd Lisp. Luchïbfl-c.-h®wi' i'ftkening- Studie Arend Me ver (foto CNF) W aterschapsbenoemingen. Benoemd tot plaatsvervanger van den dijkgraaf van den .Dekkerspolder, de heer H. van Acker te Axel; tot gezworene van het waterschap Broek- en Rooland, de hee- ren J. F. Brooijmans te St. Annakmd en B. J. van Westen te Tholen; tot 'gezworene van den Camsvlietpolder de heer A. Ph. Buysse te Zuiddorpe; tot gezworene van den Maagspolder de heer A. J. Peman Kake- beeke te Krabbendijke. Mislukte inbraak op Tholen. Op de hoeve ,De Kamemelkpot" nabij Tholen is eeh inbraak gepleegd. De dader werd op hee ter daad betrapt door een omwo nende. De dief sloeg op de vlucht en sprong in de Eendracht. Zwemmende wist hij te ontkomen. Zijn signalement is bekend.- Besmettelijke ziekten In de week van 14 tot en met 20 Mei 1944 kwamen er in ons land 1663 (1659) geval len van besmettelijke ziekten voor, waarvan 995 (1035) diphtherie, 561 (520) roodvonk. 65 (70) malaria, 6 (2) kinderverlamming en 2 phoidea. ad 22 (21) gevallen n.l 12 tidph- Serooskerke (W.), 2 te Kortgene ,rdenburg, Hulst. Tholen, Vlissin- gen Vogelwaarde en Westdorpe; 5 roodvonk 2 te 's-Gravenpolder en 1 te Aardenburg. Rilland-Bath, en Vlissingen en 5 malaria te Middelburg. Besmettelijke veeziekten. Gedurende de maand April 1944 kwamen er in Zeeland de volgende gevallen van be smettelijke veeziekten voor: mond- en klauw zeer op 1 bedrijf te Sas van Gent. schurft bij 3 dieren te Burgh, en rotkreupel bij 4 scha pen te Ovezande. Zij die slaagden. De heer L. p. Duyn te Axel slaagde voor het examen Nederlandsch Belastingrecht van het Nederlandsch Instituut voor Accoun tants te Amsterdam. Axel. Burg. stand. Gehuwd: Verlooy G. 20 j. en Engels E. 18 jaar; den Exter A. 37 jaar en van der Hooft S. 25 jaar; van denBogaert J. 21 jaar en van Haver J. 24 jaar; Hollebek J. 26 jaar en van Drongelen M. 25 jaar; Cap- pon Ch. 25 jaar en Overdulve C. 24 jaar. Overleden: Millenaar M. 87 jaar; Jansen van Rosendaal Ja. 70 jaar; Peeters G. 17 j.; Wolfert M. 35 jaar. Geboren: Daniël zoon van Lievens B. en v. Hecke S.; Jacobi dv. Wieland J. en Deij J.; Catharina dv Schieman J.en-de Koeüer J.; Magdalena dv Meijer J. en Verberkmoes C.; Frederik zv Bakker C. en Oppeneer A.; Pie- ternella dv Hoogstraate C. en de Visser C.; Erna dv van Dijk J. en de Poorter A. Clingc Schieting. Aan een schieting bij Jos. Verstraeten werd door 61 schutters deelgeno men. De hoogevogel was voor P. Verstraeten Kapellebrug. De le zijdevogel voor Fr. de Kezel, ,Clinge. 2e zijdevogel voor Jo. v. d. Berge, Clinge; Het grootste aantal kleine vogels was voor Al. Jessoirens, Hulst. Goes. HET NIEUWSTE. Op het gebied van de langvingerij zijn we den laatsten tijd heel wat gewoon, want de begeerige handen der grijpgragen strekken zich naar de meest onmogelijke dingen uit. Zaken, waar men vroeger achteloos aan voor bij ging, schijnen thans de begeerte te prik kelen gn tot een vermogensdelict uit te lok ken. Zoover we echter weten, was er tot nu toe in Nederland nog nimmer een paarden staart gestolen. Goes heeft thans de primeur daarvan. Het bewuste voorwerp hing aan een viervoeter, die toebehoorde aan- een zekeren de W. en „ondergebracht" was op een weide in de Poel. Toen eergistermorgen de eigenaar Zijn beestje kwam halen, bespeurde hij tot zijn groote verbazing, dat de nacht door. iemand was gebruikt, om de sierlijke „vliegenmepper"- van het-ros zijn achterdeel te snijden!! 's Heerenhoek. Burg', staijd. Maand Mei: Geboren: Ja- comina dv P. van Gessel-van Gessel: Willem zv L. de Jonge-Beulens; Antonia dv H. Joo- sen-Rijk; Johannes zv M. Nijsten-Rijk: Pie- ter zv J. Hoondert-Poortviiet; Anthonia dv W. Rijk-Boonman. Overleden; Ch. Corveleijn 65 jaar; B. Bal- leiu- 88 jaar. Gehuwd: L. van 't Westeinde 29 j. en M. Oosthoek 21 jaar. Het aantal inwoners dezer gemeente over schreed op 31 Mei 1944 de 1500 (bevolkings cijfer 31 Mei 1944: 1502). Ierseke. Buig. stand. Van 27 Mei3 JÏmi. Gebo ren: Hendrikus zv C. Minderhoud-Belfroid Elizabeth dv A. Heijdens-de Brabander; Jan en Gerardus zoons van J. Bom-Schepers; Adriana dv P. Kloet-Goossen. Overleden: C. Vleugel 75 jaar. (I.C.) Kuitaart. Schieting. Aan de schieting bit P. Dan- kaartwerd door 44 schutters deelgenomen. De hoogevogel werd getroffen door Th. van Waterschoot, Groenendijk. De le zijvogel door A. Roels, Kuitaart en de 2e door L. Schille- mans, idem. De meeste kleine vogels waren voor R. Durinck van Walsoorden nl. 5 st. omtrent geldbelegging in een polis worden gaarne verstrekt door 464-0 Jacoba van Beierenstraat 1, te Goes PARKET De Vloer die zijn goeden, ouden naam gestand doet Breda, Lachappellestraat 1£, Tel. 3970 STOF? verft halfwol, zijde, katoen enz. PHARM. FABR. J.B.KREVÊR PUDDINGPOEDERSPECIALISTEN SINDS 1907 Aan de brosheid kent men, de VICTORIA-- biscuits. L-JjiJil./Ji't Q,\' Indertijd/ aan Kaap Corross Avonturenroman «.n Werner {org Liiddeckcr j 35) Toen zochjt hij zelf iets te doen achter een van de braridingsbooten. Hij voelde zich niet heelemaal op zijn gemak. Het leek wel, of Willi hem verraden had? Hij beuzelde meer dan een kwartier rond. voordat hij weer 'te voorschijn kwam. „Het hout is misschien een beetje hard?" vroeg hij langs zijn neus weg. „Het gaat nogal". Het meisje was zoo rood als een kalkoen van inspanning. Maar na een half uur werken zaten de eer ste drie schroeven vast. Karla wachtte even om adem te scheppen en hurkte naast Hanne op een kist. ,,U verheugt u zeker al op Lagos, mijnheer Mechelt? Hebt u daar familie?" „Neen!" antwoordde Hanne snel en vijlde hevig aan een ijzeren stang. „Zoo, zoo? Ik dacht soms." Het meisje ging hijgend en ppffend weer aan het werk. „Het hout is werkelijk nogal hard", klaagde ze. Hanne ging daar niet op in. Hij keek toor nig in de richting van den matroos Willi, die beneden op het achterdek de barkas opverfde. Willi zwaaide naar boven. „Hallo, Hanne! Hoe gaat het met jou, ouw jongen?" Hanne wenkte eenigszins onzeker, terug. Zoo gedroeg zich toch niet iemand, die een vriend Verraden had' Zoo doortrapt omioozel? Er zou dus iets anders aan de hand moeten zijn. Waarschijnlijk zag hij maar spokenEn hij wendde zich weer tot Karla om toe te zien bij haar werk. „Wel gaat het goed?" „Gaat nogal. De schroeven zijn een beetje verroest." De matroos knikte. „U moet stevig draaien! Dat is de manier." Kort voordat de gong voor het eten klonk, toonde Karla met een stralend gezicht het volbrachte werk. Hanne keurde he* knutselwerk goed. „Heel aardig", zei hij. „Werkelijk heel goed er in gedraaid!" „Het was ook moeilijk! Waarvoor wordt dit nu gebruikt?" De matroos Mechelt trok een onnoozel ge zicht. „Gebruikt? Dat wordt niet méér ge bruikt. Dat kunt u nu overboord gooien.. Oud, vergaan materiaalDe lijst was te kort en de schroeven zijn te krom en te verroest." Vanaf dezen dag liet de juffrouw zich niet meer op het cabinendek zien. xxx De stoker Görres verliet op zijn pantof fels zachtjes de slaapruimte van het machine- personeel en klom, terwijl hij zijn geheimzin nige kist voor zich uit schoof, onder bescher ming der duisternis aan bakboordzijde naar het huttendek. Na veel moeite en volharding was het hem eindelijk gelukt een eenigszins veilige'schuil plaats voor zijn waren te vinden. Op het-pas- sagiersdek waren twee erg groote brandings booten geborgen, die als deklading naar Kaap Palmas gingen. Zij waren met een sterke, nauw sluitende persenning overdekt. Er zou wel nauwelijks, iemand op de gedachten ko men dat hier smokkelwaar verstopt was. Hijgend zette de kleine stoker den koffer op den grond en keek voorzichtig naar alle kan ten uit. Maar er was geen mensch ie bespeu ren. Het scheen, alsof de „Waguma" haar tocht op eigen houtje volbracht, terwijl de manschappen zich ter ruste hadden gelegd. Slechts de rechte streep kielwater toonde aan, dat een goede, ervaren scheepsmaat aan het roer stond. Görres-hurkte op den grond, opende de slo ten van de kist en hief h^ deksel op. In den matten weerglans van de maan én van de zilveren golven blonk helder metaal. Görres wreef zich bij den aanblik van zijn spullen tevreden in zijn handen. Hy zou stellig weer eens goede zaken doen! Hij schoof de kist nog een beetje vooruit, zoodat het maanlicht er recht inviel. Nu glarsden de spullen in velerlei kleuren. Speel goed! Auto's en trams, poppen, looden solda ten, tanks, kanonnen en vliegtuigen, een stoomboot, paard en wagen, een matroos met een sleutel om op te draaien in zijn buik, bromtollen en hansworsten. Görres tastte even in zijn schatten rond en bracht dan een zilvergrijs gelakte stroomlijn- auto te voorschijn. „Twaalf schillingen", mompelde hij. „Voor minder kom je me niet uit handen!" Hij zocht in een doos sleutels en probeerde, tot hij de passende gevonden had. Het. meka- niek snorde; de veer spande zich lahgzaam. Hij hield de wielen vast en keek uit naar een goede rijbaan. Een smal stuk scheepsplank lag los tus- schen de beide sloepen. Hij schoof den koffer als hindernis voor de reeling en liet de wiel tjes van het wagentje los. - Het roerde zich niet.Hij schoof het een stukje vooruit, nam het nog eens op, morrel de er aan en zette het weer op den grond. NieinandalWoedend zette hij zich met gekruiste beenen op de strak gespannen per senning van de voorste brandingssloep en be gon de speelauto uit elkaar te halen. (Wordt vervolgd).

de Stem | 1944 | | pagina 2