DE NIEUWSBODE. SHE ISOVii AN', WISCONSIN. VRIJDAG. DEN 26 MAART 1651. Democratische Kiezersvergadering. De Democratische stenigereeticden vim de town Shetaygim worden verzocht, zich oj> Zulurdag den 29 Maart 1651. des namiddags om 3 uur iu het Court Huis te bevinden, om de nominaties der town be ambten voor het volgende jaar te doen. Sheboygan. Op last van het town Committee. 21 Maart 1851, j^g1" De stemming zal plaats hebben op aanstaan den Dingsdag, den 1 April. MICHIGAN HEEFT GESPROKEN- Ongetwijfeld herinneren zich onze lezers het artikel uit Michigan in ons nommer Tan 3 Janu- arij, geteekend Een Vriend van Waarheid. Na langen tijd le vergeefs op een antwoord to hebben uitgezien en na iu de zekere verwachting dat The Hollanderwel een woord daarop zou te zeggen gehad hebben, [immers van wien kon men het nader verwachten,dan van een blad dat in de aldaar gevestigde kolonie wordt uitge geven, hetwelk voorgeeft een godsdienstig en ai- gemeen informatie blad voor de Nederlanders in Michigan te zijn, en dus ook alle aanrandingen op het godsdienstig karakter zijner medeburgers, waarvan hier sprake schijnt te zijn, mod verde digen,ofschoon wij er niets in kunnen vinden dan eenige uittreksels uit boeken of traktaatjes en hetzelve eigenlijk niets nieuws bevat] na in die zekere verwachting, zeggen wij, grootelijks te zijn te leur gesteld, hebben wij eindelijk een zoo wij gelooven welgemeend antwoord daarop ontvangen en deelea hetzelve liier hoofdzakelijk mede, doch verbeterd van taal- en spelfouten. Vooraf moeten wij nog opmerken, van ver schillende zijden gehoord te hebben, dat er wel- ligt een misverstand plaats heeft aangaande den schrijver, die zich teekent "Een vriend van Waarheid." Velen passen dat woord "Waar heid" op Gods woord toe en lezen het dusEen vriend van de Waarheid. (Gods woord) Wij kunnen niet gelooven dat de schrijver door zijne handteekening wil te kennen geven dat hij een vriend van Gods woord is, maar wel, dat hij een vriend is van Waarheid en een vijand van Leu gen,als doelende op de vele overdrevene gunstige berigten uit de Hollandsche kolonie in Michigan. Er blijft dus slechts over te beslissen of iemand een vriend van Waarheid zijn kan, zonder daar om een Vriend van godsdienst te wezen, en dit willen wij aan de uitspraak van een ieders gezond verstand overlaten. De schrijver van onderstaanden brief verzoekt ons den naam van den Vriend van Waarheid be kend te maken, doch wij veronderstellen dat hij zijne zaak verdedigen zal en wenscben hem dan tevens den moed toe, om rijn stuk zoo rond weg met den regtcn naam te teekenen als de heer Kolvoordgedaan heeft: MIJNHEER HE REDACTEUR! Na eenen langen tijd rond gevraagd te hebben om de n Nieuwsbode van den 3 Januari) 1851, waarin het «uk was geplaatst van den Vriend, tan Waarheid werd deze mij heden avond (26 February) ter hand gesteld. Het stuk gelezen hebbende, kon of mag ik volstrekt niet zwijgen, dewijl hier de eere Gods ge krenkt wordt. Wat genoemde persoon voor een man is, weet ik niet, omdat hij zijnen naam verzwegen heeft; doch ik beschouw hem als een vijand ran God en zijn volk, om reden hij spreekt van het bij bellezen, psalmzingen en bidden; of zulke in schijn is of gedaan wordt weet ik niet,dat weet dien God voor Wien alles naakt en open is en Die de harten doorgrondt Het is een bewijs dat hij nog nooit be keerd is; de Apostel leert ons: de een nchte den an der uitnemeDder dan zich zelve;" doch deze drie za ken worden hier veel onder ons tolk uitgeoefend en hetgeen de Heere ook gebiedt: als gij zult gegeten hebben en verzadigd zijn, dan zult gij den Heere uwen God loven en danken, enz."; "leest en onderzoekt de schriften, want die zijn het die van mij getuigen;" aan gaande het zingen zie Psalm 95. Deze drie noemt hij echter schijn, en liggen voor een iedere rekening; wat ■de vijand van de waarheid spreekt over 's volks keu ze om vrijheid van godsdient en onderwijs te erlan gen, dat geloof ik en stem dit toe; dat is ook mijn luat Maar, helaas het is waarlijk eene straf voor zulk eene gemeente, als er een onderwijzer gevonden wordt, die den eenen dag de koorts heeft, den anderen dag wat pijn in het hoofd, den derden wat lusteloos, den vierden wat veel gegeten, den vijfden schoolhouden en den zesden vacantie;de week is weer om. Waar het zoo gaat, is het maar ongelukkig en daar blijven ook domme kinderen; maar ik vraag aan den vijand van waarheid, wie is de oorzaak van zulk gebrek lij den.? Men wil zulke onderwijzers niet helpen beta len. Waar is de vijand van waarheid die zulke on derwijzers beklaagt, die hunnen buik niet tot hnnnen God kunnen hebben 1 Ik heb somwijlen wel eens gedacht of het geene harde zaak voor Judas moet geweest zijn, zulk eenen langen tijd met den Heere Jezcs te verkeeren en zich gevemsdelijk te onderwerpen. Zoo beschouw ik ook den vijand van waarheid: Het is wat te zeggen voor zulk soort om zich geveinBdelijk onder het schuim der natie" te oaderwerpen, gelijk hij hen noemt Hier in wordt ook bewaarheid hetgene voorzegd is: "maar deze, hetgeen zij niet weten, dat lasteren zij, en ge lijk wilde baren der zee hnnne eigene schande op- schuiinendc;" deze zijn het die zich zelven afscheiden, natuurlijke menschcB den Geest Gods niet hebben de; daarom lasteren zij het werk Gods. Volk van God! bet is ons voorzegd dot wij snumdheid en verdruk king zouden hebben en de Hoer zelf werd verweten dat hij een vraat en wijnzuiper was, wol nu, een dienstknecht zal niet meer zijn dan zijn' Heer. Welaan dan, laat vrij het schuiuiond zeenat brui- schen! In God is al ons heil en eer, en sterke rots en tegenweer, enz. Hiermede eindig ik en twijfel niet of Uw Edele of de lezers zullen hieraan genoeg heb ben lot autwoord op den vijand van waarhoid. Ik noem uiij inet achting. Uw Dienaar en Vriend, Groningcu, Mich. JAN KOLA OORD. 26 February 1851. De nieuwe Patent-"Wet. Door het wetgevend ligchaam van don Staat Wisconsin is eene wet vastgesteld, waarbij hot verkoopou van Sterke Dranken niet mag ge schieden, dan door hen welke dtutrvoor oen Pa tent genomen hebben. Dc wet is te lang om geheel in dit blad to worden opgenomen, doch wij beschouwen ze belangrijk genoeg om er het voornaamste van mede te deelen. Zij wordt den 1 Junij aanstaande van kracht en herroept de in Februarij 1850 aangenomene wet tot de rege ling van den verkoop van Sterke Dranken. Hare bepalingen komen in kort hierop neder: 1. De town-supervisors, aldermannen of trus tees kunnen in hunne gewone of buitengewone vergaderingen patenten tot liet verkoopen van sterke dranken in het klein of in 't groot, afge ven. Het patent tot den verkoop van kleinere hoeveelheden dan eene gallon kost 100; h-t patent tot den verkoop van eene gallon en daar boven en niet op de plaats zelve uit te drinken (verkoop in't grooty kost Patenten voor logementen kosten van 8 30 tot 50. 2. Ieder die een patent wensebt te hebben, mo^t eerst bij den ontvanger eene borgtogt van 8 500, door twee goede getuigen onderteekend, nederleggen, dat hij een fatsoenlijk huis houdt en geen spelen om geld dulden zal. Ook moet hij, eer dc klerk hem het patent overhandigt, de kwitantie dos ontvangers vertooaen, dat hij het patent-geld betaald heeft 3. Wie zonder patent verkoopt, wordt bij el ke overtreding met 100 en regtskoston ge straft, welke binnen 24 uren ('gedurende wel ken tijd hij onder bewaring der beambten blijft te betalen zijnbetaalt hij niet,zoo gaat hij voor GO dagen in de gevangenis. 4. Wanneer personen door overmatig drinken hunne gezondheid benadoelen of bun geld ver kwisten en hunne huisgezinnen ruineren, zoo kunnen de supervisors, aldermannen of trustees den tot verkoop gepatenteerden verbieden, om aan zulke pcrsonen_dranken te verkoopen of te geven. Elke overtreding dezes verbods wordt met 8 50 of 30 dagen gevangenis gestraft. 5- Allen die een onbetamelijk huis houden of het spelen om geld toelaten, verliezen hun patent en het daarroor betaalde geld. 6. Het van patenten ingekomen geld wordt tot onderhoud der armeu gebezigd. De nieuwe briefport wet Met niet weinig blijdschap kunnen wij onzen lezers thaus iets met zekerheid aaugaande de veel verminderde wet op het postwezen mededeelen, en wel mogen diegene, die tot dus verre dikwerf van het schrijven van brieven aan familie of vrien den werden terug gehouden, om den wille van het hooge briefport, thans hunne pennen scher pen tegen den 1 Julij aanstaande, als wanneer genoemde wet in werking komen zal. De wet bepaalt dat men op een brief, het ge- wigt van eene halve ons niet te boven gaande, drie cents betalen zal, en voor welke 3 cents men zulk een brief verzenden kan door geheel de Ver- eenigde Staten, onverschillig hoe kort of hoe ver re de afstand rij.Wil men denzelvcn echter onge- frankeerd verzenden, dan kost een zoodanige brief (niet boven 4 ons wegende) vijf cents. Een ieder zal derhalve duidelijk inzien, dat men bij het houden van correspondentie rich zelve 2 cents per brief bevoordeelt door denzelven te frankeren. Om dit frankeren gemakkelijk te maken, be vat de wet eene bepaling, welke het slaan van drie cents stukjes toestaat, bestaande uit drie-vier de deel zilver en een-vierde deel koper, te zanten ter zwaarte van 12§ greinen. Deze drie cents stukjes zullen niet veel grooter zijn dan de vijf cents 6tukjes en ongetwijfeld de groote, zware koperen centen den doodsteek geven. Het volgende mo ge aantoonen hoe gemakkelijk men met dezelve wisselen kan: Ter betaling van 3, 5, 6, en 10 cents zoude men natuurlijk ae bestaande en voor gestelde geldstukjes gebruikenom 9 cents te betalen geve men 3 drie cents stukjes; voor 8 C. geve men een 3 en een 5voor 7 cents e«n 10 en neme een 3voor 4 cents een 10 en neme twee 3'svoor 2 cents een 5 en neme een 3 en voor 1 cent geve men 2 drie's en nente een 5 cents stukje. Met betrekking tot nieuwsbladen is het porto ook zeer verminderd, zoo als hieronder blijkt: (de betaling moet per kwartaal geschieden en wij la ten dus hier de prijzen op wekelijksche couranten Yoor 3 maanden volgen) Voor eenen afstand buiten de ets. ets. county en beneden 50 mijlen5 nu is dit 12 Over 50 en onder 300 „....10 13 Over 300 en 1000 15 18 Over 1000 en 2000 .20 18 Over 2000 en 4000 .25 18 Over 4000 mijlen30 18 Alle wekelijkscke couranten VRIJ binnen de counties waar zij worden uitgegeven. Couranten minder dati ccnc halve ons wegende, d.c helft der bovengenoemde prijzen, en couranten minder dan 300 vierkante duimen inhoud hebbende een vier de deel dier prijzen. De Nieuwsbode minder dan 1 .V ons wegende, zal dus in Sheboygan County vrij en voorde bo vengenoemde afstanden tegen dc helft der opgc- geveno prijzen circuleercp. Wij meenen ons dus te mogen vlcijen dat onze correspondenten en inteekena.irs in aantal zullen toenemen, als wordende door deze wet eene groo te zwarigheid uit don weg geruimd, van te veel te moeten betalen voor het opzenden eens briefs of het ontvangen der Nieuwsbode. N. 15. Over liet verzenden van brieven naar Nederland zullen wij in een volgend nummer schrijven. De volgende brief is thans het hoofdon derwerp van de meeste Amerikaansche nieuws bladen Washington, 25 Jan. 1851. Mijn Waarde IJecr:lk heb uwen brief juist ontvangen en haast mij dien te beantwoorden, lk dénk dat de Appropriatie bill voor liivier-en Ila- en verbeteringen zal doorgaan, en zoo ja, dan zal de appropriatie voor onze vrienden, de Hollan ders (aan Black Riverj, zekerlijk gelukkendaar is geen twijfel aan. Het spreekt van zelf dat zij mijne sternen hartelijke ondersteuning ontvangen zal, niettegenstaande in tegenspraak met miju "Chicago brief." (Door welken brief dezelfde schrijver zoo beroemd geworden is bij de vorige Prcsidcüti*ale Electie.) Ik weet gcene meer regt- vaardige en noodzakelijke verbetering en gij moogt er op rekenen, dat zij den ganscben onderstand van onze delegatie ontvangen zal. lk ben, waarde heer, opregtelijk uw, enz. J. R. Kellogg, Esq. LEWIS CASS. Men gelieve in acht tc nemen dat deze brief geschreven is, omtreut eeae maand voor dat de bill in den Senaat verworpen werd, nadat rij zoo zwaar door amendementen was overladen, dat geen opregte vriend van Rivier en Haven verbe teringen er voor steramen konde. Nogthans stemde bovengenoemde "vriend der Hollanders" er voor, en het gevolg is, dat zij nu zoo slecht af zijn als wij, ofschoon het genoegen niet gehad hebbende zulk eenen vleijenden brief te ontvangen. Wel moge de Milwaukie Sentinel onzen vrien den en andere belanghebbende personen aan Black River aanraden, tot bet maken van ar rangementen om de terug gekeerde Michigan Senators een eeremaal te bereiden Town Electie. Aan het hoofd dezes blads is eene invitatie ter bijwoning eener Kiezersvergadering op morgen namiddag om 3 ure, in het Court Huis. liet is ■wenschelijk dat de Democratische stemgeregtig- den regt talrijk zullen opkomen en vooral hopen wij, dat al onze landgenooten zich daar ter pkiat- se zullen bevinden, opdat een goed en genoegen gevend stembiljet moge opgemaakt worden. $3T Het gouvernement der Ver. Staten is in eene raoeijelijke positie geplaats met de Ca- lïfornïc Indianen. Vroeger was het de politiek der Vei'. Staten de Indianen westwaarts te drijven doch dat is nu niet meer mogelijk, want ver der westwaarts is niets dan de groote zee. De Amerikaansche ondernemingsgeest is thans tot aan de uiterste westelijke grenzen gekomen, eu thans heet het: "Tot hiertoe en niet verder." De commissarissen des Indianen Departe- ments merken dus zeer juist aan, dat eene ge heel nieuwe handelwijze moet^rfeesteld worden Op het tegenwoordige standpunt 'zijn slechts twee wegen uitvoerbaar, hetzij de gansche In- diaansche stam uit te roeijen of dezelve te be schaven. (Wis. Banner.) Uit Cincinnati wordt van den 7 Maart berigt, dat de stoomboot Oregon, op den 2 dezer door het springen van den ketel verongelukt zijn de, zwaar geladen was en van 80 tot 100 passa giers aan boord had. Zij geraakte in brand, na de uitbarsting, en verbrandde tot aan het water. Ware de boot Iroquois niet ter barer hulpe geko men, gewis zouden alle passagiers hunnen dood in het vuur of in het water gevonden hebben. De Oregon was geheel in vlammen gewikkeld eer de Iroquois er bij kwam. Mannen, vrouwen en kin deren waren alle aan het achter einde der boot vergaderd, zonder eeuig uitzigt op ontkoming dan in het water te springen. Het angstig geschrei der vrouwen en kinderen, de dolzinnigheid der mannen, gereed om over boord te springen en den meer verschrikkelijken dood door vuur te ontkomen, de klaagtoonen der gewonden en ster venden en het jammerlijk geloei van hoornvee gaat alle beschrijving te boven. Door tijdelijke hulp rijn alle passagiers aan boord van de brandende boot gered, ofschoon de Iroquois groot gevaar liep om zelf in brand te vliegen. De kapitein was de laatste man die de boot verliet, na vele wonden bekomen te hebben. Het kantoor van den klerk is met boeken en pa pieren in de lucht gevlogen, en de klerk gedood; de kajuit-bedienden rijn alle gedood op den hof meester na; acht stokers rijn eveneens gedood. Het is onmogelijk om eene juiste opgave van het verlies van menschenlevens te doen, daar mets is overgebleven om de namen te ontdekken. De Iroquois had 25 gewonden aan boord, waarvan 11 overleden waren eer zij Memphis bereikten." De interest wet, beperkende den overeen gekomen interest tot 12 en den wettigen interest tot 7 Percent, is den 17 dezer gedrukt en- thans van kracht Zij die in dezen staat geld uitzetten of lecuen zullen wel doen daaraan te denken. Buffalo, 12 Maart 1851. Wij hebben het genoegen de luisterrijke be noeming van den heer James Wadswortii tot Mayor dezer stad te kunnen mededeelen, alsme de de herkiezing van onzen vriend de heer Isaac V. van der Poel als Supervisor der 4e. Ward. De democratische meerderheid had nimmer zulk eene hoogte bereikt als ditmaal. Vrolijk wapperde de ïlollaüdsche vlag, met den naam des geachten Candidaats in het witte' deel ge plaatst, begeleid door eene bende muzijk, den ganschen dag der electie door de Stadwat kon- de gedaan worden is geschied, dat ook eervol er kend is door dc benoeming eens landgenoots tot policiedienaar, (eene winstgevende betrekking.)^ Schoon hebben de Hollanders hier bewezen,' dat geene Aristocraten of Whigs onder hen zijn, en allen vereenigd met het motto Eendragt maakt magt wakker kampten voor vrijheid eu regt— Weinige dagen na de benoeming gaf een gezel schap "Nederlanders onder de leiding van onzeir landgenoot P. Socvijx den nieuwen Burgemees ter eene luisterrijke serenade in muzijk en zan"; heerlijk klonken de woorden van de voor deze gelegenheid vervaardigde liederen, waarvan de vertaling den mayor werd overhandigd, toen de zelve vriendelijk zangers en muzijkanteirgast- vrij onthaalde. Nimmer zal ons dit uit het Ge heugen gewischt worden, maar des te meer aan sporen, het onze bij te brengen den slang der Aristocraten den kop te verpletteren, en waar zij zich ook bevindt, wij mogen er niet aan twijfelen, of de Xederlandbrs zullen in htm nieuw Vader land toonen, niet ontaard te zijn van hunne voor vaderen, die tachtig jaren lang goed en bloed en leven veil hadden ter verkrijging van vrijheid en regt cn met Gods hulp eindelijk zegevierden. v. C. Sy St. Louis, 19 Maqj-t. De stoomboot Lering- ton met Jenny Lind en gevolg aan boord, kwam in den morgen van 17 dezer in onze 'stad aan. EeDe prachtige koets met vier sneeuwwitte paar den bespannen, voerde de drie muzijkale kuns tenaars naar het Planter's Huis. Het eerste kaartje werd publiek verkocht voor 8 150. Do ontvangst voor het eerste concert beliep tien duizend dollars. Bij hare verschijning werd zij met de uitbundigste geestdrift toegejuicht en liet concert is door de aanrienlijkstcri der stad bijgewoond. fjsT In de Nederlandsche bezittingen in Java kwam onlangs een jong officier uit het moeder land aan en ijlde om zich bij den Gouverneur aan tc melden. Voor de kamerdeur lag een zwarte, te zamen gerolde kloen, die hij bestemd hield voor het afvegen zijner laarzen. Hij streek al- zoo met den voet over "bet donkere matje" heen, toen, o schrikde rustende kloen hard begon te sissen en eene vreesselijke boa-slang zich voor zijne voeten uitstrekte. Bijna van zich zelven was hij met eenen sprong in de zaaLDoch nu eerst be gonnen zijne haren te berge te rijzen, over de gewisheid van eenen zekeren doodeen groote tijger sprong hem grommend tegen. Slechts met eenen sehoonen degen gewapend, greep hij ijlings naar dit eenige wapen, echter met weinig hoop op behoud. In dit oogenblik klopte hem de gou verneur op den schouder, en zeide; Steek zo weder in de scheede, tot dat gij eenen grootcren vijand voor u hebt, mijn jonge vriendDeze kat zult gij vertrouwelijk naast u zien eten,wan neer gij mij het genoegen doen wilt, te blijven dineren; het heeft onzen ouden huisvriend slechts op de been gebragt, door u voor z'jne veeljarige bekende, de goede Boa, te zien vlug- ten. Deze doet geen mensch leed en leeft ver trouwelijk met ons te zamen, hetwelk ook met den tijger het geval is, die geen bloed gekost heeft en sedert zijne eerste levensdagen der kim deren speelkameraad is. Gij zult hier nog me nige Europesche vrees moeten verbannen." NOTITIES. Godey's Dames Boek.Wij hebben de i eerste nommers van dit uitstekend fraai maga zijn voor 1851 ontvangen en moeten bekennen,, dat het dames boek eene kunstvereeüiging in zich zelve is. Elk nommer bevat vier a vijf keurige platen, benevens een groot aantal figu ren en eene schoone collectie leesstof van zui ver godsdienstigen en zedelijken aard. Dit maand werk in de handen van elke Nederlandsche Da me in Amerika wenschende, verzoeken wij hare aandacht op Mr. Godey's advertentie in eene andere kolom, terwijl zij, die er op willen in tee kenen, rich bij ons kunnen aanmelden. Landverhuizer 's Gids.Onze wissèlbladen spreken zeer gunstig van hel Landverhuizer's handboek en Gids naar Wisconsin, uitgegeven door den heer Samuel Freeman te Milwaukie. Het boek wordl gezegd eene rijke bron van in formaties te bezitten, voor hen die hier vreemde lingen zijn of rich in dezen staat wenscben te ves tigen. Indien wij het Handboek zelf gezien hadden, zouden wij er meer van zeggen dan wij nu doen kunnen. Progress Pamphlets.—Deze vooruilgang-brc» chures van den heer L. A. Hike te Cincinna ti, een kundig schrijver, trekken de opmerk zaamheid van eiken vriend van vooruitgang tot zich. No. 3, handelende over den pachter of huurder, ligt voor ons, en de schrijver heeft onzes inziens aangaande dit punt veel toegc- bragt tot de aan den dag brenging van Dwa ling en de ontdekking van Waarheid. Er zul len van 10 tot 15 brochures door hem uitgege ven worden, welke alle verkrijgbaar zijn vu0r $1. Enkele uommers 10 Cents.

Sheboygan Nieuwsbode | 1851 | | pagina 2