Msuitiezakeii. GorresMiiflentïfï. Uit onze Moppentrommel. Nieuwe Uitgaven. Gemengd Nieuws. Laatste Berichten. X31ÏS SOti-lOA^rEBIOOURAWT van Zondag; 1, V T^~ovem'ber 1918 Overgeplaatst, De kapitein H. A. Stork van het Ie rog. inf. te Assen is overgoplaast bij het 22e reg. inf. j De 2® luit. D. Ronner van het 8e bat. landweer to Assen is overgeplaatst naar Win- schoten oni op te trodfen als commandant- van het detaohAmtnt aidaür. Naar Oost-I ndie. De 2e luitenants der inf. N. L. W. van (Straten en J. L. R. Kapitz, bestemd voor het lezer in Ned.-Indië, zullen 27 Nov. e.k. met' hét stoomschip Nieii^ Amsterdam hhtüië Bé- stemming volgen. Benoemd tot vaandrig. De milicien-sergeanten C. H. Versteenden, A. W. F. Versteeg, O. van Bi.eiswijk Teerens Vèfhagen, Th. VerlcOp en J. D. G. Thijssoti, respectievelijk van het regiment grenadiers, het 17e, 8e, 8ó en 17e regiment infanterie, zijn benoemd tot vadödrig cn onderscheiden! ijl overgeplaatst bij het 2e, 10e, 11e, 9e en 6e reg. Do reserve-sergeanten F. Dresselhuis, J. R- v d. Wal, W. J. Pïeket, P. H. Pecman, A. van Dam. W. H. Ploegman en N R. M. van den Hoek van het le regiment infanterie zijn benoemd tot vaandrig en rejp overgeplaatst hij hét 4o, 13e, 16e, 18e, 19e, S3» M SI reg. Benoemingen. De vaandrig TeldSf van het 10b reg. inf. is benoemd tot reserve-2e-luit. bij het gist», si De vaandrig J. K. Wiegel van het 4e reg. inf. is benoemd tot reserve-2e-luit. tn dienstdoende gesteld bjj liét 10e reg, inL Klein verlof. De Minister Vah Marine hoéft bep&ald, 'dat de landstorm jaarklasse 1917 1ste en 2de ploeg, kustwacht inbegrepen, óp 25 Novem ber, of zooveel eerder als mogelijk zal Wij^- ken, met onbepaald klein verlóf zal wórden gezonden. Uitgezonderd zijn alleen zij, die den eersten oefeningstijd nog niet volbracht hebben. Aanschrijving van dan commandant der marine. Do schout bij li a-si it, commandant def marine, 'Albarda. te WiUemsleord heeft nan de cotiuaan- deerende officieren van Hr. Ms. schepen enz. en commandanten van ondeideelen, met op- diacht het ter kennis te brengen van de ondc hunne bevelen dienenden» de volgende aai schrijving ge-ïeht Naar aanleiding van geheel onjuiste benca- teu in de Stelling van Den Helder verspreid, deel ik mede, ook in aansluiting met de ge- geven fe^eeringsverklaringen, dab ik alle ver- storing der peLhafe orde in komende dagen, iedere aanranding van het burgerlijk óf militair gezag mét alle kracht zal onderdrukken en onze op de volksmeerderheid steunende Regee- ring zal handhaven Ik dring er bij u op aan, ter voorkoming van groote rampen, geen. gehoor te gevert aan onverantwoordelijke en misdadige oproepingen, die u tot verstoring der orde zouden willen I brengen. Uit verschillende besprekingen is mij geblc- j ken, dat het gezag steunt op een groots meer- derheid. Reden tot ongerustheid is er dus niet. I Mocht dit onverhoopt noodig zijn, dan roep ik u aller medewerking en steun in ter hand having van orde en gezag. ONZE CORRESPONDENT!ERUSR!EK. Per fertef wordt niets beantwoord. Alle vragen worden regelmatig en zoo spoedig ma ge l ij k en geheel kosteloos uoor ons op de beurt afgectew. zoodat het overbodig is nog wcicr eens bij e ider schrijven antwoord te ver- zsehen. Wie bij zijn vraag 5 cent postzegels insluit krijgt apart „Qa SoltUtencourant", waarin het antwoord op zijn vraag voorkomt, door onze sajinnssiratie toegestuurd. M J., Sehijndel. Ingevolge het gestelde in punt 5 van L.O. 1918, Deel B, No. 153, hadt •gij over al de dagen na het verstrijken van uw verlof recht op soldij, mobilisatie toelage en menagegeld. De dienstplichtigen der mil.lichting 191o, be- hoorende tot de bereden wapens, hebben o.i. van af 14 November 1918 aanspraak op de da- gelijksche toelage ad f Ö.15, B. lo. R. H., Veldleger. Richt een verzoek terzake tot uwen onmiddellijken oomnmndant; de dienstjaren als dienstplichtig Onderofficier tollen eventueel medé. Projecteur te Kruiningen. I. Indien u veer tien dagen periodiek verlof naar Duitschland wordt verleend, hebt gij gedurende het geheele verlof recht op jaarwedde, mobilisatietoelagé, toelage voor langer verblijf onder de- wapenen en menagegeld. ïl. Indien gij verleden jaar na 17 April .1917 met periodiek verlof naar Duitschland zijt geweest, hadt ge ook toen al de dagen, gedurende welke u overeenkomstig de voorschriften verlof naar Duitschland mocht wordon verleend, reclit op alle militaire inkom sten Zie de orders van den Opperbevelhebber van L - en Z dd. 5 Februari 1917, No. O.V.I. 75963/A 222 en dd. 17 .April 1917, O.V.I. 83507/A 662. Wgndt u voor het u fiog toeko mende tot uw onmiddellijken commandant. III. Wendt u voor aanstelling als werkman bij de luchtvaarafdeeling tot den commandant dezer afdeelinggij zult echter" niet als sergeant, doch slechts in den rang van korporaal kunnen worden aangenomen. IV. De aanvangsjaarwed- <3è van een workman 2e klasse, bedraagt f .550 en van een werkman le klasse f 700. Gij moet u verbinden voor minstens vier jaren. A., Princenhage. Bij uitzonderingsverlof voor eigen huwelijk kan vervoer voor rijksrekening worden toegestaan. H. P. V. E., Rotterdam. Indien gij u tijdens uw onbepaald' verlof naar het buitenland wilt begeven, moet gij daarvooi» toestemming ver zoeken aan den M. v. O. Na het verkrijgen der toestemming kunt gij u voor het verkrijgen van de vereischfo bescheiden tót het overschrij den van de grens rechtstreeks wenden tot het Departement van Buitenlandsche Zaken. F. H., Kerkrede. Het zal wel geoorloofd zijn op een andere mijn hier te lande te gaan wér ken, doch niet in Duitschland; liet doel van het 'verleende onbepaald verlof zou iu het laat ste geval niet bereikt worden. W. B. v. d. B., Ede. In vredestijd moet gij van uwo jaarwedde zelf in uwe voeding voor zien- kleeding wordt u ingevolge hot gestelde in artikel 61 van het „R. v. A. 1916» voor rijksrekening verstrekt. J. H., Harskamp. Indien gij wilt*worden op geleid tot vliegenier, kunt ge u vrijwillig ver binden voor den tijd van vijf jaar hij het re serve-personeel der landmacht met„ bestemming voor den dienst van vliegenier. Gij kunt langs den hiërarchieken weg een verzoek terzake richten tot dén Chef van den Generalen Staf. Zoolang gij geen twee jaar als sergeant-vliege nier gediend hébt, is de jaarwedde evenwel als bij de overige wapens; na 2 jaar dienst als vliegenier bedraagt de jaarwedde f 1500. Voorts wordt genoten do vliegtoelage, vermeld in L.O. 1915, Deel A bladz. 3). Het duurt ecu jair, aleer ge het militair brevet- voor vliegenier behalen kunt.- Zie overigens L, O. 1916, Deel A, Nrs. 40 en 41, (klein). A. Sch., Haaren. Uw broeder zal, in ver band met de gedeeltelijke demobilisatie, niet onder dé wépfeneh Bèhoékeh te komen. K., Amsterdam. 'Indien gij' in uwé w u^iiplaats zijt, hebt ge géeri tocht op mobili satietoelage. v II. Onder woonplaats wordt in dezen verstaan dé plaats, waarheen gij met groot verlof gaat. M. d. B., tiiburg. Zjj die voor ongeveer 26 Juli 1917 in do tüchtkl&ssë verblijf hlSlden, behoeven dien. tijd niet ha. te dienen. (Zie L.O. 1917, Dool B, No 228 en 254; zij, die na genoemden datum daar vertoefden, moeten dien tijd nadiënéti. B. L. V., Veldleger. I. Gij zult betrekkelijke kwestie ffiet uwen cónirhandant tooeten rege len, daar geen opzeggingstermijn in deze is be paald. II. Daarvoor kunt gij geen overplaat sing, doch wel verlof aanvragen naar do door u genoemde plaats. III. Do uitslagen, zijn vermeld in het blad, dd. 13 November 1918; No. 664. P. Br., Enschede. Gij moet de uniform dra gen van het Wapen, waarvim gij afkomstig zijt. H. V., Troepen in Zc-eland. Daar gij ons niet den 'datiim uwer aanstelling hebt opgegeven, kunnen wjj niat het u toekomende bedrag berekenen. Ter verkrijging van de u toekomen de gelden kuilt gó u Schriftelijk wenden tot den administrateur, hij wien gij laatstelijk in onderhoud waart met verzoek u bet geld tó willen opzenden onder aftrek yam kósten, alsdan is het ncodig uir volledig adres té ver melden. N. N., I-ï-3 R. V. A. Gij ktint overgaan tot bedoeld wapen indión gij tenminste achttien maahdëii werkeliiken dienst hebt volbracht. Gij moét een leeftijd tlisschen 2040 jaar heb ben. Bij gebleken geschiktheid kunt gij oök Vorderingen maken. Do aanvaiigsjaarweddó van een bereden marechaussee bedraagt 800-, gédureride de mobilisatie f 850. Gij moet tee- kenén vóór tenminste zes jaar. Gij mofct yoör eigen rekening in kleeding, uitrusting ën voe ding voorzien. Uw kleeding wordt u van rijks wege eendbi- directe betaling VérStrókt én 'ten laste uwer uitrusting- en reserverekening ge boekt, ten bate dezer rekening wórden geboekt de tegemoetkoming voor eerste aanschaffing van klëeding en uitrusting en de dagelijkscho toelage voor oflderhoud daarvan. N. Sm., Ede. Gij zult eventueel mogen ver trekken met de mil. lichting, waarmede gij li we eerste öefëttlng beift aangevangen, indien gij inilitieplichtige zijt. Zijt ge landstorm- plichtigè, dan moogt ge vertrekken met da landstormiaarklasse, waartoe gij behoort. J. M., "Veldleger. Hij die' zonder wettige re den te laat van verlof terugkeert, moét de geheele terugreis betalen ingevolge bet gestel de in de L. O. 1918 B. 202. H. Daar ge gedurende uwen diensttijd ge vangenisstraf hébt endergaan, moet gé dezelve nadienen. Oli. II. NV, 's Gravenhage. De toelage ad 0.15 per dag voor hen die vrijwillig onder de wapenen blijven, na met onbepaald klein verlóf te hebben kunnen vertrekken, geschiedde in gevolge L. O. 1918 Deel B no. 5 en no. 41de lichting 1915 dc-r bereden korpsen heeft eerst van 14 November j.l. daa-rep recht. - Korpl. M., Bfeda.Gij zult dezer dagen met onbepaald klein verlof kunnen Vertrekken, als beboerende tót de tiohtiüg 1916. O. A. P. en K. G., Veldleger. Wendt U tot Uwen onmiddelijken Commandant met verzoek li vèor de poliiieafdeeling té willen Opgeven. Ch. V., Utrecht. Indien gij uw eerste oefe ning hebt volbracht, kunt gij met onbepaald verlof vertrekken, J. J. Le R., Vlissingen. Gij kunt na Uw eer ste oefening te hebben volbracht met onbe paald vprlof vertrekken. R. B. V. Tilburg, Bij aanstelling tot ser geant hadt gij aanspraak op 15 bijslag Voor klëeding. Uw jaarwedde bedraagt thans 7ÖJ. Iloudt ge verblijf buiten-uwe woonplaats (d. i. de plaats waarheen gij t® zijner tijd met groot vérlof zult' worden gezonden), dan hebt ge, indien gij Ongehuwd zijt, per dag bovendien aanspraak op een mobilisatietoelage ad f 0.10 pér aag. T. L. Deventer. Indien u destijds werkelijk vrijstelling is verkend, moogt gij op grond Van het gestelde in punt I der aansohrrjving van den M. v. O. dd. 29 November 1917 Afd. Dienstplicht no. 125 Mter kennis van het leger gebracht bii schrijven van den Opper bevelhebber van L. en Z. dd- 14 December 1917, O. V. L. no. 1Ö5499 (Afd. G. S. no. 11391), tegelijk met de mil.-lichting 1916 met onbepaald verlof vertrekken, als ge tenminste op hét tijdstip, dat die lichting vertrekt, uwe eerste oefening hebt volbracht. Hebt ge dan uwe eersto oefening nog niet volbracht, dan moogt ge onmiddellijk na het volbrengen daar van vertrekken. Wendt tl tot uwen onmiddellij ken commandant. R. D., Assen. Waar gij met u vieren zijt en twee broers derhalve bij de militie moeten die nen en twee broers voor den dienst bij de militie zijn afgekeerd, zijt gij militieplichtig. (Zie het 6e geval der tabel, bedoeld in artikel 28, tweede lid der Militiewet.) L. H. H. Halfweg. Zi® het Antwoord aan J. B. Breda in dit blad. J. W. Veldleger. Uwe eersto oefening moet go behoudens geheel® wijziging tandant met het verzoek, of deze overeenkom stig de order v&p den O. L. en Z. dd. 1 Nov. 1917 Beheer Landmacht ito. O.V.i. 102257/A. 1750 ten behoeve van tl génoëmdén steun wil aanvragen. Deze commandant zal u dan Verder terzake inlichten. J. A. G. V., Éde. I. Omtrent de aanvang van een nieuwen cursus ter opleiding tot vrijwillig icrgeant is nog niets officieels bepaald. II. Gij W. H., Harlingen. Indien gij aan de eolda- tenmenage deelneemt, bént go óók verplicht aardappelen te schillen. W. D., Oeffelt. Aangaande het door u ge vraagde verwijzen wij u nahf de velé adrerten- tiën, welke terzake telkens in ons blad ge plaatst Worden. J. Th. B., Eindhoven. Zie den laatsten zin van het antwoord aan M. J., Sehijndel, in dit blad. D. N., Amsterdam. Indien gij vermeent op meerdere ondersteuning aanspraak te kunnen maken, wendt u dan tot hét hoofdbestuur der Koninklijke Nationale Vëréeniging tot Steuii aan Miliciens, Keizersgracht 650, te Amster dam. W. P. Roosendaal. Indien gij do plaats ver vult van een hoefsmid, die Vólgens de organi satie bij het onderdeel aanwezig behoort te zijn,.hobt gij, als gé aanspraak hebt inet onbe paald verlof te vertrekken, döëh vrijwillig ónder de wapenen zijt gebleven, om dienst te doen als hoefsmid,, recht op dé Bóldijverhcogihg ad 1.50 per dag ih plaats vbn op./ 0.6Ö per dag^ met djen verstande evénwel, dat deze soldijrer- hooging alleen mag wordón toegekend wanneer voor den dienst van hoefsmid op het oogenblik, waarop gij met onbepaald verlof hebt kunnen vertrekken, geen ander dienstplichtige be schikbaar kan worden gesteld. (Zie L. O. 1018 Deel B nr. 143). L. T. of Z. T., Doesburg. Indien gij u tijdens onbepaald (klein) verlof in het buitenland Qndorofficicrsji „0Hs Belang". Door het Hoofdbestuur va i de Vereeniging fan Onderofficieren „Ons Belang" is de na- tolgende proclamatie gericht tot dé onderoffi- „Aan de Onderofficieren van de Nodèrfandsché Landmacht, Kameraden In deze moeilijke tijden acht het hoofdhe- uür hét zióh tot plicht, een ernstig Wóórd tot ïi te spréken, Een golf van revolutie is over Europa gó- cmeri en, naar do fèiten sprfekeh, tijn ook ift -pis land ftroominvcn die naar een omkeerihg, decnoeds met geweld, heendrijven. Wij iaten geheel èn al in het midden wat e persoonlijke opvattingen zijt! ten opzichte ,..u de macht, die in het belang van ons Volk, hét roer Tan staat in haitden z3 hebben. "'ij willen u slechte aanmanen uzelf te uw karakter zuiver te houden, u vooral liiet te laten beïnvloeden door hartstóchten die U verblinden en op wegen voeten, Waarhee den M. v. O. Hébt ge die toestemming verkre gen, dan kunt ge u voor de bescheiden tot het overschrijden der grens rechtstreeks wenden tot het Departement van Buiteniaödsche Zaken; den ouden pas moet ge dan inleveren. J. B. te Willemstad. De twee dagen, gedu rende welkë gij onwettig afwezig zijt geweest, moeten door u worden nageddend. E. W., Katwijk a/Zeé. Wendt n voor,inlich tingen terzake tot den oommies van aanneming der Marine aan de Kweeksehöol voor Zeevaart te Leiden. (Noordeinde). enstpl'ehtig kor- J. B., Breda. Indien gij mildtieplichtig zijt, moogt ge eventueel vertrekken met de militie- lichting, waarmede gij nwe eerste oefening hebt aangevangen. Bent ge landstormplichtig, dan moogt ge vertrekken met de landstormjaar- klasse, waartoe gij behoort, als gij ten minste.- op het oogenblik dat die jaarklasse vertrekt, uwe eerste oefening hébt volbracht, Hebt ge dan Uwé eerste oefening nog niet volbracht, dan moogt go onmiddeilijk na het volbrengen daarvan vertrekken. A. V., Hellevoet. Het woord „Scheutig" heeft de beteekenis van gulhartig, ruim in 't geven of betalen aijnj „niet scheutig" is natuurlijk het tegenovergestelde, en iemand, die „niét Scheutig" is, geeft of betaalt liefst zoo min mogelijk. it ion alen toestand in ieder geval volbren gen; voor de bereden wapens duurt deze twee jaren, zoodat gij minstens twee jaren onder do wapenen moet blijven. Volgens de bestaande en nog niet gewijzigdé bepalingen kunt gij in de maanden December, Januari, Februari, Maart en April en in de tijdvakken 15 Juni— 15 Juli en 15 September15 October van het tweede cefenfeigsjaar in aanmerking komen voor bijzonder (werk-)verlof. N. J. N. Veldleger. Al degenen, die nog onder de wapenen maren^toen de betrekkelijke order omtrent het nadienen ter kennis van het leger werd gebracht, moeten den tijd, gedu rende welken zij tijdens de mobilisatie door •gevangenisstraf aan den dienst onttrokken zijn geweest,, nadienen. Om u in het verboden terrein te mogen ophouden om welke reden dan ook 1 behoort go een pas te hebben bevindt go u zonder pas aldaar, dan kan pro ces-verhaal tegen u worden opgemaakt. B. H. S. St. 'fort Sabina. Hoewel gij uwe voeding ontvangt bij de landmacht, wordt ge ten opzichte van uwe bezoldiging bij het gaan met verlof behandeld als een matroos en hebt gij geen aanspraak op menagegeld. W. v. d. L. Westkapelle. In ieder geval moet gij te zijner tijd uw straf ondergaan; hetzij als burger, hetzij als militair. Onder gaat gij als militair uw straf nog, dan moet ge den tijd, gedurende welken gij door deze straf aan" uw verplichten dienst wordt ont trokken, nadienen. Gij kunt verzoeken uw straf zoo spoedig mogelijk te mogen ondergaan. Weetgraag, Veldleger 3e Divisie. I. Uw strafregister is o. i. van dien aard, 'dat gij niet meer voor do door u bedoelde opleiding in aanmerking zult komen; desniettemin kunt gij nog een verzoek terzake richten tot uw onmiddellijken commandant. II. Wendt u om inlichtingen tot de N. V. Misset te Doetin- W. M. Ede. Omtrent het vertrek met onbe paald (klein) verlof der dienstplichtigen van do landstormjaarklasse 1917 is nog niets offi cieels vastgesteld. Brussel. I. O. i. bent ge verplicht de destijds yoor schadevergoeding van rijkswege kunt gij Bond van regesringsgatrouwen. Men meldt ons De Bond van Regeeringsgefcrouwen, die in zich hoopt op te nelnen alle onderoffi cieren, korporaals en manschappen, die zich in dezje spanningsdagen zonder voorbehoud scharen onder de Regeering tegenover het roode revolutiegevaar, hield wederom een vergadering te 's-Graveinhage. Tot dien Bond zijn reeds toegetreden de R.K. Militairen-Yereenigingen, de andere Christelijke Militairen-Vereenigingen, de Bond ter Behartiging van Militaire Belan gen en in het algemeen tal van militairen van de meest verschillende gezindten cn op vattingen. -De Bond beoogt uitsluitend aaneenslui ting «van alle betrouwbare eu goede elemen ten in den troep, ten einde de overwegend góed gezinden krachtig te organiseeren tegen het kleine percentage opruiers en .oproerlin- ri in ons leger. Daardoor wordt vooral aan weifelende elementen de noodige moreele steun gegeven. Deze levenskradhtigo spontane actie gaat uit van den troep zelf, terwijl op de leiding de veldpredikers en aalmoezeniers inv11 oefenen. Op de meest energieke wijze en met veel succe3 wordt reeds propaganda gemaakt voor den Bond onder de Ie divisie, terwijl de beweging in de andere onderdooien het legér is ingezet. De resultaten zijn zeer gunstig; overal blijkt dat onze brave militairen bijna zon der uitzondering front maken tegen het preeken van de revolutie. Trouw aan hun kapitein. Men meldt ons: Donderdagmorgen is in een der barakken van de infanterie/kazerne te Amersfoort een vergadering gehouden van de manschappen van de 1ste en 2de compagnie van het 1ste regiment, detachement Amersfoort. Na ampele besproking is met algemeéne stem men de volgende motie aangenomen „Wij, mannen van de 1st© en 2de comp. 3de bat. 1ste reg. detachement Amersfoort, de z.g „muiters", wij verklaren, dat wij zullen optreden tegen een ieder, die in deizen ernstigen tijd de wettelijke orde ver stoort, en dat wij in dat- geval onvoorwaar delijk de bevelen van onzen' kapitein zullen opvolgen. Deze verklaring wordt afgelegd door alle minderen, zonder onscheid van politieke: richting. n Namens de kameraden milicien K. Mul der, R. Klap, H. Lutjebroek, H. Huisman. Aan de miiïtaïren. De „Bond van Regeeriügs-getrouwen" richt tot alle militairen het volgende schrijven Kameradén, De hond van regeeringsgetrouwen komt toti u met het volgende. Nadat gij allen 4 jaar trouw gestaan hebt aan de zijde der regeering, om onzö neutrali teit zoo noodig to verdedigen en het gevaar/ van een buitenlandsehen vijand is geweken,,/ dreigt u een veel grooter gevaar, doordat ecu minderheid van ons volk aan zich de mócht om te regeeren halen wil. Daardoor komt irf' geVaar de gansche voedselvoorziening voor ons volk, en de resultaten van al uwe opofferingen^ in de nu afgeloopeu 4 jaren zijn te niet gedaan. Wilt ge dat niet, sluit u dan aan bij ge noemden bond, steunt de regeering die wettig is gekozen, en ge bewaart uw vrouw en kind, uw vader en moeder voor alle ellende van ceój burgeroorlog. Steunt met al uw macht. Sluit u aan. Da Bond tot behartigingvan de militair*! alsdan zoudt ....j onderofficier Kandele in deze dagen naar feer en geweten, dia, geen blaam zal treffen, bnder welke omstandigheden hij ook zou komen ie verkeeren. In dé móèilijksto óbaënblikken zal ieder uwer el bewust moéten hahdëlèh, naar wat hij fa et zijn plioht, zijn opréchte overtuiging ttïa 'fnensch en als onderofficier kan ovëreen breh- Als de hartstochten zijn opgewekt wordt Zoo Sieht hpt vctstatld tot zwijgen gebracht. Koel van hoerfd, dan, mannen Bedenkt-hot wel, dat nwe gedragslijn en hou ding in déze dagen, de positie zal bepalen van iet uorps onderofficieren iü de komende tijden. Het Hoofdbestuur van de Ondèr- offieiersvereeninging „Ons Belang", Eer zij demobilises ren. Men méldt Ons; Dezer dagen is de demobilisatie van „ns leger begonnen -en in dezen tijd, inet zijn rasend-snelle tempo, zal het huiswaar ts-keeren onzer soldaten zóo snel in zijn werk gaan, dat we straks gint dan de ctemobilisaue van ons leger, en in dezen tijd, met zijn razend-snelle tem po, zal het huiswaart3-keeren onzer soldaten zóó snel in zijn-wérk gaan, dat we straks nauwelijks iets meer dan een herinnering bewaren aan hetgeeii eens, gedurende meer dan vier aller-moeilijkste jaren, ons léger Het is nu niet de tijd, reeds e§n bezon- ken, zakelijken indruk weer te geven van ons Nederlandsche leger, vooral niet van onze NedeflandSche soldaten, geduren de de afgeloopen oorloge-jaren. Doëh Hier is een persoonlijke indruk vaö pén onzer officieren, die ergens aan onze zuid-grens hot bevel voert over een compa gnie, aangeduid als „mobiele colonne"; jdo opdracht van dit detachement in de laatste weken, den wapenstilstand vooraf 'gaande, was om onze grensstrook te bewa- Hoe gevaarlijk voor de onzen deze bewa king herhaaldelijk was, hebben onze lezers •allengs wel kunnen ervaren uit hetgeen ver killende onzer medewerkers daaromtrent Kolf ervoeren. Ditzelfde gevaar, natuurlijk in nog veel igrootero mate, bedreigde ook onze grens troepen, en vooral de leger-afdeelingen, wel- fhe do grens zelve te bewaken hadden. Een voorbeeld. De ons bevriende officier sphrijft ons van den ochtend, dat de wapen stilstand dan eindelijk'afgekondigd zou wor- 4en „Ik maakte met een anderen luitenant de ronde langs de grensposten ten zuldén van Sas-van-Gent, toen op tien meter van ons af, net over den, .draad", een Duitsche granaat van 7,2 centimeter insloeg, geluk kig in een moddersloot smorend. Twee mi nuten later no^ een, met wonder boven won der eenzelfde resultaat. Ik heb nog noojt 206 vlug naast m'n fiets gelegen, als op het oogenblik, dat deze present-kaasjes kwamen aanfluitenWant gewone granaatscherven of mitraillemvkogels telden we hier al lang niet meer zop nauw." Maar dan scnujiu deze officier niet lan ger over zich zelf, maar over zijn «oicfutev. En hetgeen hij daaromtrent mee-deelt lijkt ons, ook omdat het volstrekt niet te be schouwen valt als mosterd na den maaltijd, 'stelH^ de moeite waard, erop de aandacht te vestigen. Aldus oordeelt hij' over ons slag Neder- lahdsche soldaten, die daarginds langs onze „Wat den dezer dagen zoo veel besproken „geest" en de „betrouwbaarheid" onzer troe pen betreftdat had men dan hier maar moeten komen zien. De mannen houden zich prachtig, zelfs onder de meest ongunstige, soms hachelijke omstandigheden. Tijdens een vrij hevig spervuur waarhij projectielen dicht in de buurt insloegen en granaatscherven om or.s heen gierden, verzekerde me een grens post, 'n héél gewone hoerenjongen: „Nou luimt, ik mag 't zoo wel, je ziet bier nog eens waar je voor staat!" „Mijn ervaringen hier langs onze grens, heb ben me juist-'hoop en gerustheid gegeven om trent de bruikbaarheid en de kwaliteiten van den Nederlandsehen soldaat, als hij weet waar hu voor staat. Zonder „gekan ker" deen de kerels kalm en. ferm hun zaken; ik heb dan ook een absoluut vertrouwen in onze mensehen en hun uitstekende houding ware een eervolle vermelding overwaard." Hetgeen hierbij geschiedt. In het kamp te Waalsdorp. Naar het „Vad." verneemt is in het kamp van Waalsdorp voor de soldaten een lezing ge houden over den hinnenlandsehen toestand van het oogenblik Daarna zijn lijsten ter teekening neergelegd op alle compagniëm, waarop de soldaten ver klaarden trouw te blijven aan het wettig ge zag. Deze lijsten zijn door bijna alle soldaten geteekend. Uitvoeringen te Baarle Nassau voor de Militairen. Men schrijft ons Op 12 en 13 November werden te Baarle Nas- san twee ontspanningsavonden gegeven, die veel succes hebben geoogst. Het was de humo rist August de Laat uit Tilburg, die met zijn igezelsohap de aanwezigen enkels uurtjes koste lijk wist te vermaken. Vooral de militaire klucht'„Luitenant en oppasser' bracht bijna on- ophouden]k dé lachspieren in beweging. Het zon te omslachtig zijn elk nummer te beschrij ven doch met recht kan geaegd worden, dat elk nummer een enorm succes verwierf. De HoogEd.gestr. Heer Bat. Comm. woonde met een 10-tal officieren beide voorstellingen bij en was zeer voldaan over het optreden van dit gezelschap. Pianist en violist wisten er met hunne vrèolijke nummertjes de stemming in te houden en verwierven dan ook telkens een daverend applaus. Kon. Mil. Academie. Het aanvankelijk voornemen om het negentig jarig bestaan van de Kon. Mil. Academie op eenigszins feestelijke wijze te herdenken is, met het oog op de t ij Uoms tan high eden en het sllete Aanden haak. lij (pruillend) Ja geeft me nooit meer iets, ijs je zóo dikwijls dééd vooir ons huwelijk [ijKind, geeft de visscber nog aas aan de viseh, als hij haar aan den haak heefit? Een troost. Heb je 't gehoord? De kurken raken Ook on! Wat zou dat? De meeste flesschen zijn al lang leeg. Voor. de variatie. Meneer Jansen, oud-rentmeester bij de doriieinen, Overhandigt zijn kaartje. Dienst- de Romeii rlangd Mevrouw (tot dienstbode) moet morgenavond zingen op het concert van de Vereeniging vóór Liefdadigheid; als je er misschien heen wilt, hier zijn twee toegangs kaarten." -Mafie: „Morgenavond? Dan kan ik niet, mevrouw, dan heb ik immers mijn vrijen avond.» Een goed merk. „Bevalt het horloge je, dat je onlangs ge kocht hebt?" „O, het is een ware bof met dat ding. lede ren dag wint het 'n heeleboel tijd uit, door échter te loopen. En je weet: tijd is geldl" Eén bèjëarde dame, die zèer veël aan filan tropie deed, 6teldé ook levendig belang in krankzinnigengestichten. Op een góeden dag bezócht zij een inrichting, waar een bejaard heer haar medelijden opwekte. „En hoe lang is u al hiér?" vroeg zij. „Twaalf jaar", luidde het antWeord. Nadat zij nog een poosje met hem gèpraat had, vervolgde zij den tocht met haar gids, die haar mededeelde, dat de man, dien zij als pa tiënt beschouwd had, de eerste' geneesheer van het gesticht was. Zij schrikte geducht en liep snel terug om haar verontschuldigingen te maken. „Het spijt mij vreesdijk, dokter", zei ze. ,,'t Zal voor mij eeri goede les zijn om nooit meer op 't uiterlijk af te gaan." Probaat middel. Ik heb een mooien naa.m voor babv be- dacht, zei de klassiek aangelegde moeder tot haar echtgenoot. En hoe wil je haar dan noemen? vroeg hij belangstellend. Proserpine I Hij vond den naam verschrikkelijk, maar zei daar niets van. Integended, met een blom- zoet lachje merkte hij op: Hé ja, dat zou aardig zijn; zoo heette het aardigste meisje, dat ik gekend heb, voor ik jou zag, liefste. Er was een korte, dreigende stilte. Toen zei zijWe zullen haar Elisabeth noemen, naar'mijn moeder. wege heerschen van de Spaanéohe griep, op gegeven, al zal de stiohtingsdag uit den aard der zaak niét geheel ohópgemèrkt voorbijgaan. Jan Feith, Met de Belgische Troepen door West-Vlaanderen! Uitgave van Scheltens erf Giltay, Amsterdam. Onze lezers hebben in eenige feuilletons in de Soldatencottrant" reeds "kennis gemaakt mét de interessante beschrijvingen van onzen fewaardeerdên medewerker Jan Feith van zijn mzwervingen langs dè grens en door een deel van België, van zijn gevangenneming en zijn lotgevallen daar, van zijn verdere ervaringen aan onze Zuidgrens. In het boekje onder bo- venstaanden titel vinden zij 'deze tegelijk ge voelige en schilderachtige schetsen terug, maar uitgebreid en aaneengevoegd. Wij hebben bij 't herlezen opnieuw met den auteur -meege leefd, en wij weten, dat onze lezers dat ook üijRïti doen. Wij bevelen dus het boekje aan, èn te meer neg, omdat de schrijver het hono rarium uit den verkoop tan het werkje afstaat aan het dezer dagen door de heeren C. K. van Aalst en W. Westerman opgerichte Co mité, dat zich ten doel stelt de - smarten te Verzachten van de inwoners der in België door de Duitséhors ontruimde gebieden. Vie n t al Woensdagavond is bij revolutionaire opstoot jes te Amsterdam het eerste bloed gevloeid. Na een vergadering van het Landelijk Revolutionair Comité te Amsterdam werd door een aantal revolutionairen een betooging op straat op touw gezet.- Langs een omweg tiestraat. Nadat men eerst tevergeefs had ge tracht een schildwacht bij het Kinderzieken huis over te halen, om zich bij de beweging aan té sluiten, werd 1 gedemonstreerd. Omtrent hetgeen daar gebeurde, wordt ons het volgend bericht Te ongeveer negen uur trachtte zekere Her- maaiu3 Jungen, wonende Laagte Kadijk 28, met een bijl het gesloten hek der cavalerie- kazerne te forceeren en den schildwacht te overrompelen. De schildwacht schoot op den man, die zeer ernstig werd getroffen. De bijl werd in beslag geinomesn. Een onbekende gebleven man loste onder den uitroep: „Schiet maar!" eenige schoten op denzelfden schildwacht, waardoo-r diens mouw beschadigd werd. Dezeman werd door de wacht doodgeschoten. Er zijn, vermoedelijk uit de cayaleriekazerne, nog meer schoten gelost. De man, dié dood het bureau Muiderpoort werd binnengebracht, was de ongeveer 40 jarige bootwerker J. Strum- bolm, wanende KI. Kattenburgerstraat hoek 3e Kattenb.dwarsstraat. De 20-jarige verpleeg ster Trijntje van Walree,- wonende Karei Dujardinstraat 53, die daar met haar ver loofde, den 27-jarigen 'A. J. Schrikker wan delde, kreeg een schot door het lichaam en werd ernstig gewend, evenals haar verloofde, die een schot in de borst, een in den buik en een onder den arm kreeg. De 35-jarigo bootwerker Chr. Kars, Reeht- bcomsloot 75, kreeg een schot door het rechter dijbeen, de 15-jarige H. C. Bijvank, Van Beuningenstraat 16, een schampschot aan het oor. De 25-jarige Jan Kraavkamp, le Ooster parkstraat 142, was degeen, die alleen drié schoten door zijn jas kreeg. Dan zijn nog ernstig gewond de' 38-jarige Jo hanna Wilhehnina van Wijk, Blankenstraat 141 I, en W. Damen, Beerenstr. 10 II. Tot de gewonden behooreu nog D. Donk Brouwers gracht 211, J. Heilbron, le Keucheniusstraat 14 (schot in de elleboog), en de ongeveer 10- jarige jongen Kareis, Bellamystraat 6. De lijkan van Jungen en Strumholm en van den onbekende werden naar het Militair Hos pitaal overgebrachtde gewonden mej. Wal ree, Damen en Schrikker naar het Binnen gasthuis, Kars en Heilbron naar het O. I». V. Gasthuis. Even na het noodlottige voorval werd ter hoogte van de Panorasstraat met steen en in de richting dor cavalerjiekiaeerne geworpen, evenals naar een drietal cavalerieofficieren, die voor „moordenaars" werden uitgeecholen. Uit zelfverdediging testen de officieren eenige schoten, voor roever bekend echter zonder iemand te raken. Bij de Oranje Nassankazerne werd uit het publiek eén revolverschot gelóst Een later bericht meldt ons: De administrateur der cavaleriebaizerne, die van begin tot eind uit het raam van het esca- dronsbureau het gebeurde van Woensdag avond heeft waargenomen, |deelde nog omtrent de toedracht het volgende mede: Toen de eerste betoogers naderden, duwde een der beide schildwachten (huzaren, alleen met de sabel gewapend) het hek der kazerne dicht. De menigte duwde evenwel het hek open ea een man met een bijl wilde een der schild wachten te lijf. De versterkte wacht, bestaande uit eeu dozijn infanteristen en cavaleristen, was in de poort der kazerne opgesteld. Een man trad nader, die ondeT den uitroep „schiet maar op" de borst ontblootte en tevens een revolverschot op een der sóhiklwaohten lostehet schot ging dezen door do mouw. Daarep loste de wacht een salvo met wacht- patronen en kort daarop nog .een. De man met de revolver stortte dood neer. Volgens onzen zegsman zou er vóór dat het revolverschot gelost werd, ook reeds, uit de menigte geschoten rijn Van andere zijde vernemen wij nog dat bin nen het hek der kazerne Donderdagmorgen een niet-ontplofte handgranaat is gévöncfen, die blijkbaar dóór een nietecteskuncKge was ge hanteerd. Eenigen tijd geleden zijn te Halfweg handgranaten gestolen. De verpleegster, die met haar verloofd© ern stig gewond werd, was uit n ieuwsgierigheid voor het hek der kazerne blijven staan kijken. Wij vernamen nog, dat enkele'liohtgewonden zijn blijven meetrekken in de betooging. Nader vernemen wij, dat degeen, die met een revolver op den schildwacht dar cavalerieka- zer-ne had geschoten en zelf gedood werd, is de 17-jarigo Jan van Putten, wonende - Lijnbaansgracht 62/1. Hij had Woensdagavond zijn woning verlaten en tot zjjn moeder gezegd, dat hij een boèk ging haten uit eeu bibliotheek. Donderdagmorgen werd zijn lijk door zijn moe der in het Binnengasthuis herkend- De jongen - werkzaam bij de afdeeling e-x Zooals hierboven reeds gemeld, is de man, die een bijl bij zich had, Hermanus Jun- g e n, niet gedood. Hij werd in het militair hospitaal opgenomen; zijn toestand is redelijk. Gedood blijkt ook te zijn W. J, F. de Lang, Oostenburger-voorstraat 63/11. In het Militair Hospitaal is ook opgenomen zekere Blote, Houtrijkestraat 6, met een schot door den leverzijn toestand is ernstig. In dezelfde inrichting zijn nog twee niet- érnstig gewonden verbonden, evenals in het 0. L. V. Gasthuis. De toestand van W. Damen, opgenomen in het Binnengasthuis was Donderdag vrij - goed. Zeer ernstig was toen de toestand van den gewonden Schrikker, redelijk die van mejuffrouw van W alree. De heer Celijn naar Nederland terug. Reuter meldt d.d. heden uit Londen Volgens de „Daily Express" is de heer Colijn gisteren uit Engeland vertrokken, om naar Nederland terug te keeren. Krijgsgevangenen en Geïnterneerden (Officieel.) Het ministerie van buatep- de Cavalerie-kazerne i landsche zaken deelt mede, dat besloten is tot de onmiddellijke repatrieering van de krijgsgevangenen en geïnterneerden die zich hier te lande bevinden. Uitstel van inlijving. Officieel.) In verband met de thans beer- schende griepepidemie wordt de inlijving van het thans nog overschietende gedeelte der dienstplichtigen van de lichting 1918, toe gewezen aan de regimenten Huzaren, welke- inlijving zou plaats hebben in het tijdvak van 25 December 1918, uitgesteld tot een nader te bepalen tijdvak. Ook voor dienstplichtigen van vroegere lichtingen, wien uitstel of verlenging van uitstel van eerste-oéfening is verleernd tot 2 December 1918, wordt de opkomst uitge- steld tot oen nader te bepalen tijdvak. In verband met de reden van het uitstel van opkomst staat voor hen, die toch in het. oorspronkelijk bepaald tijdvak in werke- lijken dienst zouden wenschen te komen, daartoe de gelegenheid niet open Het tijdstip van inlijving of opkomst zal nader ter kennis van belanghebbenden wor den gebracht. De voeding van don soldaat, Van wege het opperbevel is een or-de uitge vaardigd waarin wordt medegedeeld, dat de Minister van Oorlog het wenschelijk acht, in de voeding van den soldaat, wat de middag maaltijden betreft, eenige wijziging te brengen. In verband daarmede is bij beschikking vaA 11 Nov. 1.1. VI afd., no. 125 bepaald, dat in den volgende zal worden verstrekt4 maal per week 1.95 K.G. aardappelen per dag, 2 maal per week peulvruchten, tot de hoeveelheden als thans vastgesteld en 1 maal per week 1 K.G. aardappelen en 0.30 K.G. peulvruchten. Het is voorts de wensoh van den Minister, dat door de commandanten van korpsen en korpsgedeelten nauwlettend zal worden toege- le. dat bij het inkoopen de op de bons voor komende hoeveelheden werkelijk worden ont vangen en 2e. dat aan het schoonmaken der levensmid delen meer in 't bijzonder het schillen der aardappelen zoomede aan de bereiding van heb eten, de grootst mogelijke zorg worde besteed. Het vorenstaande te uwer kennis brengende,, deel ik u wijders mede, dat mede 'gelet op de vorenbedoelde beschikking, de hoeveelheden levensmiddelen, enz., vermeld in bijdage A van het K. B. van 3 Augustus 1914, no. 34 (R. M. 1914 bldz. 583), welke per dag hoogstens mogen worden verstrekt met ingang van 12 November 1918 bedragen te verstrekkenBrood 0.50 K.G., versch rundvleesch met been 0.20 K.G., boter (margarine), rond vet, reuzel, plantenvet, 0.06 K.G., aardappelen 1.75 K.C-. 4 maal 'per week of in vervanging daarvan gort of haver mout 0.20 K.G., rijst f Ö.25 K.G., idem 1 K.G. eenmaal per week benevens 0.30 K.G. groene of grauwe erwten, bruine of witte boonen of Peulvruchten: groene erwten of 0.35 K.G- bruine boonen, witte boonen, capucijners of grauwe erwten 0.40 K.,G., 2 maal per week; rijst 0.05 K.G. voor soep, koffie 0.007 K.G. Desgewenscht kan de hoeveelheid koffie wor den verminderd en vervangen door thee in de verhondin"- 1 gram koffie 0.3 graan thee. Thee 0.0021 K.G., suiker 0.025 K.G. en voorts per tfeek, kaas 0.25 K.G. te verdeelen over 2 tot 4 verstrekkingen in ééne week. Genotmid delen naar behoeften. Mij no aanschrijving van 2 Februari 1917, afd. intendance No. 2189 en de sedert daarin gebrachte wijzignigen en aanvullingen komen hiermede te vervallen.

De Soldatencourant. Orgaan voor Leger en Vloot | 1918 | | pagina 3