jpgr Wij redenen ons grooteüjks verpligt voor bet volgende uitmuntend artikel van den heer Smallenburg en wenschen van harte, dat elke landgenoot hetzelve met die belangstelling lezen mag, als welke de schrijver in hetzelve ontwikkeld heeft. Het onnoodig achtende er nog iets tot op wekking bij te voegen,willen wij slechts diegenen, die nog niet tot onze lezers behooren, toeroepen "Waakt opgij die als slapende zijt en gevoelt uwe waardi?als Nederlanders!! Een woord aan mijne Landgenooten1 Met genoegen hebben wij den Shchoygan Eisuwsbode zien verschijnen, met belangstelling dezelve in zijne ontwikkeling gadegeslagen en onwillekeurig rijst bij ons de vraag op, hoe het den Uitgever mogelijk is geweest, denzelven in zoo korten tijd tot zulk eene hoogte op te voeren, als dit blad door den wel gekozenen inhoud en en- vermoeiden ijver van den ondernemer nu reeds bereikt heeft. Hollanderswij moeten ons verheugen, dat iets van zoo veel belang als een nieuwsblad in de Vaderlandsche taal eindelijk in de nieuwe wereld tot stand is gekomen.'Een nieuwsblad in zijne moedertaal te bezitten ie in dit land vol strekt noodzakelijk. Konde men zich de laatste jaren in het oude Vaderland weinig meer be kommeren om de gesteldheid des lands ten óp- zigte der regering, daar toch voor den armen vergetenen of liever mingeachten burger wei nig beterschap te wachten was,hier op den vrijen bodem, als door God zelve ten wijkplaats van verdrukten bepaald,—hier waar vrijheid en broederlijke liefde de banden van vereeniging tusschen de verschillende natiën der wereld, op een punt verzameld, immer vaster knoopen hier moet eiken mensch met gretige blikken op het staatkundige nieuws de aandacht vestigen, daar de regten als burger hem toelaten, zelve mede te werken tot het algemeen welzijn. Vele andere redenen maakten reeds lange het bestaan van eene courant in de immer nog veel geliefde Hollandsche taal noodzakelijk; dezelve alle op te sporen zoude te veel ophoudenbij eene slechts willen wij ons kortelijk bepalen en wel bij het gevoel onzer Natioxaliteit. Landgenooten 1 op den vrijen Amerikaanschen bodem, gij hebt uw Vaderland verlaten, toen druk en 'overheersching, overmoed en afpersing u aldaar bange dagen gaven en nog donkerder vooruitzigten aan den gezigteinder der toekomst te zien waren. 'Gij hebt uw Vaderland, het land uwer geboorte vaarwel gezegd, u los gescheurd van dierbare vrienden, betrekkingen en bloed verwanten gij hebt den verren gevaarlijken weg over de woelende golven des oceaans niet ge schroomd, om voor den dierbaren grond die u zag geboren worden een ander land optezoeken, waar eene betere regering vrijheid en roem ver spreidt Zoudt gij echter, afstammelingen der edele Batavieren, uwe afkomst kunnen of willen ver geten neeniedere Hollander moet trötsch zijn, wanneer hij de edele daden van eenen Civilis, Beiling, van Schaffelaar, de Lauge of Claassens herdenkt iederen mensch van Hollandsch bloed gesproten verheft zich wanneer hij zich de helden van den grooten vrijheids-oorlog in het geheu gen roept; het toenmaals magtigste rijk der we reld, het trotsche Spanje, zag zich het hoofd ge boden door eenen man, Hollands Washington, die, bijgestaan door zijne dappere broeders, met een vijftigtal moedige mannen de Vaan der Vrij heid dorst ontrollen tegen den wreeden en ge- vreesden Philip, Spanje's Nero. Tachtig jaren streed het kleine, door de noes te vlijt zijner bewoners aan de zee ontwoekerd Holland tegen den magtigen vorst, den gevrees- den tyran,diens bloeddorstige beul Don Alva de Toledo, en hunne navolgers; tachtigjaren lang offerde de Nederlander goed én bloed op ter verkrijging van vrijheid, en hij verkreeg dezelve. Daar stond het kleine op de landkaart naau- welijks te vinden plekje magtig en geëerd, ont zien van alle naüen tegen over het uitgémer- gelde Spanje. En zouden wij dan bij het herdenken der na men van Willem, Lodewijk en Adolf van Nas sau, van eenen van der Werf, Ripperda, Mag- dalena Moens, van der Does, Maurits en Freüe- rik Hendrik den grond kunnen vergeten, die zul ke edelen droeg? Zouden wij de plaats uit onze gedachten kunnen wisschen, waar zoo vele stroc- men bloeds vloeiden voor de Godsdienst onzer Vaderen.? Zouden wij vergeten kunnen, dat het kleine Holland, door mannen als de Ruijter, Tromp, Evertsen, de Liefde, Piet Hein, Jan en Cornells de Wit, Oldenbarneveld en zoo vele anderen gesteund, de véreénigde magtén van Engeland en Frankrijk vernederde, en zich tij de wereld eene achting verwicf, waarop naau- welijks eenig ander volk van die tijden roem dragen kan? Wel zijn de gouden dagen van voorheen ver dwenen, maar niet zonder sporen van hun vroe ger daarzijn achter gelaten te hebben. Eendragt en Vaderlandsliefde voerden Holland eenmaal ten toppunt van rijkdom en bloei, eendragt en vaderlandsliefde bewaarden het in de laatste jaren voor de ellende en verwoestingen die Europa hebben geteisterdnog is het ooft der vrijheid jjjet gerijpt op Europa's volden, en dan," wan neer de sikkel des tijds het rijpe graan der vrij heid den oogst waardig keurt, dan zal de Hol lander niet achterlijk blijven,zijne verlorene regten met ridderlijke hand te hernemen. Nog is ons geliefd Vaderland; (zoo als som migen voorgeven) niet veracht of vernederd bij andere natiënnieuwe handelsverdragen roet het naburige op zijne grondvesten schuddende en toch nog magtige Engeland, doen koophandel en wel vaart weder herleven en voeren ruimer als vroe ger de schatten van Oost en West in de koffers des nijveren koopmans, en een beter bestuur dan Holland in twintig jaren zag, zal het zijne bij dragen tot verheffing van den dierbaren grond onzer geboortenog bekleedt bet den rang als onafhankelyken staat; de vlag onzer vaderen waait nog in alle zeeennog heeft zij alleen den toegang in het a(gelegene Japan, Canton's reede, en Califoraie's goudkust ziet zijne wim pels, cn vrolijk ontrolt de moedige Hollandsche zeeman Oranjes kleuren aan Oostindiseh rijke boorden eh Afrika's zandig strandnog zijn de vestingen en bolwerken van den Staat niet ver vallen, maar verdedigd door de nazonen van Ja cob Simonsz de Rijk, Herman de Ruiter en an deren, sterk genoeg om den dierbaren grond niet ongestraft te laten aanranden. Waartoe zoude ik meerder behoeven aante- toonen wat ons den geliefden Hollandschen naam niet ban doen vergeten. Even als de trotsche eik in het bosch na den storm zijne geteisterde kruin verheft,staat gij op Amerika 's vrijen bodem, zoo goed uw eigendom, als van den man die er geboren werdjden bodem waarop het bloed uwer voorouders vloeide, ter verkrijging der vrijheid die dezelve nu ziet; wareu het gêcne Hollanders of derzelver nazaten, die op Jersey 's grond en New-York's velden de mag tigste steunen van Washington waren? Laten de helden van Bunkerhill het getuigen! En heb ben de Hollandsche kooplieden niet gaarne hunne koffers geopend en daardoor mede helpers geweest tot de grondlegging dezer vrije republiek Wie dan zoude zijn Vaderland kunnen of willen verge ten, den grond verloochenen waarop eenmaal zij ne wieg stond, waar men de vrienden der jeugd achterliet of geliefde ouders eu bloedverwanten rusten, en daardoor den snoodsten aller namen zich toec'igeneo, dien van eenen ondankbareni Zoudt gij, Nederlanders! hier in Amerika wijd en zijd verspreid, door laauwheiden onverschillig heid den geliefden Hollandschen naam willen zien vernietigen Zoud6 gij, lij gebrek aan ondersteu ning eens nieuwsblads, U in andere natiën willen zien versmelten en daardoor uwe Nationaliteit in gevaarstellen'? Neen! dit kunt gij niet; gij zult uwe verpligtingen te dezen opzigte niet Vergeten gij zijt het uw zeiven en uwen naam verschuldigd; bidenkt dat vele honderde inteekenaars noodzake lijk zijn, tot dekking der kosten aan de uitgave van een Nieuwsblad verbonden. Vele honderden ter bestrijding der binnen en buitenlaudsehc cor- respondentien, en eindelijk een beduidend aantal, om den Uitgever in het onderhoud zijner familie te kunnen doen voorzienbedenkt tevens.dat eene vooruitbetaling voor langeren of korteren tijd vol strekt noodzakelijk is, voor ieder Nieuwsblad dat per post verzonden wordt; dewijl zonder deze vooruitbetaling, zelfs buiten schuld, door verschil lende omstandigheden, den Uitgever groote ver liezen zouden te beurt vallen. VERGEET NIET DEN SHEBOYGAN NIEUWSBODE UWE MEDEWERKING TE SCHENKENiedere taal heeft hier hare Nieuws bladen, en zouden 25,000 Hollanders dan geen blad in hunne taal kunnen onderhouden, dat hun de edele gevoelens van Thomas Jefferson ver kondigt'? Wij twijfelen niet, dat de toekomst zal doen zien, dat de Nederlander zijne Nationaliteit weet te waardeeren! Hartelijk wenschen wij dan ook den Uitgever verder moed en lust om .zich da welwillende medewerking zijner landgenooten meer en meer waardig te maken ;dat hij in 1852 als ijverig Democraat het zijne zal- bijdragen tot- de benoeming voor President vau den beschermer des landverhuizers, een der edelsten vau Ameri ka 's zonen en den eenigsten moedigen verdedi ger der Vrije Democratie .in het" Congres van Thomas Habt Bextox van Missouri. Buffalo, Augs. 1850. N. W. A van Catz Smallenuurg. Dit zal de tijd loeren. Rod. N. B. Aan onze lezers in Town Holland. Wij kunnen thans berigten dat bet te laat ont vangen van den Nieuwsbode, als die per post komt. volgens de Sheboygan Mercury veroorzaakt wordt door de overtreding van mail contractors. De Milwaukié mail, zegt dat blad,verlaat de Falls voor dat de mail van deze plaats daar aankomt,en bijgevolg blijven de Nieuwsboden overleggen. Dit zaLspoedig veranderd worden, ofschoon wij in middels de pakjes voor Town Holland met gele genheid blijven zenden. De New-York Evening Post zegt: Webster móet Louis Napoleon als scheidsman in onze aan spraak op Portugal verkozen hebben. Het schijnt Bom gansch onverschillig op een' persoon te val len, zoo als de President der Fransche Republiek is. wiens eenige streven is de zaak des Republi- kanismus te onderdrukken. De Sultan van Tur- kye zoude een veel geschikter persoon geweest zijn. DE NIEUWSBODE siïeboygax, wisconsin. DONDERDAG, "DEN 5 SEPTEMBER 1850. Democratische ÜCominatie, Voor Regtkb 4e. Gbregts-District. ERASTUS W. DRÜRY. van Fond du Lac. Erastus W. Drury. Deze heer werd op de Democratische Conventie, den 29 Augustus te Oshkosh gehouden, genomineerd voor den post van Regter in het vierde Geregte-District, om vatlende do counties Brown, Manitouwoc, Sheboygan, Fond du Lac, Winnebago en Calumet, in plaats van den Regter Stoice, wiens diensttijd met den laatsten dag de zes jaarezal eindigen. De heer Drcry werd twee jaren geleden voor den zelfden post genomineerd, maar zijne verkiezing toen door valschbeid en verkeerde voorgevin gen verijdeld. Hij is een inwoner van Fond du Lac heeft een uitmunteud zedelijk karakter bezit groote be kwaamheden en loffelijke hoedanigheden. De Whigs zullen al liet mogelijke beproeven om hem niet verkozen te zien, omdat hij een democraat is, en hun voornaamste punt zal zijn om het aangenoinene gedeelte onzer bevol king ;ij die geen iuboi r ingen zijn] te vei schalken. Wacht u daurom voor leugenachtige circulairen, welke in do ver schillende talen zullen gedrukt worden, om u te vangen. Wij twijfeleu geenszins of de heer Drury zal verkozen worden, en zoo ja, zoo vertrouwen wij volkomen, dat hij een opregte eu onpartijdige regter wezen en algemeen vol doening aan zijn reglerlijk district geven zoL De conventie was goed bezocht; de Hoeren Kings bury, Cook, Woodbury, Donaher, Phillips en Eastman waren de afgevaardigden van deze county. Heden wordt te Waapun de Democratische Ver gadering gebonden ter benoeming van een' kandidaat voor lid van hel Congres van dit District. Bij eene advertentie in dit Wad zal men zien, dat de vorkooping van School Universiteit» Landerijen in deze County zal plaats hebben op Maandag den 9 Sep tember in het Court Huis te Sheboygan. Het land is naar wij vernemen van uitmuntende kwali teit en de voorwaarden zijn zoo gemakkelijk gemaakt, dat elk die eenig eigendom koopen wil, zulks doen kan. SHEB0YGAH. Uit de jongste volkstelling blijkt, dat Sheboygan thans eene bevolking van 2400 zielen eh het 6 mijlen van hier gelegene Sheboygan Falls 1045 zielen telt. Dit is veel, als men in aanmerking neemt, wat deze plaatsen waren drie jaren geleden. Aangaande Sheboygan, waar over wij vroeger reeds iets gezegd hebben, vin den wij het volgende artikel van den heer Clemens, die onlangs deze plaats bezocht heeft, in de Buffalo Commercial. Sedert mijn laatsten brief raaakie ik een uitstapje met de stoomboot Champion naar Sheboygan. Ik had dio plaats in gee;ie drie jaren gezien. In Maart 1847 had Sheboygan 096 inwoners; nu heeft het meer dan twee duizend. Mijn oog op de lijst van iu- en uitvoer en die der aankomende landverhuizers slaande, ontwaar ik eene groote toeneming van bedrijrigheid. Hei plaatsje is alleraangenaamst gelegen, met een vol uit- zigi op het meer Michigan, boven welker water het zelve omtrent vijftig voet verheven is. Met eenige verbeteringen aan de haven, zoude het verscheidene an dere plaatsen, aan dit meer gelegen, van langer be staan en meerdere grootte overtreffen. In de Appropriatie Bill, nu voor het Congres, bemerk ik eene som van 10,000 voor deze plaats. Met dit bedrag kan een goed begin gemaakt worden, zoodat de uilslag waarschijnlijk de spoedige constructie eener veilige haven zij. De Sheboygan rivier is wijd aan den mond. binnen den zandbank elf of twaalf voet diep en bevaarbaar voor stoombooten tot op een' afstand van eene halve of drie vierde mijL Met eene kanaal door dezen zandbank gegraven en eenige uitbaggering konde Sheboygan eene doelmatige haven bobben, groot genoeg voor den hnndel eener stad van tien of vijftien dnizend inwoners. Deze moet het hebben, en ik vertrouw, uil hel hebben binnen korten tijd. Sheboygan zestig mijlen ten noorden van Milwau kié gelegen zijnde, moet natouriijker wijze het voor naamste landingspiint worden van landverhuizers voor Noord Wisconsin bestemd. Eene menigte nieuwe set- telaare voor dit gedeelte gaan nu verre uit huunen weg en vermeerderen hunne moeiten en ongemakken om op de plaats hunner bestemming te komen,misschien door onbekendheid mei den naasten weg. De groote weg westwaarts naar het meer Winnebago wordt veel verbeterd, en ook die, meer direct naar het noorden leidende. Een planken weg is tot op ver scheidene mijten buiten Sheboygan gereed en het werk wordt met allen spoed voortgezet. Doze loopt, als ik het wel heb, naar Fond du Lac. Laat mij met Crockett—kortheid tot .Sheboygan zaggon: Go ahead (Ga Toort!) De Londen Times van 9 Augustus zegt: Zijne Excellentie Graaf Schimmelpenninck gaf den 5 Augustus een groot diner, aan de leden van den kerkeraad der Hollandsche kerk te Londen, en aan andere heeren, behoorende aan de Gere formeerde Kerk van Nederland, die onlangs het driehonderd jarig feest vierde, ter gedachtenis ha- rer vestiging in dit land bij Koninklijk besluit van Koning Eduard VI. Hollandsche bladen berigten dat dé Eerste Kamer der Staten Generaal de onlangs ontworpe- ne navigatie wet heeft aangenomen. De laatste tijdingen van Amsterdam houden in, dat de han del in fondsen zeer beperkt was. Er werd be- rigt dat de aardappel ziekte zich in sommige ge. deelten van Holland vertoond heeft Buffalo, 26 Augs. In eene verleden woens dag avond gehoudene vergadering, om maatrege- len tegen het bedriegen van emigranten te nemen, werd tot dat einde een gezelschap opgerigt onder den naam van Amerikaansch Emigranten Oeztl- schap. De noodige directie is daartoe benoemd en elk lid van het gezelschap geeft eene jaarlijk- sche bijdrage van een dollar. Er zal een emi granten kantoor geopend worden, waar de land verhuizers raad en bijstand vinden kunnen. Er zal ook een agent benoemd worden, die zich aan de landingsplaatsen ophoudt Wanneer landver huizers door dit gezelschap arbeid bekomen, zfo zal een manspersoon daarvoor eenen en een vrouwspersoon een halven dollar betalen, welke door den arbeidgever zal betaald en hun afgehou den worden. Clevelaxd, 21 Augs. Door de immer meer gedaalde prijzen en het door schaamtelooze bloed honden ingevoerde woeker systems, om met or ders te betalen, aangespoord, trad een committee van kleermakers te zamen en zund aan alle personen van dit vak eene uitnoodiging, zich en masse te verzamelen en middelen te bera men, om aan deze verderfelijke gewoonte een einde te maken. De zaak vond bijval, errthany- is reeds door circa 200 Dtritsch en Engelsch sprekende leden eene vereeDiging gevormd, on der den naam van "Vereenigde Kleermakeis Associatie van Cleveland." Eene prijslijst werd opgemaakt, door de beste meesters in het vak en negocianten aangenomen en toen gedrukt Tot dus verre is heteerste bedrijf uitgevoerd en het tweede begint; namelijk willen eenige "Bazen," die zich bij liet vroegere betalings sy;- tema niet bekommerden of een werkman vat honger stierf en om een eerewoord of gege ven bewijsschrift te verbreken sreene g. ijze lu ren laten groeijen, door kibbelarijen en planned weder tegen de oude prijzen arbeiden, maar zij stoeten thans op eene organisatie. Alle schreden zijn gedaan om eene verbroede ring van alle werklieden en de aansluiting aan het Centraal Committee in New-York te bewerken. Onze spreuk is "leven en laten leven"; mogt ech ter de wederstand zoo sterk zijn, zoo kan men ook geweld met geweld te keer gaan. Exeontie van Pro£ Webster. Boston, «Ju Augs. Professor Webster werd dezen morgen 20 minuten voor 10 ure opgehan gen. Hij scheen gelaten en boetvaardig. De da ken en ramen der huizen waren opgevuld met toeschouwers en 300 personen waren binnen het plein der executie plaats. Prof. Webster's familie verliet hem gisteren avond, naar men voorwendt, geheel onbekend met zijn aannaderend lot. Van 9 tot 12 ure bragt hij den tijd Jn godsdienstige overdenkingen Tloor, waarna hij in eene sluimering viel, bij tusschen- pozen waker wordende, tot aan het aanbreken van den dag. Hij toonde eenige aandoening, at weinig van het ontbijt, tot hetwelk hij ook den geregtsdienaar uitnoodigde. Hij maakte zich ge reed om het schavot moedig te beklimmen. Om 9 ure deed Dom. Putnam een laatst vurig gebed, na hetwelk de armen des gevangenen gebonden werden en met vasten tred ging hij op naar de galg met Dom. Putnam, roet wien hij zeer ern stig sprak en onder handschudden door deze voortgeleid werd. Zijne beenen werden toen ge bonden, de zwarte muts op zijn hoofd gezet, de strop om zijnen hals geslagen, daarna werd Hij in de eeuwigheid gevoerdHij stierf zon-"" der moeite en na een half uur gehangen te heb ben werd het lijk afgenomen en in eene kist ge plaatst om naar Cambridge vervoerd te worden. Er is nog geene bekentenis uitgelekt, maar men gelooft dat hij er gewis eene afgelegd heeft I SNIPPERINGEN. Een Duitsch blad zegt, dat de Koning van Spanje geschreven heeft, verklarende dat hij geen vader van het kind was, van hetwelk de Spaan- sche Koningin onlangs bevallen is. J. W. He min way, vroeger eigenaar van dé bank van dezen naam te Milwaukié, is over eenige dagen te New-York overleden. - Izaak da Costa, een geleerde jood van Am sterdam, begroot het aantal Joden over de gansche aarde van vijf tot zeven millioen. Hij rekent er 50,000 m de Ver. Staten, waar zij, zegt hij, beter behandeld worden dan in eenig ander land ter we reld, uitgezonderd Turkye, hetwelk meer fiberaal ^hen 18 dan eenig ander Europisch gouverne- Perzik oogst van Ohio is gezegender dan al-" i ^eer 'n ®^ord> Hamilton County»- Ohio, rekent de opbrengst van zijnen boomgaard op $25,000. 6 - Men wil weten dat eene andere expeditie tegen het eiland Cuba op handen is. De Presi dent wacht op deze zeeroovers en zij kunnen ver zekerd zijn, dat zij er zoo gemakkelijk niet af ko men zullen als de eerste maal, ofschoon deze het veld gingen ruimen bij de eerste reuk van buskruid.

Sheboygan Nieuwsbode | 1850 | | pagina 2