NIEUWE PARACHUTISTEN NEERGEWORPEN. KORT NIEUWS: NIEUWE GEALLIEERDE AANVAL NOORDELIJK YAM ROME. GEMENGDE BERICHTEN Stoppage. I systeem, van scheuren» rPALTHE Laat de wasch niet te lang koken. Indertijd, aan Kgqp Corross O.3. aan de westkust van het schiereiland Cotentin. BERLIJN (Van Alex Schmalfuss. oor logscorrespondent van het I>.N.B.) In den nacht van den eersten op den twee den dag der Invasie hebben de Anglo-Ame- rikanen nieuwe parachutisten neergeworpen In het streven het schiereiland Cotentin met de groote haven Cherbourg af te snijden, werden ook aan de westkust van het schier eiland tusschen Lessay-en Coutance door on geveer 300 vliegtuigen valschermjagers aan gevoerd. Landingen uit zee waren in dit ge bied nog niet ondernomen. Aan de oostkust zijn eveneens, tusschen Madelaine en Guineville nieuwe luchtlan dingen uitgevoerd. Bijzonderheden daarom trent ontbreken nog. Voorts zün berichten ontvangen over 't neerdalen van valscherm jagers in onbekenden getale in de gebieden DozuleGonneville—Bois de Bavent—Troarn en ongeveer 10 K.M. ten zuiden van Pont l'Eveque. benevens in het gebied Falaise Argentan, ten zuiden van Caen. Bij Falaise waren Dinsdagavond ongeveer 100 vracht- zweefvliegtuigen waargenomen. De belangrijkste gebeurtenis is de in- tusschen voltrokken opruiming van 't kleine bruggenhoofd Grandcamp. In den loop van den nacht hebben vier motorige bommenwerpers voortdurend vluch ten ondernomen naar het geheele invasie- gabied tusschen Fecamp en Cherbourg, tot in het gebied van Parijs toe. Zeer stéïk is t optreden van het Engelsch-Amerikaansche jachtwapen dat een voortdurende afscher ming met ongeveer 500 machines onderhoudt. Aan Duitsche zijde heerseht een volstrekt rustige beoordeeling van den toestand. Alle bericiften maken er melding van dat cle Duitsche soldaten zichzelf overtreffen in moed en dapperheid. Voor zoover men kan beoordeelen op grond van den indruk der tot dusver binnengebrachte gevangenen De- staat tusschen Britten, Amerikanen en Ca- nadeezen een weinig kameraadschappelijk verband. Overigens zijn de gevechten zeer hard en uiterst verbeten. De gelande vijand valt aan. met bereden infanterie en rijwiel- treepen. De Britsch-Amerikaansche strijd krachten. BERLIJN, (Interinf.) Zooals reeds be richt is zijn tot dusverre zes Anglo-Ameri- kaansche aanvalsformaties geïdentificeerd. Het betreft de tweede Canadeesche en de vijftigste Engelsche divisie infanterie, de negenenzeventigste Engelsche pantser divisie, de zesde Engelsche divisie luchtlan dingstroepen benevens de twee en tachtigste en honderdeneerste Amerikaansche divisie luchtlandingstroepen. Het totale aantal is vermoedelijk in den loop van Dinsdag en den nacht van Dinsdag op Woensdag nog met 2 tot 5 divisies ge stegen Van de rond tachtig divisies die de Ame rikaansche opperbevelhebber generaal Eisen hower op het oogenblik in Groot-Brittannië en Schotland in het geheel tot zijn beschik king heeft is derhalve slechts een deel in den strijd gebracht, zoodat rekening gehouden moet worden niet de waarschijnlijkheid van verdere landingsoperaties. „The dirty thirteen". Naar het Internationale Informations- buro uit Stockholm meldt bevond zich onder de eerste in Normandië neergela ten valschermtroepen een groep Indianen, Deze groep draagt den naam „The Dirty Thirteen". Het zijn leden van de bekende Yaqui- en Irokeezenstammen, die in het leger van Eisenhower speciaal voor de vernietigingswerkzaamheden zijn opge- geleid. Deze Indianen gaan den strijd in met rood en zwart beschilderde gezichten en glad geschoren schedèls. Hun persoon lijke bepakking weegt slechts 1.5 kilogr. minder dan hun eigen gewicht. Kolonel Beek, de vroegere Poolsche minister van buitenlandsche zaken, is in een plaats bij Boekarest overleden. (DNB) Badoglio is na zijn aftreden door Prins Um- berto met de" vorming van een nieuw kabinet belast. (DNB) Strijd om Tsjangtsja. Melding wordt ge maakt van het begin van den slag van Tsjang tsja, de hoofdstad van de provincie Hoenan. (DNB) In Mijnsheerenland is de 29-jarige arbeider D. den Tuinder uit Klaaswaal onder een stoom tram geraakt en gedood. (ANP) In Mandsjoekwo zijn rijke steenkoollagen ont dekt. (ANP) Bombardementen op Z O-'Europa. HOOFDKWARTIER VAN DEN FUEHRER, 7 Juni (D.N.B.). Het opperbevel van de weermacht deelt mede: „De vijandelijke landingsoperaties aan de noordkust van Normandië, tusschen Le Ha vre en Cherbourg, werden den geheelen dag door sterke zeestrijdkrachten ondersteund. Talrijke in den rug van onze kustversterkin- gen neergelaten formaties luchtlandingstroe pen moesten deze landing vergemakkelijken en het aanvoeren van onze reserves verhin deren. Zij werden voor het grootste deel na een korten harden strijd in de pan gehakt, nadat zü reeds bij het omlaag springen door onze luchtdoelartillerie zware verliezen had den geleden. De vijand slaagde erin van zee uit op ver scheidene plaatsen vasten voet te krijgen. Het meerendeel van zijn bruggenhoofden werd echter in een tegenaanval uiteengesla gen. Talrijke landingsbooten liggen uitge brand voor de kust. Aan weerskanten der uitmonding van de Orne en ten nöordèn van Carentan zijn he vige gevechten met een vrij sterken tegen stander ontbrand, wien het tot dusver nog gelukt is deze bruggenhoofden, zii het met zware verliezen, in bezit te houden. In de vroege ochtenduren van den 6en Juni vielen Duitsche torpedobooten in de baai van de Seine een formatie vijandelijke slagschepen, die tezamen met kruisers en torpedojagers de landingsvloot beschermden, met succes aan. Lichte Duitsche zeestrijd- krachten vielen in den nacht van 6 op 7 Juni ten westen van Le Havre een formatie Britsche torpedojagers aan en plaatsten ver scheidene torpedotreffers. Een torpedojager bleef brandend liggen. Zij kwam boter verkoopen in de stad. Een vrouwtje uit Sneek, wonende in een ark, wilde er wat bij verdienen, daar haar woon schip te klein werd en zij een ander schip wilde koopen. Zij leende wat geld, kocht daar voor boter en toog naar Amsterdam. In de nabijheid van het Centraal station maakte zij kennis met een haar onbekenden man, die vroeg of zij -misschien wat te koop had. Zij vertelde hem toen, dat zij 14 pond boter te verhandelen had. De onbekende wist daar wel een kooper voor en toog met haar naar een café in de Warmoesstraat. Daar stelde de man zich in verbinding met den kellner van de zaak. Zü overtuigden zich eerst, dat de caféhouder en diens echtgenoote die buiten deze affaire staan van huls waren en deelden vervolgens aan het vrouwtje mede, dat zij tv,'en naar boven gingen om de 14 pond boter voev een Hinken prijs van de hand te doen. Het vrouwtje wachtte, maar de koop man en de kellner kwamen niet meer terug. Later bleek dat de beide manaen door een achteruitgang de zaak hadden verlaten. Het vrouwtje liet het er fiiet bij zitten en deed aangifte bij de recherche van het hoofdbureau. Aan de hand van het signale ment van den koopman wisten de recher cheurs al spoedig met wien zij te doen had den. De 30-jarige koopman, die reeds eemge malen wegens oplichting met de politie in aanraking is geweest, werd kort daarop in een logement op den O.Z. Achterburgwal ge arresteerd. 9 pond boter (5 pond had hü aan den kellner cadeau gedaan), kon in een ander logement in beslag worden genomen. De kellner, die eveneens werd aangehouden, had zün portie reeds verkocht. Hii heeft het vrouwtje echter gedeeltelü'k schadeloos ge steld. De beide oplichters zijn voor den offi cier van justitie geleid. Goede vangsten in den „botertrein". Za terdagmorgen heeft de spoorwegrecherche, in samenwerking met ambtenaren van den eco- nomischen dienst, opnieuw een succesvolle vangst gedaan door nogmaals den beruch- ten zg. „botertrein", die Venlo 's niorgens uit Eindhoven passeert, aan een grondig onder zoek te onderwerpen. Ook ditmaal werden de passagiers genoodzaakt om snel uit te stap pen, waarna zü in de visitatiezaal van het station gecontroleerd werden. De buit bedroeg hier verschillende kilogrammen boter. De meeste verboden waar was echter ook thans weer in den trein ondergebracht. De spoor wegrecherche heeft reeds vaardigheid ver kregen in het ontdekken van geheime berg- glaatsen. Op allerlei geheime plekjes werd ier boter gevonden, coupéwanden waren stuk gezaagd en weer kunstig gecamoufleerd, maar desondanks kwam de boter weer met tiental len kilogrammen te voorschijn. Een nieuwe truc werd ontdekt, waarbij onder de coupe's bakken bleken te zijn opgehangen tusschen de watertanks, die door een luik in den vloer van de coupé konden worden bereikt. In to taal werd 60 kg boter aan het licht gebracht, alsmede eenige kilogrammen kaas. Via den voedselcommissaris werd de boter ter- beschik king gesteld van de ziekenhuizen. Kusfebatterüen van de Duitsche UMwtaé brachten in zware artilleriegevechten aan slagschepen en torpedojagers zware verhezen toe. In de door de Duitsche marine gelegde- mijnversperringen zijn verscheidene vijande- hjke eeenheden door müntreffers gezonken. De wedei'zijdsche gevechtsactie in de lucht werd gisteren door het weer zwaar belem merd. Boven het landingsgebied werden door strijdkrachten der luchtverdediging volgens de voorloopige berichten 104 vijandelüke vliegtuigen neergeschoten. In Italië ging de vijand, na concentratie van sterke strijdkrachten in het gebied ten westen van Rome, weer tot den grooten. aanval over. Met overmachtige infanterie- en paJiserformaties slaagde hij erin, Ojp- rukkend aan weerskanten van den kust weg, na een verbitterden strijd onze stel lingen binnen te dringen. Ook ten noorden van Rome kon de vijand, ondanks held- haftigen tegenstand van onze troepen, een vrij diepe penetratie tot stand brengen. Hier zijn nog zware gevechten aan den gang. Ten oosten van Rome ondernam de vijand weer den geheelen dag hevige maar vergeefsche aanvallen op onze stellingen bü en ten westen van Tivoli. In het Oosten ontstonden gisteren slechts zuiveringsgevechten in het gebied ten noord westen van Jassy. Sterke formaties gevechts- en slagvliegtuigen mengden zich in den strijd te land en brachten den Sovjets zware verliezen toe aan menschen en materiaal. Bij de bestrijding van het vijandelijke aan- voerverkeer door de luchtmacht werden tal rijke stations grondig verwoest en werden verscheidene spoorwegtrajeeten onderbroken.' Des nachts waren vooral de spoorwegknoop punten Proskoerof en Smerinka het aanvals doel van zware Duitsche gevechtsvliegtuigen, die krachtige explosies en uitgebreide bran den veroorzaakten. De strijd tegen de communistische benden op den Balkan werd in de maand Mei met bijzonder succes voortgeaet. De vüand leed uiterst zware bloedige verliezen en verloor behalve 17.200 dooden 8.700 gevangenen en overloopers. Talrijke stukken geschut, lichte en zware infanteriewapens, munitie- en voor- raadopslagplaatsen werden vernietigd of buitgemaakt. Formaties Amerikaansche bommenwer pers hebben op verscheidene steden in zuidoost Europe, bommen geworpen en vooral in Ploesti, Kroonstad, Turnu-Seve ring en Belgrado schade en verliezen onder de bevolking veroorzaakt. Door strijdkrachten der Duitsche en Roe- meensche luchtverdediging werden 21 vüan- delüke vliegtuigen waarond 13 viermotorige bommenwerpers vernietigd. In den afgeloopen nacht hebben enkele vijandelijke vliegtuigen bommen geworpen op het stadsgebied van Mannheim." OFFICIEEL NIEUWS. Overvallen op leden van de Landwacht 's-GRAVENHAGE, (A.N.P.) In den nacht van 20 op 21 Mei 1944 zün te Berk hout bü het opbrengen van personen de le den van de Landwacht: 1 Boeke Braaksma, geboren 3 April 1S00 te Meraldumadeel, wonende te Haarlem Brouwerstraat 140, 2. Arie Groot, geboren 2 October 1899 los werkman, door tot dusver onbekend ge bleven personen doodgeschoten. Op 1 Juni 1944 werden bü de controle van persoonsbewijzen te Westerblokker even eens door onbekende daders twee leden van de landwacht doodgeschoten en een gewond. De vermoorden zijn: 1. Cornells Molenaar, geboren 10 Decem ber 1917 te Abbekerke, fruitkweeker woon achtig te Blokker. Bangert 273. 2. Gerard Renooy, geboren 12 Juni 1945 te Zaag, transportarbeider wonende te Zaag. Bü het beantwoorden der schoten werd een der terroristen zwaar gewond. Door zün kameraad wérd hij met een schot ln het hoofd gedood. Het betreft hier een inwoner uit Berkhout. Gewond werd het lid van. de Landwacht en t(Knier Haavok de Vos. geboren 24 September 1878 te Enkhuizen, wonende te Westerblokker. Op 2 Juni 1944 omstreeks 9 uur werd het lid van de landwacht Leonard Allte Jacobus Hendricus Hans Tubergen geboren 19 Aug. 1908 te Amsterdam, wonende Westerstraat 40 aldaar voor zün woning door Ta onbekenden dader door drie schoten op zeer geringen afstand neergeschoten. HU kreeg een schot in de kaak. in de borst en in den schouder. Er bestaat levensgevaar. Voorl.tcci* Hid. 1Big. Luchlbtacbsreiny Tc«kesiagt Studio Areod M«y<i (foto CNF) Di ë«r'd Chocolade- «n ïücuit/abrviteii A Onzichtbaar stoppen volgens Amerikaanse!» brand- of motgaten, in alle soorten weefsels, Perzische tapijten, enz, Eigen zaak te Breda, Reigerstraat 30 twm Of Mo A Verbitten vut de witte wasch tot de damp «r af komt, is voldoende. Heeft U een jketet met sproeier, dan 15 min. laten ko. ken. 1 eetlepel waschpoeder per 1. water. Sterk wringen beschadigt het goed. Vlug hit de ketel halen (geen nachtlaten staan), dan vaak en grondig h, •poelen warm, lauw, Oljlf koud.tothetwaterhelder blijtt. Let vooral op mijn V volgenden wenk. ZMpfibrlckon Ijk DE KAM EN VAN IMM Plaatsvervangend hoofdradacteur, blnnen- en buitenland: P. Alberta. OeweetelQh en plaatselijk nieuw»: W. v. A Velden. Kultureel nieuws: E. Schul. Sport: W. V. Beek, Verantwoordelijk voor de adver tentie* t E. H. B. Brader, allen te Breda. FEUILLETON kuomamncuMn »a> »o»a ]örg LBddccfai 34) Omdat hij daar een meisje heeft, dat hü trou wen wil. En werk heeft hij daar ook gekregen. Dan kan uw broer op de thuisreis zien, hoe hij op z'n eentje met de beesten klaar komt. Nu ja, treurt u nu maar niet daarover, juf frouw! Als de kerel werkelyk er vandoor gaat, is Willi Nochundnoch er ook nog. Ik heb :(1 zoo vaak op tochten langs de Westkust- bees ten meegevoederd voor den dierentuin, zoo in mijn vrijen tijd. Ik doe dat ditmaal ook heel graag, omdat u toch zoo aardig voor mü was ik bedoel: vanwege de pralines en de cake koekjes; en ook omdat u die zaak met den kapotten koffer niet verraden wilt. Neen, neen, verlaat u maar op Willi Nochundnoch! Die vergeet zulke weldaden niet om het zoo te zeggen." Karla stond op en ging langzaam in de hut* op en neer. Zoo zat dat dus? Hanne had daar ginds een meisje, dat hü trouwen wilde? En hü wilde van het schip gaan en voor altijd daar ginds blijven? O, dar. was zeker* al hst' andere ook gelogen? Niet alleen die kwestie van dat misdrijf, dat opgehelderd moest wor den, maar ook de plannen voor de barkas, die kwestie met de werf en misschien zelfs de verhalen van de vele rampen. En toch had alles zoo aardig en geloofwaardig geklonken. Neen, dat kon niet waar zün. De matroos loog hier zéker niaar om zich uit de benauwdheid te redden. Het beste was te probeeren hem te overrompelen. Plotseling draaide rij rich naar den man, die behaaglijk met over elkaar geslagen beenen op rijn stoel zat en aan een laatste restje van een gebakje knabbelde. „En u weet niets van het misdrijf, dat verhinderd moest worden vroeg zü, terwül zü hem scherp aankeek. Willi Nochundnoch sprong op, alsof hij door een giftige spin gebeten was. „Juffrouw hoe weet u Juffrouw dat spüt me: daarop weiger ik nadere verklaring!" Met twee groote passen stond hü aan de deur; rukte ze open en was buiten. Als door furiën opgejaagd, snelde hü door de cabinen- gang en verdween door de salondeur. Hij De- merkte niet eens, dat hij op minder dan een .meter afstand een licht gekleede gestalte voorbijliep, die hem verrast nakeek Bij ruim 2 wachtte Hanne Mechelt hem op. Snel trok Willi zijn bondgenoot mee naar het spuigat, waar Karla, vanuit haar hut door de geopende patrijspoort over het donkere drie blikkend, belden een poos opgewonden zag spreken. Tenslotte gingen zü ln verschillende richtingen uiteen. Het meisje sloot de patrijspoort weer, doof de het licht en kleedde rich langzaam uit. De lichtende wüzer van het kleine reisklokje naast haar bed wees twee uur na midder nacht. XXX De „Waguma" laveerde voorzichtig langs de Portugeesche kust. Zü was weer in haar ge wone tempo van acht tot negen knoopen teruggevallen. Niemand nam haar dat kwa- hjk. Zü was tenslotte toch ook een oude da me de oudste, waarmee de reederü voor den dag kon komen. Terwül het weer warmer begon te worden, dook af en toe ook de Zwitser Iglhuff hier en daar op. Hij ging bü de matrozen staan en keek zwijgend toe bij hun arbeid, zat uren lang alleen aan bakboord en speurde den ho rizon af of sprak een paar onbeteekenende woorden over het weer en het schip met de officieren. Alleen de passagiers ging hü uit den weg. Ook de twee Zweedsche dames bleven meest al samen alleen. Zü zaten in haar hut te le zen of te redetwisten. Karla Johannsen verveelde zich heusch. Zij vond geen rust om te jezen of zich te zonnen zooals de Portugees Alvarez dat met volle toewijding en enthousiasme deed. Op 'n morgen verscheen zü met een blauwe smidsbroek en een groven linnen kiel op het achterschip en verklaarde, dat zü mee wilde helpen. Hanne was Juist alleen. Hü haalde onver schillig de schouders op. „Wat mü betreft graag. Ik zou alleen niet precies weten, waar mee." „Dat is mü hetzelfde. Hoofdzaak is, dat ik wat te doen heb! Het is misschien ook heel goed, als ik u een beetje ontlast, want u bent dag en nacht op de been. Ik denk, dat zoo- iets vreeselijk vermoeiend is." Hanne wist niet precies, wat hü daarop antwoorden moest. Pag en nacht dat was wel een beetje overdreven. Of zou juffrouw Johannsen soms op het voorval met Willi zinspelen? Ja, dat was het! En zü wilde zich liever terechtertijd een beetje de zaak van haar broer aantrekken! Hanne ging het huttendek rond en zocht een dikke plank en een paar oude schroeven büeen. „Daar ligt een schroevendraaier u zou misschien aan belde einden van deze plank drie schroeven kunnen indraaien", stel de hü voor. (Wordt vervolgd).

de Stem | 1944 | | pagina 2