Mannezaken. Correspondentie. Uit Leger en Vloot. Uit onze Moppentrommel. Damspel. TilU SOT.DAT'iSlxrCQ'O'ïlAlxr'r' van Sondag 3. £5 ^TJLgria.st-u.s iy 1V INDISCHE LEGER. Ongehuwde perehhfcn eu weduwnaars zonder kin deren, Nederlanders niet jonger dan 17 ennistoudöi dan 30 jaar, kunuen een znslarigo verbintenis by genoemd Leger aangaan; handgeld 400. Gegadigden kunnen zich daartoe aan mei den, hat zy by de Agenten voor den Kolonialen Militairen Dienst te Amsterdam, Den Daag, Rotterdam, Yenlo, Amersfoort, Breda, Zwolle, Groningen, Hengele (G.), hetzy op het Gemeentehuis hunner woonplaats alwaar bescheiden worden verstrekt eu reisgeld om naar Nymögen te reizen. Vrijwilligers, Militie, Landweerplichtigen en Landstormplichtigeu, thans in militairen dienst, kunnen voor zes jaren overgaan ot' voor twao, drie of 4 Jaren worden gedetacheerd, premie/400.— voor Z8d jaren en voor detacheering voor den duur van 2, 3 of 4 jarGn reap, ƒ300.—ƒ400.— en 590. Gehuwde onderofficieren met een klein gezin kunnen voor 3 of 4 jaren worden gedetacheerd or voor zes Jaren overgaan. Om gedetacheerd te worden, moet men 8J maand in dienst zyn Aanmelding behoort te geschieden by deu Compagnies-Commandant of den sergaant- majoor, die dan wel voor het overige zal zorg dragen. Handgeld en premie worden by definitieve aan neming in hun gaheal-uitbetaald. Aanbrengpremie voor burgers, dio nog niet hebben gediend ƒ10,en voor hon die in dienst zyn en geen rang bekleeden 20-—Als aanbrenger kan ieder militair (geen familielid zynde) optreden. (Adv.) Uit de Staatscourant. 'Bij K. B. is met 8 Aug. de tit. rang van luit. t. z. lo ld. verl. aan don op z. verzoek in act. dienst gest, id. 2e kl., jhr. M. L. v a n Geon, Geplaatst. Bij besch. v. d. Min. v. Marine zijn gopl. de luits. t. z. Ie ld. J. T. O. van Schreven 13 dezer rol wachtschip HellevoetsluisH. J. Pek 15 dezer bij 's Rijke werf Willemsoord; L. van Verre 30 dezer a/b. „Heemskerk" als le off. Bevorderd. Bij K. B. zijn. met ing. resp. 6, 16 en 21 Aug. b/d. zeemacht, bevorderd tob off. v. gez. le kl. de id. 3c kl. H, C. A. D et mar, D. A. Arends en L. Hendriks. - Bij K. B. is, met 7 Aug. de buitengew. adelborst b/d. Kon. Mar.-res. G. H. ter Poorten bevorderd tot adelborst le kl. bij die reserve. ONZE CORRESPONDENTIERUBRIEK Per brief wordt niats beantwoord. Alle vragen wordan regelmatig c-n zoo spoeüig mo- B e 1 Ij k en geheel kosteloos door ons op fle bouri afgedaan, zoodat het overbodig is nog weder eens bij nader schrijven antwoord te ver soekon. Wia bij zijn vraag 3 cent postzegels insluit krijgt apart ,,Oo Solüatoncourant" toege stuurd, waarin het antwoord op zijn vraag voor komt. G. M., Breda. Waarschijnlijk is de grens van toelaatbare afwezigheid reeds bereikt, of zijn er and er o personen bij de comp., die meerdere aan spraken op verlof hebben. D. K., Breda. Daar gij ons niet medegedeeld hebt, om welke reden gij in 1911 en niet in 1910 onder do wapenen hebt moeten komen, kunnen wij uwe vraag niet beantwoorden. A. D., Harderwijk. Indien gij ongeschikt zijt verklaard voor den militairen dienst, ligt het niet op uw weg'onx zelf voor de vereischle bewijsstukken te zorgen. Moolvb uw comp.-com mandant u in deze uiet kunnen helpen, richt dan terzake langs den hiërarchieken weg een verzoek tot den Inspecteur van den Geneesk. Dienst der Landmacht. A. J. Sir., Vlissingen. Voor plaatsing bij het Wapen der Kon. Marechaussee kunt ge langs den hiël-arehieken weg een verzoek rich ten tot den Inspecteur van dit "Wapen. Sergt. C'. te M. Wendt u tob den Minister van Justitie! H_ v. d. D., Oudenbosch. I. Zoo men het noodig acht, kan men u een groene kaart vóór uw vertrek met onbepaald verlof geven; zie voorts ons antwoord aan G. W. Heusden in dit blad. II. Zoo uw ploeg nog vóór den datum van vertrek met onbepaald verlof, periodiek verlof geniet, kunt gij ook met periodiek ver lof vertrokken. Werk moet ge maar zoqken tij dens oen periodiek verlof. III. Zoo ge werkelijk behoort tot oen der compagnieën hospitaal-sol daten, hebt go na maand dienst recht op 0.28 aan soldij, enz. per dag. IV. Tot en met den dag van vertrek met onbepaald verlof. J. v. d. H., fort Altena. Daar aan de betrek kelijke L. O. geen terugwerkende kracht is verleend, treedt ze pas in werking van af 14 Juli 1917, datum dor beschikking van den M. v. O. - L. St., Breda. Zie ons antwoord aan J. v. d. H., fort Altena, in dit blad. J. W., Vaals. Zoo u de brief richt aan het Alg. Hoofdkwartier, komt llij wel op de plaats van bestemming. J. D., Amersfoort. Richt langs den''hiërar- chicken weg een verzoek tot den Opperbevelh. Van L.- cn Zeemacht. G. A, v. R., Gouda. Tot en met den dag uwer dienstoiudiging hebt ge recht op soldij (zonder mobilisatietoelage) en z.g. menage- geld. J. V., Den Haag. Waar u ook vergoeding is geweigerd door de commissie tot voorlichting enz., kunt gij-u verdere moeite hesparen. A. B., Seheveningen. Het verlof gaat in 3 dagen vóór den datum, waarop volgens den op roepingsbrief heb examen is vastgesteld en ein digt na afloop van het mondeling examen. Vrij 'vervoer wordt niet verleend. Wei kunt ge aan den rijksontvanger, onder wiens kantoor uw .woonplaats ressorteert, vrij vervoer verzoeken. T. V., I'hilipsdorp. |Op den 18en Juli hadt ge hoven uw mobilisatiétoelago recht op een ver goeding-levensmiddelen ad 0.60. (Zie L. O.' '16, B. 18.) Tijdens uw verlof liadb ge slechts aanspraak op twee dagen monagcgeld ad 0.35 per dag. Op 21, 22 en 25 .ïuli moest aan den kwartiergever de volle schadeloosstelling ad 1 per dag worden uitbetaald. J. D„ Deventer. Recht op een gratificatie hebt. gij niet; zoo de commandeerende officier het gewenscht vindt, dat; u een gratificatie wordt toegekend, dan kan hij daartoe een voorstel doen aan den M. v. O. C. J., Veldleger. IT it den aard der zaak wordt aan een dergelijk iemand geen bijzonder verlof verleend; dan zou het nadienen geen zin hebben. W, L., Zevenbergen. Richt langs den hiër archieken weg een verzoek voorovergang tot den M. v. O. C. E. V,, Chaara. Zie ons antwoord aan S. v. W. Veldleger in dit blad. W. P., 's-Bosclr. De dienstplichtigen der bereden korpsen, van het korps pantser fort-art., van hot korps torpedïsten en de onderofficie ren der overige korpsen van do mil. lichting 1914, komen eerst in aanmerking voor do ver hooging der mobilisatietftelage ad /,0.15 per dag, alsook de najaarsploeg dezer lichting in het genot van onbepaald verlof is gesfcpld. Z. d. A., Oudenbosch. Men kan u onder de wapenen houden, totdat ge vóór den krijgsraad moot verschijnen. Drietal, Zutphen. Zoo gij mot inbegrip der jaobilisatieLoe lage 0.33 per (lag genoten hebt, hebt ge zeer zeker f 0.03 per dag te veol gehad en bent ge dus verplicht net to veel ge- notene ad Q.ÖS per dog terug tc betalen. A. F. J., Rotterdam. Zoo gij voor Rijksre kening zijt verpleegd geworden, hadt ge tijdens uw verblijf in do ziekeninrichting recht op een soldy ad f 0.04 per dag en de eerste vier dagen bovendien op een mobilisa tietoelago ad f 0.10 per dag. Zoowel de soldij als do mobilisatietoelago moet door de zorg van het onderdeel, waartoe gij, vóór opname in do ziekeninrichting, behoordet, worden betaald, tenzij in hot contract, met de ziekeninrichting aangegaan, do bepaling is opgenomen, dat door bob bestuur der ziekeninrichting voor de be taling zou moeten worden gezorgd. (Zie L. O. '16 A nr. 103). W. L., Leiden. I. Zie ons antwoord aan S. v. W., Veldleger in dit blad. Zoo het verlof op Maandag begint of des Zaterdags eindigt kan bij goed gedrag en dienstijver de aan sluitende Zondag als gunstdag aan uw verlof worden toegevoegd; recht hierop hebt ge niet. II. Zos man mogen per spoor vervoerd worden. III. Allen, die aan do soldaten menage deelne men, zijn verplicht om aardappelen te schillen. Wenschb men dat door anderen te laten doen, dan is men ook verplicht die anderen daarvoor te betalen. Ch. J. S., Tilburg. Richt een bezwaarschrift tot den lieer voorzitter der commissie van voorlichting in zako bezwaarschriften wegens vergoeding aan kostwinners voor de provincie Gelderland te Arnhem. J. Ff., Achtmaal. Wendt u tot de autoriteit, waarnaar do M. v. O. u in zijne beslissing ver wees. Zoo uw eerste verzoek wordt ingewilligd, wordt ge dientengevolge van zelf van de op leiding tot sergeant ontheven. v. B., Rijen. Gij moet eerst voldaan hebben aan het examen voor vrijwillig sergeant; daar na kunt ge u vrijwillig verbinden als sergeant en hebt ge na vijf jaren onafgebroken dienst, to rekenen van den aanvang uwer eerste ver bintenis aanspraak op dienstpromie. P. Kr., Waalsdorp. O.i. zul ge niet meer bij het wapen der artillerie kunnen worden overge plaatst; desniettemin kunt ge een verzoek ter zake richten tot den Opperbevelhebber van L. en Zeemacht. De opleiding tot korporaal ge schiedt korpsgewijze en wel 14 dagen na over gang uit de depots naar het veldleger. Aan stelling tot korporaal heeft plaats 2 maanden na aanvang der opleiding. Omtrent de legering van troepen mogen wij niets meedeelen. G. v. D., Waalsdorp. Gij hebt geen recht'op soldij van en met den dag na dien, waarop de onwettige afwezigheid "is aangevangen tot en met den dag vóór dien van terugkeer. J. E., Zeeland. Als milicien hebt ge dan geen recht op eenigo verhooging. 1)., Veldleger. Zoo u werkelijk vier dagen verlof (dus niet drie dagen verlof met één dag z.g. bewegingsvrijheid) verleend wordt, hebt ge ook recht op drie dogen menagegeld. (Zie L. O. '15 Deel B no. 15). W., Heusden. Do groene kaart moet u voor uw vertrek met onbepaald verlof worden gegeven, zoo mogelijk reed's zes weken te voren' Tijden één uwer periodieke verloven vervoegt gij u dan met die kaart, in uwe woonplaats bij het plaatselijk comité der Nationale Vereem- ging tot Steun aan Miliciens. Het adres van dit con>ité kunt ge vernemen ter gemeente secretarie Men verschaft u, voor zooveel men het beslist noodig acht, geld, kleedingstukken of gereedschap. G. W. St., IJmuiden. I. Zoo gij U verbonden hebt als militair verpleger, mag men U niet verplichten infanterie-diensten te verrichten. Gij kunt terzake langs den hiërarchieken weg een verzoek richten tob den M. v. O., elk ver zoek moet aan den M. v. O. worden doorge zonden. Gij kunt ook rechtstreeks een verzoek richten tob den M. v. O. II. Gij behoort in arrest te blijven, totdat de bevoegde autoriteit last geeft U daaruit te ontslaan. III. Gij moogt niet huwen zonder toestemming van den in specteur v/d. Geneesk. dienst der landmacht, a!s go ten minste nog behoort tot het militaire personeel der militaire ziekeninrichtingen. Be hoort gij niet tob dit personeel, dan moet go toestemming verzoeken aan <W M. v. O. IV. Zoo gij rijksgoederen hebt zoek gemaakt, moet ge de door het rijk geleden schade vergoeden .op grond van het gestelde in artikel 195, R. v. A, 1916." V. Indien hot laatste dienstjaar uwer verbintenis reeds is aangevangen, hebt ga recht op uw premie en behoort deze aan u te worden uitbetaald. Uw diensttijd wordt even wel met evenveel tijd verlengd, als ge door de sertie en arrest aan den dienst onttrokken zijt geweest. VI. Gij moet dan afwachten, waar men U plaatst; gij moet niet bet onderste uit den kan willen hébbeu. Gij zoudt nog aan den Inspecteur v/d. Geneesk. dienst der landmacht kunnen verzoeken bij eventueele vacature te Venlo geplaatst te mogen worden. VII. Dit liangb af van den inhoud hiervan. VIII. Wendt U met uwe klachten terzake tot TJw compies coramnt. of diens naasthoogeren commandant. J. P., Troepen in Zeeland. De vergoeding kostwinnerschap eindigt dan. H. G. Kouderkerke. Indien gij als gezins hoofd optreedt, hebt ge recht op vier dagen verlof per maand; kostwinner wil niets zeggen. H. K., fort St. Aagtendijk. Richt langs den hiërarchieken weg een verzoek tot den Opper bevelh. van L. en Zeemacht. Voor plaatsing aan de Artill.-inrichtingen te Hembrug kunt gij u rechtstreeks wenden tot de Directie dier Inrichtingen aldaar. E. M., Veldleger. Laat uw vader zich wen den tot de commissie, bedoeld in ons antwoord aan T. B.. Veldleger, in dit blad. De Voorzitter der commissie is voor uw vader gevestigd te Leeuwarden. N. S.j Leiden. Gij vertrekt eventueel met onbepaald verlof met de mil.lichting, waarmede gij uw eerste oefening hebt aangevangen. W. d. B,, Veldleger. Behoudens onvoorziene omstandigheden, wordt de landstorm]aarklasse 1907 niet onder de wapenen geroepen. A. P., Veldleger. Zoo gij als militieplichtige waart ingedeeld bij de cavalerie, wordt ge na eindiging uwer verbintenis weer bij dat wapen ingedeeld en vertrekt go eventueel met verlof met de dienstplichtigen van dat wapen uwer lichting. Voor plaatsing bij de politie kunt gij u zoowel schriftelijk als mondeling tot den Hoofdcommissaris der politic in de door u ge- noeiyde gemeente vervoegen. Vervroegd ontslag wordt u evenwel niet verleend. Omtrent salaris en vereischten'. kunt go inlichtingen inwinnen bij genoemden hoofdcommissaris. J. C. T., Oudenhoseh. Als korporaal of rnin- doro van het wapen der Infanterie hebt ge in geen geval recht op de verhooging der mob.- - toelage ad 0.15 per dag; de onderofficieren der mil.lichting 1914 en bchoorende tot de In fanterie, hebben pas recht op de verhooging, als ook de najaarsploeg vertrokken is. Omtrent hot vertrek der mil-licliting 1915 en de aflossing van den landstorm is nog niets bepaald. P. V., Barendreclit. Op zijn vroegst zal uw broeder met de najaarsploeg der mil. lichting 191-4 met onbepaald verlof vertrekken. P. V., Barendrecht. Omtrent liet vertrek met onbepaald verlof der dienstplichtigen der bereden korpsen der mil. lichting 1913 is nog. niets bepaald. Bg. kommiezen to N.schans. Uw kaartje was verloopen; zeer zeker had de Mij. het recht uwe verzoeken niet in te Willigen. Bes zomers heeft men recht op één en des winters op twee dekens. T. 'R Veldleger. Vermeent gij ts weinig vergooding to ontvangen, richt dan een be zwaarschrift tot de commissie van voorlichting inzake bezwaarschriften wegens' vergooding aan kostwinners voor uwe provincie; het be zwaarschrift te richten aan den heer voorzit ter der commissie in de hoofdplaats der pro vincie. Zio omtrenT. do verlofregeling ons ant woord aan S. v. W., Veldleger, in dit blad. II. G., Roermond. Zoo gij tot de mil. lich- ting 1910 behoort (gij schrijft nl. mil. lichting 1911), hebt ge volgens de thans bestaande be palingen geen recht op de verhooging der rao- bilisatietoelage ad f 0.15 per dag. Gij kunt langs den hiërarchieken weg een verzool: tot den M. v. O. richten, om thans ook do baven- j bedoelde verhooging te mogen genieten. i Ij. M-. Ginneken. I. Met inbegrip der mobi lisatietoelage bedraagt deze f 1.80 per dag. II. Wendt u daarvoor rechtstreeks "tot do Directie der Artie.-inrichtingen aan de Hembrug. III. Een onderscheidingstcokcn, als door u bedoeld, bestaat tot heden niet. F. H. M. Veldleger. N.-Br. Gij moet de ge- heclo terugreis vergoedenmen mag echter tel kens niet meer dan do helft van uw soldij (zonder mobilisatiotoelage) inhouden. M. L. B., Katwijk a/Zee. Gij hebt in beide gevallen slechts recht op do vergoeding-kost winnerschap tot en met 16 Augustus a.s.ge geniet evenwel tot en met den vierden dag van hot onbepaald verlof soldij, niobilisatietoolagè en menagegeld. A. v. D-, Oosterhout. Gij kunt voor twee jaren gedetacheerd w >rden bij de Luchtvaartafdeeling tot het verrichten van werkzaamheden, met uitzondering van vliegdiensten. Ook zoudt gij a bij het reserve-personeel der landmacht kun nen verbinden met bestemming voor den dienst van vliegenier voor den ti.jd van vijf jaren. J. St., '6-Gravezande. Thans kunt go geen vrijstelling wegens kostwinnerschap moer krij gen. U kunt evenwel vergoeding kostwinner schap verzoeken. S. v. V., Veldleger. Alleen aan gezinshoof den, of zij, die in overeenkomstige verhouding tegenover eenig gezin verkeeren, alsmede aan hoofden van 'zaken, ondernemingen of bedrij ven, wordt zoover, zij bij het gaan met en terugkeeron van verlof niet per spoor reizen - tweemaal per maand twee dagen verlof en c.q. vrij vervoer vrleend. De compagniescommnt. bepaalt op welke da gen de manschappen der compie. hun verlof zullen genieten.. A. Sch., Arnhem. Hoewel ge ingevolge art. 195 „R. v. A. 1916" verplicht zijt de dekens te betalen, kunt go in dit voor u buitengewone geval /angs den hiërachieken weg aan don M. v. O. geiieele ontheffing van de verplichting tut schadevergoeding verzoeken. Pakje laten liggen, In den trein, welke te 5.41 uur te Amster dam, Weesperpcort, van Lage Zwaluwo via Utrecht arriveert, is door mij laten liggen, op Zaterdag 4 Aug. een pakje zijnde; 1 lees boekje, 1 boekje getiteld Reglementen en voor schriften voor Verlofskader en 2 cahiers. Den eerlijken vinder verzoek ik dit pakje, ongefrankeerd, aan mijn adres te willen op zenden. F. DELORME, 18e Regiment Infanterie 3e Bat. le Comp. Veldleger. Militaire demonstraties op Koutrust. (Van onzen verslaggever.) In ons vorig nummer hebben we reeds ver teld van de glorierijke ontvangst van de 1600 deelnemers uit ons leger en onze vloot aan do groote demonstraties op Houtrusfc, bij 's-Gra- venhage, en van de eerste oefeningen -op Woensdagmorgen. Des middags van dien dag was het bezoek veel beter dan 's morgens, een feit trouwens, dat vaker opgemerkt werd, o.a. in het Stadion te Amsterdam en ook zeer be grijpelijk is. Ook de volgende dagen was het bezoek later op den dag veel grooter en Donderdagmiddag moest er queue gemaakt worden voor de bc-ide loketten, waar kaartjes te verkrijgen waren; Vrijdag werden er dan ook reeds vier loketten geplaatst om het publiek niet zoolang te laten wachten. Woensdagmiddag werd voortgegaan met de oefeningen, die de3 voormiddags begonnen waren. Order de militaire autoriteiten die de oefe ningen toen bijwoonden, behoorden de opperbe velhebber, generaal Snijders, en de kolonel-com mandant der Brigade Grenadiers en Jagers, baron van Omphal Mrtiert. Generaal-majoor Aberson, inspecteur der bereden artillerie volgde met gr00to 'belang stelling inzonderheid do oefeningen van een groep gevormd uit het depot van de veld artillerie. Ka afloop dezer oefening sprak hij den leider en de leden van de groep in eenige hartelijke woorden toe. In den loop van den middag kwamen nog op Houirust de oud-ministers vaji Oorlog, Staal en Eland en do minister van Marine, schout-bij-nacht Rambonnet, welke laatste in zonderheid de verrichtingen van do marine- ploegen gadesloeg. Tusschen twee demonstraties van elk drie ploegen in, gaf de 8ste compagnie wielrijders onder commando van den res.-le luit. O. F. Overhoff een interessant schouwspel te zien door het houden van gevechtsexercities en het vernieuwen van terreinhindernissen. Zoo word door de heele compagnie in korten tijd over een schutting geklommen, waarbij telkens een man op de schutting klom, het rijwiel van zijn opvolger aanpakte en overgaf aan zijn reeds aan de andere zijde gearriveerden voorganger. Het publiek juiohte den wielrijders hartelijk toe. Daar de voorgaande programmanuramers meer tijd kostten dan daarvoor bestemd was, moest de demonstratie in zelfverdedigingsoefe- xnngen vervallen, wilde men niet over tijd eindigen. De teleurstelling daarover bij bet publiek was echter spoedig overwonnen, dank zij de be wondering, die het carousselrijden door motor rijders van het depot motordienst onder com mando van den len luitenant A. van Eek wekte. De dag werd besloten met een demonstratie door een compagnie van het depót-bataljon van do brigade Grenadiers en Jagers onder leiding van kapitein jhr. W. Laman Trip, welke de monstratie beoogde een beeld te geven van de wijze, waarop bij een depót-compagnie de lichamelijke opvoeding wordt beoefend. In ver schillende klassen worden looppas en vrije en ordeoefeningen enz. verricht. Gedurende deze demonstratie begonnen do tribunes en het terrein, waar hoe talrijk de militaire toeschouwers ook waren het bur gerlijk element thans do meerderheid vormde, gaandeweg leeg te loopen, zoodat er tegen liet einde slechts hier en daar nog een enkele toe schouwer was. Dat werkte echter niet in bet minst op den goeden geest der deelnemers, c!io met veel animo de door de groepsaanvoerders gegeven commando's uitvoerden. Precies op den vastgestelden tijd, "half zes, was deze eerste der demonsfcratiedagen ge ëindigd. Verpleegden uit eenige weeshuizen woonden als gasten op een gereserveerd gedeelte van he? terrein de uitvoeringen bij. 't Weer dreigde Donderdagmorgen wat drui- lig te worden, zoodat we in bedenking stonden, of we wandelstok of parapluis zouden meene men, we deden het laatste, maar hadden be ter het eerste gedaan. Een enkele boo?e wolk, die nu en dan voor (le zon langs trok daargela ten, is het weer don geheelen dag goed gebleven. Ook dezen dag was het publiek des voormiddags niet zoo talrijk opgekomen als later cp den dag, Nu is liet ook waar, dat tot den middag in den regel de voor bet groote publiek meest belang wekkende nummers worden bewaard, zooals Donderdag'een vliegeractie boven het veld, met mitrailleurs, die als afweergeschut dienst de- den cn aan 't slot oen belangrijke veldloop, s Middags ook waren cr oefeningen van een compagnie van heb depot-bataljon der grena diers en jagers, jonge godienden dus, die nog niet naar 't veldleger waren, dus nog geen vier maanden in dienst. Deze manschappen 1 hebbes dus niet alleen moeten oxcrcGoren en zich oefenen voor het veldleger maar bovendien nog veel tijd aan spert hebben besteed, zoo- als bleek uit do flinke manier, waarop zo de oefeningen deden. Do compagnie werd dan ook bijzonder toegejuicht, toen zij afmarcheerde. Donderdagmiddag begon hot spoedig bijzonder levendig te worden op Houtrust en ;n do nabij heid. Stampvol waren weldra de grooto tribunes cn een bonte, schilderachtige menigte zat daar toe te kijken of bewoog zich om liet sportpark. Tusschen do donkere of lichte costumes dor heeren staken do zomcrtoilctjcs der dames c-n de uniformen der officieren af. Het weer hield zich bijzonder goed, dreigde alleen een enkele maal met regen en gaf wat to veol wind voor do vliegers, die om half drie verwacht werden. Maar liet windje woei luchtig over het &teeds pittoreske terrein mot do vele, meestal witte, bewegende figuren, en bracht daar do noodige koelte aan. Ln op den achtergrond, tegenover do groote tribunes, zag men net kleurige sil houet van con deel der residentiestad, mot bosschj&s ann do kanten. Een zeer aantrekke lijke omgeving, die meewerkte tot do feestelijke stemming, d e er hcerschte. al hadden do man nen op het veld het soms moeilijk genoeg. Eu ondertusschcn klonken do marschen en deun tjes der militaire muziekkorpsen over heb ter rein en al waaide do wind nu en dan eenige tonen weg, muziek werkt toch altijd opwek kend. De menschen, die niet binnen willen, daar geen kaartje voor over hadden, stonden in rnassa om het terrein, liefst op verheven plaatsen en keken uit de verte, genoten wat van het woelig en kleurig gedoe en van do mu ziek. Ook Donderdagmiddag hebben we verschillen de autoriteiten herkend, militaire en burgerlijke, die naar de demonstraties kwamen zien. Zoo was er generaal Kemper, de gouverneur dor residentie, generaal Scheltema, directeur der artillerie-inrichting aan de Hembrug, generaal Neeteson, inspecteur van den Landstorm, gene raal Aberson, van do artillerie, vice-admiraal Bauduïn, de oud-minister van oorlog Staal, Tweede-Kamerleden, waaronder mr. Fock, de voorzitter, enz. 't Belangrijkste nummer, wo zeiden het roeds, dat des namiddags op liet program stond, wes do yliegdemonstratie, met demonstrate van mi trailleurs. Bij dit nummer was bet weer niet meo. Er zouden op zijn minst twee vliegers komen, een er van is niet anders gezien dan als een stip, heel hoog en heel ver, de andere kwam wat later, zoodat or na de oefe ningen van het Depot-bataljon grenadiers en jagers een pauze was, waarin zooveel militairen als burgers het echter druk hadden met naar de lucht te kijken. Na eenig wachten kwamen alvast de motorfietsen met mitrailleurs het veld oprijden en dwongen de toeschouwers weer to kijken naar den beganengrond. Doch al spoedig was het turen weer naar boven, want een tien minuten over half drie werd een ma chine zichtbaar in de verte, heel klein nog en die weldra achter een groote wolk verdween. Intusschen hadden de mannen bij de mitrail leurs den „vijandelijken" vlieger ook bemerkt en de machinegeweren ratelden een waarschu wing. Voorloopig stoorde de vlieger zich daar niet aan; hij kwam weer te voorschijn achter de wolk, maar ontweek nu blijkbaar om vlak boven het terrein te vliegen, of was de wind daar schuld aan? Maar nader kwam hij steeds, eerst nog heel hoog, trok hij groote kringen in de lucht, doch daalde allengs glijdend, zoodat men zijn beide dekken onderscheidde en na nog eenige minuten het geluid van den propeller hoorde. Maar nu ratelden de mitrailleurs op nieuw met hevig geweld en lang achtereen; het Spijkervliegtuig daalde steeds meer, men kon zijn vormen en kleuren onderscheidden en weldra den bestuurder, die wuivend groette, en die nu daverend werd toegejuicht. Nog even kringelde hij rond over het terrein, waar nog één mitrailleur-motorfiets 6tond, die geen vuur meer gaf en verdween daarna in de verte. Het andere vliegtuig was intusschen verdwenen en liet zich niet weer zien. AVegens den wind. die ook een landing van de Spijkermachine verhin derde, wat wel interessant was geweest voor velen. Opnieuw betraden nu de mededingende ploe gen het veld en deden er allerlei oefeningen, marcheerden en zongen," klommen in touwen en over schuttingen, deden aan hoogspringen, zonder polsstok, wierpen met handgranaten, speren, discussen, enz. Drie groepen tegelijk waren telkens-aan het werk op het groote ter rein en gaven daar tooneeltjes vol levendigheid, van behendigheid en volharding te zien. Het laatste vooral in het emdnummer van Donderdag: een veldloop tusschen 45 grenadiers en 47 jagers Gemakkelijk maakte men het hun nietover een baan van ongeveer 2000 M. moes ten ze rennen en klimmen en klauteren hier en daar, elders weer ónder versperringen doorkrui pen, zich heenwerken over twee onvergeworpen vrachtwagens én buiten het terrein over een sloot springen om op den Houtrustwcg to komen. Do jagers maakten don koristen tijd met 6 min. en 9-J- sëc., doch de grenadiers bleven daar niet veel bij achter met 6 min. 20 4/5 sec. De 5 eerstaankomenden waren achtereenvolgens, van de grenadiers: 1. sergeant Brouwer, 2. mi licien-sergeant De Groot, 3. sergeant Neyland, 4. milicien De Groot eu 5. milicien Homan; van de jagers: 1. milicien De Kruyff, 2. sergeant Sterker3. sergeant Aran den Huck4. mili cien Duyker en 5. milicien Hermans. Er had ongelukkig bij dezen veldloop een be treurenswaardig incident plaats. Een der deel nemers, een sergeant, die zich nog niet lang had getraind, zakte ineen, toen hij een goed deel van den weg had afgelegd. Er was geen geneeskundige hulp aanwezig, alleen een korpo raal-hospitaal-soldaat, die uit den aard der zaak weinig kon uitrichten. Er werd getelefoneerd om een officier van gezondheid en een parti culieren arts; de laatste bleek niet thuis, de eerste verscheen na ruim een half uur, Do patient werd vervoerd naar het militair hos pitaal, maar bleek weldra grootendeels her steld. De jury was tegen het einde van dezen twee den dag allo deelnemende groepen waren nu 111 het veld geweest met haren arbeid gereed gekomen cn proclameerde tot winnende groe pen: de 7e compagnie wielrijders; de 4e comp., Ie bat., 9o rcg. int". de groep Diemerbrug; de 2e comp., 42e bat. landw. inf.de le comp., ïTIo bat-,, 13e regt. inf.; de 4e comp., Ile bat-, 19e reg. inf.: do 5e batterij, Ille afd., veld artillerie; de 4e comp., Ille bat., 16e reg. inf., on de 3a comp., Ie bat., 15e reg. inf. Deze groepen moesten nu Vrijdag om de uit geloofde prijzen kampen. t De Legerdag te Gouda. Men meldt- ons Den 31 Aug., dus op den verjaardag van H. M. do Koningin, zal Gouda ziin Legcrdag hebben. Nog is ïiiet alles vast besloten, maar reeds heeft men heel wat nummers op liet programme, waaruit men de kracht en de he- handigheid onzer mannen in 't leger zal leeren kennen. De militairen zullen steeds ann het woord zijn en tevens zal men hun zooveel moge lijk genoegen bereiden. In den vroegen morgen zal een muzikale re veille plaats hebben, waarbij oenige muziek korpsen een rondgang door de stad zullen maken. Terwijl déze muzikale .optocht langs Gouda's st-rateli gaat, zullen de pontonniers uit Dordrecht oen pontonbrug slaan over den IJsel, en zoodra deze gereed is trekken achtereenvol gens de_ militaire wielrijders, een compagnie jagers uit Den Haag, een peloton mitrailleurs en een batterij vela-artillerie daarover. Dat belooft een interessant militair- schouwspel te worden, dat velen waarschijnlijk noi nimmer hebben aanschouwd. Deze groote militaire op tocht zal daarna mot muziek aan het hoofd van den troep, een marsch maken dooi' de stad. Buiten. Iemand, die 't buitenleven van meer nabij wilde leeren kennen, bracht zijn vacantio door bij een boer. Den eersten dag waa do man geestdriftig over het boerenbedrijf, maar des avonds, toen hij naar zijn kamertje wilde gaan, struikelde hij over een varken, dat voor zijn deur lag cn dat koeldo zijn geestdrift eonign- zins. Toen dat nog een paar maal gebeurde, muaktc bij er den boer opmerkzaam op en deze lichtte hem met een glimlach in: O, dat komt, omdat 't- eigenlijk zijn hok is, maar als er anderen komen, moet hij er zoolang uit, begrijpt u. Wat kinderen zoggen. Juffrouw Bet komt op de thee. Zij is "oud en loc!ijk. Betjo (tot den zeer jeugdigen zoo des hui zes). Zoo, liefje, krijg ilc niet een handje? Zoontje (barsen). Noen. Mama. Beleefd wezen hoor, of je gaat de kamer uit. Juffrouw Betjo is voel te lief om zoo leelijk tegen haar te uoen. Zoontje. -En gisteren z<n u nog zelf 1 Ik hoop maor niet, dab dat vervelende mensck vooreerst komt. Verkeer d adres. Twee hoefjes zitten te vis sch on. Jó, bijten zo? vroeg do een. Ja Jó, maar do vissollen niet! en hij krabbelde zich op het hoofd. (Msb.) H ij wist t o o b ioti! Student in Rechten (niet geslaagd) t< vriend: ,.lk zal Professor X., dio mij liet dra pen, aanklagen!" Vriend: „AVaarom?" Student: „Omdat cr in hei Wetboek Strafrecht een paragraaf voorkomt, luidenc Hij, die van dc onwetendheid van anderen p bruik maakt, om hen te bcnadeecln, is 1 baar!'?. Bogrij pol ijk. Dame: .Waarom huil jo zoo, jongeljo? Jongen: Me-me-mijn vader h-heeft m-n geslagen 1 Darno: O, daar moet jo niet om huilen allo vaders moeten hun. jongons wel eens slaan JongenJ-ja, m-inaar mijn va-rader i niet zoo als andero vaders. 11-hij is in cel f-f-fn^fanfarekorjw cn d-d-daar slaat hij gr-gr-grooto trom:! Wr aak. De ccreto stuurman en de bootsman van he schip konden niet al te best mot elkaar opschic ten en zo jwogden telkens elkaar een hak t zetten. Eens 6chrcof de cerate stuurman, dat hij een hevige ruzie had gehad met dei bootsman, in het journaal: ,,2 Juni 1917. Bootsman dronken". Den volgenden dag toen de bootsman var. wacht kwam en het journaal opsloeg, las bi. wat zijn vijand geschreven 1» d. Hij "nam pen en schreef er onder: „3 Juni 1917. Hereto stuurman nuchter'-'. Eéfc ligt in het voornomen in den namiddag op het Schietterrein verschillende militaire de monstraties to doen plaats hebben, waaraan alle hiervoor genoemde troependwlcn zullen deelnemen en waarbij bovendien één van onze militaire vliegers zijn medewerking zal verlee- nen. Den militairen zal een genoeglijke avond worden bereid. Op de Markt zal een concert plaats hebben en een vuurwerk, door de Vorecniging Gouda Vooruit aan liet Comité aangeboden, zal den feestdag van 31 Augustus besluiten. Boksbandsohoenen gevraagd. Men verzoekt ons het volgende tc plaatsen: Er worden boksliandschocnen gevraagd. Schriftelijke en persoonlijke aanbiedingen bij den milicien J. Schwartz3 3e Rcg. 7e Batt. Veldartillerie. Dankbetuiging. Mil. M. van Meel en echtgenoote betuigen- hiermede hun hartelijken dank voor het hun geschonken cadeau „bij hun huwelijk aan de korporaals en manschappen van het Detache ment Torpedïsten te Fort i/d Sab. Henrika- Polder bij Willemstad. M. VAN MEEL, Detachement Torp. Veldpost Vil. Pandoeren. Oplossingen van de beide pandqerpraatjes van de Pandoerclub „Het AVaschblikje", &0I- datencouraut no. 46G. I. le slagno. 1 h. 7, 6, 10, k. 2e slag: ho. 4 kl. 10, 7sch. 8; kl. k. 3e slag"? no. 3 sch. 10 h. 8; sch. 7, b. 4e slag: no. 4 kl. b., 9; h. aas, 9. oe slagno. 3 r. 10, aas, 9h. vr. 6e 6lag: no. 2 r. vr.sch. 9; r. b., 8. 7e slagno. 2 r. k.h. b.kl. aasr. 7. 8e slag: no. 3 kl. 8; sch. vr.j kl. vr.sch. aas. Hij hangt dus op den 8en slag met kl. vrouw. n. le slag: no. 1 kl. 8; sch. k.kl. 10, vr. 2e slag: no. 4 h. 8, 7, k., 10. 3e slagno. 2 r. aash. b.sch. aasr. 9. 4e slagno. 2 r. k.kl. aassch. vr.r. 8. 5e slag: no. 3 h. 9kl. b.h. 6ech. b. 6e slag: no. 4 sch. 8, 7; r. vr.kl. k. 7e slag: no. 3 sch, 9; h. aas; sch. 10; r. 10. Hij hangt dus op den 7en slag met sch. 10. Namens de Pandoerclub de „Vier Vlamin gen, nu gaan wij naar Huis", MANGOLD, P. C. SMALLEGANGE, M. HEIJNSDIJK. W. G. DIELEMAX, P. 4. I. 14. R. I. Van deze beide praatjes ontvingen we boyen dien goede oplossingen van de pandoerclub ,De jongste vier" 3. II. 8 It. I. Veldl., terwijl de pandoerclub3 „De Vrijbuiters", Rilland en „Nooit gedacht" aldaar, elk een dezer praat jes oplosten. Arcrlaten langs een eenzamen kant, Met doorbloede borst En hijgend van dorst, En de nagels geperst in 't vervrozene veld, Dnar lag do vader, do dapporo liefd, To «terven (De inzender deelt ons mee, dat dit gedicht niet van hem i maar dat li ij bij 't etudcerenl Van het praatje der pandoerclub ,,AV" krijgen wij nieuwe aardappelen?" in no. 466 van dc „Scldatencourant" ontvingen wij van „het AVaschblikje" de volgende oplossing: No. I. sch. 7; II. ech. 10; III. kl. vr.IV. kl. k. IV. kl. b.; 1. h. 10; 2. sch. 8: 3. h. a. 4. kl. a.1. h. 9 2. sch. b.3. r. a. 4. kl. 10; 1. h. 8; 2. sch. a.3. h. k. 4. r. 8; 1. r. 9; 2. r. b.3. h. g. 2. h. 6; 3. sch. k.4. r. vr.1. 'h. 7. Hangt alzco op den 6an slag op harten 7. Namens de pandoerclub ..Het Waachblikje", Mil. A. WA LET, 4e Reg. Veld. Art. Van dit praatje ontvingen we insgelijks op lossingen van de pandoerclub „De vuilnis- blik" 2. n. o R. I. 4e Div. Veldleger en van de club „De jongste vier" 3. II. 8. R. I. Veldleger. Droeve tijden, (Ingezonden door sergt. G. den Adel), 't Zijn droeve tijden als de oorlog loeit, Als menschen men 6lacht gelijk dieren, 'Als menschenbloed bij bc-ken vloeit, Als vrede en liefde liggen geboeid, Als haat En kwaad Als nood En dood Grijnzen en vloeken en tieren. „AYaar is nu toch mijn arme man? „■'ik Verga van angst, ik sterf ervan' ,Ach wat verschil bij :b vorige jaar! „We zaten liier zoo blij te gaar ,,Bij ;t wiegske van ons jongste kind. „En nu zoo ver door sneeuw en wind „En vorst... en dan! Och God! och God! „Heb meelij met mijn bitter lot!" „Hu," roept heb jongetje, paardeke, hu! „He! moeder! waar is vader nu? „Als vader komt, dan krijg ik een paard „Een levend paard en blinkend zwaard, „Een helm met een pluim en een greote banier „Dan maken wij oorlog, en nog meer en meer... „Zeg moeder, wanneer kornt vader weer? „Hoort, zegt het dochterke, moederlief, ,,'k Heb vader geschreven een schoonen brief, „En dat wjj bidden op beide knien „Voor hem... en hein to?h zoo gaarne zien, „En dat gij toch zoo droevig zijt, „En dat ik dan ook dikwijls krijt, „En dat ons broerko vleijtïg leert. „En... of hij toch niet wederkeert!" De moeder aanhoort het eenvoudige schrift En keert zich om met koortsige drift; En grijpt uit de wieg 't onnoozele wicht En houdt liet naar den hemel gericht, En roept en snikt: O Heer! Heer! Geef ons den vader en gade weer." Terwijl de moeder aan 't- bidden was. Terwijl het meisken haar briefken las, Terwijl het jongetje reed en liep, Terwijl het wicht in zijn wiegske sliep, Daar yerre in it vreemde land, verwoeste land, in een van zijn taallessen Tond. Red.) "1 Eten en werken. (Van miL korp. Hordijk.) Nu wil ik een gedichtje smeden, Getiteld: „Naar Omstandigheden"-. Een klein, maar nog al krachtig, AYant, een lang dat is voor mij to machtig. Een boerensltingel, jong en stérk. A\ras in hot eten vlug, maar Langzaam in het [werk. Hij wist mot prikken en mot scheppen Zich in don schotel goed te reppen. Maar als hom de arbeid riep, giDg hij met [slakkentred. Zijn baas, op ijver zeer gezet, Zei: „knaap, dat kan niet langer duren, Eet gij met zooveel spoed, werk dan zoo als 't [behoort", „Maar", had de gast tot wederwoord: „Het eten duurt maar kort en 't werken rr P* «ren. Het. eene eischt dus al mijd vlijt. En voor 't andere heb 'k altijd'ruim den tijd..** Mil. Korp. HORDIJK, Res, Bat. III 2e Compie, Voorjaarsploeg '14. (Van mil. sold. Versmoor.) Hoe heerlijk frisch Mij alles weer is, Ik mag terug En heel vlug; Eer dan 'k hopen doret. Ik mag naar huis, Naar d' lieve kluis, Hoe zwelt mij de borst! D Bloed stroomt mij Juichend en blij, Stroomt en snelt Met forsch geweld Door dc aderen; Voor veertien Zie 'k zeventien "Augustus naderen'I Jaren, jaren lang, Soms 'i harte bang, Stond ik gereed, Door duren eed Aan 't land gebonden; Om op 'i minste sein Gereed te zijn, Als Holland werd geschonden. Doch gelukkig büj Zijn nog steeds wij Gespaard. Schoon d' aard Eén vuurpoel is! Men steekt en moordt Nog steeds voort. Als in een wildernis. Vaart wel! allen gij Die kendet mij. 't Ga u goed! Schept moed! Ik hoop dat heel vlug, Ook jullie in Je huisgezin, Moogt keeren terugI Mil. sold. VERSCHOOR, 1-1-3 R. I. Voorjaarsploeg der militielichting 1914. Een fabel. (Van mil. A. J. L. v. d. Po!.) Een pauw stond in den zonneglans, En spreidde fier zijn staart. AYie, sprak hij tot heb ravonbroed, Is schooner nog op aard'? AATïe uwer scliitterfc zooals ik? AYie heeft zoo:n veercnpracht? Een ieder ziet verbaasd mij aan! Gij wordt bespot, veracht! Dat 't waar. sprak een van 't ravenbroed, Maar sla ook eens uw blik Omlaag, beschouw uw pooten eens! Zijt gij nog in uw schik? En eensklaps trekt de pauw zijn staart Misnoegd en wrevelig neer, Al pronkte hij met eigen prac-ht, Toch deed ?t verwijt hem zeer. Zie, sprak de raaf tosn tot zijn kroost, Vergeet dit voorval, niet, Hij schaamt zich ondanks al zijn pracht Daar men zijn pooten ziet. Denk nooit al vindt ge hier en daar Een pauwenvecr gestrooid, AA'is ziet elkeen verbaasd mij aan, Ben ik daarmee getooid. Hoe schanuolijk toch zou 't voor u zijn, Had men u ooit betrapt, Dat met gevonden pauv.cnpracht Ge u zelf had opgeknapt. A. J. L. v. d. POL, 1-44 L. AY. I. .4?(e berichtendeze rubriek betreffende, ge lieve men te adresseeren aan den heer J j/ycr, Paradijsv:eg 12 te Zandxocrrt. In het tijdschrift van den Nederiandsclien Dambord van Juli j.l. komt ecu partij voor gesjoeld door de heeren Jac. Groenteman Ur. met wit en M. Koperbcrg met zwart. De analyse is van de heeren M. Koporberg en B. Springer Jr. en interessant genoeg om een deel daarvan voor onze lezers over m

De Soldatencourant. Orgaan voor Leger en Vloot | 1917 | | pagina 3