Ijclirnjgan mw&oke j. axramjs e. vekbtog, tntgeveu. AB0NNEMENTS-PR1JS. Voor 1} jaar ------ Voor eon jaar ------ Voor zes maanden - - - - Voor drie maanden - - - - $2.00. - 1,50. - 1,00. - 0,50. Alles volstrekt in vooruitbetaling. 4de JAARG. NO. 30. MOTTO: De taal, die zalige onder» spraken. Zal die een deugdzaam kind vemken? Neen, Broeders 1 Landgonooten neen Reed» snoeren one de heebtsto banden, Loest slechts de taal der Nederlanden, En niet» rukt ooit dien band van een 1 DINGSDAG, 26 JULIJ 1853. Verschijnt eenmaal per week. PRIJS DER ADVERTENTIE-N. Voor een jasr, niet boven de 5 regela - - 5,00. BoTea 8 tot 16 regel», voor de eerste plaatsing - 1.00. Voor 8 regels of minder, dito - - - - - - - 0,50. Voor elke volgende plaatsing- 0,25. Brieven en ingezonden *tuk!-en franc» NO. 186. QÊenig orgaan bcr Neberlanbere in Xoorb Amerika, aan bei memos, ben tocsionb en be belangen oan tjet ®nbe en Niemae ijoberlani gewijb WARREN HOTEL. Do ondorgeteekende rocommnudeort zijn voor Hce- ron on Damos wol ingorigt LOGEMENT, staande in hot levendigste gedaelto dozor plants, in do gunst van allo reiaigers. WARREN U1LL. H0LLANDSCH LOGEMENT- WISCONSIN HUIS. 8sto straat Sheboygan. Vrendeljke bedioning en billijke prijzen, verzekeren mij ie gunst mijner geeerde bezoekers. nl JOSEPH SCHRAGE. LOUIS TESTWUIDE Boveolt zijnen vrienden, als ook liot geüeido publiek, 2ijn nieuw ingerigt Logemont, Het Kossuth Huis, steaudo in Centre Straat, Sheboygan. n. 18. F. R. TOE WATER, (Eonsnl bcr N'cöcrlaitbcn. Voor Iowa, Missouri Illinois, Belast zich mot het opmaken van olie stokken voor Nederland, het incasseren aldaar of het overmaken van -gelden derwaarts. Kantoor: z. o. Iiook der 2de straat en Washington avn. •"Planten? Tobacco warehouse", St- Louis. Mó. Gml5 HERMAN H2ERTEL, StanLi-Commissnris ter bevordering on.bcscherniiug der Landverhuizing naar Wisconsin, J.v Nieuw York. Kantoor: No. 89, hoek van Greenwich en Rector Str. Een trap hoog.n20 OPENBAAR NOTARIS. J. D. GIBBS van den Gouverneur van Wisconsin do benoeming van NOTARIS ontvangen hebbende, beveelt zich in de gunst der Hollar.deehe bevolking nnn tot hot schrijven van Deeds, Mortgages, Contracten ent om,, en het Legaliseren van allerhande stukken die zulks veroischcn. Komt in hel Postkantoor. Gibbsville, 27 sept. 1852.n g43 W- R- G0RSLINE. Advokant en RcgW-Raadgever. KantoorSsta straat Sheboygan, wis. DOCTOR AXBERTI, Genees-, Boel-, Verloskundige en Tandmeester. Naast het Wisconsin-Huis." Sheboygan, Wis. W. W. KING. Handelaar ia het groot en klein in IJzorwerk en IJzcr, Glas, Spijkers, ASiriid's-, Timmerman's-, Ktiipor's-, 1 Motselaar's-, wagemnnker's- en nn- I doro Gereedschappen,Zulk een good Assortement als in liet westelijke Land ar j gevonden wordt. Sheboygan, 1 Junij 1853. nO SHEBOYGAN DROGISTERIJ BOEKWINKEL, De ondergeteokendo roopt mot acluing do attentie in van diegenen, welke Drogisterijen, Medicijnen, Patent Medicijnen, Boeken, enz. behoeven. Zijn assortement is groot, en al de verschillende artikelen zyn met bijzon dere zorg uitgezocht voor de behoeften dezer plaats. Hij heeft eon groot assortement Potent Medicijnen aan de haud, en vele van do meest in gebruik zynde, zyn te koop in het groot en klein. Sheboygan, ID Jan. 1352. Wm. F. DAVIES. TIJD IS GELD- Thans heb ik het genoegen aan mijne geachte vrienden, zoo Hollanders als Duitscliors en Auioriknnen, te annon ceren, dat ik mij alhier gevestigd heb als H O RL O G IE MA K E li, en wol schuins over het Wisconsin Huis. waar ik ten allen tijde te vinden zal zijn ter repareriug van Pen dules, Klokhen Horlogien, gedachtig aan do spreuk Tijd is geld" en dus aan niemand den waren tijd zal kunnen geven ton der geld. Sheboygan, 15 Junij 1852. P. SOUFFROUW. Bankiers, 210 Oost Water Straat, Mihcavhie, TFür., Zenden geld naar alle deelen van Enropa on betalen elk bedrag vro geld, bij hen gedeponeerd wordondo, over door tusschenkomst van solicde bankiers-huizen in Hol land. Zij geven G procent interest per jour op bij hen gedeponeerde gelden, indien dezelve ceue maand of lan goren tijd blijven «taan. jnl66 Wissel-Kantoor, Voor Bnhen- en Binnenlandsche wissels. Wissels op zigt op New-York'. Ook gangbare wissols op de voornaamste Europesche «leden. Op Duitschlnnd Nederland. J. Langs, Sons, Wiilon Co. Bremen, Goll Co., Amsterdam, JGoll «fc Zonen, Frankfort ann don Main, Mendelssohn Bartholdy. Hamburg, Mondelssohn Co., Berlijn, ten allen tijde te koop bij de ondergeteekenden. Giu*n Ririi». Mich., BALL BABCOCK. 14 Auga». 1852.h j n 137 Buiten- en Binnenlandsch Wisselksntcor to Grand Rnpids. Mieh. Geld wordt Betaald voor TARWE, ROGGE, INDIA ANBOH KOREN en HAVER door H. W. CHAMBERLAIN. Benoodigd. 200 M. SHINGLES en 200 CORDS HOUT. Sheboygan, 10 Jan. 1853. 3 JUDAS EN DE KOOPMAN. Vervolg van Mo. 26.) Er stonden eons twee jongelingen bij het al taar. Het hout was toebereid, het offer geslagt en er op geplaatst. Zij meenden dat zij hetzelve door vreemd vuur konden ontsteken, toen de vu- rige 'stralen van den hemel gezonden op hen ne derdaalden en hen verteerden. Madab en Abihu, ofschoon met priesterlijk gewaad bekleed, konden niet worden verontschuldigd. Zij hadden uiet geducht, dat zij zouden omko men, maar wilden eenvoudig eene proefneming doen. Wanneer ik van achter het groene gor dijn of voorhangsel den tapper de kelk aan de lip pen zijns buurmans zie aanbieden, dan denk ik han het vreemde vuur, aan hun geen kwaad be doelend voornemen, doch verschrikkelijk uitein de. Ga naar uwen buurman.neem de proef en geef acht hoe bij de aanklagte, dat hij voornemens is zijns buurmans gezoudbeidzijne bezigheden zijn rerstand te verwoesten;zijne vrouw tot weduwe, zijne kinderen tot wei-zen te maken en hen aan de koude mildndighcid der wereld over te «even met verontwaardiging terug wijst; bij de enkele gedachte er vuu gevoelt hij zich zeiven belecdigd. Hij ontkent, indien gij het verkiest, meteenen eed. dat hij ooit gewillig iemand beeft benadeeld. Hij ontkent, dnt bij ooit eenig man tot bet koo kt n, 't zij bij kan of vat, van zijn loopend vuur heeft genoodzaakt te gebruiken. Hij maakt niet alleeu aanspraak, maar is er zelf hoovaardig op, onschuldig oneervol te zijn. Even zoo stoutmoedig en met plegtigen eed ontkende Judas werkelijk, dat hij ooit zijnen Meester zoude verlaten. Er bestaat zoo iets als de oorzaak van de zonde eens anderen te zijn, zonder desniettemin voor een lijd lang er onbewust van te wezen. Buizende spelers hebben, nadat zij zicbzelven ongelukkig gemaakt, en hunne huisgezinnen in de diepste misdaden en ellenden gevolgd waren, toegestemd, dat de schuld, die zich anderen op den hals hadden gehaald, door hunne misda den was veroorzaakt. De fabrikant die een' dolk ann een' waanzinnige verkoopt, wetende (lat hij zulks is, en deze waanzinnige zijne moe der daarmede vermoordt, zoo houden de wetten van God en den menseh dien fabrikant aan hel ouderlijk bloed schuldig, en voorzeker met regt- vaardigbeid. De medgezel, die zijn' woedenden makker met een doodelijk wapen voorziet, en deze daarmede zijn slagtoffer vermoordt, zoo wordt de letner van hetzelve rogtvaardiglijk schuldig gehouden (par lieips cri'nintsruet den gever wiens hand het noodlottige wapen voerde. Eenc opheldering hiervan had in een der schcone dorpen van New Jersey plaats: Een kruidenier, lid derkerk, verkocht de wateren des doods. Ongeveer eene mijl vun zij ne woning woonde een eerlijk landman, die da gelijks om zijn gewone drank kwam. Het ver gift verharde allengskens zijne gevoelens, en ver anderde de edele hoedanigheden zijoer natuur in eene beestachtige wreedaardigheid. Zijne schreden gingen nederwaarts, nederwaarts, tel kens nederwaarts. Doch waarom zijne handel wijze beschreven? Wie heeft er in dit hoogst gezegend land, den roem aller landen, gewoond, die niet eiken treurigen tred van vooruitgang kent, waarin de dronkaard gevormd wordt? Op een' Sabbat hdug klopte deze landman reeds met het opgaan der zon aan de deur des kruideniers, ten einde zijn noodlottig aandeel toen hij volgens pligl met ziju huisgezin op de knieën moest wezen,te bekomen. Het glas werd herhaalde malen gevuld, totdat do tapper zag, dat h'-t tijd werd Daar de kerk te gaan. Hij sloot zijne deur en begaf zich naar Gods huis. De ongelukkige slaaf des drauks vertoefde op zijne geliefkoosde .plaats en klopte toen nogmaals aan du deur voor meer. De zoogenoemde Christen man opent do deur,en zijn klant bedronken zien de, weigort hij hem een enkele drop. De arme man voelde zijne begeerte als een brandend vuur van binnen, en smeekt om een weinig, ten einde zijnen dorst te lesschen. Nog maals wordt hem dit geweigerd. Nogmaals pleit hij, en wie het slagtoffer in den aanvang van deli rium, tremens heeft hooren pleiten, heeft de al lerkrachtigste smeekstem gehoord, die door den mensch kan worden geuit. De drankvertapper zeide hem, dat hij genoeg had;-genoeg meende, dat'hij zich schaamde, hem rondom zijne deur te zien hangen.Doch de on gelukkige legde zijn six pence neder, en de ge dachten des verkoopere begonnen te wankelen. Nu eens bezag hij het zilver, dun eens het ellen dige wezen, dat hetzelve daar had geplaatst Ein delijk overiinigiigue ue gierigheid zijn geweien ja alles. De zes en een kwart cents stelde eene onwederstaanbare beweegrede daar, en het glas werkgegeven,niet tot eenig nadeel, volstrekt niet, alleen voor de geringe som gelds; hij was niet voornemens iernaud te benadeelen, dat zij verre. Dit glas was er een te veel. De landman kwam op de eene of andere wijze te huis, alleenlijk om zijne gade en kinderen, als voor een moDster bang voor hem te vinden. Doch de zon ging dien avond over dat huis (zoo vreedzaam in den morgen)nu met bloed besmet onder. Die trou we moeder lag in haar bloed te wentelendie echtgenoot en vader, benevens dc vrome verkoo- per van dat glas, waren voor God de moorde naars. Het was zijn voornemen geenszins de moorde naar dier trouwe moeder te worden. Hij was voornemens in de harten dezer arme moeder- looze kinderen eene wonde te slaan, die hem ge durende hun leven en misschien in eeuwigheid ten vloek zouden zijn.Neen, evenmin was Ju das voornemens dat Jezus sterven zoude. Evenmin verzon hij het voorwendsel, dat ver- tappers zoo vaak hebben voorgegeven "Indien ik het niet doe, zoo doet het een an der." Herodotus verhaalt van een zeker kasteel in Perzie, dat door een'Prins werd ingenomen: Zij wisten dat zij hem zoo lang wederstreefd en geër gerd hadden, dat zij zeker allen zouden worden ter dood gebragt. Op het oogenblik dat zij zagen dat de bres gemaakt was,grepen zij hunne wijnflesschen, en op hun genoegen drinkende, namen zij zich voor vrolijk te sterven, laat in eeuwigheid komen wat wil. Veronderstellende dat een der soldaten reeds lang een' geheimen haat jegens zijn officier koesterende, zijn zwaard getrokken en hem ge dood hnd, zeggende"Indien ik hem niet om breng, zoo zal Darius hem dooden." Dit is waar; doch was er ooit iemand, die, verontschuldiging zoekende, zulks niet vinden kon? Judas wist wel, indien hij zijn' meester niet verried, dat er anderen zouden gevonden worden, die zulks wil den doen. Helaas! dit is slechts de schaduw ee- ner verontschuldiging voor de zonde. Doch hoeveel edeler handelde de verrader met den lapper vergeleken. Hij voelde het zil ver als vuur tegen zijn geweten branden en wierp het weg als of het vuur geweest ware. Zoodanig is de verhardende vordering en mis daad op deze wereld, dat wij het aandeel, het welk arme kinderen van brood voorzag, en het welk gierigheid van verstandelooze vaders afpers te, aan deze dubbele weezeD geenszints hersteld te zien. Doch daar komt een dag, die als eenen oven branden zal, wanneer dat zilver, den armen ontroofd, eene tong zal hehben, dat zijn gedruisch tot zelf in de diepte der hel zal doen hooren. Wordt vervolgd. FORTUIN GEMAAKT DOOR ADVERTEREN. Men heeft een uittreksel gemaakt van een klein geschrift, getiteld: "De Kunst om Geld le makenhetwelk door verschiileude gewesten, door middel der pers circuleert, aanwijzende de gemakkelijkheid, om door sleelus aanhoudend te adverteren gloote kapitalen te verwerven. Door zekere bekwame personen, die alles in de wereld op het spel durven zetten, zijn er ontwijfelbuar door dat stelsel reeds groote sommen verwor ven, verwerft men ze uog en zal men ze verwer ven: maar te vooronderstellen, dat de menschen algemeen op die wijze schatten moeten vergade ren, is even ongerijmd, als zich te verbeelden, dat al de urmen van Londen er voor vatbaar zou den zijn om tot de waardigheid en den rijkdom van een Alderman of Lord Mayor van Londen op te klimmen, alleen door "Young Man 's Best Companion" le lezen. Geld is niet zoo spoedig verkregen, als de schrijver van bovenstaand ar" tikel het volk wel zou doen vooronderstellenin dien dit zou ware, behoefden er muur weinig arm te blijven. Maar ter zakefortuin gemaakt door adverteren. Ongetwijfeld is Holloway de groot ste adverteerder, die jaarlijks de enorme som van twintig duizeod ponden aan udvertenlien al leen besteedt; zijn nuam is niet alleen te vinden in bijna elk nieuwsblad of tijdschrift in de Brit- sche eilanden, maar, alsof dit land daartoe te klein ware, strekt hij dit uit over gansch Indie, terwijl by zijne agenten heeft in de verschillende deelen der opper-,midden- en beneden gewesten van dat oumelelijke laud, waar hij zijne medicij nen in de Hindoo, Oordoo, Goozrntee, en ande re inlandsche talen annonceert, zoodat het Pu bliek in Indie do Pillen kan gebruiken en zijn Zalf kuu aanwenden, overeenkomstig de algemeo- ne voorschriften, even als een Londenaar kan doen binnen den klunk der Bow Bella Wij vin den hem weder te Hong Kon» en Oanton, waar bij zijne medicijnen door middel eener Cbince- sche vertaling aan de bewoners vun het Hemol sche rijk bekend mankt Wij volgen bom van daar tot de Philipijosche Eiiandou, alwaar hij zijne toebereidingen in de inlandsche talen doel circuleren. Te Singapore beeft hij een groot depót: zijne agenten aldaar voorzien al de eilan den in de Indisohe Zeeën. Ziine advertentien worden in de meeste bladen te Sydney, Hobart Town, Launceston, Adelaide, Port Philip, en in derdaad in bijna elke plaats van dnt uitgcstreksle deel des Britschen rijks aangetroffen. Wij vin den zijne Pillen en Zalf, nnar huis keerende, te Valparaiso,Lima, Cnllno, en andere havens nar de Stille Zuidzee. Kaap Hoorn voorbij varende, volgen wij hem in den Atlnntisohen Oceaan, Monte Video, Buenoe Ayres, Santos, Rio de Ja neiro, Buhia, en Fernnmbuco: hij adverteert in die deden in de Spaansche en Portugesche la- leD. In al de Britscbe West Indische Eilanden, zoowel als in Opper en Beneden Canada en de aangrenzende gewesten van Nieuw Schotland en Nieuw Brunswijk, zijn zijne medicijnen even gemeenzaam bekend, en door eiken droogist ver kocht, als te huis. In de Midellandscbe zee vin den wij ze te koop te Malta, Corfu, Athene en Alexandrie, behalve nog te Tunis en andere Bar- barijsche Staten. Iemand de moeite nemende om het "Javrval" en de Couriervan Konstantinopei in te zien, zal inde- ze, zoowel sla in andere bloden vinden, dat Holloway's medicijnen geregeld geadverteerd en door het geheele Turkscho rijk verkocht worden; en zelfs in Rneland, waar een omloorkoraelijke slagboom bestaat, dewijl de wottou daar den invoer van potent medicijnen verbie- den, heeft Holloway's vernuft een middel uitgedacht en deze moeijelijkheid overwonnen, door aan zijnen agent le Odeara, eene haven aan de Zwarte Zee, eenen voorraad van Medicijnen te zenden, van waar zij langs verschillende kanalen sieelsgowijzo. tot in hel hart des Keizerlijks worden ingebragt. Afrika is sells door de zen on vermoeiden man, die een egent beeft aan de ri vier Gambia, niet vergeten; ook te Sierra Leona, de pestplek der wereld, maken de inwoners dadelijk ge bruik van de Zalf en Pillen van Holloway; wij kun nen onzen lezera dus toonen, dat Holloway roudom.den ganschen aardbol is gegaan, beginnende met Indie, en eindigende, zoo als wij doen, met de Kaap de Goe de Hoop, waar zijne medicijnen iu de Nederduilsche Engelsche talen geadverteerd worden; terwijl wij spreken van Nederduiiseh, hebben wij verno men, dat bij groote verzendingen naar Holland doet, waar dezelve in bijna elk blad en tijdschrift in dat ko- igrijk worden vermeld; wij kannen hier nog bijvoe gen, dat hij zijne geneesmiddelen naar sommige dee- Ion van Frankrijk heeft verzonden; ook naar sommige dcolen van Duitschlnnd, alsmede noareenige Italiaan- sche Staten. Wij hebben ons eenigermats moeite gegeven om al deze daadzaken bijeen te zamelen, omdat wij vrees den, dat het aangehaalde artikel: "De kunst om geld te matten," geschikt zonde zijn, om het volk hanae middelen le doen verteereD, in de hoop, (too als de schrijver xegtj om voor do moeite honderd duizend ponden in zes jaren vergaderd te zien, door een man als Holloway, dio in zijn soort inderdaad eon Na poleon is, als een gemakkelijk to volgon voorbeeld voor te stellen. Menigeen moge de middolon hebben, maar hebben zij de noodige kennis, bekwoamhoid, energie, oordeel en voorzigtigheid er toe? Als men eene dezer vereisch- ten mist, is eon totaal verlies zeker. Holloway is een man, die berekend is tot elke onderneming, welke lig* chaams- en zielsinspanning vordert. Groot fortuin heeft hij door zijn' arbeid gemaakt en zijn vermogen vermeerdert elfcou dag. Het is natuurlijk niet in ons belang om het publiek het adverteren af te radon; maar als wakers voor hunne belangen, achten wij het onze dure pligt, eeno vuurbaak te zetten waar wij gevaar lijke klippen «neenen te zien, ten einde vroeger of later schipbreuk on verlies te voorkomen, die in zulke wa ters den niet ondervindingrijken ligtelijk beklopen. De Redacteur vau de "Edinburgh Review" be* rigtte in een omtrent drie jaren geleden uitgegeven nommer, dat hij het ab een aan de nakomelingschap gemaakt schoon legaat beschouwde, door haar de vrucht van kennis en bekwaamheid door do tegenwoordige groote adverteerders vereischl na te laten. Ten dien tijde heeft Holloway zijn advorteren stork voortgezet, cti indien deze aanmerkingen, gevoegd bij de zijne, lot een volgend geslacht mogten komen, dan zal het erkend worden, tot wat uitgestrektheid het onderwerp van dit artikel bekwaam was om zijne inzigten uitte voe ren, gepaard met de daaraan verbondene kosten, om de deugdelijkheid zijner medicijnen aan bijna geheel de wereld bekeud te makenPictorial Tames, een Londensch Weekblad. jtST Eene vriendelijke hand schrijft ons van Rochester N. Y. dd. 18 Julij, o. a het volgende: "Voor twee weken werd hier eene nationale ver gadering van bet gekleurde volk gehoudennadat ik met mijne avond-werkzaamheden gedaan hud, bezocht ik dezelve,en ik verzeker u aangename oo- genblikken in dezelve te hebben doorgebrugt. Verscheidene gekleurde Heeren hoorde ik spre ken, en waarlijk, de gevoelens en het talent door velen hunner aan deo dag gelegd, behoefden aan geenen blanken schaamte te veroorzaken. Het oogmerk hunner bijeenkomst was, midde len te beramen, ten einde den maatschappelijken toestand der vrije zwarten hier in de Vereenigde Staten te verbeteren, on zooveel mogeljjk bij te dragen tct do vernietiging van dat maatschappe lijke kwaad, de Amenkaansche slavernij. Ver scheidene plannen, daartoe strekking hebbende, werden ontworpen, voorgedragen, in behandeling genomen, aangenomen ot verworpen. Onder de aangenomen ontwerpen is het oprig- ten eener vrarkschool mot eene boerderijhet ar- femeene gevoelen der zwarte Heereo was, dat et grootste vooroordeel tegen hun ras bestond onder do ambachtslieden hier te lande, en daarom dachten zij bet noodzakelijk, ann hun ne kinderen de gelegenheid te moeten geven, datgene te loeren, waardoor zij tot een' verhe vener stand opgeleid en meer geacht konden wor den in de maatsehappij, dan door het volbrengen dier bezigheden, thans zonder dispuut aan hen overgelaten, namehtlijk, die van nachtwerkers, witwasschers, barbiers, enz. Kortom, ik kan zeggen, dat er zooree! gezond rerstand en be gaafdheid in het gezelschap dier verwaarloosden en veronachtzaamden onzer natuurgenooten ge vonden werd, als iemand zou durven verwach ten." jSerigtcn ran Gmropa. NEDE RLAND. 's Graveshaoe, 23 Junij Te Gorinchem heeft den 15 dezer plaats gebad de aanbestedin" van den rijks telegraaf van Utrecht tot Breda, in drie perceelen, zijnde bet eerste perceel aange nomen door den heer G.B. MaxwilU, te 'a Hage, voor 2876; het tweede perceel door denzelfden, voor/5978, en het derde perceel door den heer Rtryck, te Breda, voor ƒ8300. Van den 25sten. Z. M. heeft ingewilligd het verlangen van jhr. mr. W. Boreel van Hogelan- den, om, uit hoofde zijner betrekking van presi dent der Tweede Kamer van de Staten Generaal, te worden ontslagen van die van voorz. der com missie belast met het afnemen vnn bet examen van ben, die als attache bij het Nederlandscho corps diplomatique wenschen in aanmerking te komen, en is tevens het laatstgemeld voorzitter schap opgedragen aan den heer mr. L. N. graaf van Randwijck, oud-minister van bnitenlund- sche zaken. Men meldt nit Batavia, dat de Amerikaan- sche scheepskapitein Gibson, bekend wegens de beschuldiging vau boog verraad bij het aandoen van zijn schip the Flirt, op den 25 April j.L uit de gevangenis aldaar ontsnapt is. Men voor onderstelt dat hij met een Amerikaansch schip is vertrokken. W. v. h. R.) Te Roosendaal had den 20 Junij de aan besteding plaats voor de aardenbsnn, de kunst werken en de eigenlijke spoorbaan van den Antwerpen naar Rotterdam en wel van de Bel gische grenzen tot Roodevaart en van Roosen daal tot Breda, in zes perceelen en in massa. De minste inschrijver is gebleken te zijn, zoo wel voor de perceelen afzonderlijk als voor de mas sa, de heer A. G. Dekker, te Sliedrecht, die al - zoo voorloopig, onder voorbehoud van nadere goedkeuring, als aunnemer dier werken is er kend. Rotterdam, 25 Junij. Gisteren bespeurde men alhier eene buitengewoone levendigheid van aanvoer van nieuwe aardappelen uit bet West- land; een aantal schuiten bragten deze hoeveel heid, begroot op ca. 5000 manden a mud, al hier aan, die voor het grootste deel heden per stoombooten naar Londen, Leith, Huil, enz. zijn verzonden. De prijzen hepen om de ƒ2 per and. De uitvoer van gist neemt ook zeer in leven digheid door de groote stoombootvaart toe, wor dende wekelijks begroot op 1800 manden of 45,000 ka Zierikzbe, 13 Junij. Den 8sten dezer mogt ds. G. C. Droogleever Fortugn, de oudste der predikanten bij de NedertL Herv. gemeeme al hier, het voorregt genieten, zijne 25j«rig8 bij ons volbmgte evangeliedienst te gedenken. Groningen, 27 Junij. Naar men te Ddfzgl uit eene goede bron verneemt, bestaat er hoop dat er van regeringswege, op het Nedeiinndsche gedeelte der rivier do Ecms, een geregeld loods wezen van Delfzijl uitgaande lot stand zul komen, hetwelk die schepen, welke naar de havens van deze kust bestemd zijn, zal binnen brengen Daardoor zal allerwaarschijnlijkst de scheep vaart op deze haven veel aanzienlijker worden, omdat de kapiteins, door het slecht binnenko men over de Lauwerzee, liever herwaarts dan naar Groningen willeu gaan, en anderdeels die schepen, welke met slecht weder voor de Eems zijn, bij gebrek aan loodsen, het op zee moeten houden en daardoor veeltijds andere havens aan doen. AmstCL) Men verneemt, dnt te Assen door eenige Doopsgezinde ingezetenen het plan is ontworpen en de middelen worden beraamd, om eene af zonderlijke gemeente en kerk te slichten. Te Londen wordt eene expeditie tot on derzoek van het binnenland van Australië gereed gemaakt De zuidoostelijke hoek van het groote vaste land is sedert de ontdekking van goudgroe ven vrij goed bekend. Ook van het noordoos ten en zuidwesten ia men reeds vrij diep in het land voortgedrongen. Maar bet midden en het noordwestelijke gedeelte zijn nog geheel onbe kend en een Dnitsche reiziger, Liechard, die er door heen trachtte te gaan, is niet teruggekomen. Slroomen met sterk verval, die groote stammen met zich voeren, doen tot een boschrijk hoog land besluiteu. Het plaa L> gcturiud door Sang, die vroeger officier der nationale garde te "Wee- nen was, later Daar Rome ging en als generaal aan de verdediging der stad tegen de Fransche armee een groot aandeel had. Zijn voorslag is door het geographische genootschap aangeno men en hij zal de expeditie aanvoeren. Te Perth, aan den zuidwestelijken hoek, zat do verzamel plaats zijn. Tot transport zullen kameelen, muilezels en ligte booten gebruikt worden. Na- taurkundigen en sappeurs vergezellen do expedi-

Sheboygan Nieuwsbode | 1853 | | pagina 1