(jeftoijpn mutJ$Gok,, j. Qunrnrs e. teebüeg, uitgeven. ABONNEMENTS-PRIJS. Voor I jaar en vier moaudon Voor drie maanden $2,00. - 1,50. - 1,00. Alios volstrekt in vooruitbetaling. 5rte JAARG. NO. 26. MOTTO: De taal, die zaligo ouders sprakon, Za\ dio een deugdzaam kind verzaken? Noen, Broedors Landgenooten neon Reeds snoeren ons do hechtato bandon. Leest slechts de taal dor Nederlanden, Eb niets rukt ooit dien band vaneen DINGSDAG, 27 JUNIJ 1854. Verschijnt eenmaal per week. PRIJS DER ADVERTENTIEN. Voor «en jaar. niet boven de 5 regels - - - 5,00. Boven 8 tot 16 regel*, voor do eerste plaatsing - 1.00. Voor 8 regels of minder, dito - - - - - - - Ü.50. Voor elke volgende plaatsing 0.25. Brieven en ingezonden stukken franco GEHEEL NO. 234. (Ectiig orgaan öer Xchcrlanbers in JCoorïr Amerika, aan Ijet nicmns, ben tocstanb en be belangen oan Ijcl ©abc en Nienrae llaberiaub gcoijb. NEDERLAND. 's GniVENn.vGE, 2S Met. Men wil weten, dat de Regeringen van Spanje en de Vereenigde Staten besloten hebben, de vereffening van het geschil betreffende de Black Warrior, te Havan na aangebonden, op te dragen nan de scheids- regtcrlijke uitspraak dei regeringen van Belgie cn Nederland. 's Gkaveniiage, 27 Mei. Naar men verneemt, heeft het prov. kerkbestuur op de bezwaren, die <loor sommige leden van de hervormde gemeente alhier in het midden waren gebragl, ten aanzien •van liet gedaan beroep van ds. Zaalberg, eene af wijzende beschikking genomen. Amsterdam, 23 Blei. De haringvloot zal den -5den Junij a.s. vertrekken. Dit jaar zal die vangst weder merkelijk verminderen, daar slechts •82 sohepen dit bedrijf eullen uitoefenen. De zesde verkeoping van de gronden in ■<len Haarlemmermeer-polder heeft op den ISden cn 19den'r dezer alhier plaatsgehad. Van de -3750,45 in veiHng gebragte bunders, zijn 3510,81 bunders verkocht, gezamenlijk voor L,357,900, «en alzoo gemiddeld voor ruim ƒ389 per bunder. De verkoop van 235.64 bunders is opgehouden. In liet geheel hebben de tot dusverre ver- -Jcocl>te:9932,73 bunders opgebragt 4,632,150, •of gemiddeld 4€7 per bander. Ucukuht, 20 Mei. Men meldt uit Lunters- 4ioek, gemeente Stoppeldijk, dat do sterfte onder <ie vissclien, voornamelijk baars, karper on snoek, eich zoodanig in de daaruun .palende, -zoogenoem de visselierij, openbaart, dal de doode visch aan «den waterkant wel tol 2 a S voet «iik ligt. Het zelfde verschijnsel heeft ook onder Neuzen en viaamslag plaats, inzonderheid in <k Otheuscltc kreek, gelijk mede in al de overige kreken der 'laatstgenoemde gemeente, waar de paling en de own even genoemde viselisoorten zonder moeite Lij menigte gevangen worden, en het aantal ge storven visch ook aanzienlijk is. Asskn. 80 Mei. Aan het Midden ICanaai in de gemeente Jyerl-cn, wordt thans met kracht ge werkt; men begroot 't aantal arbeiders op 60O a 700. Reeds zijn de pullen voorbij Hijken en zal liet spoedig bezet zijn tot den weg van Assen naar Reilen. De grond, dio aanvankelijk op en kele p lantsen nog al wat moeijelijk te bearbeiden was, moet thans zeer goed siju. De menigte ten ten of keclen in de nabijheid van Hijken vertoont zich als een geheel dorp. Daarbij, welk eene levendigheid heerseht hierdoor in dit eenvoudig gehuchf, en «iet alleen levendigheid, maar ook welvaart. Zoo is liet tlmns te Hijken, zoo moet het ook te Schoonoord zijn,waar op liet stille en dood- sclie Ellertsveld, leven, werkzaamheid en wel vaart begint te hecrschen. Men moet bet van nabij hebben gadegeslagen, oiu de waarde van zoodanige werken te schatten, uiet alleen voor de toekomst, maar ook reeds bij de daurstelliog. (Schoonoord op hel Kllertxceld, liet nieuwe gehucht, waar ruim drie maanden geleden het eerste gebouw geslicht is, bestaat nu alroede uit 30 huisgezinnen, die met der woon van elders derwaarts zijn vertrokken en verblijf houden: het aaninl kinderen aldaar bedraagt thans reeds 88, terwijl er 60 mannen en vrouwen worden aangetroffen, zoodnt de bevolking uit 148 zielen beslaat.) Assen, 24 Mei. Met bijzonder veel genoegen vernemen wij, dat op de laatste weekmarkten, in deze omstreken gehouden, de prijzen der ter markt gehragte produkten aanmerkelijk zijn ge daald. Het vat boter is 4 a 5 gulden in prijs verminderd. Ook de rogge is aanmerkelijk ge daald. Leeuwarden-, 20 Mei. Als een voorbeeld van langdurige echtvereeniging, kan dienen, dal in het diakonie-buis alhier twee personen ver pleegd worden, nl. Rinse Lubach, oud 01 jaren, en Qrietje Landsheer, oud 86 jaren, dio op den 20stcn Mei 18S7, dus heden juist 67 jaren gele den, zijn gehuwd. De mnn gevoelt reeds met nadruk de gebreken van den ouderdom, doch zijne echtgenoot kan, voor Iwre jaren, nog eene krasse vrouw genoemd worden. Van de tien kinderen, hun geschonken, zijn nog vier zonen en eene dochter in leven. Stkenwijk, 24 Mei. Mon berigtons, dat on der Wcstsiellingwerf (provincie Friesland) het volgende ongeluk heeft plaats gehadTwee ar beiders vervoegen zich bij eene boerin en vragen een weinig te drinkende boerin geeft aan heide eene kom karnemelk, die zij opdrinken, dadelijk daarna zware pijnen gevoelen en oogenblikkelijk overlijden. De boerin, om te toonen dat zij on schuldig aan dat toeval is, drinkt uit dezelfde ton ook eenige karnemelk, krijgt onlijdelijke pijnen en overlijdt ook korte oogenblikken daarna, waar na de karnemelk onderzocht is geworden en het bleek, dat eene doos met lucifers in die karne- roelkton zich bevond en daardoor de melk was vergiftigd geworden. Groningen, 15 Mei. De weleerwaarde zeer geleerde heer Willem Lode wijk Franciscus Moltzeu, te Waalwijk, heeft het beroep als pre dikant bij de Hervormde gemeente alhier aange nomen. Uit 's Gravcnhage wordt ons van den 14den het volgende berigt toegezonden, 't welk wij, ora de bijzondere onderscheiding aan een' on zer geachte stadgeDooten te beurt gevallen, ons haasten mede te dcelen"Z. M. de Koning van Zweden en Noorwegen ontving door tusschen- komst van z. excel), den Nederlandschen minis ter plenipotentiaris te Stokholm, do door de Ne- derlandsche maatschappij der Wetenschappen bekroonde verhandeling over de verhouding van den landbouw tot den bodem en de bevolking, door den heer U. G. Scuilthdis, J.z., lid der ge deputeerde stalen te Groningen. "Het heeft dien ten gevolge Z. M. behaagd, bet voormelde werk aan de koninklijke Zweedsche akademie van landbouw te schenken, en den ver dienstelijken schrijver, ten bewijze der hoogschat ting van zijnen arbeid, de koninklijke gouden me daille van Zweden toe te kennen." Groningen, 22 Mei. Te Grijpskerk is bij den landbouwer Postma Siccama, eene ziekte onder de schapen ontstaan, van welke reeds drie zijn afgemaakt. Aan het officieel rapport om trent de dooding en opening van liet derde schanp, hetwelk in hut bijwezen van den rijks veearts Billroth heeft plaats gehad, onllecnen wij het volgende: Na singling en opening is gebleken, dal in de buikholte de pensmang met veel lucht opgevuld cn sterk gespannen was, en de darmen hier en daar met zwarte plekken be zet waren, met opgespoten bloedvaten. De lever was geheel vuil, miskleurig en bijzonder week en murw op het aanvoelen, zoodat zij bij de ge ringste aanraking vaneen week of scheurde; dit ingewand neigde tot ontbinding; de milt was klein van omvang en geheel zonder bk»ed. De tn de maagafdeeiingen bevatte stoften, als cofc die organen zelve leverden niets bij zonders op. In do borstholte werd bevonden dut het hart murw en week was en inwendig veel zwart bloed bevatte, de longen gedeeltelijk zwart en zeer met bloed opgevuld, hetwelk zeer don ker Van kleur was. Do drie geopende schapen van dezen laudbouwer hebben alzoo «au een en dezelfde ziekte geleden. Zij waren bij uitstek vet en liet komt bovengenoemden veearts dus voer, dat de schapen aan eene heiige long- en leverontsteking, ook wel bloedziekte genoemd, gestorven zijn, die spoedig don dood ten gevolge heeft."Omtrent het ontstaan der ziekte is voor alsnog niets mei zekerheid op te geven; liet vlecscb is ter consumtie goedgekeurd. Groningen, 29 Mei. Gepasseerden Donder dag overleed alhier de weleenv. zeer gei. lieer Albert Christmas van Eldik Thie.mr, sedert den lsten Januarij van dit jaar emeritus predikant van de Hervormde gemeente te dezer stede. Te Zutpken geboren den 23sten April 1803, bereik te hij een' ouderdom van 51 jaren, na eon E van- gelieprediking van ruim 25 jaren. Vrijdag namiddag 1.1. is boven deze strnl en omstreken een unweder losgebroken, dal ruim een kwartier aanhield. Gelukkig hebben wij hier ter slede goenc ongelukken te betreuren, maar is alsloen de bliksem geslagen in de schuur van den landbouwer Tuies van Bolhuis, staan de en gelogen aan den Wolddijk, op een nu.' af stand van hior en behooreude onder de gemeen te Bedumdezelve bnunde zich een weg door de schuur en sloeg de uilgevel uit en wel met zulk eene kracht, dat de schuur binneo vijf minuten in volle vlam stond. Door vereenigde hulp is het j mogen gelukken het voorhuis te behouden, doch grooteudecls beschadigd, maar is de schuur, kern- en mclkenkamer, nismede het binnenhuis, al de boeren-, en melkgereedschappen, de meu belen uit het binnenhuis, 21000 ponden hooi, twee kalveren en eenige korven met bijou, enz. eene prooi der vlammen geworden. Van de per sonen, die tot blusscbing van den brand hebben medegewerkt, zijn twee gewond. De behuizing is niet verwaarborgd. Aan de N. Dr. Ct. wordt uit Rolde het volgende geschreven: "Van hier verdient ge meld to worden, dat de vrouw van den timmer man G. Eiten, gedurende negen jaren volslagen blind geweest zijnde, door de kunstbewerking en behandeling van professor Jassen te Groningen, haar gezigt terug hoeft bekomen, en thans volko men in staat is hare dagelijksche bezigheden als voorheen te kunnen verrigten. De beide echt- genooten en hunne twee kinderen zijn met blijde erkentelijkheid vervuld over het voorregt, dat hun buisgezin door de welgelukte pogingen van den hoogleeraar Jansen, dezer dagen is te beurt gevallen. Gron. Ct-) Sneek, 20 Mei. Op Donderdag j.l., had de aangekondigde tweede Provinciale vergadering van de Niderlandsche vereeniying tot afschaffing van den sterken drank in dit gewest, alhier plaats. Des voormiddags te half elf vereenigde zich een getal van ongeveer 100 bestuurders, correspondenten, afgevaardigden en gewone leden ter aangeduide plaatse. De voorzit ter, de weleerwaarde heer T. van Hasselt, opende de vergadering met eene hartelijke toe spraak en een ernstig gebed. Omstreeks 12 uur werden de werkzaamheden geachorst en begaven zich de leden der vergadering tegen half oen ge meenschappelijk naar de kerk der Doopsgezinden, onder het gehoor van den weleerwaarden heer, ds. Cool, van Harlingen, aan wien het houden eener openbare opwekkingsrede was opgedrageu. Onder het bespelen van het orgel binnenge treden, zog men aldaar eene gemengde schare van mannen en vrouwen, rijk en arm, bijeen ver zameld. De begaafde redenaar toonde onweder- legbanr aan, het onverantwoordelijke van geen lid van het Afschaffingsgenootschnp te zijn. In duidelijke, fiksclie trekken bewees zijn weleer waarde, hoe ons land en onze tijd, niet alleen be hoefte hadden aan de vereéniging tot afschaffing van den sterken drank, maar daarvoor ook bij uit nemendheid geschikt waren, en hoe beiden ge biedend eischten, dat ieder, die het wel ineent met 2ijne lnndgenooten in het bijzonder en met de mensebbeid iü bet algemeen, zich niet lan ger terug houde, maar het "Kom over en help ons!" van den spreker ter harte neme en opvolge. Middelburg, 29 Mei. Wij kunnen met ze kerheid melden dat door de ontwerpers van hut plan eener stoonisleepdienst op de Westersche]- de, in afwachting der vereischte concessie, tot dat einde is aangekocht de stoomboot Prinses Marianne, vroeger in het veer van hier op Rot terdam gevaren hebbende, om daarmede aanvan kelijk de proef te nemen. Valt die proef gun stig uit, zoo als trouwens bijna zeker is, dan moet het voornemen bestaan om het benoodigde kapitaal te doen storten en, naar gelang der be hoefie, nog een of meerdere stoombooten te doen aanbouwen. Men schrijft ons van 25dezer: ln den Perponcher—polder onder 's Heer— Arendskerke had gisteren een droevig ongeluk plaats. liet zoontje van den landbouwer de Mol, een lief knaapje van omstreeks vijf jaren, klaagt over dorst en vraagt zijne moeder verlof wul karnemelk te drinken; de moeder zegt hem naar de ton te gaan en wat te scheppen en blijft iniusschc-n in de nab'jheid aan hare bezigheid. Wat later haar zoontje niet ziende vraagt zij aan de meid waar haar kindis; die zegt, Irem hel laatst bij de karnton gezien te hebben men zocht overal en vindt den knaap eindelijk verdronken in de ton op hot hoofd staande. Vermoedelijk is iiij voorover or iu gevallen e» door de groote hoe veelheid vocht buiten staat geweest om hulp te roepen of beweging te maken." Directeuren der te Rotterdam gevestigde Zuidhollandscbe maatschappij tol redding van schipbreukelingen hebben, in lmnne jongste ver gadering, besloten onder meerder te doen uitrei ken zeventig gulden, om te verdoelen onder Ja cob van Belsen, Lieven Jacobse van Belsen, Joost Leenderts van Belsen, Jacob de Ridder, Robert Bhmssen, Lieven Grooljans, Klaas do Nooijer en Koes Marlijn, allen vjsschers, wonende te Arno- muiden, voor het op den den 2S April j.l. redden iler equipage van de engelsche schooner Marv Elisabeth, gevoerd door Thomas Handford, ko mende van Newport, bestemd naar Rotterdam, in hoogst gevaarlijken toestand <>p du zandbank de Onrust ïn de Roompot gestrand, cn hen be houden aan wal te brengenterwijl aan onder scheidene weduwen uk het zoo weldadig fonds van wijlen mejüfvrouw Ida Maria do Raaib on derstand is uitgereikt. Den 26 dozor islo Gons inliet openbaar verkocht ceii schor golegeu in hot Schongo, vroogor oen krock, wolko Zuid- van Noord-Bcvolund suhoidde. Hel i», zoo inon zegt, aangekocht voor ceuo Fronscho Asso ciatie, welke daarvoor 40,01)1) hoeft betaald. Hut schor is groot 114 Bund.; daarvan afgetrokken voor kreken on ondergr. 14 Blijft 100 Bunders. De prijs is dus per Bunder 400, Diverse onkosten 5000. is - 50,— ICosteu van bod ijken,beraamd op 78,000 of por Bundor 780, Groppen, sloten enz. - 20, Znmon 1250, Waarlijk een vorblijdcnd toeken voor de steeds toe nemende waarde der Zoeuwsche gronden, daar men wol op het oog moet houden, dat men voor genoemde som van ƒ1250 por bunder alleen den hlooten grond bozit, zonder eonig gebouw. Voegt mon daar nu nog bij de kosten van omploegen, slcgien enz., waarvoor met inbegrip dor gobouweu ruiin f 20,000 gevorderd wordt, zoo zal do bundor, alvorens tot beznaijen ge schikt te zijn, don hooper 1430 koston, of ongeveer 600 per geinet. Met het stellen der palen voor den telegraaflijn van Vlissiugen naar Breilu is nieu reeds tot in de voorstad to Goes gevorderd. (MidtUlb. Cour.) NEDERLANDSCH OOST-INDIE. Batavia, 9 April. Bij besluit van dan gou verneur-generaal van 3d»«n April is bepaald, dat padie en rijst, in geheel Nederlandach—Indio, on verschillig van welke plnutsen onder welke vlag aangevoerd, gedurende het jaar 1854, vrij van region zal kunnen worden ingevoerd. Den 17den Febr. j.l., des morgens te half zes, is in do steenkolenmijn Omnje-Nassan, ie Pengaron (Z. en O. kust van Borneo), brand ont- staau. Tot den 3den Maart was het niet gelukt den brand volkomen meester te worden. Voor zoo ver zich de gevolgen lieten berckeneD, werd de schade op circa 800 tonuen steenkolen en ee- nig materieel begroot Twee Javnansche ketting- gangers waren, ten gevolge hunner pogingen om den brand te blusschen, omgekomen; terwijl al len, die getracht hadden bet kwaad te stuiten, door de ontstane gas-ontwikkeling (koolzuur,), kortstondig aan asphyxio hadden geleden. ENGELAND. Londen, 26 Mei. Onder de Israeliotische be volking van Palestina heerseht, gedeeltelijk ten gevolge van het laatste misgewas, gedeeltelijk door de stremming van het verkeer, die de oor log veroorzaakt, hongersnood in den letterlijken zin van het woord. Volgens het geschrei om hulp, dat van Jeruzalem, Zaplied, Hebron en Ti berias komt, is de nood grenzeloos. De Pales- tijnsche Joden werden anders door hunne geloofs- genooten in Rusland naar vermogen ondersteund tnanr dezo bron is geheel afgesneden, daar de Russische Joden zelve door de ondragelijke lasten, die hun de Czaar opgelegd heeft, in diepe ellen de geraakt zijn. Er worden in Engeland en el ders onder hunne geloofsgenooten koliekten ge daan, waartoe zeker ook van de zijde der Christe nen zal bijgedragen worden. Van den 27'aten. Gisteren avond verklaarde lord Clarendon in het Hoogerhuis, dat, blijkens de jongste berigten, Pruissen in den togenwoor- den oorlog onzijdig zal blijven. In het Lager huis deelde sir James Graham mede, dut de ha vens in de Oostzee en Zwarte zee streng geblok keerd worden. DÜITSCHLAND. De Oest. Corresp. verzekert gemngtigd te zijn te verklaren, dat ervan liet gerucht, alsof er mooijelijkheden zouden gerezen zijn tusschen Oostenrijk en Rusland, niets hoegenaamd bestaat. Men heeft te Berlijn het berigt ontvangen, dat de Vrije Steden tol het Oostenrijks-Pruisi sche verdrag zijn toegetreden en daarvan officieel hebben kennis gegeven. De strijd tusschen de burgerlijke cn kerke lijke overheid in Baden bekomt meer en meer een ernstig aanzien. De regterlijke overheid heeft een bevel tot gevangenneming van den aartsbisschop van Freyburg verleend, aan '(welk j uitvoering is gegeven, door den prelaat in zijn ei gen verblijf in verzekerde bewaring te stellen.Dit heeft den 22sten des avonds plaats gehad. Op bevel der kerkelijke overheid heeft men den vol - genden dag de klokken niet geluid. De stedelij ke regering is tussclrenbeide gekomen, en heeft gelust, dat de klokken als nnnr gewoonte zouden worden geluid, en aan dit bevel is gehoorzaamd. Het is niet geblekeu, dat de openbare orde is verbroken. De aartsbisschop heeft bij het eerste verhoor dat hij onderging op alle vragen een volkomen stilzwijgen bewaard. Hij wordt in zijn paleis door gens d'nrmen bewaakt, en mag buiten hun ne tegenwoordigheid met niemand spreken. Hij heeft op den dag zijner arrestatie eigenhandige brieven naar de bondsvergadering, den Keizer van Oostenrijk en den Paus gezonden. De jongste berigten uil Stokholm (Zweden) melden, dat de Zweedsche regering besloten heeft, 2ü0 bammneerbuoten uit te rusten. RUSLAND-TURKIJE. Er zijn berigten van Konstantiuopel tot den ISden dezer, welke melden, dat de Engelsche troepen gerepd zijn te vertrekken, ora zich naar Varna te begeven, terwijl do Franschen naar het 1 Balkangebergte oprukken. Fr zijn wederom 80 millioen nieuwe cnïmes uitgegeven. In do moskeeën is het verbod af gekondigd om politieke gesprekken te vooien. Er zijn berigten ontvangen van Abkkasie, meldende, dat de Russen ten gevolge van de blotkade.de kusten niet meer kunnende verde digen,allo posilien tusschen Batuncn Anupa heb ben ontruimd over eene uitgestrektheid van 200 mijlenalle vestingwerken zijn vernieldzij zijn op Kutais teruggetrokken. De Circassiers hebben de ontruimde position bezet, en te Sukum Kale 15Ü0 Russen overval len en gevnngen gemaakt. Er is eene voorloo- pige regering ingesteld onder den broeder van Schamijl. De berigten van het Ottomanische leger uil Azie luiden niet zeer gunstig. Er schijnt eene volkomen disorganisatio ouder hetzelve plaats te hebben. Vnu Sebnstopol wordt van den II den gemeld, dat de vereenigde vloten nog steeds voor deze ha ven kruissen. Er heersebte een zoo zware mist, dat de admiraalschepen veelvuldige seinschoten deden ora hunne positie aan de overige vaartui gen vnn het eskader bekend te maken. Volgens de jongste berigten uit Bucharest hebben de Russen dcc ISden een groeten storm loop tegen het fort Abdul Medschid te Silistria gedaan welke afgeslagen word. Men berekent, dat de Russen tot dusverre voor Silistria 8000 man verloren hebben. Den I óden is vorst Paskewitsch den Donau overgetrokken, en den volgenden dag heeft hij aan de stad Silistria voorwaarden tot een vordrag gesteld, dio echter door Afuasa-pacba zijn afge wezen, waarop de Russen do vesting op nieuw begonnen te beschieten. 25,000 Russen zijn opgerukt, om de gemeen schap tusschen Varna en Silistria af te snijden. Een troep van 2000 Montenegrijnen is in de Herzegowina gevallen, heeft dnar 50personen ge dood en 1000 stuks horenvee weggevoerd- De Turken hebben eene versterking van 5000 man naar dat punt gezonden. De Triester Ztg. deelt het berigt mede, dat op den 22sten dezer Koning Otio van zijn' troon vervallen is verk!aard.(Dit berigt—zegt het Handelsbladis voor het minst voorbarig, althans zoo het waar is, gelijk uit Athene gemeld wordt, dat de termijn van beantwoording van het ulti matum tot den 23sten Mei was verleDgd.) De berigten uit Thessah'e zijn gunstig voor de zaak der opstandelingen. Volgens den Monüeur zal de divisie van den generaal Forey, ondersteund door een regement Engelsche mariniers den Pireeus bezetten. Do mogendheden verklaren, dat zij niet voornemens zijn, Griekenland den oorlog te verklaren, maar dat het doel met de bezetting alleen is, om de re gering van dat land aan een verderfelijkeo ia- vloed te onttrekken. Den 18den Mei zijn acht Russische sche pen in de haven van Memel opgebragt, van waar zij Daar Engeland moesten worden vervoerd. Mon verzekert, dat die schepen in de haven zelve van Libnu door Engelsche kruisers genomen zijn, die in geval van verzet vnn den kant der stad, wel ke door slechts 400 man ruiterij verdedigd werd, deze met een bombardement hadden bedreigd. Laatste berigtenEr is te Weenen een be rigt uit Bucharest ontvangen van den 22sten de zer, te middernacht, bevattende lijdingen uit Ka- Inrasch, welke melden dat de voorwerken van Silistria door de Russen zijn ingenomen. De kommandant der vesting had een parlementair aan den veldmaarschalk Paskiewitsch gezonden. Een brief uit Odessa van den lGden Mei meldt, dat de vlootvoogden der vereenigde smaldeelen, in een brief aan den generaal Osten-Sackm, de uitwisseling der gevangene bemanning van het gestrande schip de Tiger gevraagd hadden tegen gevangen Russen. Osten-Sacken antwoordde instruction van den veldmaarschalk Paskiewitsch te moeten afwachten, waarop de admiralen den 20sten als termijn stelden voor een bepaald ant woord, en dreigden, als de gevangenen op dien dag niet uitgeleverd waren, Odessa in pain te zullen doen verkeeren. De jongste berigten uit Duitschlaod heb ben te Parijs zoo groote gerustheid te vrecg ge- liragt, dat men zich aldaar niet ulleen vermijdt in het vooruitzigt van een gunsligen afloop der krijgsverrigtingen aan den Donau, in de Zwarte of Oostzee, maar dat men zich zelfs vleit met ee- nen aanstaanden, ja zelfs eerstdaagscben vrede. Voortaan, zegt men, kunnen Pruissen en Oosten rijk beschouwd worden als eene lijn te trekken met Frankrijk en Engeland tegen Rusland; Oos tenrijk en Pruissen zuilen door geheel Duitse!)- land op dezen weg gevolgd wordenja ook de Skandinavische staten worden zoowel door de algemeene stemming als door den invloed van de beide westelijke mogendheden, tot deelnemiog aan den oorlog medegesleept, zoodat Rusland vnn liet Noorden tot het Zuiden door aide legers vun Europa bedreigd wordt, cn de Czaar, door deze ontzaggelijke krachtsontwikkeling vervaard eu de onmogelijkheid van eene ergere worsteling begrijpende, onverwijld aanbiedingen zal doen tot het sluiten van den vrede of het oor aan nieu we vredesvoorstellen Jeenen. Men behoeft naau- welijks te zeggen, dat al deze fraaije verwachtin gen, zachtst genomen, op zijn minst zeer overdre ven zijn. Dit blijkt ook daaruit, dat men te Weenen in doorgaans welonderrigtte kringen wil weten, dat het Ooslcnrijkscho kabinet bevredigende inlich tingen aangannde het bijeentrekken vaa Russi- sische troepen aan de noordoostelijke grenzen des rijks ontvangen had. benevens ook voor bet ove rige geruststellende verzekeringen aangaande de toekomstige houding van Rusland, zoodat men besloten bad, "dat de mobiel gemaakte 2de, 4de en 12de legerkorpsen vooreerst nog tot nadere bevelen op hunne standplaatsen zouden blijven." De Engelsche cn Fransche gezanten heb ben voor eenigo dagen te Weenen (even als te Berlijn en te Munchen) de officiële verklaring ge daan, "dat Franscb-Engelsche troepen eerst daags Griekenland zouden bezetten, om den Ko ning Otto en de Beijersche dynastie op den Griekschen troon te handhaven." Ten aanzien van de Grieksche kwestie bestaat tusschen Oos tenrijk, Pruissen en Beijeren en de Westersche mogendheden volle overeenstemming. Ten gevolge van te Koppenhage, op den 2?sten Mei, des avonds, aangekomen geloofwaar dige berigten, lag de admiraal Hapier j.l. Zondag slagvaardig voor Gustavswern. Den volgeuden dog hoorde men eene zware knnnonnade in dio rigting. Het getnl der schepen, welke, nadat het ijs in de haven van Riga los is gegaan, aldaar zijn bin nengekomen,bedroeg den 13 dezer 102, waarvan ongeveer twee dorden onder neutrale vlag. Al deze vaartuigen hebben bunne vracht ingenomen en zijn afgezeild, ongeveer 10 uitgezonderd, wel ke binnen twee dagen de haven zouden verlaten. Bij den grooton spoed, tot welken de handel m- pligt was, ora zich de vrije afvaart voor de blok- kude ten nutte te kunnen maken, is dé vracht naar Engeland tot eene ongekendo hoogte geste gen en heeft men tot 14 ponden sterling per ton voor vracht naar do haven van het Ver. Koning rijk betaald. Tot den 15den dezer kwamen voortdurend schepen ongehinderd te Kronstadt aan.

Sheboygan Nieuwsbode | 1854 | | pagina 1