Zondag 23 Juni 1918 Orgaan voor Leger en Vloot. Oorlogsnieuws. No. 603 Een mooi plannetje. Het Duitsche offensief. VIERDE JAARGANG. DE SOLDATENCOURANT .REDACTIE EN ADMINISTRATIE VALERItJSSTR. 109, AMSTERDAM. DIT BLAD VERSCHIJNT DRIEMAAL PER. WEEK. LOSSE NUMMERS VOOR MILITAIREN 2 CENT, VOOR BURGERS 4 CENT, ABONNEMENT BU VOORUIT BETALING VOO'R MILITAIREN 1—, VOOR BURGERSƒ2.—P.KWARTAAL U i tgeve r- H oofd redactfji ANASSEN. Voor AdvertebtiËn wende men. zie. Valenusstraat 10y, Amsterdam. Ingezonden Mededeelingen op de Op alle advertentiën,20 pCt. oorlogstoeslag. i tot de „Amsterdamsche Publipite its-Maatschappü Prjjs der Advertentiën per regel 30 cent. Voor 4~'aede,. derde en vierde pagina dubbel tarief. Het Yperen-Sront. PoeIkappelle Wesfhoeh-N rnesf ^^jfoordwes^oeii ïKrajeilt® a 4 - KiwseL. Tltm ZjiMvporde iwruvi Van een offensief aan bet Westelijk front ook, en op verschillende punten van het kan in de laatste dagen bijna niet meer front. Dezer dagen zijn er ook weer ten •worden gesproken. Dit wil echter niet duiden van Yperen aanvallen van weers- zeggen.'dat er niet gestreden wordt, maar kanten gedaan; we geven een kaartje van 't blijft bij plaatselijke gevechten, hoe hevig l dit fropt. WAARSCHUWING. Wij berichten, dat onderdeelen, van welke wij nog voor de layering van Soldatencouran- ten geld te vorderen hebben, onder geen beding van ons couranten kunnen ontvangen, voordat de oude schuld betaald is. leder heeft er dus belang bij met ons te zorgen, dat regelmatige afdracht aan onze administratie plaats vindt van het geld, dat de verkoopers ontyangen. Oo toestand in den reuzenstrijd. De strijd in Italië woedt voort, met groote f.evigheid vooral aan de Piave. Het zijn daar niet alleen de Oostenrijkers, die aanvallen, maar ook de Italianen, die nu en dan tot zes maal toe naar een punt nieuwe versterkingen zonden om den vijand terug te drijven. Dit is bun dbar blijkbaar nóg niet gelukt, en een der jongste Oostenrijkse»© staf berichten, dat overigens toegeeft, dat de Italianen met taaien moed en volhardeiide kracht aanvallen, bericht, dat aan den spoorweg naar Treviso de laat- sten verder naar 't Westen: zijn teruggeworpen. Er worden ook nog steeds van weerszijden ge vangenen gemaakt, het aantal, dat da Italia nen namen, wordt geschat op 10,000 in 't geheel, terwijl de Oostenrijkers er reeds nu over de 30,000 hebben. Het voordeel blijft dus nog aan «en kant van de Oostenrijkers, maar groot is dat| Voordeel niet in de laatste dagen. Evenwel, het offensief moge hier niet zoo onstuimig zijn als dat der Duitschërs aan het Westeljjk front, in Italië en ook in de andere landen der geallieerden vindt men den toestand ërnStig* 'genoeg, en de bladen te Rome wijzen er steeds op, dat er nog zeer moeilijke dagen zullen volgen; Men vreest vooral, dat de Montello, de hoogte ten zuiden van de Piave, ia handen van den vijand zou vallen; deze zou daardoor een zeker overwicht krijgen en gemakkelijker kun nen afdalen in de Venetriaansche vlakte. Dat echter met het veroveren van een hoogte nog niet alles is gewonnen', is bewezen in Vlaan deren, waar de Duitschërs den Kemmelberg be zetten zonder verder te -kunnen doordringen. Amerikaansche schets. De heer. Archibald Wood, directeur van de Algemeene Beleenings-Cpmpagnie, ook ge noemd de A. B. C., welke te New-York eenige inrichtingen exploiteerde ,die met een minder deftig woord „pandjeshuizen" werden ge noemd, zat in zijn kantoor. Wood was een magere, niet meer jonge man, met waardig uiterlijk, kaal hoofd, spitsen neus, spiise kin en ooren, die altijd gespitst waren bij 't minste geluid. Het kantoor bevond zich achter het voor naamste der établissementen van de A. B. O., wier eenige oande.elhoudek Wood was. Door bet glazen schot kon hij onmiddellijk alles zien, wat den winkel betrad. Ook de twee heeren, die nu binnentraden, een lange schrale, met dunne, in lange punten uitloopende knevel, en een dikke, joviaal uit ziende baas, 's lands welvaren in persoon. Bei den onberispelijk gekleed, met glimmende hooge cylinders, ringen aan de vingers en ju- weelen dasspelden; voorbeelden van soliditeit. Wood stond haastig op en begaf zich in den winkel. Een minuut daarna had hij kennis ge maakt met de twee sieraden van de New- Yorksche handelswereld, dé heeren Rufus Wal- lingford en Blackie Daw, vroeger schatrijk, nu can lager wal, maar dat vertelden ze niet. Meneer Wood, wij handelen in antiqui teiten, objets d'art. Wij zonden graag iets overnemen uit uw overtolligen voorraad. De waardige pandjesbaas was lichtelijk teleur gesteld. Hij had dadelijk gemerkt, dat Wal- lingford's dasspeld en ringen echt waren, 'en hij had gehoopt, dat de heeren gewone klanten waren, die in geldnood verkeerden. Ik heb niets overtolligs, antwoordde hij, yreinig toeschietelijk. Wallingford veranderde van taktiek. Is oJa Piet te; dopppn^ejbsgfè stukken, Niet alleen daar echter, maar ook aan benedenloop der Piave spannen de Oosten- rijksch-Hongaarsche troepen al hun krachten iin, bij Capo Silo, dicht bij de monding. Het overtrekken der rivier met nieuwe troepen gaat hier zeer moeilijkde stroom is sterk gezwol len en er zouden reeds verscheidene bruggen zijn weggeslagen. Een groot succes is. dit offénsief dus nog niet, en het lijkt daar in de laatste dagen zelfs minder op dan in de eerste. En de Donau- monarohie,. we wezen er reeds op, heeft juist thans een groot succes zeer noodig. De binnen- landsche toestand "wordt er steeds benarder. In ons vorig nummer hebben wij iets verteld vap hongerlijdende dorpen in Oostenrijk, 't Blijkt thans, .dat de toestand in de groote ste den, in Weénen zelfs, niet veel beter is. Het broodrantsoen is ingekrompen moeten worden tot 90 gram per dag, dus nog niet half zoo veel dan wij in ons land krijgen. Men kan zich nu een voorstelling maken, welk luttel stukje brood elke Oostenrijker krijgt eiken dag. En hét andere voedsel, dat is juist het onge luk, is naar evenredigheid per week niet meer: een half K.G. aardappelen, die nog vaak slecht, zijn, een beetje meer dan een ons meel, vet -zoo goed ais niet, nog geen kwart pond vleesch, een beetje marmelade, dat is eigenlijk zoowat alles, waarvan een inwoner van Oosten rijk tegenwoordig moet leven. Dat de opwinding in het land groot is, kan men begrijpen, en zoowel de burgemeester van Weénen als de arbeidersleiders zeggen ronduit, dat de regee ring iets moet doen, of ihet ergste is te Maar wat kan de regeering doen, waar niets is? Het blijkt nu, dat men veel te groot ver trouwen heeft gehad op de leveringen uit de Oekrajine, uit Roemenië,die schijnen zoowat niets ta hebben opgeleverd. Men klopt nu bij, Duitschland aan. Dit zou, zegt een bericht, op zich genomen hebben om voor de voedsel voorziening in Oostenrijk te zorgen, doch in den laatsten tijd kwam er niets, en een Wolff- telegram meldt nu, dat men te Weenen niet op Duitschland i»oet rekenen. Paul,'de Oosten rijksche minister voor volksvoeding, is thans naar Berlijn vertrokken, maar of hij er iets be reiken zal, is nog zeer de vraag. In Duitschland zelf schijnt de nood te stijgen en i§ de hoop op 't graan uit de Oekrajine en Roemenië teleurge steld. Men wil nu blijkbaar den bondgenoot niet helpen om het eigen volk gebrek te laten Op welke manier dan echter geholpen zal worden en wat de gevolgen zullen zijn, is niet Wij wilden u enkel van den rommel afhelpen zoodoende kreeg u in dezn winkel ruimte voor het mooiste uit al de andere. Dat minderwaar dige goed hoort niet in een eerste-klasse zaak als de,uwe De onverschillige, afwijzende uitdrukking op het spitse gezicht veranderde in eenige belang stelling. De beide cx-millionnairs, tijdelijk sukkels in geldverlegenheid, merkten dit op. Daar heb je bijvoorbeeld die kan, zei Daw, wijzend naar een antiek lampet. Die is mis schien zeshonderd dollar waard aan. zilver en arbeidsloon; maar als kunstwerk zoo goed als niets. In de smeltkroes waarschijnlijk geen drie honderd; anders had u 't al lang gedaan. IJ hebt gelijk, zuchte Wood, ingepakt door dit bewijs vin vakkennis. Maar hoe raak je 't ding kwijt! Kwijt raken? Blackie tikte hem gemeen zaam op den schouderdat is nu juist onze specialiteit; rommel verkoopon, waar niemand aan wil. Hij snuffelde verder, langs de vitrines, wees op een zwaar, ouiderwetsch horloge- Wat slaat die knol Ook kwartier Ja, zei Wood, dat doet-ie, van elf tot vijf. IJ krijgt er geen twintig dollars voor. Een flauw glimlachje werd gewisseld tus- schen Wood en zijn bediende, een bescheiden mensch, even. mager als hij. Op dit oogenblik werd de winkeldeur ge opend, 'en een zware kerel, slordig gekleed en met slordig verzorgd rossig haar en dito kne vel, trad binnen. Zonder notitie te nemen van do heeren, wendde hij zich dadelijk tot den klerk, hom een horloge onder den neus duwend, - Wat geef j© op deze koolraap? De klerk zette een loupe voor zijn oog, maakte do kast. van 't horloge open en bekeek het nauwkeurig. Er zat een diamant in de kast. Vijf-en-twintig dollars! Dank j© wel't Klonk als gebrul. Ik zit direct verlegen om dertig. De bediende gaf het horloge over aan zijn patroon. Deze onderzocht niet het horloge, maar den diamant, en knikt© goedkeurend. Do bediende .wenkte den man naai; do kas, te voorspellen. De genegenheid voor den me delijken bondgenooten zal er in de Oostennj echo landen zeker niet door toenemen; de onii- vredenheid tegenover de eifeen regeering «al steeds grooter worden en tot verbittering st - gen.*Men stelt do regeering verantwoorde! k voor de catastrofe door haar begunstiging van de agrariërs en do tusschenpersonen. H t partijbestuur der Oostenrijkscho sociaal-den >- 'craten is bijeengekomen en heeft over den to- stand beraadslaagd. Het heeft den arbeide s den dringenden raad gegeven, dé hesluiten vs n den Raad van Arbeiders af to wachten, en nie s te beginnen, voordat deze raad allo middel, u heeft uitgeput. Maar dan, wat zal er «la gebeuren? Do toestand in Oostenrijk is zekr zoo kritiek als ze inooit is geweest, en de ia- vloed daarvan op het offensief in Italië kan m t uitblijven. ,M 1 Van het Westelijk front valt hitter weinig o vertellen, 't Zijn over 't geheel korte telegram men, die ons alleen berichten brengen van a zonderlijke aanvallen op de meest verschillet de punten, bij Chateau Thierry, aan de Oib-, bij Albert, in de buurt van Yperen. Geen echo aanvallen alleen, ei J niet nog meer, aanvallen schen en Engelschen. Van sief is feitelijk- op het oogenblik meer te spreken; of het hervat zal worden, een vraag, waarop de gebeurtenissen het ai woord moeten geven. De strijd is weer doodA - loopen en dus schijnt het oogenblik gunstig voor vredesbesprekingen. Maar men denkt Oostenrijk uitgezonderd misschien, niet en allerminst in de landen der geallieerden. Engelsche regeering heeft Trooistra zelfs pas geweigerd naar Engeland, waar hij congres der Engelsche arbeiderspartij wonen, omdat de Zeemansbond zich t( overkomst verzette. Is de Britscho rege daarvan afhankelijk zou men mogen vrag< Troelstra's bezoek aan Engeland zou den vrede bevorderd hebben, vooral samenspreking met de leiders der Duitsche Oostenrijksche socialisten. Wij meenden een glimp van den komenden vrede te maar in Engeland wil me een volledige overwinning van Duitschland.- kan echter blijkbaar nóg lang duren 1 Berichten van Duitsche zijde. BERLIJN. Officieel. Legergroep-, precht: Bijna oyer het geboeio fijkil ,nain 's vijands actie tegen avon d toe. Ook de artillerie beschieting toe. Sterke infanteriestrijdkrachten vieli talrijke sectoren onze linies aan, doch don afgeslagen.- Legergroep-Kroonprins: Nieuwe pog: gen van deil vijand ten n.-w. van Chateau Thierry om door den Olignonsector voor waarts te dringen mislukten in ons vuur. Op de rest van het front bleef de gevechts- actie binnen matige grenzen. Legergroep-Gaüwitz: Ten z.-i n-es werden nachtelijk© aanvallen door den vijand afgeslagen. Tussehen Maas en Moe zel drongen eigen stormtroepen diep door in de Amerikaansche stellingen bij Seicheprey en brachten den vijand zware verliezén toe. Kapitein Berbholdt behaalde zijn 36e, luchtoverwinning. Berichten van Fransche zijde. PARIJS. Fransche afdéelingen drongen de vijandelijkeliniën tussehen Montdidi'er en de Oise binnen, alsook in de buurt van. het Ohaume-bosch. Zij brachten 20 krijgsge vangenen mede terug. Van het overig front geen nieuws. Berichten van Engelsche zijde. LONDEN. Donderdagavond deden de Fransche» in de buurt van Loer© twee geslaagde aanvallen en maakten daarbij vele gevangenen. De Britscho troepen namen enkele Duitsche gevangenen ten N.O. van Meteren. Donderdagmorgen brachten wij onze liiiie ten N.W. van Merris eenigszins vooruit, maakten eenige gevangenen en veroverden een loopgraafmortier en een machinegeweer Twee vijandelijke tegenaanvallen op onze de transactie der beleening werd bewerk-- stelligd. Wallingford fluisterde zacht Je ware soort klanten. U bedoelt, dat je ér gauw mee klaar bent? meende Wood. Wallingford trok de. wenkbrauwen op, een i al verbazing. Dat zijn juist de lui, aan wie je alles ként kwijtraken. Laat mij maar eens begaan. De klant kwam aanstampen uit 't hokje van de kas, zijn geld in den zak. Wallingford. die zijn hoed had afgezet, alsof hij thuis was, tijd, op den ruigen man toe, maakte een praatje, met breede 'gebaren, veel joviaal gelach. Hij bracht hem naar de uitstalkast.... Vijf minuien later had de man, Tim Meazen heette hij, Ce gekomen was om zijn eigen horloge te beleeijn voor dertig dollars, het oude repetitie-dingen den zak voor vier-en-twintig dollars. Wat zegt n ervan? vroeg de dikke, tqpn b man verdwenen was. Ik moet bekennen, dat is verkoopen. En wij zijn met ons tweeënlachte He dikke, wijzend op zijn maat... Die kan 't nj»g beter. Mijn vriend Daw verkoopt alles! Heb ijs was gebroken. Wallingford kon het doel van hun komst nader formuleeren. Ze wisten, dat een der winkelhuizen, die de IA. B. C. in huur had, niet goed rendeerde. In mt. perceel wilden zij allen minderwaardigen rom mel uit de andere winkels bijeen brengen jbn zien te verk'oopen. De conditiën waren z?er aannemelijk: de belft yan al wat 't goed Op bracht hoven Wood's taxatie. De helft vroeg Wood ongeloovig. De helft.... Wij hebben alle werk er aan, en wij kunnen u van duizenden aan waarde loos goed helpen, waarmee u ander3 blijft Cp- i be slis- nieuwe stellingen werden inet succes afge- In de buurt van Ayette werkte de vijan delijke artillerie den gansehen dag met Berichten van Amerikaansche zijde. LONDEN. (Öff.) De patrouille-actie was wederom, zeer levendig ten N.W.' van Cha teau-Thierry en in Woevre. In patrouille- gevechten leden vijandelijke patrouilles zware verliezen tengevolge van ons mitrail- leurvuur. In deze streken en in Lotharin gen duurt de artilleriestrijd voort. De eigenaar der A. B. O. aarzelde nog. De onderhandelingen werden gestoord door een hieuwen klant. Deze kwam om een saxophone. De klerk toonde hem een heelö collectie blaas instrumentendoch de man bleek besluiteloos. Zelfs de patroon kon hem niet tot sing brengen. ITALIË. Het Oostenrijksche offensief. WEENEN. Officieel. De slag Venetië 4uurt voort. De vijand, be antwoordde den val van het grootste ge deelte van het Piave-front door hevige, met taaie volharding uitgevoerde tegenaanval len. Om onze stellingen aan het Fosebba- kanaal, aan den spoorweg OdezzoTreviso en op den Montello werd hevig gevochten. De strijd nam nu en dan dezelfde hevig heid aap als in den groote» Karstslag. De Italianen deden hun stormoolonnea zesmaal op verschillende punten aanvallen. Groote verliezen dwongen den vijand tot het onge regeld inzetten van zijn reserves, welke hij, bij divisies en regimenten tegelijk, in den strijd wierp. Al zijn pogingen waren ver- geefsch. De legergroep van veldmaarschal Dorövic behield niet alleen de veroverde linies, maar wierp met de divisies van den infanterie- generaal, Baron Schariczer, de Italianen ten zuiden van den naar Treviso leidenden spoorweg verder naar het westen terug. Ook zuidelijk va» Asïago liepen de Ita lianen meermalen, en met.gelijke misluk king als gedurende de. vorige dagen, storm. Bijzonder geroemd werd de medewerking van de gevochte- en verkenningsvliegers. Van onze gevechtsvliegers behaalde Haupt- mann Bramowisky zijn 33e en 34e, Ober- leutnant van Linke Crawford zijn 25e, ObarleutHant Fiala zijn 23e luchtoverwin- ROME. Op de» Montello en langs de Piave duurt de strijd onafge broken vqort. Gisteravond wierpen de Italianen den vijand terug langs de spoor iljft naar Móntebellttna en deden m zekere mate zijn geheel aanvalsfront achteruit wij ken naar het saillant ten N-O. van den Mon tello, waarbij zij 1226 gevangenen maakten en een'groot aantal'mitrailleurs veroverden. Langs de Piave gaat de strijd, die van weerszijden met kracht wordt gevoerd, in de eerste linies op en neer. Gisternaniiddag was het den vijand, die talrijke versche troe pen in het gevecht had gebracht, gelukt ©enig terrein tegenover Zensan te winnen, hij werd echter snel tegengehouden en ten slotte door de onmiddellijk toegesnelde Italiaansche versterkingen genoodzaakt ach teruit te trekken. De Italiaansche troepen slaagden door krachtige partieele tegenaanvallen erin den gevechtssector ten W. van San Dona té ver kleinen513 gevangenen bleven in hunne handen. De Tsjechisoh-Slovakische troepen brach ten hun eerste bloedige offers voor de zaak, voor welke zij aan de zijde der Italianen strijden. ROME. Woensdagavond heeft de minis ter-president het parlement meegedeeld, dat dien morgen op het Asiago-pla- teau ingezette plaatselijke tegen-otffen- sieve bewegingen. nieuwe terreinwinst heben opgeleverd, terwijl eenige honderden gevangenen .en verschillende mitrailleurs in Italiaansche handen vielen, 's Middags nam de strijd zeer toe Op het Montello-massief en aan de beneden-Piave. LONDEN. (Off.) De toestand aan het Britsche front is rustig en onveranderd. In de gevechten van 15 en 16 dezer maak- Daar schoot Blackie Daw naar voren, lenig als een aal. Mag ik meneer, misschien even wijzen! Ik heb veel aan blaasinstrumenten gedaan. Een prachtige collectie hier! zei hij, met een collectie hier! blik naar Wood, uit de kast een gedeukte saxophone, Hij waaraan één en ander mankeerde. - Kijk eens hier, meneer, u is natuurlijk musicus, en u weet wel, dat de waarde van strument niet zit in 't blinken en de tierkntijntjes. Luister eens!... Hij bracht het i zijn lippen en deed mondstuk a hooren. Wat zegt u van zoo'n toon, meneer? O, ik merk al, dat u er verstand van heeft. U voelt natuurlijk... Luisterik blaas nog nu forto.... nu piano, heer Williams, zoo heette de kooper, scheen diep ontroerd; zijn bakkebaardjes tril den aan de blozende wangen, die gloeiden van opwinding. Ha, die lange, magere snaak was een ver- kooper! Hij gaf den klant een volledige levensbeschrijving van het stuk oud koper, dat eenmaal het lievelingsinstrument geweest was van den onsterfelijken Sax. Daarna had het Verscheidene beroemde saxophönisten ver gezeld op hun met lauweren getooid levenspad, er waren schatten van melodie en poëzie ge loosd door dien. gedeukten trechter. En dat stuk, meneer, een historisch stuk en een meesterweek, heeft u voor één simpele honderd dollars! Wood stond verbluft. Hij had 't armzalige ding gekocht van een muzikant aan lager wal, in een bui van lichtzinnige menschlievendheid. Hij dacht er zelfs niet aan, er ooit vijf dollars voor terug te zién... En daar stond een klant, starend naar het prul, ademloos, in de diep ste bewondering; De man sprak eindelijk, met bevende stem. Ik kwam eigenlijk maar eens kijken, of iets bij was voor mij; maar... Neemt u ge noegen met in afbetaling van zes dollars? Meer heb ik niet bij mij. ten de Engelschen in het geheel 19 officie ren en 1060 pian krijgsgevangen- Woensdag werden 10 vijandelijke vliegtui gen vernield. OUITSCHLANDi Bethmann Hoilweg ziek. _Uit Berlijn Wordt aan de „Köln. Volks zei tung" bericht, ctat Bethmann Hoilweg sedert ©enigen tijd lijdend is en dat rijn toe stand door een beroerte, die hij deizer dagen heeft gehad, verergerd is. Het prooes-Kriedrich Leopold, BERLUN. In het curateele-prooes van prins Friedrich Leopold (zoon) werd door het „Kammergericht" uitspraak gedaan. De tegen den minister van het koninklijk huis ingebrachte aanklacht wordt, voor zoover zij niet door de uitspraak van 17 Oct. 1917 is beslist, afgewezen. De kosten van het rechts geding komen ten laste van den aanklager. (Prinz Eriederióh Leopold van Pruisen, die tengevolge van ,een ernstig hartgebrek onge schikt voor den militairen dienst was gewor den, had zich te Miinclien met buitengewone kunstsmaak en groote kosten eèn woning laten inrichten, die spoedig een middenpunt werd voor c|p leidende mannen op het gebied van kunst en wetenschap. Door den koning werd de» prins na' ©enigen tijd het verblijf te Miin- chen ontzegd en zijn woning werd door het Pruisische gezantschap te Miinchen op last van hoogerhand gesloten. Graaf Eulenburg, minis ter van het koninklijk huis, had" daarop tegen den zin van de oudera van den prins weten ge daan te krijgen, dat deze op grond van verkwis ting onder curateele werd gesteld. Naar aanlei ding daarvan werd een aanklacht ingediend tegen graaf Eulenburg, die door den geheimen jnstitieraad aan het Kamergereeht, de speciale rechtbank van het koninklijk huis, werd be handeld. Red.) OOSTENRMK-HüNGARIJE. Noodlijdend Oostenrijk. De gemeenteraad van Weenen heeft be kend gemaakt, dat het broodrantsoen, we gens gebrek aan voorraden, tot op de helft moest worden 'verminderd en gebracht op 630 gram per week of 90 gram per hoofd en per dag. In de officieele mededeeling daarover wordt gezegd: „Duitschland heeft.eenige weken geleden hij staatsverdrag de tneelvoorziening van Oosten rijk op zich genpmen, zoowel voor de burger lijke als-voor.de militaire bevolking: onver schillig of dit zou geschieden uit toevoer uit Roemenië of de Oekrajine, dan wel uit de eigen reserve van Duitschland. „Aanvankelijk ging de levering zeer vlpt. Sedert acht dagen is Duitschland evenwel met de leveringen achter, en thans zijn 2000 wa gons meel, waarvan 1000 voor de burgerlijke bevolking waren bestemd, niet aangekomen. Tegelijkertijd trad een stagnatie in in de leve- van graan. Dringende telegrai de Duitsche legerleiding en de regeering té Berlijn gezonden en er is een diplomatieke actie begonnen zoowel bij den Duitschen ge zant te Weenen, als door middel gezant te Berlijn." Het bureau Wolff meldt naar aanleiding hiervan: „Naar wij van bevoegde zijde ver nemen, is het geven van graan uit Duitsche voorraden uitgesloten. De Oostenrijksche minister yoor volksvoe ding, Paul, is te Berlijn aangekomen. Hij is aan het overleggen op het Berlijnsche de partement van oorlogsvoedselvoorriening. LONDEN. Een'Fransche dame, die uit reenen in Genève is aangekomen, heeft aan den correspondent van de „Daily News" eenige mededeelingen gedaan óver den toestand in Weenen. Zij zegt, dat de geringe resultaten van het offensief tegen Italië teleurstelling hebben gewekt onder de officieele kringen en de opwinding van het volk hebben doen toenemen. Die resultaten heneden de verwachtingen ge bleven. Zij vreest; dat na het mislukken van het offensief de ineenstorting van Oosten rijk onvermijdelijk is. De autoriteiten nemen laatregelen tegen een mogelijken opstand. De straten in Weenen wofden bewaakt doör Zeker, zeker! zei Daw. En een minuut later waren de zes dollars, overgebleven van de beleening van Blackie Daw's oude horloge, welke zeg dollars Tom Maézen op den hoek der straat in handen van Williams had gestopt, weder gedeponeerd aan de kas, in ruil voor gedeukte oude trompet. En meneer Wood overpeinsde, dat de winkel voor voor hem toch een schadepost was. 't Voorgaande gebeurde op Maandag, des Dinsdags hadden Wallingford en Daw, die buren waren in 't zelfde voorstadhuis, een langdurige bespreking. 's Woensdags een ontbijt, dat de verbazing wekte der. keukenmeiden van beide gezinnen, vandaag moesten bekende koopers van anti quiteiten, curiositeiten en preeiosa Bewerkt worden met geheimzinnige aanbiedingen. 't Waren moeilijke dagen, maar aan 't einde' der week zouden de heeren, op 't oogenblik arme sukkels, weer aan 't hoofd staan van een paar duizend in contanten en zouden ze hun dierbare huisvrouwen kunnen verrassen met iets buitengewoons. Theater, souper misschien. Maar er moest eerst hard gewerkt worden-, en die Wood zanikte zoo.... de helft van het goed was nog niet overgebracht naar den winkel. De opkoopers, die bewerkt moesten worden, toon den een weerzinwekkende» dorst; de voorraad gereed geld, ter beschikking van de ex-million- nairs, nu hongerlijders met jnweelen 6pelden, kon worden geteld in centen. Groot werd de verzoeking, zelf iets te belee- nen van de kostbaarheden, in hun bezit; maar rechtmatige trots van mannen met een zoo schitterend verleden weerhield hen.... Eindelijk was winkel nummer 4 gereed voor de groote operatie. Hij heette nu de Alge meene Kunstbazar, en was volgepropt met de meest heterogene dingen, die ooit onder 'één dak weiden verzameld. De kassier vau Wood, .Flcmburg, een vertrouwbaar en eerlijk 't druk met 't maken troepen. Oolk in andere steden worden zulke sneejxFler an, had Alle kringen in Oostenrijk, behalve de zeer rijke, worden bedreigd door honger snood. De ellende is hartverscheurend. Geen beschaafd volk, hoe lijdzaam ook, ka» dit »og langer verdragen. De voorraden oude aardappelen rijn op, het broodrantsoen is tot de helft verminderd,' en dit brood is ge maakt va» kastanjes en stroo. Melk wordt alleen verstrekt voor hospitalen en kleine kinderen.- Een kwart pond vleesch wordt eenmaal in de vteefc verstrekt, en is dan slechte te verkrijgen na urenlang in de file te hebben gestaan en de onlusten te hebben doorstaan, die op de vleeschmarkt voorko men. Het einde kan niet ver meer af zijn. De levensmiddelen-speculanten verkoopen hun voorraden tegen hooge prijzen, om hun winst nog binnen te halen voordat het te laat is. Het gezag van de regeering gaat te' gronde. De honger ondermijnt alles. Door de straten trekken optochten van vrouwen, die om brood en vrodo vragen. Het schijnen optochten van geraamten te rijn, zoo bleek en mager zijn zij. Uren lang staan de vrouwen voor de bakkerswinkels on vervullen de lucht niet hun klachten en verwijten. De kinderen lijden ontzettend en voortdurend worden de kreten gehoord: „Wij hebben honger", waardoor de woede der moeders nog toeneemt. Wie onder deze vrouwen staat krijgt den indruk, dat hij onder wilden is verzeild geraakt. De invloed van de ondervoeding op de gezondheid van het» volk is groot. Een aan tal personen sterven aan riekten, die door het gebruiken van ongeschikt voedsel ont staan. De roep om vrede wordt overal ge hoord; in alle kringen en vooral onder de vrouwen. Er worden meetings tegen dea oorlog gehouden. Katholieke vrouwen bran den kaarsen voor de beelden der H. Maagd, in kerken en kapellen voor het verkrijgen van vrede. „Als er maar een spoedig einde aan komt", zeggen de vrouwen met tranen in de oogen. De haat tegen Duitschland, die vroeger slechte in stilte en onuitgesproken bestond, wordt nu algemeen geuit, vooral door de vrouwen, die in de file voor de levensmid delenwinkels staan te wachten. Vage ge ruchten worden in Weenen gehoord over plannen van Tsjechen en Slaven, zoo het offensief in Italië mislukt. De bladen geven der raad aan het pik kalmte en do orde te bewaken. GR5EKE&L&N&. Ceneraai Francfiet d'Espërey. Een Havas-berieht uit Athene meldt, dat aldaar de-nieuwe opperbevelhebber van het Saloniki-lèger, generaal Franchet d'Espérey, de opvolger van generaal Guillaumat, is aangekomen. Aan een noenmaal ter zijner eere gegeven, begroette Venizelos den gene- raJissimua en huldigde in hem een der over- winnaars aan de Marne, waarna hij de ver- zekering gaf geen oogenblik aan de over winning te twijfelen, nu 's vijand strijd krachten geleidelijk verminderen en die van de geallieerden vermeerderen, Venizelos ver klaarde dat de generaal kon rekenen op de volkomen medewerking van de Grieksclio regeering en de volstrekte toewijding van de Grieksche troepen. BULGARIJE. Het aftreden van Radoslawof. De „Manchester Guardian" schrijft den val van Radoslawof toe aam het mislukken zijner poging om de geheele Dobroedsja voor Bulgarije te verkrijgen en het toegeven aan Turkiie's eisch tot teruggave van de strook gronds in Thracië, welke het lokmid del is geweest om Bulgarije te bewegen aan den oorlog deel te nemen. Het blad herinnert er voorts aan, dat de 'nieuwe minister-president, Malinof, pro-ge allieerd is. ford en Daw hadden allerlei specialiteiten aangesleept,, de een in juweèlen, de ander in goud en zilver, de derde in horloges, schilde rijen; glaswerk enz. Laat in den namiddag zocht Wallingford den heer Wood pp, in diens kantoor. Hij had bij zich een heer met een hoofd als een biljart bal, dien hij voorstelde als meneer Jones. Meneer Jones, begon hij, is den lieelen dag met mjj in de Kunstbazar geweest. Hij stelt u voor, den heelen inventaris te nemen or twintig duizend dollars. Meneer Wood kuchte eens, zei niets, scheen te rekenen. De ongeregelde goederen ,uit n winkels, nu in do Kunstbazar bijeen, waren overleg met de experts Wallingford en Daw geschat op achttien duizend dollars, wat zeker niet te laag mocht heeten. Hoe kwam die Jones, die er anders slim genoeg uitzag, er toe voor het heele zoodje meer dan tieq percent boven de taxatie to bieden? Op welke condities, meneer Jones? vroeg Inj eindelijk. Een jaar, in tien afbetalingstermijnen. Hm! En wat is uw waarborg? Dé goederen zelf, antwoordde Wood, met :n onnoozel eerlijk gezicht. die blijven uw eigendom, tot alles is afbetaald, kunt uw kassier bier in'de zaak laten. Wopd kuchte weer. Dat is geèn koopen, meneer. U bedoelt dus eigenlijk, dat u den boel voor ons verkoopt en dat u houdt, wat ze opbrengen boven de twin tigduizend. Jones' bleeko oogen zofhten eerst Walling ford en toen 't plafond. Wallingford kwam te hulp. Waar dacht u de goederen te laten meneer, O, ik ben uitkijkend naar een winkelhuis, as het vlugge antwoord. Als dat 't geval is, meneer, sprak de eige- aar der goederen, kan u den winkel wel van mij huren, 't Is een mooie lokaliteit... Natuur lijk moet u borgstelling hobben. (Slot volgt.)

De Soldatencourant. Orgaan voor Leger en Vloot | 1918 | | pagina 1