Zware gevechten ter rszijde van Caen. KORT NIEUWS; HEVIGE STRIJD TEH W., 0. EH H. VAN ROME. GEMENGDE BERICHTEN Indertijd, aan Kaap Corross ZEEUWSCHE ZONDAARS. Duitsche Sicherheitspolizel is het gelukt, de ter reurgroep, die militaire doelen had, in korten tijd uiteen te slaan en de betrokken personen te beletten andere tegen de bezettende mogenheid gerichte handelingen te verrichten. De leider der terreurgroep is bij de poging tot zijn arres tatie in een gevecht met Duitsche politiebe ambten doodgeschoten. De veroordeelden Jacobus Westland en Willem Westland, die reeds jaren te Wageningen illegale actie hebben gevoerd, hebben den veroordeel de Verschuur en andere personen aangezet tot moord op een Nedeflandschen politieambtenaar en diens echtgènoote. Willem Westland heeft voor den voorgenomen moord een geweer met munitie ter beschikking gesteld. De moordaan slag is mislukt. Jacobus Westland, Willem West land en Verschuur zijn wegens sabotage volgens par. 1 der verordening op de bescherming der orde, ter dood veroordeeld. Het Polizeistandge- richt heeft hierbij, evenals in vroegere analoge gevallen, aangenomen dat de daad ingeval van een gelukken de openbare orde en veiligheid in de bezette Nederlanden zou hebben kunnen in gevaar brengen. Voorts heeft het Polizeistandgericht te fs Hertogenbosch de volgende Nederlanders ter dood veroordeeld: 1. den gemeentebeambte Markus Assies te Assen, geb. 26.1.1919, 2. den gemeenteambtenaar Albert Rozema, te Hoogeveen, geb. 29.3.14, 3. den postbeambte Hendrik Raat uit Hoo geveen, geb. 21.7.1920, 4. den gemeenteambtenaar Wiepke van der Zee te Oosterhesselen, geb. 6.5.1918, 5. den distributieambtenaar Marinus Veth te Papendrecht, geb. 30.5.1920, 6. den tuinman Albert van der Ziel te Zan- deweer, geb. 12.7.1922, 7. den tooneelspeler Henry van Ess te Den Haag, geb. 12.7.1922, 8. den verzekeringsagent Christiaan Diemei te Leiden, geb. 9.5.1914, 9. den meubelmaker Adriaan de Rijks te Gouda, geb. 6.5.1921. Deze veroordeelden hebben in aanzienlijke mate verzetsorganisaties gesteund. Zij hebben deels zelf deelgenomen aan overvallen op distri butiekantoren, postkantoren en andere openbare instellingen. Teekenend is een overval op een particuliere bouwonderneming, waarbij de loongelden voor Nederlandsche arbeiders zijn geroofd. Een deel der daders is in het bezit van wapenen geweest. Tegen 22 veroordeelden is het vonnis voltrok ken. Twee veroordeelden zijn voorgedragen voor begenadiging. Invasietroepen onder bevel van Montgomery. STOCKHOLM (D.N.B.) Uit het hoofd kwartier der geallieerden expeditiestrijd krachten wordt gemeld, ,dat de legergroep die aan de invasie deelneemt, onder bevel staat van generaal Montgomery. Deze leger groepen omvatten Britsche. Canadeesche en Amerikaansche strijdkrachten. Telegram van Mussert aan den Fuehrer 's-GRAVENHAGE. (A.N.P.) Het vol gende telegram is door Mussert aan den Fuehrer gezonden: w fr „Fuehrer, Nu de invasie'begonnen is, S' het mii een behoefte U. mijn Fuehrer, te zeggen, dat alle Nederlandsche nationaal- socialisten in trouw en lotsverbondenheid op leven en dood aan Uw züde staan. Het gaat om het zijn of het niet zijn van Europa. Wij vormen een eenheid en aan de spits van deze eenheid staat U. mijn Fueh rer. Zoo zien wii U als den Fuehrer van ge heel Europa en wij vertrouwen, dat God ons in dezen strijd bijstaat. Ons geloof en ons vertrouwen zijn onwrikbaar. (w.g.) Mussert". In Kroatië heeft Pawelitsch en in Noor wegen Quisling een oproep tot het volk ge richt. Henriot, de Fransche staatssecretaris voor propaganda, Is naar Berlijn vertrokken. (OFI) De cholera zou in Madras 106.000 dooden heb ben geëischt. (CD) De Gaulle is in Engeland aangekomen. (DNB) Victor Emanuel heeft afstand gedaan van de Italiaansche kroon, ten gunste van kroonprins Umberto. (DNB) Wegens spionnage zijn in Madrid vier Span jaarden terecht gesteld. (DNB) De Fransch-Italiaansche wapenstilstand is door Badoglio herroepen. (DNB) Bü een auto-ongeval te Wassenaar zijn de 33- jarige Th. V. en de 41-jarige M. V. gedood. (ANP) Te Dedemsvaart is een inbreker die na zijn arrestatie ontvluchtte, door de politie dood ge schoten. (DNB) Plaatsvervangend hoofdredacteur, blnnen- en buitenland: P. Alberts. dewestelflli «n plaatselijk nieuws: W. v. Velden. Kultureel nieuws: E. Schul. Sport: W. v. Beek. Verantwoordelijk voor de adver tenties E. H. B. Brader, allen te Breda Ook het gebied van Car en tan strijdtooiieel. Het aanvalsfront der Britsche en Ameri kaansche invasietroepen heeft zich, naar het DNB verneemt, in den vroegen middag van Dinsdag verbreed. Terwijl aan weerskanten van Caen de zware gevechten met buitenge woon zware verliezen voor de aanvallers voortduren, waarbij de vijand ook de eerste aan land gebrachte pantserwagens in 't vuur bracht, viel de vijand met andere sterke landingsstrijdkrachten het gebied van Ca- rentan aan. Ook op de Kanaaleilander! Jer sey en Guernsey werden valschermjagers neergelaten. Behalve in de baai van de Seine operee- ren sterke formaties Britsche vliegtuigen ook voor de kust tusschen Calais en Duinkerken. De Duitsche afweer is echter overal paraat. In weerwil van voortdurende luchtaanvallen op de kuststeunpunten en achterwaartsche verbindingen levert hü den vijand, die thans de volledige kracht van den Atlantikwall on dervindt, op alle punten zwaren strijd. Eerste Geallieerde landingen waren zeer sterk. Uit nadere berichten omtrent de ontwik keling van de invasie blijkt, dat de eerste geallieerde landingen zeer sterk waren. Het wordt daarom uitgesloten geacht, dat het hier een schijnmanoeuvre betreft. Minstens gaat het, zoo meldt de ANP-correspondent uit Berlijn, om een poging tot vorming van een groot bruggehoofd. Slaagt men daarin, Duitsche vorderingen bij Jassy HOOFDKWARTIER VAN DEN FUEHRER 6 Juni (D.N.B.) Het opperbevel van 6e weermacht deelt mede: „In den afgeloopen nacht is de vijand met zijn sinds lang voorbereiden en door ons verwachten aanval op west-Europa begon nen. Ingeleid door zware luchtaanvallen op onze kustversterkingen liet hij op verschei dene plaatsen van de noord-Fransche kust tusschen Le Havre en Cherbourg luchtlan dingstroepen neer en landde hij tevens, on dersteund door sterke zee-strijdkrachten, ook van zee uit. In de aangevallen kust- strooken zij verbitterde gevechten aan den gang. In Italië ondernam de vijand van Rome uit verscheidene vergeefsche aanvallen op onze verdedigingswerken ten westen en ten noorden van de stad. Ten oosten van de 'stad zijn de met geconcentreerde strijd krachten tijdens den geheelen dag on dernomen vijandelijke aanvallen bij en ten westen van Tivoli na een verbitterden strijd ineengestort .Jagers en luchtdoelgeschut van de luchtmacht schoten boven het get%d van noord-Italië acht vijandelijke vliegtuigen omlaag. In het oosten zijn de Duitsch-Roemeen- sche troepen, doeltreffend ondersteund doori sterke formaties Duitsch-Roemeensche vlieg tuigen, ten noordwesten van Jassy tegen een taaien vijandelijken tegenstand in harde gevechten verder opgedrongen en hebben herhaalde tegenaanvallen van de bolsjewis ten afgeslagen. 39 vijandelijke vliegtuigen werden in luchtgevechten vernietigd. Van de rest van het oostelijk front wordt slechts melding gemaakt van plaatselijke gevechts activiteit in het strijdgebied van Witebsk. In Kroatië hebben troepen van het leger en van de Walfen-SS onder het opperbevel van den generaloberst Rendulic, onder steund, door sterke formaties geveehts- en slagvliegtuigen, het centrum der benden- groepen van Tito overvallen en na dagen lange zware gevechten uiteengeslagen. De vijand verloor volgens voorloopige berichten 6240 man. Bovendien werden talrijke wapens van allerlei aard en vele inrichtingen voor de ravitailleering buitgemaakt. In deze ge vechten hebben zich de 7de SS-bergdivisie „Frinz Eugen" onder bevel van den SS- oberfuehrer Kumm en het -SS-valscherm- jagersbataljon 500, onder bevel van den SS- hauptsturmluehrer Rybka bijzonder onder scheiden. Benige vijandelijke vliegtuigen hebben in den afgeloopen nacht bommen geworpen op Osnabrueck. Twee vliegtuigen werden neergeschoten". dan wordt het invasieleger sterk genoeg ge acht een werkelijk tweede front ia Europa te vormen. Tegen de verwachting in, zoo besluit de correspondent van het ANP, is het niet tot een grooten luchtslag gekomen. Krachtige Duitsche afweer. Het Internationale Informatiebureau in Berlijn meldde later, dat de Duitsche lei ding op een breed front een volledig afweer- succes heeft geboekt. Aan de geallieerde strijdkrachten was het laat in den middag van Dinsdag alleen in het kustgebied tusschen Villers sur mer en Trouville gelukt een brug gehoofd ter lengte van ongeveer 20 km en tot een diepte van. enkele kilometers te vor men, dat naar alle kanten kon worden afge grendeld en zelfs vernauwd. Alle andere door amphlbie-operaties gevormde landingshoof- den tusschen de Ome en de Vire zijn door den Duitschën tegenaanval vernietigd, waar bij ten N.O. van Bayeux, 35 geallieerde pant serwagens werden vernietigd. Het belangrijk ste afweersucces wordt geacht het uiteenslaan van een groote geallieerde landtngsoperatie by St. Vaast de la Hogue. Twee groepen val schermjagers, elk ter sterkte van ongeveer een regiment zouden reeds bü het neerdalen zijn vernietigd. Bij er op volgende gevechten bij het naderen van landingsbooten, werden een kruiser en een landingsschip vernietigd. Laat in den ochtend zetten de aanvallers him landingspogingen in dit gebied stop. Tusschen Le Havre en Cherbourg hand haafde zich in den loop van den middag een sterke formatie luchtlandingstroepen, die zich ter weerszijden van den weg Carentan- Valognes nestelde. Deze formatie kreeg in den ochtend en des middags versterking. Naar verluidt zouden hier verbitterde gevechten geleverd worden. Geallieerde scheepsverliezen. Naar het Intern. Informationsbuero van zijn specialen correspondent in Noord-Frank rijk verneemt, hebben Duitsche verkennings vliegtuigen voor den kustsector der landin gen minstens 30 brandende of beschadigde vijandelijke seheepseenheden geteld. Het invasiegebied. BERLIJN (Interinf). Het bruggehoofd, dat de invasieformaties hebben, kunnen vor men, ligt niet tusschen Villers sur Mer en Trouville, maar verdei- naar het Westen in het gebied aan weerszijden van de monding der Orne en In het gebied ten Noord-Westen van Bayeux. Voorts opereert een kleine Anglo-Amerikaansche gevechtsgroep in de duinen ten Noord-Oosten van Bayeux. Luchtverkenningen doen zien, dat de ge allieerden het voornemen hebben, het brug gehoofd ten Noorden van Caen te verster ken. Onder bescherming van zware slagsche pen opereeren in de wateren ten Westen van Le Havre ongeveer 15 kruisers en 50 tot 60 torpedojagers. Inwonertal van Amsterdam daalt. Vast- ?esteld is, dat de hoofdstad op 1 Januari '44 71.640 inwoners telde, tegen 790.900 op 1 Jan. 1943, zoo meldt de Tel. Tot dusver moest de statistiek werken met een voorloopig cijfer van 1 October 1943, daar door verschillende oorzaken een definitief cijfer niet was op te feven. Thans is het inwonertal op 1 Jan. 1944 astgesteld op 771.640. Al kan ook dit cijfer nog eenigszins veranderen, toch heeft men thans een basis voor vergelijkingen. Met dit al blijkt, dat de hoofdstad steeds verder van de 80O.Q00 inwoners afraakt. Op 1 Januari '38 was dit getal bereikt. Muzikaal wonderkind. Het muzikale wonderkind George Vlachos te Sjanghai, zoon van een Griekschen vader en een Chi- neesche moeder, heeft na een opleiding van een half jaar op zijn zesden verjaardag een pianoconcert gegeven voor een 200-tal ver rukte toehoorders. George Vlachos is nog zoo klein, dat hij de pedaal nog niet eens kan bereiken en evenmin octaven kan grijpen. Uit het hoofd speelde hij met een verbazingwek kende vaardigheid en een fraaien aanslag zware concertstukken van Mozart en Haydrt, waarbij hij soms begeleid werd door zijn eveneens talentvolle negenjarige zuster So- {>hie. Van zijn onbevangenheid gaf niet al- een zijn spel, doch ook zijn begroetingsrede, die hij voor de microfoon hield, bljjk. (CD) Chloorgas in Brooklyn. Naar de Britsche berichtendienst uit New-York meldt, viel in Brooklyn een cylinder met chloorgas van een auto, met het gevolg, dat het gas ontsnapte in deze drukke wijk. De chloordampen ver spreidden zich zeer snel in winkels, wonin gen en straten, Vele personen zakten ineen, sommige werdén zelfs tijdelijk blind. Ten minste 150 menschen moesten naar de zie kenhuizen gebracht worden. tEVILLEl ON Avonturenroman van Venter Jörg LUddeckei 33) „O, heel veel zelfs!" bekrachtigde Willi haastig. Hij had nu de hoofdzaak voor zijn verhaaltje gevonden en daarmee zijn gewone zekerheid tegenover vrouwen. Hij ging be haaglijk achterover in zijn stoel zitten. „Dien koffer heb ik namelijk kapot gemaakt. Kijk! Untermeier, onze eerste steward, zei in Ham burg tegen me, toen de passagiersbagage aan boord kwam; „Willi Nochundnoch, pak eens even dien geweldigen koffer mee aan! Die is me te zwaar!" Nu juffrouw, u kent dien Un termeier immers, hij is maar een halve mensch„ Ik bekijk dus het ding, ruk er eens aan en zeg: „Hofmeester, ik kom met dat vrachtje alleen wel klaar!" Dan neem ik den koffer van krokodillenleer op mijn rug en waggel daarmee naar voren. En, wat zal ik u zeggen daar komt een van de sjouwerlui tegen me aan, zoodat ik uit 't lood sla, en de koffer valt tegen het ijzeren luik van het ruim en loopt een zware bult op .Ik om hoog, den kerel uitveteren, de kist weer vlot maken en wegbrengen, dat was één. Nu staat het ding bij den „zigzag" onder zijn kooi en ik probeer al dagen er bij te komen om de beschadiging te herstellen, voordat iemand er achter komt, dat hij lek isDat is alles!" Karla Johannsen schudde glimlachend het hoofd. „En dat zou Ik op uw woord moeten gelooven?" „Maar juffrouw," riep Willi ontsteld „waar om niet? Het was precies zoo daar kunt u van op aan!" „Wel, wel? Zoo was het dus? En wat heeft nu de heer Mechelt met heel die zaak te ma ken?" „Die? Die moest op uitkijk staan." „Aha. Op uitkijk staanEn daar heeft hü zich zoo zonder meer bereid voor ver klaard?" Willi maakte een veelzeggende beweging. „Bereid verklaard, dat is juist. Hij heeft het beslist niet graag gedaan. Maar wat kon hij doen? Hij moest tenslotte wel!" De juffrouw trok een leep gezicht. „Aha! Hij heeft zich dus op de een of andere wijze aan u verplicht?" „Verplicht? Ja, precies. Dat is hij als men het zoo zeggen mag." De juffrouw richtte zich plotseling op. Maar wanneer Willi gehoopt had, dat het pijnlijke gesprek nu ten einde was, dan had hij zich vergist. Veeleer had het den schijn, alsof het nu pas goed begon. Want er kwam nu een groote bonbonnière te voorschijn en de matroos werd uitgenoodigd er een greep in te doen. Hij deed dat niet ongaarne. Zorgvuldig veegde hij nog eens zijn hand aan zijn broek af en ging met twee vingers in de reuzedoos op speurtocht. „Is dat iets met alcohol?" „U kunt het eens probeeren!" Willi deed het. „Het lijkt iets op pudding", knikte hij. „Ook niet slecht. Ik vind, dat het precies iets is ais met vrouwen. Een mensch weet nooit wat er achter steekt." Gelukkig wist de juffrouw deze lichte filo sofie van den matroos te waardeeren. Zij reik te hem de doos nog eens toe en knikte ge amuseerd. „Dat hebt u heel mooi gezegd. U bent zeker een goede vrouwenkenner?" Willi maakte verlegen een afwerend gebaar „Nu ja", zei hü bescheiden. „Ik heb eenige ervaringen opgedaan." Na een poos was de pondsverpakking leeg en de matroos had nu wel lust om linea recta te verdwijnen, maar de juffrouw had nog een doos met cakekoekjes in voorraad en boven dien, naar het scheen, aardig veel tijd. Willi nam nu ook van de cakekoekjes. Maar het twaalfde bleef hem bijna in zijn keel ste- DE KLANT IS KONING In deze dagen nu den consument heel wat geduld en nederigheid wordt bijgebracht, doet het dubbel goed te constateeren, dat hier en daar de klant toch koning bleef ln de oogen van zijn levêrancier. Die gelukkige sterveling verscheen jl. Don derdag voor den politierechter in de gedaan te van een stevig-gebouwden Middelburg- schen expediteur. Volgens de dagvaarding was de man einde Maart met een pracht van een dorst een café te Middelburg binnengestapt en bestelde een borrel. De waardin taxeerde mei kenners blik haar stamgast, concludeerde dat hü de hoogte had en weigerde dit peil verder op te voeren. Boos wandelde het slachtoffer weg om zich na sluitingsuur, vla een glasruit, toch weer toegang te verschaffen tot de ge lagkamer. Door het lawaai uu haar eersten slaap gewekt, vloog de kasteleines naar be neden en incasseerde ter opfrissching een muilpeer, die aankwam. De onthutste dame retireerde naar haar slaapkamer, de indrin ger volgde en de politie moest hem tenslotte uit het pand verwijderen, Verdachte bekende grif en zei boos te zijn geweest omdat hem een hartige dronk gewei gerd was. Alles goed en wel, merkte de rechter op, doch dit gaf je toch geen recht om een huis binnen te dringen; wat zocht je eigenlijk in dat pand? M'n fiets stond er nog. Daar heb je nooit eerder iets over gezegd. Toch was het zoo. Enfin, de getuige, de geslagen waardin, werd uitgenoodigd haar verklaringen af te leggen. Er zijn twee soorten beroerde getui gen voor een verdachte, nl. zij, die teveel kwaad van hem willen vertellen en die teveel goeds van hem naar voren brengen. Tot de laatste categorie behoorde de juf frouw, die desgevraagd een reeks prachtige attesten over den expediteur uitreikte. Nooit hadden zij eerder doi met hem gehad, hij was prompt van betalen en nooit boven Wn thee-water. Dus u kende hem al lang? Ja, mijnheer het was een beste klant van ons. Maar die goeierd heeft u dan toch lee- Hjk geraakt. Dat viel nogal mee, meneer; hij heeft niets anders gedaan dan eventjes in mijn ge zicht geslagen, (hilariteit) Weet u wat ie doen kwam op dat late uur? Natuurlijk, hij kwam z"n fiets halen. Overmatig natuurlijk vond de officier dit niet, temeer daar verdachte eerst een ruit had ingetimmerd om „binnen boord" te ko men. EÉy bladerde ln zijn paperassen en zei t vreemd te vinden, dat nu pas het verhaal over de flets op de proppen kwam. De ge tuige keek op haar beurt of ze het vreemd vond. dat de officier het vreemd vond en deed zeer stug. Ik geloof, mopperde de rechter, dat u ln een stemming is om verdachte zelfs geld toe te geven. Onwillig haalde getuige haar schouders op en uitte nogmaals haar goede meening over haar afnemer. Is dat nu omdat hij een goede klant is, of omdat hij de gebroken ruit betaalde? Heelemaal niet, opperde getuige geprik keld. De officier ging tot zijn requisitoir over en zei ondanks de mooie woorden van getuige bij zijn meening te blijven dct verdachte zeer leeüjk was opgetreden. Zestig gulden of 30 dagen, eischte hij. De rechter keek verdachte en getuige aan en velde een gelijkluidend vonnis, „En compagnie" verlieten waardin en ko ning-klant de rechtszaal. De kroon door de rechtbank van zijn hoofd gestooten, zal er wel weer vlug opgestaan hebben, vermoeden we. Millioenen broodrantsoenen verhandeld. Op grond van verkregen aanwijzingen over bonnenzwendel heeft de economisohe politie een mval gedaan in een café te Arnhem. Vier gersonen, behoorende tot de familie K. wer en gearresteerd. Zij bleken in hei bezit te zijn van 68.000 broodrantsoenen. Èenige da gen later betrapte een rechercheur zekeren T. uit Den Haag op de Markt te Arnhem bij het verhandelen van een levensmiddelen kaart. In nauwe samenwerking met de re cherche-centrale te Den Haag kofi vervol gens een heel complot bonnezwendelaars worden aangehouden. Acht verdachten wer den gearresteerd. Gezamenlijk hebben zij 930,000 broodrantsoenen verhandeld. Te Doe- tinehem werden eveneens zes personen ge arresteerd, die gezamenlijk ruim 587.200 rant soenen hebben verhandeld. Tot heden zijn 23 verdachten aangehouden. Tegen hen en te gen diegenen die bonnen hebben gekocht zal een strafvervolging worden ingesteld. ken, want plotseling en zonder overgang vroeg Karla; „Op welke wijze heeft de heer Mechelt zich eigenlijk aan u verplicht?" Langzaam, heel langzaam wurgde Willi het gebak naar binnen tot op den allerlaatsten kruim, om tijd te winnen voor een nieuw veldtochtsplan. Maar ditmaal liet hem zijn fantasie in den steek en daarom besloot hij dan maar er toe om zijn eigen hachje te redden en Hanne's geheim prijs te geven. „Hanne Mechelt heeft zich aan mij verplicht, omdat ik iets van hem weet", zei hij. „Om dat hij namelijk iets van plan is daarginds in Lagos. En als u me belooft, dat u zwijgt, zeg ik u ook wat het is." Karla maakte een toestemmend gebaar. „Natuurlijk blijft het onder ons! Het zal toch wel niet zoo erg zijn. Ik meen te weten, dat de heer Mechelt een fatsoenlijk mensch isOf bent u een andere meening toege daan?" „En of!" W'lli Nochundnoch hief bezwerend zijn beide handen op. „Heb in ieder geval maar geen hoogen dunk van dien kerel. Die heeft het achter den mouw als ik het zoo zeggen mag. Wis en zeker. Die leidt uw broer om den tuin ja.de bedrieger! Hij verlaat in Lagos het schip, als u het weten wilt! (Wordt vervolgd).

de Stem | 1944 | | pagina 2