Dagblad van Noordbrabant LANDINGEN AAN DE KANAALKUST BEGONNEN. Zeeuwsche Editie Luchttroepen spelen groote rol. BEKENDMAKING. VRIJE VAART VOOR EUROPA. NEBRLANDIA-PHRS 84e JAARGANG B WOENSDAG 7 JUNI 1944. No. 18007 1 BLAD AlVanncTiiemen ftmnMilsno bij vooruitbetaling per kwartaal LD, franco p«r post 3.45. per weeft (uitfluitend bij nlef-postbesteiilhg» KI cent Losse nummers 6 cent: Bewijsnum mers 8 cent. Bijkantoren te Roosendaal, telefoon 2480. Bergen op Zoom. telefoon 521; Waalwijk, telefoon 229; Coe», telefoon 2236; hu 1st, telefoon tos. Verschijnt eiken weekdag; geheele oplage l-lo min., kolom 42 mm.. 2 00. elke mm. meer 20 c.. adv van plaatiet. aard uit N -Br ultsl. Br. ed. resp. l 70 en J7 ct.. ld. Zecuwsrlie ed. resp B0 r. en B c. Ree» Kie larlef. inzend op adv.. welke tie uitgevers te hunner beoordeeling niet verlanget» af «e geven, worden noch teruggegeven, noch aan cle inzenders van adv. uitgeleverd. Grootscheepsche operaties aan de Normandische kust in vollen gang. Zware gevechten met gelande troepen bij Cherbourg en Le Havre. - Bezit van Cherbourg eerste doel. BERLIJN, 6 Juni (DNB) De sedert lang verwachte invasie der Britten en Amerikanen is in de eerste morgenuren van den zesden Juni door het neerlaten van luchtlandingstroepen in het gebied van de uit monding der Seine begonnen. De haVen van Le Havre wordt op het oogenblik hevig gebombar deerd. Vlootstrijdkrachten der Duitsche marine leveren voor de kust strijd met vijandelijke landingsschepen. BERLIJN, 6 Juni (Interinf) Naar wij zoo juist vernemen, wer den in het gebied tusschen de uitmonding van de Seine en de Oostkust van Normandië talrijke landingsbooten en andere lichte oorlogsvaartui gen der geallieerden waargenomen- Tevens wordt gemeld, dat op de Noordelijke punt van het Norman dische schiereiland uit talrijke vliegtuigen valschermtroepen der Anglo- Amerikanen zijn neergelaten, wier taak het vermoedelijk is enkele vliegvelden in bezit te nemen voor het landen van luchtlandingstroepen. BERLIJN, 6 Juni (DNB) Tegelijk met de in het gebied van de uitmonding der Seine in de eerste morgenuren van den zesden Juni door het neerlaten van luchtlandingstroepen begonnen invasie der Anglo- Amerikanen vielen sterke formaties bommenwerpers de gebieden van Calais en Duinkerken aan. De Duitsche luchtverdediging ging onmid dellijk tot den afweer over. De vijand heeft op deze plaatsen tot dusver nog geen landingen verricht. De bovenstaande berichten hebben Dins dagochtend de operaties aan de westelijke kust van Europa aangekondigd. Sedert dien is den geheelen dag een stroom van berich ten over het verloop van deze grootscheep- sche poging van de Geallieerden om aan Frankrijks kust vasten voet te krijgen bin nen gekomen. Hoewel deze berichten in het eerste stadium; van den g>en samen vattend beeld vermogen te geven kan men er uit afleiden, dat de Anglo-Amerikanen de Normandische kust, vanaf Cherbourg tot aan Le Havre voor hun eerste ,.amphi- bische'' operatie hebben uitgekozen. Een der punten dus die in d»e menigvul dige beschouwingen, die van Duitschen kant over de invasie geleverd zijn, als vermoede lijke landingsplaats waren aangewezen. Een verrassend element heeft de landing dan ook. althans voorzoover ons tot heden bekend is, niet gehad. Alle berichten spreken erover dat de invasiefcroepen zich onmiddellijk bit hun landing, hetzij deze uit de lucht of uit zee plaats had, het geheele afweer-apparaat der Duitschers tegen zich in werking hebben gevonden. Het was ook nauwelijks anders te verwachten. Talrijke parachutisten. De verwachting dat „airborn" troepen in de operaties een groote rol zouden spelen, is reeds in de eerste berichten bevestigd. De Anglo-Amerikanen begonnen hun actie reeds In de eerste morgenuren in het gebied der Seine-baai. Van een uur af werden in de omgeving van Trouville talrijke valschermjagers en vrachtzweefvliegtuigen waargenomen, zegt een Interinf-bericht dat later gevolgd is door vele dergelijke mededeelingen uit an dere kqstsectoren. De Duitsche berichten maakten herhaaldelijk gewag van de succes sen, die de afweer tegen deze troepen be haalde; uit enkele plaatsen kon zelfs ge meld worden, dat het grootste deel der ge lande troepen reeds vernietigd was. Bij deze operaties hebben de aanvallers uiteraard de noodige trucs gebruikt ter mis leiding van de Duitsche troepen. Zoo gooiden zij ten oosten van Le Havre parachutisten uit, die poppen bleken te zijn, welke bij de minste aanraking ontpldften. Reeds Dinsdagochtend was vastgesteld dat minstens vier valschermdivisies in den strijd waren geworpen. Op tal van plaatsen werden na het neer strijken der parachutisten landingsbooten naar den wal gedreven. Zoo werd uit het gebied van Le Havre gemeld, dat zich daar bij het aanbreken van den dag een formatie concentreerde van talrijke landingsschepen, die aan weerszijden door een formatie van zes slagschepen werden beschermd. Duitsche torpedobooten heben onmiddellijk den strijd tegen deze machtige vloten opgenomen. De landingsvaartuigen hadden zich in een dich ten nevel gehuld. Van de steile kusten van Aromanches werd gemeld, dat de invasie troepen daar met be hulp van enterladders aan land wilden ko men. Duitsche tegenaanvallen tegen gelande krachten waren hier gaande en er werd allerwege zwaar gevochten. Boven het Kanaal zweven talrijke ballons, die blijkbaar diensten verrichten als uitkijkposten voor de artillerie. Heden moet verduisterd worden van 21.45 Donderdag, 6.56. Laatste Kwartier: Dfaw- \k>4 Donderdag 5.30. Maan op 23.39. onder dag 13 Juni. Gevechten by Le Havre en Cherbourg. Onder de plaatsen, waar gevechten gaande zttn met gelande troepen wordt ge noemd Asnelles aan de Seine-baai. Daar hebben Duitsche formaties die tot den tegenaanval waren overgegaan, gisteren middag 35 pantserwagens vernietigd, die door den vijand onder krachtig artillerie vuur aan land had kunnen brengen. De hier nog steeds voortdurende landingen, zoo weid gisteravond gemeld, staan onder ononderbroken Duitsch vuur. Ook de straiidvoiopjfcrrjlngéh zouden de landingen hier zeer sterk bemoeilijken. Ook uit het gebied ten oosten van Cher bourg worden massale tegenaanvallen der Duitschers tegen gelande strijdkrachten ge meld .die ook hier volgens de berichten van gisterenmiddag goede vorderingen maken. Strijd om vliegvelden. Zoowel naar de oppervlakte, waarop ge streden wordt als naar het aantal der in den strijd geworpen troepen is de aanval een operatie van grooten omvang, zoo stellen de berichten vast. De kuststrook, die in de acties betrokken is heeft een lengte van ongeveer 200 K.M. Hoewel in de berichten zeer vele plaatsen worden genoemd, schijnt het dat naast de bovengenoemde kusten van de Seine-mon- dingen van Cherbourg de mondingen der ri vieren Arne (Caen) en Vire tot brandpunten van den strijd zijn geworden. Van Duitschen kant wordt bericht, dat het den vijand erom te doen ls aan de rivier mondingen bruggehoofden te vestigen ten einde in de gelegenheid te zijn nieuwe for maties met zware wapenen aan land te zetten, De over een groote uitgestrekheid neerge worpen luchttroepen hebben schijnbaar voor een deel tot taak de Normandische vliegvel den te bemachtigen, teneinde ook door de lucht zwaar materiaal te kunnen aanvoeren. Deze formaties zouden dan tot taak hebben aldus een Interinf.-bericht, 't Normandische schiereiland naar het zuiden af te grende len en bovendien zoo snel mogelijk de haven van Cherbourg te bezetten. Voor het geval de stormloop op Cherbourg zou gelukken, zouden hier groote vrachtschepen gelost kunnen worden. Nog meer landingen verwacht. In Duitsche militaire klingen neemt men aan dat de operaties binnenkort tot een breedere kuststrook zulen worden uitgebreid. In het bijzonder houdt men rekening met landingen in de baai van St. Malo, westelijk van het schiereiland van Cherbourg. Het is ook denkbaar, aldus ddt bericht dat de in vasiepogingen zich zulen gaan uitbreiden tot de kust tusschen de monden van Somme en Seine, wat een „weerzien van Dieppe" zou beteekenen. Daarentegen verwacht men aan Duitschen kant nog geen rechtstreekschen aanval op de strook van Boulogne tot Calais welke opvatting des te opmerkelijker is daar Calais en Duinkerken reeds Dinsdagmorgen aan een zwaar bombardement bloot stonden. Commentaar van HaHensleben. In een commentaar over de eeerste be richten over de acties schrijft de bekende militaire medewerker van het D.N.B., Hal- lensieben o.m.: Men vergist zich niet wanneer men aan neemt. dat men aan Duitsche zöde, wat het volledig gebruik der krachten betreft voor- loopig nog terughoudend zal zijn, want men zal moeten afwachten, welke punten, de thans aangevallene of wellicht andere, het voornaamste waartepwnt m de Anglo- Amerikaansche onderneming zullen worden. Dit hoewel de thans in den strijd gebrachte troepen voor het begin aanzienlijk genoemd kunnên worden en ook het aangevallen ge bied belangrijk is. Voorloopig zullen de Duit schers de operaties zich willen laten ont wikkelen. Niet minder belangrijk achtte Hallensleben ook het in eerste instantie door de Duit schers bereikte afweersucces. Indruk In Duitschland. Het D.N.B. heeft ons doen weten dat de „Wilhelmstrasse'' de invasiepoging met le vendige voldoening begroet heeft en dat men daar nop. eens den nadruk gelegd heeft op de politieke factoren, die de Anglo-Aineri- kanen tot het riskeeren van de landing heb ben gebracht. Het A.N.P. heeft de stemming onder de Berlijnscue bevolking gepeild en het heeft geconstateerd, dat men van Duitschland slechts één antwoord kan verwachten name lijk kalmte, rust, koelbloedigheid en arbeid. In het Duitsche volk is geen spoor van ze nuwachtigheid te bekennen is zoo heet het; eerder kan men een zekere opluchting con- stateeren. dat de ban nu eindelijk gebroken is en de oorlog een zeer belangrijk zoo niet beslissend stadium tegemoet gaat. De Geallieerde berichtgeving. Nadat generaal Eisenhower, die aan de overzijde van het Kanaal de invasie dirigeert, in een tweeregelig communiqué het begin der operaties had aangekondigd, hield hij persoonlijk een toespraak voor de radio, waarin hij het begin der operaties ter ..be vrijding" van Europa aankondigde, zoo meldt liet D.NJ3. Er zullen zware gevechten geleverd moeten worden, zoo besloot Eisenhower zijn toespraak, en het zal onmogelijk zijn te voorkomen dat b.v. de Fransche bevolking nieuwe offers brengt voor het slagen eener definitieve bevrijding. Hierop hielden ex-koning Haakon van Noorwegen en de uitgeweken Belgische en de Nederlandsche ministerpresidenten toe spraken. Ook werden er toespraken in het vooruitzicht gesteld van generaal De Gaulle den Engelschen koning en president Roose velt, de Engelsch-Amerikaansche oorlogs correspondenten gaven uitvoerige schilde ringen van de laatste voorbereidingen voor de invasie van West-Europa en wezen erop. dat de laatste 24 uur in Zuid-Engeland enorme hoeveelheden troepen en materiaal waren geconcentreerd. Fetam: Frankrijk wordt tot slagveld". PARIJS, (D.N.B.) Maarschalk Fétain heeft in verband met het begin der invasie over den omroep een oproep tot het Fran sche volk gericht waarin hij zegt: „De Duitsche en Angelsaksische legers zijn op onzen grond met elkander in contact. Frankrijk wordt dus tot slagveld". Vervolgens richtte het staatshoofd tot alle Fransche diensten, spoorwegemploy's en ar beiders den oproep, op hun post te blijven. De omstandigheden van den slag zullen het Duitsche leger wellicht aanleiding geven tot het nemen van bijzondere maatregelen in de gevechtszone. Schikt U in deze nood zakelijkheid. In het belang van Uw redding beveel Ik U dat dringend aan." Radiorede van Roosevelt. STOCKHOLM. (D.N.B.) Roosevelt heeft een i*adiorede gehouden waarin hij de ge beurtenissen in Italië behandelde. Hij waar schuwde er echter voor aan de bezetting van Rome een al te groote waarde toe te kennen, aangezien er nog geen enkel teeken is dat er op wijst, dat Duitschland voor een ineen storting staat. De toekomst, zoo zeide hij, zal ons nog voor moeilijke en kostbare op gaven stellen. 2. 13. 14. 15. Twee en twintig doodvonnissen De hoehere SS- und Polizeifuehrer „Nord- west" maakt bekend; Het Polizeistandgericht 's Hertogenbosch heeft de volgende Nederlanders ter dood ver oordeeld: 1. den gemeente-ambtenaar Jan Hageman te Eibergen, geb, 9.5.1895, den fotograaf Hendrik Heinen te Eiber gen, geb. 28.11.1914, den wachtmeester der marechaussée Cornells Poulie te Varsseveld, geb. 5.7.'19, den douanebeambte Gerrit Kleisen te Zundert, geb. 9.9.1917, den loondorscher Johannes Sonderen te Lintvelde, geb. 9.7.1912, den wagenmaker Theodoras Sonderen te Lintvelde, geb. 26.9.1913, den smid Hermanus Mom te Eibergen, geb. 11.4.1920, den manufacturier Hendrik Kruizinga, te Neede, geb. 13.10.1921, den landbouwer Willem Rohaan te Neede, geb. 26.10.1912, den kunstschilder Carel Verschuur te Wageningen, geb. 15.4.1919, den opperwachtmeester der marechaus sée Teunis Wortman te Neede, 27.11.1911, den wachtmeester der marechaussée Her manus Blaauwgeers te Lichtenvoorde, geb. 22.6.1918, den landbouwer Hendrik Wiggers te Dale, geb. 29.12.1886, den hotelhouder Jacobus Westland te Wageningen, den bioscoopeigenaar Willem Westland, te Wageningen. AI deze veroordeelden behoorden tot of steun den geheime groepen, die in de provincie Gel derland, vooral in den Achterhoek, gevormd zijn om distributiekantoren te overvallen, moord aanslagen op Nederlandsche politie-ambtenaren en andersdenkende Nederlanders uit te voeren, wapenen voor illegale doeleinden te verschaf fen, spionnage te verrichten en den vijand te begunstigen. De veroordeelde Hageman heeft als ambtenaar der gemeente Eibergen op 8 Decem ber 1943 deelgenomen aan den roofoverval op het distributiekantoor te Eibergen. De wachtmeester Poullie heeft deelgenomen aan den roofoverval op het distributiekantoor te Varsseveld op 10 December 1943. Hageman en Poulie hebben mee gewerkt aan den overval op het distributiekan toor te Borculo op 23 Febr. 1944. De douanebe ambte Kleisen heeft deelgenomen aan den over val op het gemeentehuis te I-Ierveld op 28 Maart 1944. De veroordeelde Kruizinga heeft aangezet tot een overval op het distributiekantoor te Neede, welke mislukt is door de opmerkzaam heid van een Nederlandseh politiebeambte. Daar y> vf.-ening r«|un den fl ^commissaris op u* bescherming de -orde voor den aanstichter de zelfde straf voorschrijft als voor den dader eh de poging wordt gestraft als de voltooide daad, is ook de daad van den veroordeelde Kruizinga beschouwd als een misdrijf, dat met den dood gestraft moet worden. De veroordeelde Heineh heeft het wapen van den wachtmeester Poulie na diens vlucht over gegeven aan den leider van een terreurgroep. De Nederlanders Johannes Sonderen, Theodorus Sonderen en Hermanus Mom hebben voor een terrorist verscheidene wapenen in ontvangst ge nomen ter reparatie. De landbouwer Wiggers heeft toegestaan, dat een automatisch wapen voor vrij korten tijd op zijn grond werd onder gebracht. Tegen Heinen, Johannes Sonderen, Theodorus Sonderen, Mom en Wiggers is reeds wegens het tijdelijk bezit van vuurwapenen de doodstraf uitgesproken. In de motiveering van het vonnis is er de nadruk op gelegd, dat bewoners van het bezette gebied in oorlogstijd, die zich in strijd met de door de bezettende mo gendheid uitgevaardigde bepalingen schuldig maken aan het bezit van vuurwapenen, onver biddelijk en zonder aanzien des persoons met den dood worden gestraft. De veroordeelden Rohaan, Wortman en Blaauw geers hebben zich schuldig gemaakt aan deel neming aan een geheime organisatie in een ern- stig geval, doordat zij opdrachten tot het ver schaffen of onderbrengen van wapenen voor een terreurgroep hebben aangenomen en deels uit gevoerd. Slechts door het snelle ingrijpen der OFFICIEEL NIEUWS RaUMBOOTE MAKEN VRIJ BAAN. Vrije vaart voor Europa, een dringende eisch, een levensnoodzaak óók voor Nederland. Talm dus niet langer, maar volg het voorbeeld der duizenden, die in het blauwe uniform der Kriegsmarine Neerland's roem doen voortleven over alle wereldzeeën. (foto Ati. Holl.) AANMELDEN BIJ DE KRiBGSMARINE: Marineainiafamestelle-West, Plompetorengracht 24, Utrecht: alle Haten- en Ort&kommandanturen en de verschillende SS-Meldestelien in jWederlMMl, (foto Atl. HolL.)

de Stem | 1944 | | pagina 1