No. 604 Woensdag 26 Juni 1818 Orgaan voor Leger en Vloot. Mtposiverkeer in ons land. Ons Oorlogsdagboek. Een mooi plannetje. Oorlogsnieuws. VIERDE JAARGANG. DE SOLDATENCOURANT EEDACTIE EN ADMINISTRATIE VALERIUSSTR..109, AMSTERDAM. DIT BLAD VERSCHIJNT DRIEMAAL PER WEEK. LOSSE NUMMERS VOOR MILITAIREN 2 CENT, VOOR BURGERS 4 CENT, ABONNEMENT BIJ VOORUIT BETALING VOOR MILITAIREN 1VOOR BURGERS/2.—P.KWARTAAL Uitgever-Hoofd redacteur: D. MANASSEN. Voor Advertenties wende men ziéh tot de „AmsterdamschePubliciteits-Maatachappr aieriusstraat 109, Amsterdam. Prjjs der Advertentiën per regel 30 cent. Voor T^gezond®':. Mededeelfngen op de tweede, derde ei; .vierde pagina dubbel tarief' Op alle advertentiën, 20 pCt. oorlogstoeslag. Aan tiet Itaüaansche front. Volgens de Italiaansche berichten trekken niet is aangegeven, maar ook bij de .dien is er in de bergstreek gestreden, de Oostenrijkers aan de Piave terug, vooral J monding, bij St. Dona. Hier en daar zouden bij Asiago de Engelsche troepen aanvielen van den Montello, een hoogte ten noord-I zij, volgens het Italiaansche stafbericht, I en de Oostenrijkers zich meester maakt" westen van Treviso,- welke op onze kaart I tot over de rivier zijn teruggeworpen. Boven- van den Dosso Alto. Geen audiëntie. Blijkens een bericht in de Staatscourant wordt door den Minister van Oorlog deze week geen audiëntie verleend. Het zal een ieder, die de reusachtig «nelle ontwikkeling der luchtvaart in de laatste jaren gevolgd heeft duidelijk zijn, dat na den- oorlog deze moderne vinding dienstbaar zal worden gemaakt aan het ge wone leven. Tot voor eenige maanden was de laatste schepping van het mensohelijk vernuft uitsluitend in dienst der strijdende oartijen en hoewel velen misschien de voor- deelén, die zij zou kunnen afwerpen voor een meer beschaafde samenleving, wel dege lijk hebben ingezien, is het tot een geregeld luchtverkeer toch nog niet zoo spoedig ge komen. Vestigen wij thans het oog op het buitenland, dan zien wij in Amerika ech ter al een kleine 40 vaste luchtlijnen, in de Skandinavisdhe landen al een geregeld lucht verkeer tusschen Kristiania en Kopenha- 203e Week. 17 Juni. Het over het geheele Italiaansche front door de'O.-H. ingezette of fensief blijft beperkt tot een strijd van de eerste linie; de over de Piave getrokken afdeelingén wor den door tegenaanvallen terugge dreven. Iü Amerika worden verschil lende Ieren gearresteerd. In Bulgarije treedt het ministerie-Radoslavof af. Zweden teekent met de Entente een overeenkomst tot uitlevering van 400.000 t. scheepsruimte tegen invoer van levensmiddelen enz. 14 Het Roeaneensche parlement wordt te Jassy geopend. De maximalistisohe regeering in W.-Siberië is door de contra-revo lutionairen en de Tsjechen ten val gebracht. Lenin meldt, dat de Raad van Volkscommissarissen niet in onderhandeling wil treden met de nieuwe regeering en mobiliseert vijf lichtingen. Het Lagerhuis keurt een crediet van 500 millioen goed, waarbij Bo- nar Law een rede houdt over den militairen toestand en Asquith krachtig aandringt om Rutland te helpen. 19 Viscount Grey publiceert een bro chure ovter den Volkerenbond. iHet broodrantsoen wordt in Oostenrijk tob het uiterste vermin - minderd, hetgeen aanleiding geeft tot algemeene protesten; Duitseh- land en Hongarije zullen bijsprin gen. In Frankrijk wordt een Franseh- Amerikaansch commissariaat-gene raal voor oorlogszaken ingesteld onder leiding van André Tardieu, tob dusver commissaris der Fran- scke republiek in Amerika. m. Sm ««ifeeelMfeer gen en ook in Duitechland al op enkele tra jecten luohtverkeersdiensten geëxploiteerd. En ten slotte kunnen wij dan, als wij goed om ons heen hebben gekeken met een gevoel van mishagen zeggen, dat wij Hollanders' wederom" achter zijn bij het buitenland, dat op elk gebied van nieuwe exploitaties e.d. steeds een grooten voorsprong op ons heeft gehad en dio naar alle waarschijnlijk heid, zoolang wij Nederlanders niet ons zelf hebben wakker geschud, of wat erger voor ons zou zijn wakker geschud zijn door een ander, ook in de toekomst zal be houden. Laten wij nu ook eens aanpakken, nog is het niet te laat en nog kunnen wij mee doen, maar dan moeten 'wij niet te lang ,,de kat uit den boom kijken" en ook eens iets durven ondernemen, waarvan wij uit de praktijk nog niet gezien hebben dat de gemaakte kosten rente afwerpen. En toch zullen onze handel en industrie van een bin- nenlandschen luchtpostdienst zeer vele voor- deelen ondervinden. Voor een personen- dienst door luchtruim binnenslands is ons land te klein; met de moderne vlieg tuigen toch kan het in elke richting in 2 a 3 uur overgevlogen worden, hetgeen slechts eene besparing van enkele uren geeft en wij kunnen ons niet voorstellen dat er - In het Hongaarsche Huis van Afgevaardigden maakt Tisza front tegen het drijven van de anti- Duitsehe Karolyipartij. De Zwitsersehe Nationale Raad heeft de E. V. verworpen met 78 tegen 71 stemmen en zevep ont- Het Lagerhuis verwerpt een pacifistische motie van Morrell en Snowden; minister Balfour ver klaart intusschen, dat de geallieer den bereid zijn. „oollectifef te luister ren naar ieder redelijk voorstel." Lloyd George verklaart in een lede tot de vertegenwoordigers der Dominions, dat de imperiale con ferentie van '1917 thans een im periaal kabinet is geworden. In heb Hoogerhuis verklaart lord Curzon, dat voorloopig in Ierland Home Rule en conscriptie van de baan zijn. In den Rijksdag verklaart Von Kühlmann nadrukkelijk dat heb condominium in het noordelijk deel der Dobroedsja door de re- - geeringen der centrale mogend heden nooit anders is. b'edoeld dan als een tijdelijke maatregel. In Bolgarija treedt een kabinet- Mali nof op. t Volgens het Italiaansche legerbe- richt trekken de Oostenrijkers 'over de Piave terug. In Oostenrijk treedt het ministe rie-von Seidler af. Amerikaansche schets, (Vervolg en slot.) Jones hapte niet dadelijk toe, keek aandach tig naar do punten van zijn schoenen. fearg HOgg fól yogtzishjig. dergelijke groote belangen op staan dat het iemand veel geld waard om vrij geregeld van vliegtuigen gebruik te maken, terwijl hij zijn doel op billijker wijze en slechts met eene vertraging enkele uren per trein kan bereiken en bovendien telefoon en telegraaf in ruime mate de binnenlandsche gemeenschap be vorderen. Iéts anders wordt het met groo- tere trajecten naar het buitenland, waarbij wij in de eerste plaats het oog vestigen op Berlijn, Parijs- en Londen. Op de wegert van Amsterdam naar genoemde plaatsen is; de tijdsbesparing enorm veel gfooter. Wan" neer deze plaateen binnen enkele uren be reikt kunnen worden dan zal menig zaken; man, die nu nog vaak tegen de reis opzieS rich wel eens gaan bedenken of hij niell beter zelf even kan gaan dan zijn orders1 per brief geven, vooral, daar hij nu op denzelfden dag heen en terug kan zijn en| er per trein of boot op de genoemde trajecj ten toch minstens drie dagen mede gemoeid? rijn. Hoe grootèr de trajecten, hoe tijd men door van het vliegtuig gebruik maken, bespaart. Voor ons land zal dam ook in de toekomst eene verbinding doorf het luchtruim met Batavia zeer zéker groot nut hebben. Gaan met de reis Amsterdam —Batavia in normale tijden ongeveer vier Niet veel, maar vierhonderd per maand. v Ik neem hem, zei Jones zonder aarzelen. En zijn gezicht verhelderde: hij had een lumi neus idee gevonden. Laten wij de huur voe»i gen hij den koopprijs en dan alles in twaalf ter# mijnen van een maand afdoen. U laat meneer. Flemburg hier, en zoodra ik een maand niefc kom met de afbetaling, is alles van u. Pardon, 'een oogenblik 1 kwam nu Walling-? ford, en wenkte Wood, even met hem uit 't kantoortje te gaan in den winkel, waar de anderen hem iiiet konden hooren. Ik wist niet, dat die scharrelaar u zoo'n voorstel zou doen. Ik kan u dat niet aar® bevelen. - Waarom niet? vroeg Wood. Hij vond 't idee zoo kwaad niet. 't Hielp -hem af van den rommel en meteen van de huur van het wei nig rendeerende winkelhuis, die nog wat lage| was dan hij had opgegeven zoodat ook daarop een winstje overschoot. En als hij den trouwen Flemburg er bij liet, om een oag in 't zeil te houden, was er geen gevaar voor zijn centen.* Waarom is u er tegen? En mijn commissie dan zei Wallingfoid, nobel verontwaardigd. En die van meneer Daw? De verkoop is "in onze handen. Wij heb ben uw opdracht, en wij willen u niet overle veren aan een kerel, die ons al een jaar na« duizend dollars laat wachten. Waarom bracht u hem dan hij mij vroeg Wood droogjes. Ik wist niet, dat hij met zoo'n aanheft, zou komen. Hij «prak van den boel koopljg Zoo, meneer Wallingford! zei'Wood Op een toon. die alles gaf te raden. Nu, dat komt wel in orde. Laat dat maar aan mij over. Wij zijn fatsoenlijke lui onder elkaar.j. Hij stapte terug in het kantoortje en wek®- Jones .die verdiept scheen in gepeinzen. Ik neem uw voorstel aan, meneer. Mooi, antwoordde Jones, die "t warfli leek te hebben-en zijn kalen schedel bewerk®.; met een zakdoek. Dan kom ik morgen om 't contract te teekenen en de eerste maanjj. termijn te betalen.... Hij stopte en keek het glimmende gezicht van Wallingfori- 't Is vandaag Vrijdag, on de dertienqB Sommige mensehen vinden dat ongeluksdagge,; maar voor mij is 't net andersom, ik ben alt® gelukkig op Vrijdag en den dertiendon. Ik weet zeker, dat 't zaakje marcheeren zal. E Zaterdag! De laatste dag. dat de fwfe groote handelslui momenteel bonder contante*1 er door moesten, scharrelen, eer zij triomfai mt klinkende munt in den zak, bij hun ht iwsmm MMSS H,£iiae» rij wéken heen, wanneer de luchtverkeèrdiensf tusschen, beide plaatsen zal rijn tot stand gekomen dan kunnen de 13.600 K.M. dio ons van de Indische hoofdstad scheiden in 4 a 5 dagen worden afgelegd, dat beteekent op het genoemde traject dus eene tijdsba sparing van ruim, drie weken. Hoe men eene dergelijke organisatie moet inrichten zal eerst na den vrede kunnen worden vast gesteld, daar hierin het buitenland ook moet medespreken. Maar voor eene binnenland- schen luchtpostdienst is de tijd daar. Zoo als men eenige weken geleden in de dagbladen heeft kunnen lezen heeft de Nederlandsche Kamer van Koophandel te Londen zich reeds telegrafisch tot den directeur-generaal der Posterijen en Telegrafie hier te lande gewend en diens medewerking ingeroepen om te trachten een luchtpostdienst tpt stand te doen komen van Londen op ons land. Blijkbaar zijn dus aan een snel postverkeer met Londen groote Nederlandsche handels belangen verbonden. Een geregelde mail dienst op Engeland behoort reeds lang tot het verleden en wij kunnen dan ook het door bovengenoemde K, v. K. voorgestelde plan niet krachtig genoeg toejuichen en wij twijfelen niet of de betrokken autoriteiten zullen het ernstig in studie nemen opdat deze hoogst belangrijke verbinding spoedig tot stand kome. De afstand 's-Gravenhage Londen bedraagt hemelsbreed gemeten juist 300 K.M. en kan dus met de moderne vliegtoestellen in 1 uur en 45 minuten wor den afgelegd. Natuurlijk zal men rekening hebben te houden met den wind, die ver tragend of versnellend op de snelheid der toestellen werkt, maar zelfs bij de vrij groote windsnelheid van 10 meter per seconde be teekent dit een speling in het uur van aan- komst van slechts 50 minuten, m.a.w. een vliegtuig' dat om 8 uur 's morgéns van den Haag 'naar Londen vertrekt op een wind stillen dag koüit te Londen aan om pl.m. 9.45 v.m,, bij een westenwind van 10 meter per seconde eerst om 10.10 v.m. en bij Oostenwind van gelijke snelheid reeds om 9.20 v.m. Maar zelfs als men .met deze tijdsverschillen rekening houdt en zal- men toch moeten doen is het belang van een luchtpostdienst, op Engeland toch met dit voorbeeld voldoende aangetoond. (Slot volgt.) Os toestand in den reuzenstrijd. Wij kunnen nu niet meer spreken van een Oostenrijkseh offensief, eerder van een Italiaansch. De Oostenrijkers gaan achteruit in plaats van vooruit, aan de Piave althans. Indien we ten minste de Italiaansche tele grammen mogen gelooven; volgens deze is Zondag het Oostenrijksche leger van af den Montello tot aan de zee verslagen en is het in vollen terugtocht. Hier en daar trekken de troepen in wanorde over de rivier terug. Nadere bijzonderheden ontbreken nog. De Oostenrijksche berichten spreken nog niet van overwinningen van den vijand, maar evenmin van eigen zegepralen. Zij geven integendeel toe, dat hun troepen moeite heb ben zich aan de overzijde der Piave te hand haven, hen te voorzien van. voorraden en piunitie. Door den regenval is de rivier sterk gezwollen en het verkeer tusschen de beide oevers is telkens onderbroken. Tot zoover de laatste berichten ,op dit gen blik, wij zullen er spoedig wel meer van hooren. In de laatste dagen trouwens en? 't Was twaalf uur, de oude Flem burg was gaan lunchen, en de twee experts zaten in- den winkel, elkaar zwijgend aan te kijken. Waar bleef nu die kerel uit St. Louis, j:e een grooten koop zou doen? Goddank,' daar kwam hij eindelijk. Een breede, kalm doende meneer met grijze bakke baardjes. Is de, factuur klaar, heeren? Ja, de factuur lag gereed. Wallingford, wiens welgedaanheid gedurende deze week merkbaar as afgenomen, schoof hem 't papier toe. Hemel, wat was die vent langzaam. Op zijn dooie gemak vergeleek hij, stuk voor stuk de factuur met de inventarislijst, die hij uit zijn :ak haalde, en daarna met de zilveren' prullen van modern maaksel, die hij gekocht had. En eindelijk, eindelijk kwamen de banknoten voor den dag en telde hij duizend dollars tut. En nog honderd, riepen de beide honger lijders met hooge hoeden tegelijk. Twee duizend is genoeg, meende de kalme betaling in contanten en nog voor de goede ren zijn geleverd... Die honderd dollars beteekenen meer voor mij dan de tweeduizend! bulderde Wallingford. ls je den boel in de smeltkroes gooit, brengt zéker acht-en-twintig honderd op. En als je 'niet hebben wilt, laat dan maar staan! Wat 'n drukte over honderd dollars 1 bromde de man, maar hij betaalde en stak de factuur in zijn zak. Dus krijg ik het goed Maandagmorgen U zult 't hebben. Wallingford keek ongeduldig toe, terwijl de kooper op zijn gemak verschillende stukken van zijn koop onderzocht en bedacht, dat hij onnoo- zele klanten wist, die er heel wat van zou den nemen als prima werk. Na een half uur ruim ging hij heen. Geen minuut daarna stond de kaalhoofdige Jones voor hen, die in dtn sigarenwinkel aan de overzijde had; gewacht. Ik zie, dat hij gedokt beeft? zei Jones, i een groet. Begeerig keek hij naar 't geld,' dat op de tafel lag. Mooie papiertjes, wat? grinnikte Walling ford. Maar de sap is voor Wood... Hier, Blackie, vijftien voor jou. En vijftien voor Rufus... Wat 'n weelde, weer geld in je zak te En-vier voor jou, Jones! Vier! riep deze ontsteld. Vier maar? En daarvoor deed ik alle werk, nam lik alle itwoording op mij?... Houdt je snater en wees blij, dat je wat krijgt; lachte Wallingford, nu weer volmaakt ia zii» humepr, Wegg* er'wat zuinig mee; verslapte het offensief reedsde Oostenrijkers kwamen niet vooruit en al maakten zij nog krijgsgevangenen, zoodat hun aantal steeg tot 40,000, dat der Oostenrijkers, die in Italiaansche handen vielen, nam insgelijks toe en bedroeg Zaterdag reeds meer dan 12000. In de bergstreek in 't Noorden schijnt de toestand niet zeer veranderd, ook volgens het jongste Britsche stafbe richt. De artillerie moet daar weer vooral het werk doen, al worden ook infan terie- aanvallen ondernomen nu en dan en eenige tientallen gevangenen gemaakt. Indien de neerlaag der Oostenrijkers aan de Piave zich bevestigt, zal dat een diepen indruk maken in de Donau-Morarchie. De toestand op zich zelf is daar reeds aller treurigst, er wordt honger geleden, zooals misschien nergens in de wereld. Er moeten te "Weenen onlusten zijn uit gebarsten, winkels zijn geplunderd en ver nield; er wordt gestaakt, al doen de arbei dersleiders zooveel mogelijk hun best dit tegen te gaan en de werklieden over te halen den arbeid te hervatten. Daar komt bij de politieke spanning, die reeds tot een miDister-crisis, tot het heengaan van bet ministerie-Seidler heeft geleid.Een Deêrlaag in Italië zou de maat vol maken van de beproevingen van het Oostenrijksche volk, of liever de Oostenrijksche volken, en de ontstemming tegeD Duitschland nog ver ergeren. Dié ontstemming bestaat reeds eenigen tijd, en is vooral een gevolg van bet ge brek dat er geleden wordt, terwijl men in Duitschland" wel niet volop- heeft, maar toch géén honger lijdt. In sommige kringen heeft de meening post gevat, dat Duitschland voor de voedselvoorziening in Oostenrijk moet zorgen, vooral nu er zoo weinig uit de Oekraïne en Roemenië komt. Doch het schijnt, dat de bondgenoot in 't Noorden zelf niet veel ban missen wel heeft de Duitsche militaire autoriteit beloofd, dat er 5000 ton graan naar Oostenrijk zou worden gezonden, maar in de eerste plaats zon het volk daar hiermee sléchts voor enkele dagen eenige leniging in den nood erlangen, doch bovendien is het, volgens een uitlating der „Kölnische Zei ting", voor het leger be stemd, dat in Italië vecht. Een paar leden van den Rijksraad en d' hoofdredacteur van de „Arbeiterzeitung' hebben een onderhoud gehad met den Oostenrijkschen minister van bnitenlandsche zaken Burian, die nu wel met het kabinet zal aftreden. Zij spraken hem over de voedsel voorziening, over, den ellendigen to- stand, de stemming onder de arbeiders, en zij ver langden, dat de regeering zoo spoedig mogelijk vrede zou maken. Burian heeft hun niet veel trootst gegeven. Er werd onderhandeld met Duitschland rer levering van graan, opdat Oostenrijk den nieuwen oogst zon kunnen halen; alle moeite werd gedaan om een tegemoetkoming te verkrijgen, 'maar of de pogingen geluk ken zonden, hooren we niet. Wat den vrede betreft, de Oostenrijksche regeering zal alles doen en niets nalaten, wat maar eenige kans op succes geeft, en aandachtig wordt er acht geslagen op de stemming in de vijandelijke landen, ten eindé het goede oogenblik te weten te komen. Maar dit oogenblik is er nog niet eu Burian eindigde met een beroep te doen op .de offervaardig heid van het volk en de dapperheid van het leger, opdat in niet te verren tijd een eer voile en duurzame vrede wordt gesloten. Zooals men ziet, groot is de troost biet, dien Burian kan bieden; en de ontstemming in het keizerrijk zal er wel niet veel door verminderen, vooral nu het offensief in Italië WAARSCHUWING. Wij berichten, dat onderdeeien, van welke wij nog voor de levering van Soldatencouran- ten geld te vorderen hebben, onder geert beding van ons couranten kunnen ontvangen, voordat de oude schuld betaald is. leder heeft er dus belang bij met ons te zorgen, dat regelmatige afdracht aan onze administratie plaats vindt vast het geld, dat de verkoopers ontvangen. want 't is eén slechte tijd. Sta daar niet te zeuren. En ga dadelijk die reeduizend zes-en-zestig naar Wood brengen, s je eérste termijn, anders komt er van de groote zaak niets. es stak bedachtzaam zijn-vier dollars op. Ik doe niet verder mee, verklaarde hij koppig. Ik kwam om mijn portie van die twee- a de hand? schreeuwde duizend. Wat heb ik i Wallingford woest. Ik vertik het! Dat je den een of anderen il voor den gek lioudt, vind ik niets erg. Maar dat is mij te krasIk kan dien man toch iiiet betalen met zijn eigen geld... Wallingford kwam Vlak voor Jones staan, ees met zijn vinger naar diens aardglobe en iTa k Zitten daar nu heelemaal geen hersens meer in? Deuk nu eens van ja leven een halve seconde na. Wat wij vandaag hebben verkocht, 5s niet van hem; 't is van jou. Jij hebt 'p immers gister gekocht, 't Geld dat wij ontvan gen hebben, is dus van jou. Van mij riep de ander levendig. Goed. geef dan hier. Direct! spotte Wallingford. Zoo! spotte Daw 'er bij. Jones, die meer zaken met de heeren had gedaan, en anders voor geen kleintje vervaard was, maar nu boos over hun weinige toeschiete lijkheid, had plotseling andere gemoedsbezwa- Als die kassier Maandag hier komt en vindt, dat de heële zaak is leeggehaald, ga ik achter de tralies. Hazepootl smaalde Daw en Rufus Wal- lingford begon met autoriteit Ga jij-het contract teekenen, en als je dat in banden hebt, ben jij volkomen in- je recht, als je van middag heel den rommel voor zesduizend verkoopt aan zoo'n snaak uit New- Orleans. Geen inensch kan je daarvoof iets maken. Maar die afbetalingtermjjnen dan? Nu ja, d^ar kunnen ze je voor aanspre ken en beslag leggen op je bézittingen. Maar aangezien je dio niet hebt, hindert dat je ook al niet. Je hebt immers niets? informeerde Wallingford heel deelnemend. Geen cent, verklaarde Jones naar waar heid. Behalve dan jullie miserabele vier dollars! Vier!... En weer doortrilde ham ver ontwaardiging. —'•Maak nu maar gauw, dat je naar dien ouden pandjesb.aas koujt en do.e je zaakje al minder op een succes gaat gelijken en de honger al heviger aan de deuren klopt. Duitschland heeft niet alleen rekening te houden met een ontstemming in. Oostenrijk maar ook in .Bulgarije. Daar is men onte vreden op de centi ale rijken en eeD minister- crisis is hiervan het eerste gevolg geweest Het kabinet-Radoslavof is vervangen door een ministerie-Malinof'. In Entente-landen beweert men, dat de nieuwe minister-presi dent pro-geallieerd is. Dat zal wel niet vol komen zoo zijn, maar wel staat hij be kend als een voormalig tegenstander van de politiek der centralen en zijn komst aan de regeering is een gevolg van de ontstemming in het land. Men weet, waardoor die ontstemming is ontstaan: door den vrede met Roemenië, waarbij de Do broedsja niet aan Bulgarije werd afgestaan, al bleet het niet aan Roemenië, Duitschland en Oostenrijk—Hongarije houden het eerst in handen. Dat was niet naar den zin aer Bulgaren, die Roemenië zagen uitbreiden, terwijl zij zelf, die zoo dapper hadden mee gevochten, het begeerde gebied zich zagen De Bulgaarsche regeering verlangt, dat de Centralen thans uitspraak doen over de Dobroedsja. Duitschland heeft dat nu ge daan: dit gebied moet aan Bulgarije komen. Maar dit gaat maar niet zoo. Turkije ziet noode deze uitbreiding van zijn vroegeren vijand en bestrijder en eischt compensatie, vergoeding, daarvoor. En hierin nu, meent Von Kühlmann, moet Bulgarije tegemoet komen, het moet in Thracië vroeger gewonnen gebied afstaan aan Turkije. De regiering te Konstantinopel meent, dat het daarop recht heett, dat Bulgarije ge- steld moet zijn op de' vriendschap van Turkije, nu het zich op den Balkan zoowel Roemenië en Servië als Griekenland tot vijanden heeft gemaakt Bulgaarsche bladen verklaren, dat hun land de vriendschap van Turkije niet behoeft te koopen, en zoo is er nu ook spanning tusschen deze beide Balkan- staten Of dit alles weer in 't reine zal komen, wat het gevolg er van zal wezen, zullen de toekomstige gebeurtetissen moeten uitmaken. Uit het Westen komt niet veel nieuws. Wij lezen van gevechten op verschillende punten, maar van beteekenis zijn zij blijk baar niet en 't resultaat is in elk geval niet groot. Van een Duitsch offensief kan men haast niet meer spreken, en of. het zal op leven, is de vraag. Zélfs in de Entente- landen laat men zich daarover n^et uit, voor spelt men niet een nieuwen stoot, zooals in de laatste maanden, telkens werd gedaan. Van de andere fronten, waar we den blik ook heen wenden, komt nog minder nieuws, en de oorlogsgeschiedenis der laatste dagen is van weinig belang. - Niét noodig! klonk eensklaps achter hea Stëm; die de groep uiteen deed stuiven straatjongens voor een diender, a 't yüur van hun" twistgesprek hadden zo niet gemerkt, dat de man, die tot <üt oogen blik nog eigenaar van de goederen en huurder van den winkel was, de voordeur was binnen- gelromen. Hij Werd gevolgd door een anderen man, die er erg recliercheurachtig uit zag, zoo als Wallingford vond, toen hij weer tot bezin ning kwam. 't Is niet noodig, heeren, herhaalde Wood, spitser dan Ooit, maar op het dorre gelaat, iets, dat een beminnelijken glimlach moest verbeel den, An dei-s wel aardig overlegd, dat moet Wat bedoelt u zei Wallingford bruusk, een laatste poging wagend. Doch de ander wuifde, minzaam afwerend met de hand. De magere vingers van Blackie Daw strekten zich, als verstrooid, uit in de richting van, de bankbiljetten; die nog op tafel lagen. Doch de man die zooveel op een rechercheur leek, was hem voor. Dè biljetten en de factuur waren in verzekerde bewaring. Ik'heb lüij bedacht, zei Wood. Ik laat de zaak liever, bij het oude. 't Lijkt, dat de winkel eensklaps begint te trekken. Ik zal Flemburg er in laten. Hij onderzocht met den politieman kalm de factuur, telde het geld na. Hm! Er is goed verkocht... De keèren hebben de provisie er ql af genomen, zie ik: Nu, die is verdiend. IT kunt het houden, 't Spijt mij, dat de zaak geen voortgang kan hebben. Maar er is nog niets geteekend, niet waar? Wij zijn vrij. Dag heeren,. 't was mij aangenaam Rufus en Blackie keken elkaar aan. Maar a hadt ons opgedragen, begon Blackie brutaal... Ik had u niet opgedragen, opkoopers aan te slepen en mijn hoel beneden de waarde te verdonkeremanen Blackie deed diep verontwaardigd, 'Walling ford haalde de schouders op. Jones was al weg. Dö politieman hield dienstvaardig de deyr open voor de heeren met de hoogo hoeden. Op straat zei BlackieAls ik dien Jones weer in handen krijg... Matig je drift, Blackie; wij hebben toch onze vijftien dollars contant. Wij zullen er met do vrouwtjes een vroolijken Zondag van nemen. En Maandag komt er weef esn dag.

De Soldatencourant. Orgaan voor Leger en Vloot | 1918 | | pagina 1