J stemming dier voorwerpen aangaat, 200 schijnt het, dat die, na betaling van regten verkocht zul len worden; het Fransche departement heeft reeds de behandeling der publieke verkoóping van de ingezondene voorwerpen aan den lord Mayor van Londen, den heer Musgrave opge dragen- Oldenzaal, 19 Aug. In den nacht van den löden op den l7den dezer is er iu het op twee uren afstands van Enschede gelegene dcrpHaaks- bergen, brand ontstaan welke zoo hevig toenam, dat er 33 huizen en de kerk der Hervormden in asch gelegd zijn. Numeoen, 19 Aug. Dezer dagen is alhier tot stand gekomen eene Schéeps-reederij, onder het boekhouderschap van den Heer A. G-raadt van Roggen te Amsterdam. Voor deze reederij is reeds op de werf het Wapen van Harlingen, in de groote Wittenburgerstraat, van den Heer F. Haverkamp aldaar, een barkschip in aanbouw, bestemd voor degroole vaart, hetwelk den naam zal voeren van Stad Nijmegen, groot zal zijn 210 gemeten lasten, en gevoerd worden door kapitein P. W. B. Meilink. (N.C.) Amsterdam, 11 Aug. Uit Konstantinopel wordt gemeld,dat de grootvizier, ten gevolge der krachtige reclamatien van de Europesche consuls te Smirna, den generaal Achmet Pacha naar Smirna heeft gezonden, om een streng onderzoek te doen naar het gebeurde met den Nederland- schen vice consul van Lennep en tevens om de noodige maatregelen te nemen tot bescherming van de vertegenwoordigers der Europesche mo gendheden. 's Gravenhage, 18 Aug. De Eerste Kamer heeft heden 33 ontwerpen, aan hare beraadsla gingen onderworpen, aangenomen. "Woensdag zal zij beraadslagen over de tractaten met Sardi nië en Griekenland en over de staking der heffin gen van scheepvaartregten op de Maas. Het ontwerp wegens de provinciale belastingen in Friesland zal worden behandeld na de onteige ningswet Vollenhoven, 7 Augs. In het aangrenzend ambt Vollenhoven had" dezer dagen een even kunnen melding maken. Met den Heer van Steenwijk zijn wij per soonlijk bekend en bevriend, en gelooven dat Z. M's. keuze voor de 8 a 10 duizend Nederlan ders van dezen Staat niet beter had kunnen uit vallen. Red.) £Sf° De redacteur dezes blads is verleden woensdag van zijne reis naar Michigan terug gekomen, en belooft de mededeeling van zijn reisverhaal en aanmerkelijk meer leesstof in het volgend noinmer, uithoofde de Nieuwsbode voor deze week reeds te ver was afgewerkt om een en ander nog in deze week te bewerkstelligen, zonder de uitgave te vertragen. Aangaande den Wel Eerw. heer van der Scheur, venvacht wordend leeraar in town Holland, Sheboygan County, zijn wij in staat mede te deelen, dat zijn Eerw. benevens den onderwijzer Hillebrands en nog twee an dere huisgezinnen, voornemens waren om gis teren of heden op reis te gaan en na den Chris- telijken rustdag op Grand Haven te hebben doorgebragt, de reis naar deze plaats verder voort te zetten, zoodat zij in 't begin der volgen de week albier mogen verwacht worden. De leeraar is voornemens om, zoo het God behaagt, zijn dienstwerk in town Holland aan te vangen op den 2S dezer, terwijl de bevestiging zai ge schieden door Ds. van Raalte, die daartoe uit de Michigan Kolonie overkomt, of door Ds. Klyn te Milwaukie. Ë5F Heden (den 1 September) werd de eerste steen gelegd aan het eerste steenen huis in de Hollandsche Kolonie in Michigan.Dit huis draagt den naam Welgelegen en staat aan de Black rivier, by de Niëüwif brug, tusschen Hol land en Zeeland Het wordt gebouwd door Mr. Everts, timmer man en Mr. Winters, Metselaar, voor rekening yan den heer A. Steketee Cz, van Baarland. (A. J. H.) Een inwoner onzer gemeente, aldaar den weg passerende, werd plotseling door een stortregen overvallen, en nam de wijk in een nabijgelegen boeren huis. Naauwelijks heeft hij zich op den stoel neer gezet hem door den herbergzamen landman aangeboden, of hij blikt onwillekeurig naar den zolder, en nu ontwaart zijn oog een voorwerp, welks aanschouwing hem niet slechts in hooge mate doet ontstellen, maar ook in een oogwenk sprakeloos doet vlugten De boer en diens gezin weten van deze raad selachtige verdwijning zich geen denkbeeli" vormen. Weldra echter wordt hun de zaak' knoopt door hunne naburen, die van het geb' de kennis hadden bekomen, door middel van den angstigen vlugteling zeiven. De deze: De goede man hield zich onbetwistbaar over tuigd, dat hij ten huize van den boer een zelf moord had ontdekt, door middel van ophanging gepleegd, waarvan alsnog het zigtbaar bewijs aan den zolder voorhanden, en hij gewis de eerste getuige was geweest. Thans verdween alle schrik en verbazing, en maakte plaats voor hartelijke lachlust Dit boerengezin namelijk had de zonderlinge gewoonte, om bij het maken van bloedworst niet slechts darmen en zakjes te bezi gen,maar ook de in 't huisgezin versletene en on bruikbare kousen mot die specie te vullen(l!); en zoo had zulks ook nu met een tweetal volslagen mannen-kousen plaats gehad, en waren dezen aan den zolder opgehangen. Deze twee bee- nen, in een eenigzins duisteren hoek hangen de, maakten de schrik des bezoekers uit (Steenw. Ct.) Leiden, 12 Aug. LL Zaud&g nachx tan half twaalf ure, barstte hier een zware brand nit in de fabriek van dekens, duffels en baaijen benevens stoom-spinnerij en vollerij van den Heer J. v. Wensen, op de Heerengracht, waarschijnlijk door het broeijen van wol ontstaan, welke brand in weinige oogenblikken zoodanig toenam, dat ten half een ure hetgansche voor weinige jaren geheel nieuw gezette gebouw, welks drie verdiepingen hooge voorge vel 34 ramen en twee deuren bevatte, ten eenemale uit brandde, zoodat er niets dan het muur- en ijzerwerk overbleef. Verre in den omtrek der stad was de hoog opgaande vuur-en rookkolom te zien. Gelukkig heelt windstilte de onvermoeide pogingen van on te voortreffe lijke brandweet begunstigd, waardoor het boven alle ver wachting gelukt is, zelfs de allernaast belendende panden, vooral ae onder den wind gelegene brouwerij, bijna on beschadigd te bewaren. 's Grayenhage. Z. M. heeft bij besluit van 4 Augs. jl. den heer G.van Steenwijk,te Milwau kee, benoemd tot Consul der Nederl. voor den Staat Wisconsin; verder den heer E. R Toe wa ter te Sk Louis voor Missouri,Iowa en Illinois en de heer Charles Hess, te Detroit voor Michi gan, Indiana en Ohio. (Wij verheugen ons in bovenstaand blijk van belangstelling van het Nederlandsche Gouver nement inde geemigrefirde landgenooten,ten wier dienste het hoogst nuttig moet worden geacht, dat geschikte mannen op officiële wijze met het vereischte vertrouwen zijn bekleed, om alle com- missien, acten en stukken bij dat Gouvernement en de velschillende autoriteiten des lands te bezorgen, als ook zoodanige bijzondere zaken te behandelen, welke hun door Nederlanders hier of in het moederland zullen worden opgedragen. Wij hopen dus, dat de drie benoemde Consuls voor het Amerikaansche Westen zich de op hen uitgebragte keuze zullen laten welgevallen, en genoemde heeren ons in de gelegenheid stellen om daarvan door middel van den Nieuwsbode te SST Volgeqs een' geloofwaardigdfftiit Neder land ontvangen brief beviel de echtgenoote van J. Mol Az. molenaar te Baarland, van een kind zonder armen en beenen, het hoofd stond dwars en had een verschrikkelijke haze mond; de eene zijde der neus was digt en aan de andere zijde twee gaatjes en het eene oor digtf^ Voor vier jaren bragt die z^Bvrouw een kind ter wereld hebbende de gedaame van eeneu zeehond. PS. Dit onderstaande verkoos "The Hollan der" niet te plaatsenmisschien omdat het een godsdienstig blad is. A. STEKETEE Cz. Zeeland, Ottawa C^Mich., Sept 1851. Om blijdschap in mijn ziel te storten. Dan juich 'k met hen iu God verblijd. Hier komt geen avond aan den.rustdag, 't Is Sabbath hier in eeuwigheid. Berigten van de eerste Landverhuizers die zich in Nieuw Nederland (New-York) hadden gevestigd (1624 en vroeger-) In hel werk van Bagdartivs, Gedenkwaardige Ker kelijke en Wereldlijke Geschiedenissen van 1G03 tot 10:24, 2 deelen in folio. Arnhem 1624, vindt men aan- getcekend, 2de deel: 16de boek, bladzijde 63. Alsoo de nieenigto der ineuschen iu de geünieerde Nederlandsche provinciën heel groot is. niet alleen inge- borene, maar ook veel uitlandsche. haren kost aldaar zoekende, zoo is het, dat, waar een stuiver to verdie nen is, daar zijn tien handen, die daarnaer grypen, in zonderheid in Holland.daar de tocloopjvan veler Koning rijken en landen is. Hierdoor zijn vele luiden veroor zaakt geworden andere landen en woonplaatsen te gaan zoeken, daar zy gemakkelijker en beter koop aan den ko-t zouden kunnen geraken; Daer zyn dan zoo in dit jaar 1624, als iu vorige jaren, verscheidene huisgezin nen uit Holland getrokken naar Virginia in West In- dio, zijnde een groot deel dcrzelver Engelsehe, welke Brownissen genoemd worden, die de Koning Jacobus in zyn land niet wil dulden noch lyden, als hebbende en verdedigende verscheidene pointen der religie, die de tegenwoordige kerk van Engeland improbeort, "-Duar is in Augusto een 6chip uit dien hoeck Virginia, die nicu Noderlant genoemd werd, aangekomen, dewelk ceuige huisgezinnen uit Holland daer gebragt heeft, Dit schip brengt veel verscheidene brieven van particu liere personou elk aan hare vrienden en bekende ge schreven, wnarvan dit meest de inhoudt is: In het lant komende, behaagde het ons zeer wel; wy vonden hier schooue rivieren, springende fontcynen, nederwaerts vlietende in tie valcyen loopeude waterbee- ken nevens do plalto landen, liofelyke fruiten in de bosschon nis aerlbeve, duivcbeion, walsche nooten ende ooc voor labrusten of wilde druiven. Do wouden vol eikeleu tot voedsel der swynen, wildbraad overvloedig, veel visch iu do rivieren, goel Zaailand, het is hier overal Vry wandelen en reizen, zonder vrcczen van de naakte inboorlingen des lauds, hadden wy kooyon, zwy- nen, en dergelyko eetbare beesten (die wy met de eer ste schepen verwachten) wy wenschcn niet 0111 weder om in Holland te komen, want al 't gheno dat wy in den lusthof van Holland soeckon, dat is hier te vin- Indien gy met uw huisgezin hier wild comou, ten zal u niet berouwen. Dit en dergelijke schryvens heeft velen verwekt en aangeprikkelt om te resolveren met bare huisgezinnen dcrwaevts tc gaan, op hope van alduer baar rijkelijk te zullen kunnen erncoron, vastelyck haar inbeeldende, dat se nldaer in weelde en geinak sullen leven, iu plaets dat se hier te lande ermclyk in het sweet haers aan- echyns moeten leven. NB. De spelling, die in het boek gevonden wordt is door den afschrijver wel in sommige woorden en ziusueden oveMeuonicn; maar niet in alle. raaa- Zeeland, Ottawa U(lMi 'M ™D MIJNHEER lUWAC Stukken. MIJNHEER REDACTEUR'. Met innig leedwezen vernomen hebbende, dat onder on ze Landgenooten te St. Louis en in Wisconsin eene dwa ling is ontstaan of bijval vindt omtrent den Christelijken Sabbath, zend ik u voor den Nieuwsbode het volgende versje van F- Altman,met den'wensch dat het velen wel kom moge zijn. Chicago, 1U.# H. t. d. K. BEDE <jp EpiEN CHRISTELIJKEN RUSTDAG. Mij lacht met vreugd deez' dag weer tegen, Die God mij nu ter raste scheukt; "Waarop mijn ziel aan blij herleven, Van Jezus als haar Koning denkt. O liefderijke Godsbeschibklng! De rnstdag is voor mij op aard Eeu voorsmaak van den zaal'gen Hemel, Waar m' eeuw'ge ruste is bewaard. Ik zal van 't daaglijkswerk ontslagen. Met vreugd in 's Heeren tempel gaan; En hooren wat daar 't Evangelie, God aan mijn harte doet verstaan. Ach! was mijn hart dan in den Hemel, Mijn oog dan blind voor wat niet al Mij afleid van het woord der waarheid. En m' op deez' dag niet voegen zal. Ontgloei, O God! uw heilgezanten: Ontgloei hen mct"Cën~heil'gen gloed! Doe, door uw Geest, het woord der waarheid, Steeds heilzaam zijn voor ons gemoed. Zoo word' hnn werk door n gezegend, Zoo zien zij 't geen htm hart verblijd, Dat op deez' dag het rijk des Heeren Al meer en meer wordt uitgebreid. Dat ook dien Geest mijn hort beslure. En ik in 't groot verlossings plan, Uw liefde en wijsheid moog aanbidden; Schoon ik het nooit doorgronden kan. Mogt ook mijn ziel iets meerder leeren, Van 't geen ze op aarde wezen moet. Ter voorbereiding voor den Hemel, Waar men Gods wil volmaakter doet Dan zal deez' rustdag aanwinst schenken, In kennis en Godzaligheid, En ik het groot geluk waardeeren. Eens Sabbaths mij door God bereid. Tot dat ik eens ontboeid aan d' aarde, Voor eeuwig met der vromen tal, In 'tland van zaalge ziele ruste Den schoonsten Sabbath vieren zak Daar vind' ik dan mijn vrienden wedor, En onder hen den Godsgezant, Die hier voor mij op menig Sabbath, Een middel was in Jezus hand. Een goeden naam. Een goeden naam is eene van de grootste geningen op aarde; geen keten van goud, zilver of paai len, die zoo sierlijk is, als eens anders goe den naam. Zij zijn in den boogsten graad on barmhartig te achten, die er geene gewetenszaak van maken, om den goeden naam hunner broe deren weg te nemen. Hunne kelen zijn opene 'graven om de eer en goeden naam vananderen daarin te begraven. De grond van deze onbarmhartigheid is meest al hoQgmoed of eigenbaat en hij, die er mede be- bebt is, laat zich niet gaarne overtreffen in gaven eu andere voortreffelijkheden, maar zal daarom liever eens anders reputatie en aanzien zoeken neder te drukkeAiit inbeel^pg dat hij door eens anders verdnistemg te klaarder zal schijnen. Er zouden zooveel tappers van valsche geruchten niet zijn, indien zij niet zagen,dat dit nat voor ve ler menschen gehemelte smakelijk was. De afgunstige eeredieven zijn gedurig bezig met het besnipperen en besnoeijen van het ere- diet hunner evenmensclienzij maken het zoo grof, dat ze alles afsnijden wat goed is, en niets anders overlaten als hetgeue tot hunne verklei ning strekken kan. De onbarmhartigen weten eene kan tot eene pint in te kokenzij weten door eene helsche kunst de verdiensten van anderen zoo te verkleinen en tc verminderen, dat zij tot niet weg smelten. Welk eene groote verongelijking is roemroove- rijGij, dieiemand van zijne eer en goeden naam berooft, gij verwondt hem in 't gene hem het dierbaarste is; door het verduisteren van zij nen goeden naam begraaft gij hem levend; eeu nimmer te vergoeden ongelijk. God zal het den menschen van hunne hand eischen. Zullen zij rekenschap geven van ijdele woorden, wat zal dan gedaan worden van eer en faamroovende lasterwoorden Gód zal ter zijner tijd onderzoek doen, zoowel over laster als over bloedstorting: laat dit den menschen voorzigtig en omzigtig maken. Hebt gij eenen afkeer van eens anderen goederen te stelen, iemands goeden naam is van meerder waarde, en die een ander van zijnen goeden naam berooft, zondigt zwaar der dan dat hij het koren van zijn' akker of de waren uit zijn' winkel gestolen haddc. Ziet bijzonderlijk toe, dat gij de godzaligen in hunnen goeden naam niet verwondt God heeft eene eerekroon op hen gezet en zult gij die afnemen Waarom dan hebt gijlieden niet ge vreesd tegen mijnen knecht, tegen Mozes te spre ken? Num. 12: 8. De heiligen te onteeren is zooveel als God zei! te onteerenzij dragen Gods evenbeeld en zijn ledematen van Christus. Och! denkt dan hoe kwalijk de Heer zulks van uwe handen zal opnemen in dien dag. St. Louis, 28 Augs. 1851. J. den Hertog. zer zeer geachte hoogleeraren in de godgeleerdh De hooggeleerde heer P. Hofstede de Groot afgevaardigde ter synode, had voor ds. Timmers Verhoeven, predikant te 's Gravenhage, aldaar eene preekbeurt waargenomen, en bij die gelegen heid eene leerrede gehouden over Mattheus XIX: 20, welke met veel stichting en leering en met groot genoegen door eene zeer talrijke schare toehoorders werd aangehoord. Dit heeft zekere partij, waarvan de aanvoerders te 's Hage te huis behooren, gehinderd, en haar orgaan, de Neder lander, heeft tegen genoemden hoogleeraar een' uitval durven wagen, die niet alleen hier, maar in ons geheeld land verontwaardiging heeft ver wekt. Niet wat de hoogbegaafde en welspre kende leeraar heeft gepredikt, maar dat hij heeft durven prediken, dat men hem heeft toegelaten te prediken, is hem, en hun, die het niet verhin deren, tot misdaad gerekend. Hoe, een onzer grootste mannen, een leeraar der godsdienstaan wiens lippen de gemeente met stichting en eer bied geboeid is, telkens, wauneer hij optreedt ia de met toehoorders gevulde kerkgebouwen,wiens roem verre verheven is boven de aanvallen van duisterlingen, wordt in een dagblad verguisd en vertrapt?Wij zijn niet gewoon, ons,met gods dienstgeschillen in te laten maar nu wordt het pligt, den, zoo als het gerucht wil, bekenden, redacteur van dat dagblad, hier uit Groningen, dat er trotsch op is den verguisden geleerde en diens ambtgenooten binnen hare muren te bezit ten, toe te roepen, dat zijn geschrijf, misschien met eene enkele uitzondering, hier algemeene verontwaardiging verwekt, en slechts strekt om de waarde dier mannen te verhoogen. De hoogleeraar had op den tegen hem gerig- ten aanval niet willen antwoorden. "Hoe lang en dikwijls," zegt hij, "ook aangevallen en bijna ter kerk uitgedrongen, hoe zelfs tot in de verga derzaal der Staten Generaal toe, wegens vermeen de onregtzinnigheid in de kerkleer, aangevallen en vertrapt, mijne vrienden en ik hebben bijna altijd gezwegen en niet, dan in den uitersten nood, eeu woord tot onze verdediging gesproken." Zelfs had hij er niet aan gedacht, ook nu iets anders te doen, dan te zwijgen. Maar velen te 's Gravenhageoude en nieuwe bekenden en vrienden, die den hoogleeraar met stichting had den gehoord, vroegen hemwat leert dan toch die Groninger school? waarom varen sommigen zoozeer tegen haar uit.? en of hij hun dit wel op schrift zou willen gevenDoch ook dit verlan gen zou den hoogleeraar niet bewogen hebben. Er komt iets anders bij. Hij ziet, hoe veel on waarheid er wordt verhaald, hoe groot een wan trouwen wordt gekweekt, hoe tusschen het tarwe- graan door onheilige handen onkruid wordt ge zaaid en aldus de oogst des Heeren wordt bena deeld. Hij ziet, welk eene schade aan onsterfe lijke zielen wordt toegebragt, der Kerk tot na deel en onzen Heer tot droefheid. Nu mag hij niet langer zwijgen; nu rekent hij, wanneer bij niet spreekt, zijnen pligt te kort te doen. Dit is de aanleiding tot de uitgave van het be doelde geschrift, waarvan reeds een tw< ede druk is verschenen, bij deaboekhandelaar Susan, te 's Gravenhage, ^ader den titelEen woord aan de Hervoi^Je gemeente te 's Gravenhage over de Groninger godgeleerden cn hunne be strijding in Se Nederlander, door P. Hofstede <le Groot. De schrijver beantwoordt iti dit werkje op zijne gewone duidefrjke en kernachtige, krachtige, doch. tevens bescheidene wijze, zoo geheel verschillend van die zijnerinvallers, de twee vragenWal willen de Groninger godgeleerden? en waarom worden zij zoo hevig bestreden Wij zullen van den inhoud verder niets mededeelenongfcwijfeld komt het zoo belangrijke geschrift iu handen vafl* duizenden; het zal aan veler weetgierigheid vol doen, en menigeen, die met wantrouwen op de zoogenaamde Groninger godgeleerde school ne- derziet, de oogen openen. 2^F* Hoe het beginsel ran menseJielijkheid soms rijn ontstaan kan hebben te danken aan inblazingen tan hem die een moordenaar was r.an den beginne,leert de Neder lander inzijn No. van 19 Aug-., in een stuk ten beiooge dat de afschaffing der doodstraf is iu strijd met Gods woord.Wij lezen daar onder anderen: Wij eerbiedigen het beginsel vak merschelukhxii» "dat althans sommigen in onze dagen beweegt om tót de afèchaffing van die straf pogingen in het werk te stellen En nu wagen wij hot te vragen of theorien, zoo luide in tegenspraak met Gods woord, niet dwaal- •'leeringen zijn: of men zich, ondanks zich zelven, niet laat verleiden door inblazingen van hem die eer moordenaar was van den beginne De wereldberoemde Parijsche straatjongens waren uitgelaten vrolijk bij het onlangs gehou den spiegelgevecht en verrieden weder duidelijk» hoe veel vechtlust zij steeds hebben. Zij kon den niet nalaten, om een regement, waaraan ee ne vlugtende rol was toegedeeld, met slijk en steenen te werpen en het uit te jouwen. De ver bolgens werden door hen luide toegejuicht— manoeuvres waren overigens rijk in allerlei ko mieke tooneelen. Een der soldaten ging zoo lang als hij was op den grond liggengeneraal Carrelet sprong op hem toe, en deed hem ver wijtingen. De soldaat stond zeer bedaard open zeide"wel, ik speel den doode." SST Wij zijn verzocht het volgende berigt uit de Prov. Gron. Courant over te nemen Een hoogstbelangrijk geschrift, gerigt aan de Hervormde gemeente te 's Gravenhage, ziet het licht, dank hebbe de vermetele aanval van het Utrechteche dagblad de Nederlander op eeu' on CORRESPONDENTIE- Den inteakenaars, welke wij op onze reis kwitanuo van No. 93 af gegeven hebben, zij hierbij berigt, dat W1J aan slechts eenigen hunner dat Bommer zenden kunnen, zoodat zij die No. 93 niet ontvangen, hunne kwitantie gelieven te veranderen als loopende van no. 94 tot no. 14b- Rev. W. D. te W.Hiernevens kwitantie voor $-• Mr. J. J. v. d. P. te M.—Het pakje is ontvangen. Mr. J. C. B. te B.Uw schrijven van 25 Augs. kwwn ter hand, doch te laat om aan de invitatie te voldoen. Alle andere brieven, gedurende onze afwezigheid ont vangen, zijn thans schriftelijk beantwoord.

Sheboygan Nieuwsbode | 1851 | | pagina 2