Ijefartfcj tm J. dlliNXuS E. VERB HEG, Uitgevers. ABONNEMENTS-PRIJS. Voor 1J jaar - - - Voor ceu joor - - - Voor zes-maanden - Voor drie maanden - - - - - 2,00. ----- 1,50, ----- 1,00. ----- 0,50. Alles volstrekt in vooruitbetaling. 3MAARG. NO. 10. MOTTO: De taal, die zalige ouders spraken. Zal die oen deugdzaam kind verxakenf Neen, Broeders Lnndgonooton neen Reeds snoeren ons do hechtste banden, Leest slechts de taal der Nederlanden, En niets rukt ooit dien band van een Verschijnt eenmaal per week. PRIJS DER ADVERTENTIEN. Voor een jaar. niet boven de 5 regels - - - 5.00. Boren 8 tot 16 regels, voor do oorste pltawing - 1,00. Voor 8 regels of minder, dito ------- 0,50. Voor elk» volgende plaatsing ----- 0,25. Brieven en ingezondon stukken franco. DINGSDAG, 2 MAART 1852. NO. 11J. (Ëcuig orgaan her Nebcrlauöers in Noorö Amerika, aan Ijct nientns, ben tocstanb cn bc belangen oan tjcl ©nbc en Xicmue Öaberlanb gcroijb. DICHTSTUKJES. EEN UUR DJ DE NIEUWSBODE- DRUKKERIJ- Do vale nacht is reeds een zestal uur geleden. Uit d' oostorkimmen aan den bemo I opgetreden, En heeft hit zwarte floers op 't aardrijk uitgespreid; Sheboygan schijnt in rustde winkels zijn gesloten. En ieder hoeft de stom "gedaan met 't werk" genoten, En rust, daar hij do komst des inorgenstonds verbeid. Doch neon, niet heel de stad heeft zich ter rust begeven; d' Niouwsbode-drukkerij schijnt als bij dag te leven. Al brandt geen lichtje meer bij den Amerikaan, Hier ziel men menig kaar» haar fonk'lend licht vortoonen, Al slaapt de Duitscher zacht, hier is geen rust genomon; 'l ls schrijven, lezen, werken, wat hier nog wordt gedaan. Do Redacteur zit néér met kranten overladen, Bijna verdwaald in 't nieuws uit alle wisselbladcn, En zuigt, als d' honingbij, de zoetste sappen uil;— Van Wat Amerikaan of Duitscher hem vertelden. Wil hij hot Neerlandscli volk 't merkwaardigste ver melden. En disschen 't op met smaak,als 't aangenaamste fruit. 't Getiktak, dat elk knecht maakt door het letterzetten, Breekt slechts de stilte af, En gaat men er op lotton Hoe elke letter vliegt tot vorming van 't geheel, Eu hoort men nu en dau Ik leg mijn copy neder!" En ziet, do Redacteur geeft vlug een ander weder. Dan zeg ik: wat is 't werk voor 't Neerlandscli volk Kier veel1 Daarom, o Redacteur! niots ga uw' arbeid hind'roii; Maar werk met veel vermaak tot nilt Van Neorlands kind'ren; Dat God u zegen geef en wijsheid en verstand; Dat steeds uw blad voor ons, in 't midden van do dalen, Als een o schoone roos, vol luister blijVe proion, Eu blijve onzen vriend in 't Niouwo Vaderland! HollASÜ, Wis. A. J. Hi van dc IJsselbrugen de afgraving van het terrein, heeft zijn beslag bekomen. Of tic brug tevens verbreed of verhoogd zal worden, is uog bij den Baad ir öcrigtcn wan <0nrwpa. NEDERLAND. 's Gravenhage, 9 Jan. Heden namiddag, on geveer ten 2 ure, is de heer mr. Hugo Gevers, Raadsheer bij den Hoogen Rand der Nederlan den, in 8U jarigen leeftijd overleden. Tot nog weinige dagen voor zijnen dood nam hij met «nauwgezetheid en met helderen geest deel ann de zittingen van de burgerlijke kamer. Zijn gods dienstig en maatschappelijk leven deden hem bij allo standen der maatschappij hooge achting ver werven. Zijn overlijden zal door vele buhoefti- gen zeer gevoeld worden. Heden heeft liet Provinciaal Geregtshof in Zuid-Holland uitspraak g daan in zake Roelof Suiker, laatst gevangene in de militaire strafge vangenis, nabij Leyden. Het hof heeft hem sehul- dïverklaard aan gewelddadigheden jegens be dienende beambten in de uitoefening hunner be trekking, die bloedstorting, en ten aanzien van een hunner binnen 24 uren don dood ten gevolge hebben gehad. Het hof heeft hem dien ten ge- volge veroordeeld tol de straf des doods, door middel van onthoofding met bet zwaard, uit te voeren binnen 's Gravenhage, met verdere ver- oordceling in de kosten. Dit is de vierde ter dood veroordeeling sedert de maand November jl. in deze provincie, namelijk in de zaken van A. van Lnijpen, A. van Tilburg, F. R. Trebus en R. Suiker. Den 15 Junuarij aanstaande zal het Hof andermaal geroepen worden tot de behandeling der belangrijke zaak van Dupont van den Berg- scheuhoek, beschuldigd van moedwilljgeu inuu- elag. Z. K. II. Prins Frederik, neemt steeds in beterschap toe. De Minister van Justitie heeft, bij circulatie van 18 Junuarij, ambtenaren van policie en jus titie aangespoord, om zorgvuldig de hand te hou den aan de wet van 26 Januarij 1815 en het Kon. besluit van 10 Julij 1841, betreffende hot bewaren en behandelen van buskruid, ten einde zoo veel mogelijk de noodlottige, gevolgen te ver hoeden, welke uit onachtzaamheid ontstaau kun- ken, Amsterdam, 10 Jan. Te Konstantinopel werd veel levendigheid opgemerkt in den graanhandel. In eene maand tijds zouden de prijzen 50 pCt gestegen zijn. Hetgeen daartoe bijdraagt is het groot aantal schepen, hetwelk or voor de verzea- ding aanwezig is. Elburg, 13 Jan. Heden voormiddag om streeks 12 uur, vond men zekeren H. Frielink met eene diepe wonde in de keel dood op zijn bed liggende. Op een stoel, op zijde der bedstede waarop de omgekomene moet gezeten hebben, wijl voor dezelve een groote plas bloed lag, lagen twee bebloede schoenmakersmessen. Hij was vroeger een bekwaam en ijverig schoenmaker,doch jjtg floor het misbruik van 6terken drank in behoefti- jjj^gen toestand. In dat gezin woonde het huiselijk geluk niet, maar in en builen die woning hadden maar ul te veel de afschuwelijkste tooneelen plaats. (O. V W.) Deventer, 12 Jan. Het accoord tusschen de stad en het Rijk gesloten, over de verlenging overweging. De Raad heeft besloten den Koning een adres aan te bieden, strekkende om ook Deventer te doen opnemen in de linie van den electromagne- tischen telegraaf tusschen Arnhem en Zwolle. Odoorn, 10 Jan. Edele daden zijn der ver melding waardig. Bij den feilen brand, te dezer plaatse, op den lnatsten avond des jaars, was het hoofd des hnisgozins, een koopman in kruide nierswaren, afwezig. Aan uithlusschen was niet te donken; en het huis vol van allerlei koop mansgoederen. Vele hielpen, en wierpen uit, en zochten te redden, wat uitgeworpen en gered kon worden. Eere zij echter, bij uitnemendheid, den getrouwen dienstknecht des huizes! Hij denkt aan de levende have zijns meesters, en in een oogen- blik is het gered uit de reeds in volle vlam staan de woning, behalve een enkel stuk, om 't welk niemand deukt Hij denkt aan een* ouden kran- ken vader van zijn huisheer, die in de kamer vnn het huis te bed ligt, vliegt er heen, neemt hem, tegen diens wil (want hij sloeg geen geloof aan het dreigende gevaar,) op do armen, draagt hem tot in het verbrijzelde vensterraam,waar de vrouw des huizes, deerlijk gebrand, en anderen verdere hulpe bewijzen. Hij denkt aan eene trom met geld en papieren van aanzieuelijko waarde, aan zijn meester en diens vader tocbehoorcndc, haalt die nog uit de keuken, van de plaats,die hij kent, terwijl alles rondom hem brandt; ziet gcene an dere kans, om iijn leven te redden, dau door een klein raam, voor 't welk twee ijzeren staven zijn vastgemaakt; scheurt die uit, springt er door, en laat zijne eigene kist mot kleederen en eene, voor hem niet geringe, som gelds, deels verdiend loon, deels door zijne ouders hem nage laten, in een achterkamertje staan Arnhem, 11 Jan. Dezer dagen werd laat in den avond ten huize van mevrouw L. wonende op een der cingels van A. een brandbrief bezorgd, met bevel eene som van 100 ten twaalf ure op eene bank, onder een drietal hooge boomen voor haar huis staande, neder te leggen, met bedrei ging, dat, bij gebreke daarvan, haar buisin brand zou worden gestoken. De beangste weduwe wist middel, door haren naasten buurman, een geach- ten predikant, ter hulp te roepen. Deze geeft den natuurlijken rand, omniddelijk don commis saris van politie van het voorval konnis te geven. De ijverige commissaris is dadelijk bij de band, stelt mevrouw L. gerust, met de verzekering, dat haar huis zal worden bewaakt, maar vcrzoekt.dat zij een zakje met centen op de aangeduide plaats zal nedcrleggen, om den dader, zoo hij het mogt komen halen, te betrappen. Dit geschiedt- In- tusschen was mevrouw L. nog niet geheel en al gerust, en de predikant, haar buurman, biedt zich aan, haar eenigon tijd gezelschap te houden. Hij vertoeft ten haren huize tot lang na middernacht, zonder dat ecnig onraad ontdekt werd. Naar huis zullende gaan en nergens een spoor van gerogts- diennars ontdekkende, komt de gedachte bij hem op. om eens te gaan zien of het nedc-rgelegöe zak je met centen werkelijk is weggehaald of niet Half rond tastende in het duister begeeft hij zich onder de drie hooge boomen, vindt het zakje nog op de bank, cn wil er juist dc hand naar uitstrek ken, toen hij plotseling door twee sterke kerels overvallen werd. Ilct waren de twee geroglsdie- nanrs, door den commissaris van politie daar ter plaatse verstopt, die den dief meenden te betrap pen. Natuurlijk beweerde onze predikant, na van den schrik hersteld te zijn, stijf en sterk zijne on schuld maar het mogt niet batende cousigne was streng. De geregtsdienaars hadden in last onraiddelijk voor den commissaris te brengen elk, die zich mogt opdoen om het zakje met centen weg te halenen zoo wandelde onze geachte pre dikant midden in den nacht met twee agenten naar het bureau van politie. Dat zich daar het raadsel spoedig oploste spreekt van zelf In den baast had men echter hot zakje niet ceuten op de bank laten liggenen toen na eeuig tijdsverloop de agenten van politie terug kwamen, om hunnen post te hervatten, was het verdwenen. De wer kelijke schuldige had zich dien tusschentijd ton nutte gemaakt om den vermeenden buit te bc- mugtigen, en tot dus ver heeft men geen spoor van hem ontdekt. (Een later berigt zegt, dat de predikaut niet genrresteerd en het zakje met geld uiet door de dieven weggehaald geworden was.) Helder 10 Jan. Na het woeden der hevige stormen van den gepnsseerden nacht, vernam men hier heden morgen, omstreeks vijf ure, het stranden van oen schooner- of kofschip in de na bijheid van het Falga. Velen spoedden zich naar de plaats des onheils, om zoo mogelijk hulp te bie den. Inmiddels trachtte men niettegenstaande de duisternis en de hevige branding der zee, de reddingboot behoorlijk bemand, in zee te bren gen met de uiterste inspaningen mogt men daar in slagen, doch alle moeite, die men aanwendde om het in gevaar zijnde schip te bereiken, was, uit hoofde hot holle der zee, vergeefsohontzet tend was het noodgeroep der equipage bij het steeds toenemende gevanr.In dit dreigend oogen- blik neemt Com. Dito, een bootsgezel, hei schier ongeloofelijke.maar niet minder manmoedige be sluit, om, na zich eene lijn om het ligehaam te hebben gebonden, waarvan men het andere ein de aanland hield, te beproeven het schip al zwemmende te bereiken. Huiverend en angstvol zag men hom zich in zee begeventen spel aan de wocdendste golven, die zich als steile rotsen verhieven, werd hij tot tweemalen toe door stort zeeën teruggeslagen, maar door menschlievend- heid geprikkeld grijpt hij telkens nieuwen moed en heeft eindelijk het geluk het schip, het doel 2ijner opoffering, te bereiken. Nu in gemeenschap met het land zijnde, trachtte mon de reddingboot op de door hem medegevoerde lijn uit te halen, waarin men aanvankelijk scheen te zullen slagen doch digt nabij het schip genaderd zijnde, brak de lijn door de woede eener zee, waarop de boot vol water geraakte en met de bemanning op het strand werd geslagen. Bedoelde boot hierdoor voor het oogenblik onbruikbaar geworden zijnde, besloot genoerado C'. Dito een stuk hout met eene lijn naar land te doen drijven, ten einde daar mede zware lijnen uit te halen, waar langs men de equipage door de branding heen zou kunnen redden. Dit plan, hoe hngchelijk anders, gelukte volkomen en verkleumd en verstijfd als zij waren, van koude en water, kwam de equipage met C. Dito behouden aan wal. Met blijdschap en dank baarheid werd hij begroet, en, zoo iemand, hem vooral komt eene bclooning toe, geevenredïgd aan zijn manmoedig en mcnscblievend gedrag. La ter vernam men,dat 't kofschip is genaamd Gezina Jantina, kapt. H. Rosema, van Rouann, met koolzaad naar Amsterdam. I>e lading is bescha digd en zal mogelijk gedeeltelijk geborgen wor den het schip zul weg zijn. Netterden, 8 Jan. Gisteren avond ten half zes ure kondigde ons de brandklok een onheil aan, waarvan in de laatste 30 jaren geen voorbeeld bestaat, er was brand, iets geheol vreemds. Vol schrik liep men naar buiten en vernam, dat het huis van den timmerman en landbouwer 11. Bol werk, even buiten het dorp nabij de sluis in vlam men stond. Hoewel alles dadelijk ter hulp snel de zoo waren, bij gemis van alle bluschmiddelen behalve het draagbaar spuitje der kerk, alle ver- eenigde krachten buiten staat om de alvernielen- de vlammen te beteugelen. Het huis moest tot den grond toe af- en uitbrandenvan het meubi lair en vee kon weinig gered worden, twee koeijen en twee varkens waren met al het zich in liet achterhuis bevindende eene prooi der vlammen van het roerend goed was niets verzekerd. Dank kebbe het braneïwezeu van Gendringen, dat bij het eerst ontwaren van den brand, hunne spuit tot ons zond en tot een kwartier uurs afstand van ons dorp is kunnen komen, doch toen bij het te kort schieten der paarden kracht in don onge- naakbaren weg is moeten blijven stebenOok hoort men dat het brandwezen van Emmerik erop be dacht is geweest om de spuil te zendendoch bij het inzion van hot onmogelijke om dun weg cr mede te passeren, hun mcnschlievend voornemen heeft mouten opgeven. Leeuwarden, 21 Jan. Bij arrest van den Hoogen Raad der Nederlanden vau den 2deu de- -'■t, is Rider de Boer, griffier bij het kantonge- ogc to Medemblik, wegens opzettelijk verzuim en merkelijke achteloosheid, gedurende meerdere maanden in de waarneming zijner betrekking, vau zijn ambt ontzei, met bevel, dat hij zich on middellijk na dc bcteekening van het arrest, zal moeten onthouden van ulle wuarnemiug dc betrek king van griffier betreffende. Fr. Ct.) In een Ingezonden Stuk in het te Delft verschijnende Franseho weekblad le Froiulcnr, wordt verzekerd, dut 'L M. de Koning zich in rectstreeksche cn vertrouwelijke aanraking heeft gesteld met den II. Vader om de regeling dor R. K. kerk in Ncderlnnd en dc danrstelling dor hier archic te verhnusten. Aan de Belgische Independance wordt uit 's Gravouhage geschreven, dat eenige der aan zienlijkste personen, thuns uit Frankrijk verban nen, tc Amsterdam een Frnnseh dagblad, als orgaan hunuer partij tegen liet Fransche gouver nement, zoudeu uitgeven. Uit een bijzonder schrijven van Batavia, dd. 29Nov.jl..blijkt dat het vroeger medegedeelde ge rucht, dat de luit-gencraal hertog van Saxen- Weiinar Java verlaten en naar het Moederland terugkeeren zou, zich allczins heeft bevestigd. Redenen van gezondheid hebben den opperbe velhebber van het Nederl. Indisch leger tot dat besluit geleid. Reeds met de landmail van Dcc. zou de hertog van Java vertrekken, zoodnt hij waarschijnlijk in do volgende maand inNetlerlaud zal aankomen. Uit Rome wordt gemeld, dat er tusschen de pausselijke Regering en die der Nederlanden een verdrag van handol en scheepvaart is tot stand gebmgt, wanrbij de vlaggen wederzijds worden gelijk gesteld, en wordt bepaald, dat op den in voer van Nederlandsche koloniale voortbrengse len in de pausselijke havens gelijke regten zullen worden geheven, als van die van andero volken. Te S., een dorp in Drenthe, heeft in don nacht van 11 op 12 dezer, een droevig voorvid plaats gehad. Dc predikant aldaar heeft zich den hals afgesneden en werd levenloos in zijn bloed badende door zijne verschrikte huisgeuooten ge vonden. Reeds vroeger eens, doch met geen ge volg, hnd hij hetzelve beproefd. Den geheelcn dng was hij zeer verstrooid geweest, en zijne pre diking des ochtends, die overigens zeer verward was, had hij binnen een klein half uur laten af- loopen. Assen, 9 Jan. Door do hcoren II. on D. Vos Co. alhier zal eeue calicots-wevorij wordeu ogorigt, waartoe zij reeds een stulc grond hebben aangekocht, bobbende zij bij Gedeputeerde Staten aanvraag gedaan totdaarstelliog cenor fabrijk van tachtig a honderd,wovore. Bij een koninklijk besluit van 27 December jl. is bepaald, dat do bij liet crimineel wetboek voor het krijgs volk te lende voorkomende straf van stokslagen voor ge heol Ncd.Indio en voor alle militairen zonder onderscheid van landaard is nfgoschaft In do omstreken van Hoorn worden door veehou ders cn handelaars in vee. adressen nan de Tweede Ka- mor gctcckend waarin men tracht le botoogon, dat, hoe tronrig ook de gevolgen van do steoJs hcerschendo long ziekte inogen zijn, do voorgestelde wettelijke verordenin gen op do policio bij smottclijkc ziekten onder de runde ren, dien toestand nog zonden verergeren, door hen te boroovon van do voor hen zoo hoogst uoodige vrije uitoe fening van hun beroep en van de vrijo beschikking over hun eigendom. Gros index, 12 Jan. liet stormweder, dat nog steeds is blijven voortduren, is in den nacht van Vrijdag op Zaturdng laatstleden en vooral op laatstgenoemden dag tol zulk ecno hevigheid geklommen, dut bet water bin- nendezo s tad tot eene aanmerkelijke hoogte is opgevoerd, zoodat dc loge gedeelten '/ijn ondcrguloopon;des mid dags le 12? uur van Zaturdag teekendo de peilschaal nan do grooto spilsluizen nagenoeg Iweo Ned. nllon, hoogte welke als zeer buitengewoon moet worden aangemerkt Uit Kantens wordt ons van den 10 dezer geschre- von: Heden morgen hadden wij nlhior t-cn hevig on- weder. F.eno donderbui, vergezeld van liagel on door een' stormwind voort gezweept, kwam uit het Noord- Wcxton tot ons over, waaruit zich van tijd tot tijd don derslagen Keten hooren. Door den bliksem werd do pel- en roggonmolcn van O. Stuicinga getroffen, waardoor een gedeelte van de reglopstaanilo roede on hel hekwerk vernield word. en de as en eeuig biuucnwerk min of meer beschadigd. Onderschoidono stukken hout dor ruedon vond men op verren alslaud van den tuolou liggen." Men berigt ons van Delfzijl, d.d. 9 Januarij IS52. Hocon had alhier iu de vergadering van het genoot schap Nut en Oefening, de plegtige uitreiking plaats twee allerkeurigst bewerkte medailles en van twee getuigschriften, door do maatschappij tot redding van schipbreukelingen, gevestigd to Rotterdam, toegewezen aan den schipper Jan II. Kort en zijnen stuurman Hot- tlri/c r. Jager, en wel ann den eerstgenoemde vau de groote ou aan don laatstgenoemden van do gewone zilve ren tnedaillo. Zij haddou zich deze ouderscheiding waardig ge mankt. door dat zij in den nacht van den Udou Septem ber des vorigon jaars huu teven iu de waagschaal heb- bon gesteld om do schipbreukelingen le redden vau het Nederlandsche tjalkseliïp Je twee gebroeders, to huis be- hooroude to Bergumerdum. iu Vriesland, en gevoord door den schipper Jtoclf Aukes do Groot, welk schip op do zoogenoemde Bosplnnt, in liet zeegat vau Nordonieij, was gestrand. Mot groote inspanning van krachten en zclfopoftercndcn moed, mogten zij dun ook de voldoe- uing smaken van olie ongelukkige schipbreukelingen u hot verslindende element te ontwringeu. Voor eeuigo dagen is te Ter Haar, gemeente Zei- linge, bij den landbouwer ,11. 1 Viegers een veulou ge boren. hebbende twee koppen; hctzelvo is dadelijk ge storven. Gron. Ct.J Dc verandering in Frankrijk wordt te Rome toegejuicht. Tueu cïe Fransche gezant den coup d'etat vau Louis Napoleon mededeelde zou de Paus gezegd hebben "LaVrance asauvél'églLo; PéglïsepriopourlaFrance. Dieu payera lesdettesde Pégliso!" Ilct vooruitzigt vau de gouddolviDg in Aus tralië is van dien aard, dat het California hierin o -heel zal to boven streven en aanleiding geven om de landverhuizing van hier op eeue grooterc schaal dan tot dus ver te bevorderen. Het bekende ijzeren stoomschip Great Britain, hetwelk vier jaren geleden in Dundrum- bani op de rotsen was geraakt, is tlmus eindelijk weder geheel iu orde gobragt, en zal in het begin der lente eene nieuwe dienst opeuen tusscfion Liverpool en New-York. Naar Havre do Grace is last gegeven om onverwijld 500 aldaar gevangen gehoudene lie den, die gedeporteerd moeten worden, in te schepen naar Brest, van waar zij aan boord van hot oorlogs fregat But/iteslin, naar Cayenne zul len worden overgebragt. De vijf gewezen volks vertegenwoordigers, wolke gedeporteerd moeten worden, zijn nog niet begrepen in deze eerste be zending. De President van Frankrijk heeft verklaard, dat zij, die hem omringeu, geen invloed hoege naamd op zijne besluiten zullen hebben, eu dat nij verwacht dat zij daartoe geene pogingen doen. Do munt heeft heden recas voor 20,000 fr. vijf francs stukken met het beeld van Bodewijk Napoleon geslagen. Men verzekert, dat eene znmenzwering te Rochefort ontdekt is, welke ten doel had de galei boeven te doen ontsnappen. De overheid neeft in tijds do noodige maatregelen genomen, om dit complot te verijdelen. Brand op Zee. Men heeft thans velo nadere bijzonderheden wegens den brand vaa de Amazon, medegedeeld door den lni- tenant GnjUs, die met 12 andero schepelingen nader anngokomen is, ten gevolge van hunne redding dor bot NederJandsch scbip Hillechina, knpt Gntppeluar. Die luitenant getuigt, dat kapL Swoons zoo veel mo gelijk order gehouden heeft, doch dat door den dikken rook alle lichten waren uitgegaan, en het wedor ook nl- lorongunstigot was; dnt bij met den kapt. eenmaal dwars door de vlammen heen geijld is, oudeheer Sy- mons toen al het haar verbrand had. Met voel moeito do genoemde luitenant met dc andero 12 manschap pen in ccne boot geraakt; zoo gaarne had hij nog meer dere mouschen opgenomen, doch con der matrozen ver zekerde hem. dat hij twee boo'.on had zien ziuken, eu dat hun hetzelfde lot te wachten stond, indien zij nog een persoon meer innamen. En to gegronder was die vrees, daar er een lok in da boot was. De manschap pen hoosden met hoeden en schoenon het water uit en sa mol kousen, wambuizen enz. het gat zoo goed mogelijk. Als een u onder bragt mea den nacht door ou sleet in hot guheel vijftien bange urcn.zonder couig voed sel hoogonaamd, elkander bourtlings bemoedigende. Eindelijk zag mon cun zeil. en brak toen eenige plan ken uit do boot die mea tot roeispanen bezigde, hot schip vordweon echtor iu het verschiet; doch spoedig kreeg men een ander vaartuig in liet gezigt: hst was gemeld Nederlandsch schip, van Amsterdam naar Li- vorno, met suiker. Met veel iuspanuing van roeijcu be reikten zij dat schip, waar zij het meest gastvrij onthaal vonden: do kapt. verpleegde do schipbreukelingen mot olie uienechlïevendhcid in de kajuit; onder anderen had een Spaansch passagier. Don de Cima, dit dubbel noo- dig, daar bij van koude bijkans verstijfd was. Mon be vond zich in de Biskaayschc Zee, cn het zware weder bield nog verscheiden dagen aau, zoodat do schipbreu kelingen cone weck aan boord van het Nederlandsch !uig bleven, hetwelk, na eenige getroffen schik kingen, naar het Kanaal terugkeerde eu keu tocu to Plymouth oanbragt. Aangaande do verbrande stoomboot Amazon ver- jnteu wij nog de volgendo bijzonderheden Eene algemeono vorslageuheid is te weeg gebratrt. door het berigtdat de nieuwe reuzenstoomboot de Amazon, op hare eersto reis naar do West-Indien, wer- waarts zij den 3don dozer van Southampton vertrok.ver- brand is. Slechts 21 geredden uil do honderd zesen- eijftig zielon, die aan boord waren, licbbcn dit onge luk overleefd, hoewel men hoopt dat versclietdeneu zich nog gered zullen hebben iu de jol, waarvan echter nog niets bekend ia. Ondor dc geredden bevind zich cou IlollauJsch ma troos, Jan Nermctc genuaiiid. Eeue derde editie van don Morning Chronicle berigt, it 25 personen van de Amazon (6 passagiers en li? 8i:heopslicdeu) door oou IIolIaiuLch vaartuig zijn gered. Dit nieuws is percloktr. telograaf uil Frankrijk ontvan gen en gedateerd Brest den 5 Januarij. [Uit Brest schrijft men nader daaromtrent het vol- geudo Do Ilollnndscho galjoot Geert mi Ja, knpt. TuntebUr is heden morgen alhier op dc reodo gekomen, hebbonde schipbreukelingen van de Amazon aan boord. Do Gcertruida, heeft deze ongelukkigeu ontmoet bij l'iroicc; twee booteu opeen gepakt. Twee andere sloepen mot schipbreukelingen drijven nog iu zoo rond. Er zijn vaartuigen uit Brost gezeild, om dezelve op te zoeken. De meeste dor geruddon waren iu den elluudigston toe stand; eenigon waren gewond." De oorzaak van den brand van hot vaartuig word toegeschreven aan hot broeijen der steenkolen, waar- coue hoeveelheid van 1100 ton aan boord was. In dien doze treffende romp workclijk daarvan hot gevolg is, is hel to hopen, dat hot voorval aanleiding zal geveu tot een grondig wotonschnppelijk onderzoek on lot maat regelen om in 't vervolg die working der steenkolen tegen to gaan. Do Amazon, van ruim 2000 tonnonlast en S00 paar den kracht, had slechts woiuigo inaandon goledon do werf dor hoeren Green te Bluckwall verlaten en was 1-1. Vrijdag, ouder bevel van kapitoin Symoits, van Sout hampton vertrokken, met ongeveer 17.000 ponden slorl. specie, 500 bottels kwikzilver, ter waarde van ruim 5000 ponden sterling, eu verdere rijke lading vau ver killende koopmanschappen. Het moest den eersten der voorgenomen geregelde toglea tusschen Southamp ton ou Ckagros uinkcu.J Eea oude penning. Iu Westpruisen woont eon man, die naar aanleiding van oen penning,welke bij zijn dorp gevonden is,bewijst, dut de Arke Nouchs eon geruimeu tijd heot't gestaan bo ven de plok, waar thans hot dorp staat, eu van tlaur naar den Ararat is afgedreven. Do pouuing draagt aan beide zijden eea in vier velden verdeeld ridderschild, hetwelk do eoue zijdo spits, aau do andere echter breed is; verder voert de penning het jaartal 1656 en hot volgendo randschrift: A no. Nov. Triv. a. De numismaat verklaard het schild voor de schets der arko. Hij zegt vordor: Dezo peuuing, iudiou hij in 1656 na Christus geboorte geslagen ware, zou mij be kend zijn; vermits ik hem niot kon, is hij in 1656 voor Christus, en dus op de arke Noachs, geslagoti ou door den Aartsvader tot gedachtenis hior naar buiten geworpen. Het randschrift beteekent volgens zijne uitleggiug: Ar o. Do Ark; Nov. Noach; Trip Dreef; x. Naar den Ararat. Er zal bij wijze van proef eene ontzaggelijk groote zon van electrisch liebt geplaatst worden op den toren van St. Jacques, la Boucherio, te Tarijs.

Sheboygan Nieuwsbode | 1852 | | pagina 1