DE NIEUWSBODE. SHEBOYGAN, WIS. J. Quisles, Redacteur. $1,50 per jaar, in vooruitbetaling. DINGSDAG, DEN 16 AUGUSTUS 1853. De Nieuwsbode kost voor Nederland '2J per jaar; 1,50 in de 6 maanden; enkele nommersGj Cents. Kleine sommen gelds, hetzij beneden een dollar, of centen boven oen of meer dollars, kunnen ons immer per brief in poststempels van ren cn drie cents, van laatstge noemde 't liefst, in betaling worden toegezonden. Zulke stempels kan men koopen bij alle postmeesters. Democratische Staats-Conventie. Eene Democratische Staats-Couveniie. «er benoe ming van Staats-Beambten voorde aanstaande alge- meene verkiezingen, zal in het kapitool to Madison op Woensdag den 7 September c. k., des middags ten 13 ure, vergaderen en uit de volgende afgevaardigden samengesteld zijn: Van ieder Senaats-District twee dclcgnton, cn van ieder Assembly-District een delegaat. De commissie stelt voor, dat do Assembly-Districts conventien ter benoeming eens delcgaats voor de Staats- Conventie op Zaturdag den 27 Augustus, en dat de Senaats-Districts Conventien op Woensdag den 31 Augustas mogen gehouden worden. Madison, Julij 1853. Geo. B. Smith, Alex. T. Gray, N. B. Eddy B. S. Henning, B. B. Can*, .J. If. Chandler. Democratisch Staats-Centraal-Commite. ONZE MOEDERTAAL- Wij kunnen ons niet herinneren ooit een beter ge- echreven artikel nopens do dringeudo noodzikelijkheid van het onderhouden onzer moedertaal cn het geven van grondig onderwijs in dezelve op de onder onze land- genoolen in do Ver. Staten beslaande scholen gelezen te hebben—en met hetwelk wij zoo volkomen instem- men—dan dat in de Hollander van den 3 dezer. De schrijver (het doet or niet toe wio hij is) zegt daarin on der anderen: Zullen de H. Schrift, do prediking des Woords en 200 vele uitmuntende pen 11evruchten in het Nederduitscli van vroegeron cn latercu tijd, niet weldra boven het be reik zijn van het opkomend geslacht? Eu zal het aan geleerde Engelsch voldoende zijn, om van do predi king, zoo die al in de landtaal zuiver plaats heeft, het vereischte en gewensch'.e nut hebben? Zullen, boven dien, de meeste kinderen, door zooveel tijd te behoeven tot het enkel Engelsch loeren, niet verstoken blijven van veel nutte wetenschap, welke voor dit en het vol gende leven onontbeerlijk zijn? leder helderziend on der oordoele! Meer dan tijd is het, onzes inziens, dat men daar eens op lette, de honden in een sla en zulke maatregelen ne me, waardoor, even ids in onze Zuster-Kolonie.in Iown, eene ordelijke, welingorigte,volledige Hollandscho school kome daargceteld. Ongetwijfeld zoude de jeugd voor het Engelsch on derwij* beter voorbereid en geschikt zijn. Het behoort immer» ook volstrekt tot eene goede opvoeding zijne dierbare enzooschoone moedertaal zoo zuiver moge lijk te bewaren en in alle studio van tiet bckcude tot het onbekende ovtrte gaan. Het aanvangspunt is immers in alle opvoedkundig onderwijs: "Aanknooping aan de kennis, welke reeds in het kind is," en de vaste en onomstootelijke regel: "De eerste oefening moet eene voorbereiding zijn voor de tweede, do tweede voor de derde" enz.? Sommigen zullen welligt hierop iets tegen hebben; maar welke zijn dit doorgaans? Of de zoodanige», wel ke vele kostelijke boeken, die blijvende waarde hebben. niet kennen of willen begravemof die met hunne moeder taal en dus met hun moederland en daarin wonendo be trekkingen weinig meer op hebben: of dio uit overdre- dreren znebt tot het vreemde eu nieuwe zich lateu wegslepen. Wij zwegen nog van onze schoone psalmen, die ve len, uit gebrek aan genoegzame taalkennis, niet ver maan, noch zingen kunnen, met stichting- Wat moet er van ons kerkgezang worden, als men zich niet op zettelijk daarin oefent? En hoe zal die oefening, zoo die al in onze drukke huisgezinnen beslaat, nog ziju? Wij meenen zooveel ervaring te hebben, dal wij ge rust durven zeggen: Met uitzondering van een enke le zal het niet anders zijn of worden dan machinaal ea dus oppervlakkig werk, waar verstand noch hart i eenige aanwinst tnede doet. en bovendien,in onze open - bare en buis-godsdienstoefening, weldra verwarring zal haren, waardoor wij den Amerikanen niet weinig aan stoot geven. f3T Wij vernemen van goederhand, dat de w. e. w. heer J. de Rooy, leernar bij de Doops-, gezinde HolL gemeente te Cincinnati, den 3 de zer is vertrokken naar Nederland, en zijn op ontbood aldaar drie maanden zal doren, waar na hij weder tot zijne gemeente hoopt terug te keeren. £ST De op den 24 Julij te Grand Haven ge dane collecte ten behoeve van den uit Nederland derwaarts over te brengen leeraar, ds. \V. Gar- desier, heeft de voor die kleine Nederduitsche gemeente zeer aanzienlijke som opgebragt van 38,62. S3T De dorpen Holland en Zeeland, in Mi chigan, staan in geregelde postverbinding te ko- men met Grand Rapids. Yropgcr geschiedde de verzending over Grand Haven en was dezel ve oit dien hoofde langwijliger. t3T De berigten van Europa, in dit nommer voorkomende, 2ijn hoogst belangrijk. Opmer kelijk is het, dat wij du, even als in den afgeloo- Cn winter met de strenge koude, tegelijk met de rigten aangaande de hitte, de hitte hier zelve hebben. Het was hier gedurende de laatste 6 a 8 dagen brandend heel. Meestentijds teeken- de do thermometer boven de 05 graden Fabr. Vrijdag 11. 105 graden Fahr. E3T De aardappelziekte heeft zich alhier in geringe mate vertoond. tST Gisteren werd het collegie binnen deze stad geopend. tST De beer F. R. Townsekd werd verle den Dingsdag tot Mayor dezer stad verkozen, in plaats van den heer H. H. Conour, die bedankt beeft. Dcd eersten Maandag in September ver kiezing van «en' Coupty Regter. GEMENGDE BERIGTEN. De gele koorts lieerscht zoo hevig in Nieuw Orleans, dat drie vierde dergenen, die door de ziekte worden aangetast, daaraan sterven. De geneesheeren verwonderen zich dat de ziekte zoo noodlottiger is dan in eenig jaar te voren, het welk strijdig is met het anders algemeen ge voelen, dat eene besmettelijke ziekte minder kwaadaardig is nanr mate van derzelvcr duur. Den 20 Julij sprong de ketel der stoom boot Empire te Grand Haven, Michigan, zon der iemand aan boord eenig letsel te doeD. Zij voer om ter SDelst met de Michigan op de Grand Rivier. Het volk van Chicago beraamt wegen cn middelen om van de eene zijde der rivier aan de andere te komen op eenige andere wijze dan over eene brug, welke eene groote hinderpaal is voor do scheepvaart Tea dien einde hielden zij onlangs eene vergadering, om het bouwen van eenen tunnel, onder de rivier door, te be spreken. De dagbladen verklaren zich voor de onderneming. Het is echter waarschijnlijk, dat voor alsnog het plan in rook zal verdwijnen, want het tot zulk eene kostelijke onderneming benoodigde geld groeit niet aan iederen doorn - .boscb. Het berigt, dat de heer Walter Fearn tot Minister naar Belgie is benoemd, wordt thans te gengesproken. Er heeft nog geene benoeming plaats gehad. Volgens gerucht bevinden zich wederom dolle honden in Detroit en Chicago. Ook uit eenige districten onzes Stants komen nog im mer berigten in, dat vee, vooral koeijen en var kens, door dolle honden gebeten zijn. In St. Louis hebben bij de op den 1 de zer aldaar gehoudene verkiezingen de Whigs eene roemrijke overwinning behaald. Dit was hun slechts door de biltere vijandschap der Ben ton en Anti-Benton mannen mogelijk. Onder anderen is Jackson, de hardste Anti-Benton De mocraat, tot Vertegenwoordiger van het 3de Congres District verkozen. Eene Atnerikaansche vrouw, Kate Irvine geheelen, heeft te Sheffield, in Engeland, eene weddingschap van 500 aangegaan, dat zij in 800 op'elkandcr volgende uren te voet eenen af stand van S00 mijlen kan afleggen. Zij maakt eene mijl in den tijd van 12 a 13 minuten. Miss. Kate is ongeveer 30 jaren oud, groot en tame lijk leelijk. Zij draagt het Bloomer Costuum. Op den eersten dag haars wedloops werd zij door minstens 300 personen bezocht De heer Stewart, President van den Oak land en Ottawa Spoorweg in Michigan, zoude in Londen eene beduidende leening ter aanleg ging van dezen ook voor Sheboygan zoo hoogst gewigtigen Spoorweg bewerkstelligd hebben. Den 1 en 2 September zal te Nieuw-York eene Wereld's Matigheids Conventie gehouden worden. PROCLAMATIE. Hierbij wordt aan een ieder verwittigd, dat de Mexicaansche Mustóng Zalf een balsem is voor iedere wonde, een middel tegen rhumatiek, zenuwkwalen, pijn in de lenden, heupjiebt, zilte, aartworm, puisten, zeer hoofd, zwerende borst zee re tepels, opene scheenen, branden, ver- schroeijingen, etterbuilen, podagra, stijfheid, kneuzingen, sneden, sprongen, galuitslag, spatten, splinters, nekgezwel, zweren, kraauwen, en alle soorten van pijnen of ontstekingen in mensch of beest Zie advertentie in eene andere kolom. LATERE BERIGTEN VAN EÏÏROPA. NEDERLAND. 's Gravesüage, 14 Julij.Zeer juist is door de dagbladen bij de mededeeling van het berigt, dat door den heer B'Hkema, op den onlangs ver schenen termijn de borgtogt niet is gestort voor de hem verleende concessie tot aanleg van den Noorder-Spoorweg, betreurd dat bierdoor weder het uitzigt op eeno zoo belangrijke communicatie is weggevallen. Men meent echter met eenige zekerheid vernomen te hebben, dat er bereids van een' anderen kant aanvraag tot concessie gedaan is, die, wanneer men wel onderrigt is, veel uitzigt geeft tot de eindelijk goede uitkomst van eene in zoovele opzigten belangrijke onder neming, en wel, zoo als men verder verneemt, op eene groote schaal. De afdeelingen van de Tweede Kamer heb ben het onderzoek over het ontwerp van wet tot regeling van toezigt op de kerkgenootschappen nagenoeg ten einde gebragt.Slechts nog eerns af- deeling is den 15 daarover vergaderd geweest. Men verneemt, dat de behandeling van het ont werp tot belangrijke en uiteenloopende beschou wingen in de afdeelingen der Kamer heeft aan leiding gegeven, zoo wel wat betreft de vraag, of het ontwerp met de bepalingen der Grondwet is overeen tc brengen, als wat aangaat den inhoud der voordragt. Omtrent het eerste punt moeten de gevoelens zeer verdeeld geweest zijn. Ten aanzien van het laatste verneemt men, dat er vele aanmerkingen van verschillenden aard gemaakt en dat er on derscheidene wijzigingen in het ontwerp voorge steld zijn. Het opmaken van het versiag over dit ontwerp door de commissie van rapporteurs zal wel eenige dagen dureD. De Synode der Nederl. Herv. Kerk, welker vergadering den 6 Julij te 's Gravenhage geo pend is, heeft, na het opmaken en vaststellen van haar regeleroent van orde, al spoedig hare aandacht bepaald bij het belangrijke onderwerp der bisschoppelijke hiërarchie, en in deze voor de Herv. Kerk aangelegene zaak eene commissie benoemd, in welker handen gesteld is alles, wat daartoe in eenige betrekking staat. Uit bet verslag van gedp. staten der prov. Zuid-Holland blijkt, dat door wijlen den heer C. L- baron van Wyekerslooth van Schalkwyk, bisschop van Curium, lot fundatie van een R- Kath seminarie, bestemd tot opleiding van jon gelieden tot e eestelijken van onze overzeescbe bezittingen zijn vermaakt de volgende legaten a. de buitenplaats Duinzigt, met al de daarbij gelegene gebouwen, tuineD, bosschen en vijvers cn het daarover gelegen weiland, onder de ge meente Oestgeest; b. zijne boekerij en al zijoe meubelen, met al zijn zilverwerk en best porse leinen tafelservies; c. van zijn zilverwerk zooda nige stukben, als kunnende dienen voor de kapel van het gesticht: zoodanig gedeelte der orna menten en kostbaarheden van zijne kapel, als voor de dienst van bet gesticht noodig zal wor den geacht, en e. eene kapitale som van ƒ50,000 in kontanten;wijders 2 legaten, ieder van/i000 aan elk der beide afdeelingen van bet R.-K. seminarie te Warmond en te Voorhout Wij vernemen, dat H. M. Koningin den 25 dezer maand met H. D. jongsten zöön naar bui tenslands zal vertrekken, en wel naar Interlaken in Zwisterland. Bereids eene stoomboot der Ned. stoomboot-maatschappij afgehuurd, waar mede H. M. de reis tot Haiotz zal voortzetten. Uit het Westlnnd wordt gemeld, dat de ziekte aan de druiven, die in bet verloopen jaar zoo veel schade te weeg bragt, zich wederom vertoont Middelburg, 13 Julij. Heden avond had men weder een hevig onweer; onder Domburg is een door den bliksem getroffene schuur van Lein de Pagter met 16 voer hooi en veel inspan, niettegenstaande alle hulp, afgebrand. Bij besluit van den 5 Julij j.l. heeft Z. M. goedgekeurd het beroep van een predikant, uit- gebrngt door de kerkerand van de hervormde ge meente te Krnbbendijke, onder de classis van Goes, op D. van den Berg, predikant te 's Hee* renboek. Het Belgische blad V In/dependance, wijdt een merkwaardig arlikel aan de beoordeeling van het door de Nederlandsche regering ingediende wets-ontwerp, regelende het toezigt op de on derscheidene kerkgenootschappen. Daarin zegt het op onpartijdiger standpunt voor deze beoor deeling geplaatst te zijn, dan de clericale bladen, welke in hunnen strijd tegen dit wets-ontwerp de grenzen van gematigdheid en bezadigdheid zooverre te buiten gaan, vergetende dat zij zelve op het punt van godsdienst een onverdraagzamen geest ademen. Wat nu bet oordeel van de ln- dependance over dit wets-ontwerp betreft, noemt bet dagblad het ontwerp onverdraagzaam en zegt, dat het bij de lezing eene pijnlijke gewaar wording ondervonden heeft. Onmogelijk kan het op eenigerlei wijze een wets-ontwerp goed keuren, dat niet alleen aan de uitoefening der eeredienst, mnar Ook aan de gewetensvrijheid zelve, het heiligste regt is van ieder individu, be perkingen en belemmering brengt, welke onwe tendheid en dweepzucht eertijds konden doen verontschuldigen, maar die tbaus een grof anachronismus dnarstelden. Zien wij dus, zegt het blad verder, het Neder landsche kaHnet door zijn wets-ontwerp aan de kerkgenootschappen de vrijheid ontzeggen, om zich in haren eigeD boezem te organiseren ten aan zien van alles wat hunne eeredienst en hare uitoe fening betreft, zonder die organisatie aan de goedkeuring der regering te onderwerpenwan neer wij zieD, dat het een eed eischt van de bedie naren der godsdienst; dat het zich het regt voor behoudt om de magtiging te verkenen of le wei geren tot het vrije vestigen van zetels of stand plaatsen van de geestelijke fonctionarissen, ver tegenwoordigers der kerkgenootschappenkort om, dat bet zich mengt in zaken, welke uitslui tend behooren tot liet godsdienstig gebied; wan neer wij het Nederlandsche kabinet dit alles zien doen. dan kunnen wij niet anders dan onze hoog ste afkeuring en den wensch te kennen geven, dat de Kamers dit wets-ontwerp verwerpen. ZrtDzAXDE,14 Julij.Heden had aibier plaats de herbesteding tot het verbeteren van den Maria- wfodoor begrinding, en is de uitvoering daar van gegund geworden aan den heer Cornells Waeykaert den Decker te Aardenburg, voor ee ne som vat ƒ17650,00; vele bezwaren waren er uit deD weg te ruimen, om tot dezen uitslag te komendoch door welwillende medewerking van het gewestelijk bestuur en de directie van de wa tering van Kadzand. zijn de gemeente-besturen van Kadzand en Zuidzande in staat gesteld, om in eene lang gevoelde behoefte te voorzien, door eene behoorlijke communicatie, tusschen beider gemeente daar te stellen, welke tot nu toe in de winter-raaanden met voertuigen, gestremd was. Amsterdam, 19 Julij. Wij vernemen tot ons leedwezen dat de heer Raphael Felixbij missi ve uit Brussel, aan den burgemeester onzer stad heeft kennis gegeven, dat de ongesteldheid van zijne zuster mile. Rachel, die haar te Maastricht overvallen en belet heeft te Luik hare laatste voorstelling te geven, van dien aard is, dat de heer Varley, haar geneesheer, baar den raad gaf onmiddellijk naar Parijs te keeren. om aldaar ee ne of twee maanden rust te nemen, waaraan door haar worJt gevolg gegeven. Dien ten ge volge kunnen de aangekondigde voorstellingen alhier niet doorgaan. (Volgens contract moest Rachel op deze kunst reis in 34 dagen 30 maal optreden, en ontving zij eiken avond voor eene rol in een treurspel 1000 en voor die in een tooneel-of blijspel 500 francs.) Laatstleden Woensdag namiddag beeft te Goes een haan een kind van 1^ a 2 jaren door aanvlieging op den grond geworpen, en zoodanig aan het hoofd verwond, dat men voor deszelfs leven vreest. De haan is onmiddellijk ter dood gebragt en tegen zijDen eigenaar eene aankla«t ingediend. Iets dergelijks moet in de vorige week te Bom- menede hebben plaats gehad, waar het kind ge storven is. Uit de Engelsche dagbladen zien wij, dat te Londen de vertaling aangekondigd is van het bij Gebr. Diederichs uitgegeven werkDe blindenverzorging benevens de middelen tot hare verbeteringdoor dr. U. M. Duparceene onder scheiding, die slechts zelden aan voortbrengselen van de Nederlandsche pers te beurt valt Wij vernemen uit eene goede bron, dat de plaatselijke commissie van geneeskundig toevoor- zigt alhier, zich, naar aanleiding der bekendma king van de geneeskundige commissie te Gronin gen. onledig heeft gehouden met het onderzoe ken der bestanddeelen van de verfstof der groen gekleurde papieren gordijnen, thans zoo veelvul dig in gebruik, uit welk onderzoek gebleken is, dat die bestaan uit arsenikzunr en koperoxyde (arsenat atprteve), en als ?«od»mg onder den tecbniscben naam van Sweenfurter groen (groen van Scheele.Weener groen enz.) bekendzoodat onder gegeven omstandigheden, bij het zoo ge makkelijk afschilferen der drooge verfstof, en vooral bij doorregenen en vochtige lucht, deze als schadelijk voor de gezondheid moeten be schouwd worden. (Amsterd. Courant.) Van den 20sten. Eergisteren avond hield de vereeniging het Metalen Kruis alhier eene verga dering, loopplaats Fransche tuin, die door onge veer 70 leden werd bijgewoond Het geheele getal leden bedraagt reeds 200. Het was er zeer kameraadschappelijk. Met genoegen werd een brief vnn Z. M. den Koning, wien men ken nis van de oprigting der vereeniging gegeven hnd, gehoord, een brief, die in zeer vleijende be woordingen Hoogstdeszelfs ingenomenheid met den aard der vereeniging te kennen ga Verder werd onder luide acclamatie besloten, Z. M. eer biedig te verzoeken, of Hoogst-dezelve het be schermheerschap dier vereeniging zou willen aan vaarden. Verder werd besloten, dut de leden der vereeniging gezamenlijk een bezoek zouden brengen in bet kamp, dat van den löden Au gustus tot den 5den September te Zeyst zal wor den gehouden. Rotterdam, 18 Julij. Gisteren werd alhier, in de kerk der Roomsch-KatholijkeD van de Kle rezy in den Oppert, de zeer eet w. heer Herma nns Hey kamp, pastoor dezer gemeente, met de gebruikelijke plegligbeden gewijd tot bisschop van Deventer. De hoogwaarde heer J. van Santen, aartsbisschop der Klerezy van Utrecht, verrigtte de wijding, bijgestaan door den hoogw. heer II. J. van Ruul, bisschop der Klerezy van Haarlem, en door eene talrijke geestelijkheid. Meu schrijft uit Katwijk aan Zee, dat de zer dagen aldaar aan het strand gevonden is ee ne flesch, waarin zich bevond een stukje papier, vermeldende de woorden: "aan boord Vroüw Johanna, wy vergaan, overzeild van een En- gelscken Kotter, 28 Juny 1853. Fredoun Becker. Gedurende het jaar 1852 zijn uit de ver schillende provinciën des rijks naar Noord- Ame rika of andere overzeesche gewesten met inbe grip der kinderen, vertrokken, 1180 personen. Zucht tot verbetering van bestaan, was voor het grootste gedeelte de reden van vertrek. Het aantal soldaten van bet Belgische le ger die gedurende de dagen van den 7, 8 en 9 Julij ten gevolge der hitte bezweken zijn, be draagt 26. Den 7 Julij hoeft de ijzeren stoomboot Ja kob van Artevelde, gebouwd ter werf van de heeren Pauioel van Vlissingen en Dudok van Heel, van Amsterdam, voor de eerste maal de dienst tusschen Rotterdam en Gent gedaan. Wel dra zal de dienst, waarvau men goede uitkom sten verwacht, definitief geregeld worden. Breda, 16 Julij. Wij vernemen, dat het plan totjhet graven van een kunaal van onze stad tot 't Holhtndsche Diep, in verbinding met een' spoor weg op Hoogstraten, Turnhout en Hasselt met een' zijtak op Antwerpen, waaromtrent de hee ren Reuth Comp onlangs een adres aan den raad dezer stad hebben ingediend, buitenslands met bijval is ontvangen, zoodat men zich met ge gronde uitzigten op de verwezenlijking daarvan mag vleijen. Groningen. 14 Julij. De gemeente Wildervank leed deze week een treffend verlies door het plotseling overlij den van den heer T. J. Hazewinkel. Zoo im mer van een waardig overledene mag gezegd worden, dat hij voor de maatschappij nuttig, al- gpmeen geacht en bemind was, zoo geldt dit hier met volkomen toepassing op den heer Hazewiw- kel. Een berigt uit Smyrna van den 29 Junij meldt, dat de Amcrikaansche consul in die stad den Hongaar Cosla gereclameerd beeft, die zich gevangen aan boord van een Oostenrijksche brik bevond. Deze eisch zou geschied zijn op grond, dat hij in het bezit is van een pas, hem vroeger door den Noord-Aroerikaanscben gezant te Konstantinopel gegeven. Een Aroer/kaansche korvet had zich daarop naast de Oostenrijksche brik geposteerd, ten einde te beletten, dat men den gevangeue met geweld zou wegvoeren. De heer Costa was daarop voorloopig aan het Fran sche consulaat overgegeven. ITALIË. Ten aanzien van de jongste verkiezing van den generaal, of het opperhoofd, van de orde der Je- zuïten, te Rome, wordt gemeld dat het aantal der leden van de vergadering, in welke men daartoe is overgegaan, 52 heeft bedragen. Uil Belgie zijn daartoe derwaarts afgevaardigd de orde-broe ders Franckeville, provinciaal, Matlhijs en Cop- pensuit Nederland Consen, provinciaal, La- brie on Verhoevenuit Frankrijk Studer, pro vinciaal, de Ravignan en Delvavx benevens nog twee provincialen en vier orde-broeders. De Fransche afgevaardigden hebben ijverige po gingen aangewend om een' Franschman, en wel pater Ravignan, te doen benoemen, doch men schijnt reeds vooraf in Rome te hebben geweten, dat dit niet zoude gelukken. De Italianen hadden het oog op de paters Liocchi en Sacchi gevestigd, doch velen hebben begrepen, dat Belgie een land konde worden, 't welk zeer nuttige verbindtenissen voor de orde zoude kunnen aanknoopen.en dit heeft ten gevol ge gebad.^ dat de genoemde hooge waardigheid, in weerwil van den tegenstand der Franschen, met eene kleine meerderheid, nan pater Beckx is opgedragen. De broeder, die door wijlen pater Rotkaan was aangewezen, om gedurende des- zelfs ongesteldheid en onmiddellijk na zijn over lijden de aangelegenheden der orde te verzorgen, heeft ter naauwernood 7 of 8 stemmen bekomen. RUSLAND-TURKIJE. De Times deelt berigten uit Konstantinopel me de, gedagteekend den 4den dezer, waaruit blijkt, dat geen verandering in den stand van zaken ge komen was. Over Weenen wordt, mede van dien datum, bevestigd, dat de vertegenwoordigers der vier groote mogendheden,op het officiële berigt.dat de Russen de Prutb gepasseerd zijn eene audiëntie bij den Sultan gehad en dien verzocht hebben, om de tegenwoordigheid»der vereenigde vloot in de Dardanellen niet te vragen. De Sultan heeft in dit verzoek toegestemd, doch onder uitdrukkelijk protest tegen dezen inval—De krijgstoerustin gen duurden voort. Omer-pacha, de opperbevelhebber der Turk- sche stnidmagt in Rumelie, is te Schurola. In Rumelie staan drie Turksche legercorpsen, ge- zamentlijk 120,000 man sterk. Een gedeelte staat bij Widdineen ander bij Schumla en een derde als reserve bij Adrianopel. In geval deze troepen meer naar het noorden trekken, worden de verlaten linien door het in Klein-Azie bijeen getrokken leger bezet,en zoo gelooft de porie zich in staat,bianen twee maanden een leger van 240,- 000 man op het oorlogstooneel te kunnen bren gen. Volgens te Weenen ontvangen berigten, is Omer-pacha thans bezig met het verkennen der Donau-linie. Wanneer de Turken Wallacbije binnenrukken, dan zal tusschen hen en de Russi sche troepen eene demarcatielijn getrokken wot- den, waarna de onderhandelingen zullen worden hervat en eene vreedzame beslechting der Turkscb-Russiscbe kwestie word; te gemoet ge zien. b Van Abba»-pacha, den onderkoning van Egyp te, moet de Porte het berigt ontvangen hebben, dat de Egyptische vloot met het door de Porte' verlangde troepen-contingent voor half Julij in den Bospborus zou kunnen aankomen. Men meldt, op goeden grond zoo verzekerd wordt, dat een voorstel van Oostenrijk, hetwelk door Frankrijk ondersteund wordt, het uitzigt beeft om goedkeuring van den Keizer van Rus- land te erlangen,tot beëindiging van het geschil met de Porie. Reschid-pacha zoude het ultima tum vnn Rusland onderteekeneD, terwijl daaren tegen het kabinet van St Petersburg eeD rece- pis, een bewijs van ontvangst zoude teruggeven, waarin verklaard wordt, dat Rusland volstrekt niet het oogmerk heeft, om het dus verkregene en door JforcAtrf-pacha ondertcekende stuk tot eenige inmenging in de wereldlijke heerschappij van den Groeten Heer of tot het benadeelen zij ner souvereiniteit te gebruiken. Op die wijze zoude de zaak vreedzaam ten einde komen. [Men zie verder onder Parijs, laatste datum.] F R A N K R IJ K. Parijs, 12 Julij. De Moniteur bevat als hoofdartikel in zijn niet officieel gedeelte, een stuk uit een Duitscb dagblad over de Duitsche vestingen, waarin de volgende zonderlinge zin sneden voorkomen. "De Nederlands, vestingen, welke de linie van de Maas verdedigen, Maastricht, Roermond en Venlo, belmoren eerder tot het Duitsche dan tot het Nederlands, verdedigingsstelsd. Hetzelfde is bet geval met Antwerpen, dat als eene Duitsche vesting moet beschouwd worden." In een amlor dagblad zouden deze laatste woorden geen op zien baren, maar daar het hoofd van den staat in het officiële blad zijne bedoelingen en denkbeel den openbaart, verkrijgen deze woorden eene ernstige beteekenis, te meer daar zij ook in den Moniteur aldus curcijf gedrukt voorkomen. In de bureaux van V Huivers wordt eene petitie onder teekend, waa rbij de Keizer verzocht wordt in het belang der Katholijke godsdienst ge- wapender hand in de Levantsche kwestie tus schen beiden te treden. Zaturdag zijn verscheiden monschen door de warmte bezweken. Vele paarden zijn dood gevallen. Men wil, dat er eerlang eene proef zal ge- noroen worden met eene soort vnn onlangs uit gevonden omnibus, welke 50 personen kan be vatten en desniettemin slechts door een paard getrokken behoeft te worden. Deze uitvinding houdt de nieuwsgierigheid der Parijzennnrs bij na nog meer gespannen dau de Levantsche kwes tie. De "hitte is in Spanje bijro» ondragelijk. Er begint gebrek aan water te komen. Parijs. 34 Julij. Volgens een gerucht, dat wegens de bron. waaruit het voorkomt, nog nl geloofd wordt, bevindt de Keizerin zich bepaald weder in gezegende omstandigheden. Volgens een gerucht, zou weder eene an dere znmenzwering tegen 'sKeizers leven ont dekt zijn geworden. Een man moet in hechtenis genomen zijn, op het oogpnblik dat hij eene pi stool laadde, waarvan hij wilde gebruik maken om den Keizer te vermoorden. Het standbeeld van den maarschalk Key, vervaardigd door den beeldhouwer Rude,zal eer lang opgerigt worden op dezelfde plaats, alwaar hij in 1815 ter dood gebragt werd, ten gevolge van een vonnis van de Kamer der Pairs, d. i. bij den tuin vnn het Luxemburg. Men gelooft, dut de inwijding den 15den Augustus zal plaatsheb ben. Het hoofdorgaan der ultramontaansehe partij, V Huivers, beweert met veel nadruk, dat hetgeen thnr.s in Nederland in het godsdienstige voorvalt, ook Frankrijk aangaat. "De eer en het belang van Frankrijk (dus leest men in dat dag blad) oefent op de naburige Staten eenen in vloed uit, die zijnen grondslag heeft in de gelijk heid van godsdienst. Men zal zich herrinneren, dat,na de gebeurtenissen van den 2 December, eene zeer in het oog loopende toenadering is waargenomen geworden tusschen Frankrijk en de Katholijken in Belgie, Savoye, Zwitserland en de Rijn provinciën. Het is en "blijft onze staat kunde van eeuwen her, om de Katholijken in Europa te beschermen. Daarin is onze kracht gelegen tegenover Engeland, tegenover Rus land ja zelfs tegenover het regerende Oostenrijk sche stamhuis, waarmede wij die beschermende verpligting moeten deelen. Wij moeten dn Ka tholijken beschermen, in Nederland zoo wel, a's elders, zulIeD wij niet geheel op ons zeiven ge raken. De zegepranl der Protestantscbe partij in Nederland zou eene nederlaag zijn voor de Fransche staatkunde. Van den 17. De Moniteur bevat eene circu laire van den heer Drouin de Lhuys, in ant woord op de jongste nota van den heer v. Nes- selrode. Daarin wordt betreurd de door Rus land aangenomene bonding, welke de onderhan delingen meer onzeker maakt,terwijl de mogend- beden trachten tot eene vredelievende beslech- ting te geraken. De vloten konden hunne stel ling niet verlaten, zoodra Rusland pleglig de verklaring aflegde de vorstendommen te zullen bezetten; de aanwezigheid dier vloten was bui tendien geene schending van de traktaten, wel de bozettiDg der vorstendommen, na welke de in- togt in de Dardanellen geene aohending van het tractaat van 1841 daarstelde. De weg tot on derhandelingen, om tot eene minnelijke schikking te geraken, wasechter nog niet gesloten. Te Marseille waa eene paketboot uit Konstan tinopel aangekomen, mot net berigt. dat de kom- mandant van de Atnerikaansche korvet te Smir- na aan den bevelvoerder van de Oostenrijksche brik vier uren tijds tot uitlevering van Cosla had gelaten. Laatstgenoemde bevelhebber had den gevangene overgeleverd in banden van den Franschen consnl, in afwachting der beslissing van de Oostenrijksche en Atnerikaansche gezan ten. Costa was bij zijne ontscheping te Kon* stantinopel met veel gejuich ontvangen, en den Amerikaanschen bevelhebber was eene serenade gebragt

Sheboygan Nieuwsbode | 1853 | | pagina 3