fjefioijijflli li t'lt Hisliöill'- J. QUINTÜS E. VERBÏÏRG, Uitgevers. ABONNEMENTS-PRIJS. Voor IJ jaar - - Voor een jaar - - Voor 2«8 maanden Voor drie maanden - - 1.50. - - 1,00. - - 0.50. MOTTO: De taal, die talige oudere spreken. Zal dio een deugdiaam kind Terrak en? Neen, Broeders Landgonaolon neen Reeds snoeren ons do hechlste banden. Leest slechts de taal der Nederlanden, En niets rukt ooit dien band van oen Verschijnt eenmaal pw week. PRIJS DER ADYERTENTIEN. Voor een jaar, niet hoven de 5 rege'a - - 5,00. Boven 8 tot 16 regels, voor do eerste plaatsing - 1,00. Voor 8 regels of minder, dito 0,50. Voor elke volgende plaatsing 0,25. Alles volstrekt in vooruitbetaling. Brieven en ingezonden slakken franco. 3" JAARG. NO. 15. DINGSDAG, 6 APRIL 1852. NO. 119. ©enig orgaan bcr Jieberlanbers in Naorb Amerika, aan tjet tiiemns, ben loestanï» en be belangen oan Ijet ©abc en Nienae ilaberlanb geroijb. floqg. Voor den Sheboygan Nieuwsbode. TRANEN. Geen parol san den vorstenkroon Staat mij zoo wonder non; AU 't helder, vouklcnd, zalig schoon. Var. do opgewelde traan. Do Stoïcijn moog, mnrmarkocl. Een koord slaan rondom 't hart. En spotten met het teérst gevoel. Dat tranen vindt in smart Geen Zephyr lisaclt mot den wind, Die ueörbluajt op zijn gr;.f; Geen cnklo traan van maag of vrind, Smeekt deernis voor hein af. Waar nijd of wrok bevochten 't oog. Of wrevel tranen voedt; Daar is de traan een vochtig droog, In wtó.spraak mot 't gemoed. Daar waar 'tboiof van dioro schuld, 'l Bezwaarde hart ontlast; Daar is .du schoousto taak vervuld, AU Hoog in tranen plast. Doch daar, waar 't mom van schijnverdriet. Op oii!<chiilds bloesem loert, In elke traan een kunststeek ziet, Dal losse zinnen roert: Daar is do traan 't bedrieglijk net. Door Sitan's hulp gewrocht. En hij, die 'tans heeft nitgezet, 't Afgrijslijkst wangedrocht. IVaar zuiv^e liefde 't harte streelt. Of dankstof tronen wijdt; Daar is do traan het .smetloos beeld, Van 's Hemels vleklooshuid. Daar brengt zij heeling voor 't gemoed. En laafuis voor do smart; Daur vindt go, in eiken tranenvloed. Vernieuwd geluk voor 't hart. Bedrukïou stort uw tranen vrij Ter leen'ging van uw lot Doch, dat uw traan steeds zuiver zij. Voor 't heilig oog van God SVRACISE. N. Y. ii. j. t. Z. G. Maart 1852. MENGELWERK. Nieuwe Mestspeeie. Uil een rapport der Franschc Akodemio van We tenschappen blijkt. «Jat onlangs eene niouwo meslspe- eic uitgevonden is, die buitengewone krochten schijnt tc bezitten. Wij dcclouhier ecu uittreksel uil dat rap port mede: De landbouw is niet eene nieuwe mestspeeie ver rijdt, die van de krachtigste eigenschappen voorzien schijnt to ziju; liaro znineusiciliiig berust op nieuwe ontdekkingen iu het gebied dor laudbouw-scheikuude; zij is oiivoruudeilijk. min kostbaar en gemakkelijk te vervoeren. .Weu gebruikt er slechts ceno kleine hoo- voelheid van, ter zake van de grooto kracht, welke de er iu vervatte aanzienlijke hoeveelheid stikstof haar geeft- Ein gewigtvau 6, in sommige omstandigheden zelf# 3 kilogramuion, tegen 4 francs het kilo, is toerei kend tor bomesliug van eene hectare gronds. Do uitvinder beweert niet, dat deze mestspeeie [go- lijk van zoo vele andore stuften ter bemesting wordt voorgewend] den gewonen goedonmest geheel vervan gen moot. Hij erkent, dat deze eene eigenaardige wer kende krocht bezit, welke zijne bereiding mist; d hij verzekert, dat de laatstgenoemde alle voordeelen «Ion gewoneu mest beeft, zonder dat er zijue nadee- Icn aan vorboudon zijn, terwijl zij den besten kunst mest in deugd to loven gaat en de loffelijke eigen schap bezit vau do planton nooit to verbrauden. Hij belooft: "1] door zijne kunstmest eene aanzienlijke op- kiengst der landerijen te veioorza&en, builen alle ver- huudmg tolde opbrengst van do op gewone wijze be meste landen; 2] op con land, waarop hij van zijnen kunstmest slechts ecu derde, een vierde of zelts eeu vijfde gedeel te dor gebruikelijke hoeveelheid gewonen mest gebragt hooft,eene opbiengst te verkrijgen, gelijk aau die de besto op do oude wijze bemeste landen: 3] den laudbouw ruimschoots schadeloos te stellen voor zijne voorschotten op laudeu, die nog gceiiorlei an dere bemesting ondergaan bobben, door eene opbrengst te bewerken gelijk eun die, welke middelmatig be meste landen doorgaans opbrengen. Er ziju reeds proeven genomen en deze schijnen aanvankelijk do verwachting des uitvinders te bevesti gen; zij hadden plaats onder toexigt van dou heer Moll, professor in do landbouwkunde bij liet Conservatoire des Arts ot Métiers, on van do heeren de Gourcy, de 'ïamuwrt en de Iluulny, bekend wegens hunne erva ring iu dou landbouw. Op oen laat tijdstip van het saizoon, den 10 Mei j.l., zijn op een stuk lands van don heor Heguiu, in de Avoune des Champs Elysées adliier, 34 hectaren een zoo slechte grond, dat er zelfs tmoit gras had kunnon groeijen en het tot werkplaats aansea' steenhouwer was afgestaan,) tarwe, rogge.gerst, liuvet, boonon, erwten, mals en aardappelen gezaaid, nadat het land bevorens met de nieuwe kunstspecis be most wat. Eene maand nadat het geschied was, wa ren al die planton opgeschoten en grooiden zij met «ene kracht, dia don boston uitslag beloofde." Smgtfit oan (Europa. NEDERLAND. 's Gravenhage, 1 Mnart. Een vriendelijke hand stelt ons in staat, van de expeditie in hot Puli mbangsche het volgende mede te deelen: De 1ste compagnie van het 7do bataljon, die ten gevdge In t groot getal zieken en de vele sterfgevallen, bevel had gekregen om Tebing-Tin- giu te verlaten, was den 30sten Nuv. te Pulem- bitng aangekomen. Groote lof wordt toegekend aait de militaire geneeskundigen, die mi-t trouwe zorg en liefdeii ke behandeling, de zieken en ge wonden-verpleegden. Bij een der gevechten, onder aanvoering van den majoor Pison geleverd, hebben de 2de luite nant Bloem, de fonrier Warmelo cn een flnnkt-ur zich heldhaftig onderscheiden, door het eerst ee ne vijandelijke bunting te beklimmen en de Ne- derlandsche vlag duur te planten. Bij een ander gevecht werden de luitenants Scheepens en Wenniger zwaargewond. Laatst genoemde is aan de gevolgen zijner wonden be zweken. Te Palemhang werd aan zijn stoffelijk overschot de laatste eer bewezen. Van tijd tol tijd ontving men de zoo noodde versterking van troepen. Tot dit einde werden in de maand Dec. j.l., tweehonderd man van het ode bat. infanterie uit Java naar Sumatra gediri geerd. De zaak was tot geen gewenseht einde gebragt, de opstand begon zich te vertakken. In"liet be gin van de maand April a. s. is dien termijn ver streken, die do luitenant-kolon-1 de Brauio aan de hoofden van bet distrikt Ampat Lawnng gesteld heeft om zich te onderwerpen en aan de bepaalde voorwaarden te gehoorzamen. Bij gebreke hieraan, zoude men onmiddelijk er 2 overgaan, met eene sterko i-olonno, goujomj distrikt binnen te rukken. Eene sclioone gele genheid voor het Nederlandsch-Indische leger, dat reeds zoo vele blijken van trouw, moed en volharding heeft gegeven, om zich andermaal al lergunstigst en eervol te onderscheiden. Eene dankbare hulde zijden manr.an, dat leger uitma kende, door alle weidenkenden met warmte toe- gebragt: dat de zegen op hunne wapenen moge rusten. JJelftsche Cl Naar men verneemt heeft de heer huffou- rier Pabst een verzoek om gratie aan den Koning ingediend ten behoeve van den gewezen lakei, Trebus, die ter dood is veroordeeld wegens op hem gepleegde poging tot doodslag rr.ef voorbe dachten rade. Aan den R. K. priester if, te St. «Tuns- steen, is door Z. IJ. gratie verleend der gevange nisstraf van 3 maanden, waartoe hij was veroor deeld, wegens het opcntlijk van een kansel laste ren van daden van hut gouvernement, zijnde die straf veranderd in eene geldboete van 25. Uit het verslag der commissie van rappor teurs van de Eerste Kamer der Staten Generaal voor hut wets-ontwerp, strekkende lot uitvoering van art- S der wet van 30 Mei 1847 blijkt bij het onderzoek van dit wets-ontwerp,in de afdeeüngen, dat de groote meerderheid gunstig voor hetzelve gestemd is, en op dit oogenbiik geene redenen ziet om in regeling der regten van in- en uitvoer op granen,zoodanig als die door do wet van 1847 is vastgesteld, thans verandering te brengen. [Bij de beraadslaging over het ontwerp van wet betreffende de regten op den in-en uitvoer van granen, heeft de heer Cremers verklaard.dat hij gewenseht had. dat ook bij deze wet weder een termijn bepaald ware, binnen welken de reg ten op de granen andermaal bezien zouden moe ten worden. Hij erkende, dat bescherming op zich zelve een kwaad is; maar hij meende tevens, dat ook uit liet niet verleenen van bescherming soms kwaad geboren kan worden. Hij wcnsch- te geene bijzondere bescherming voor don land bouw; doch er konden omstandigheden ontstaan, waarin die gevorderd werd. Hij zou verlangd hebben, dat de beslissing van het gewigtigc vraag stuk der graanregten meer zuiver gehouden,meer in het midden gelaten ware, en dat men alzoo, bij het opstellen van dit ontwerp, ran een ouder hoofddenkbeeld ware uitgegaan.] Amsterdam, 1 Maart. Wij vernemen, dat twee grootvorsten van Ruslaud eerlang ons land zullen bezoeken. Iu het jaar 1851 zijn te Harderwijk onder anderen aangebragt: 18,000 fi> tabak en 15,300 stuks schi-lvisschen, terwijl van daar per beurt schepen naar Amsterdam werden verzonden 82,- 500 ffi roggenbrood en 20,000 stuks vinhen. Volgens de jongste berigten uit Ktiiro, zou Z. D. H. de hertog van Saksen Weimar, die in allerongunstigsten gezondheidstoestand Neerlands Indie had verlaten, doch op wiens gestel, de reis een' gunstigen invloed had gehad, eene maand in Egypte vertoeven, ten einde zijne krachten te her stellen en zijne volkomens beterschap te bevor deren. Nieüwedtsp, 24 Febr. In de afgeloopene week Beeft zich hier een Engelsch h°.er bevonden, met het doel om plaatselijk onderzoek en opne- mingente doen omtrent de mogelijkheid voor het leggen van een' onderzeeschen telegraaf tusschen Engeland en Nederland, en meer bepaald om eene geschikte plaats van verbindtenis te vinden tiissciien Harwich met Helvoctsluis, het Nieuwe- dicp of eene zeeplaats op de Vriusche kust; om vervolgeus in verband to wordi-n gebragt met eene telegrafische linie naar Duïtschland enz. Rdswijk, 27 Feb. In den loop dezer week is alhier overleden de tuinman van de familie Vreedenburgh. De man laat een vermogen na, gedurende zijn ongehuwd leven bijeenvergaard, van ongeveer honderdduizend guldens. Hij heeft de familie Vreedenburgh tot universeel erf genaam benoemd. Zijne familie ontvangt alleen zijn weekgeld, gedurende ecnigon tijd. Het ver mogen moest, zoo was zijn stelregel, weder lerug- keeren tot de bron, waaruit het gevloeid was. Hij had eenen hongen ouderdom bereikt en was bekend wegens zonderlinge manieren, maar ook door bijzondere gehechtheid aan de fumilie, voor wie hij meer dan een bediende was geworden. Koevorden, I Maart. Nabij het Laar (Ha nover), op een uur afstand vnn hier, brak gepas- seerden Woensdag de Veelit-dijk door. Een groo te streek lands is hierdoor buitengewoon geïnun deerd, zoowel van vreemd als van ons grondge bied, waaronder veel met winter-rogge bezaaid, 't welk hierdoor ganschelijk bedorveu is. IIektogendosch, 1 Mnart Wij kunnen thans met zekerheid melden, dat bet project vnn een kanaal van Grave langs 's Hertogenbosch tot de Jüonge bij Waspik en verder door den Emalia Polder naar hel Vloedspui door het de- partemcut van binncnlandsche zaken aan dat van oorlog is verzonden en aan zijn oordeel is onder worpen, ten einde to vernemen of liet belang van 's lands verdediging ook soms eenigo verandering in liet ontwerp noodzakelijk maakt. Men voegt daarbij, dat de kosten vnn uitvoering zijn beraamd op twee millioen vijfhonderd duizend gu'den, en dat door de Hooge Regering eeno bijdrage van c'èri millioen zou nimgenodcff worden. Wij mo gen dus eertsdangs eene buitengewone vergade ring der Staten te gemoet zien, waarin het ont werp in overweging zal genomen worden. Leeuwarden, 3 Mnart. Indien geene bij zondere tegenspoeden zulks verhinderen, ver trouwt het gouvernement voor het einde van 1S52 den telegraaf over eene lengte vnn 287 mij len in werking te zullen brengen, namelijk a: van de Belgische grenzen naar Rotterdam (82 mij len); b: van Rotterdam tot Amsterdam (101 mij len) en c: van Amsterdam tot Arnhem (104 mij len). Bij de Christelijke afgescheidene gemeente aihier.is jl. Donderdag, met bijna eenparige stem men, tot herder en leeraar beroepen: de Wel Eerw. heor Gezelle Meerburg, thans te Almkerk ia Noord-Braband. Uit het verslag der commissie van rappor teurs van het wets-ontwerp tot wijziging en aan vulling van de wet op liet zegejregt. 23 Febr. 11. in de openbare zitting der Tweede Kamer uitge- bragt, blijkt o. n., dat het door de commissie aan bevolen denkbeeld, om het zegelregl op de dag bladen in ="lle opzigtcn zooveel doenlijk evenredig te stellen,behalve de invoering van een maximum van 2 cents voor dagbladen van eene oppervlakte van 40 palmen en daarboven, door den Minister van Financien is afgewezen, wenscbende deze geen maximum te bepalen, doch evenwel het mi nimum van 1 cent te behouden. (F. Ct.) S.vkek, 2 Maart In de kaarsenmakerij van den-Hec-r Olbe Ycrwer alhier, is dezen morgen omstreeks vijf uureen hevige brand uitgebarsten, dien meu gelukkig duor den loffelijke» ijver van ons brandspuilwezen spoedig heeft kunnen mees ter worden. De windstilte droeg niet weinig tot de blussching bijen toch is nog het inwendig ge deelte van de fubrijk, waarin ruim voedsel voor de vlammen was, geheel uitgebrand. De belen dende gebouwen zijn min of meer beschadigd. Koudum, 24 Febr. Dezer dagen heeft alhier een rekwest gecirculeerd, aau de provinciale Sta ten van d:t gewest, houdende verzoek dat de doo- ding van longziek vee mogt worden afgeschaft,en dat alleen vergoeding maar dan ook geheele ver goeding, voor aan die ziekte gestorven vee werd gegeven. Tevens is van hier een rekwest aan Z. M. den Kpniug ingediend, strekkende om Z. M. te ver zoeken. Zijne hoogt* goedkeuring te weigeren,aan die artikels van het nieuwe reglement, waarbij de dooding vnn longziek vee werd bepaald. Bei de dozu rekwesten tellen ieder 134 onderteeke- naren, allen boeren en veehouders. Vollenuoye, 10 Febr. Wij zijn met de ver betering van de haven dezer stad thans zoo verre gevorderd, dat, wanneer het Rijk en de Pro vincie eenig subsidie verstrekken, waartoe wel eenig uitzigt bestaat, de visschers, die thans niet bij magte zijn om door de verznnde haven te ko men, weldra weder hun brood zullen kunnen ver dienen en het visclnvant weder gebruikt worden als vroeger. Wij twijfelen er dan ook niet aan,of de goede bedoelingen van den minister van bin- nenlandsche zaken zullen ook worden gedeeld door de Staten van Overijssel. Hel plun, om uit Drenthe door de haven van Vollenhovo naar zee te komen, is onlangs tech nisch onderzocht en wordt geenszins tot de onmo gelijkheden gerekenddit zou voor geheel Dren the en deze stad groote voordeelen aanbieden, Meppel tot eene stapelplaats maken en de kwestie over het Zwolsche Diep zou daardoor welligt ge heel worden opgelost. Groningen, 4 Maart Uit Scheemda schrijft men ons, <Ld. 3den Maart: "Werk geeft brood. Dit dan heeft ook den heer F. Bczeman, landgebruiker te Scheemda, eigenaar van een stuk lands, op ruim een kwar tier afstand, ten noorden van daar, waarop vol gens overlevering het kerkgebouw van Oud Scheemda heeft gestaan, bewogen, opgravingen te bewerkstelligen van eene verbazende hoeveel heid steen en puin, welke zich alduar bevindt. "Gedurende een' geruimen tijd wordt zoo aan een 20tal arbeiders op eene zeer weldadige wijze werk verschaft Heil dit menschlievend beginsel De overlevering wil, dat genoemd aloud gebouw met zijn toebehooren door de vlammen zou ver nield zijn. De waarheid hiervan wordt bevestigd, daar er door de arbeiders bij het opdelven een klomp gesmolten metaal is gevonden, zeer waar schijnlijk van eene aldaar ingehangen klok her komstig. Jammer dat er van dit aloud reuzenge- bouw, voor zoo ver ons bekend is, geene naautv- keurige beschrijving bestaat; slechts is bekend, dat in het laatst van de 14de en in het begin vnn do 15de eeuw door graaf Eduard en den bisschop van Munster de dorpuli Winschoten, Scheemda, Westerlee en Noordbroek zijn afgebrand en dus ook waarschijnlijk dit gebouw. "Men is ten noorden met het opdelven van dit gebouw begonnen, en naar dc-szelfe grondslagen te oordeelen [allen van eene verbazende dikte], zijn er eenige gebouwen door gangen aan verbon den geweest. Onmidduiijk aan een' dezer gan gen heeft men een' kelder ontdekt, welke waar schijnlijk tot begraafplaats of grafkelder gediend heeft, wijl men aldaar eene menigte menschen- beunderen heeft gevonden, hanovahs 1wua ui" rood zerk gehouwene doodkisten. Eene derzei ve. met eeu welsluitend, ook zerken deksel voor zien, bevatte vier nog gave doodshoofden, drie aan het eene en een aan het andere einde.Jammer dat de hooge waterstand de opdelvingen belet ge heel te bewerkstelligen; zeker zou dan de hoe veelheid steen en puin nog aanzienlijker worden, en misschien wel 1000 kubieke eiien kunnen be dragen." Gr. Cour.) Men schrijft uit Dtcingclo, den 26sten Feb. j.l., aan de DrenUche Cour.: "De onderwijzers Kleinen berg en Zoer hebben het stellige berigt ontvangen, dut ze in het laatst van de maand Maart de reis naav de Kaap de Goede Hoop zul len moeten aanvaarden. Het schip, waarmede ze zullen vertrekken,ligt te Rotterdam in lading." Van Utrecht zal mej. de wed. Meere geh. Ivrauebelt, met hare kinderen en eene secondan te zich met dat vaartuig derwaarts begeven. Z. M. heeft aan C. Dito, van den Helder, als een blijk van goedkeurig en tevredenheid we gens zijne met goed gevolg bekroonde pogingen tot redding der equipagie van liet aldaar in de maand Januarij j.l. gestrande kofschip Gesina Jan- Una, kapt. H. Rozejia, welke pogingen met veel levensgevaar zijn gepaard gegaan, verleend de gouden medaille, benevens eene gratificatie van ƒ100. De minister vanjustide heeft den 27sten February aan de procureurs-generaal bij deprov. rcregtsboven en officieren van justitie bij de ar- rond. regtbanken, aan de directeuren en funge- geude directeuren van policie de volgende missive gerigt: "De menigvuldigheid van in Pruissen sedert de laatste jaren in omloopgebrugte valsehe munt stukken heeft eene opzettelijke opsporing te weeg gebragt naar derzelver herkomst. Dien ten gevolge zijn niet minder dan 4 fabrijken ontdekt, waar de vervaardiging van valsehe munt op groo te schaal werd gedreven. "Eene dier fabrijken hield zich bepaaldelijk be zig met de vervaardiging van valsehe Nederlnnd- sche 10-guldenstukken, die, uit een mengsel van koper deels gegoton deels geslagen, en door mid del van galvunismc verguld, zoo nabij de echte stukken gelijken, dat alleen het geivigt, hetwelk veel ligter is, een zeker middel van herkenning overlaat; zij voeren de jaartallen 1837 en 1840, "Bene aanzienlijke hoeveelheid stukken is in beslag genomenmaar men berekent, dat het aantal uitgegevene on nog op geheime plaatsen bewaarde stukken niet minder beduidend kan zijn. De landverhuizers, uit Rijn-Pruissen, die gemeenlijk te Keulen uit voorzorg goudgeld in wisselen, zullen voor een goed deel met deze val sehe munt bedrogen zijn. In 1851 verzond Nijkerk in Gelderland 231,761 N. p. roggebrood, 31,322 N. p. grulten- meel, en 477,382 N. p. tabak, terwijl aldaar on der anderen werden aangevoerd vijfhonderd ne genenzestig mudden zemelen. Zwolle, 23 Febr. In de jongste verga dering vnn aandeelhouders in de Zwolsche reede- rij op Hull, is besloten tot het in de vaart bren gen van een stoomschip, cn worden er reeds maatregelen beraamd om aan dat besluit gevolg te geven. Men berigt ons, dat van Gouvernements- wege is bepnald, dat aan ieder Nederlander, die zich voor kolonialo dieust verbindt, 4000 handgeld zal worden gegeven, waarvan hij bij da eerste goedkeuring dadelijk/12 in banden kan krijgen, en het restant bij de finale goedkeuring,to Harderwijk, zal worden ontvangen. Met ijver wordt thans te Woolwich gear beid aan de uitrusting van de schepen, die be stemd zijn om op nieuw een togt naar de Noord pool-zee te doen, ten einde de vaartuigen van sir J. Franklin op te sporen. Yan Logrono (Spanje) wordt gemeld dat aldaar in sacristy een priester door een anderen vermoord is. Elk van beiden wilde de eerste mis lezen, zij werden handgemeen en de een verbrijzelde den ander met een crucifix het hoofd. De overheden hebben een onderzoek omtrent dit voorval gelast, hetwelk feiten aan het licht zal brengen die toonen op hoe lugen trap van zede lijkheid sommige Spaansehe geestelijken staan. Zelfs de pauselijke nuntius heeft gelijk men ver zekert, geklaagd dat de intrede in den gewijden stand thans in Spanje al te gemakkelijk gemankt wordt, en liet is waarschijnlijk dat de kerke lijke overlieden krachtdadige maatregelen tegen dit kwnad zullen nemen. Men verzekert, dat de bekende inrigting van watergeneeskunde te Grafenberg, onder toe- zigt vnn den Staat zal geplaatst worden. Uit Beijeren wordt gemeld, dat de policie in alle provinciën aanzegging heeft bekomen, om in elke boekhandel de geschriften, die op het Duiische-katholicismus betrekking hebben, in be slag te nemen. Men wil jn dit en in de andere Duitsche staten de Duitsch kathohjkc gemeenten opheffen, op grond, dat zij onder den dekmantel van godsdienst gevaarlijke staatkundige bedoelin gen hebben. In de Saksische fabriek-districten neemt de nood toe. In Chejnnitz staan 1300 werkplaatsen stil. Hetzelfde heeft in het Hartsgebergte plaats. Rij-gebrek aan werk voegt zich duurte van le- vensmi idolen en dit maakt den nood nog druk kender. B E L G I E. Brussel, 23 Feb. De Belgische regering heeft het publiek oeue onderzeesche telegrafische liju toegezegd tnsschen Oostende en Londoo. Twee coropsgnion vroe gen daartoe concessie, doch hebben xieh vereeoigd en werden toen concessionarissen. Op den Noordcr-spoorweg is den 21 deur een vreesselijk ongeluk gebeurd. Een conducteur van den eencu wagen naar deu anderen willende gaan, terwijl de trein iu beweging was. had het ongeluk, dat hein do voet uitgleed; hij viel en werd onder den trein ver- brij'zeid. Ilij was onuiiddelijk dood. Hij was gehuwd cn vader van drïo kinderen. Te Luik is eene vrouw vau 33 jaren van haar !e, 23e eu 24ste kind bevallen. Sedert nogen jaroa dat 2ij gehuwd is, heeft zij 24 kinderen ter wereld gebragt, altijd drie te gelijk: allen rijn welvarend. Het vreemdsto bij dit alles is, dat hoe ook de echtgenoot naar een stamhouder verlangt, rijae hoop nog niet is verwezentlijkt; ziju kroost bestaat uit 24 dochter». FRANKRIJK. Parus, 22 Feb- De President der Fransche repu bliek beeft don heer Leon FuucouU. schrijver van ver- scheideuc werken over de electriciteit, hot licht, en vooral over den slinger, aangewend om de beweging der aarde te bewijzen, eene som van 10,000 fjonc» doen toekomen, met hel volgende geleidende schrijven: Ik gevoel mij gelukkig in staat te rijn, ©m u een» kleine aanmoediging bij uwe belangrijke werkzaamhe den to scheukon, door n het nevensgaando te doea toe komen, waardoor gij u met nieuwen ijver zult kunnen blijven toeleggen op uwe wetenschappelijke onderzoe kingen. met zulk een gelukkigen uitslag bekroond." Parus, 1 Maart. Hetgeen men verwachtte, is ge schied. Do belangsteUiug ia het weik der verkiezin gen. welke gisteren veel te weasctieu overliet, is he den aanmerkelijk toegenomen. Vermoedelijk heeft daartoe ook veel bijgedragen eeno circulaire, vrelko nog in den avoud van gisteren door de gezainentlijkc moi rés dezer hoofdstad, op laat van het centrale bewind, aan die kiezers is gezonden, welko bun stembiljet niet hadden afgehaald. Voor zoo veel men thans reeds kan nagaan, hooft slechts een derde gedeelte der stemgeregtigden in deze hoofdstad aan do verkiezing geen deel genomen.—Do aandacht is uitsluitend gevestigd op deu generaal Ca- Souimigen houden zich overtuigd, dat hij gekozen zal worden. Mogt de generaal Cacaignnc wor den benoemd, dan zal gewisse!ijk de opgewondenheid onder de anii-Botiaparlisteu zeer groot rijn. [Na*cbrij(. Blijkens nadere berigten is in het 3de kiesdistrict verkozen: Generaal CavAiQKac.met 14,463 i tegen Dupecrier, den kandidaat dsr regering, die 12,937 stemmen op rich vereenigd bad !J Te Ren nes heeft den 27 February HsUna Jtgndo. wegéns 43 vergiftigingen ter dood veroordeeld, hare straf ondergaan. Eenigo uren voor het noodlottig oogen biik heeft lij, iu tegenwoordigheid van gotuigon, al ha re misdaden beleden. Een dagblad deelt de volgende bijzonderheden raedo omtrent den aanslag op de Koningin van Span je: Het ia ia het tioetde' jaar van de tweede helft der eeuw, omstreeks het tweede unr van de tweede helft van deu dag, dat Koningin Isabella de tweede, in den ouderdom ran tweeëntwintig jaren, gereed staande ha re tweede dochter in do kerk voor to stellen, met twee dolksteken getroffen werd door een' moordenaar, dia in do straat del Arco de Triumfo do tweede verdieping bewoonde van het hui* uo. twM.

Sheboygan Nieuwsbode | 1852 | | pagina 1