(ji'Boijqan uurosliotV. J. aïïUïTïïS E. VEEBÏÏRG, Uitgevers. ABONNEMENTS-PRIJS. Voor li jaar - -- -- -- -- -- $2,0 Voor een jaar ----------- - l.f Voor zes maanden ---------- 1,( Voor drie maanden - -- -- -- -- - O.J Alles volstrek: in vooruitbetaling. 3" JAARG. NO. 6. MOTTO: Do taal, die zalige oudere spraken, Zal die een deugd wam kind verzaken r Neen, Broedors Landgenooten neen Reeds snoeren ons de hechtste bandon. Leest slechts de taal der Nederlandon, En nieis rukt ooit dien band van een Verachijnt oenmaal per week. PRIJS DER ADVERTENTIES. Voor een jear. niet boven do 5 regels - - 5.00. Boven S tot 16 regets, voor de eonto plaatsing - 1,00. Voor B regels of minder, dito ------- 0,50. Voor elke volgend» plaatsing ------- 0,25- Brievan en ingeionden stukken franco. DINGSDAG, 3 FEBRÜARIJ 1852. AO. 110. (Êcnig orgaan bcr Ncöcrlanöcrs in Noorö SLmerika. aan Ijct tiienas, ben toestanb cn be belangen nan Ijct (Önïre en SCienroe baberlanb getnijb. D c r i g t e n n a it (Europa. NEDERLAND. 'sGkavkxitaoz, 12 Dec. Heden lieeft het prov. gerCglshöf in Zuid-Holland uitspraak ge daan in de zaak van Frederik Rudolph Frebus, ladl.stdijk lakkei bij de hofhouding van Z. K. II. I1 rins Frederik der Nederlanden, beschuldigd van poging tot moord op den hoffourier Pabst. Het hof heeft den beschuldigde te dier zake schul dig verklaard aan poging tot moedwilligen dood slag (meurtre) met voorbedachten rade begaan, dat is poging tot moord (assassinate en veroor deeld tot de straf des doods door middel van op hanging aan eerte galg, uit te voeren binnen de stad 's Gravenhnge. - Door circa driehonderd geachte en gegoe de ingezetenen van Leiden van onderscheidene geloofsbelijdenis is een rekest aan Z. M. den Ko ning ingezonden, ter zake der verijdelde schikking tussehen de regering der stad en den breeden kerkoraad der Ned. Hervormde gemeente aldaar. 's Gilaveniiage, 29 Dec. Bij Koninklijk be sluit van gisteren Staatsblad no. 166 wordt het beheer en beleid der nlgemeone of rijkspolitie op nieuwe grondslagen bevestigd en de dienst van dezen nieuwen tak van bestuur over alle deelcn des i mparigen voet geregeld, en in jg gebragt met de beginselen voor de iitie, vastgesteld bij de wet van den 29sten Junij 1817. Dit besluit behelst 20 arti kelen. Het gezag over de algemeene of rijkspo litie- berust l ij den minister van justitie. Voor het beheer daarvan wordt het rijk in vijf dis- trikten verdeeld: het eerste omvat Noordbrabant cu Limburg, het tweede Gelderland en Overijssel, het derde Zuid holland en Zeeland, het vierde Noordhollaud en Utrecht, het vijfde Friesland, Groningen en Drenthe. Voor iedet' distrikt be noemt d<^ Koning zoodra het belang van 'srijks dienst dit vordert, een directeur van policie, wijst de standplaats aan en verandert die naar omstan digheden. Zij genieten eeitc bezoldiging van min stens ƒ2000 en hoogstens ƒ3000, en bovendien voor bureaukosten, mede van Staatswege, min stens ƒ300 en hoogstens 1000. Zij zijn belast niet het beheer en beleid der genoemde politie, in den diensiltring waarnaar zij zijn aangesteld, wa kende voor de handhaving van de wetten, regle menten van algemeen bestuur, voor de rust en veiligheid van den Staal, de bescherming van per sonen cu goederen, enz. Alle ambtenaren van rijkspolitie slaan onder de bevelen des directeurs van politie van het distrikt Nog behelst het besluit de overgangsbepaling, dat de Koning zich voorbehoudt in die provinciën, waar het algemeen belang de dadelijke aanstelling van directeuren van politie niet vordert, met de bovengemelde verrigtingen tijdelijk zoodanige reg- toriijke of politieambtenaren te belasten, als be vonden zal worden te behooren, zoo .nede om op zoodi.nigc punten, waar de dienst zulks inogt be hoeven, van 's rijks wege bijzondere politieamb tenaren aan te stellen. De regering heeft besloten de miliciens, na eenmaal in den wapenhandel te zijn geoefend, in gewone tijden, niet weder op te roepen. Don 17ilon Dec. is door den minister van financien en den Belg'wclieu gezant bij dit hof, als govolmngtigden der wederzijilfchc regeringen, eene overeenkomst tot re geling der aangelegenheden van do brievenpost tussehen de Nederlanden en Belgie gesloten. Gisteren heeft de Ilooge Raad, uitspraak doende op de incidentele vordering in de zaak van den heer C. J. Enihoren tegen do Erven van Z. M. Koning Willem II, dc firma Ij. J. Enthozen en Co. in vrijwaring geroepen. Eerlang verwacht men titans de pleidooijen over de zaak ten principale. Ten gevolge van het niet tot stand komen der aan gegane schikking, is gisteren door den procureur zan den JBurgli bij deu lioogen raad aangedrongen op het nemen cener beslissing in do aanhangige zaak van heeren regen ton van het huiszittonhuis cn dinkonie-amieu te Leiden. Dien ten gevolge is do conclusie van het openb. ministe rie iu dezo zaak bepaald op den 2den Januarij 1S52. wan neer door partijen hare conclusion moeten worden her haald. Do vestingen Coevorden, Bonrtange en Langnk- korschans worden geheel verlaten. De vestingen Breda, Bergen op Zoom, Maastricht en Venlo zullen in staat van verdediging blijven, naar mate het belang des lands dit veroiacht, en niet inachtneming van mogelijke bezui- nigingsn. Ingevolge aanschrijving van den minister van binnenlandsche zaken aan de commissarissen des Konings in de provinciën, worden deze uitge- noodigd, om de rustende schutterijen naar behoo ren op het papier in orde te doen houden, en zoo zij dit ter eeniger plaatse niet mogten zijn, dezel- ven onverwijld in orde-te doen brengen. De waarheid van het sedert eenige dagen geloopen hebbende gerucht, dat vier ligtingen der Nationale Militie onder de wapenen zouden wor den opgeroepen, is, tot dusverre, niet gebleken. Tot verspreiding van dat gerucht zal, waarschijn lijk, hebben aanleiding gegeven eene, bij de leger korpsen van het dep. van oorlog ontvangen aan schrijving tot opmaking en inzending van staten der miliciens van eenige ligtingen, ten einde, wanneer de noodzakelijkheid daarvoor mogte ont staan, dadelijk tot de oproeping zoude kunnen worden overgegaan. Amsterdam, 12 Dec. Door hot prov. ge- regtshof in Noord-Holland (in raadkamer verga derd) is de openbare teregtstelling bevolen van Jan Slotboomter zake van doodslag met voor bedachten rade en verraderlijk begaan, voorafge gaan of gevolgd door diefstal op den openbaren weg (in de Kalftjeslaan), en zulks na reeds bevo rens ter zake van misdaad tot ontecrende straffen veroordeeld te zijn geweest. Van den 14r/e«. Naar men verneemt, heeft de Koning de betrekking van scheidsman aange nomen, welke Z. M. door Frankrijk en Spanje is opgedragen, betreffende het tussehen beide de Staten nog hangend geschil, wegens schadever goeding ter zake van in het jaar 1823 aangehou den schepen. Amsterdam, 16 Doe. De openbare torogtstolling voorlid prov. geregtshofia Noord-Holland,tor zaak Jan Slotboom, beschuldigd van in de Kulljcslaaii te heb ben vermoord do vrouw van don broodbakker Ketter al hier, is bepaald op den 20alen Januarij 1852. Mon verneemt, dat ouder de zeer aanzien lijke legaten, door wijlen den Bisschop van Curi um bij uiterste wilsbeschikking vermaakt, er ook een is, waarbij aan de Protestaiuscho urmen te Oegstgeest een kapitaal van/'5000 geschonken wordt, waarvan de jaarlijksche interessen moer dan het dubbel bedingen der som, welke de Bis schop bij zijn leven jaarlijks aan dio armen deed uitreiken. 11. Wijk aas zee, 16 Dcc. Niellcgenstnando or vcrscliillciidon kimt translation gemankt zijn tol do vangst an den langs dezon kust zwervenden walvisch, schijnt dezelve zich voor liet tcgomvoordigo dieper op zoo bogo- hebbcn. Leeuwarden, 11 Dec. In Friesland is we derom last gegeven tot het dooden van 14 runde ren, makende met dc laatstgedane opgaaf een to-1 taal van 298-3 runderen. Wij vernemen dat het in Engeland nieuw gebouwde ijzeren stoomschip genoemd Harlingen, bestemd om in het aanstaande voorjaar in de vaart tussehen de steden Harlingen en Amster dam gebragt te worden, dezer dagen van Londen tc Harlingen is aangekomen, en na een togtje naar het Vlie gemaakt te hebben, Dingsdag 1.1. naar Amsterdam is gestoomd, wanneer hetzelve de •ertogt in den zeer korten tijd van vijf uur heeft volbragt. F R A N K R IJ K. I Adres aan bet ex-bureau van de ex questuur ex Wetgevende Vergadering. Parus, 10 Dec. De generaal CavaJjnat rennes i» een.j .rouw, Mm, Jmado. schijnt na zijne inhechtenisneming begrepen te ,er d(n(! ver00rjreljf wpgens vergiftiging van hebben, dat deze znne nositie hem niet meer ver- ,oi.i"~.. ...n... Nijmegen, 9 Dec. Een door den jongsten rarijschen coup d'elat verbijsterde cn door den dratik verhitte schoolmeester uit de naburige ge meente Mook, werd iu den voormiddag van he lden, ten einde van zijne roes te bekomen, bij po- itie maatregel in het wachthuis in bewaring ge steld. Zich hier niet op zijn gemak gevoelende ontkleedde hij zicli en poogde door <len schoor steen zich een weg naar buiten te banen, hetgeen evenwel mislukte, toen hij vervolgens met goed succes het slot der buitendeur verbrak en langs den natuurlijken weg in zijnen natuurstaat ont snapte. Na zich eene wijl onder den toevloed «uier groote menigte van beider sexen, in para- dijs-costuum, op liet voornaamste punt der stad, gratis aanschouwelijk te hebben gestold, werd de socialistische wildeman andermaal door do policie ingepakt en naar eene betere bewaarplaats geleid. (UB.) 's Hertogenboscu, 17 Doe. De rampvolle en onzedelijke wateroorlog is wederom begonnen wanneer toch zullen de daden van geweld, door de bovengelanden doorgaans uitgeoefend (wel ar tot eigen behoud) door de hooge regerii worden tegengegaan met het duursteden van eene voor tillen zoo noodzakelijke uitwatering? Voor eenige dagc-n heeft nten den Groenendijk door gestoken, waardoor het land van Negen werd onder water gezet en kwam het water zeer hoog tegen de lager liggende Meerkade, welke andere gemeenten van water bevrijdt, doch ook deze kade onderging gisteren hetzelfde lot. Daardoor over- stroomon nu hier in de omstreken wederom eene massa landerijen. Utrecht, 18 Dcc. Ons wordt verzocht, als berigt mede te deelen, dat op den I3den Doe. l.l. op de hofstede de Bunt, onder Doorn, bevallen is van haar twaalfde kind, zijnde tevens de twaalfde zoon, Necltje van Donselaar, huisvrouw van deu landbouwer Gerrit Legemaat. Middelburg, 10 Dec. Verleden weck werd alhier bij het provinciaal geregtshof in hoogcr be roep behandeld de zaak van den welcerw. heer Hendrik Mertens, Roomsch Katholijk pastoor te St. Janssteen, hij vonnis der regtbank te Goes veroordeeld tot eene gevangenisstraf van drie maanden, wegens bot berispen van daden van het gemeentebestuur dier gemeente, in eene openba re rede op den kansol.Het hof heeft het vonnis der regtbank voornoemd bevestigd. Rijswijk, ll Dec. De R. K. gemeente heeft eenige dagen geleden uit onbekende hand eene som van 10,000 ontvangen, voor de oprigting van een gesticht voor de armen en voor het ou derwijs van behoefiigon. Zwolle, 20 Dec. De sclielvisch, welke door de Schokkers in deze provincie wordt aangebrngt, wordt thans grootcndeels naar Amsterdam ver zonden, alwaar zij voor Duitscliland worden inge zouten. Assen, 18 Dec. Op uitnoodiging van den heer burgemeester dezer stad zijn eenige hande laren en neringdoenden alhier bijeengekomen, ten einde door z. ed. achtb. gehoord te worden over de vraag, of, naar aanleiding van het Kon. besluit van den Oden Nov. jj. het oprigten van eene ka mer van koophandel hier ter stede al dan niet wenschelijk zou zijn; deze vraag toestemmend be- nntwoord zijnde, en ook door heeren burgemees ter en wethouders het wenscbelijke daarvan er kend zijnde, zal de raad alsnu moeten beslissen, uu,uui, yxnemau of dezelve daartoe uit de stedelijke kas eenige nigte spreeuwen fondsen wil disponibel stellen. Meppel, 10 Dec. Er bestaat hier een plan om Meppel, door middel vau een groot scheep- vaartskanaal, hetwelk tevens tot eene waterlei ding voor hei uit Drenthe afkomende water zal dienen, langs een gedeelte der gemeente Nije- voeu, Wauneperveen en het ambt Vollenhove met de Zuiderzee te verbinden, ten eiude het be- smande gebrekkige vaarwater langs het Meppe- lerdicp te vervnngen en de groote inconveuiemeu, die het Zwolsche diep oplevert, te ontwijken. Om dat doel te verwezenlijken, is er gisteren avond in het hcerenlogement alhier, door de notabeiste ingezetenen van Meppel en omstreken, eene com missie van vijf leden benoemd, bestaande uit de heeren mr. Ur. J. Tone kens, lid der Eerste Ka mer en kantonregter te Meppel, mr. baron dc Vos von Stcenwijk, burgemeester van Nijeveen, A. der Vlies, lid der prov. Staten van Drenthe, tc Hiivelte; Jacob de Jonge, jr., koopman, en J. Keus, schipper, beide te Meppel, ten einde het terrein door een deskundige te doen opnemen, enz., waarvoor dadelijk reeds een gedeelte der benoodigde geiden door inteckening is bijeenge- bragt Indien deze onderneming h'et gewenschte gevolg heeft, dan kan zij in verband met de ge projecteerde Drentscbc kanalen van onbereken baar voordeel voor den handel en de nijverheid un deze provinciën cn voor eeu gedeelte van Overijssel worden. (Het verheugt ons, dat men te Meppel de han den aan het werk slaat, om geene dvr voordeden te verliezen, welke do gunstige ligging aanbiedt, voordeden, die nog aanzienlijk vermeerderen zul len, wanneer het kanaal van Assen op Groningen en dat uit het bovenpand der Hoofdvaart naar de Weerdiuger en Emmer Vecnon eens tot stand komendeze voordeeion zou Meppel echter groo- tendeels verliezen, zoo liet geprojecteerde kanaal vun Dieverbrug naar Stcenwijk, waartegen het terrein inderdaad geene onoverkomelijke bezwa ren schijnt aan te bieden, werd daargesteld. Wij wenschen dun ook, dat het onderzoek der com missie bevredigende resultaten moge opleveren, en liet pion zelf den uitslag moge hebben, waarin liet met overleg en volharding streven naar eene wensehelijke zaak zich dikwijls mag verheugen. lied. der Dr. Ct.) Groningen, 11 Dec. Naar ons berigt wordt, heeft dezer dagen ergens in Drenthe eene zeldza me poging tot zelfmoord plaats gehad. Een ge wezen scheper verliet iu den vroegen morgen, terwijl het nog donker wus, zijne wouing, na aan zijne dochter gezegd te hebbeu, dat hij wilde gaan graveu. De dochter, door zijn te lang uitblijven angstig geworden, begaf zich in deu tuin cn vond er haar vader-in den grond, met eeu hoop zand over zich heen. Echter kwam zij nog vroeg ge noeg, om hem met behulp van anderen levend uit zijn vrijwillig graf op te halen. Als oorzaak van dezen wonderlijken inval, om zich in eigen persoon bij levenden lijve ter aarde te bestellen, wordt opgegeven, dat de man van smokkelarij werd verdacht geworden. P. G. C. Groningen, 15 Dcc. Gisteren avond vierde de Hervormde gemeente met een' barer leeraren, den hoogleeraar P. Hofstede de Groot, het feest zijner vijfentwintigjarige Evangeliebediening. Zij deed dit met dankbare blijdschap over 't be houd van den hoog vereerden man, wiens leven een ouvormoeid arbeideu en strijden is voor waar heid en onbelemmerde vrijheid van geweten, en aan wien Groningens gemeente, maar ook de Ne- derlaudsche kerk zoo dure verpligting heeft. De tekst van den hoogleeraar was 2 Cor. 358. Vele blijken van belangstelling werden hem zoo van hier als uit onderscheidene oorden des lands gegeven. In een volgend nommer zullen wij nadere bijzonderheden melden. Van iloogeveen wordt ons het volgende gemeld "De werkzaamheden aan de waterleiding van het nieuwe Drentsche kanaal worden met kracht voortgezet, daar 't werk tegen den 27sten dezer maand voltooid moet zijn, edoch de arbeiders kla gen bitter dat zij zoo weinig verdienen. "Toen het eerste gedeelte der waterlossing na gedane uitbesteding uitgevoerd werd, waren er sommigen die klaagden dat zij met hard werken slechts 40 cents daags hadden, doch het is thans veel minder, dewijl men verzekert dat er perso nen zijn, die slechts 15 cents kunnen maken, dat veroorzaakt wordt doordien den grond, door de hardheid van den bodem, zoo moeijelijk te ver werken is, en waarom verscheidene arbeiders het werk gestaakt hebben." Gron. Ct Als eene bijzonderheid meldt men ons uit Burum, (Friesland) dat aldaar gisteren eene me- zijn gezien, hebben, dat deze zijne positie hem niet meer ver oorloofde naar de hand vanmej. Odier te dingen; derhalve schreef hij den heer Odier een biljet, waarin hij verklaarde bereid te zijn, de weder- zijdscli gewisselde trouwbelofte te verbreken. De familie Odier was echter van oordeel, dat zij thans, meer nog dan vroeger, aau den generaal verbon den was. De ijsselijke tooneelen van plundering die te Clamery, Auch, Mirande, Poligny en Bezicrs hebben plaats gehad, hebben eenen grooten in druk bij het publiek te weeg gebragt, en brengen meer dan alle redeneringen er toe bij ora de sym pathie voor den President te doen vermeerderen. Men zegt luide"De President bewijst dat hij geen' steun zoekt bij de mannen der wanorde, hij bestrijdt en verslaat hen, waarom zouden vrij hcra niet toejuichen'?Maar hij houdt de magt in handen en zoo hij ons redt, gesehiedtzulks niet belangeloos maar uit eerzuchtEn wat doet het er toe, of hij uit eerzucht handelt? Zal ik den man die mij redt, als ik op het punt ben te verdrinken, vragen of hij mij gered heeft uit zui vere philaniropie, dan wel of hij gedacht heeft aau de premie van 25 francs Hij heeft mij ge red, ik dank hem Bij een besluit van den President der Repu bliek is bepaald, dat de personen, onder toezigt der hooge politie geplaatst, die zielt aan t-enig misdrijf schuldig maken, voor den tijd van min stens vijf en hoogstens tien jaar naar Cayenne of Algiers kunnen worden gedeporteerd. Deze maatregel is ook toepasselijk op dc leden van ge heime genootschappen, 'i'ien dagen worden aan de personen, dio ouder toezigt der policie staan, gegeven om de stad en haar gebied te verlaten, na dien tijd zich nog te Parijs bevindende, zul len zij worden gearresteerd. De gedeporteerdeu zullen in de kolonie dwang arbeid moeten verrigten; zij zijn beroofd van hun ne burgelijke en politieke regten, ouderworpen aan de militaire wetten, enz. Op eene van de barricades van de straat St, Martin werden ouder anderen, drie jongens van 10 u 12 jaren door de troepen gevangen ge nomen. De generaal Herltülon, welke hierbij te genwoordig was, liet de jongens deu broek afstrij ken, hun eene duchtige bestraffing a posteriori toededen en zond beu vervolgens naar huis. De heer de Lamarline moet hebben gezegd, dat de Voorzitter de Constitutie niet heeft ge schonden, want dat het. t olgens het staatsver drag, hem niet vrij stond om de Wetgevende Ver- 43 personen, behoorende tot gezinnen, bij welke zij als di. nstbodc in huis wns. De bekende A. Dumas\heeft' voor het'oo- genblik zijne letterkundige faorijk te Brussel ge vestigd er» zal aldaar de eindeloozc reeks zijner ro mans voortzetten. De heer Thiers bevindt'zich'nog steeds te Brussel, waar hij geruimen tijd denkt te vertoeven. De heeren Cavaignac, Piscatory en Chan four zijn op last van den President der Re publiek heden iu vrijheid gestold. Eugene Sue is uit den kerker verlost Hij had er juist zijn leuningstoel laten komen. Buiten dien stoel kan hij niet schrijven. Men zegt dat Sue's gezondheid geledeu heeft door het vochtig klimaat zijner cel. GEMENGDE. BERIGTEN. Uit Konstantinopel wordt thans de tekst medegedeeld van eenen firman, dien de Sultan onlangs over de vrije uitoefening der Protestant- scho godsdienst in zijn rijk uitgevaardigd heeft Dat stuk luidt als volgt. Aan mijnen vizier Mohammed-pacha, minister van politie: "Wanneer dit mijn bevel u onder de oogen komt,dan zult gij wetcn.dat diegenen mijner Christelijke onderdanen, die tot de P rotes tan tsehe kerk behooren, totjhiertoe veel onaangenaamhe den hebben moeten verduren, omdat zij geenen patriarch noch primas hadden, die voor hen kou zorgen. Intusseben strijdt het tegen mijn gevoel, dat eonig gedeelte mijuer onderdanen, uit hoofde van zijne godsdienstige geloofsbelijdenis, in zijne vrijheden verkort zou worden. Opdat nu deze Protestanten eene gemeente met gelijke regten als de overige zouden uitmaken, is het mijn wil, dat zij zeiven uit hun midden een persoon kiezen, om hun opziener te zijn en zich tot de politie in verband te stellen, liet is de pligt van dezen op ziener de gemeente-registors, de geboorte- en sterllijsten te houdenvoorts moeten door zijne tusschenkomst alle aanvragen om passen, enz. aan de regering bezorgd worden, liet is miju wil, dat de Protestanten niet in het minst bemoei- jelijkt worden, on dat men integendeel niets ver- zuiaie wat strekken kan, om hen in de uitoefening van hunne godsdienst te beschermen. En wan neer het noodig inogt zijn, dun mogen zij zieb, door tusschenkomst van hunnen ojiziener. met klaagschriften on vertoogcu tot de Verhevene Porto wenden."' Iu sommige goed onderrïgte kringen ver zekert men. dat reeds do meeste Duitse he rege- welke, even als in J het voorjaar, hun gefluit deden hooren. gadering te ontbinden; doch dat daarin niet werdj ringen nota's van goedkeuring aan d»*n President verbodt-u om dat ligcliaam uiteen te ju gen De gevangenen van Llam Lobben eenige verzachting in hun lot verkregen. Thans mogen zij hunne vrienden bij zich ontvangen. Mejuf- vrouw Odier bragt eeu gedeelte van den dag van eergisteren bij den generaal Cavaignac door. De generaal heeft een paspoort geweigerd, hetwelk hern werd aangeboden, om zich naar Amsterdam tc begeven, teu eiude daar in het huwelijk tc tre den. Men spreekt nog altijd van de spoedige in vrijheidstelling van don generaal, hetgeen deze vooral zoude te dankeu hebben aan de in het werk gestelde pogingen van Mejufvrouw OJicr. Doch het wordt betwijfeld, of dc generaal van eene vrijheid zal willen gebruik maken, welke zich niet tot alle zijne mede gevangouen op het kasteel Ham uitstrekt De heer Perier liep langs de straten en haalde door zijneu naam, overal waar bij dien op proclamation als lid van den staatsraad vond, een' likscben potloodstreep. "Wat doet gij daar?" vroeg hem een stads-serjant. "Ik neem mijn' naam terug, waar ik dieu vind!"' was het ant woord. De heer de Broglie ontving een bezoek van een lid der familie Bonapartedoch gaf een be let, aldus gemotiveerd"ik heb de jicht thans moet men de jicht hebbeu of iu de gevangenis zitten." Te Valenciennes is, volgens den Echo de la Fronttere, een Hollander gearresteerd, Voet ge naamd, van Parijs komende, cu zich noemende burgerlijk ingenieur. Hij gaf op, 't laatst te Pa rijs gewoond te hebben, en wel in de straat Labi le no. 1, maar vermits dit huis juist is het be ruchte Maison d'or, uit 't welk men op de troe pen had geschoten, is de reiziger tot nader order in preventieve gevangenschap gehouden. Te Yalence heeft een zoon getracht zijne moeder te vermoorden, omdat hij haar verdacht hield het geheim te hebben verraden van de in- surrectionele beweging, welke in die stad moest losbarsten. De aan het slagtoffer toegebragte wonde is doodelijk. De Keizer van Oostenrijk heeft aan Lode- wijk Napoleon Bonaparte een prachtig geschenk gezonden, bestaande in eene kostbare gala-koets met 4 fraaije paarden bespannen. Aan den heer Victor Hugo is door de re gering een reispas naar Nederland toegezonden. Men weet, dat van Dupin in de coup d'e- tat's dagen weinig werd gesprokeu. Een spot vogel plakte daarom het volgende billet op som mige muren "Du pain perdu, in den morgen van 2 Dcc. j.l. Die het vindt zal eene goede beloóning hebben. der l'rnnsche republiek gezonden hebben, in ant woord op zijne nou tot regtvaardiging van den door hem genomen maatregel. Het handelsverdrag door Penissen met <:e Nederlanden gesloten is op officiële wijze aan <io Zuidduitschc Staten medegedeeldmen verwachr dat het aldaar con gunstig onthaal zul vinden, uithoofde van het nieuwe vertier, dat daardoot voor vele handelsartikelen wordt geopend. Men houdt zich ernstig bezig met het plan eencr ondonsecsche telegrafische gemeenschap tussehen Engeland en Ierland. Daartoe zouden 00 mijlen kabel benoodigd zijn alat is driemaal zoo veel ids tussehen Dover en Calais. Bij Llovd is over Maltha dd. S Doe. het ontzettende berigt, ontvangen van eene vreesc- lijke ramp, door twee vervaarlijk groote waterho zen op liet eiland Sicilië te weeg gebragt, waar door huizen, hoonn-n, nu-nschcn en vee met on- woerstnanbare kracht worden opgeligt en een eind verder neder gesmeten. Te Castellamarc werd de halve stad vernield, omtrent 200 ingezetenen in de zee geworpen on verscheidene schepen met hunne bemanning in den ntgrond geslingerd. Het verlies aau mcnschen alleen wordt op ruim 500 gesteld. Nederlandscli Kerknieuws. Ds. ff. li". A. Verhoef, pred. te Vilvoorde, heeft de beroeping naar de Hervormde gemeente te Zuid-beijerkina aangenomen. Te Thesinge (Groningen) is tot herder eu leeruur der Chr. Afg. gemeente beroepeu dc wel cerw. heer kandidaat J. Virtd. Te Wi stergeest (Friesland) is tot henier on leeruur der Chr. Alg. gemeente beroepen ds. J. Beijer, pred. te Dokkum. Tc Gorinchem is tot herder en leeraar der Chr. Afg. gemeente beroepen ds. II. IFïeamo, pred. to Knpelle. Uit het bevorens gemaakte zestal is door de broederschap der Doopsgezinde gemeente te Rotterdam geformeerd het volgende drietal: dd. N. Hoekstra Ben. te Akkrum, P. Brouwer, tö Gorredijk, en D. Harting, theol. doet. te Enkhui zen, en daaruit door den kerkeraad beroepen ds. Hoekstra, Bzn., te Akkrum. Bij de Chr. Alg. gemeente te Lippenhuizen is met algemeene stemmen tot herder en leeraar beroepen de welcerw. heer F. Hulst, proponent in Drenthe. Ds. J. Beijer, pred. bij de Chr. Afg ge meente te Dokkum, heoft voor do op z.eerw. uit- gebragte beroeping naar Eziiige eu 'fhisinge be-

Sheboygan Nieuwsbode | 1852 | | pagina 1