(jt'GoijcjflU J. QULNTUS E. VERBURG, Uitgever». ABONNEMENTS-PRIJS. Voor IJ jaar - - - Voor e«n jaar - - - Voor zes maanden Voor drio maanden 2,00. - 1.50. - 1,00. - 0,50. Alles volstrekt in vooruitbeuling. MOTTO: De Ual, die zalige ouders spraken, Zal die een deugdzaam kind verzak ent Neen, Broeders Landgenooten neen Reed* snoeren ons de hechtate banden. Leest alechudo taal der Nederlanden. En niets rukt ooit dien band van een Verschijnt eenmaal per weak. PRIJS DER ADVERTENTIEN. Voor een jear, niet boven de 5 regels - - - 5,00. Boren 3 tot 16 regels, voor de aerrte plaatsing - 1,00. Voor 8 regeie of minder, dito- 0,50. Voor elke volgende plaatsing- 0,25. Brieven en ingezonden stukken frxaei 3" JAARG. NO. 9. DINGSDAG, 24 FEBRUARIJ 1852. NO. 113. (Eeltig orgaan bcr Neöerlanbcrs in Xoorb Amerika, aan bet niemos, ben toestanb en be belangen nan Ijet ©nbe en bficnme t)aberlanb gcwijb. DICHTSTUKJES. NEDERLAND. Mijn God mijn God ontferm U over mij en over mijn arm Volk." Laatste woorden van Willem van Oranje, grondlegger van Neerlands vrijheid.) Is dal Nederland zeg— 't dierbre land onzer Vaderen 1 Zijn dai Nederlander» vloeit Neerlands bloed in hun O I zeker 'lis schijn. [aderen? Is dal 'l kroost van die helden, oio tachtig jaar streden Voor Vrijheid, voor Godsdienst.voor Neorlandache zoden, O neen 't kan niet zijn. Is dal Nederland zegwaar eens Willem van Oranje Den vrijheidskamp aanving met het heerschzuchtige O wis het is schijn. [Spanje? Zijn dat zonen dier helden, die vrijheid begeerden Liever stierven, als zich voorden dwingland verncerden; O neen 't kan niet zijn. Is dat Nederland zegwaar eens een huurling van Spanje, Het harte doorschoot van d' ed'len Willem van Oranje, Is 't waarheid of schijn Is dat 't nakroost dier braven, die vrij wilden leven? Of kou het niet anders, toch vrij wilden sneven: Zeg kan het zoo zijn Is 't kroost van den Zwijger thans Koning geheetoo? Heeft Neerland, als weleer, Isrel zijn' God dus vergeten, Het is immers schijn Heeft Oranje den Leeuw aan den kelen gekluisterd? De ftoerloudsche maagd haren tuin dus ontluisterd! O kan hel zoo ziju Ja—Neerland—Ja Zoo diep vervallen. Uw ouden luister is voorbij; Schijnvrijheid huisvest in uw wollen, Gij zijl alleen in naam—thans vrij. Hel heldenbloed voor u vergoten, Is nis verspiltuw volksbestaan, Is thans te kruipen voor de grooten; Dat is de vrucht dier heldendaan. O, land waar tl' eersten Willem Icofde, O, land weleer door eendragt groot: O, land waar d' eersten Willem sneefde, O, land thans voor de vrijheid dood. O, volk beroemd door d' heldendaden, Gestreden voor uw volksbestaan. Laat gij uw regtcu zoo versmaden U in des duivels boeijcu slaan Zijt gij zoo laag zoo diep gezonken 7 Is al uw eergevoel verdoofd Kust gij de boei om u geklonken, Die u van brood en vrijheid rooft Kruipt gij voor grooten die u knov'len, Verlaat gij uwer vad'ren God, Laat gij uw geest door hou benev'len. Die Godsdieust hand'Ien als een spot? Is d' oude vrijheidsmin gestorven Is Neeilondsch Leeuw ten val gedoemd? Uw vrijheid eens door bloed verworven, Slechts iu 't historieblad geroomd Ontwaak o volk ontwaak schudt af uw boeijen, Vertrouw op God —en waak, en bidt, en strijdt, Laat Satan laat de hel, vrij om u henen locijen, Vertrouw op God zoo zal uw vrijheid groeijen; Tooutdat gij 't echte kroost van Neerlandsch helden zijt. O, God verhoor de beé die Willem slaakte, In 't uur toen 's moorders lood zijn boezem trof. Verhoor o God de beu waar zijne ziel naar haakte. Die van rijn lippen viel, toen hem de dood genaakte. Ontferm U over 't volk gezonken in hel stof. Ontferm U over 'tvolk, weleer beschonken Door U, o God I met 't heilig vrijhcidslichi, O doe in hunne borst het oude vuur outvonken. Verbreek de slaveuboei, thans om hun heën ge klonken. Herstel hen in gena weer voor Uw aangezigt Rochester, N. Y. Marines van Velsen. 2 Feb. 1852. 4. Wie, als zijn evennaaste lijdt. Door ongeveinsde hulpbotnoning Zich van zijn pligt als Christen kwijt. En nimmer rekent op belooning; Wie menschenliefde in 't harte voedt: Is deugdzaam, edol van gemoed. 5. Wio vreugde in Godsvereering vindt: Zich aan zijn Vaderland wil wijden: Wie ouders, gade en kroost bemint: Wie hulp biedt als zijn broeders lijden: Dien geef ik de getuigenis. Dat hij de beste Burger is. v. C. SmAIXESBORO. 33 c r i g t e u o a n (Europa. De oorzaak van den brand is on- Veor den Sheboygan Nieuwsbode. DE BESTE BURGER- Wie eerbied voor de Godsdienst heeft. Geen ander haat om zijn gevoelen, Naar deugd en hart vered'Iing streeft. Het heil zijns naasten blijft bedoelen; Wie ondren tot een voorbeeld dient: Die is oen ware Godsdienstvriend. Wie voor zijn dierbaar Vaderland Zijn goed, zijn leven wil verpanden; Wie als een Scerolu, zijn hand. Als 't uoodig ia wel durft verbranden. Wie als een Tel, voor den Tiran Niet siddert, is een edelman. Wie voor zijne ouders, gade en kroost. Als zoon, als echtgenoot en vader. Zich alle moeij'lijkheén getroost, Hon eert, hen acht en mint te gader, Hen ondersteunt door zijn gewin: la Vader van zijn huisgezin. NEDERLAND. 's Gbavekhage, 2 Jan. Naar men verneemt heeft Z. M. dezor dagen, bij besluit, de reorganisatie van hot wapen der kavallerie goedgekeurd. Ten gevolge doar- zal er alsnu bij elk regiment een depót worden gevoegd. Dat depót zal door eenen majoor worden ge- kommandeerd. Er zullen alzoo vier benoemingen moe ten plaats hebben, die men spoedig te gomoet ziet. Ook worden er vele bevorderingen bij de kavallerie verwacht. Van den 5den. Z. K. H. Prins Frederik der Neder landen is ernstig ongesteld. Het Dagblad verklaart van goederhand te hebben vemomon, dat de benoeming, onlangs vermeld van don heer ds Duddingh tot inspecteur-generaal over de pro- testantsche berken cn het schoolwezen in Ned.-Indie, niet heeft plaats gehad. Van den 7den. Vrijdag jl. heeft een persoon, dio het vereenigd huis van burgerlijk© on militaire kering preventief gevangen gehouden werd, zich door ophanging van het leven beroofd. Dit is in wcinigo dagen bot derde geval van dien aard in ons rijk, behalve het vermelde uit Sncek, ook te Almelo een ge vangene een zelfmoord heeft begaan. In den afgeloopen nacht is alhier overleden r. A. C. Twent, in leven gepensioneerd vice- admiraal. Z. M. do Koning van Wurtemberg beeft den heer H. Nijgh, directeur van het fonds Dor cas te Rotterdam, eenc prachtige gouden medaille vereerd. Daarbij was gevoegd een minzaam schrij ven, namens Zijne Majesteit. Voorborg, 2 Jan. Gisteren avond nam bij eene tap perij de nieuwjaarsprei een zeer treurig einde. Een dragonder te 'sGravenhago in garnizoen, schoot zich zeiven, men weet niet uit welko oorzaak, mot een pis tool iu de hand, zoodat dio afgezet moost worden. Rijswijk, 3 Jan. Gisteren nam in eeue der pok en goederen-schuiten vau 's Gravenhage eene vrouw als passagier plaats, welke lot ongelegenheid en strem ming der anders zoo goregelde gemeenschap aanleiding gaf. Naauwelijks toch was de schuit tot nan de Geest brug, onder deze gemeente gevorderd, of deze vrouw werd door barensweeën overvallen en kort daarna be viel zij in de schuit, nadat adsistentie van den naast- ■onenden geneesheer was ingeroepen. De achïpper konde haar natuurlijk niet verder medenemen, het doel harer bestemming naarLoïdon was noodeloos gewor den en nu werd zij met haar kind in een rijtuig naar 's Gravenhage teruggevoerd, alwaar zij behouden en naar omstandigheden wel is aangekomen. Rotterdam, a Jan. Do WelEeny. heer S. Hoek stra Bz., predikant te Akkrum, heeft het beroop bij de Doopsgezinde gemeonte alhier aangenomen. Nieuwediep, 4 Jan. Het noodlottig misbruik van sterke drank heeft hier weder een offer gevorgd. Een onder-officier ven het hier gedelacheorde corps mari niers is zich, terwijl hij op do wacht was, zoodanig aan het gebruik van sterkon drank te buiten gegaan, dat de officier, die de ronde deed, hem dood op do bris vond liggen. Zierikzee, 2 Jnn. Het droevig ongeluk, dat gisteren plaats greep, komt in alles overeen met ae bijzonderheden, bereids medegedeeld. De lieer Paulussen, die met zooveel moeite van onder de dekbalkcn was te voorschijn gehaald, welke balken door kelderwinden moesten opge wonden worden om hem te kunnen redden, is he- den namiddag overleden, na vreesselijke smarten te hebben uitgestaan. De lijken die men gevonden heeft zijn zoo ver minkt en verbrand, dut het bijna niet mogelijk is ze te herkennen. Het getal gekwetsten bedraagt ongeveer 20; men vermoedt echter dat verscheidene aan de ge volgen hunner wonden zullen sterven. Al de slagtoffere van dezen ramp zullen maan dag ter aarde worden besteld. Z. C.) Steenwuk, 5 Jan. Heden morgen half zes ontstond te Nijeveen brand in het huis van den landbouwer A. Engels. Na de ontdekking nam de brand met zulk geweld toe, dat, niettegen staande alle mogelijke aangewende hulp, er bijna niets is kunnen worden gered. Slechts twee run deren, een varken en een schaap zijn uit het ver brande gebouw geraakt, terwijl 10 runderen 2 paarden en 6 varkens, benevens al de buismeube- len eene prooi der vlammen zijn geworden. De schade wordt begroot op meer dan 3500. Alleen het huis was slechts voor/1500 tegen brandscha de verzekerd, bekend. Hardingen, 4 Jan. In den vroegen morgen van heden verloste, bijgestaan door den raed. et art obst dr. Nauta Petersvan drie welgescha pen levende kinderen, twee jongens en een mets- je, Anna Schaafsma, huisvrouw van Hendrik Wijga, schoenmakersknecht, wonende in de Kleine Hofstraat Blijdschap en dankbaarheid zijn bij de oudere nanwezig, welke echter door andere dankbaren zoude kunnen verhoogd worden. Leeuwarden, 3 Jan. Heden morgen had alhier eene bijzonder plegtige begrafeuis plaats. De heer Johannes Riemersma Pater, iD leven candidaat-notaris, en mede-oprigter van het mu- zijkgezelschap Euphonia, werd door de vereeni- ging van candidaat-notarissen te dezer stede, waaraan zicb de leden van Euphonia- Crescendo hadden aangesloten, ter laatste rustplaats ge voerd. Reeds des morgens te half negen ure, waren deze heeren allen vergaderd in het koffijkuis de Nederlanden, om zich achter den aldaar voorbij- trukkenden lijkstoet te scharen. Met indrukwek kende treur-muzijk, die nngtlmns schoon en har monieus werd uitgevoerd, trok de trein, in wier midden de standnard van Euphonia, in rouw floers gehuld, werd opgemcrkt.deze stad door tot aan de Dockumer Ee, daar de trekschuiten naar Lckkum gereed lagen, waar het lijk moest ter aarde besteld worden. Aldaar, aangekomen, werd hetzelve, na eene paar plegtige omgang, n om de kerk, ter rust plaats geleid, en tn de aarde afgelaten. Nu hield de heer A. van der Plaats, de vriend en tevens collega van den ontslapene, eene korte, doch zeer gepaste en treffende aanspraak, waarna de statige muzijk zich weder liet hooren, de trein nog eenen omgang om de kerk deed en zich in de weder stadwaarts begaf. Hier vercenigde men zich andermaal in een der localen van het koffijhuis 3c Nederlandenwaar de heer J. H. van Boelens, oud burgemeester de zer stad en beschermheer van Euphoniain eene treurrede, den ontslapene herdacht, en der be langstelling voor eene zoo passelijke ter aarde-be stelling aan den dag gelegd, dank zeide. Eene schare van menschen uit alle standen de zer stad kwam deze plegtighcid, als ooggetuigen, bijwonenwaaruit genoegzaam blijkt in hoe groo- te achting de overledene binnen deze stad stond, en hoezeor hij algemeen bemind was. Dit moge den mede coachten grijzen vader van den ontsla pene en al zijne verdere betrekkingen en talrijke vrienden, bij de herinnering aan deze plegtigheid, tot een troostvol aandenken blijven. {Fries. Ct.) Leeuwarden, 5 Jan. Naar men verneemt, worden hier ter stede ijverige pogingen aangewend tot het oprigten eener afdeeling van de Vereeni- ging ter bevordering van f 'alrijk- en handwerk nijverheid in Nederland, waarvan het hoofdbe stuur gevestigd is te 's Gravenhage. Onder an deren, heeft deze vereeniging ten doel het aan- kwecken van voorliefde voor vaderlandschc in dustriële voorwerpen, boven die van het buiten- land.iets waardoor de fabrijk- cn handwerk-nijver- heid in Nederland niet weinig in aanzien toene men en misschien haren ouden luister herwinnen zal. Wenschelijk ware het, dat de aan te wenden pogingen niet te vergeefs mogen zijn en velen tot deze vereeniging zullen toetreden. Fr. Ct.) In de provincie Friesland zijn nu geduren de het laatste tweejarig tijdvak, ter zake van de besmettelijke longziekte, afgemaakt 3114 runde ren, waarvan in 1851 alleen 2113 stuks. Het hevigst heerscht de ziekte steeds in het meer zui delijk gedeelte der provincie, terwijl die gemeen ten, welke vroeger het meest geleden hebben, thans geheel van de ziekte verschoond blijven. Groningen, 8 Jan. Door den kerk rand der Ned. Herv. gemeente alhier is gisteren uit een door den minister opgegeven drietal kandidaten tot hulpprediker beroepen de WelEerw. heer J. de Grient Dreux. Hot drietal bestond, behalve uit den benoemde, uit de heeren J. Beekhuis Beekman en G. W. Stuivinga Te 's Gravenhage is eergisteren herdachtt het 25jarig bestaan der Koninklijke muziekschool welke zooveel invloed heeft gehad op de verbete ring van het muziekaal onderwijs hier te lande, en^n welke een aantal bekwame toonkunstenaars gevormd zijn die thans in onderscheidene oorden des vaderlands zijn gevestigd, en waarvan vele ook in het buitonland don roem van Nederland in dit kunstvak haudhaven. Yan eeno wel onderrigte zijde verneemt men, dat het gerucht nis of de heer George het voornemen zou hebben het standbeeld van Ko ning Willem in eene buitenlandsche gieterij te doen gieten, voor het minst zeer voorbarig isen dat integendeel het vooruitzigt bestaat, dat ecno Nederlnudsche fabriek daarmede door den kun stenaar zal belast worden. De commissie heeft over deze zaak niet te beschikken. H. B.) Met leedwezen verneemt men, dat de gene raal baron Fagel, buitengewoon gezant en gevol- magtigd minister van Nederland in Frankrijk, se dert geruimen tijd aan eene oogziekte lijdt Men wil weten, dat tengevolge daarvan, die geachto staatsman waarschijnlijk zijn eervol ontslag uit die betrekking verzoeken zou. Bij besluit van den 31sten December 1851, heeft de Koning den heer mr. J. H- Thorlecke, minister van biunenlandsche zaken, tijdelijk voor zitter van den raad van ministers, benoemd tot koramandeur der orde van den Nederlandschen Leeuw. Aan de N. Rott. Ct. wordt uit Beerta het volgende gemeld"Reeds tweemalen had er te dezer plaatse kwaadwillige brandstichting bij landbouwers plaats gehad. Nu echter vernemen wij, dat de landbouwer G. een' brief ontvangen heeft, waarin hij bedreigd wordt met brandstich ting, zoo hij niet op eene bepaalde plaats eene som van tweeduizend gulden nederlegu" Groninoen, 9 Jan. De Staats-Courant doet mede- deeling van het nieuwe Zweedsche tarief van in-, uit en doorvoer, hetwelk met den 1 Januarij 1852 iu wer king is gekomen. De artikelen, benoodigd tot den scheepsbouw, als koperen platen, marin-metaal, vlas tot zeildoek, hennep, zeil- of tentdoek, touwwerk, hebben eeue belangrijke wijziging ondergaan. Met den I Jan. 1853 worden do inkomende regten verminderd op kof- fij, suiker, rijst, huiden en gediatilleord. Men meldt ons uit Boerta, d.d. 7 den Januarij: •Wel heeft hot gerucht goloopen dat de heer G. te Boortaceu' brandbrief ontvangen zoude hebben: hei ver blijdt ons evenwel uit de beste bron vernomen te hebben, dat deiV.fl. Courant niet goed onderligt is geweesl,aange- zien datberigt geheel bezijden de waarheid is. "Door de directie van de brandwaarborgmaatschappij te Beerta is een prijs van 500 gesteld ter belooning voor hem, die de brandstichten aanwijst. Ons wordt berigt, dat van den 13den Julij 1850 tot uu toe, niemand te Ter A pel is overleden. (Gron. Ct.) Den 31 Dec. is in 's Gravenhage getee- kend het bandels-en scbeepvaarts-verdrng tus- schen Pruissen en Nederland, waarvan aan de Staten van het tolverbond kennis was gegeven, en aau welks bepalingen zij allen hunne goed keuring haddm verleend. Het behelst eene vol ledige gelijkstelling der vluggen, en aan de Ne- derlandsche vlag op den Rijn wordt nu bij deze overeenkomst bet genot van de opvaart op dien vloed verminderde regten verzekerd, welke tot dusverre daadwerkelijk aan Nederland waren toe gekend. Daarentegen doet Nederland afstand van de heffing van het dusgenaamde droit fixe op den Nederlandschen Rijn, cn blijft de heffing van ds tollen op de Maas en op den IJssel afschaft. Het verkeer van de Lek langs de waterwegen, met Amsterdam wordt vereenvoudigd. Het schippers patent in Nederland wordt, voor de binnenvaart, van 6ö cents per ton op 20 cents te- mggebragt, en alzoo op goiijke hoogte gesteld.tot welke deze belasting in Pruisen wordt gelieven. Vele Fransclie en Belgische corresponden ten verzekeren, dat L. Napoleon voornemens is van Belgis vergoeding der in 1832 door Frankrijk gemaakte oorlogskosten te vorderen. Dit berigt wordt echter door anderen weder tegengesproken Trouwens dit is eene zaak, die niet tusschen Bel- gie en Frankrijk alleen zou kunnen uitgemaakt worden, maar die ook van de competentie der borgen van de traktaten van den 20sten Januarij cn 15den Novemberl831 (Engeland, Oostenrijk, Pruissen en Rusland) is. De Londen Times deelt in zijn overzigt van het afgeloopen jaar mede, dut gedurende dien tijd twee millioen Ieren hun land verlaten hebben Het Toscaanschc gouvernement heeft een bevel litgevaardigd, waarbij elke o verheids-persoon gemag- tigd wordt iedereen gevangen te zetten, die bokend staat vau in het bezit to zijn van den bijbel of dion te lezen. Nog meer: ieder kan gevangen genomen worden, die verdacht staat van af keer van de Rooin- scho godsdienst- Hot besluit vau den voorzitter L. Napoleon, om den voormaligcn keizerlijken adelaar woder op de vanen dor Franscho legers te plaatseu, heeft iu Berlijn een' jenamen indruk gemaakt. Men beschouwt zulks als een eerste bewijs van toegeeflijkheid aan deeischen der Franscho militairou, welke ictlligt door nog andere zullen worden gevolgd, met welke do voorzit ter wclligt verder zoude kunnen worden gedreven, dan hij zelf wenschelijk zoude achten. FRANKRIJK. Parijs, 2 Jan. De Constitulionncl meldt,dat cle Keizer van Rusland een eigenhandigen brief aan Bodewijk Napoleon heeft geschreven, waar bij hij hem geluk wenscht dat hij de maatschap pij gered heeft. De Moniteur van den lsten dezer bevat het volgende besluit van den President der Repu bliek "Overwegende dat de Fransche Republiek,met haren door do volksstemming op nieuw bekrach tigden regeringsvorm, de herinneringen van het Keizerschap cn de zinnebeelden van deszelfs roem kan aannemen zonder argwaan te wekken; dat het nationaal vaandel niet langer verstoken moet zijn van het vermaarde zinnebeeld, hetwelk in honderd veldslagen onze krijgslieden ter overwin ning gelelde,besluit de President der Republiek dat do Fransche adelaar weder op do vaandels van het leger alsmede op het ridderkruis van het legioen van eer geplaatst wordt." Dezer dagen is de gravin de la Riboissiere overleden. Deze gravin heeft in der tijd met ha re zuster de gravin de Tathouet het kolossale ver mogen van den graaf Roy geerfd, hetwelk niet minder bedroeg dan 24 millioen. De overledene gravin de la Riboissiere Jaat niets van haar groot vermogen na aan hare nabestaanden, maar heeft het geheel bemaakt aan kerkelijke en liefdadige instellingen. 4 Jan. Behalve eenige benoemingen van maritime prefecten, behelst het officiële dagblad een besluit der regering, inhoudende, dat voort aan het beeld des Yoorzittere op de munt zal worden geslagen, met de woorden Republigiie Francaise aan dc andere zijde. Het randschrift zal als vroeger zijnDien protege la France. Bij een' demagoog te Commentry heeft men eenige dagen geleden een geheel nieuwe guillotine ontdekt ;al de stukken waren gereed,zoo dat het werktuig in weinige oogenblikken in el kander gezet en in werking gebragt kon worden. Op de vraag aan den demagoog, wat hij met dit werktuig wilde doen en wie liet hem besteld had, antwoordde hij, dat bij in de gedachte dat men er eerlang behoefte aan zou hebben, het in voorraad vervaardigd had, in de hoop er een' goeden prijs voor te maken. Parus, 4 Jan. Prins Bodewijk Bonaparte heeft aan den Keizer van Oostenrijk bij eigenhan digen brief verzocht, dat hij mogt vergunnen om het stoffelijk overschot van den hertog van Reich - sladt (zoon van Napoleon en Maria Bo\tisa)noo: Parijs over te brengen. Het standbeeld der vrijheid, sedert 1848 op het plein Bourgogne opgcrigt, is gisteren afge broken. Inliet berigt, hetwelk de Monileur om trent het op den lsten dezer, bij de afkondiging van het resultaat der volksstemming,in de hoofd kerk te Parijs gezongen Te Devrn geeft, merkt men de volgende zinsneden op"Prins Bodewijk Napoleon gaf gedurende de plegtigheid de blij ken van eene eenvoudige en waardige godsvrucht, waarvan het voorbeeld nooit meer dun thans noo- dig was. Met een' tusschentijd van eene halv j eeuw, den 18den Augustus 1S02 en den laten Januarij 1852, hebben twee Napoleon's, getrouw aan de aloude zinspreuk onzer vaderenGods werk door de Franschen (Gesta Dei per Francos), de intrede van een nieuw en gewenscht tijdperk ingewijd door in Onze-Lieve-Vrouwekerk voor den God van Clotilde te komen ncderknielen. In 1802 werd een Te Dewn gezongen tot viering van dc herrijzenis der Katholijkc ecredienst; i t 1852 geschiedt het om God te danken, dat Hij aan Frankrijk dien geest der wijsheid, welke do nation bc-houdt.heeft ingeboezemd. Dit voorbeeld van eerbied van het staatshoofd voor de gods- dienstplegtigheden, waartoe Napoleon, de eerste van dien naam, niet zonder moeite eenige zijner doorluchtigste krijgsbevelhebbers koude brengen, heeft thans alleen lofspraak en bewondering ont moet" De regering, die geld noodig heeft, heeft eenc oude schuld weder ten tapijte gebragt. IH t verlangt van Spanje de afdoening der sora.in 18 8 als schadevergoeding bepaald voor de onkosten van den oorlog van 1823. Bij de regeling, dien aangaande gemaakt, bad Spanje aatigeaom- jaarlijks eene bepaalde som als rente en afloss af te doen. Slechts 5 jaren voldeed het nmt zij ne verpligting, zoodat de hoofdsom welke 80 mil lioen fr. bedroeg, met de achterstallige renten thaus eene totale som van 115 millioen uitmaakt Het J. des Dehais bevat een uitvoerig cn fraai geschreven artikel over den tegenwoordige:! toestand van Frankrijk. Onder andoren zegt het duarin, dat er onderscheid tusschen 1790 en IS52 bestaat in het verschil van den voornfgaanden toe stand. 1799 ging uit van 1792, dat is van de vestiging eener woelige en regeringloozc rvpu bliek, die weldra bloedig en wreed, roof- en plun derzucht, ongeloovig en heiligscheudend werd. Er was dus in 1799 alles te doeu', de maatschap pelijke orde te vestigen, het gezag te scheppen, het bestuur te organisereu. Dc eerste consul had derhalve eene grootsche taak te venigten.hij votxl den chaos, hij liet eene wereld na. IS52 heeft zulk een treurig uitgangspunt niet Het volgt niet op 1793, maar'op 1848. liet vloeit niet voort uit eene vernielende, maar uit eene raagte- looze revolutie. Het tienjarig presidentschap heeft dus niet die grootsche taak te verrigtcn, welke op den eersten consul rustte. Zij heeft slechts een pligt te vervullen, namelijk: de maatschappelijke en administrative orde te handhaven, door het consultant en keizerrijk geschapen en door de constitutionele monarchy bevestigd. Het schijnt zeker, dat binnen weinige da gen van alle gedenkteekenen en gebouwen de woorden Vrijheid, Gelijkheid en Broederschap zullen verdwijnen. Van eene doorgaans goed onderrigte zijd-3 wordt medegedeeld, dat de nieuwe constitutie waarschijnlijk op den loden of lOden Januarij aanstaande zal worden afgekondigd. Men vindt nog steeds personen, die overtuigd zijn, dat de heer L. Napoleon zich den titel van Reiser zal toecigencn. Zooveel is zeker, dat hij dit doen kan, zoodra hij het mogt verlangen. De Engelsche landschapschilder Turnss heeft bij testament ruim 2 millioen guldens be stemd voor de oprigting van een gasthuis voor on gelukkige kunstenaars. Die instelling begiftigt hij verder met al zijne schilderijou, op 4 na, die aan het rijk komen.

Sheboygan Nieuwsbode | 1852 | | pagina 1