Dagblad van Noordbrabant Strijd om geallieerde landingshoofden Zeeuwsche Editie GOD MET ONS. 'Wr 5 NEERLANDIA-PERS 84e JAARGANG B DONDERDAG 8 JUNI 1944. No. 18008 1 BLAD Abonnementen bfrtneiuattd bi/ vooruitbetaling per Kwartaal f 2.73. franco per post f 3 per week (uitsluitend bij met-postbestelling» 21 etftit Losse nummers 6 oent. Bewljsnum-, «ner» 6 cent. Bijkantoren te: Roosendaal, telefoon 2480; Borgen op Zoom. telefoon 521; Waalwijk, telefoon 229; Goes, telefoon 2236; Hulst, telefoon 102. Verschijnt eiken werkdag Adv. geheele oplage 1-to mm., kolom 4? mm., f 2.09. elke mm. meer 2Q.c., adv. van plaatse», aard uit N-Br. uttsl. Br. ed. resp. f 1.70 en 17 cl., ld. Zeeuwsche ed. resp. 80 c. cn fl c. Reel, zie tarief. Inzend ,op adv.. welke de uitgevers te hunner beoordeeling niet verianger» af te geven, worden noch teruggegeven, noch aan cle inzenders van adv. uitgeleverd. Het gebied van Caen en het schiereiland van Cherbourg thans brandpunten van de gevechten. Hog geen oordeel over het verdere verloop der operaties mogelijk. De landingsoperaties, die de Britsche en Amerikaansche troepen Dinsdagochtend aan de kusten van Normandië begonnen zijn, verkee- ren nóg steeds in een stadium, dat geen conclusies ten aanzien van het verdere verloop toelaat. Uit de beschikbare berichten blijkt, dat de op verscheidene plaatsen gelande troepen het meerendeel der gevormde bruggehoofden tegen Duitsehe tegenaanvallen hebben moeten prijs ge ven. Op twee plaatsen is het hen volgens 't officieele Duitsehe bericht evenwel gelukt hun landingshoofden in bezit te houden, nl. aan beide zijden van de Orne-monding, waar gevechten om de stad Caen gemeld zijn, en ten Noorden van Carentan, dat aan den voet van het schier eiland van Cherbourg gelegen is. Daarnaast wordt door het persbureau Interinf nog de vorming van een derde Iandingshoofd bij Bayeux ge meld. Van Duitsehe zijde is opgemerkt, dat het afweer-systeem van den „Atlantik-wal" tot volle ontplooiing gekomen is en dat als gevolg daar van zware verliezen aan de geallieerde troepen, in het bijzonder de uit de lucht gelande formaties, zijn toegebracht. Hevige gevechten"worden ge leverd voornamelijk bij Caen en aan den weg van Carentan naar Cher bourg. BERLIJNSCHE DIPLOMATEN OVER DE INVASIE. •Het is reeds uit den eersten stroom van berichten hoe gedetailleerd en weinig over zichtelijk deze ook waren, duidelijk gewor den. dat de invasielegers een der zwaarte punten van hun aanval wilden leggen in de buurt van Caen, de oude Normandische pro vinciestad, die eens den zetel is geweest van Willem den Veroveraar. De kust biedt hier door het breede strand dat eens in talrijke badplaatsen zooals het vermaarde Deauville pleisterplaats bood aan Britsche en Ameri kaansche vacantiegangers, een unieke gele genheid om landingsbooten aan den wal te schuiven. Er werden dan ook landïngsbe- richten vernomen van de geheele kust van Trouville tot aan Bayeux, een breedte van "kilometer. Hieruit heeft zich het 34 K.M. breede Iandingshoofd ontwikkeld van Caen, dat op enkele plaatsen 10 K.M. diep moet zijn. terwijl de berichten uit Berlijn melding maken van pogingen om de stad Caen zelf in handen te krijgen welke stad ongeveer 15 K.M. diep landinwaarts aan de Orne ligt. De strijd moet hier, aldus Interinf, zeer hevig zijn geweest. Alle pogingen der gelande troepen om door de Duitsehe grendelstellingen heen te bre ken mislukten doorden hevigen Duitschen afweer. In den loop van Dinsdagnamiddag werden tanks aan land gebracht. Ook wordt van dezen sector een poging gemeld om door lucht troepen die met ongeveer 500 zweef vliegtuigen bij Caen werden afgezet, de Duitschers in den rug te komen. Deze for matie werd in den loop van Dinsdagnacht in de pan gehakt. Ook herhaaldelijk met pant serwagens ondernomen aanyallen naar het zuidwesten, in de richting van Bayeux mis lukten. Hoewel het den Geallieerden gelukt was binnen de stelling van het bruggenhoofd van veiligen afstand met de zware kalibers van hun slagschepen de artillerie tot zwijgen te brengen, handhaafden zich talrijke Duit sehe steunpunten, zoowel aan den mond van de Orne als in het gebied ten westen daar van,, De Duitsehe steunpuntbezettingen kon- konden alle aanvallen op hun kazematstel ling afslaan, aldus Interinf. De op dit Iandingshoofd reeds opgestelde invasie-troepen worden in het Duitsehe weer- machtsbericht als .vrij sterk" aangemerkt. In militaire kringen te Berlijn heeft men toegegeven, dat het bezit van het Iandings hoofd bii Caen den Geallieerden bij hun ver dere actie zeer te stade zal komen. Daarbij voorspelt men evenwel in dezen bedreigden sector een sterkeren Duitschen tegenstand nu reserves uit het achterland zijn aange rukt. Afsluiting van Cherbourg beoogd. Dat het tweede Iandingshoofd gevormd kon worden aan den voet van het schiereiland Cotentin waarop de belangrijke oorlogsha ven Cherbourg gelegen is kan Weer wijzen op de reeds terstond aan Eisenhower toege schreven plannen om het schiereiland af te sluiteh en daarmee de haven in een moei lijke positie te brengen. De toestand is hier zoo. dat twee Amerikaansche luchtlandings divisies zich hebben kunnen nestelen aan den weg van Carentan over Valo^nes naar Cherbourg, aan welken weg verbitterde ge vechten geleverd worden. Hoewel deze Amerikanen voortdurend versterkingen ontvangen konden zij vol gens Interinf toch reeds door plaatselijke Duitsehe strijdkrachten op een belangrijk - nauwer gebied gedrukt worden. Woensdag avond werden van dezen sector levendige gevechten gerapporteerd uit de huurt van Heden moet verduisterd worden van 21.45 tot Vrijdag 5.30. Maan op 23.39 onder, Vrjjdag, 7,55. Laatste Kwartier Dinsdag 13 Juni. St. Mere Eglise, 15 K.M. noordelijk van Carentan aan den bovengenoemden weg. Verder noordelijk op den punt van het schiereiland Kaap de la Hogue is een lan dingspoging afgeslagen, wat in eerste in stantie door Interinf als het belangrijkste Duitsehe afweersucces werd aangeduid. Zui delijk van Cherbourg zijn luchttroepen on schadelijk gemaakt en van een rechtstreek- sche actie tegen deze stad is Woensdag niets meer vernomen. Landingshoofd bij Bayeux. Woensdagavond berichtte het bovenge noemde persbureau, dat buiten deze twee officieel'genoemde landingshoiffden de Brit ten ook een smalle kuststrook ten noordwes ten van het om zijn historische monumenten bekend Stadje Bayeux bezet houden. Deze '};tróok"is évenwei minder diep en zou geen beweging van grooteren omvang toe laten. Pogingen om van hieruit contact te krijgen met valschermtroependie aan ae iets westelijker liggende monding van de Vire bij Isigny zijn neergestreken ziin mis lukt. Aan ae andere zijde is aansluiting bij het bruggehoofd voor Caen door de Duit schers voorkomen doordat een ten noorden van Bayeux gelande Britsche gevechtsgroep met 35 pantserwagens vernietigd werd. De rest van de Normandische kust bevindt zich volgens deze berichten vast in handen der verdedigers: zuidelijk van Le Havre zijn de daar gelande parachutisten dus blijkbaar vernietigd. Van dezen kant kwamen er be richten over krijgsgevangenen, die naar. een- kamp te Rouaan zijn gezonden. Het D.N.B. heeft ook melding gemaakt van een poging der Britten om zich van de Kanaaleilanden Guernsey en Jersey, ooste lijk van het schiereiland, meester te maken; de poging zou zijn afgeslagen. Nog geen oordeel mogelijk. Van Duitsehe ^militaire zijde onthoudt men zich nog van commentaar o\er de verdere ontwikkeling van den strijd. Men geeft te verstaan dat er cenlge weken zul len voorbijgaan voor het mogelijk is een definitief oordeel over de kansen der in- vasie uit te spreken. Men geeft toe d&t de Geallieerden be schikken over enorme krachten en dat zij in Italië en Afrika veel ervaringen met landin gen hebben opgedaan. Reeds het begin van de actie heeft aangetoond, dat het hun ernst is en dat zij niet voor de zwaarste offers zul len terugschrikken. Of Normandië het zwaar tepunt der invasie zal blijven dient nog te worden afgewacht. In het Engelsche Lager huis heeft Churchill gezegd, dat het hier de eerste van een serie landingen op de Euro- peesche kust betrof. Waar straks het zwaar tepunt zal komen te liggen weet men wel licht in Londen ook nog niet, zoo redeneeren Berlijnsche militaire kringen. Dat hangt van het verloop der gevechten af. Omtrènt de Geallieerde krachtsinspanning is blijkens SPT-berichten in de NRC, nog bekend geworden, dat de landingsvloot heeft bestaan uit 400(1 groote schepen benevens enkele duizenden kleinere landmgsbooten. In eerste linie waren 11000 vliegtuigen in den strijd betrokken en het kustbombardement was ,het zwaarste, dat ooit is uitgevoerd. Drie der zwaarste Britsche slagschepen, Warspjte Ramillies en Nelson namen aan da beveiliging deel. De Engelsche pers laat op verzoek van hoogerhand geen toon van te groot optimisme hoeren. Sovjet-offensief In het Westen" Hoe men in Berlijnsche diplomatieke krin gen over de invasie denkt, wordt weï het. duidelijkst gekenmerkt door de kwalificatie^ die Suendermann, de plaatsvervanger van rijksperschef Dietrich, in de Voelkische Beo- bachter gebruikt: ,Het sovjet-offensief in het westen" ..Moskou heeft een armade van twee groote staten voor zijn doeleinden in beweging gebracht", zoo schrijft hij en daar mee is eigenlijk het voornaamste gezegd van de meening die de Berlijnsche diplomaten hebben en die erop neerkomt, dat de Anglo- Amerikahen eindelijk gezwicht zijn voor den jarenlangen eisch van Stalin. Overigens werd in het ..Auswaertige Amt" te Berlijn, ae invasie afgeschilderd als „de groote kans van Duitschland om beslissend in den afloop van den oorlog in te grijpen". In aansluiting op het bovenstaande wordt uit Stockholm nog gemeld dat Roosevelt thans bevestigd heeft, dat de invasiedatum in Teheran bij benadering was vastgesteld; de juiste datum is pas in .de laatste dagen be paald. Op het laatste oogenblik heeft de weersgesteldheid nog eens tot een uitstel van 24 uur doen besluiten. Bij de Seinemondfng. BERLIJN (D.N.B.) Bijzonderen tegen slag hebben de aanvallende troepen gehad in het gebied der Seinemönding. Een deel der luchtlandingstroepen was uit den koers ge-' raakt en viel den Duitschen troepen reeds bij de landing in handen. De gevangenen wa ren allen zeer jeugdige soldaten, die bitter teleurgesteld waren over het snelle einde hunner onderneming. „Dat is het begin en het eind van onzen marsch naar Berlijn" zei een hunner. Dinsdagnacht zijn bij Deauville, de bekende baönlaats ten zuidwesten van Trouville, twee Britsche luchtlandingsbataljons uiteenge slagen en in een gevecht van man tegen man .bijna geheel in de pan gehakt. Bij Le Havre werden eveneens vijandelijke luchtlandmgseenheden door Duitsehe af- weercommando's naar de kust teruggedron gen. Geschut aan het Kanaal in actie. - BERLIJN. Interinf Woensdag ochtend omstreeks half elf kwam het zeer zware verdragend geschut van de marine aan het Nauw van Calais in actie tegen vij andelijke schepen die van het Noorden uit het Kanaal naderden. Dit is de tweede maal dat de vijand in de ochtenduren poogt sche pen door het Nauw van Calais in 't invasie- gebied te brengen. De houding der Fransche bevolking. VICHY, (Ofi). Laval heeft zich Dins dagavond in een radiorede tot de Franschen gewend. In zijn oproep heeft Laval o.m. medegedeeld, dat aan alle openbare dienst- instanties instructies zijn gegeven in over eenstemming met de verplichtingén, die Frankrijk heeft krachtens de wapenstil standsconventie jegens het Duitsehe leger. Laval waarschuwde tegen het gehoor gev§n aan verleidelijke oproepen om het werk neer te leggen of tot den opstand, en roemde de kalmte en de koelbloedigheid van de bevol king der, kusten, die aan de invasie is bloot gesteld. Iitvcr-inf md'c't voorts, dat de noomgen-vaTr Eisenhower om de Fransche bevolking op te roepen tot actieven strijd tegen de Duitschers mislukte zijn. IJl het geheele aanvalsgebied zijn nergens incidenten en storingen voor gekomen. De Fransche bevolking stelde daar entegen herhaalde malen de Duitsehe bu reaux in kennis van neergekomen Anglo- Amerikaansché valschermtroepen. Verklaring van Mussolini. Mussolini heeft den vertegenwoordiger van het D.N.B. in Italië een verklaring verstrekt waarin hij de overtuiging uitspreekt, „dat de wijsheid en energie der leiding en de reeds legendaire heldenmoed van den Duitschen sol daat de vijandelijke poging te niet zal doen". Sacramentsdag Het is altijd een dèr sterkste verlangens geweest van de menschen. dat zij de nabij heid mochten genieten van hun God. Zelfs de heidenen, die den waren God niet kennen, maken zich beeltenissen der godheid en wanen zich beschermd in zijn tegenwoordig heid. Treffend zijn de uitspraken der oude wijsgeeren, die door de rede tot het bestaan, van God kwamen, over de nabijheid van God". „Overal ontmoet ge God", zegt Cicero „als ge Hem slechts wilt groeten". ;,God is in nabij, ja. Hij is bij u. Hij is in u; Een heilige Geest woont in ons en waakt over het goede en het kwade in ons", zegt Seneca. Het bewustzijn van Gods nabijheid was steeds, de sterkste impuls om bij den levens strijd te streven naar omhoog en vost te "hbuden aan het goede. Is het niet alsof de mensch onuitwisbaar in zijn hart de herinnering heeft behouden aan die dagen van geluk, toen op den schep pingsmorgen God zelf vertrouwvol met Zijn schepselen verkeerde? Ja Hij is met ons vanaf dien eersten Wit ten Donderdag, toen Hij zelf het Brood brak voor Zijn Apostelen en in Zijn vervoering van liefde sprak: „Doet dit tot Mijn Gedachtenis" en Hij zal met ons zijn tot aan het einde van de wereld. Wanneer er een nieuw#1 dag aanbreekt, gaat er met het rijzende licht als een wekroep over de aarde en overal komt Christus wonen onder de menschen overal waar een priester de Consecratiewoorden uitspreekt. Zoo eenzaam kan de missiestatie niet zijn, zoo afgelegen het klooster, zoo arm een parochie of Christus komt er op 'iet woord van den priester. Den eenzamen zwerver voor het^Evangelie, den missionaris, vergezelt Hij; in het klooster is Hij de ziel van gebed van zang en offer; in iedere parochie is Hij zelf de Goede Herder, die het Brood breekt voor de Zijnen en in Zijn eigen Bloed de sterkste gemeenschap met hen vormt. Vandaag viert de Kerk het feest van dit Allerheiligste Sacrament: viert zij de instel ling van dit wondere 'geheim, waarvan St. Jan de woorden neerschreef, dat Hij de zijnen, dié in dé wereld waren lief heeft gehad tot het uiterste. Daarom geuren nu 'de - bloemen rond het altaar, schitteren de gewa den, daarom ook is de Kerk uitbundig in haaf jubel bij de gewijde gebeden en gezan gen. En velen onder ons, die dezen morgen tegenwoordig waren bij 't H-. Offer zullen een blijden indruk in hun hart hebben onder vonden omdat ze voelden, welk een weelde, tvelk een rijkdom de H. Eucharistie ook voor hen beteekent. Zooals de zon voor iederen mensch schijnt en hem verwarmt en verlicht, zoo wil Christus aan ieder van ons de volle warmte van Zijn nabijheid geven. Wat is het jammer, dat deze feestdag zoo vlug en haast ongemerkt voor velen voorbijgaat. Men zou er stil over moeten nadenken, wat het beteekent, dat God zelf ons nabij is. ja, dat Hij in ons woont door dit Sacrament- Dat zou ons met meer rust bezielen als we de toekomst inzien, want God is toch altijd met ons. OFFICIEEL NIEUWS KEURINGEN. Het SS-Ersatzkommando deelt mede: Iedere gezonde Nederlander kan zich aanmelden, ten einde gekeurd te warden voor de Waffen-SS, S S-Wachtbataiilon in Amersfoort, Landstorm Ne derland, Kriegsmarine en de Germaan^che SS in Nederland. Personen tusschen 18 en 35 jaar, die aanmeldingsplichtig z(jn voor de tewerkstellin g, kunnen ïzich eveneens aanmelden en worden gedurende de verbintenis van de tewerkstelling vrijgesteld. Officier in de Waffen-SS kan ieder worden, die na tenminste één jaar diensttijd zijn ge schiktheid voor de officiersopleiding heeft bewezen. Zijn schoolopleiding is niet doorslaggevend. Beslissend voor bevordering zijn: gedrag, karakter, prestatie. Tijdens de keuringen worden alle inlichtingen verstrekt met betrekking tot dé verzorging van familieleden, duur der opleiding, extra levensmiddelen, etc. Eveneens verstrekken alle inlichtingen en gratis reisbiljetten voor de heen- en terugreis de navolgende Nebenstellen def Waffen-SS, Amsterdam, Dam 4; Alkmaar, Langestraat 5fi; Heerlen, Saroleastraat 25; Gronin gen, Heerenstraat 46; Enschedé, Hengeloschestraat 30 en het SS-Ersatzkommando, Den Haag, Korte Vijverberg 5. Ook voor de gemotoriseerde compagnie bij het SS-\frachbataillon te Amersfoort welke dienst in Nederland doet, kan men zich op bovenstaande keuringen melden. 13.6.44 812.00 uur, Rotterdam, Deutsche Obers chule, Westerlaan l; 15.6.44 812.00 uur, Den Bosch, Hotel Noord-Brabant, Markt 45; 1518.00 uur, Venlo, Deutsches Haus, Egmondstraat 16; 16.6.44 812.00 uur, Arnhem, café Royal; 15—18.00 uur, Zwolle, Hotel Gütenbeek. 17.6.44 8—12.00 uur, Groningen, Hèerenstraat 46; 1517.00 uur, Leeuwarden, Huize Schaaf, Breedstraafc;- 19.6.44 813.00 uur, Amsterdam, Dam 4; 20.6.44 812.00 uur, Utrecht, N.V. Huis, Oudegracht 245; 1517.00 uur, Amersfoort, Pol. Durchgangslager, Lcusderweg. "1 - f - v:, s». $»k. j BIJ ONZE VRIJWILLIGERS. Nog eens wordt het aanvalsplan besproken en dan wordt alles in .gereedheid gebracht voor den tegenaanval, (SS-P.K.-Adendorf-O.-H.)

de Stem | 1944 | | pagina 1