(jeliotjcjrtu Berigten oan €nropa. J. ftunrnis E. VERBURG, Uitgeven. ABONNEMENTS-PRIJS. Voor 1) jaar - - Voor oen joar - - Voor ze» maanden Voor drie maanden - - - 1,00. - - 0,50. Alios Tolstrok'. ia vooruitbetaling. 3d* JAARG. NO. 17. MOTTO: Do (aal, die zalige oudera apraken. Zal dia ean deugdzaam kind verzaken 7 Neen, Broeders Landgonooten neen Reed» snoeren ons de hcchute banden. Leest slechts de taal der Nederlanden, En nieü rukt ooit dien baud van een DIJNGSDAG, 27 APRIL 1852. Verschijnt eenmaal per week. PRIJS DER ADVERTENTIES. Voor een jaar, niet boven de 5 regels - - - 5,00. Boven 6 tot 16 regels, voor do eerste pluntaiug - 1,011. Voor 8 regels of rnindor, dito- 0,5g. Voor elke volgende plaatsing0,26. Brieven on ingezonden stukken franco. NO. 121. (Êetrig orgaan her bfcberlanbers in Nüorb Amerika, aan fjet nicuras, ben toestanb en be belangen oan Ijet ©nbc en Nieuwe baberlanb getoijb NEDERLAND. 's Gravenhage 5 Maart De regering is voor nemens de telegrafische verbinding van Amster dam met Keulen zoo ver te voltooijen, als voor de dienst wenschelijk blijkt te zijn, en door den stand der zaak in Pruisen zal worden gevorderd. Men heeft gerekend uiterlijk tot Arnhem te zul len kunnen komen en daarom is de som voor de lijn tusschen Amsterdam en Arnhem uitgetrok ken. Besluit de Pruisische regering eene lijn van Oberhausen naar de grens bij Emmerik nog in dit jaar te spannen,zoo zijn de kosten, voor de aan sluiting van Arnhem met de Pruisische grenzen, uit den post van onvoorziene uitgaven te vinden. De minister van justitie waarschuwt tegen de valsche tienguldenstukken, welke in 4 fabrie ken in Pruisen zijn vervaardigd. Deze valsche munt bestaat uit een mengsel van koper, door middel van galvanisme verguld, zoo nabij de echte stukken gelijkende, dat alleen liet gewigt, 't welk veel ligter is, een zeker middel van herkenning overlaat; zij voeren de jaartallen 1837 en 1840. Bij de ontdekking en uitroeijing van die fabrieken in Pruisen, is eene aanzienlijke hoeveelheid van die stukken in beslag genomen. De Staats-Courant geeft op het bedrag der liefde gaven, ontvangen tot leniging der rampeu, veroorzaakt door den wsterenood, in 1850. Daaruit zien wij, dat er aan do huizen der ingezetenen gekollekteerd ia 195,653.- 66}, aU: Noordbrabant, 12,445.50 Gelderland.... 21,366.12 Jiuidhollnud.. 56 811.84 Noordbollaud „54,980.17 Zeeland7,654.28 Utrecht.10,958.45} Friesland7,216 Overijssel....... 8,042.43} Groningen.,8,182.04 Drenthe2,325.82 Limburg....,.,. 5.57U.14} Ingekomen giften bragteu op 24.199,70}, en deze som, met de kollekte aan de huizen der ingezetenen, bo ven opgegeven, en met/8000 uit de schatkist, boden al- zoo het Departement van Binneui. Zaken ter zijner be schikking voor de ramp aan, een bedrag van 227,753.- 37, waarvan -Yoordbrabant ontving 143iB58.98},Gel- derlnnd 51,769.27,«"Overijssel 331.50,Groningen ƒ305.05, en Limburg 31,798,56}. 's GkavenHAge 12 Maart. In de zitting van heden is het eerste artikel der voordrngt, het be ginsel behelzende van eene belasting van 3 pCt up de renten, in omvraag gebragt, en met 33 te gen 31 stemmen aangenomen. Hetzelve luidt aldus: "Er woedt, te be ginnen met het jaar 1868, jaarlijks eene belasting ten bedrage van drie ten honderd gehe ven op de renten, door ingezetenen van het Rijk gedurende het laatst voorafgaande jaargenoten. De dienst jaren gaan in met den 1 Jan. van elk janr." In de zitting van de Tweede Kamer der Staten Generaal van den 16, Maart is de wet tot uitgifte van tien millioenen muntbiljetten aange nomen, en de voordragt tot vermindering van het tonnegeld ingetrokken. Dezer dagen is alhier aangekomen de heer Alexandre Vattemare. Deze belangwekkende vreemdeling van geboorte, heeft zich ten hoofd doel van zijn leven gesteld, de verschillende vol keren der gansche wereld meer en meer te ver binden en te verbroederen door middel van een stelsel van letterkundige ruilingen,aan welk stelsel hij meer dan 30 jaren van zijn leven,zijn vermogen en zijne onvermoeibare geestkracht en volharding heeft gewijd. HH. MM. de Koning en Koningin hebben van den bouwman J. Goetjenbier, van Waterin gen, ten geschenke ontvangen nieuwe aardappe len, welke uit den kouden grond zijn roortge- bragt. Men verneemt dat de heer F. Delahante, secretaris van het Fransche gezantschap te 's Gravcnliage, ten gevolge der dekreten omtrent het huis van Orleans, verzocht heeft buiten be trekking te worden gesteld, en dat tot zijn opvol ger benoemd is de heer Delemeray, attache bij het departement van buitenL zaken te Parijs. Amsterdam, 9 Maart Naar wij vernemen, worden de Russische Grootvorsten Michael en Kicolaas op den 5den Mei te 's Gravenhage ver wacht en zullen deze Vorstelijke personen 10 a 12 dagen hier te lande vertoeven. In de afgeloopene maand is het water in het Haarlemmermeer met drie duimen verhoogd. Er heeft zich in ons land eene commissie gevormd voor Christelijk onderwijs, bestaande uit de hecren P. Hofstede de Groot, 1ste voorzit ter; C- IP- Pope, emeritus predikant te Heus- den, 2de voorzitter; W. M. de Prauw, lid der Eerste Kamer, secretaris; P. de Raadt, te Noor- they, penningmeester; J. A. F. Bierhaus, ont vanger te Breda; H. J. G. van Doesburgh, pre dikant te RotterdamP. K. Gorlitz, onderwijzer te Rotterdam; J. A. Kramer, Luthersch predi kant te 's Hage, en D. H. Wildschut, predikant te Amsterdam. De statuten zijn nog niet alge meen bekend. Op welke wijze deze commissie in deze zaak zal werken, of rij rich alleen bij het Christelijk schoolonderwijs zal bepalen, of zij zich ook tot bet bijzonder godsdienstig onderwijs zal uitstrekken, en of zij rich ook met de bevordering van hetonderwijsinde vaderlandsche geschiede nis zal bezig houden, gelijk men meent dat in het plan Jigt, de tijd zal het leeren. (Hond.) Het hof in Noordholland heeft den 9den dezer uitspraak gedaan in de zaak van G. en J. Putting en K. R. Bertram, hen schuldig ver klaard 1) valschheid in 473 geschriften van koop handel en 2) het des bewust gebruik maken van 237 van die vulsche geschriften, en veroordeeld ieder tot uur tepronkstelling, brandmerk, 12 jaren confinement en 710 boeten elk van/50, met de kosten. Amsterdam, 13 Maart Op gisteren, omstreeks n uur, is de eerste ijzeren huis voor de duin waterleiding, in het bijzijn van den heer C. K. de Geus, opzigter der stedelijke werken te Haar lem, door den lieer Aird, aannemer, in den grond gelegd aan de Lcydsche-vanrt te Leyduin, onder luid gejuich van al de aanwezige beambten der maatschappij. Al het werkvolk is daarna feeste lijk onthaald. Het te Delft verschijnende Fransche week blad le Frondeur meldt uit Amsterdam, dat de KoniDg, in een levendig gesprek met het corps consulaire aldaar, zich met geestdrift én bewonde ring heeft uitgelaten over den President der Fran sche republiek en zijnen coup d'etat, gevende ais zijn gevoelen te kennen, dat dit het beste middel was om zich van een slecht ministerie en van oDt- aarde kamers te ontdoen. Amsterdam, 19 Maart Door de Nederland- sche handelmaatschappij zijn bevracht 22 sche pen, en wel voor Amsterdam 11, voor Rotterdam 10 en voor Middelburg 1. Van den 2\slen. Naar men verneemt zullen de Redemptoristen op het afgebrande erf der suikerraffinaderij van Rvpe, op de Keizersgracht bij de Westermurkt, eene groote prachtige kerk doen bouwen, en zal reeds oertsdnags een begin gemaakt worden met het leggen van het funda ment, hetwelk, naar men wil, voor12,000 is aanbesteed. In de Zuidt-r- en Goudzee (bij Monnicken- dam) zijn ten verleden jare niet minder gevangen dan zevenenzestig millioen stuks ansjovis en ne gentien millioen haringen .die, allen te Monnicken- dara aangebragt en voor een gedeelte ten afslag verkocht, eene som gelds in omloop stelden van niet minder dan/ 237,000, door de kooplieden daar ter plaatse aan de visscheriieden uitbetaald. (Hierbij is nog niets in rekening gebragt voor de uit de bewerking en verzending onvermijdelijke kostenDit moge ten bewijze strekken, wat groot vertier deze schijnbaar onbeduidende tak van bandel in zulk een stedeke niet kan te weeg brengen. Rotterdam, 8 Maart Naar men verneemt, zijn de verschillen, die tusschen de regering en de Nederl. Rijnspoorweg-Maatschappij waren ge rezen, ten aanzien van zekere punten, in verband staande tot de uitvoering der werken tot verlen ging van den spoorweg van Arnhem naar Ober hausen en het gelijktijdig leggen van den spoor weg van Utrecht naar Rotterdam, uit den weg geruimd, zoodal niets meerde uitwisseling der ra tification van het met Pruisen gesloten verdrag, noch den aanvang der werken, in den weg slaat. Leiden, 3 Maart Even als de beroemde Gutz- bloeds verloor, ontvlugtte bij het huis eD begaf zicb naar een nabij wonenden heelmeester. Reeds voor de deur op do stoep viel hij neder; na het eerste hulpbetoon, zou hij verder naar het gast huis vervoerd worden, doch voor hij daar was aangekomen, was hij een lijk. De nekspieren waren hem doorgehakt. De wonden van den korporaal zijn van minder belang. Naar men ver neemt, is du houder van het huis onmiddeiijk ge arresteerd. Middelburg, II Maart. Wij vernemen met genoegen, dat onze stadgenoot, de heer W. C. van der Waaijen Pieterzen, door H. M, de Ko ningin van Portugal benoemd is tot ridder van de Christus-orde, als bewijs van Hr. Ms. hooge te vredenheid over de waterwerken, die door hem als ingenieur aan liet arsenaal te Lissabon zijn verrigt Alhier is het berigt ontvangen dat bij den agent van 's rijks-financien te Amsterdam defini tief is overgebragt het kapitaal, groot twee hon derd duizend gulden, vereischt tot verzekering van de uitvoering der werken in Zuid-Beveland, be staande in bet graven van een kanaal door dat eiland itt derigting van Mansweert naar Wemel- dinge.en het afdammen der Ooster-Schelde in de nabijheid vau Batli, waarvoor bij koninklijk be sluit van den 8 October 1349 aan den heer D. Dronkers de concessie is verleend. Het maat schappelijk kapitaal voor deze onderneming be draagt ongeveer/6,000.000 (12,000,000 fr..) waarvan twee derden in Engeland en een derde gedeelte op het vasteland is genegotieerd. Aangaande het plan tot daarsteiling van een nieuw havenkanaal door het eiland Walcheren en het afdammen van het vaarwater het Sloe.ver- nemen wij, dat het zijne verwezenlijking raetras- sche schreden te gemoet gaat, en krachtdadige pogingen daartoe worden in het werk gesteld. Invloedrijke personen behartigen deze zaak met den mees ten ijver. De eene zoowel als de ande re dezer ondernemingen belooft hoogst belangrij ke gevolgen voor Nederland in het algemeen, en voor deze provincie in het bijzonder. Alidd. Ct.) Groningen, 9 Maart. Men berigt ons uit Noordbroek het volgende"Als een staaltje van verregaande zedeloosheid, gepaard met eene on beschofte brutaalheid, mug voorzeker liet volgen de wordeu vermeld. De voorgaande week kwam er ten huize van den predikant alhier eene onge huwde vrouw, welke aan den knecht te kennen gaf, dal zij zondag haar onecht kind wilde laten doopen, en beval hem, dit aan dominie te zeggen, na welk berigt zij vertrok. De knecht, dadelijk zijn boodschap aan den predikant bekend maken de, werd belast, om de vrouw terug te halen, als kunnende eene dusdanige kennisgeving niet voor goed worden aangenomen. Do knecht achter volgde daarop dadelijk de vrouw en gaf haar ken nis van hetgeen de lecrnar hem had bevolen,doch kreeg ten antwoord, dat zij daar niets omgaf,maar zondag niet haar kind kwam. Inmiddels gaf de leeraar van dit voorval kennis aan den kerkeraad, en word toen besloten, het kind niet tot den doop toe te laten. "Er bestaat te Noordbrock de gewoonte, om ners in de nieuwe wereld eene betere lotsbcdee- ling to wedervaren, dan het Vaderland hun gut*. Mogt hunne hoop niet ijdel zijn 1 Wij vernemen.dat de evangelist J. P. Grimm, die gedurende bijna vier jaren alhier ter stede godsdienstige oefeningen heeft gehouden, voorne mens is met Mei aanstaande deze stad te verla ten, ten einde zich naar onze overzeesche bezittin gen te begeven, en wel naar Java, om aan de heidenen aldaar het Evangelie te verkondigen. De wegens hare eenvoudige maar bevalli ge dichtstukjes gunstig bekende Ftiancijntjk de Boer is den "den dezer, ten huize van den heer Tuymblaar, te Heerenveen, in den ouderdom van ruim 67 jaren overleden. Bij vonnis van bet kantongeregt te Deven ter, d. d. loden Maart j. ï-,zijn H. J., letterzettcrs- luerliag, en S. L., bakkersleerling, beide wonende te Deventer, wegens het spelen met centen op de straat binnen Deventer, veroordeeld ieder in eene gevangenisstraf vun eenen dag en solidair in de kosten. Aan de Drents. Cour. wordt uit 's Gra venhage geschreven, dat de regering, na de aan neming der wet op de muntbiljetten en de daar voor te verkrijgene besparing van rente op de staatsschuld, hoezeer dat equivalent dan ook niet ten volle moge voldoende zijn, besluiten zal het voorstel tot afschaffing van het geslacht op var kens en schapen tot het hare te maken, althans zich daarmede te vereenigen. Wat de belasting op den turf aangaat, zoo verwacht de schrijver, nude belasting zelve voor eerst bestaan blijft, belangrijke wijziging in de wetten op dat artikel. Men spreekt van het bef fen der belasting aan bepaalde kantoren en niet bij den oorsprong, van opheffing van de bestaan de vrijdommen en vermindering der belasting zelve dien ten gevolge cp de helft, van verander de bepulingen"ten opzigte van den krimp, afschaf fing van de verpligte vernieling en wat dies meer zij. Zwolle, 8 Maart. De longziekte breidt ziclt in sommige streken dezer pro.incie weder verba- zuud uit, blijkens de officiële staten deswege bij de gemeente-besturen opgemaakt. Deze treurige en den veestapel zoo zeer ondermijnende ziekte verslindt een enorm ka pitaal. Afzondering en het afmaken van het door longziekte aangetaste vee, is bewe zen tot nog toe het veiligste middel te zijn, doch velen willen daarvan alsnog niets weien, en het is daardoor te bejammeren, dal er vele slagtofiers j venslucht tee le i voor een paar jaren, gaf heden avond de de kinderen na het eindigen der predikatie te doo- WelEerw. heer Lobscheid, zendeling van het Barmensch zendelinggenootschap in China, die tot herstel zijner gezondheid met verlof in Euro pa is, in de Doopsgezinde kerk alhier, mededee- lingen over de uitbreiding van het evangelie in hei groote Chimsche rijk en zijne ondervinding aldaar, waartoe hij aangezocht was en waaraan hij, zich in Nederland bevindende, gaarne heeft voldaan. Hij schilderde den toestand van afgoderij en bijgeloof, waarin zich millioenen Chinezen bevin den en waardoor de zendelingen aan vele moeije- lijklieden en gevaren zijn blootgesteld, maar die zij te boven komen, vertrouwemlo op de Godde lijke Voorzienigheid, welke deze heilige en goede zaak zoo zigtbaar zegent, en hen in den moeijelij- ken werkkring met lust en ijver doet voortgaan. De waardige Lobscheid, die met belangstelling door eene aanzienlijke schare van menschen werd aangehoord, toonde aan, hoezeer men koude sla gen, om het vertrouwen der met zoo vele voor- oordeelen behebte Chinezen te winnen, door te gelijktijdig de geneeskunde te beoefenen. Hij raadde dan ook aan, dat diegene zijner toehoor ders, die misschien nanr China mogten willen «nnn voor het groote en belangrijke werk, zich ook op dien tak van wetenschap moesten toeleg- gen- Weldra zal de heer Lobscheid met vernieuwden lust en krachten naar China terugkeeren. Wij hopen dat zijne reis gelukkig en voorspoedig mo ge zijn, en dat bij,aangekomen op de plaats zijner bestemming, nog vele jaren werkzaam moge blij ven, om het evungelie onder de Heidenen te ver breiden. Haarlem, 11 Maart. .Gisteren avond om streeks 9 uur had alhier in een huis van ontucht een verschrikkelijk tooneel plaats. Een matroos van een oorlogsvaartuig en een korporaal vnn het garnizoen alhier kregen hevigen twist met den houder van het huis, welke zoo boog liep, dat de laatste, in woede ontstoken, een bijl nam en daar mede zijne beide tegenstanders ernstige wonden toebragt De halswonde, welke de matroos heeft bekomen, was zeer ernstig. rpv:: pen, en ook eerst tegen dien tijd kwam de bewus te vrouw met haar kind in de kerk, plaatste zich bovenaan, en wilde aldus met haar kind toetre den men berigtte haar, dat zij, als hebbende een onecht kind het laatst moest zijn waarop zij dan ook zoo lung wachtte. Toen nu de andere kinde ren waren 'gedoopt, begaf zich do leeraar weer op den predikstoel,waarop de vrouw hem nariep: "Hier domine, hier is nog een!" De leeraar scheen dit echter niet op te merken en vervolgde zijn werk, doch toen openbaarde zich de woede der vrouw in een' ergen graad. Zij begou tot den leeraar te roepen"Als gij verdhet kind niet wilt doopen, dan is het voor uwe rekening," enz. enz., waarop zij de kerk verliet, en de gods dienst in algemeene ontsteltenis werd geëindigd." (Oldamster Ct.) Laatstleden Vrijdag had te Uithuizen eene begrafenis plaats,die zich door den boogen ouder dom der overledene en de talrijkheid barer af stammelingen onderscheidde. De vrouw, die men ter aarde bestelde,genaamd Aaltje Harmannus Danhofytas te Oudei dendam in den jare 1765 geboren, zoodnt zij den ouder dom vnn 96 jaren 4^ maand bereikte. Zij is tweemaal gehuwd geweest; mot haren eersten man, bij wien zij 5 kinderen overwon, 18en met haar tweede, Roelf Klaassens van den Berg (kerktimmerman bij de Hervormde gemeente.) 49 jaren en 7 maanden; uit welk huwelijk 1 kind werd geboren. Deze 6 kinderen, wanrvan do oudste bijna 70 jaren telt, zijn nog allen in leven en hebben 48 kleinkinderen voortgebragtwaar van reeds weder 21 achterkleinkinderen in leven zijn, zoodat hare regtstreeksche nakomelingschap by haar sterven bestond uit 75 personen. Haar man is 77 jaren oud en schijnt geheel den aanleg te hebben,haar in leeftijd te evenaren, zoo niet te overtreffen. (P. G. Ct.) Groningen, 12 Maart Men verneemt, dat in deze week uit Kenrum, Warf huizen en Hou werzijl eenige huisgezinnen en enkele jongelingen, uitmakende ruim 40 personen, naar Noord Ame rika zullen vertrekken. Uitgelokt door gunstige hopen deze ambachtslieden en dagloo- Uit Appingadum wordt gemeld, dat bin nen kort door eene Engelsche kompagnieschap concessie zul worden aangevraagd tot eene gere gelde stoombootdienst tusschen Londen en Delf zijl, terwijl dan ook de communicatie, tusschen Groningen en laats tgemeldu plaats, zoude wor den verbeterd en eene geregelde dienstin vereeni- ging met dc zeeboot verwacht wordt Dezer dagen werd medegedeeld dat eene Nederl. commissie voor Christelijk onderwijs ge vestigd is, bestaande uit de hoeren Hofstede de Groot, Pafe, de Bra uw, P. de Raadt, Bier- iiacs, van Doesburoh, Gorhtz, Kramer en WildschutDe Rott. C'uur. maakt daarop de aanmerking, dal de zaak niet nieuw is en voegt er bij "Ten gevolge van een voorstel, reeds den Tden Junij 1849 in du algemeene vergadering der vereeuiging Unitas behandeld, be sloot deze, en op hare uitnoodiging ook de maat schappijen Christelijk Hulpbetoon en Welstand, ieder drie leden tc benoemen, cm gezamenlijk als commissie ter bevordering van het Christelijk be ginsel in het volks-onderwijs werkzaam te zijn. De door deze commissie ontworpene beginselen en hoofdbepalingen erlangden in het laatst van Mei 1850 de goedkeuring der drie genoemde maatschappijen, welke toen te Arnhem hare jaar- lijksch..- vergadering hielden. Het deel is. de be scherming en ontwikkeling van het Christelijk be ginsel in ons volks-onderwijs, en zoo bijzijn der ten nutte van het schoolwezen in ons vaderland werkzaam te zijn. Innig met de drie genoem de maatschappijen verbonden, ontvangt de com missie van deze de geldmiddelen, over welker besteding zij zich jaarlijks aan haar verant woord L" B E L G I E. Brussel. 15 Maart. Men meiat uit Mocs,dat de hoop, die men voedde, dat de zestig in de ko lenmijn bedolven werklieden nog aan een gewis- sen dood zouden kunnen worden ontrokken, ge heel vervlogen is. De werkzaamheden, om, zoo mogelijk, tot beu door tc dringen, zijn bepaalde lijk gestaakt, en de ongelukkigen zijn aan hun lot overgelaten, tot diepe smart vau zoo vele vrou wen en kinderen, als dagelijks naar de vorderin gen van den arbeid der gravers kwamen verne men. Hot is niet alleen het lijfsgevaar, waaraan de arbeiders steeds waren blootgesteld, om, even als de andoren, op hunne beurt te worden bedol ven, eu hot groot bezwaar om hun de noodige le- moeten komen. Franeker, 15 Maart Sedert verscheidene maanden heersoht alhier de kinderziekte petites veroles^ die zolls hen niet spaart welke in der lijd waren gevaccineerd, evenwel deze laakten in lig- teren grand treffende.Dnarom beeft het bestuur dezer stad goedgevonden, do inwoners in de ge legenheid te stellen,kosteloos zich te laten ker\ac- cineren. 20 Maart Uit een doorgaans wel onder- rigte bron verneemt men dat L M. den Koning bij IID. uitstapje naar de noordelijke provinciën des Rijks, eerlang ook deze stad met een bezoek zal vcreereu. Sxeek, 16 Maart Zondag 1!., 's avonds on geveer 9 uur, is er brand ontstaan in de boere- huizinge, bewoond door Fitte Oltes Boustra, gelegen in do Wiel, nabij Bakhuizen. Daar de bewoners reeds te bed en ingeslapen waren, is de brand eerst door anderen, die het van buiten za gen, ontdekt,toen dezelve het dak uitgeslagen was en reeds groote vorderingen gemaakt had. De menschen zijn er uit gekomeu, zoo ongekleed als zij het bed verlieten, doch genoegzaam al de goe deren, granen, hooi en 44 stuks rundvee bene vens 4 paarden zijn door den brand verteerd. (S. C.) Leeuwarden, 15 Maart. Vrijdag avond j.l. overleed alhier,in den ouderdom van 66 jaren, de heer mr. Idzert Eekma, ridder der orde van den Nederlamlschen Leeuw, procureur-generaal bij het provinciaal gvregtshof van Friesland, tijdelijk directeur van politie in dit gewest, lid-secretaris van dc commissie over de stads bank van leening en oud-lid van den raad dezer stad. Hij was eene der sieraden van het geregtshof, dat zijn gemis zekerlijk levendig zal gevoelen. Door dit overlijden is het openbaar ministerie bij gemeld hof thans geheel onvervuld, terwijl eene raadsheerplaats daarin mede onbezet is. (De Staats-Courant van den 1 Oden deelt de benoeming mede van den heer nir. .4. Ypey, of ficier bij de arroudissements-regtbank te Leeu warden, tot advokaat-generaal hij genoemd hof.) x Leeuwarden, 17 MaarL Met genoegen ver neemt men, dat eerlang eene Engelsche vertaling het licht zal zien van het jongste voortreffelijke werk van prof J. Bosscha, behelzende het leven van wijlen onzen tweeden Koning. Deze vertaliug door den heer F. M. Cowan, onderwijzer in de Engelsche taal aan het stedelijk gymnasium te Amsterdam, bewerkt, zal worden of is reeds op gedragen aan den hertog van Wellington. (Nea.) Leeuwarden, 20 Maart, In Friesland is we derom last gegeven tot het dooden van 88 run deren, welke door de longziekte waren aangetast, makende sedert de in werking IrediDg van de be trekkelijk reglementaire verordeningen (liden December 1849? een totaal van 4168 runderen. tuaar ook en wel groo- tendeels de onmogelijkheid. om zich van dea uit gegraven grond en stukken rots te outlasteo, welke de werkzaamheden heeft doen staken. Het gebeurde, het gevolg, zoo het schijnt, van de on- voorzigtigheid van slechts eeu persoon, door het outijdig ontblootou vnn eene veiligheids-lamp, maakt een zeer treurigen indruk in Henegouwen, alwaar 30.0U0 mijnwerkers, voor een j^root ge deelte huisvaders, dagelijks eene gelijse ramp kuuaeu ondervinden. Het voorgedragen budget van uitgaven voor de staatsschuld over 1S53 bedraagt 38,140,- 519.09, fr., Jat is 2,228,359,40, fr. meer dan over het loopende jaar. De Minister van Binnenlandsche Zaken heeft een buitengewoon erudiet van 100,000 fr. aangevraagd, tot leniging van het broodgebrek, 't welk in Belgisch-Luxemburg heersebt.Deze bijdrage wordt over 't algemeen als niet voldoende aangemerkt. Brussel, 19 Maart Heden is het tweede gedeelte van den geprojecteerden straatweg van Turnhout naar de Hollandsche grenzen, rigting van Tilburg, te Antwerpen aanbesteed voor fr* 9,000, eu toegewezen aan den heer Tacquenier» te Lessines. Do serjeant Boichot. gewezen lid der wet gevende vergadering van Frankrijk, is alhier aan gekomen; hij zal zich naar de Vereenigde Staten begeven eu van daar nanr Brazilië, waar hem de graad van kolonel vau het Braziliaansche leger aangeboden is. De heer Faure, oud vertegenwoordiger van het departement du Rhone bij do ex-wetge vende vergadering te Parijs, bevindt zich thans te Brussel, alwaar hij het beroep van wevers knecht uitoefent. Do Antwerpsche bladen berigten, dat ta Antwerpen het Nederlandseh brikschip Johannes Albertus aangekomen is, om steenkolen voor Ba tavia te laden. Zij voogcu or bij, dat dit het eer ste Nederlandsche vaartuig is, hetwelk in Beigie eene lading voor de Nederlandsche koloniën komt iencmen. Volgens berigten uit Londen, is do gezond heid van 'Koningin Amelia, weduwe van wijlen Bodewijk Philips, zeer geschokt. Zij moet hare gebeele familie bij haar verlangd hebben, weshal ve men de hertogen va» Atonale en Montpensier in Engelaud verwacht. In Schotland wordt een brik, Cloelus ge naamd, sedert meer dan 20 jaren door een knap en handig meisje, Betsy Miller, bestuurd; hare houding op het achterdek gedurende de herigste windvlagen zon zeil een admiraal to teer verstrek ken ;hare onderhooringen spreken steeds met eer bied van haar. 'Zie verder vierde bladzijde.)

Sheboygan Nieuwsbode | 1852 | | pagina 1