DE NIEUWSBODE? stellen dezer wet, brak een algemeenen kreet van tegenstand in de koloniën uit. Openbare verga deringen verden gehouden en besluiten gemaakt, welke deze wet verwenschten. De ambtenaren die aangesteld waren bet gezegeld papier te ver koopen en de gelden te ontvangen, werden alk- door het volk gedwongen hunne posten neder te leggen. Toen het papier van Engeland aankwam, duld de het volk niet dat er iets van aan land gebragt werd, zoodat alles wederom naar Engeland terug moest. Het engelsche gouvernement ziende, dat men de zegelwet niet doorzetten koude, werd de ze ingetrokken. Maar deze intrekking was met eene den volke even zoo hatelijke acte verbonden, welke verklaarde,dat het parlement een regt had, de koloniën in alle mogelijke gevallen onderge schikt te maken. In het jaar 176S werden Britiische soldaten herwaarts gezonden, en te Boston, in Massachu setts, ingekwartierd, om de inwoners met de sabel in dé hand tot datgene te dwingen,wat men hunnen pligt noemde. Engeland legde hierop eene drukkende belas ting op tbee, glas, verwstoffen, enz. In het jaar 1773 kwamen drie met getaxeerde thee beladene schepen in de haven van Boston aan. Onmidde- lijk na hunne aankomst klampten ongeveer der tig als Indianen verkleede personen het schip aan, en wierpen al de thee over boord. Deze handelwijze vuurde het parlement zoo aan, dat het in Maart 1774 de beruchte "Boston Havenwet" uitgaf, waardoor allen verkeer met de stad Boston afgesneden werd. Door deze wet werd de haven van Boston ge sloten verklaard, cp geenerlei soort van koopwa ren noch uitvoer, noch invoer toegestaan. Deze onregtvaardige tyrannische maatregelen hitsten eindelijk het volk opmen belegde eene alfemeene vergadering van alle koloniën naar Philadelphia op den 4 September 1774, om over de algemeene welvaart en de verdediging des lands te raadplegen. De scheiding tusschen het moederland en zijne koloniën nam nu hand over hand toe. Op den 19 April 1775 werd een' slag bij Lexington ge leverd, het voorstuk tot het groote drama des re volutionairen oorlogs. Men gaf nu alle hoop op verzoening met Enge land op, en op den 4 Julij 1776 verklaarde het te Philadelphia verzamelde Continental-Congres, dat Amerika vrij en onat hankelijk was en van regtswege wezen moet." Deze "acte scheurde de dertien Amerikaansche Staten voor altijd van Engeland en grondvestte eene nieuwe natie, welke sinds onder den naam der Vereenigde Staten van Amerika bekend en erkend geworden is. Op den 3 September 1783 sloot Groot-Britta- nie een verdrag met de Vereenigde Staten, door hetwelk dat land hunne onafhankelijkheid erken de en voor immer alle aanspraak op hetzelve afstond. Zoo werden dus alle regten, welke Engeland op het binnen de dertien koloniën gelegene grond gebied bezat, voor immer aan de Vereenigde Sta ten overgedragen. SHEBOYGAH WISCONSIN. "5SSS5# VRIJDAG, DEN 8 AUGUSTUS 1851. DEMOCBATISCEE STAATS CONVENTIE. Op Vrijdag, den 19 September, des middags om 12 uur, zal in het Kapiiool to Madison eene Democra tische Conventie gehouden worden, ten einde geschikte yeisuuta tic bcaocincaj-eio door-A» lm rnr. lij van den Slaat Wisconsin bij de aanstaande alge meene verkiezing voor Staatsbeambten ondersteund zullen worden, (de te verkiezen beambten zijn een Gouverneur, Luitenant Gouverneur, Secretaris van Staat, Staats Penningmeester, Advokaat-Generaal en Staats Superintendent,) en buitendien zulke andere zaken te verhandelen ais mogen voorgebragt worden. De counties Marquette, Wauihara,Winnebago,Waupac- ca. Green en Columbia zijn tot twee, en al de overige counties des Staats lot een afgevaardigde geregtigd. MadisoD, Julij 1851. Staats Central Committee. Revolutie op het eiland Cuba. De bewoners van Cuba hebben vast besloten het dwingelands-juk van Spanje af te schudden. Reeds is bloed vergoten en Cuba heeft rijnen dag van Lexington. Moge dit bloed die vruchten opleveren, welke de dag van Lexington over Amerika bragt vrijheid en onafhankelijkheid van Cuba! In weerwil van alle lofspraken der door Span je omgekochte Amerikaansche schrijvers voor dagbladen aangaande de glorierijke en milde re gering harer kathoiijke majesteit, in weerwil van alle verdenking der Cubasche patriotten,wel ke door deze republikeinsche pers als roovers en dieven verklaard worden, in weerwil der pro clamatie des opperhoofds dezer groote Amerikaan sche republiek, in weerwil van alle listen, la gen en lastertaal jegens de patriotten ran Cuba, heeft rich de vrijheidlievende partij des eilands verheven, rij heeft de banier der onafhankelijk heid geplant; strijdbare, van vrijheidsmin gloei- jende mannen scharen zich rondom haar, en de Spaansche lijfeigenen getuigen zelve, dat deze op stand van een gevaaflijker aard is dan zij ooit vermoedden. De aanleidiug tot dezen opstand was het gedrag vau generaal Lemory, gouverneur van Puerto Principe. Sedert hij met de magt van gouver neur bekleed is, volgde de eene gevangenneming en opsluiting op de andere,en de "milde" regering der Spaansche koningin (b ukte met ijzeren arm op de ongelukkige inwoners van Puerto Principe. Onder voorwendsel den St. Petersdag te wil len vieren, verzamelde zich eene zeer groote scha re inwoners op den 4 Julij (op dien gedenkwaar- digen dag, op welken het licht der vrijheid voor Amerika opging!eenige mijlen buiten Puerto Principe, ofschoon de gouverneur zoodanige ver gadering verboden had. De Cubasche Onafhan kelijkheids vlag werd onder den kreet: "Leve de onafhankelijkheid van Cuba! Dood aan de Spaansche onderdrukkers!" ontrold. De gouver neur. welke vermoedde dat het tot een open op stand komen zon, had reeds des morgens eene afdeeling dragonders, welke door eene zijner adjudanten gekommandeerd werd. afgezonden, om het volk Te verstrooijen. De Cubanen waren echter gewapend, en toen do dragonders tegen den avond uitrukten, werden zij door zulk een vuur ontvangen, dat weldra 60 man, onder welke de bevelhebbende officier, dood ter aarde lagen en de overigen vlugten moesten. Later rukte generaal Lemon- met eene sterke magt uit. De Cubanen trokken al vechtende naar het gebergte. In deze schermutseling wer den 42 patriotten gevangen genomen en oogen- blikkelijk doodgeschoten. Deze barbaarsche han- delwijze kan slechts goed toebrengen aan de zaak der vrijheid, en zal voor de Spaansche dienaren gewis nadeelig werken. Op het berigt van 't voorgevallene te Puerto Priucipe, was het oostelijke en binnenste deel des eilands opgestaan. De districten van Tunas, X ue vit as, Sabeecu, Byamo, Trinidad en Pia del Rio waren opgestaan en de jonge mannen sloten zich aan de patriotten in het gebergte aan. Het belangrijkste echter is, dat de soldaten in grooten getale tot de patriotten overliepen. Volgens alle berigten, en zelfs diegene welke zich ten gunste der Spaansche regering hebben uitgelaten, heeft dc opstand zulk eene gedaante aangenomen, dat, wanneer het Spanje gelukken mogt, ze weder te onderdrukken, dit slechts door eene buitengewoon sterke magt geschieden kan. Spanje heeft 14000 man troepen op Cuba, maar deze zijn over het gansche eiland verdeeld, en kunnen niet gemakkelijk vereenigd worden. Proclamatie van Onafhankelijkheid, te Puerto Principe. De proclamatie der Cuba opstandelingen ver schijnt in de oostelijke dagbladen en beslaat eene ruimte van twee of drie kolommen. Het is een uitmuntend document en somt al de verdvukkiugen op, welke de Spaansche pro vinciën aan deze zijde van den Allan tischen oce aan gedurende zoo vele jaren hebben moeten ver duren. Het stelsel van spioneering, verbanning en verbeurd verklaring onder geringe voorwend sels, het belemmeren van vrije spraak, de uitsluiting van Cubanen van alle Staats-pos- ten, de ontneming aan Cuba van alle regten door Spanjaarden genoten,de onbeperkte raagt van den Gouverneur-Generaal, het blijvend bestaan van Krijgsraden, de ondragelijke be- lastingeu en afpersingen, en eindelijk, het wei geren van het Spaansche hof om naar eenig ver zoek om verligtiug te luisteren dit alles wordt als de drijfveer eens openbaren opstands en als de hulpkreet aan de zonen van Cuba en de vrij heids-vrienden in 't algemeen opgegeven. Schier- eilanders of inboorlingen van oud Spanje worden tevens uitgenoodigd om zich bij de Creolen te plaatsen, opdat de revolutie zonder bloedstorting en zonder nadeel toe te brengen aan het financi eel belang-des eilands, moge doorgezet worden. Het vöïgftridé üutreksel 'duldt Lërvertrouwey aan, hetwelk de Cubanen op den bijstand der Ver. Staten stellen Ten anderen hebben wij, benevens onze eigene toe- vlugtsniiddelen, in de naburige Staten der Unie, en in al do republieken van Amerika, het legerkamp onzer troepen, de depots onzer levensmiddelen en de arsena len onzer wapenen. Al de zonen dezer uitgestrekte nieuwe wereld, wier boezem het eiland Cuba beschut, en die, gelijk wij, met geweld hei juk van dwingelandij hadden af te schudden, zullen met geestdrift ons besluit toejuichen .zullen met honderden toesnellen om zich on der de vlag der vrijheid in onze gelederen te schareu; en hunne erkende en op ervaring rustende dapperheid zal ons behulpzaam wezen, om eens en voor altijd het laatste teeken van schande uit te wisschen, dat nog den vrijen en onaf hankelijken bodem van Amerika onteert" Het geheel eindigt met eene verklaring van ontslag van alle gehoorzaamheid aan het Spaansche gouverne ment, en een voornemen om zoodanige positie tegeu allen en eiken prijs te handhaven.(Mil. Wisconsin jtST Wij waren blijde wederom van onzen vriend H. v. d, K. te Chicago, te hooren, en te meer, omdat zijn schrijven vergezeld was van de schoone dichtregelen op oDze eerste bladzijde. Waar blijven Nederduitsche dichters met de vruchten hunner pen Genoemde landgenoot geeft als eene der rede nen op, waarom de Nieuwsbode en zijne lezei-6 in zoo langen tijd niet van hem gehoord hebben, omdat hij eene vrouw getrouwd heeft. Dit is vol komen voldoende, goede vriendmaar wie is zij, die jegens u in den "kolk" der liefde gevoerd is? Het stedelijk bestuur van Milwaukie heeft 3000 dollars bestemd tot verbetering harer ba- ven. Met het werk is reeds eenen aanvang ge maakt. Zoo gaat het somtijds.Niet zelden ont vangen wij klagten van inteekenaars wier Nieuws bode niet te regt komt, hetwelk echter altijd bui ten ons toedoen is en ons menigmaal onbegrijpe lijk voorkomt. Eenige weken geleden vernamen wij hetzelfde onaangename berigt van de heeren X. Bijl te Chicago, en J. Brusse te Rochester. Bijna dag op dag gingen zij naar het postkantoor, doch bekwamen gééne courant Langen tijd daarna ontvingen wij elke week een briefje vau die postmeesters, zeggende dat bedoelde Nieuws boden niet afgehaald werden en wij moesten op houden met zenden, dit laatste deden wij niet. Eindelijk is door ons schrijven aan Mr. Brusse de zaak voor den postmeester te R. opgehelderd, en thans blijkt,dat deze op het hooren van dien naam steeds zag naar eene courant voor Bruce, die hij natuurlijk niet vond. Zou hetzelfde geen plaats hebben te Chicago 'aangaande Mr. Bijl, dat in uitspraak veel zweemt naar Bile? Metschen die op de postkantoren naar couranten of brieven vragen, moesten zeer naauwkeui ig zijn in het uitspreken van namen, en, indien er slechts eenigen twijfel bestaat, den naam spellen of voorschrijven. De postmeesters of hunne klerken hebben da gelijks duizende namen na te zien,en over 't alge meen zijn die heeren wat haastig om neen te zeggen. Intusscben verzoeken wij alle inteekenaars,ons dadelijk van den ongeregelden ontvangst of het niet ontvangen van den Nieuwsbode kennis te geven, opdat wij ben in het wegnemen der oor zaak mogen behulpzaam zijn. Euaevk Frankeer Sommige dingeu worden ruim zoo goed in poëzij als ia proza gezegd; eene daadzaak, die teu minste onder de poëten onloochenbaar z;;I we zen. Do volgende impromptu, van con onzer inteeke naars, is zeker zoo goed als iets van ons eigen zijn kan. Het betreft de nieuwe posiwet, en de noodzake lijkheid om er ons zoo spoedig mogelijk naar te schikken: Voorschrift op voorschrift, lijn op lijn; Frankeer uw brieven en ik frankeer mij»! Het nut dezer raadgeving zal beter verstaan worden, wanneer wij den lezer herinneren, dat wij door de nieuwe wet, twee cents op eiken brief besparen, wan,' neer hel postgeld door den afzender betaald wordt. On ze correspondenten worden derhalve bijzonder ver zocht, zoo om onzen als om den wille van het pu bliek in 't algemeen, om drie cents vooruit op buune brieven to betalen, opdat wij builen de noodzakelijk heid blijven om vijf cents te moeten betalen. Een penning gespaard is een penning gewonnen," zegt Franklin. Volgens deze regel is twee cents ge spaard, ticee cents gewonnen, en iu zulke gevallen het gespaarde en het getconnene bij elkaar tellende, zijn wij [volgens alle logica] bij stuk van zaken vier cents rijker.[Charleston News Dutchman" en German."Deze woorden wor den dikwijls ouderling verwisseld, alsof zij hetzelfde betcekeudcn. "Dutchman" beteekeut eigenlijk inboor ling vau de Nederlanden of Holland, vau welke slechts weinigen in dit land ziju. "German" is een naam, die aan de inwoners van Oostenrijk, Pruissen, Wur- temberg, Saksen, eu andere Duitsche Staten gege ven wordt, en is de eigenlijke benaming met welke dat groote, naarstige en spaarzame gedeelte onzer be- volkiug, gewoonlijk Dutch geuaamd, aangeduid wordt. [Milvs, Commercial.) Exactly so We are "Dutchmen," and glory of it too; but for what kind of people do you keep us then? Patenten.Omtrent 100 herbergiers en slijters in sterke dranken te Milwaukie hebben hun patent-geld betaald en waarborg gesteld voor het verkoopen van drank en het boude n van een fatsoenlijk huis, zegt de Commercial. In Sheboygan hebben daartoe 19 per sonen hunne papieren van waarborg bij den town klerk gedeponeerd, doch aan slechts 9 personen is eeu patcm afgegeven, op betaling van 15 contant en eene noot van §15, betaalbaar voor of op den 1 Jannarij 1852. Deze weck namen wij de stoom machine in oogensohouw, met welke men duigen van blok ken hout snijdt met eene snelheid van een per seconde. Gezegde duigen-factoiy is in deze plaats opgerigt door de heeren Laing, Davis Wat kins, en maakt thans de tweede factory van dien aard te Sheboygan uit. De oprigting van zulke factorijen kan niet anders dan voordeelig voor deze plaats werken, eD wij twijfelen geens zins, of de ondernemers zullen zich door groote verzending van duigen voor huune moeite en kos ten rijkelijk beloond vinden. De N. Y. Tribune geeft eene beschrijving eens luchtschips, dat thans te Hoboken gebouwd wordt. Het schip is 64 voet lang, 6 voet breed en 6 voet 4 duim hoog. Hetzelve is voor 25 passagiers berekend, zal door eene machine van 12®paardekracht gedreven worden, en door ee nen luchtbal, in den vorm eener cigaar, van 260 voet lengte en in bet midden 24 voet in doorsne de, 95,000 kubieke voeten gas inhoudende, in de lucht geheven en zwevende gehouden worden. Men rekent ter hoogte Yan 200 voeten boven den grond te zweven en van 25 tot 50 mijlen per uur af te leggen.De verdere beschrijving welke de Tribune geeft is nog zeer lang; wij willen ons slechts met bovenstaande vergenoegen, totdat het schip eenmaal zijne verschijning boven die stad gemaakt heeft. "Mijn man veronachtzaamtzijn huisgezin," zeide een vrouw togen hare vriendin. "Wat zoudt gij doen, indien gij in mijne plaats waart?" Meer honing gebruiken," was het Vaardige en goede antwoord. Iets over de bedriegerijen aan Landverhuizers. Met bijzondere belangstelling las ik een arlikel in dou Sheboygan Nieuiosbode, vau den heer N. W. van Catz Smallenburg. voorde Noderlandscho land verhuizers geschreven. Ten volle stem ik niet het ar tikel: Een woord voor Nederlanders" overeen, en zeg den schrijver mijnen welmeenendeu dank, dat hij do bijl aan den wortel van den boom, die zoo veel kwaads sticht, gelegd heeft, om dien te vellen. Uitgeroeid moet eeu kwaad worden, dat zoo velon ongelukkig maakt. Het maakt vele landverhuizers eu ook diegenen ongelukkig, dio zich door afpersingen dezer menschen hun dagclijksch brood en slokje tevens zoeken te ver dienen. Ik stel voor, dat do heer Smalleuburg een plan op- geve, dat uitvoerbaar is, om onze 1-udgenooten naar en in Noord-Amerikn komende, te beveiligen voor oj>- ligterij van wie het ook zijn moge. Dit zal de heer S. hoop ik, niet afwijzen, daar niemand beter met de- zo zaak schijnt bekend te zijn dan hij. Welligt zouden velen geholpen worden, indien in Rotterdam of andere zeehavens gedrukte voorschrif ten verspreid werden door belanglooze menschenvrien- den. In deze voorschriften, welke of gratis verspreid of anders voor eenige centen te koop moesten zijn, zou den dan alle mogelijke inlichtingen, als adressen, prijzen, enz. moeten opgegeven worden, in verschillen de plaatsen, b. v. te New-York, Philadelphia, Buffalo, Milwaukee of Chicago en waar het anders noodig ge oordeeld wordt. Er zoude zich eene maatschappij kunnen vormen onder de Nederlanders in de Nerecnigde Staten, aan welke verschillende, of alle leden zich wilden verplig- ten. om de landverhuizers met raad bij te staan. Indien zulk eene maatschappij, die zich noch met het vervoeren noch met het herbergen dezer passagiers inliet of belang had, zich op eonen goeden grondslag vormde, dan zoude daardoor veel goeds kunnen ge slicht worden. Eendragt maakt magt," en daarom kan er door velen, die op vele plaatsen wonen, wel iets degelijks, indien de goede en vaste wil daar is, tot stand gebragt worden. Hoe dit ook zijn moge, ik roep alle Nederlanders op, die het welzijn hunner aankomeude landgenooien weu- schen te bevorderen, iets te doen, om tot bovonge- noemd doel te komen. Het is geene gewone zaak die hier behandeld wordt, en onze dure pligt iu dezen te doen wat wij doen kunnen, maakt het ons althans be proeven. Wie kan dit onderwerp met laauwheid lezen, in dien hij zich herinnert, hoe het bij 2ijne aankomst in Noord-Amerika is toegegaan, en hoe angstig en bang het hart geslagen heeft toen hij zich omringd z ig van zoo veel vreemden en schurken, die men niet verstaan kon, en geen raad wetende hoe zich te helpen, hoe zich te beveiligen? Green Baï, Wis., J. H. 2 Augustus 1851. MULTTJM IN PARVa Een gezelschap van zes Ojibvvay Indianen bezocht Jenny Lind gedurende haar verblijf in Rochester. Zij verzocht hun, haar eenige hun ner krijgsdansen voor te zingen, waarop zij hun tie "Echo en Vogelenzang" ten beste gat Beide partijen schenen wel voldaan. Men schrijft van New-York, 31 Julij: Gisr teren namiddag werd eene depeche van Washing ton ontvangen, den bevelhebber van het schip Preble, te Brooklyn liggende, den last opdragen de, om heden middag om 12 ure voor zee gereed te wezen. Dadelijk wei den levensmiddelen inge nomen en het schip zeilree gemaakt. Men ver onderstelt dat genoemd schip dienen moet, om schepen van dit land voor Cuba te onderschep pen. De Centrale Spoorweg wordt tot Chicago uitgestrekt De afstand van Michigan-City tot aan de grenslijn des staats Illinois is reeds in aan bouw begrepen. Wanneer in Zweden een man voor de der de maal dronken is, heeft hij zijn stemregt verlo ren. Do ratten te New-York zijn in een groot 'gevaar. Een man aldaar heeft aan het stedelijk bestuur aangeboden, om de stad van ratten te ontdoen, niet alleen de huizen, maar ook al de ri olen, voor §100,000; en daarna wil hij geduren de tien jaren de stad geheel van deze dieren be vrijden, voor $30,000 'sjaars. Mogt hij voor Januarij 1852 een contract sluiten, zoo biedt hij aan om voldoende waarborg te stellen, dat hij da Januarij 1853, voor elke rat die men hem brengt tien cents betalen zal. Men schrijft van Niagara, 28 Julij:Jen ny Lind, vergezeld van Signor Belletti (met wien zij zich volgens sommigen, weldra in het huwelijk begeven wil) en Signor Benedict, arriveerden op zaturdag morgen 1.1. aan den waterval. Zij voer onmiddelijk over naar het Clifton Huis, waar zij voor twee weken kamers gehuurd heeft Zij zal geene bezoeken afwachten, maar, terwijl zij daar is, geheel afgezonderd leven. Zij zal slechts drie of vier concerten meer geven, en omtrent den 16 Augustus over New-York naar Europa vertrek ken. Een jongeling te Boston onlangs eene ci gaar op straat rookende, hetwelk verboden is» werd op den schouder getikt en aangezegd dat hij eene boete van $5 moést betalen of naar de ge* vangenis gaan. Hij gaf den man, dien bij voor een policie dienaar aanzag, eene $10 banknoot en kreeg $5 terug. Maar, o weetot zijne ver bazing vond hij uit, dat de '$5 banknoot valsch en de man geen policie dienaar was! Eene dure cigaar! (Boston Times.)

Sheboygan Nieuwsbode | 1851 | | pagina 2