No. 605 Vrijdag 28 Jool 1918 Orgaan voor Leger en Vloot. Uipfterhr i» »s tel. De Nachtegaal, Oorlogsnieuws. Het Duitsche offensief. VIERDE JAARGANG. DE SOLDATENCOURANT REDACTIE EN ADMINISTRATIE VALERTUSSTR. 309, AMSTERDAM. DIT BLAD VERSCHIJNT DRIEMAAL PER WEEK. LOSSE NUMMERS VOOR MILITAIREN 2 CENT, VOOR BURGERS 4 CENT, ABONNEMENT BI.I VOORUIT BETALING VOOR MILITAIREN 1.—VOOR BURGERS 2P.KWARTAAL Uitgever-Hoofdredacteur: D. MANASSEN. Voor Advertentiïn wende men nich tot de „Amsterdamsch^Pabliöiteits-Maatschappjjr Valeriusstraat 109, Amsterdam. Pry's der Adverteutiën per regel 30 cent. Voor Ingezonden Mededeelingen op de tweede, derde en vierde pagina dubbel tariei Op alle .advertentiën 20 pCt. oorlogstoeslag. Nu da strijd in Italië herleefd is, wordt de oorlog in Albanië van grooter belang, Dit voormalig Turk- sche gebied aan de Adriatische Zee wordt begeerd door Italië zoowel als door Oostenrijk. Het laatste lieeft er thans het helt in handen en is o. a. in 't bezit van de hoofdstad Durazzo. Maar rustig worden de Oostenrijkere er niet gelaten. Zij worden er zoo wel van landzijde door Italiaansohe eu andere geallieerde troepen aan gevallen, maar ook uit zee en uit de lucht. Dezer dagen is weer Durazzo gebombardeerd door Ifcali- aansche vliegers; onlangs werd het toeschoten door oorlogsschepen. Het behoeft niet te verwonderen, lat de beide groote landeu aan de Adriatische Zee Albanië een begeerd bezit vinden. Het land zelf is vrij woest en onherbergzaam in 't bin nenland, het volk staat er op geen noogen trap van beschaving, maar ie kuststreek is van belang, ook loor ..eenige zeer goede havensbe halve- Dnrazzo in het noorden San Giovanni di Medua, in het zuiden Valona. i wm»tr-vir"*'rrr'rVnTri Betaling Seidatenoourant. WH herinneren, tfat afrekening ever «te maand Juni ten spoedigste moet plaats heb ben, uiterlijk voor 10 Juli a.s., aangezien toezending anders gestaakt wordt. II (slot). "Richten wij thans het oog op cna eigen land, dan komt voor een rn-dibpostdiehst voorloopig het eerst in aanmerking het traject RotterdamAmsterdamGronin gen. De afstand, hemelsbreed gemeten van Rotterdam naar Groningen over Amsterdam bedraagt 208 K.M., n.l. RotterdamAm sterdam 66 K.M. en Amsterdam over Enk- huizen. naar Groningen 152 K.M, Men moet van Amsterdam naar Gronin gen den weg kiezen over Enkhnizem omdat men op dat punt de Zuiderzee kan «ver teken op de plaats waar hare West- en Oostkust elkaar het dichtst naderen. Aan vliegen over zee is altijd nog eendg gevaar verbonden, daar men met landvliegtuigen, waarmede men tenslotte den dienst moet onderhouden, bezwaarlijk bij eventueel© noodlandingen onderweg op het water kan dalen; daarom moet men over zee steeds liefst den koristen weg kieoeai. Bovendien is de rechte weg van Amsterdam naar Gro ningen slechts pl.m. 10 K.M. of phm. 4 minuten vliegen korter dan de weg over Enkhuizen en een zoo klein tijdsverschil in het uur yan aankomst kan niet van belang zijn. Exploitatie. Hierbij kannen twee wegen gevolgd worden: 1. De Nederlandsche Posterijen kunnen do binnenlandsche trajecten in eigen beheer 2. Er kan een maatschappij opgericht woiden die verachailendo trajecten exploi teert en aan wie het vervoer der luchtpost wordt uitbesteed. Deze laatste oplossing lijkt ons het meest .'onschelijke en niet alleen voor die maat- johappij maar ook voor de Nederlandscho Posterijen de meest voordeetige. De maat schappij toch is naderhand bij nieuwe vor deringen, die de luchtvaart ongetwijfeld zal maken, beter in de gelegenheid aan haar Luchtpostdienst een personenvervoer vast te Naar het Engelscb. Een die jonge man en een jonge ertrouwelijk leunde op zijn arm, wandelden angzaam naar heb einde, van de smalle pier. t Was ver in 't najaar, alle zomergasten had- ,en reeds lang het kleine badplaatsje verlaten. De avond was kil, een zware zeedamp ver duisterde het maanlicht't was spookachtig iaar in de nabijheid der zee. Wat is bet hier akelig, Dermy! fluisterde het meisje. jn. maar wij zijn bier veilig. Waarom- kwamen wij anders naar East-Haror? Hier kun nen wij nu en dan samen wandelen... Misschien denkt hij niet eens aan ons. Zij huiverde. Wanneer lieb je 't gehoord? Dat zei ik je immers een week geleden. Ik waarschuwde je dadelijk, nietwaar?... O. was ik maar nooit met hem daar geweest 1 uchtte de man. Het meisje hief 't hoofd met den rijken blonden haardos naar hem op, bij die uitbars ting van vrees en haat. En vleiend klonk ha; stem Spreek zóó niet, Denny; je hebt mij immers! Je hebt het doorgemaald. Jo hebt... je hersteld. Wij moeten eigenlijk dankbaar zijn, je hebt een goede betrekking, een toekomst. En je bebt mij!... Zeg, Denny, laten wij spoedig gaan trouwen, al is 't morgen. De man, die veel grooter was dan zij, legde -Od* *iin broeden bafld gr. haai schouder, k&jjopen dan de Posterijen dit zullen kun nen doen, vooral ale in de toekomst de Ne derlandscho luchthavens etappeplaatsen in het internationale luchtverkeer zullen wor den. Ook thans wordt het postveproer bin nenslands uitbesteed aan de spoorwegmaat schappijen. Komt naderhand een geregeld personenvervoer door de lucht tot stand, dan Zal altijd nog het vervoeren der post eene belangrijke bijverdienste voor de maat schappij zijn. Landingsterreinen. Wanneer, men een maal het beslikt genomen heeft een binnen- landschen luchtpostdienst in te stellen, dan zal onverwijld moeten overgedaan worden tot aankoop en in gereedheid brengen van landingsterreinen en komen dus op het bovenbeschreven traject het allereerst lucht havens te Groningen, Amsterdam en Rotter dam in aanmerking. Wordt de dienst door eene maatschappij geëxploitéerd dun zal deze natuurlijk de terreinen moeten aankóopen en in orde makeö waarbij zij echter met het Rijk eene overeenkomst kan aangaan hare terreinen tevens ter beschikking te zullen 6tellen van het legerbestuur voor de militaire toestel len, waarvoor haar dan jaarlijks een sub sidie kan worden verleend. De minimum- afmetingen der terreinen zullen moeten zijn 400 hij 400 meter en deze mogen bij de hier genoemde afmetingen niet door hoo rnen, huizen, telefoondraden e.d. omringd zijn, een eisch dien Hen met het huidige type van vliegtoestellen 'moet handhaven. Op de terreinen moeten twee kleine of één groote loods aanwezig zijn, zoodat men er in ieder geval vier of vijf toestellen kan onder- Brengen. Verder een werkplaats waar kleine herstellingen kunnen worden verricht en een benzine- en oliedepót, Wenschelijk is ook op het landingsterrein een hulppostkantoor te stichten waar de aangekomen en te verzen den brieven gesorteerd kunnen woeden. Vliegtuigen. Het beste type voor den luchtpostdienst zal voorloopig zijn dat van de tegenwoordig meest gebruikelijke vèr- kennihgstoestellen. Dez vliegtuigen, die uitgerust zijn met motoren van 200 tot 260 P.K, kunnen bij hun eigen snelheid vaft 160180 K.M. per uur gemakkelijk een nuttigen last van ongeveer 300 KG. mede voeren wat dus een zeer groot aantal brie ven en poststukken be toekent. Een passa gier behoeft de reis niet mede te maken dus is één zitplaats voor den bestuurder vol doende. Rekent men dat de dienst per dag tweemaal in beide richtingen wordt onder houden, dan heeft men dus op heb besproken traject dagelijks twee vliegtuigen in bedrijf. Een nieuw, vredesaanbod dus als 't ware Toestel No. 1 vliegt b.v. om 8 uur weg van Ij van den kant van Duitechland. Toch, en Groningen, geeft in Amsterdam de post; dat is jammer, over. 't geheel nog niet dui- af en vliegt daarna door naar Rotterdam: delijk genoeg ontschreven, vooral wat België waar het pl.m. half tien v.m. kan aanko- betrtft. Onschendbaarheid van het Duitsche men, ditzelfde toestel lieert in den namid-Sgrondgebied en van dat der bondgenooten, dag weer van Rotterdam naar Groningen 1 geen afstand dus van Elzas-Lotharingen aan terug met de middagpost. Toestel no. 2 ver-i Frankrijk, van een deel v<jj| Onotonrnk aam trekt in den namiddag van Groningen eü keert den'volgenden morgen terug. Aan deze twee toestellen, dia steeds in bedrijf moeten zijn zal natuurlijk eene reserve van; b.v. vier vliegtuigen moeten Worden toege voegd die te Rotterdam en te Groningetf Italië, van het Turksche bezit tamia cn Palestina aan Engeland, verder teruggave van de koloniën, dat is het, wat Duitechland eischt, zal het over vrede onderhandelen. Van pen onpartijdig stand punt lijkt dit niet meer dan billijk. Zoo Regeling van den dienst. Wordt de dienst op het traject dagelijks in beide richtingen^ tweemaal onderhouden, dan zullen de urci vertrek uit beide eindstations b.v. uur v.m. en 3 uur n.m, moeten zijn. D vliegtuigen met de postzakken komen dan een oponthoud, van 10 minuten te Am sterdam voor het afgeven en medenemen der Amsterdamsehe post medegerekend te pl.m. 9 uur 25 en 4 uur aan het andere eindstation aan. kent men nu in verband met de windsnelheid die versnellend of vertragend zal werken eene speling in het uur van aan komst van 30 minuten dan komen dus de brieven respectievelijk tusschen 9 uur 40 en 9 uur 10 en tusschen 4 uur 40 en uur 10 op de eindstations aan, m.a. de post zal den eenen dag iets vroeger aan komen en den anderen dag iets later, maajj deze tijdruimte is betrekkelijk zoo klein? dat zij- in het uur -van bezorgen der brieven ggeu belangrijke wijziging behoeft te blijven staan om dadelijk te kunnen invali Duitechland het bezett gebied in Frankrijk len indien een toestel oin een of andere re-| ontruimt,, waarom zou het dan ook zijn den niet kan vliegen, zoodat men voorloopia door de vijandtn bezet koloniaal gebied niet den dienst op het bedoelde traject gemak! terug verlangen, en met welk recht zouden kelijk met zes toestellen geregeld zal kunyf de Franschen Elzas-Lotharingen vragen, nen onderhouden. Het aantal vliegers be-l dat zij niet hebben kunneai veroveren 1 hoeft niet eens zooveel te bedragen en menf Doch, zooals we zeiden, er ontbreekt helaas zou b.v. reeds kunnen volstaan met er'voorjj iets aan de verklaring van Von Kühlmann: vier voor aan te nemen. fjf een duidelijke uitspraak omtrent België. Dit land, door een inval, met schennis dep neutraliteit, in den oorlog gesleept en voor een deel verwoest, moet volgens recht en billijkheid onafhankelijk verklaard, hersteld worden. En hierover wilde de Duitsche mi nister zich nog niet uitsprekenhij be schouwde do Belgische quaestio als een van de vele, waarover bij de onderhandelingen eerst gesproken zal worden en waarover nog geen verklaring kan worden afgelegd. Waarschijnlijk aal blijken, dat na deze rede de vredeskansen nog niet veel geste gen zijn. Niet alleen echter, omdat de scha duw van België er op valt. Ook buiten dat, Von Kühlmann wees er reeds op, zal de oorlogslust in de Entente-landen en Ame rika den spoedigen vrede tegenwerken. Dat blijkt ook uit de rede, die Lloyd George deiizelfdcn dag in het Brifache Lagerhuis hield. Daarin is zoo goed als geen sprake van vrede, van verlangen naar den vrede zelfs, maar alleen van nieuwen, hevïgen strijd, die wacht, van de overwinning, die den geallieerden aan 'b eind toewenkt. Lloyd George is tevreden over de gebeurte niseen der laatste maanden, zoowel in Frank rijk als in Italië, maar hij deelt toch als'zijn meening mee, dat de Entente aan den voor avond van groote göbeurteniseen staat, dat spoedig-de groote slag zal vallen, waarvan de afloop van don oorlog afhankelijk kan zijn. Hij rekent daarbij met alleen op Ame- maar ook op de hulp van Rusland, het- Wantrouwen tegen ÏHiitsehiairu steeds sterker wordt, en dat men hoopt over te halen, weer partij te kiezen' tegen dezen Men ziet, dat de vrede, ook na Kükl- manns rede, nog niet. in zicht is. Met dui delijke voorstellen komt deze niet; hij zegt: laat men aan de overzijde spreken, wij zijn bereid te hooren en de overzijde denkt daar niet aan. De Duitsche minister wees er in zijn rede op, dat deze oorlog zeven, dat hij dertig jaren kan duren, een denkbeeld, waarbij men huivert van angst, bij de tegenpartij heeft men er tejken3 op gewe- sen dat het met dit jaar nog niet zal zijn afgeloopen. De Entente verwacht nog alles van de kracht harer wapenen, van de hulp van de Vereenigde Staten, van de uitput ting van Duitschland. Niet minder van de verdeeldheid, die er onder de centralen op komt, van den ellondigen toestand in Oos tenrijk, dat als bondgenoot ni,et veel meer kan beteekenen meent men, van de ont stemming in Bolgarije, de spanning tusschen dit land en Turkije, en men trekt de coonclusie, dat Duitschland het niet lang meer zal kunnen vol houden. Hier integeifdeel is men trotsch •op de suooessen der laatste maanden, is men er zeker van, dat Duitschland onoverwin nelijk is en is er geen denken aan, dat men zich overwonnen zal verklaren. Zoo be schouwd, lijkte de vrede nog ver; doch de gesproken woorden zullen desniettemin niet geheel verklinkenhet zijn de volken, die ze gehoord hebben, en het volk in ieder land snakt naar den vrede. Geen volk zal willen, dat deze bloedige, verwoesteède strijd nog jaren duurt. Er zijn teekenen, dat het volk zelf meer en meer zi jn lot in handen neemt. Socialis ten en arbeiders van verschillende landen komen met Troelstra spreken er komen Berichten van een aanstaande internationale Voordeden lier luchtpost. Een brief die avonds te •Groningen gepost wordt met bestemming voor Rotterdam, kan eerst den volgenden middag om pl.m. 3 uur aan den geadresseerde worden ter hand gesteld met de luchtpost zal hij zijne bestemming al om uiterlijk half elf 's morgens bereikt hebben hetgeen dus eene tijdwinst van vier en een. half uur boteekent en wat üit voor eqn be-i rika, langrijke handels- of beurstransactie zeggen^ waar Ba tpastani in den reuzensirpd. Von Kühlmann heeft gesproken in Duitsehen Rijksdag. Deze Duitsche minis-, ter van buitenlandsche zaken heeft zeer be langrijke dingen gezegd. Wij bedoelen daar mee niet zijn uitlatingen over den vrede met Roemenië, den eigenlijken inhoud, vaul zijn rede. Van oneindig grooter gewicht s, niét alleen voor de geheele wereld, voor Duitschland zelf ook, wat hij 'meedeelde ovqr dén algemeenen politieken toestand en de kansen op vrede. Belangrijk doch maar ten deele bemoedigend rijn de woorden, die hij sprak: Duitschland zette thans, zooals Engeland voor eon paar maanden de deur! voor besprekingen op een kiertje. Zijn nu echter de kansen grooter dat zij geheel geopend zal worden) Von Kühlmann. zelf toonde daarin nog geen groot vertrouwen te hebben. Hij had in de" landen der geallieerden nog geen vre- desbereidheid ontdekt. Maar verheugend is het niettemin, dat hij, zij het ook in al gemeenen zin, de ecschen, waarop D.uitsch- ,land vrede kan en wil sluiten, heeft aan gegeven en die eischen zijn werkelijk zoo, dat de vijanden er op in zouden kunnen! gaan-, dat er een vrede tot stand zou gunnen, komen, zonder annexaties, zooals de be-l kénde Rijksdagmotie van Juli 1917 die ver langde. De Duitsche regeering, uit wieri naam Von Kühlmann natuurlijk heeft ge-I sproken, sluit zich daarbij dus geheel aan, zooals ook de ,,Vorwarts", het sociaal-del mocratische blad, toegeeft. Jy zelf hebt gezegd, dat wij liever moesten •achten, tot wij jo moeder ginds op haar dorp konden opzoeken. Jij zoudt haar de heele ge schiedenis -uitleggen... En als 't dan eens uit kwam, dat ik... achttien maanden... daar... Stil, Denny! Wij beloofden elkaar, daar- ran niets te zegegn... Heb je er geen spijt-van? vroeg hij hitter. SpijtP' Ik? Denny ik was zoo blij, toen je '.ei, dat je mij liefhadIk weet immers, dat je in den grond een goede man bent de beste, dien ik ooit heb gekend. En deye twee jaar hebben immers het verleden -uïtgowischt. Ik spijt Ik verlang alleen jou, Denny, hoe je ook Hij sloeg zijn arm om haar heen, drukte haar aan zijn borst en kuste haar. Plotseling riep zij verschrikt. Wat heb je daar in je jaszak? Is bet... Ja, een revolver. Denk je, dat ik mij door hem als een bona zon laten afmaken Hij is daartoe in staat! Toen ze hem achterna zaten, nadat hij inbraak had gepleegd, heeft hij ook op de politie geschoten... Hoe is 't toch mogelijk! zuchtte het jneisje. 't Leek' zoo'n aardige jongen! En goede manieren had hij ook. Jennie Boyden en ik vermoedden nooit iets. Hadden ze 't mij toen verteld, ik zou ,'t niet geloofd hebben... Hij verzekerde mij zoo oprecht, dat hij mij lief had, en dat hij liever, zou sterven dan zonder mij te leven. Hij vroeg mij zoo dringend, of hij mij een bezoek mocht brengen... Wij spraken af. Maar bij kwam niet, en ik zag of hoorde nietg van hem... tot jij... Nieuws van hem bracht, vulde Denny »an •met een droeven glimlach. Maar... je hield toen niet echt van hem? ia. 'ÏJSffl,. Eteni JBSSft- .M&SS Dat is het. Hij brengt ieder ondt invloed, 'fe Is of hij een vreemde macht heofffl over de mensehen. Zelfs daar. De directeutï had een kwartet gevormd uit de jongens. Stil, Denny. Neen, ik moet j'e dat vertellen. Ik liebs dien man Hooren zingen in dat kwartet. Hij? was de tenor. Zijn stem was heerlijk en koel, strak gezicht was angstwekkend slang met de stem van een.vogel. Wij noemde:® hem ,,den Nachtegaal". De Nachtegaal! herhaalde Alice -bevend! Er was een lange stilte. Ze zaten op de borstal wering van de pier en staarden in den mist. 't Is koud, zei het meisje na eeripoos. Denny hoorde 't niet, doch liaar stem bracht! hem tot spreken. Een gedachte bezielde hemjg de gedachte aan dreigend gevaar. Hij zal dooden, jou of mij. Hij zei mel ..Breng haar de boodschap over. Zij had mi lief. Dat is voor mij alles. Vertel liaar de waart heid, zij kent die niet, zeg dat ze op mij moeBji wachten. Zij is voor mij de eenige vrouw. Voor haar zal ik mijn leven beteren. Zeg haar d.iüjj EU dan...'?- Denny, viel het meisje in de rede, ,TÜ hebben immers elkaar lief. Ikheb nooit ietj om hem gegeven.' Jij bent mijn eenige. Hij drukte haar de hand. doch zijn ongerust» Heid week niet. Hij kende den man. Hij deinst voor niets terug. Schreef niet. ,,Ik zal je kennis geven als ik kom" ?^H Ach, jammerde zij, wat hebben wij gal daan o»a die ellende te verdienen? Hebben w» ons geiuk niet eerlijk verdiend? Of, hernam Dennv, zijn gedachtencangj Weer vatte bij liaar hand. Liefste, je bent ijskoud. Laten wij terng- kceren naar het dorp. Hand in hand liepen zij de pier af, naar de landzijde. Zij werd rustiger, begon te babbe len over liaar toekomstplannen. Daar klonk plotseling in het nachtduister gezang, de eerste regels vatt iet Eed Annie Laurie"het was een schoone, wonderbare stem, maar scherp en snijdend heerlijk: en verschrikkelijk tevens. Dennv schrikte en greep haar pols met bevende vingers. Heesch fluisterde hij Hij is gekomen j De Nachtegaal? Ja. hij is 't. Kom houdt .je dapper, wat er ook gebeurt. Hij is ons gevolgd. Denk jou.heb ik lief! lk beri in iet laf, Denny, verzekerde "het tengere kantoor juffertjeik heb jeu. Hij bracht zijn band aan het wapen in zijn Neen, Denny, geen moord. Wat zou 't geven? Ik bleef dan immers alleen voor altijd. „Gij zult "niet doodslaan!" Het gezang hield aan, vulde de ijzingwek kende stilte. Den onheilspéllenden zanger kon den ze niet zien. Plotseling verstomde de stem. Haar hand zocht de zijne, die het wapen hield, 't Was hem onmogehjk, weerstand bieden aan de teere vingers. j|j| Willoos Eet hij les. Met een vlugge beweging wierp zij de •evoTver over de borstwering, 't Staal plonste n 't water. Wat lieb je gedaan? fluisterde haar min- ïaar. mn «laarheen terug. O. Donhy, no b^QOJ jqj^cyjrig 3&P miJ> -■ fe .maen, niet... M het: si|J zelfs ali M jftjaodf conferentie in Zwitserland, op het congres der Britsche arbeiders worden belangrijke zaken behandeldFransche sociaal-demo craten werpen zelfs samensprelringen met Duitsche en Oostenrijhsche internationalis ten niet geheel weg. Voor hen allen zal de rede van Von Kühlmann een aansporing moeten zijn om met nog meer kracht op den vrede aan te sturen. Over den strijd aan de fronten kunnen we ditmaal kort zijn. Belangrijk is alleen, wat in Italië gebeurt. Daar blijven de Ita lianen aan de Piave overwinnaarszij zijn weder in het bezit van den geheelen rech teroever en hun krijgsgevangenen vermeer deren met den dag, toch niet zoo snel, dat de terugtocht der Oostenrijkers een wanor delijke vlucht lijkt, eerder een geregelde .te rugtocht. Volgens schatting moeten, zij er thans tusschen de 17 en 18 duizend hebben gemaakt, waar tegenover aan dén kant der Oostenrijkers echter 50,000 staan. Dook die zijn slechts voor een klein gedeelte van de laatste dagen. Op het westelijk oorlogsterrein blijft het bij plaatselijke gevechten. Berichten van Duitsche zijde. BERLIJN. Officieel. Legergroep-prins Rupprecht. Gedurende den'dag matig ar tillerievuur, dat tegen den a,voncft»p eql^ele deelen van het front levendige!- werdtoDe verkenningsactie bleef levend%. Ten z. van de Scarpe en op den w. oever van de Avre maakten wij gevangenen. Legergroep-Duitsche Kroonprins: Na krachtige artilleriebeschieting deed de vij and met verschillende compagnieën een aan val op den noordelijken oever der Aisne. In een tegenaanval werd deze aanval afgesla- gen. Legergroep-hertog A-lbrecht: Het aantal Maandagochtend door Brandenburgsche en Thuringsche landweertroepen ten o. van B'adonviRers binnengebrachte Amerikaan- sclie en Fransche gevangenen bedroeg meer dan 60; Luit. Billik echoot zijn 20en tegenstander neer. [Berichten van Fransche zijde. PA-RIJS. Ten N. van de Aisne greep, na oen hevig bombardontono, een gevecht met handgranaten plaats in de stellingen, welke Dinsdag door de Franschen waren veroverd ten N.O. van Leport. Het Fran sche'front werd in zijn geheel gehandhaafd. Vrij levendige artillerie-actie in de buurt van Faverolles en Gorcy. In Woevre en Lorraine voerden de Franschen drie over vallen uit, die een twintigtal krijgsgevange nen opleverden. Berichten van Engeisehe zijde. LONDEN. Douglas Haig seint: De Ca- nadeesche troepen deden Maandagavond een inval in de vijandelijke loopgraven bij Neuville-Vitassezij brachten 22 gevange en en 6 mitrailleurs mede. Enkele gevange nen en mitrailleurs werden door on3 cok ge nomen bij een met succes uitgevoerden in val ten Z. der Scarpe. De vijandelijke artillerie was actief ge durende den nacht- tusschen Villers-Breton- neux en Mordangcourt, ten zuiden van de Avion en ten w. van Merville, waarbij gas bommen werden gebruikt. ITALIË. Aan hst Italiasnsche front. ROME. Maandag hebben de troepen van hét derde leger, na de vijandelijke achter hoeden te hebben verslagen en tot overgave gedwongen den rechteroever'der Piave we der geheel bezet,' waarbij zij 18 officieren en 1607 man gevangen namen. In het Tonalegebied namen de Alpini bij een geslaagden aanval een afdeeling, die de vijand ten Z.O. van Punta di Ercavallo had vooruitgebraeht, in haar geheel gevangen. Op het Asiago-plateau maakten wij bij tussehenpoozen op den Monte Valbella 102 gevangenen. Op het geheele front ten N.W. van de Grappa brachten de Italiaansche ar- Hij liet de handen slap langs zijn lichaam vallen, machteloos, hopeloos. Zo hadden, 't einde van de pier bijna be reikt. De wind had de dampen verdreven.; het maanlicht verbrak den sluier en bestraalde schril de omgeving. Op korten afstand van hen ontwaarde ze de silhouet van een man. Instinctmatig plaatste het meisje zich voor den man, dien zij Hef had. Da gedaante kwam langzaam nader. Hier ben ik, snerpte de stem, die straks zoo schoon had gezongen. Hier ben ik, Denny, AEce. Jelui weet, waarvoor ik kom. De drie jaar zijn om... Mooie maneschijn wat? Heerlijk, als j'e geen tralies meer voor j'e neus hebt... Alice, ga -wat op zij. Dat doe ik niet! O, ik heb den tijd- Hij stond nu met gekruiste armen voor haar. Alice zag het blinkend wapen in zijn rech terhand. De Nachtegaal was nog jong, sterk gebouwd en lenig, maar do gevangenis had haar sporen nagelaten op zyn vaal, vermagerd gezicht. Hij droeg een heel gqwoon pakje, een wollen trui onder het buis, maar in zijn knoopsgat een roos. Juist iets-voor-den inbreker-verqveraar. Zijn nu snijdende, spottende stem hernam: - Laten wij eens praten. Maar kleef niet zoo aan hem, Alice; ik kan het niet uitslaan, en je zult hem toch niet redden. Ik schiet jelui heiden dood, als ik wil. Wat geven een paar levens meer of tuinder? Ik ben filosoof gewor den, daar ginds dat weet je, hé Denny? Ik heb lang op dat oogenblik gewacht. Nu staan wij tegenover elkaar. Maar ik heb geen haast, Dennv antwoordde niets, staarde hem zwij gend #is.. Alise. fegsfdfc Jscfc JiieJd tfflerie en infanterie den vijand gezamenlijk zware verliezen toe, veroverden zij een be langrijk 1 gedeelte terrein, namen zeven offi cieren en 326 man gevangen en veroverden zestiep mitrailleuses. Tusschen Sile en de Piave zetten de Italianen hun operaties voort en breidden zij bet veroverde gebied Dinsdag en Woensdagnacht deden de vliegtuigen krachtige bommenaanvallen. Op 23 en 24 Juni werden negen vijandelijke vliegtuigen neergeschoten WEENEN. Officieel. Maandag was liet bergfront tusschen Asiago en Piave weder het tooneel van hevige gevechten. De vijand wendde al zijn krachten aan, om de op 15 Juni verloren hoogtestel lingen te heroveren. Op den Monte di Valbella, Jen Cpl del Rosso, den Monte Asolone, Soaorolo en den Monte Pertiea werd het grootste deel van den dag hevig ge vochten» De Italianen werden overal terug geworpen, op verscheidene punten tenge volge van tegenaanvallen. De ingekomen berichten beschrijven de boven allen lof verheven houding der aan den strijd deelnemende infanterie en artil lerie, en noemen in het bijzonder de infan- terie-regimenten 9 (Galiciërs), 53 (Kroaten). 114 (Opper- en Neder-Ocstenrijkers), en 120 (Silerische eü Bomisch-Herzegowinisciio troepen). In het geliied van' den Montello, en ten zuiden daarvan, strekte de actie der vijan delijke patrouilles zich uit tot de Piave. In het gebied van San Dona moesten de troe pen, die den overtocht van onze- divisies naar den anderen oever van do rivier had den te deleken, gedurende de laatste dagen krachtige aanvallen afslaan.. Onze bewegin gen konden ook hier volgens het opgemaakte plan, en zpnd&r verliezen aan oorlogsmate riaal, worotea uitgevoerd. Sedert ïo Juni verloren de Italianen meer dan 50.000 man aan gevangenen, waaroifaer ongeveer IJl ojplkrmi. De totale verliezen van den vijand bedragen minstóns 150IQ00 SM0ELANB. granting ever Troelstra. Een WJ3.-telegram uit Berlijn, meldt dat Scheidemann, met wien hij" gecon fereerd had, schriftelijk naar Engeland over te brengendit was een groote .onvoorzichtig heid die ertoe zou bijdragen wantrouwen hij de Engelsche regeering te wekken. Persoonlijke beküaaigde Branting rich dat Troelstra hij het aanstaande congres zou ont breken dit was echter vcor Branting gden reden om zijn reis171 te laten. r Engeland achterwege &ÜSLAND Duitse!:e treepen in den Kaukasus celand. MOSKÓU. Een officieele Bolsjewikticho mededeeling meldt, dat.de Duitschers 3000 ma ninfantetie, cavalerie en artillerie ge- land hehben te Poti, ten N. van Batoam. De verkiezingen te Petrogrsd. Blijkens een Wolff-bericht zijn te Petro- grad tot düsver gekozen 122 bolsjewiki en negen links-sociaal-revolutionairen. De Tojsclio-SJovahken, BERLIJN, üit Wladiwostoek wordt gemeld dat 14,000 man Tsjecho-Slovak- kiscke -troepen de stad zijn binnenge rukt, en daar de Sovjet hebben af gezet. De leiders der Bolsjewiki werden ge arresteerd. In een deel der 6tad werd ge- -vochten. doch de bolsjewiki--boden weinig tegenstand. Volgens berichten uit Moskou behalen de Tsjecho-Sloyakkcn ook. in Zuid Rusland s MOSKOU. Trotzky heeft medegedeeld dat de Tgjeoho-Slovakkische opstandelinge;: in Rusland 30,000 man sterk zijn, en d'cor de Franschen worden gesteund, MOSKOU. Volgens berichten aan de bla den moeten Tsjecho-Slowakische "trospc.i Jekaterinenburg zijn binnengedrongen. 1,, de stad zijn hevige gevechten ontbrand. Honend klonken de woorden van den mis dadiger, die Dennv trachtte uit te lokkeu tot een aanval. Eensklaps barstte Alice uit: - Ik heb je'nooit lief gehad! NooitI Als je iemand wilt doodén, dood dan mij! Spottend wendde de Nachtegaal dea blii naar haar. Je zoudt mij wel hebben liefgekregerf'. V zou voor jou alles gedaan hébben. Niemand d;.r jij kan mij goed maken. -A. Goed! Jij 'goed! riep het meisje. Geloof je niet, dat er iets goeds in mij is Hij kwam ylak voor haar, deed alsof hij' v; haar woorden schrikte. Neen, niets! Zelfs je liefde niet. Meen je dat? Zeg, meen j© dat? Beden., je goed. Zij wachtte even, zei toen langzaam: Neen, ik meende het niet... En tot liaar minnaar, die spreken wilde: Stil, Denny, laat mij begaan. Ik meende het niet. Hij speelt wat met je, riep Dennv. Hij houdt jo voer den gek. Geloof hem niet. Ik wil mijn hart niet belasten met een leugen, vervolgde zij hardnekkig. Bij God, ik geloof, dat er iets goeds in hem is. Een vreemd geluid kwam uit deii mond van den Nachtegaal. Was het lachen of was het ontroering? Doch weldra snerpte weer zijn Ik wil het vanavond uitmaken. Ik heb lang genoeg gewacht. Dennv, antwoord mij op deze ééne vraag: waarom schoot jc niet op mij? Ik heb geen wapen. Je liegt. Neen, zei 'Alice, 'fc is de waarheid. (fflot^vdlgV). i

De Soldatencourant. Orgaan voor Leger en Vloot | 1918 | | pagina 1